OMSTREDEN VISIE VAN INSPECTEUR-GENERAAL Kleuterleidster moet zich hoeden voorinfantilisme Ckefarme 4 KUIFJE IN TIBET 'i TSJOEM DE GEZWORENE K Alfredo Mensen zoals wij N.M.JÜ V.G.L.O,-congres in Den Bosch „L.E.A.O."-school in discussie PINDAKAAS Gezin centraal; kleuterschool is aanvullend maar wel waardevol Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! BRONWATERS HOEllHOEl! A HAAAAAAT.. 4 HET NIEUWE DAGBLAD DINSDAG 12 JUNI 1962 pagina Praktische instelling iJh»rt,an& a&mtaa/j !HDA ti m VAN MeMILLAN Grote uitbreidings plannen bij Lips N.V. Produktie van staal in eigen bedrijf Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. Examens sedert eeuwen een der meest gerenomeerde uoor uw gezondheid en uoor uw genoegen PE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY óoot HERCé Wij zullen mijn tent opslaan om nacht door te brengen,maar tent voor één man moeilijk voor drie. Copyright Casfarmar» Daar komen wij nooit alle drie in Het za/ we! moeten. Schuif nog wat- op zij, kapitein Jij bent 'n goeie Wij zitten hier at opeengepakt als X Neenkapitein Alsjeblieft 'ÊRIC DE NOORMAN mm 20. Vol ongeloof fluit Eric tussen de tanden. Heeft Svein het alleen voor elkaar gekregen om er met zo'n bootje vandoor te gaan? Het is nauwelijks te geloven, al kan men van Sveins spierkracht vrijwel alles verwachten. Haastig begeeft hij zich naar h,et strand en daar wordt het raadsel al gauw opgelost. Een breed voetspoor leidt regel recht uit de richting van het kamp naar het middelste scheepje. Hier mee zijn de Saksers dus in zee gestoken, achter het tweede scheepje aan. En van de plaats waar dit gelegen heeft, leidt een spoor van vier of vjjf man naar de duinen noordelijk van het kamp. Eén van die vier moet Svein geweest zijn. Maar die anderen? „Ik begrijp het al," denkt de Noorman grimmig. „Erwin heeft natuurlijk tóch op eigen gezag mannen achter ons aangestuurd en die zijn nu met Svein mee." Hij kijkt opeens gejaagd om zich heen, als hij beseft, dat hij hier voor iedereen duidelijk zichtbaar is op het verlaten strand. Snel keert hij terug en besluit na kort overleg tóch maar naar de troep terug te ke ren. Tenslotte- was dat zijn afspraak met Svein. Al een flink weg over het drassige pad, hoort hij ineens zacht de kreet van e®n Zo waarschuwen de Heruli elkaar, weet hij. Snel springt hij overU;s- „Hier, mannen!" Weinige ogenblikken later duiken inderdaad &evo0r loos vijf zwaargewapende Herulen, onder aanvoering van Axe, hem op. „Dat was weer niet volgens afspraak," zegt de No»1 ^fl „maar goed, het heeft ditmaal tenminste iets goeds opgeleverd. bootje hebben we vast." „Hebt ge met uw tweeën 'n boot vlot Se haall zegt Axe verbaasd. „En... is Svein nu alleen...?" „Alleen?" her Eric, terwijl hij de ander scherp aankijkt. „Hoe alleen!" „De ma ujt. die jij vooruit gezonden had„Ik?" stoot Axe stomverbaas „Wij zijn nooit met meer dan met ons vijven geweest." Verbouw® strijkt Eric door zijn haren en staart afwezig in de richting v kust. „Nou ben ik toch echt benieuwd," zegt hij haperend, „wie d kerels zijn, met wie Svein nu op zee is." Eeuwfeest Broeders Franciscanen V olkshogeschool Benoemingen bij technisch onderwijs te Heerlen daar WILtMM CAPiL Persoonlij* Leningen (Van onze onderwijsredacteur) DEN BOSCH, 13 juni Met de ont worpen en hier en daar reeds begonnen heroriëntering van het voortgezet ge woon lager onderwijs blijkt de discussie over het V.G.L.O. nog geenszins afge sloten te zijn. De V.G.L.O.-sectie in het Katholiek Onderwijzers Verbond had voor haar gisteren in de Casinoschouw burg gehouden congres de inspecteur- generaal van het onderwijs, nar. ir. M. Goote, als spreker uitgenodigd. De voor zitter van het K.O.V.; de heer J. H. M. Derksen, begroette ir. Goote met de opmerking, dat de onderwijzers in 't ver leden niet altijd geapplaudisseerd heb ben bij zijn werk op het gebied van het lager voortgezet onderwijs. Er is ech ter, aldus spreker, in de kring van de katholieke onderwijzers-organisatie en van de Algemene Nederlandse Onder wijzers Federatie een evolutie in de me ningen gekomen. De inspecteur-generaal van zijn kant begon zijn rede met de verklaring, dat hij het V.G.L.O. geen kwaad hart toe draagt, maar dat hjj een onderwijstype niet zonder meer kan liefhebben wan neer hij ook deszelfs kwalen ziet. Het verdere verloop van het congres leerde, dat de heer Goote en de v.g.l.o.-mensen nog uiteenlopende opvattingen hebben over het toekomstige lager economisch- administratieve onderwijs. Met name gaat het er om, dat men van V.G.L.O.- zijde beducht is voor een verenging van het onderwijs tot een beperkte be roepsopleiding. De inspecteur-generaal betoogde on der meer, dat het beroeps-onderwas een noodzakelijke consequentie van een gedifferentieerd onderwijsstelsel is. El ke differentiatie brengt een zekere ver smalling in de doelstelling mee, maar dit is onontkoombaar. Alleen door be perking is verdieping mogelijk. De al gemene, culturele en maatschappelijke vorming moet echter essentieel in de doelstelling van het beroepsonderwijs opgenomen zijn. Bij het lager beroepsonderwijs moet de beroepsgerichtheid geen doel, maar een middel zijn om de algemene ont wikkeling en belangstelling van de leer lingen te stimuleren. Deze leerlingen hebben een praktische Instelling; zjj wil len de zin en de waarde beseffen van wat ze moeten leren op de grondslag van, het directe nut, dat ze ervan ver wachten. In een sluitend geheel van onderwijs voorzieningen moet elk schooltype zich duidelijk bewust zijn van zijn eigen ka rakter. Wat wil men nu met de school voor lager economisch-administratief onderwijs? Het accent zal meer op het admini stratieve liggen dan op het economi sche. Aangezien de Mammoetwet de scholen voor middenstandsonderwijs als afzonderlijke groep noemt, zal de l.e.a.o.-sehool ook niet opleiden voor de zelfstandige uitoefening van ambacht, handel of dienstverleningsbedrijf. De heer Goote gal' voorts als zijn mening, dat ook de opleiding van winkelperso neel niet onder he>t lager economisch- administratief onderwijs dient te vaUen. De verkoopster heeft geen administra tieve functie. Haar opleiding kan het best verzorgd worden door de huishoud school. Na een bespreking van de eisen, die aan een administratieve opleiding gesteld moeten worden, kwam de in leider tot de conclusie, dat de school voor l.e.a.o. aan haar leerlingen re latief vrjj hoge eisen zal stellen. ,,Het lijkt mij bepaald nipt een school voor domme kinderen," aldus de heer Goo te. Men zal het peil van het I.e. ;.o.- onderwijs niet te laag moeten kiezen. Dit zou betekenen dat de toelatings normen geheel anders zullen zijn dan bij het v.g.l.o. Tenslotte meende spreker een waar schuwing te moeten laten horen aan de genen, die zouden menen, dat het V.G.L.O. in de naaste toekomst het L.E.A.O. zal zijn. Men zou de maat schappij een slechte dienst bewijzen als men een schooltype zou vormen om het V.G.L.O. als zodanig en. uitsluitend daarom een nieuw doel te geven. Dan zouden oorzaak en gevolg verwisseld worden. Uit de 's middags gehouden forumdis cussie bleek, dat de inspecteur-generaal met zijn inleiding enkele zeer gevoelige punten had aangeraakt. De gedachte, dat de opleiding van winkelpersoneel niet bij het lager economisch-admini stratief onderwijs zou thuishoren, doch bij de huishoudschool, ontmoette veel bestrijding. Sterk hield men zich ook bezig met de vraag, wat er moet ge beuren met de kinderen, die bij hogere toelatingseisen niet op de l.e.a.-school komen. Hoe zal deze jeugd worden op gevangen? Als eindindruk van het congres kan genoteerd worden, dat de visie van het V.G.L.O. op het lager economisch-admi nistratief onderwijs en die van de in specteur-generaal elkaar slechts ge deeltelijke dekken. Men is er met de voorgenomen heroriëntering nog niet. (AdoctenM») j ntc WMm DlrtJNEN, 13 juni. De, directie van Lips N.V. heefl grote uitbreidings plannen. Een van de projecten, die men in studie heeft, is het in eigen bedrijf produceren van staal volgens een nieuw ontwikkeld procédé, waar van het bedrijf de licentie kan krijgen. Over de uitvoering van deze plannen bestaal naar ons werd medegedeeld, nog geen enkele zekerheid. Van een Engelse firma is al een voorlopig plan voor een nieuw procédé binnengeko men, terwijl voorts ook een Duits plan verwacht wordt. Hoeveel de kosten van het nieuwe project gaan bedraden, kon nog met geen enkele zekerheid gezegd worden. Of men te zijnertijd hiervoor een be roep op de kapitaalmarkt moet doen hangt af van de financiële positie van de vennootschap. (Advertentie) Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek I» maken I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazin buisja 20 tabletten f 0.80 Handige atripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten 3.60 BERGEN (Noord-Holland) 13 juni St. Josephkweekschool: de dames: W Benda, Amsterdam; R. Gouwenberg, Slootdorp; B. Jacobs, Slootdorp; A. Stroet, Zwaag; E. Tames, Alkmaar; E. Boeking, Castricum; T. de Nijs, Castricum; R. Broers, Blokker; M. Ce- dee, Heiloo; M. Mooren, Hoogmade; A. Vendel, Spanbroek; C. Postma, Bols- ward' L Terra, Wognum; T. Oudejans, Ursem; T. Blok, Ursem; A. Tuin, Den Helder; T. Hajós, Beverwijk; R. de .Jorigh, Bergen en P. Winnubst, Anna Paulowna. Afgewezen; 3 van de 42 kan didaten. AMSTERDAM, 13 juni G.U. Doet. rechten; de heren W. P. Scheltema, N. DE Graaff, Amster dam; en B. J. v.d. Hemel HilveFsum. Doet. soc. aardrijkskunde: de heer J. F. Koolhaas, Amstelveen. Kand. fys. aardrijkskunde: mej. L. J. J.Vager en met lof de heren R. F. v.d. Weg en J. A. Bakker, Amsterdam. Doet. Nederi. mei A. M. Zwaneveld, Haarlem en de heren W. G. Klloster en A. M. Durns- hoven, Amsterdam. Kand. Nederland., mej. O. Walta, mej. E. M. Guikink, mei. W. J. M. de Vries (met lof) en de heren A. K. Offenberg, F. W. Ekkel en S. Wartena, Amsterdam. AMSTERDAM. 13 juni (G.U.) Kand. geneeskunde 2de deel: mej. G. I. Krom, Westzaan; C. T. B. Liesker, Amstelveen; mej. J. van der -Bie. mej. L. van den Boogaard, P. H. Breed- veld- mej. E. J. Broesterhuizen; mej. I. Canter Visseher; R. de Jonge; A. W. Kessener; mej. E. J. Lokkerbol P. Niosi; A. de Rooy; P. S van Walbeek en P. B. Soeters, allen te Amsterdam. UTRECHT, 12 juni Kand. rechts geleerdheid: L. M. van de Heuvel (Oudewater), M. D. Hilbrands (Laag- Keppel), mej. C. M. Dunois (Apeldoorn), mej. O. C. dé Vries (Apeldoorn): doet. rechtsgeleerdheid: J. W. van der Kolk (Wierden); semi-arts examen: R Haax- ma (Vught), C. W. M. van Veelen (Utrecht); arts-examen: P. P- Losev (De Bilt), J. H. Hewitt (Utrecht), H- J. A. van der Wouw (Nederweert), H. W. Both (Bilthoven), ftand. Geneeskunde 2e deels ROTTERDAM. 13 .juni ,.Het gezin vormt het meest oorspronkelijke, be langrijkste opvoedings- en levens milieu van het kind. Andere instellin gen zullen aanvullend kunnen werken in de opvoeding van het kind naar de volwassenheid, maar nooit buiten het gezin om." Aldus drs. W. de Hey in een lezing over ,,Het gezin als leef wereld van liet kind" op de eerste der beide congresdagen van de sectie kleu terleidsters der St. Augustinus-Verem- ging, de organisatie van r.k. onder wijsgevenden in de bisdommen Haar lem en Rotterdam. De uiteenzetting van drs. De Hey vertoonde vele raak- lunten met die van de heer B. M. leynders, die het onderwerp: „De kleuterschool als leefwereld van de kleuter" behandelde. Beide sprekers stellen het gezin centraal en zien de kleuterschool als aanvullende, zij het zeer waardevolle factor. Drs. De Hey acht de affectieve ge borgenheid, welke het gezin biedt, noodzakelijk voor een normale, gave ontwikkeling in, bijvoorbeeld, gods dienstig opzicht en in de vorming van het geweten. In het gezin ook ervaart het kind, welke waarden voor het leven van betekenis zijn. „Het gezin van nu", aldus spreker, „wordt vaak gekenmerkt door onzeker heid, er is geen eenheid meer in op voedingsstijl, er is geen gemeenschap pelijk gezinsbeel meer; een voor het kind verwarrende ervaring en een ver zwaring van de taak van de kleuter school. Het ruimtegebrek in en buiten de woningen heeft tot gevolg, dat het kind in zijn spel wordt geremd, waar door de school meer dan vroeger dc taak heeft om het kind tot toegewijd spelen te brengen. Het feit tenslotte, dat vele moeders een baan buitenshuis hebben, kan ten koste gaan van het gezin, en ook hierin zal de kleuterschool hebben te voorzien. „Als het gezin de fundamenten legt", zo stelde drs. De Hey in zijn conclusie, zullen andere instellingen, in samenwerking met dat gezin, een aanvulling kunnen geyen, die juist in onze tijd, nu het moderne gezin toch wel bedreigd wordt door verschillende maatschappelijke factoren, een steeds grotere, maar ook mooiere taak wordt. Zij moeten echter voortdurend contact houden met het gezin. Het gezin moet nooit het gevoel krijgen, dat andere instellingen het werk wel zullen opknappen. Steeds moet men ervan uitgaan, dat het gezin de meest oorspronkelijke opvoedingssituatie vormt." Ook de heer Reynders acht het con tact tussen kleuterschool en gezin nood zakelijk. In dit verband vindt hij het nuttig, wanneer de ouders kennis ne men van de functie van de kleuter school, van de wijze, waarop men daar werkt, van het materiaal, waarmee de kinderen en spelen. Ook de godsdien stige opvoeding op de kleuterschool, waarvoor onlangs nieuwe richtlijnen zijn gegeven, moet in overleg met de ouders geschieden. De kleuterleidsters doen er voorts góed. aan de ouders te wijzen op Medisch Opvoedkundige Bu reaus of andere instellingen, wanneer het kind opvoedingsmoeilijkheden ver toont. De kleuterleidster dient té streven naar een persoonlijke belangstelling voor ieder kind, een opgave, die, zo erkende spreker, moeilijk is, gAien htï trote aantal kinderen, dat een kleuter leidster gemiddeld in haar klas heeft. De kleuterschool moet een veilig wereld vormen, waarin het kind zich geborgen voelt. De schoot :<nag echter niet een wereld in de wereld vormen*, de leidster hoede zich voor „infantilis me", zij moet als volwassene tegenover de kinderen staan. En geleidelijk aan moet het besef van de plicht groeien, zodat de overgang van de kleutet- naar de lagere school niet te abrupt geschiedt. „Zjj die geloven haasten zich echter niet", zo waarschuwde de heer Reynders. De congresdag werd geopend door de voorzitster van het sectiebestuur, mej. H. S. Rogier, die eraan herinnerde dat in januari jl. het eerste lustrum is gevierd van de opneming der sectie kleuterleidsters in de K.O.V., voor wat betreft de bisdommen Haarlem en Rot terdam dus indent. Augustinus Vereni ging. Mej Rogier noemde deze stap een waardevolle, gezien ook de resultaten, die voor de kleuterleidsters zijn be reikt. Evenals de heer Reynders noem de zij het aantal leerlingen per klas gemiddeld veertig veel te groot. Een lichtpuntje is echter de toezegging, dat de margegetallen in de toekomst waarschijnlijk een wijziging zullen on dergaan. Een lichtpuntje overigens, dat nog niet door een officiële mededeling is bekrachtigd. Zij vestigde voorts de aandacht op de Afrika-actie, die Afri kaanse onderwijzers in de gelegenheid stelt de Europese onderwijsmethoden en levenswijze te bestuderen. (Advertentie) 8 6 2863 (CiPlB MOCO OOSTERHOUT, 13 juni De Congre gatie der Franciscanen-Tertiarissen be stond gisteren honderd jaar. De enige vestiging in ons land van deze broeder orde in het Franciscus Klooster te Baarle Nassau zal dit feest pas op 25 juli vieren. Daarbij zal o.m. aanwe zig zijn het hoofdbestuur van het moe- Advertentie) Verhoog Uw persoonlijkheid T? n£lkyX^'horloge *Een Zwitsers topproduct derhuis land. te Wald Breitbach in Duits- OISTERWIJK, 13 juni De stich ting „Volkshogeschool in Noord-Bra bant" zal zich hier gaan vestigen. De gemeenteraad Wijk heeft een voorstel goedgekeurd tot stichting van een nieuw gebouw een terrein van ruim twee ha. nabij het zwembad en het natuurthea- ter in erfpacht te geven. Voor de bouw plannen is reeds een architect aangewe zen. HEERLEN, 13 juni Tn dc gisteren gehouden bestuursvergadering van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs, zijn met ingang van I augustus be noemd tot directeur der Uitgebreid Technische School de heer C. J. J. G. Langenhuijsen en tot directeur der La- ;er Technische School de heer H. F. J jostwegel, beiden te Heerlen. De U.T.S. te Heerlen is sedert haar oprichting tijdelijk ondergebracht in het LTS-gebouw aan het Burgemeester de Hesselleplein. Over beide scholen voer de de heer Langen'huysen het directo raat, terwijl de heer Oostwegel was be last met het adjunctdirecteurschap. De nieuwbouw U.T.S. aan de Schim- melpenninckstraat zal in de loop van 1963 voltooid zijn. Het bestuur heeft voorts plannen voor een uitbreiding van het bestaande L.T.S.-gebouw en voor de oprichting van een school voor individueel technisch onderwijs. 91 Er heerste doodse stilte, toen Letje de papieren inkeek, hij rag er bleek maar beheerst uit, keek verschrikt op, toen vlak voor z'n neus een fel nent opflitste, een persfotograaf nam een foto van de pasbenoemde professor. Lena herkende van der Poll van ,,De Morgenster <je Kauter zou dan ook wel in de buurt zijn; ze zou straks eens opletten, misschien kon ze hem even spreken en bedanken voor het artikel, die pers- mensen moest je te vriend houden. Woord voor woord sprak Lettinga de begroetings zin uit, boog in de richting van het college van cura toren, zowel als in de richting van de senaat. Dan bedankt hij alien die aan zijn benoeming mee gewerkt hebben, daarna verklaart hij blij te zyn, in de/.e tjjd te leven. Niet alleen om redenen die zqn vak rakenmaar ook omdat de materiële kant van Het professoraat zo heel anders is geworden. Hij trekt vergelijkingen tussen de mening van Agricola en Leonardo da Vinei, omtrent hun opvat ting pver de aardkorst en gesteenten en de mening van de geleerden van deze tijd. Vervolgens herinnert hij zijn toehoorders aan de lage salaiussen van de toenmalige professoren, die aangevuld werden met emolumenten, zoals het jaar lijks onthaald worden op konijnenbout. Vroeger kre gen de hoogleraren, zoals tegenwoordig voetballers en wielrenners, zilveren bekers of medailles, die ech ter vaak, wegens nooddruft, hun weg naar de smelt kroes vonden. En dan was daar de pas gepromo veerds doctor, die met een paar handschoenen aan kwam dragen, als dankoffer voor zhn promotor. Neen, Lettinga is blij in deze tjjd te leven. Alle aanwezigen horen geamuseerd toe, de droge toon waarop hij die dingen naar voren brengt, is enig, de vrienden kijken elkaar aan, dat hadden ze van Letje niet verwacht. Leo kijkt strak naar de katheder, alles gaat prachtig daar, als er gelachen wordt kijkt hij verheugd. De rede boeit en slaat in. Toch is hij niet zo gespannen of hij streelt voortdu rend de lieve hand, die in de zijne ligt. Lettinga glijdt ongemerkt in het heden, hij komt bij de röntgenologie, die niet alleen de medische we tenschap een steun is, maar bij de wetenschap die hij zal gaan doceren, vele dwalingen recht gezet heeft, want door middel van röntgenstralen heeft men bij colloïdale delen een kristal-tralie kunnen aan tonen. Hij wordt nu streng wetenschappelijk en de be langstelling zakt bij velen, Lena duwt Roosje een Hesje eau de Cologne in de hand, dat dankbaar aanvaard wordt. Leo trekl: vragend z'n wenkbrau wen omkoog, maar een blik van Roosje stelt hem gerust, er is niets aan de hand. Lettinga blijft wetenschappelijk, maar het slot van zijn rede is ook voor de leken op zijn gebied weer genietbaar, hij geeft een populaire uiteenzetting van de keien- en .kristalwetenschap, die hem zo na aan het hart ligt. Een spontaan applaus klinkt op, waar Lettinga, ■achtbaar verraste door dankt. De Rector Magnificus neemt nog het woord en dan staat de pedel al met z'n staf gereed om de heren professoren naar de senaatskamer voor te gaan. De aula loopt leeg en het is Leen gelukt de Kau ter aan te klampen, ze wil hem de nieuwe titel van het boek meedelen, ze waagt zich echter niet aan Latijn, maar roept Leo te hulp. „Dat is nou die studievriend van mijn man, mijn heer de Kauter, u weet wel, die dat eerste boek naar van Lippen en Westen bracht." „Ah zo," doet de Kauter beleefd. „Leo, weet jij de nieuwe titel, hoe is die ook weer?" „Aeternum Vale," antwoordt die en kijkt angstig naar Frans, maar die oogt dat blonde ding na. „Wat een benen," mompelt hij. Lena is weer zakenvrouw. „Misschien kunt u deze titel een dezer dagen in 4? krant zetten, mijnheer de Kautev, het boek is bijna af." De Kauter noteert gretig deze primeur. Frans kijkt nog steeds het blonde meisje na, mis schien kijkt ze nog even om en waarachtig, Frans z'n hele dag is goed, even voor de keur kijkt het meisje om en zij zien elkaar vlak in de ogen. Nauw merkbaar maakt hij een beweging met het hoofd, aJs groet, dan kijkt hij geschrokken naar zijn vrouw, maar die heeft gelukkig niets gemerkt, dit keer. Het diner aan de professoren zal Lettinga een paar dagen later geven, deze dag is voor de vrienden, benoeming»- en verlovingsfeest tegelijk. De Pijper wrijft vergenoegd zijn handen, wat een fijne dag en avond zal dat worden, helemaal geen ziekenhuis vandaag. Er is een koffiemaaltijd aangericht in hun vast restaurant, waar al direct de goede sfeer hangt. Lettinga gaat, staan en kondigt nu officieel zijn verloving aan, Leo doet hetzelfde, hij gebruikt natuurlijk veel meer woorden dan Letje, feitelijk heeft hij zich vanaf het vertrek van Roosje verloofd geacht. Een „i'o vivat" op de professor en zijn bruid wordt uitgebracht en dan een voor Leo en Roosje. Dan spreekt de vader een kort woord, hjj moet zich nog in de situatie inleven, twee schoonzoons in eens, het is teveel. Na de koffietafel gaan ze uit elkaar, de echtparen gaan naar huis. Lettinga met zijn aanstaande bruid en schoonpapa gaan naar de Koningsweg. Roosje en Leo gaan de stad in, om ringen te kopen, gladde verlovingsringen. Leo is dik bij kas, vanmorgen heeft hij met Frans gepraat en die zal hem financieel helpen, zoveel als Leo zelf maar wil. Als de ringen gekocht zijn, gaan ze in een park en daar, in een stil laantje, wisselen ze van ringen. Echt iets voor dat stel. Maar Roosje krijgt het koud en daarom gaan ze in het theepaviljoen zitten, want Leo moet nog wat be spreken. Leo moet vertellen, dat hij straatarm is, dat hij geld moest lenen van Frans en dat deze ook wel geld wil lenen, om hun huis te installeren en dat zij daar om toch al gauw kunnen gaan trouwen. Leo gaat de volgende maand veel geld verdienen; het telegram aan Mister Scope heeft hij 's morgens al telefonisch bij Frans doorgegeven. In de beginne zullen ze dus nog wel erg zuinig moeten zijn, om alles terug je betalen. Maar Roosje heeft geld, ze is zuinig geweest en heeft gespaard, natuurlijk wil Leo er niets van weten, maar zij houdt aan, ze zijn nu beiden toch géni (Wordt vervolgd) (Advertentie) NEDERLANDSCHE MIDDENS!A' 0 LETTERGREEPRAAPSï:P Horizontaal en vertik3 woorden invullen. bot®" 1 zeerover - 2 luchtig £c delgang - 3 strandmeer <je land - 5 beroep - 6 bee^ graat. jtl^l üll OPLOSSING VAN Horizontaal: 1. A-boni> e lodrama; 3. peetoom, jr" 7' sp^.g, 5. Schiedam; 6. stut, le,t„pee; a pareren, V.T.; 9. ar- tie; 11. taan, omdat. Vertikaal; 1. amper Sparta; 3. oleaster, 'rjt3' 5. dochter; 6. prooi, 9. Nairn; 8. om, idem, 10. remittent.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2