Voortbestaan van scheepvaart conference wordt bedreigd KUIFJE IN TIBET w i DE GEZWORENEN Alfredo MOORD in de Apollokliniek DAGPUZZLE ■w Onenigheid over de naleving van de Amerikaanse Shipping Act Groepsbelang moet grenzen kennen Mgr. J. Olav Smit- fonds opgericht Feestgave bij 40-jarig bisschopsjubileum Kath. Kerkmuziek Australië vraag!* meer immigrant Minister Veldkamp: Mishandeling om vogel Pier in Knokke naar Schevenings model Einduitvoering in Utrecht Overleden Een jaar extra voor gedetineerde Afscheid Dat is èèn!.. Promotie Bedevaart naar graf van St. Adelbert r* r~ HET NIEUWE DAGBLAD VRIJDAG 29 JUNI 1962 PAGINA 2 Den Haag Scheveningen INSTITUT MONTANA Schoolopleiding voor Jongens Inl. en aanm. bij c ZUGERBERG - 1000 M. ZWITSERLAND DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY doe HERGÉ 100 Copyright Casferman OOK IN UW HUIS RAAM- VENTILATOR We hebben dagen en dagen gelopen We hebben alle mogelijke rotsen beklommen Wtj zijn ge roosterd door de zon en bevroren in de sneeuw! ...Wij zjjn in spleten getuimeld Wjj hebben lawines op ons hoofd gekregen !...£n het ero sie van alles, eh... Grote Moefti, de yeti heeft me een fles whisky ontfutseld, die nog bijna vol wasde laatste die ik bezat! -"\i ,/u^ 1 urirü En dat alles voor niets, eh... Grote MogolNet zoveel van Tchang, _a/s er op de schede! van zien Wat zegt hij Wat is er op mijn schedel? Dus alleen om je vriend Tchang te zoeken hebben jul lie at deze gevaren getrot seerd en zouden jullie dood zijn als je hond ons niet j gewaarschuwd had Eh... ia, Grote Wijze. r3' Helaas, jonge vreemdeling, hier in Tibet, geven de bergen Kun slacht offers niet weer. De gieren zorgen er we! voor dat ze verdwijnen- Dat zal ook met je vriend Tchang gebeurd zjjn, en nooit, nooit zul je dan ook het geringste f\spoor van hem terug vinden 'ÊRIC DE NOORMAN 34. In tweestrijd kijkt de Noorman in de richting, waar zijn vriend verdwenen is en hij merkt pas, dat Axe naast hem is komen staan, als diens stem klinkt: „Ge wilt toch zeker niet achter die dwaas aan? Als hij zijn ongeluk tegemoet wil lopen, moet hij dat zélf weten. Wij kunnen onszelf niet in gevaar brengen; het lijkt me nogal duidelijk, dat Sveintje de vriendschap met die Sakser verkiest boven die van ons." „Praat geen onzin," zegt Eric kort. „Zeker ga ik hem achterna," beslist hij dan. „Kun je dat stelletje Saksers in bedwang houden?" Bedaard klopt Axe op zijn boog en Eric vervolgt: „Goed. Blijf zolang hier op het strand wachten, tot je onraad bemerkt; kies dan zee en keer terug naar de plaats, waar de andere boot ligt. Daar zullen onze mannen ook komen, zoals je weet." „Maar gij dan?" sputtert Axe, die het geen goed plan vindt, tegen. „Ik ga Sveintje desnoods aan zijn ha ren terughalen," zegt de Noorman grimmig. En met deze woorden stormt hij het duin in. Het kost geen moeite het duidelijke spoor van de zwaargebouwde Sakser te volgen, maar de duintopjes beletten hem ver om zich heen te zien en hij kan de lange Sakser niet in het oog krijgen. Dan houdt hij ineens met een ruk de pas in en luistert scherp. Nee, hij vergist zich niet. Die luide schreeuw was duidelijk de stem van Svein. GEBREK AAN ZON: SCHOLIEREN VRIJ door MARTIN MONS 1 i soos, FuWa;.i;yfe eO$K' ROTTERDAM, 28 juni De vorig jaar in oktober aanvaarde Bonner Bill vormt thans een bedreiging voor het voortbestaan van de Conference op de vaart tussen het continent en de U.S. Gulf havens. De Bonner Bill is een amendering van de bijna zestig jaar oude Ameri kaanse Shipping Act. waarbij het zoge naamde Dual Rate System wordt gele galiseerd. (Dual Rate System is het systeem waarbij de Conferences aan hun trouwe klanten een afwijkend, dit is een lager, vrachttarief berekenen.) Door de aanvaarding van deze Bon ner Bill nu moeten de bestaande con tracten alle aangepast worden aan de nieuwe voorschriften, willen zij niet in strijd zijn met de Shipping Act. In het algemeen bestaat hiertegen geen enkel bezwaar maar voor de lopende con tracten die tot het eind van 1962 van kracht zijn, stuit een tussentijdse wijzi ging op ernstige bezwaren. Hiertegen is dan ook in kring van de Gulf West Bound Conference, waarvan ook de Hol- f Advertentie) Kent u wel da gezellige drukte op de vf/eghaven van het thans 10 jaar bestaande MADURODAM? Om óren naar te kijken!. (Van ónze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM, 29 juni De minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, heeft tijdens het congres van het NVV ge zegd, dat het groepsbelang van de pres siegroepen zijn grenzen moet kennen. De vakbeweging hoeft niet in de eerste plaats rekening te honden met het al gemeen belang zij kenit dit alge meen belang vaak niet. zelfs de over heid kent het soms niet in concreto maar de vakbeweging moet wel bereid zijn ter wille van het algemeen belang haar eisen te modificeren. De minister zei het woord pressie groep" niet als ongunstig te beschou wen. De pressiegroepen moeten hun eisen aan de overheid kenbaar maken en bereid zijn daarover met de over heid een gesprek te voeren. In dat op zicht is er sprake van een integratie van het georganiseerde geïnstitutionali seerde bedrijfsleven. Vroeger moest men spreken van een twistgesprek, thans van een discussie. Er blijft echter nog een achterstand be staan in de mate waarin de leden van de vakbonden de organisatorische in- groei in het sociaal-economisch beleid psychisch hebben verwerkt. Men blijkt nog niet overal te geloven in de moge lijkheid van de samenwerking tussen vakbeweging en overheid omdat velen menen dat het hierbij om ongelijke part ners gaat. Die achterstand moet worden ingehaald. „Wij zijn op dat gebied al ver voortgeschreden." Minister Veld- kamp zei, dat hij het NW in dit op zicht constructief acht. DEN HAAG, 29 juni (KNP) Mgr. dr. Jan Olav Smit die al jaren lang de belangen van katholiek Nederland in Rome verzorgt, viert vandaag zijn veertigjarig bisschopsjubileum. Om hem een feestgave te bezorgen is de stichting Mgr. J. Olav Smit-fonds op gericht. Mgr. Smit heeft de stichting meegedeeld, dat hij de feestgave ten goede wil laten komen aan het Neder landse priestercollege in Rome, dat voor een dringend loodzakelijke uit breiding staat. Daarom hebben zowel het Mgr. J. Olav Smit-fonds als de Vrienden van het Nederlands Priestercollege zich gezamenlijk in een circulaire tot de Nederlandse katholieken gericht, ge steund door kardinaal Alfrink, die de instanties heeft verzocht de fondsen voor de uitbreiding van het priester college bijeen te brengen. Men kan een bijdrage zenden aan het Mgr. Olav Smit-fonds bij de Nederland se Credietbank te 's-Gravenahge, giro 80290. Giten kunnen eveneens worden overgemaakt op de rekening van het Nederlands Priestercollege bij de Am sterdamse Bank te Tilburg, rekeningno. 53920, terwijl het girono. van de Amster dam Bank is 1091055. De alom bekende rector van het College, mgr. dr. Jos Damen, zal zich daarover ongetwijfeld verheugen. De namen van de schen kers, door wie deze hoogstnoodzakelij ke nieuwbouw tot stand kan worden ge bracht, zullen worden ingeschreven in een gedenkboek dat in het archief van het Nederlands Priestercollege te Ro me wordt bewaard. land-Amerika Lijn lid is, verzet gere zen. Het probleem is dat enerzijds de Ame rikaanse instantie (Shipping Act) aan de Conference voorschrijft haar con tracten met verschepers te veranderen, terwijl anderzijds de Conference zich aan contractbreuk zou schuldig maken indien zij zulks zou doen. De Amerikaanse lijnen Lykes en Waterman hebben onder deze om standigheden aangekondigd het lid maatschap van de Conference op te zullen zeggen, indien de Conference zou besluiten niet aan de wensen van de Federal Maritime Commission, dit is het lichaam dat belast is met de controle op de naleving van de Ship ping Act, gehoor te geven. Hierop hebben de Europese lijnen doen we ten uit de Conference te zullen tre den indien de Conference zou beslui ten wèl aan de wensen van de FMC te voldoen, gezien het feit dat hier mede contractbreuk gepleegd zou wor den. Als laatste poging het voortbestaan van de Conference te redden zijn de Amerikaanse en Europese lijnen thans overeengekomen de FMC gezamenlijk te verzoeken voorlopig ontheffing van de aanpassing der contracten te verle nen voor zolang de huidige contracten nog van kracht zijn. Het woord is thans aan de FMC wier uitspraak bindend is. BRUSSEL, 29 juni. De gemeente raad van de Belgische badplaats Knok- ke-Het Zoute heeft besloten een pier naar het model van de Seheveningse te laten bouwen. Na lange besprekin- (AdvertenUe) LO„ Gymn., HBS en Hendel* efd. Einddiploma'* in Ned. erkend. Kleine kienen. Drs. W. F. Maartense, secr. v. h. Curatorium Kortrijksestraat 11, Den Haag. Tel. 070-55 68 59. S H O O L Hef. bij Drs. Th. T. M. van den Donk, oud-rector St. Catharinalyc., Eind hoven, J. Vestersstraat 29, Tel. 10928. landse firma is er een plan gemaakt voor een pier van 450 meter, die 7,5 miljoen gulden zal kosten en die even als de Seheveningse pier drie „eilan den" in zee zal vormen, zo meldt de Brusselse „Le Soir". Het project moet nog door het Belgische ministerie dat toezicht houdt op de bouw van wegen en bruggen, worden goedgekeurd. (Advertentie) publieatla: ITHO - SCHIEDAM (Van een verslaggever) UTRECHT, 29 juni Op de eind uitvoering van het Nederlands Instituut voor Katholieke Kerkmuziek hebben wij nadat er gestart was met een Gregoriaans Responsorie uit de oude liturgie van Palmzondag een vijftal bijzonder mooie vier- tot achtstemmige klassieke a capelia werken horen uit voeren, waarbij het achtstemmige „O magnum mysterium" van Gabrieli de kroon spande, terwijl een zesstemmig werk van deze componist aller respect afdwong door het overwinnen van vele niet geringe moeilijkheden. De studen ten, die hun eindexamen directie gedaan hadden, hebben als leider van deze ver klanking een overtuigend bewijs van grote muzikaliteit kunnen afleggen. De Sweelmck-herdenking 1962 kreeg ook hier vorm in diens Psalm 116 voor or gel en van de steeds maar prijzen be halende orgelleraar van het institut Bernard Bartelink werd een interessan te Toccata gespeeld. Nog konden zich een tweetal studenten onderscheiden, te weten in Bachs Concerto II in a naar Vivaldi voor orgel en in twee delen van Haydns Sonate in C gr. voor piano. Met het door directeur Voncken stu wend gedirigeerde Credo uit de Mis- sa in e moll van Anton Bruckner werd het muziek-demonstratieve gedeelte van de avond, dat op hoog peil had gestaan, besloten. Met hartelijke woorden heeft direc teur Voncken daarna afscheid genomen van de heer J. Wilderbeek, die sinds 1946 pianoleraar aan het instituut is geweest en in die tijd drie directeuren heeft gediend, doch thans de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt. En om ?i)n plichtsbetrachting, èn om het geven van zijn persoonlijkheid werd de scheidende leraar gecomplimenteerd. Als aandenken ontving hij een boekwerk over Van Gogh. De praeses der stu denten, de heer Sdhrama, deed daar nog een portefeuille bij. Voor mevrouw Wilderbeek waren er bloemen. Het einddiploma directie werd uitge reikt aan W. van Gelder, Rotterdam, J. Walraven, Roosendaal, P. Jansen, St. Oedenrode; het einddiploma directie en organist was bestemd voor L. van Leijden, die hier in verband met ernsti ge ziekte van zijn vader echter niet aan wezig kon zijn: het einddiploma orga nist Kwam in handen van M. Gotmer, Rotterdam, IJ. van der Wal, Bakhui zen, P. Jansen, St. Oedenrode, W. van Gelder, Rotterdam en J. Walraven, Roo sendaal. HEERLEN, 29 juni. Op 56-jarige leeftijd is in het gemeentelijk zieken huis te Arnhem overleden de heer Jac ques Goebbels, bondspenningmeester van de katholieke mijnwerkersbond. Hij werd in juli 1936 lid van het bonds- bestuur en was lid van de commissie voor arbeidshygiëne en veiligheid van de Hoge Autoriteit. y iel, (Van ortze correspondent) BREDA, 29 juni Conform de eis heeft de rechtbank een meubelmaker wegens poging tot zware mishandeling tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij had in juli vorig jaar, toen hji een gevangenisstraf in de Bredase koepelgevangenis moest uitzitten, ge tracht een bewaker vanaf de eerste ring van de koepel naar beneden te gooien: er was een ruzie ontstaan met een bewaker over een vogeltje, dat in de cel van de gevangene rondvloog. BOXTEL, 28 juni. Pater C. van Thienen A.A. zal zijn werk als direc teur van het bureau voor nationale be devaarten naar het H. Land neerleg gen in verband met een nieuwe functie die hij binnenkort van zijn overste krijgt; tot zijn opvolger is benoemd pater G. Gruyters A.A. uit Eindhoven. AMSTERDAM, 29 juni Aan de uni versiteit is gepromoveerd tot doctor In de geneeskunde de heer A. P. Rut ten, op een proefschrift getiteld „Oeso phageal atresia". Promotor was prof dr. L Boerema. DELFT, 29 juni Technische Hoge school kand. werktuigk. ing.: W. G. van Aken, Geleen, J. Albarda, Bram men, A. Borstlap, 's Gravenhage. H. Dekker, Goes, R. Derks, Rotterdam, R. diverts, Hoogvliet, L. van Halteren, Rotterdam, E. van Hom, Breda, H. Hoogerwerf, Vlaardingen, C. Jansen, Arnhem, L. Kiss, 's Gravenhage, R. van der Meulen, Delft, A. Modderman, Wassenaar, P. Niessen, Roermond. T. Schepman, Voorburg, A. Vallianatos, Rotterdam, J. Weiaema, Kwadijk, R. van Wieringen, 's Gravenhage en P Wiersema, Rotterdam. Werktuigk. ing.: G. Bakker. Rotter dam, C. Belgraver, Hilversum D. Boers- ma, Leeuwarden, A. van Bekhoven, Rijswijk, C. de Bruin (met lof). Am sterdam, F. van Daalen (met lof), Schiedam, J. Delnoij, Kerkrade, R. En gelsman, Naarden, R. van Enk, 's Gra venhage, H. Festcn, Leewarden, L. Gil- jamse, Rotterddam, M. Goedemans, Haarlem, M. Goorden, Vuren(gld). H. Hones, Winterswijk, O. Koets, Utrecht, H. Koopmans, Kruisland (Nbr) P. Kriele, Bergen op Zoom, L de Kruijf, Kamerik, A. van der Landen, Woerden, Laumans, Eindhoven, P. Ligtenberr Dongen, H. Meijer (met lof), Ter F. Molnar, Delft, P. van Oosten, ser(O), J. Pape, Meppel, J. Postma, Groningen, H. Rierink, Rotterdam, J. Roodenrijs, Rotterdam, J. Scheffer, Naarden, A. Schreurs, 's Hertogenbosch, P. Smeijers. Voorburg, T. Smulders, Eindhoven, P. Taselaar, Rotterdam, N. van Twisk, Diemen, M. Vervoort, Cas- tricum, H. Wagenaar, Drachten, W. van der Werff, Bolsward en P. Wijnant, s Hertogenbosch. Scheepsbouwk. ing.: B. Huizenaar (met lof), Rotterdam. AMSTERDAM, 28 juni Ned. Inst van Accountants, dipl. accountancy: K. van Bemmel, Leiden; A. van den Brande, Haarlem; W. Brouwer, Th. Soonius, Vlaardin6en; J. Brugman, En schede; J. Dekker, Obdam; J. de Gier, H. Kroon, Rijswijk; L. de Haan, Baarn; L. Hazelhoff, Oss; H. Koers, Soester- berg; B. Kokshoorn, K. Schalkers. Voor burg; W. Kooiman, Maarsbergen; J. Leenen, Nijmegen; drs. L. Lijklema, Apeldoorn: H. Mennes. Heemstede; H. Miedema. Groningen; A. Möhring, E. Berkel, S. Breukel, H. van der Hoek, G Kuttschreutem, J. Russeler, C. Vaandrager, Rotterdam; L. Oevermans, Zwijndrecht; J. Otte Zaandam; W. M. Roest, Wateringen; W. Seherpenhuijsen Rom, Amersfoort; drs. B. Schroeder, P. Steenbrink, Geldrop; J. Smit, H. Toering, Zwolle; B. Stok, Utrecht: F. Vermeulen, Eindhoven; C. Vis, Arn- nem; C. Willemsein, Barendrecht; W. Barendregt, E. Brandsen, D. Heineken, J. Puls, J. Urbanus, D. van der Zouw, B. Damen, Amsterdam; Th. Bos Th. Grielis, H. Verhagen, J. Zaal, Den Haag. AMSTERDAM, 27 juni Universiteit doet. geneesk.: mej. G. van Konjjnen- burg, Westzaan; de heren R. J. Visser, K. van der Lijn, F. Spaans, T. de We ver, X. Tan en mej. E. Wennen, Am- sterdam. doet. ItaL: mevr. drs. B. Meihuizen-Dokkum, lof), doet. rechten: P. Koeze, Amster dam. kand. rechten: mej. M. Philippi, en de heren A. Tempel, M. Kuppers B. Bouma, Amsterdam en P. Willemse Den Helder. Kand. geneesk. 2e deel: H. Joosten, Haarlem; J. Vervaat, Badhoevedorp; B. Chabot, A. Koelman, H. Lim, mej E. Lim, S. Mandel, Oei Yok Bing, R. Phyliky, R. ten Veen, mej. E. Wage- makers, Amsterdam. LEIDEN, 27 juni Rijksuniversiteit, semi-artsex.de dames H. Kruidenier Leiden; Th. Planten, M. Spaa, Den Haag; Ch. Wamsteker, Bloemendaal. Artsex.mej. E. van Kuilenburg, Den Haag; de heren H. Keuls, Zandvoort; B van Leeuwen en H. Thomeer, Den Haag. DEN HAAG, 29 juni Pedagoog op het gebied van de danskunst: S. M. Ott, Nijmegen, P. Davidse, Domburg, M. Leentvaar en A. Salazar, Rotterdam, T. van Breda en I. G. Eschweiler, Am sterdam, Toneeldanser: Th. M. Bouma, Amstelveen. Toneeldanser met aanteke ning voor de vakken anatomi en impro visatie: J. G. Besier en Z. E., Amster dam. COPENMg» (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 juni, Leerlingen van de openbare kleuter- en lagere scholen zullen volgende maand zater dagsmorgens vrijaf krijgen. Dit hebben B. en W. besloten om daarmee een com pensatie te geven voor het slechte weer in het voorjaar. De besturen van de katholieke scholen zullen alle afzonder lijk moeten beslissen of zij ook eensder- gelijke maatregel zullen nemen. AMSTERDAM, 27 juni Aan de uni versiteit van Amsterdam is gepromo veerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen de heer M. J. Pie- terse uit Wageningen, op een proef schrift getiteld „Intramolekulere om- skakelings by aminerings van halo- geenpiridiene en etaksihalogeenpiri- diene". Gastpromotor was prof. dr. H. J. den Hertog, hoogleraar in de organi sche chemie aan de Landbouwhoge school te Wageningen. (Advertentie) Zekerheid! DE OLVEH staat achter U. EGMOND, 28 juni. Zondag wordt de jaarlijkse bedevaart naar het graf van St. Adelbert te Egmond-Binnen ge houden. Aan de vooravond van deze bedevaart celebreert de deken van Haarlem om half negen een plechtige avondmis voor de leden van de St. Adelbertvereniging. Zondagmorgen om zes uur draagt pater J. Hof OSB aan de Benedictijnerabdij van Egmond een H. Mis op; tien uur celebreert pater A. Bredero OFM, gardiaan van het Franciscanerklooster te Hoorn een plechtige H. Mis; de monniken van de abdij verzorgen de gezangen. moet dat nou werkelijk? Ik heb toch 8 „O, passes, al..." Het frisse niet overmatig intelligente gezichtje wordt doodsbleek, de tranen schieten haar in de ogen. Als hulpzoekend kijkt leerling-verpleegster Van Tol naar oom, die nog steeds haar bestaan volkomen negeert. „Moet... dat... nou... werkelijk?" „Kom, kom, juffrouw Van Tol, hoe wilt u nu ooit een flinke verpleegster worden," vermaant Pieter Auguste vaderlijk, „u zult toch in uw beroep meer dan eens dode mensen zien. Dat wist u toch van te voren." „Ja.j.a, m.m.m.aar, geen v.v.verm.m.m.oorde m.m.mensen! Oh-oe-oe-oe „Van Tol, nu is het mooi geweest!" Directrices stem doet denken aan een puts ijskoud water. Maar op leerling-verpleegster Van Tol maken die woorden niet meer indruk dan het zoemen van een vlieg. Ze blijft jammeren en gillen: „Oe-oe-oe!" Het klinkt als een misthoorn. En dan vergeet brigadier Van Tol, dat de disci pline hem hier gebiedt te zwijgen. Hij denkt er al leen nog maar aan dat dit huilende gillende vrouws persoon zijn nicht is en dat ze hem, Comelis van Tol, te schande maakt. Hij rijst op en gaat in zijn volle breedte voor haar staan: ..En nou is het mooi geweest, Kok. Je mauwt, goffergeefme, als een Maartse kat! Alla, zitten, hier. En nou vertel je inspecteur Pekien es netjes wat er precies gebeurd ie. En nou geen verder gejank, begrepen! Brigadier Van Tols paardemiddel baat. Leerling- verpleegster Van Tol houdt dociel op met wat haar liefhebbende oom als janken en mauwen betitelt en begint zich te gedragen als een normaal mens. Neen, er was niets gaande geweest toen ze die middag mevrouws lunch bracht. Ja, ze had de zorg voor de zes kamers aan die kant. Natuurlijk alleen wat dergelijke dingen betrof. Injecties en zo, van die echte verpleegstersdingen mocht ze nog niet doen. Ze was nog maar eerste jaars. Wie -daarvoor zorgde Zuster Van Leeuwen. Ze maakt een hoofdbeweging naar een blonde jonge vrouw, die juist heel stil en rustig binnenkomt. Of mevrouw bezoek had ver wacht? Niet dat zij wist. In allen gevalle zou dat dan toch niet hebben kunnen komen voor het bezoek uur en dat viel gelijk met theetijd. „Nu, niet kunnen komen," meent inspecteur Per- quin, „iedereen die eenmaal in de tuin is heeft entree in die kamers." Dat brengt directrice in het geweer: ,,U vergeet, inspecteur, dat men om in de tuin te komen eerst de portier moet passeren. Het toegangshek is steeds gesloten." „Dat is het hem nu juist, directrice. Men hoeft helemaal niet langs het hek en de portiersloge te gaan om in de tuin te komen. Langs een var de kanten loopt een smal pad..." ,Dat geeft alleen maar toegang tot de achtertui nen van de huizen op de kade. Het dient voor fietsen en voor leveranciers. En..." „En het is toegankelijk van de publieke weg. En de heg tussen uw tuin en dat pad is nu niet bepaald wat je ondoordringbaar noemt. Bovendien is de muur van de kliniek aan die zijde zo goed als blind." „Ja, dat komt, omdat in die vleugel de..." „Wat er aan die kant is, doet er weinig toe. Maar het zo goed als ontbreken van ramen vergrootte voor een mogelijke indringer de kans ongezien in de tuin te komen. En toen is u dus om vier uur naar mevrouw Saleminqs kamer gegaan met de thee?" Leerling-verpleegster Van Tol knikt en slikt even. „En... en toen lag mevrouw zo vreemd met de knieën opgetrokken... En ik zag haar gezicht niet... En het was toch zo griezelig stil in de kamer... „Onzin, Van Tol", zegt de directrice streng. „Neen," denkt Pieter Perquin, „om de drommel geen onzin." Hij zelf is maar te vaak getroffen ge weest door de bijna tastbare stilte, die de dood met zich brengt. „En verder?" zegt hq aanmoedigend tegen het meisje „Toen heb ik h_.-«■ - bed gezet. En toen zag ik, dat het kussen helemaal over haar gezicht lag. En ze bewoog zich helemaal niet. En toen werd ik opeens doodsbang en ik ben naar zuster Van Leeuwen gelopen. Ik kon er niks aan doen, oom Kees, echt niet." Leerling-verpleegster Van Tol snuft zo, dat direc trice haar met een strenge blik haar eigen schone zskdoök reikt „Ik begreep eerst niet veel van Van Tols verhaal," zegt zuster Van Leeuwen met haar vriendelijke, een beetje langzame stem. „Maar ik zag wel, dat het arme kind geheel overstuur was. Ik dacht eerst Nu ja, dat komt er minder opaan." „Ik wou het toch graag weten, zuster." „Ze aarzelt even: „Mevrouw Saleminq was geen makelijke patiënte en..." „Ah, juist, ik begrijp het al. En u is toen dus met zuster Van Tol meegegaan?" Ja, inspecteur. Ik heb toen dadelijk dat kussen van het gezicht genomen. Mevrouw was toen al koud. Het was veel te laat om nog iets te kunnen doen. U moet me geloven, ook al had Van Tol het kussen weggenomen voor zij naar mij toe kwam, dan zou dat aan de zaak niets veranderd hebben." Ze geeft de nog altijd heftig snuffende Van Tol een be moedigend klopje op de schouder. „Wel, toen ik eenmaal gezien had, dat er hier toch mets te doen viel ben ik directrice gaan waarschuwen. Maar eerst heb ik de deuren naar de tuin en de kamer deur afgesloten. Want er zweefde me zo iets voor van niets aanraken voor de komst van de politie in gevallen van overlijden onder verdachte omstandig heden. En dat dit een dergelijk geval was, dat kon een kind zien." dat de ov_ patiënte was. Hoe is uw oordeel over Magische vierkanten 2 3 i 9 10 11 2 10 3 11 12 5 7 B 13 U 15 6 U 7 IS 16 Horizontaal en vertikaal dez woorden invullen. r;Kji 1 pand - 2 kelner - 3 plaats ln Ah1. - - 4 grap - 5 bakkersgerei - 6 kieUjJ eiland in de Oostzee - 8 betaalin -gj#« 9 plaatsje in N.-Brabant - 10 «1 naam - 11 dun - 12 touw (MaU. yj part - 14 wezen (fr.) - 15 eikehoü goi de schors ontdoen - 16 deel van h 28 juni Oplossing van Horizontaal: tie; 3 hinken, mep; 4 Ike, Bali 6 Pooizee, r.k.; 7 stearine; 8 c 9 Inn, mir, ev.; 10 veto, Eelde naar. 7 stearine;_8 die11 jj p^1 ,U zei daar, dat de overledene geen makkelnke itiënte was. Hoe is uw oordeel over haar? Was zij de soort vrouw, die zich gemakkelijk vqanden lTlcI&kt 9" We zijn hier om onze patiënten te verplegen, neit om ze te beoordelen, inspecteur," zegt de directrice vinnig. (Wordt vervolgd) Verticaal: 1 schelp, diva; 2 oiii. jA, 3 omnipotent; 4 sukkelen, op. 0 - zaam; 6 fan, derrie; 7 ut, eieren e<e man, NS, la; 9 deel, reseda; 10 pi° LONDEN, 29 juni (Reuter) jj. vroegere Australische minis1 PA- Buitenlandse Zaken, Lord Ca»® megedeeld dat Australië ®e„aits>3 granten uit Nederland, West-*' ^0 Italië en Griekenland zal te verkrijgen wegens de geestdrift en het gebrek aa.» of0 >'(ft diging van de Britse regering onderdanen tot emigratie t«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2