Nieuwe Schiedamsche Courant Emdelijk geluk voor een zwaar geteisterd land? Vannacht kwam het einde van de terreur ttentie ctie laten Oostduitsers Nederlander In september veroordeeld tot drieëneenhalf jaar gevangenis vrij hatïlOl weer vandaag Ver. Staten en Oe Thant manen president Soekarno Geen verandering in Nederlandse aanvaarding plan-Bunker GEVALLEN op Nieuw-Guinea Joegoslavië zoekt contact met Italië Maandag is juni 1902 „Goed behandeld weer H Twee militairen gesneuveld ERANCO VALT WERELDPERS FEL AAN Gevangenenoproer in Montreal Koeler Zal Indonesië Shell nationaliseren et weer in Europa Sfeb,,r« feSen „Vogelkop" gezuiverd van Indonesische para's Spaanse democratie het doelmatigst Britse onderminister spreekt met mr. Luns Twee Amerikanen in Zuid-Vietnam gedood Blind meisje slaagt voor hbs-examen 16 pagina's b ALGIERS, 18 juni (A.F.P. o euter) In de afgelopen nacht 111 twaalf uur precies is, indien eh tenminste mag vertrouwen P het woord van O.A.S.-moorde- JWs, de vrede definitief in Alge- Je teruggekeerd. Gisteravond om cht uur kwam het Geheime Leger he ether met een „speciale uit- ,ending", waarin werd meege- ree1h dat de tactiek van de ter tian *s vervangen door een poli sh van verbroedering. „Moham- j, ^hanen en Europeanen zullen houder aan schouder gaan bou Cr^ aan het Algerije van mor ueh", zo klonk het sprookjesach- g over de FM-golflengte van de q |erijnse televisie, die door de j, A.s. steeds voor zijn piratenuit- s hdingen wordt gebruikt. Het preekt vanzelf, dat deze nieuwe, h] rst sensationele ontwikkeling v zomaar uit de lucht kwam wn. Er was, in de loop van de v llc!ag, het een en ander aan ee0rafgegaan, met als hoogtepunt 2j.h verklaring van Algerijnse Sl die het Geheime Leger in bl|at stelde zijn gezicht te redden. jeraard veroorzaakte de mede- f, /hg van de O.A.S.-omroeper, «ast verbazing en ongeloof, ook ote opluchting bij miljoenen lammedanen en Europeanen. - berend is wellicht de volgende hearing van een jonge Euro- aeaf LIGHTWEIGHT colbertcostuums v a. 109.- tot 179.- j *anse vrouw: „Ik heb mijn kof- tifu gepakt, mijn geld naar Frank- J, overgemaakt en een reisbiljet hig°f,ht. Maar nu, nu blijf ik A Aan zee i«am F.L.N. zwijgt NEW YORK, 18 juni Uit de omgeving van het secretariaat van dé Verenigde Naties verneemt A.F.P., dat de permanente Neder landse vertegenwoordiger, mr. G. W. A. Schürmann, zaterdag aan Oe Thant heeft laten weten, dat Nederland het plan-Bunker „in beginsel" aanvaardt. De regering in Den Haag had het voorstel- Bunker al aanvaard „als basis voor nieuwe onderhandelingen", maar Indonesië vond deze formu lering te vaag en had via Oe Thant om verduidelijking ver zocht. De waarnemend secretaris generaal van de Verenigde Naties heeft gisteren, zo meldt Reuter, telegrafisch een beroep gedaan op president Soekarno om de bespre kingen met Nederland over Wes telijk Nieuw-Guinea nu „zonder verder uitstel" te hervatten. Chantage? Wie verliest? v> MET NIEUWE DAGBLAD VREDE IN ALGERIJE (Advertentie) Deze week in moderne TREVIRA- en MOHAIRSTOFFEN *Ünet Geheime Leger heeft besloten 'kg. erreureampagne te staken omdat h;„. belangrijke eisen van de 'eet» 7*'j" ingewilligd. Het 11 beloofd: Tl een algemene amnestie voor *o(|r OVS-ers zal worden afgekondigd 2 Algerije onafhankelijk is. (,e Europeanen medeverant- bjkhcid zullen dragen voor de Euro- FLN hw iV.'.nK van de orde in het land, dragen i-«Rt - - orde in 1 do "(Jzonder in de Europese wijken Krote steden. het Amerikaanse radiostation At, (American Broadcasting Com- "«bhn komt de eer toe als eerste te v n gemeld, dat het FLN en de (Advertentie) erwachting tot dinsdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) perioden en Ga,., buien. Koeler, jj. "ge zuidwestelijke t5^sdag. zon: 4.19-21.03; maan: 21.18- plaatselijk Matige tot wind. Wat men generaal De Gaulle ook zou kunnen verwijten, een lafaard is hij niet. Terwijl hij wist dat enkele speciale moordcommando's van de OAS in de buurt waren om te proberen hem te doden, begaf hij zich tijdens zijn recente reis door de provincie doodkalm onder zijn toehoorders om uitgestoken handen te drukken, zulks tot wanhoop van zijn lijfwacht. De generaal is inmiddels veilig en wel in Parijs teruggekeerd, waar hij onmiddellijk zijn eerste commentaar gaf op de sensationele gebeurtenissen Algerije. OAS een akkoord hadden bereikt. De ABC-correspondent Sid hazard seinde deze primeur naar New York. Spoedig bleek dat hy het bij het rechte eind had. Dr. Ohawki Mostefai, de belang rijkste FLN-vertegenwoordiger in het voorlopige Algerijnse bewind, dal- zetelt in Roeher Noir, hield gistermid dag eên toespraak yopr de Algerijnse radio. Tevoren was aangekondigd dat zyn rede van groot belang zou zijn voor alle Europeanen en mohammeda nen in Algerije. Mostefai doelde mee, dat de be sprekingen, die zeventien dagen lang in liet geheim waren gevoerd tussen vertegenwoordigers van de OAS en het voorlopige bestuur, tot een ak koord hadden geleid. Hij maakte de beide toezeggingen aan de OAS be kend en drong er ,.in naam van alle Algerijnse broeders" op aan de ter reur onmiddellijk, „vanavond nog te staken. „Ik heb", zei Mostefai, „aan de ge heime besprekingen deelgenomen om dat de Algerijnse leiders (lees: FLN) bet nut hebben erkend van de eisen die de Europeanen (lees: CAS) hebben ge steld, Als de vernielingen worden be ëindigd, komt er een algemene amnes tie zodra de soevereiniteit dat toelaat, een amnestie die het verleden zal zuiveren, zodat in een sfeer van her nieuwde rust de kolossale en verheven taken, die onze gemeenschappelijke in spanning vereisen, kunnen worden aan gepakt." Mostefai's toespraak bevatte kenne lijk voldoende garanties voor de OAS, getuige de piratenuitzending van enke le uren later. Het Geheime Leger deelde niet alleen mee, dat de terreur om twaalf uur precies zou worden ge- staakt, maar trok ook het bevel aan alle Europeanen om Algerije te ver laten ,,bij deze" in. In Rocher Noir werd er spoedig hierna de nadruk op gelegd, dat de toezeggingen, die dr. Mostefai bekend maakte, niet in strijd zijn met de akkoorden van Evian. Het voorlopige Algerijnse bewind is tevens van me ning, dat de grootste voldoening voor de leiders van de OAS gelegen is in het feit, dat zij namens de Europeanen hebben kunnen onderhandelen op de zelfde wijze als het FLN namens de Algerijnen met de Franse regering heeft onderhandeld. TOKIO, 18 juni (U.P..1) Volgens een te Tokio beluisterd bericht van Radio Indonesia heeft de vakbond voor arbei ders in de olie-industrieën op Oost-Java de regering verzocht de Shell-maat- schappij te nationaliseren. Een delegatie heeft volgens Radio In donesia onlangs minister voor industrie en mijnbouw Cliaeroel Saleh benaderd met klachten over deze maatschappij De vakbond heeft de regering verzocht Shell Oil tot staatsbezit om te vor men of althans straffere supervisie over haar uit te voeren", aldus Radio Indo nesia, „en aangedrongen op een verbod op de afvoer uit Soerabaja van deskun digen en materiaal." Atyfen iets koeler met een krachtige Ar tehwind. Plaatselijk een buitje, A jffyerwegend droog met opklarin- jA^hddagtemperatuur 17-19 graden, qGW 13 graden. Vooruitzichten: pe- mat'g strandweer, maar licht o«. »en $<1 Weer max. temp, gisteren »*bie half bew. licht bew. half bew. orvbew. onbew. onbew onbew. licht bew. licht bew licht bew. regenbui omb-ew. zw. bew. licht bew. licht bew. regen zw. bew. onweer half bew. licht bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. regerubui half bew. onbew. licht bew. licht bew. licht. bew. licht bew. onbew, 18 39 19 18 20 19 20 21 18 21 15 19 25 19 21 27 29 24 21 26 27 27 27 30 31 27 23 30 26 26 min. temp 13 10 14 9 9 10 10 12 7 11 11 10 16 12 14 14 12 neersl aigel. 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0.5 0 2 0 0 0 0 7 0 O 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 "Van welingelichte zijde is vernomen dat voorlopig geen commentaar op de rede van Mostefai is te verwachten van de zjjde van de FLN-regering in Tunis. Het lijdt echter geen twijfel, dat Mostefai heeft gesproken met volledige instemming van deze regering. Het staat zelfs vast, dat de regering in Tunis de tekst van Mostefai's rede reeds in bezit had vóórdat deze weld uitgesproken. Het Geheime Leger beklemtoonde in zijn piratenuitzending van gisteren, dat het akkoord met de mohammeda nen tot stand is gekomen „zonder enige bemoeienis van buitenaf". Hier mee werd kennelijk bedoeld, dat de Franse regering in Parys en haar hoge vertegenwoordiger in Algiers, Fouchet, er helemaal buitenstaan. Inderdaad is voor De Gaulle nu de weinig eervolle situatie ontstaan, dat de zaken in Alge rije buiten hem om worden geregeld. Waarnemers wijzen er bovendien op, dat op zich een gevaarlijke situatie i_s ontstaan, ontlat een immorele organi satie van moordenaars, gangsters en terroristen door het akkoord een be paalde vorm van legaliteit heeft ge kregen. Het FI.N heeft dit alles echter kenrfe- lijk op de koop toe genomen, om te voorkomen dat Algerije, eenmaal on afhankelijk geworden, zou zijn veran derd in één grote puinhoop, terwijl het massale vertrek van de Europeanen de regering in Tunis eveneens grote zor gen baarde, omdat het onafhankelijke Algerije het zeker niet zonder de Euro peanen kan stellen, noch administra tief, noch economisch, noch technisch. Een woordvoerder van de rijksvoor lichtingsdienst in De„ Haag heeft des gevraagd meegedt eJ.d, dat er sedert het Kamerdebat geeu verandering in het standpunt van de regeling is geko men, hetgeen inhoudt dat Nederland onverkort bereid is zo spoedig moge lijk aan de hand van het plan-Bunker met de Indonesiërs te praten. De tekst van het telegram van Oe Thant aan Soekarnoluidt als volgt: ,,Ik refereer aan myn telegram aan uwe excellentie, gedateerd 6 juni 1962. Sindsdien heeft de permanente verte genwoordiger van Nederland mij ervan in kennis gesteld, dat zijn regering in principe do voorstellen van ambassa deur Bunker aanvaardt. In deze om standigheden hoop ik, dat er geen ver der uitstel zal zjjn in de hervatting van de onderhandelingen tussen de af gevaardigden van beide landen onder de auspiciën van ambassadeur Bunker. Ik wens nogmaals uitdrukking te ge ven aan <je hoop, dat er een einde zal kunnen komen aan de vijandelijkheden aan beide zijden zodra de besprekin gen zijn hervat. Ik maak de inhoud van 'lil telegram dadelijk openbaar met het oog op de publieke belangstel ling voor deze aangelegenheid. Aan vaard, excellentie, de verzekering van mijn grootste hoogachting". Tot zover willigd, maar dit zijn de eisen van het laatste uur. De OAS is opgezet als een beweging, die zich ten doei stelde Algerije, hoe dan ook, Frans te houden. Deze opzet is volkomen mis lukt. Algerije wordt Algerijns, dat kan niemand meer tegenhouden. Men kan dus evengoed zeggen dat het Gehei me Leger eieren voor zijn geld heeft gekozen omdat het, door het aan gaan van het akkoord van gisteren, impliciet het Algerijnse Algerye heeft erkend. De grote verliezer is eigenlijk generaal De Gaulle. De Franse regering is niet in staat gebleken de OAS aan banden te leggen en de orde in Algerije te hand haven, hetgeen ingevolge het akkoord .an Evian haar taak en haar plicht was. Nu moet zij bovendien aanzien, dat de zaken in Algerije worden gere geld zonder dat zij daarin wordt ge kend. Voor een man als De Gaulle min of meer een vernederende situatie, het geen hem niet belette gisteren zijn in stemming met het akkoord te betuigen. Nijdig voegde hij daar overigens aan toe, dat de aangekondigde amnestie in ieder geval niet zal gelden in Frank rijk, daarmee duidelijk te kennen ge vend dat het nieuwe proces tegen ex- generaal Satan in ieder geval .al door gaan. Op 16 juni vleien door gevechts handelingen op Nieuw-Guinea: L. F. Phijl (20 jaar), dienstplichtig korporaal, uit Vaals; V. A. Pouw '20 jaar), dienstplichtig soldaat eerste klasse, uit Utrecht. Dezelfde waarnemers beklemtonen ook, dat het onzin is te spreken over een „volledige overwinning voor de OAS", zoais hier en daar al is ge beurd. Inderdaad zijn de belangrijkste eisen van het Geheime Leger inge- Een interessant detail bij dit alles is nog, dat de OAS-omroeper zijn piraten uitzending van gisteren besloot met twee codeboodschappen: „De sigaret tenaansteker mag niet branden" en „Het zwembad moet vol blijven". Men neemt aan, dat met de „sigarettenaansteker" de olie- cn gasbronnen in de Sahara werden bedoeld en met het „zwembad" de stuwdammen, die Algerije van stroom voorzien. Ploegen van de OAS waren gister avond waarschijnlijk al in de buurt van bronnen en dammen om de hele zaak in puin te gooien, als op het laatste moment zou blijken, dat de onderhande lingen toch nog waren mislukt. Het resultaat zou voor heel Algerije een ramp van onvoorstelbare grootte heb ben opgeleverd. Velen vragen zich dan ook af of het Geheime Leger de ver nieling van deze kostbare projecten heeft gebruikt als chantagemiddel om in de geheime onderhandelingen zijn zin door te drijven. Een andere vraag, brandend op mil joenen Algerijnse lippen, luidt: „Zal de vrede nu werkelijk blijven in Algerije?" Na acht jaar oorlog, terreur, martelin gen.' angst en verdriet is het haast niet te geloven. (Zie ook Buitenlandse Kroniek pag. 5) DEN HAAG, 18 juni De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat tijdens gevechtsacties met Indonesische infiltranten in Nieuw-Guinea zaterdag hij Mariat zwaar gewond werden en tijdens transport naar een hospitaal zijn overleden, de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige korporaal L. F. Phijl uit Vaals en de 20-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat der eerste klas- de V. A. Pouw uit Utrecht. De speciale verslaggever van het ANP le Hollandia bericht, dat zater dag, naar officieel is meegedeeld, bij Kinmono ten zuiden van Sorong enige Indonesische parachutisten in een ge veeld zijn gedood. De rest van de groep, waarbij enkele gewonden, vluchtte met achterlating van de uit rusting. Op het schiereiland Onin werd een aantal parachutisten gedood door een Nederlandse patrouille, die aan wijzingen had gekregen van een Pa poea-politieagent. Hierbij werd een aantal wapens, waaronder lichte mi trailleurs, geweren en pistoolmitrail leurs, buitgemaakt. Volgens de officiële mededeling is een van de vier gebieden in Nieuw- Guinea, waar in april en mei Indone sische parachutisten zijn geland, nu vrjjwel gezuiverd. Het betreft hier de omgeving van Teminaboean op de „Vogelkop", waar naar schatting des tijds een honderdtal Indonesiërs landde. Zaterdag werden wederom negen para chutisten uitgeschakeld van wie de meesten zijn gevangen genomen. Van Indonesische zijde is herhaaldelijk be weerd, dat Teminaboean door parachu tisten was bezet. de tekst van het telegram. Het tele gram van 6 juni hield zoals bekend een vroeger beroep van Oe Thant op Soe karno in om de onderhandelingen met de Nederlanders ,,zo spoedig mogelijk te hervatten". In een zaterdag gehouden inter view voor de radio heeft de Ameri kaanse onderminister van Buiten landse Zaken voor aangelegenheden van het Verre Oosten, Averell Har- riman, verklaard te geloven, dat Rusland gaarne zou zien, dat de worsteling van Indonesië niet Neder land om Westelijk Nieuw-Guinea zou uitlopen in gevechten op grote schaal. Harriman zei ondermeer; „Ik ge loof, dat we %lle redenen hebben om aan te nemen, dat de Russen presi dent Soekarno hebben opgehitst. Ik denk, dat zij gaarne zouden zien, dat de strijd daar uitbrak, omdat zij we ten, dat de Verenigde Staten en vele anderelanden zich tegen een regeling met geweld van het geschil zullen verzetten en daarom zouden de In donesiërs in dat geval meer van de Russen afhankelijk worden dan zij dat nu zijn". Harriman voegde hieraan toe, dat de geschilpunten tussen Nederland en Indonesië wat verzacht zijn door de gevoerde besprekingen. Als deze be sprekingen worden hervat zouden de laatste meningsverschillen „gladge streken" worden, zo zei hij. (Van onze speciale verslaggever) HEEMSTEDE, 18 juni De 56-jarige uit Heemstede afkomstige zakenman Henri Pierrot, die in september van het vorig jaar door een Oostduitsc recht bank in Berlijn werd veroordeeld tot drieëneenhalf jaar gevangenisstraf, is gistermiddag gezond en wel in Heem stede teruggekeerd. Zaterdagmiddag werd zijn vrijlating in Nederland be kend na het bericht van het Oostduitse persagentschap ADN, dat de voorzitter van de Oostduitse staatsraad de heer Pierrot gratie had verleend. De Heem steedse zakenman was toen al via West-Berlijn op weg naa Heemstede, waar hij in de loop van gistermiddag arriveerde. Eerder op de zondag had de heer Pierrot „ergens in Nederland' zijn vrouw ontmoet. Volgens een bericht van Reuter zou de heer Pierrot destijds getracht heb ben een voormalige vrouwelijke era ployé van het Oostduitse handelsbureau naar het westen te smokkelen op het paspoort van zijn vrouw, toen hij van de Leipziger Messe terugkeerde. Beiden werden toen aan de grens tussen Oost en West-Duitsland aangehouden. contacten zijn altijd heel plezierig ver lopen," zei de heer Pierrot ons gister middag. ,,Ik zou niets anders willen dan ze voortzetten en onderhouden, wanneer daartegen geen bezwaren van de autoriteiten van de DDR bestaan." Tijdens een interview verklaarde de heer Pierrot, dat dit beslist onjuist is „Ik ben vorig jaar september niet veroordeeld, omdat ik een vrouw naar het westen had willen meenemen maar voor jets anders." Voor welk feit? Daarover wenste hij zich niet uit te laten. De heer Pierrot maakte een uitste kende indruk ondanks de vermoeiende autotocht van 680 km, die hij achter de rug had. In zijn huis aan de Paulus Potterlaan in Heemstede stonden vele bloemen cn fruitmanden. Hij zei over zijn behandeling in de DDR geen klach ten te hebben. Tijdens het proces en het verblijf in een gevangenis in de buurt van Oost-Berlijn was hij goed en voorkomend behandeld. Hi.j mocht le zen, schaken en dammen. Met de heer Pierrot stonden in september nog vijf andere buitenlanders terecht. In januari van dit jaar diende de echtgenote van de heer Pierrot een gratieverzoek in bij de Oostduitse auto riteiten, dat gevolgd werd door een soortgelijk verzoek van de voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koop handel voor Duitsland in Berlijn, de heer Fruitema. Men mag zeggen, dat deze acties succes hebben opgeleverd. Anderzijds is bekend, dat het Oostduitse regiem bereid is eerder tegenover bui tenlanders „genade voor recht" te la ten gelden dan tegenover eigen onder danen. Een Egyptisch zakenman, die evenals de heer Pierrot tot drieëneenhalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld, werd na tweeëneenhalve maand alweer op vrije voeten gesteld. Tegelijk met zijn arrestatie werden de auto en papieren van de heer Pier rot in beslag genomen. Toen deze in het afgelopen weekeinde vernam, dat hij naar huis kon gaan, kreeg hij alles terug. Zijn auto was in de afgelopen negen maanden hijzonder goed onder houden en nas voor de terugreis zelfs ruim voorzien van olie cn benzine. Bij zijn aankomst in West-Berlijn heefl de Heemsteedse zakenman zich onmiddel lijk gemeld bij het Nederlands consu laat-generaal. Over de betrekkingen van de heer Pierrot met Oost-Duitsland bericht Reu ter, dat de openbare aanklager tijdens het proces heeft verklaard, dat de Ne derlander sinds 1958 zaken doet met Oostduitse handelsorganisaties. „Deze De heer Pierrot staat in zijn woning de pers te woord. Links zijn vrouw. DEN HAAG, 17 juni De Britse on derminister van Buitenlandse Zaken, de heer Edward Heath, is gisteravond op het vliegveld Ypenburg aangekomen voor besprekingen met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Een uur na zijn aankomst hoeft mi nister Luns de Britse onderminister in zijn ambtswoning ontvangen voor een diner en de eerste ronde van de be sprekingen over Europese kwesties. Hieraan namen verder ambassadeur Noble en nog twee Britten en twee hoofdambtenaren van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken deel. SAIGON, 18 juni (Reuter) Twee officieren van het Amerikaanse leger z\jn zaterdag omgekomen, toen het door hen begeleide Zuidvietnamese legercon- vooi in een communistische hinderlaag liep. Een Amerikaanse woordvoerder zei later, dat bij de aanval ten minste zestien Vietnamese soldaten waren ge dood en een onbekend aantal gewond. VENLO, 18 juni Aan dc rijks-HBS alhier is zaterdag het einddiploma HBS- a uitgereikt aan Marietje Caps, een blind meisje, dat de cursus met succes heeft doorlopen dank zjj eigen doorzet tingsvermogen, maar ook dank zij de bijzondere medewerking van leraren en klasgenoten die haar op vele manie ren hebben bijgestaan om haar handi cap te overwinnen. Bij de uitreiking werd een telegram met gelukwensen van dr. H. Janssen, de staatssecretaris van O., K., en W., voorgelezen. De burgemeester van Venlo, dr. L. de Gou, woonde de uitreiking by. De directeur van de ryks-hbs, dr. J. Vryling, bena drukte dat aan de blinde leerlinge de zelfde normen en eisen zjjn gesteld als aan de overige leerlingen en dat zij bij het eindexamen ook precies dezelfde behandeling heeft ondergaan. Mej. Caps is van plan in Nijmegen sociologie te studeren. Verenigde Staten Oe Amerikanen hebben zondag boven Chrstmax-eiland wederom een proef genomen "iet een kerrbom van middelbare grootte. De bom werd afgeworpen vanuit een vliegtuig. (AFP), VALENCIA, 17 juni (AFP, Reuter) Generaal Franco heeft zaterdagavond in een rede tot een menigte van naar schatting 200.000 mensen in Valencia een aanval gedaan op de internationale pers. Volgens hem is „het gevai-Spanje er een duidelijk voorbeeld van, hoe mensen kunnen worden bedrogen", het geen hij kennelijk anders bedoelde dan men uit deze woorden zon kunnen lezen. Indien er een vrije pers bestond, zou zij in handen zijn van een minderheid van miljonairs. De persvrijheid is ge schiedenis geworden. Het Spaanse staatshoofd was kort tevoren in Valencia aangekome., voor zijn eerste bezoek aan de provincie sinds zjjn land, als gevolg van sta kingen en acties van de oppositie, weer op de voorpagina's van de in ternationale pers kwam. Franco reis de naar Valencia voor een inspectie van de openbare werken, die zijn uit gevoerd na de grote overstromingen m 1957. De menigte juichte Franco herhaaldelijk toe. In zjjn kritiek op de buitenlandse pers verklaarde de caudillo, dat het is voor gekomen dat buitenlandse correspon denten het tegengestelde meldden van hetgeen Spaanse functionarissen hun hadden gezegd. De S jaanse leider be toogde ook dat zijn bewind Spanje na een eeuw van wanbeleid uit puinhopen heeft opgebouwd. „Onze prestaties heb ben de haat opgeroepen van onze tegen standers. Zy trachten ons in het buiten land in diskrediet te brengen door een bundeling van de middelen, die de communistische partij en haar meelo per^ hun ter beschikking stellen. En Spanje staat niet alleen. Onze Iberische broeder (Portugal) staat aan dergelijke aanvallen bloot", aldus Franco. Het Spaanse staatshoofd heeft gister avond te Valencia verklaard, dat zijn land de meest doelmatige democratie heeft van de gehele wereld. „Al is men het er in het buitenland wel of niet mee eens", aldus de generalissimo, „onze democratie heeft ontegenzeglijk meer zin en is praktischer dan de andere systemen die de wereld kent. Franco zei dit tij dens de opening van een ziekenhuis tegen een 500-koppig publiek. Het was zijn derde publieke redevoering in twee dagen. Hij maakte duidelijk, dat zijn regime zich niet zou wijzigen teneinde de deel neming aan Europese aangelegenheden eenvoudiger en soepeler te doen worden. „Wij staan krachtig en oprecht tegen over Europa", aldus Franco, „wij voelen ons Europeanen, maar wij zullen onze gezonde en vredige structuur in geen geval aantasten om het belang van het buitenland te dienen". MADRID De 38-jarige liberale Spaanse schrijver Ruiz Garcia is door de politie iii Madrid aangehouden, om dat hfj als journalist de in München ge houden bijeenkomst van leden van de Spaanse oppositie heeft bijgewoond, al dus is van betrouwbare zijde vernomen. ROME, 18 juni Op uitnodiging van Italië heeft de vice-president van Joe goslavië, Alexander Rankovic, gedu rende drie dagen besprekingen ge voerd met de Italiaanse eerste minis ter, Fanlani, de minister van buiten landse zaken, Piccioni, en hun deskun digen. De heer Rankovic werd boven dien ontvangen door het Italiaanse staatshoofd, prol. Segni. Het officiële communiqué, dat over dit bezoek werd uitgegeven, vermeldt, dat de bespre kingen gevoerd zijn in die g( est van openhartigheid en begrip, die de laat ste jaren de verhouding tussen Italië en Joegoslavië typeert. MONTREAL, 18 juni (Reuter). Vijf tienhonderd in oproer gekomen gevange nen hebben de St. Vincent de I'aul- gevangenis tc Montreal in brand gesto ken, waarna zij. door het vormen van menselijke pyramiden poogden over de twaalf meter hoge gevangenismuren heen te ontvluchten. De brand werd in de keuken gesticht. Militairen in ge- vechtskieding hebben, de bajonet op het geweer post gevat op de gevangenis muren. Volgens gevangenis-autoriteiten hebben drie cipiers en zevenentwin tig gevangenen verwondingen opgelopen. Brandweerlieden, wier werk door een tekort aan water werd belemmerd, ver klaarden beschoten te zijn. Enkele ge vangenen wier cellen waren uitgebrand zijn onder zware bewaking naar een in de nabijheid gelegen huis van bewaring overgebracht. Voor andere gevangenen werden in de gevangenistuin bedden neergezet,1 waar zij iconden slapen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 1