FEEST in Katholiek Hoogvliet Nieuwe kerk robuust en devoot 4 Reclame Alb. Heijn: geen concreet plan voor uitbreiding middelen J. DE KADT wenst openbare mededelingen van regering A. KRAUS - Techn. Installatie-Bureau Iedereen dacht, dat we nooit zouden slagen... ELSEVIER IS NIET BEZORGD OVER MOGELIJKE RECESSIE NIEUWS Biertapwedstrijden in Dakpaviljoen Resultaten over eerste halfjaar zijn achtergebleven Nieuw-Guinea in Tweede Kamer Mij. Zeeland verlaagt dividend Het nieuwe dagblad lï |.C. van Lieshout* loon n.v. iT ^'1 Dividend Deltaliotel et ort Maakt voor Uw zaak De krant kunt U niet missen, geen dag Gouden jubileum bij L. Smit Co. De ELEKTR. LICHT-, KRACHT-, ZWAKSTROOM- en NOODVERLICHTINGS-INSIALLATIE VRIJDAG 29 JUNI 1962 PAGINA 1 1 4 4 nu... beduidend goedkoper Eigen karakter Temidden van de andere kerkgebouwen die Hoogvliet al kent, heeft deze katholie ke kerk een geheel eigen karakter. Zoals gezeg, valt direct de bouw in de breedte van het front op. Dat is maar liefst 32 meter breed aan de hoofdwand, waarbij dan nog eens bijna tien meter voor de dagkerk komt, die zeer harmonisch met de hoofdkerk verbonden is. Boeiend lichtspel ijl'y, nu... beduidend goedkoper - Bi nu beduidend goedkoper 10 De jongste statistiek van kunstmatige hemellichamen nï'èrL-t'u^Ai M1 is dit op het "fsenblik !fj actueel. Maar in "erband met de nu... beduidend voor a ROTTERDAM, 29 juni Het is vandaag feest in katholiek Hoogvliet. Vanavond zal de onder pastoor J. Groenen uitgegroeide gemeenschap die de parochie van het Onhevl. Hart van Maria heet, het moment be leven dat zij haar pas geconsacreerde kerk mag betreden. Na zeven jaar van denken, tekenen, schetsen, organiseren, toezicht houden en Vele tegenslagen overwinnen, is het ook de dag dat de architect P. C. J. Blaauwhof, die de architect J. P. L. Hendriks als mentor had, zijn schepping ter ere Gods mag aanbieden. Het is de eerste kerk die hij ontworpen heeft. Ook een tweede, kleinere kerk in Pernis, die even eens onder pastoor Groenen ressorteert, zal door hem gebouwd wor den. De indruk die men krijgt als men de kerk, die gelegen is aan de ParelvisserstraatTraviataweg, uit de omliggende rijen lage flats ziet opdoemen, is die van een krachtige, gedrongen gestalte. In de kerk Zelf heerst een devote sfeer, die door voornamelijk donkere tinten nog geaccentueerd wordt. Geen „lichte" kerk dus, hoewel er op vaak ver assende wijze met het spel van licht en donker is gewerkt. Een parochiezaal onder de dagkerk. en een bibliotheek onder sacristie verhogen de praktische bruikbaarheid van het complex aanzienlijk Als men de kerk binnentreedt staat men tegenover een grote zijwand, waar in zich vier vensters bevinden. Het is Advertentie i jammer, dat juist deze wand die tegen over het hoofdfront een architectonisch belangrijke betekenis heeft, wat zwak aandoet. De ramen van mej A. Boe cc uit het Belgische Bielen zijn nietszeggend gend om iets van de kracht uit te stralen die men hier had mogen verwachten. Onder het koor tegen de achterwand van de kerk is de Doopvont geplaatst in een kleine verzonken gedeelte van de vloer. Dan volgt er een wenteltrapje naar het koor en hiernaast, in de wat drukke ruimte onder het koor bevindt zich een interessante Maria-plastiek van Hans van der Plas. Hij is afgeweken van het gebruikelijke en heeft Maria zittend op een balk uitgebeeld met het kind wat lager. De binding van moeder en kind'en die van moeder en gelovige gemeenschap is in enkele soepele lijnen opgelost, zon der ergens „zoetelijk" te worden. In en kele details b.v. van het kinderhandje had zij nog iets sterker kunnen zijn. maar als geheel maakt deze groep die uit een nieuw materiaal, plastisch beton is vervaardigd, een even devote als fris se indruk. Van dezelfde kunstenaar zijn twee glas in betonramen achter de doop kapel, die het hert en duifsymbool weer geven. Een vanuit de kerk onzichtbaar raam in de adside, een kruisraam, is ook nog door mej. Boere gemaakt. Van de overige kunstenaars, die aan het interieur hebben meegewerkt noemen wij nog Jan Elders uit Hoorn (tabernakel) en Ev. v. Daatselaar uit Amersfoort (doodvontdek sel). De banken in helder,raminhout op sta len kokerprofielen, de van goed vakman- len kokerprofielen, de van goed vakman schap getuigende houten biechtstoelen in de dagkerk en de algehele indruk van de afwerking bewijzen, dat deze kerk de gelijk is afgewerkt door de aannemer J. van Domburg en de overige medewer kers. (Advertentie* „Wat jullie zoeken, vind je tegenwoor dig niet meer" zeiden ze, „tenzij je het laat maken natuurlijk!" En eerlijk is eerlijk: ik heb er ook wel eens aan gé- wanhoopt Maar Dick hield vol: „In mijn huis wil ik geen massa-spullen Ik wil niet het idee hebben, dat ik mijn huis met honderden anderen deel". Nou en toen kregen we het advies eens naar van Lieshout te gaan. En daar zijn we helemaal geslaagd, precies naar onze smaak. Terwijl ons budget toch heus niet zo gróót was WO NINGINRICHTERS SEDERT 1817 TOONKAMERS: MATHENESSERLAAN 247 - TEL. 59775* - FABRIEK: SCHERMLAAN 39 (Advertentie) CHf Zij, die gisteren deze bood- schaptas kochten voor bijna tien gulden, betaalden geen kwartje te veel. Want deze kanjer van een boodschaptas... van bijna een halve meter lengte... geheel en rijk met leder afgewerkt, is voor die prijs'nog spotgoedkoop. Morgen gaan wij deze tassen verkopen, normale prijs 9.75... met voorzak met rits (zo handig koor beurs en sleutels) ronde lederen handvaten, die met leder op het ijzersterke water dichte linnen bevestigd zijn, voor nog géén vijf gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze linnen tassen, met een zee aan berg ruimte, voorzien van lederen hoeken en bodemnagels, in mooie ruitdessins, voor |0®' el*" ,eel' Géén tel. of schrift, best. De brede, stoere kerktoren van 14 me ter hoog met zijn forse klok vormt een waardige en niet weg te denken afslui ting van dit fraaie front dat een soort kerkplein omsluit, waaraan ook de pas torie (in laagbouw) is gelegen. Als men de kerk betreedt, bevindt het priesterkoor zich rechts tegen de wand. De hoofdmomenten van interieur cn exterieur staan dus loodrecht op elkaar, hetgeen een verrassend effect biedt. Er is echter meer. Voor het probleem van de verbinding van dagkerk en hoofdkerk heeft de architect Blaauwhof getracht een oplossing te vinden door een spel van wanden en daken te ontwerpen, die beide delen harmonisch in elkaar deed overvloeien. Zo kreeg de dagkerk een dak, dat oploopt naar de hoofdkerk, waarvan het dak weer in tegenoverge stelde richting daalt. Het priesterkoor dat nauwelijks is afgeschneiden van de plaats voor de gelovigen is zowel voor dagkerk als hoofdkerk bijzonder over-' zichtelijk geworden, hoewel dus op zon-1 dagen, wanneer de kerk, die 700 plaatsen telt, geheel gevuld zou zijn, de binding van de gemeenschap in dag- en hoofdkerk lang niet volmaakt is. Er staat echter i winst tegenover omdat in de week zelfs1 op het hoofdaltaar de mis gelezen kan worden voor een kleine groep gelovigen Zes ijle, bruin geverfde stalen balken dragen het dak van de hoofdkerk Het plafond is grijsgroen geschilderd en be-' I staat uit latwerk. Het priesterkoor en het hoofdaltaar zijn van zwart kunststeen 1 resp. zwart marmer en de vloerbedek king van zwart marmoleum gemaakt. Zo men ziet zijn de kleuren donker en [wat terughoudend gebleven. Toch krijgt het licht royaal toegang 'door de glazen strips hoog in de front- wand, door de abside achter het Sacra mentsaltaar en d oor een zeer groot raam dat, onzichtbaar voor de gelovigen, de zangers licht biedt die links van het i priesterkoor voorin staan opgesteld. De 'kerk kent geen absis. Om de gebruikelij ke „afscherming" van dit altaar door het hoofdaltaar te voorkomen is zowel het hoofdaltaar als het Sacramentsaltaar ex centrisch geplaatst zodat beide tot hun recht komen. Hans van der Plas maakte deze Maria- groep uit plastisch beton, die tegen de achterwand een plaats krijgt. Itet is het enige beeld dat in de nieuwe kerk voorkomt. Een badlaken is geen luxe meer voor enkelen, nee, morgen ver kopen wij badlakens voor 41 onze klanten Grote bad- of douchelakens in een zonnig en felgekleurd streepdessin, goed vochtopne- mend, ideaal voor strand, zwem bad of douche. Eerste keus badlakens, normale prijs 4.95, in een grote maat, 70 x 135 cm, van dubbelgeluste volgeweven badstof, koopt U morgen voor nog géén twee gulden. AMSTERDAM, 28 juni De directie van Elsevier maakt zich geen zorgen over een mogelijke recessie, hetgeen niet zeggen wil dat het bedrijf „een re- genfluiter" is, maar de vorige conjunc turele neergangen hebben aangetoond dat ook in zo'n periode een behoor lijk resultaat kan worden behaald. Zo als in een communiqué bq het jaar verslag werd vermeld is de omzet in de eerste 5 maanden aanzienlijk geste gen, terwijl de kosten minder geste gen zqn. Daarom verwacht de direc tie, onvoorziene omstandigheden voor behouden, een gunstig resultaat over 1962. De verzekerde waarde van de gecon solideerde vaste activa bedraagt ex clusief de grondwaarde 2,3 min. In 1962 moet nog 1,5 min. betaald wor den op het nieuwe pand, dat thans zijn voltooiing nadert. Er hoeft geen beroep op de bankier of op de kapitaalmarkt worden gedaan. Het was dit jaar nog niet mogelijk een geconsolideerde ver lies- en winstrekening te geven. Of dit in het jaarverslag van 1962 zal geschie den is nog niet zeker. De directeur ging in de vergadering nader in op het boek en het boeken- lezen in Nederland. De jongeren lezen steeds meer, hetgeen een gevolg is van het pocketboek. De directeur noemde dit het „voorveld" voor het plezier in duur dere boeken. Hij is daarom helemaal met gekant tegen dit goedkope lees materiaal. Alleen is het bezwaar dat het lettertype zo klein is, waardoor het publiek dat nog niet aan het kopen van boeken toe is en dat is 50 pet. in Nederland en geen leesgewoonte heelt door dit kleine lettertype afge schrikt wordt. Hier ligt ook voor Else vier een taak om deze 50 pet. voor het boek met grotere letters te winnen. De jaarstukken werden goedgekeurd en de heer mr. J. Meynen werd her kozen als commissaris. I A dvertpvtie Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze grote, zware badla kens, 70 x 135 cm, voor Gein tel. of schrift, best. VLAARDINGEN, 29 juni. Van de N.V. Hotelexploitatie Mij. Vlaardin- gen is bericht ontvangen, dat in de op 15 juni 1962 gehouden vergadering van aandeelhouders is besloten het dividend over 1961 vast te stellen op 3 pet. (vorig jaar 4 pet.). De gemeente Vlaardingen is krach- j tens raadsbesluit van 5 juni 1952 aan- j deelhoudster in genoemde N.V. tot een bedrag van 75.000.Zoals bekend j is, is bij raadsbesluit van 3 februari I 1961 besloten de deelneming in het! j maatschappelijk kapitaal uit te breiden tot 112.500,zulks in verband met: de toekomstige uitbreiding van hetj door genoemde N.V. geëxploiteerde Delta-hotel. Zij, die al eerder tijdens zo'n extra verkoop een lastex bad- costuum bij ons kochten, weten dat prijsverschillen van vijf. tot tien gulden geen zeldzaamheid zijn. Morgen houden wij weer zo'n speciale verkoop, maar nu van de meest modieuze modellen van dit badseizoen. Dames-badcostuums, van een prachtige kwaliteit Lastex, w.o. diverse modellen met lage rug cn brede banden koopt U nü voor nog géén dertien gulden. HET IS MAAR. HOE JE HET bekijkt zei Shakespeare al. Wel, kort geleden bracht een Sovjet-Russische arbeidsdele- gatie een bezoek aan een grote fabriek bij Nev.» York. Men wees de bezoekers op het enorme autopark, dat er naast lag. wanr de arbeiders hun auto's stalden. „Is dit bij u ook zo?", vroegen de Ame rikaanse gastheren een beetje arglistig, want ze wisten wel beter. De Sovjet ge delegeerden deden er even het zwijgen bij toe Toen werd van een hunner het gezicht één en al glimlach. „Ja", zei hij, „bij ons hebben weliswaar alleen de directeuren een auto, maar daartegen over is de fabriek het eigendom der ar beiders den zich er nog 176 voorwerpen, afkom stig van satelieten, door de mens afge schoten en die geheel of gedeeltelijk ui elkaar vielen. Er moeten er nog vee meer rondcirkelen, want de genoemde 176 zijn duidelijk waargenomen, hetgeei echter wil zeggen dat er heel wat kun nen zijn, waarvan men tot dusver geei spoor gevonden heelt. Van de Transit P (een experimentele satelliet, 29 juni 196 dus ongeveer een jaar geleden afgescho ten) is nog slechts één fragment op de aarde teruggevallen. De andere suizei vermoedelijk ergens door het heelal o zijn er in verbrand. Men weet, dat de genoemde satelliet in 83 stukken uiteen gevallen is. Van de raketten, waarmede Glann en Scott Carpenter werden af geschoten is het grootste gedeelte in Zuic Afrika en Brazilië teruggevonden. Maai nog lang niet alles is terecht ROTTERDAM, 29 juni In het Dak- VOLGENS D.E NASA, DE AMERI- paviljoen van het Groothandelsgebouw KAANSE organisatie voor de ruimtevaart A hebben de Verenigde Staten momenteel 7°rd(m onderscheidingen uitgereikt dooi 40 kunstmatige hemellichamen in om loop, waarvan er vier als militair ge heim staan geregistreerd en waarover dus geen mededelingen worden gedaan. Sovjet-Rusland heeft er zeven in omloop, vijf rond de aarde en twee in de wereld ruimte. Behalve de kunstmanen, bevin den gehouden en wel op 4 en 5 juli van twee tot vijf 'uur. Aan de deelnemers worden inderscheidingen uitgereikt dooi De Sociteyt der Brouwers. Als speciale attractie wordt een kleurenfilm vertoond met in de hoofdrollen de gebroeders Lutz.i 1 DEN HAAG, 28 juni. Bij het be gin van de vergadering der Tweede Kamer heeft de heer J. de Kadt (PvdA) vanmiddag aan de voorzitter der Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, de vraag gesteld, of de regering bereid is op korte termijn in het parlement in het openbaar mededelingen te doen over Nederlands Nieuw-Guinea. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze mo dieuze badcostuums die ook na Het zwemmen prima in model blijven, in de maten 40t/m 46, diverse kleuren, voor Géén tel. of schrift, best. X-.vX\v.v\-.-X^iv<vVkVX-.' aak raa*l van «•oiw'pp.* »?i Albert Heijn heeft geen concrete plannen voor het aantrekken van nieuwe middelen. Gezien de huidig" uitbreidingen die nog op stapel st-ian t Z t Vw%rïïnr Vl" <le mi<hlèlen t.z.t wel nodig kunnen bljiken Aldus werd tqdens de Jaarvergadering van de vennootschap gezegd. Op een vraag of de uitkering van het stoekdividend van 10 pot. over dit jaar als incidenteel g-ezien moet worden kwam geen direct antwoord. Te zijner tijd zal het bestuur dit opnieuw bekij ken. In aansluiting op hetgeen in het ver slag over de gang van zaken in het lopende jaar werd gesteld, merkte de voorzitter nog op dat de eerste zes maanden minder gunstig verlopen zqn dan vorig jaar. o.m. door een stijging van de kosten. Van een terug gang in de conjunctuur heeft men tot. nu toe niets gemerkt. Herhaald werd dat men erop vertrouwt een behoor lijk dividend over 1962 te kunnen be talen. Later werd er nog op gewezen dat gestreefd wordt, naar nivellering van de dividenduitkeringen. Het stopzetten van de uitgifte van klantenobligaties (door een der aan deelhouders - betreurd gezien de over gang op koelkasten en slaapbanken) hangt samen met de verhouding eigen vreemd vermogen. Deze dreigde scheef te trekken. Niet te zeggen is of het suc cesvolle systeem nog zal herleven. Voor de nabije toekomst is dat echter niet te verwachten. Gezien de geringe marges in het le- vensmiddelenbedrqf zal een verbetering van het resultaat volledig van de mo gelijkheid tot omzetvergroting afhangen. De achterstand in de bouwactiviteiten hoopt men in 1962 en 1963 geleidelijk in te lopen. Rest nog te vermelden dat er geen plannen bestaan om de melksecto'r (Sterovita) af te stoten. Wel wordt saJ menwerking of liever worden bepaal de afspraken in het kader van rationali satie voor mogelijk gehouden. Waarderende woorden werden gespro ken aan het adres van de aftredende raad van bestuur: de heren C. en J. Heijn en J. W. de Vries, die allen tot commissaris benoemd werden, evenals de heer drs. J. de Vries (van Bredero's Bouwbedrijf). Tot leden van de raad van bestuur werden benoemd de heren ir. H. Glazenburg, A. en C. J. Heijn en D. Vethaak. Met de jaarstukken gin gen aandeelhouders gaarne akkoord. HOEK VAN HOLLAND, 29 juni In de vergadering van de raad van commis sarissen van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland werd besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1961 een divi dend van 13 procent in contanten uit te keren (v.j. 14 procent). Het jaarverslag zal volgende maand verschijnen. VLAARDINGEN, 29 juni Zondag 1 juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat de heer P. H. Wielaard in dienst trad van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst. in de R.K. Kerk HET ONBEVLEKT HART VAN MARIA te HOOGVLIET werd uitgevoerd cn gemonteerd dóór STADHOUDERS WEG lit ROTTERDAM TELEFOON 87025 De heer De Kadt herinnerde er aan dat zijn partijgenoot Wierda en hijzelf op 21 dezer aan de voorzitter der Kamer een brief hebben gezonden. Daarin hebben zij aandacht gevraagd voor het probleem Nieuw-Guinea. Se dert het openbare debat in de Kamer over dit vraagstuk is, zo deelde de heer De Kadt mede, de formulering van de bereidheid om te onderhande len geëvolueerd van onderhandelin gen op basis van het plan-Bunker, via onderhandelen op basis van het in principe aanvaarden van dat plan, tot het onderhandelen op basis van het aanvaarden van het plan-Bunker zon der voorwaarden. Die evolutie valt af te leiden uit officiële en andere berichten, aldus de heer De Kadt. Nu, naar aanleiding van deze brief, de vaste commissies uit de Kamer voor -defensie en voor buitenlandse zaken vanochtend door de regering zijn ingelicht, vroeg de heer De Kadt of het parlement óp korte termijn zal worden ingelicht over deze vragen van principiële politiek en over vragen van andere, b.v. financiële aard. Voorzitter Kortenhorst zeide dat hetj hem moeilijk was antwoord op de vra- j gen te geven. Het overleg in de vaste commissies is geheim, „mijn mond is gesloten met zeven zegelen". Hij ver zocht de heer De Kadt even geduld te oefenen en af te .wachten wat er gepubliceerd zal worden en of er wat gepubliceerd zal worden. De heer De Kadt zeide te kun nen begrijpen dat het de Kamervoor zitter moeilijk viel een antwoord te geven op een der vragen. Het leek hem evenwel helemaal niet moeilijk te antwoorden op de vraag of er ook medegedeeld kan worden of de re gering voornemens is het parlement op korte termijn in te lichten. Uit het feit dat de voorzitter dit niet heeft gedaan, concludeerde de heer De Kadt dat die inlichtingen aan het parlement niet gegeven worden. De heer De Kadt noemde dit een uiterst onbevredigende toestand en zeide dat men zieh nu zal hebben te beraden over de wijze waarop de re gering het parlement toch op korte termijn zal inlichten. De heer De Kadt achtte het even eens uitermate onbevredigend dat het parlement binnenkort op zomerreces zou gaan, zonder de gelegenheid te hebben gehad de kwestie Nieuw- Guinea in het openbaar te bespreken. Voorzitter Kortenhorst herhaalde dat „rustig afwachten" het enige is. De Kamer ging daarna over tot de orde van de dag. A (lvpTïfnrie 1 Morgen kunt U kiezen uit duizenden paren heren ankiets. Mousse Nylon ankiets, die altijd passen, die U nooit hoeft te stoppen en die een weelde zijn aan de voeten. Geen vacantie-koffer compleet zonder enige paren van deze moderne ankiets. Morgen begint de verkoop van deze Mousse Nylon heren ankiets uit de series van 2.25 tot 2.90, nu door elkaar voor nog géén gulden. Zaterdagmorgen begint de ver koop van deze heren-anklets in tientallen kleuren en dessins, nu door elkaar per paar Per dient niet meer dan 3 paar. Géén telof schrift, best

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 17