„Sluit verzekering tegen kosten juridische hulp" Verdere inkrimping van chartale circulatie KUIFJE IN TIBET k few?; '4/ DE GEZWORENEN w Alfredo Mensen zoals wij Pleidooi voor Belgische firma mm -ëSmH - Goud- en deviezenvoorraad met f21 miljoen teruggelopen 5? 0; pagina KNAC ADVISEERT AUTOMOBILISTEN: Positief beter eerste halfjaar voor Palthe Promotie Minister opent „Leiden bekeken99 -ST'TZè!WÊS*a WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Philips Tabak verhoogt het kapitaal Sterke stijging van consumptie in maart HET NIEUWE DAGBLAD WOENSDAG 20 JUNI 1962 Noord-Holl. Hypotheekbank Aandelen én obligaties juiste verhouding Juist m DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY doof HERGÉ 92 Nee, onmogelijk Met die ontwrichte voet kom ik niet meer vooruit... IVat nu gedaan Bobbie!— Bobbiejij moet ons redden Breng dit briefje naar het klooster en kom terug met een reddingsploeg Vooruit, BobbieVooruit Ons teven hangt ran jou af! Vlug'.... Dat briefje—f moet dat briefje brengendat briefje brengen* Wat een prachtig been '.Dat is een luxe-mode! He to, Bobbie Je plicht... De boodschap Bah, de boodschap kan wachten en zo 'n mooi beentje vindt je niet alle dagen... 4» ÊRIC DE NOORMAN 26. De mannen, die mistroostig bij het uitgedoofde vuurtje zitten in het kamp van „Schele Kanut", kijken argwanend op, als ze eensklaps toegeroepen worden door drie donkere gedaanten. Snel wekken zij hun makkers, die in de hutten liggen te slapen en grijpen hun wapens. „Vrede, broeders!" roept een der mannen op het duin. „We zijn mannen van Eldred Everdoder, maar we hebben geen wapens bij ons en we komen in vrede." „Het is je eigen belang om naar ons te luisteren!" vult een ander aan. De tien krijgers van Schele Kanut kijken elkaar bedachtzaam aan, maar aangezien ze niet bang hoeven te zijn voor slechts drie man, roept een terug: „Je kunt komen, maar weggaan zal minder makkelijk zijn, als je ons bedriegt!" Zij zien het drietal nader- komen. „Wij weten, waar het derde bootje gebleven is," stoten ze uit. „Eric de Norenkoning heeft het gegapt." Ademloos vertellen ze wat hun allemaal overkomen is. „As-je-me-nou," zucht de aanvoerder van het tiental, „dat ziet er dan niet mooi uit. Die Norenkoning zit altijd dwars en heeft er al heel wat van ons over de kling ëfïa^Ee. Als hij met zijn zestig man op ons aanvliegt, zijn we er geweest." n cies!" knikken de mannen van Eldred, „wij ook, tenzij we de k°pP t bij elkaar steken, snap je. Die Noren hebben zestig man, wij zijn ons dertigen, en een stuk of vijftig van jullie troep, da's samen tach „Dan kunnen we die Noorse bloedhonden makkelijk de baas." en idee," knikt de anvoerder van Kanuts mannen. „We moeten met onze krijgers waarschuwen." „Ja, maar ho," valt een der anderen „Laten we eerst die twee lange slungels in de nek pakken. Die e Svein, weet waar de Noorman uithangt met het gestolen bootje, bovendien kan hij ons de weg wijzen naar de Noren." „In °r°. schreeuwt de aanvoerder van Kanuts krijgers. „Het zijn mannetj putters, maar met ons dertienen kunnen we ze makkelijk baas!" door WILLEM CAPEL Si Ne (Van onze verkeersredaeteur) DEN HAAG, 20 juni. Nederland wordt meer en meer „claim-minded". Steeds intenser gaat men trachten de schade te verhalen; in andere landen, zoals Amerika, gebeurt dat al op veel grotere schaal dan in Nederland nog het geval is. ..Daarom", zo zei de se cretaris van de Kon. Ned. Automobiel Club, mr. B. Ph. baron Van Harinxma Thoe Slooten vandaag op een perscon ferentie in Den Haag, ,,is het van groot belang, dat de Nederlandse automlbi- listen een verzekering voor rechtskun dige bijstand sluiten". Daarop volgde een warm pleidooi voor een verzeke ring, welke bij een Belgische firma kan worden afgesloten en waarmee de KNAC en de Belgische zustervereni ging in het verleden zeer goede resul taten hebben geboekt. „Er heersen op het gebied van de verzekering ernstige misvattingen, die helaas door de term „All Risks" nog zeer in de hand worden gewerkt", al- (Van onze correspondent) ALMELO, 20 juni De resultaten die door Palthe's TextielveredeJingsbe- drijven in de eerste helft van 1962 zijn behaald zijn, vergeleken met de eerste helft van 1961 positief beter. De direc tie heeft dan ook het absolute vertrou wen dat de resultaten van het concern in de komende jaren in stijgende lijn zullen gaan, aldus werd op de jaarver gadering medegedeeld. De dochteron dernemingen zullen in 1962 de 'afschrij vingen kunnen verdienen, terwijl in 1963 deze bedrijven naar verwacht in de winst zullen bijdragen. De vergadering kenmerkte zich, on danks het minder gunstige resultaat over 1961 en de dividendpassering, door een prettige sfeer. Men sprak een op timistisch vertrouwen uit in het beleid van de directie. Aandeelhouders bleken volledig begrip te kunnen opbrengen voor de situatie waarin het concern door de omvangrijke expansie was ge- raakt en de invloeden van de weersom standigheden op de katoendrukkerij. Hoewel de krachtproef van de snelle expansie niet helemaal gelukt is, zoals men dit gewenst nad en met name de uitkomsten in de veredelingsseetor te leurstellend waren, werd toch opge merkt dat de verwachtingen voor de toekomst een gematigd optimisme recht vaardigen. Het is, zoals een der vra genstellers opmerkte, zo dat het bedrijf een jaar lang op de tenen heeft gestaan en als reactie daarop even door de knieën is gegaan. Het komende beleid zal er primair op gericht zpn, die maatregelen te nemen, die de rentabi liteit ten goede komen. Men hoopt bin nen een a twee jaar te slagen met de decentralisatie. Er waren grote organi satorische en administratieve moeilijk heden te overwinnen. Eind 1962 zal het concern beschikken over een geconsoli deerde balans. Aantrekken van vreemd kapitaal ligt niet in. de bedoeling. Naar schatting zal de investering gedurende het lopen de boekjaar 2,6 miljoen bedragen. In de reinigingssector wordt een belang rijke reorganisatie van het vervoer doorgevoerd. Men schakelt namelijk over van carriërs op auto's, waardoor er een grotere actieradius mogelijk is en ook het aantrekken van personeel gemakkelijker wordt. De bedrijven van Palthe te Krefeld en Essen hebben b;j zonder goede resultaten afgeworpen terwijl alles wordt gedaan om net be drijf in Düsseldorf op dit peil te bren gen. Het is niet juist te veronderstel len dat het veredelingsbedruf een ver loren post is. AMSTERDAM, 19 juni Aan de uni versiteit is gepromoveerd tot doctor in de letteren de heer K. Dijkstra op een proefschrift getiteld „Oersettingen yn it Frysk": Promotor was prof. dr. J. H. Brouwer. GRONINGEN, 20 juni Aan de rijks universiteit is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen de heer G. J. Henning, op een proefschrift getiteld: „Vloeistof-vloeistof verdeling als onderzoekmethode bp de vergelijking van enige rassen van digi talis purpurea 1". UTRECHT, 20 juni Aan de rijks universiteit is gepromoveerd de heer J. H. Frenken wonende te Rotterdam tot doctor in de faculteit der genees kunde op het proefschrift getiteld: „De diffuse lepra van lucio en latapi". Pro motor was prof. dr. E. H. Hermans. dus de heer F. van Haaren, perschef van de KNAC. Een „AU Risks-verze- kering" is niet anders dan een W.A.- verzekering met als enige toevoeging, dat men ook gedekt is ongeacht schuld of onschuld voor de materi ele schade aan de eigen wagen. De verzekering biedt geen dekking tegen persoonlijk letsel, letsel aan inzittende gezinsleden, bedrijfsschade, smar- tegeld, strafvervolging en eventueel daarmee verband houdende borgstor- timgen. Daar komt bij gedeelde schuld, meningsverschil met de eigen verzeke ringsmaatschappij, terugvordering van het eigen risico en de no-claim korting, geschillen over de interpretatie van de polis e.d. Dit wil niet zeggen, dat onze auto polissen in het algemeen de toets niet kunnen doorstaan. De KNAC is ech ter de laatste jaren in steeds grotere aantallen geconfronteerd met de moeilijkheden, die voortvloeien uit de beperkte dekkingen van onze au toverzekeringen. De toeneming van het verkeer en daarmee van de aan tallen ongevallen, de steeds grotere bedragen, die bij de schadeafwikke ling in het geding komen, hebben de ze moeilijkheden nog veelvuldiger gemaakt. De KNAC heeft het haar plicht geacht om te zoeken naar op lossingen. In Nederland was geen verzekerings maatschappij te vinden, die rechtsbij- stand-verzekeringen te bieden had zon der tevens op het gebied van W.A.- verzekeringen werkzaam te zijn. De KNAC heeft daarom de blik gewend naar andere Europese landen, waar de rechtsbijstandverzekering reeds een volledig ingeburgerd begrip is. In Bel gië heeft zelfs bijna negentig procent van alle automobilisten een verzeke ring voor rechtskundige bijstand. (In Nederland, volgens de KNAC nog geen half procent). De KNAC kwam in België in contact met „De Verenigde Verzekerden", een maatschappij, waarbij ruim 125.(XX) Belgische weggebruikers een verzeke ring voor rechtsbijstand hebben lopen, en die zich nagenoeg uitsluitend op dit gebied beweegt. De polis van deze maatschappij, aldus de KNAC blijkt goede waarborgen te bieden. Op de vraag, of de KNAC met dit advies niet op het commerciële vlak komt, luidt het commentaar dat de KNAC zich slechts kwijt van haar ad viserende taak „als de consumenten bond" en zich niet voor de commerci ële wagen van een bepaalde verzeke ringsmaatschappij laat spannen. Deze maatschappij heeft niet de KNAC op gezocht, maar de KNAC zocht deze maatschappij uit, in het belang van de automobilisten. LEIDEN, 19 juni. In tegenwoor digheid van een groot aantal genodig den heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, van morgen in de „Burgerzaal" van het Léidse stadhuis de in het Waaggebouw ingerichte tentoonstelling „Leiden be keken" geopend. De minister zei, het initiatief toe te juichen om door mid del van deze expositie de belangstel ling van de burgerij op te wekken voor de ingrijpende verbeteringen in de staasstructuur, waartoe het Leidse ge meentebestuur heeft besloten. Er zijn in verschillende steden van ons land reeds structuur- en verkeersplannen gemaakt en veelal hebben ze via de pers dé aandacht van het gehele land getrokken, omdiat er controversiële punten bij waren. De menselijke na tuur is nu eenmaal zo, aldus de minis ter. dat de belangstelling toeneemt, ja zelfs eerst pas gaat komen, als er me ningsverschillen blijken te zijn. Maar van het Leidens structuurplan is, al thans voor zover -k heb kunnen mer ken. weinig naar buiten getreden. En daarmee wenste de minister de stad van harte geluk, omdat hij daarin het bewijs zag, dat aan de burgerij een plan is voorgesteld, dat veel instem ming heeft kunnen vinden. Aan deze staa schijnt het gelukt te zijn, zo ver volgde de bewindsman, zowel scylla als obarybdis te ontwijken, dat wil zog gen: een plan op te stellen, dat de ka rakteristieke aspecten van het stads beeld nagenoeg onverlet laat en aan de andere kant voor de ontwikkeling van de binnenstad de nodige ruimte te scheppen om het waardevolle verleden enerzijds en de veeleisende toekomst anderzijds met elkaar te verzoenen. AMSTERDAM, 20 juni Het be stuur der Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen vroeger ge naamd Noord-Hollandsche Hypotheek bank te Amsterdam rleel mede dat per 1 juli 1962 op haar 5 pet en 5Vs pet schuldbrieven een rente zal worden be taalbaar gesteld van respectievelijk 2'/; pet. en 23/i pet. Deze betaling betreft liet exploitatie-resultaat ot'er het le half jaar 1962. (Advertentie) <"j>' AMSTERDAM, 20 juni Universiteit doet. Frans: mej. E. Hessing. Amster dam, en de heer N. Boogaard, Castri- cum. doet. Italiaans: mevr. B. Meihui- zen-Dokkum, Amsterdam, kand. Frans: mej. M. v. d. Ven, Amsterdam. M.O.-B Ned.: de dames H. van Eyk, M. Hoog vliet, W. Niemantsverdriet, M. Slijper en de heren A. Paasman, T. van Popta en M. Roijakkers (Amsterdam), kand. geneesk. tweede deel: M. van Os (cum laude), Alkmaar: M. Weinstock (cum laude), Amsterdam: J. van der Laan, Alkmaar; A. Netelenbos, Wijk aan z-ee; J. van de Stadt, Zaandam; S. Wage naar, Amstelveen; J. Bleeker, P. van Boekhoven, P. Bos, J. Burger, A. de Haas van Dorsser, mej. J. Janner en M. Koot. T. Raassen, J. Ro03, mej. M. Sikkink, A. Tromp (allen Amsterdam). DEN HAAG, 19 juni Bisser, Kweekschool Onderwijzer. De heren: J. Gorenhuizen, Den Haag; T. Laurier en C. Helmond, Gouda; J. van der Post, Hoogmade; H. Smit, Delft; H. van Buul, Leiden. Afgewezen: drie. LEIDEN, 20 juni Rijksuniversiteit doet. west. soc. wetensch mej.W.Chardo Vlaardingen. kand. west. soc. weten schappen: mej. B. Hage, Nieuwerkerk a. d. IJssel. doet. psychol.: mej. I. Or- baan, Wassenaar, en de heren J. Bona- rius, Bloemendaal, en M. Simmer, Den Haag. kand. psychol.; mej. R. Bruijel, Goirle. doet. scheik.: P. Knippenberg, Leiden; G. van Kempen, Leiden, en J. Zwarts, Rotterdam, doet. gen II: C. v. d. Does, Den Haag; J. Hollander, Rotterdam, en J. Schijf, Den Haag. semi-arts: P. de Groot, H. Hollander en F. Houde (Den Haag). LEIDEN, 18 juni r.-k. Lyceum „St. Bonaventura" HBS-A, de heren Hans Aalbersberg, Sj. van Breukelen, Leiden; H. van Cleef, Oegstgeest; N. Deen, Oude Wetering, Alkemade; L. Derksen, Katwijk; H. Gravemaker, Lei den; L. de Groot, Zevenhoven; B. Ha gendoorn, Katwijk; K. van Halderen, Leiden; B. de .Jong, Ling, 's-Gravenhage; Luysterburg, Leiden; Voorschoten, Rozestraten, Katwijk; P. van B. Loppé en P. P. van Paassen, B. Polane Rijnsburg, P. Aarlanderveen, J. Sala, AMSTERDAM, 20 juni De week staat van de Nederlandsche Bank per 18 juni laat een verdere inkrimping van de chartale circulatie zien met 53 min. Het bedrag aan uitstaand bankpapier is hierdoor tot 5149 min. gedaald. Dit bedrag ligt nog circa 36 min. boven het laagtepunt van mei 1962. Door het begin van hert vacan- tleseizoen blijft een groter bedrag dan normaal aan bankbiljetten in omloop. De flauwe stemming op de effecten beurzen heeft bovendien aanbod uit het buitenland van Nederlandse fond sen tot gevolg, waardoor de banken de viezen by de centrale bank moeten be trekken. Hierdoor is de goud- en deviezenvoor raad met ƒ21 min. gedaald tot "'6404 min., waarvan onveranderd 5698 min. aan goud. Het betalingsverkeer met het Rijk vergde ditmaal 25 min. De stand van de schatkist steeg daardoor tot 565 min. De banken zagen hun tegoed b(l de Nederlandsche Bank met ruim 1 min. toenemen tot 762 min. De' geldmarkt is nog steeds ruim. Vanaf 22 juni, liet begin van de nieuwe kasreserveperio- de.; verwacht mort in géldkringen een lichte verkrapping. Daggeld bieef on gewijzigd' iVt 'procent. Aetlvai Goud Buiten) vord. goud en deviezen Bult. betaalmldd. Vord buiten! guld Wiss in disc. Wiss. gekoent Voorsch rek art (1 Voorsch Rök Nederl munten Diverse rek. Patel v e: Bankbiljetten Rjjks schatkist Saldi Sank in Ned Saldi andere ingezet Saldi bult drc. V' Saldi and. alet-lng. Saldi bult gelds. Diverse rek. UI (1000 12/6 5.697.611 Nederl. scbatk. pap buit. clrcul. banken iViuntbll) door de staat In circulatie gebracht Tot goud en dev. W. v. eonv. dev netto Percentage goud en deviezen r oeli e b 11 n gi tl) waarvan uit hoofde liq. bllat. ak koorden 800.404 319 11.046 29.929 225.429 6.151 19.42(1 7 105 5.201.637 539.559 760.940 184.647 51.488 7.947 14.281 37.837 11.800 64.502 6.423.864 786.442 96.11 18/6 5.697.555 818.213 306 9.346 25.929 225.429 6.343 19.794 8.301 5.143.695 565.103 762.272 183.777 88,944 7.484 14.217 38.555 12.000 63975 6.492.777 804.304 96.23 Copyright Casforman Lelden, H. Scheerder, Alphen-Rijn, J. Sommeling, Oegstgeest, M. Venne, Al phen-Rijn; Clir. v. d. Voort, Noordwijk. NIJMEGEN, 20 juni R.k. universi teit doet. soc. wetensch.: Mej. Ch. Cou- rnans, Nijmegen, en de heren A. Fei ling, Gennep, O. Janssen, Nijmegen (cum laude), en G. Janssen, Afferden Cu). OOSTERHOUT, 19 juni St. Oel- bert Gymnasium A: de heren: A. van Gestel, Scrijbeek; M. Schoone, Breda; A. Corpeieijn, J, Ruberg, Rotterdam; A. van Ameisvoort, C. Linders, Tilburg. Afgewezen: geen. Examen wordt voortgezet met 8 eandidaten. NEERBOSCH-NIJMEGEN, 18 juni R.k Kweekschool St. Rosa: De dames; G. v. Oijen, Atlforst; A. Derks, Ameri ca (L). M. Bosch, Amsterdam, M. v. Grutjthuijsen, Appeltern, M. Peters, Beers, L. v. 't. Hullenaar, Bommel, C. Willems, Beuningen. Th. Koster, Beunin- gon, J. Arendsen, Doetinchem, M. Kok- keler, Druten, G. Klabbers, Druten, M. Hoppetireijs, Eist (Gld.), G. Hee- zen, Eist, W. Fleuren, Ewijk. C. Meurs, Gendt, B. van Hal, Gendringen, Th. Weeren, Grave, J. Oderkerk, Grave, W. van Diepen, Grosthuizen, M. Ver- heyden, Haps, E. Cremers, 's Heeren- berg, C. Scholten, 's Heerenberg, D. Verbruggen, Ilernen, J. van Kempen, Holthees, M. van Mierlo, Huissen (Gld.), Jansen, Huizen (N.H.), M. Marjot, Laren (N.H.), C. v. Beek, J. Boekhoorn, L. Broekkamp, Th. Ebbeng, Ph. v. Groenestijn, M. Groot, M. v. Hoorn, A Hulsen, M. Gout, C. Hoogeveen, M. VÓss, M. Westerbeek, M. Gerritsen, Th. v. Lith, C. Markus, W. Peters, J. Pe ters M. v.d. Pal, J. Sutmuller, Nijme gen.' M. Adriaans, Nw. Loosdracht, W. Juffhucs, Oeffolt, D. Habibe. Oranje stad (Aruba N.A.), E. Habibe, Oran- estad (Aruba N.A.), Th. Lemmers, Reek, M. de Haan, Rotterdam, Th. Wijnhoven, Rijkevoort, J. Rongen, Sam- beek, H. van Balveren, Silvolde, Th. Heutink, Ulft, P. Veldkamp, Ulft, J. Janssen, Venrav, E. Bakker, Mamel, J Lavalave, Winterswijk, W. Peters, Winssen. G. v.d. Hoogen, Wijchem M Kokke, Wijchen, H. Molenaar, Wijche, M. Roes, Zwolle bij Groenlo. Afgewe zen; twee. MOCO MAASTRICHT, 20 juni In verband met de fusie van Tabaksindustrie v.h. Gebr. Philips met de sigarenfabrieken Velasquez en Due George zal in de eerstkomende buitengewone vergade ring van aandeelhouders enkele statu tenwijzigingen worden voorgesteld. Het maatschappelijk kapitaal wordt gebracht van 2 miljoen tot 5,3 mil joen; 500.000 6 pet pref. aandelen en 48.000 (was 1.500) gewone aandelen ad zijn thans 992.100 82.500 preferente f 100 elk. Geplaatst zi gewone aandelen aandelen. Het bedrijf zal in d vervolge ge leid worden door een raad van bestuur en niet langer door een directie, ter wijl het salaris van de directie in plaats van door de aandeelhoudersver gadering door het college van commis sarissen wordt vastgesteld. Voorts krijgen commissarissen .vol gens de nieuwe statuten een jaarlijkse vergoeding. Daarnaast ontvangen zjj uit de overwinst 5 (volgens de oude sta tuten 15) pet. DEN HAAG, 20 juni Blijkens een mededeling van het CBS is het index cijfer voor de consumptieve Bestedin gen van de Nederlandse bevolking in maart sterk toegenomen. De waarde op basis van 1953 100 nam ten op zichte van februari toe van 153 tot 177 en de hoeveelheid van 124 tot 145. De prijs daalde met 1 punt tot 122. De hoeveelheid per hoofd steeg van 111 tot 129. 97 Als Leo de oberkellner Albert op de gang tegen komt, houdt hij hem joviaal staande. „Zeg Albert, had jij het niet laatst over de vrouw In het spel?" „Ik geloof het wel mijnheer! Je woorden zijn uitgekomen, ook ik hen getrouwd, toen had ik er 'net zo min erg in, als in het uur van m'n dood." „Het lot dat voor de mens is weggelegd, ontloopt hij'nooit, mijnheer, nooit, al kruipt hij in de grond." „Zie je wel Albert, dat jij net zo goed een profes sor in 'de philosophie kon zijn?" „Wat zal ik U zeggen, mijnheer? Het beschouwen van dc wereld en vooral van de mensen vanuit mijn positie, maakt je tot een philosoof. We zien zo veel mijnheer." Later wordt er weer gedanst en Frans dans met alle twee de bruidjes, met bruiden dansen geeft ge luk en hij denkt aan z'n nieuwe boek: „Verstilde klanken klinken weer". Buise is uitbundig, Wies heeft hem, even voor zij naar de trouwplechtigheid toegingen, iets in het oor gefluisterd, hij heeft moeten beloven, er nog niets van te zeggen. Het personeel op kantoor zal name lijk weer bloemen kunnen sturen, maar dan zal er echt een kleine geboren z(jn, tenminste als alles goed gaat, had Wies er gauw bijgevoegd. „Onze derde!" had Buise gejuicht, een paar maal heeft hij al bijna z'n mond voorbij gepraat, bij is er vol van. In zijn dankbaarheid heeft hij beloofd, dat er een auto gekocht zal worden, dan kunnen ze er op uit trekken, desnoods ieder weekeinde, met de hele fa- De Pijper heeft een flinke rede gehouden, de vele borrels en de verschillende wijnen hebben hem de nodige inspiratie gegeven. Inge zit verbaasd, maar levens een beetje angstig naar haar echtgenoot te luisteren, er gloeit zo'n ondeugend vuur in z'n ogen. Als hij Lettinga voldoende z'n vet heeft gegeven, gaat hij Leo te ljjf. Hij voorspelt Leo, dat de rollen spoedig omgedraaid zullen zijn; dan zullen Marius en hij het niet zijn die te hard werken en hun vrou wen verwaarlozen, maar Leo zelf. „Leo", zegt de Pijper en dreigt met z'n vinger, „dan komen Buis en ik bij Roosje en zullen haar aanraden, zich van je te laten scheiden en weg te lo pen. Zou het niet een tragische wending van het noodlot zijn jongen, als wij zo nog eens moeten op treden? Maar ik verzeker je reeds bij voorbaat, dat we jouw huwelijk dan net zo gelukkig zullen maken, als nu het onze geworden is. Nietwaar Marius?" „Naturellement, mon docteur," roept Buise uitge laten. Voor Roosje is deze toespraak een beetje duister en vragend kijkt ze naar Leo. „Als we volgende weck in Engeland zitten, ot misschien al op de boot, zal ik je de pointe van deze mooie rede uiteenzetten, nu moet ik even antwoor- „jongens," zegt hij, maar meteen schiet het hem te binnen, dat hij ook z'n schoonvader bij de jongens rekent en hij verbetert zich. „Beste Papa en jongens, ik wil even m'n vriend Richard speciaal bedanken, neen, niet voor zqn prachtig aanbod om eventueel m'n huwelijk weer bq elkaar te krammen, neen, ik wilde dit zeggen, jullie hebben allemaal iets voor me willen doen en men deed iets voor Leo, inderdaad. Nu, op het toppunt van mijn geluk, op deze avond, wil ik speciaal iemand bedanken en wel jou, Richard. Jij gaf mij m'n pasverworven Roosje terug. „Richard ik heb je uitgekafferd, ik heb je veel verweten en ik heb toch wel een beetje spijt van .al die harde woorden, want hu pas heb ik persoonlijk ondervonden, wat de medische wetenschap betekent en ik geloof, dat ik onbillijk ben geweest. Ik weet nu, wat het zeggen wil, als een dokter, een chirurg in grijpt om een mensenléven te redden. Mijn eeuwige dank kerel en ook natuurlijk die van Roosje. „Als we onze jaarlijkse bijeenkomst houden, dan weet je, dat er gedronken wordt op ieder van de vijf faculteiten. Ik stel thans voor maar één dronk uit te brengen en wel op de medische wetenschap en tevens op de meest kundige en actieve beoefenaar daarvan. Richard de Pijper,leef lang en gelukkig, tot heil van de mensheid!" Iedereen staat op en de dokter is er een beetje beduusd van, maar niet lang. „Weg met die apekool," roept hij, „ik ga zingen." En hij probeert een Frans liedje ten beste te geven, maar hij zakt hopeloos in het moeras. De volgende dag staan op het perron vier echt paren en één heer een trein na te staren, waarin Roosje en Leo hun reis naar Engeland aanvangen Als de trein uit het zicht is en het gezelschap naar de uitgang wandelt, zegt de heer van Lier tot Buise: „M'n beide dochters hebben hun bestemming 'gevonden, ik moest uitzinnig blij zijn, maar toch Hij schijnt werkelijk ontroerd want hij sprin, zonder van iemand afscheid te nemen, op de eerste dé beste tram, die langs komt. Allemaal, zonder onderscheid, zijn ze weemoedig gestemd. Ze drommen nog even samen op het stationsplein, het is alsof ze ontwaken uit een roes, uit een roes van onverwachte gebeurtenissen en fees ten. Het werk wacht weer, het feesten is voorlopig gedaan, ze zullen weer zich zelf zijn, zijn ze daar door weemoedig? Of begrijpen ze, dat Leo, him beste vriend en toe verlaat, nooit meer de oude Leo zal zijn, als hij terug komt? En op dat winderige plein nemen ze doodernstig afscheid van elkaar, als kwamen ze van een begrafenis. EINDE LETTERGREEPRAADSEL de ster, toorn. 4. getuigschrift, OPLOSSING 19 sta; oi'P >i Me verticaal dezel^ Horizontaal en den invullen. „ii 3. 1. ploegsnede, 2. heerschapP j' jc)it, 5. b Horizontaal: 1. jasmijn. st?^eef, b. 7 selijk; 3. raid, Breda; c0, 5. A.C., Nato, Lt; a ah». tt, nicht, geks; 8. scooter; 10. Kentucky; 11. tempo» J j?olte' Verticaal: 1. Jordaan, chisme; 3. spie, accent; cpi-Av- 1 5. ijs, factotum; 6. NSB, 'tijde!" gekko; 8. slee, derby; y- akant, sabel. n de UTRECHT, 20 juni - de gen- universiteit is geprornov Grph^^d A. J. de Groot wonende, wissel tot doctor in de faculteit jitet en natuurwetenschappen Lestah $eo schrift getiteld: Mangaan) enet ei Nederlandse-en Duitse n trapsP menten in verhand met S1 y». bodemgènese". ;r, F--- Promotor was prof. Baren. -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2