Adenauer naar Parijs: symbool verbroedering Noordoostpolder nu Nederlands grootste gemeente Nieuw loonoverleg op komst B Sociaal commentaar U m De les van de Congo Klinkende staking in Italië Het gaat om de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid 5 jaar Shell Junior Club! ISP ij Bom gevonden en gedemonteerd in Amersfoort Getemperde vreugde EINDE VAN „KOLONIALE" TIJDPERK - WELVARENDE 1 STREEK KENT 00K ZORGEN - DE NATIE STOND MODEL I Gemiddeld Op het maximum (Van onze correspondent te Bonn) BONN, 30 juni. In des bonds kanselier Adenauers villa te Rhön dorf nabij de Westduitse hoofdstac staan de koffers gepakt met al het voor een officieel staatsbezoek be nodigde. Maandag begint voor de 86-jarige Westduitse regeringschef zijn eigen „Tour de France", zijn staatsbezoek aan Parijs en Frank rijk, dat tot volgende week zondat: zal duren en in Reims zal eindigen In het bezoek-programma voor d Franse hoofdstad staan drie con ferenties met president De Gaulle die in politieke kringen in gehee West-Europa met grote belang stelling worden tegemoet gezien r BUITENLANDSE KRONIEK Fiat 500 sunroof Giardiniera Fiat 600 Fiat 1100 Export Fiat 1300 Fiat 1800 Fiat 2300 nu 3450."™ nu 3950.— 4150.- 5800.- nu nü 7600.— nu 9850.— 11850. MIDDELBARE AKTEN RESA - Hilversum Liturgische weekkalender HET NIEUWE DAGBLAD ZATERDAG 30 JUNI 1962 PAGINA 7 Dit eerste staatsbezoek van de West duitse regeringsleider aan Frankrijk is een gebeurtenis waarvan de betekenis niet hooggenoeg kan worden geschat. Het is een teken van de volledige om mezwaai in de verhouding tussen de vroegere erfvijanden in Europa en van de voortdurende verbetering van de be trekkingen tussen de beide zo belangrij ke nabuurlanden. Precies hvee jaar nadat de Congo onafhankelijk werd, komt vannacht ook een einde aan het Belgisch be stuur over Roeanda-Oeroendi. Het gebied is uiteengevallen in twee zelf standige staten: de republiek Rwan da en het koninkrijk Boeroendi. De toekomst van Rwanda is zorgelijker dan die van Boeroendi, omdat in eerstgenoemde staat gevaar bestaat voor een staatsgreep. De Batoetsi zouden kunnen proberen de monar chie te herstellen, die pas vijf maan den geleden door een republikeinse staatsvorm werd vervangen. Mis schien kunnen de Belgische troepen, die tot 1 augustus in de beide gebie den mogen blijven, voorlopig de orde handhaven, maar wat zal er na die datum gebeuren? Men moet hopen dat het geen herhaling wordt van het Congolese drama. Vele Congolezen koesterden in de zomer van I960 fantastische ver wachtingen van de pas verworven politieke zelfstandigheid. Zij dach ten, dat met het vertrek van de Bel gen prompt een gouden tijdperk zou aanbreken, en dat de welvaart met spongen zou stij gen. Dit misver stand heeft ontstel- lende gevolgen ge- had, en de koning van Boeroendi heeft nu dan ook een waarschuwing gericht tot zijn onder danen zich niet op de nieuwe situatie te verkijken. De onafhankelijkheid, zo zei hij, betekent niet dat er geen wetten meer zijn, en dat voortaan niemand meer behoeft te werken. Het is tekenend voor de mentaiteit van de bevolking van de jonge Afrikaan se landen, dat een staatshoofd zich tot zo'n uitlating genoodzaakt ziet. Maar over het algemeen schijnt de toestand -n Boeroendi vrij stabiel te zijn, en de economische perspectieven zijn niet ongunstig, omdat het land goede zaken doet met zijn Arabica- koffie en omdat voor de buitenlandse handel gebruik gemaakt kan worden Van een eigen haven aan het Tangan- jika-meer. In de Verenigde Naties is een felle Politieke strijd geleverd over de toe komstige status van Roeanda- Oeroendi, dat sinds de eerste wereld oorlog door België bestuurd werd. eerst namens de Volkenbond en ver- voIgens namens de Verenigde Naties, ten groot aantal V.N.-landen had den ook het onmiddellijk vertrek van de Belgische militairen geëist. Maar vorige week heeft de Algemene Ver gadering van de V.N. besloten, dat or twee staten zouden komen en dat oe Belgische troepen eerst na een Tiaand zouden vertrekken, tenzij bij- Voorbeeld Rwanda die troepen lan ger zou willen houden, hetgeen niet Uitgesloten is. De Belgische minister van buiten- tndse zaken. Henri Spaak, beeft zich Jb de V.N.-debatten over Roeanda- Oeroendi goed geweerd. Hef pres- |'ge van België heeft met de Congo- ose affaire al genoeg geleden, en Brussel wil zich ditmaal niet door de britwikkelingen laten verrassen. ^Paaks activiteiten zijn niet zonder ^sulfaat geweest, en bij kon bij zijn erugkeer uit New York dan ook ver- Wat de gesprekken tussen Adenauer en president De Gaulle betreft, staan drie punten op de voorgrond, die de Westduitse regeringschef einde vorige week ook reeds besprak met de Ame rikaanse minister van buitenlandse za- •erV an ^usk- Zy zjjn verder uitvoe rig besproken in de Westduitse regering. De bondsregering ondersteunt En- gelands toetreding tot de EEG en de latere aansluiting van Engeland bij de politieke unie. Bonn hoopt, dat over twee tot drie maanden de onder handelingen (in Brussel) over Enge- lands toetreding tot de Europese Ge meenschap tot een goed einde zullen kunnen worden gebracht. Voor de kan selier is daarbij Engeland belang- ryker dan het Gemenebest. Hij heeft dit aldus geformuleerd: Engeland treedt toe tot de EEG., niet het Ge menebest". Adenauer wil het uiterste doen om de politieke unie der zes EEG-landen toch nog voor elkaar te krijgen. De bondskanselier wil derhalve De Gaul le het voorstel doen nogmaals een conferentie van de EEG-regeringslei- ders bijeen te roepen om de zaak in kannen en kruiken te krijgen. Aden auer heeft de gedacht aan een drieéén heid die voor korte tijd de naam „Fra- lit" (France, Allemagne, Italië) zou krijgen, als aanvang tot een grotere Europese politieke unie, definitief la ten varen. Zij stiet zowel in het West duitse binnenland (onder de politici van alle partijen) als in het buiten land op een te grote weerstand. Nie mand „wilde er aan". In Bonn verwacht men, dat De Gaul le akkoord zal gaan met Adenauers voorstel om een Europese topconfe rentie bijeen te roepen. Verder zul len De Gaulle en Adenauer waar schijnlijk afspreken dat zij elkaar re gelmatig zullen ontmoeten. En natuur lijk zal Adenauer thans De Gaulle uit nodigen om een tegenbezoek aan Westduitsland te brengen, en dit zo mogelijk nog voordat ,,Der Al- te" medio volgend jaar de teugels aan een jongere politicus zal overdra gen, wie dat dan ook moge zijn. Huovientiej nu Imp.: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V. Stadhouderskade 114e - Amsterdam ROM E30 juni (TJ.P.I.) Dc opera zangers vein Italië hebben gisteravond een klinkende stakinggehouden. Dat wil zeggen, zij zongen uit volle borst en geheel gratis in concerten, die spe ciaal werden gegeven omdat men het publiek en de regering wilde doordrin gen van de noodzaak alsnog de subsidies aan de operamaatschappijen te ver ruimen. In Rome bijvoorbeeld werd een con cert gegeven door de tenor Carlo Bor- gonzi, de mezzo-sopraan Miriam Piraz- zini en het orkest van de Santa Cecilia Academie. In Florence zongen de m t v-ii, u.e sopranen Renata Tebaldi en Jolanda Meneguzzer, J de tenor Renato Cioni en de bariton i Henato Panerai. (Advertentie) Bekende Schriftelijke cursus Tel. 45432 (Van een medewerker) eel wat vroeger dan vorig haar schijnen regering en bedrijfsleven te hebben afgesproken samen aan tafel te gaan zitten om een ge meenschappelijke gedragslijn te ontwer- >en voor het loonbeleid in het jaar 1963. Oe Oud-Wassenaar afspraken van no vember 1961, gelden slechts tot het ein de van dit jaar en gezien de moeilijk heden die zich reeds rond dit akkoord hebben voorgedaan, is het zaak te zor gen dat nu vooral tijdig, zeer duidelijke en goed gefundeerde nieuwe afspraken op tafel komen. Het kan misschien nut hebben er nog in het kort aan te herinneren want het akkoord van Wassenaar inhield. In de tweede helft van 1961 werd het duide lijk, dat het met de ontwikkeling van onze nationale economie niet zo goed stond als men in het algemeen geneigd was te veronderstellen. De produktivi- teitsstijging bleef beneden de verwach tingen, de loonstijgingen daarentegen gingen boven die verwachtingen uit, voor het eerst in lange tijd kwam er minder gewenste beweging in het prfj- zenfront (hoe kan het anders?), kort om, een ongeremd doorgaan van deze ontwikkeling deed regering en bedrijfs leven samen tot de conclusie komen, dat enige matiging in de loonontwikke ling noodzakelijk was, wilde de zaak niet Uit de hand lopen. We hebben er ons destijds bijzonder over verheugd dat de besprekingen in hotel Oud-Was senaar afgesloten werden met een ak koord en we hebben niet geaarzeld dit een van de beste successen te noemen van minister Veldkamp. Het aanvankelijk zo gekwetste vertrou- t"s,sen een sanzienlijk deel van het bedrijfsleven en het departement van Sociale Zaken scheen in afdoende mate 'uren at hij „niet pessimistisch" was. Maar de bestuursoverdracht in Roeanda-Oeroendi is niet zonder ri- S'c° s, al hebben de Belgen hun Eerste best gedaan moeilijkheden te ^0orkomen. Op de Verenigde Naties. 'e de nieuwe status steun hebben °egezegd, rust een zware verant- Roordeiijkbeid. De V.N. die. sinds J I960, de handen vol hebben aan e Congo, zouden ook met Rwanda Boeroendi nog heel wat te* stellen Vnnen krijgen. te zijn hersteld. Maar de gesprekspart ners. althans een groot deel ervan, ble ken niet tegen de verleidingen van de praktijk te kunnen. De vaak ongezonde concurrentie-verhoudingen om aan ar beidskrachten te komen of ze te behou den, de weinige bereidheid bij vele werkgevers, om van de bedrtjfsover- schotten aan de arbeiders anders dan via een hoger loon, mee te delen waren van werkgeverszijde evenzovele oorza ken van onvoldoende medewerking aan de uitvoering van de afspraken. Vooral van N.V.V.-zjjde werd weinig medewerking gegeven en op een gege ven moment moest zelfs een positieve en uitgesproken tegenwerking worden geconstateerd, om duidelijk politieke re denen. Maar enfin, via een niet al te duidelijk compromis, is er tenslotte toch weer een soort vrede en rust op het loonfront gekomen en kon déze strijd als rond worden beschouwd. Het meest merkwaardige hebben we het in heel deze affaire gevonden, dat de strijd zelf zich praktisch geheel op het niveau van de landelijke leiding heeft afgespeeld. Zeker, daar kwam op een gegeven ogenblik het pater-Hoefna- gels-verhaal tussendoor en toen ont stond er echt deining onder de massa van de werknemers, maar overigens constateerde men vrij algemeen een mentaliteit van: laat de grote jongens maar bakkeleien, onze loonsverhoging gaat toch wel door. Intussen groeide en groeit het aan tal waarschuwingen tegen de ontwik keling die het welvaartsstreven heeft genomen. De jaarverslagen van do Ne- derlandsche Bank, en van Werkgevers verenigingen, toespraken van minister De Pous en staatssecretaris Roolvink duiden op de sterk levende onrust die onder deze hoogste verantwoordelijk heid dragende mensen leeft. En een mans als drs, Bogaers, directeur van het Wetenschappelijk Advies Bureau van de K.A.B. laat geen gelegenheid voor bijgaan om eveneens tot voorzichtigheid te manen. We kennen deze mannen stuk voor stuk, niet alleen in hun voor zichtigheid, maar op de eerste plaats in hun grote sociale bewogenheid, in hun verlangen om de sociale rechtvaar digheid te dienen. ij het komende overleg zal zonder twijfel niet alleen worden uitge gaan van de feitelijke situatie op economisch gebied in ons land maar er zal tegelijkertijd wel rekening gehouden worden met het verlangen te komen tot een Joonpolitieksysteemdat beter beantwoordt aan het verlangen naar meer verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven zelf. Sinds geruime tijd doktert de Sociaal Economische Raad met meerder commissies aan zulk een verbeterd systeem. Misschien leeft bij de socialisten nog het verbor gen verlangen terug te kunnen keren tot het voorbije systeem van de gebon den loonpolitiek, maar we hebben toch wel de indruk dat ook daar voldoende realisme leeft om te beseffen dat dit beslist onhaalbaar is. Grotere vrijheid betekent voor ons op de eerste plaats grotere verantwoorde lijkheid voor de deelnemers aan het loongesprek. Dat zjjn dus op de aller eerste plaats de samenwerkende werk gevers en werknemers; zij het onder uiteindelijke supervisie van de regering als hoedster van het algemeen belang. Het onlangs geconsacreerde katholieke kerkje van Tollebeek. peldoorn is vandaag voor het laatst Nederlands grootste ge meente, gerekend in hectaren Met een reuzesprong, namelijk van 32.000 naar 48.000, zal dat re cord morgen gebroken zijn door de Noordoostpolder, de op één na jong- ste kolonie van ons land, die in liaar geheel tot de gemeentelijke waardig- heid wordt verheven. De „hoofdstad" Emmeloord, en de dorpenkrans Na- l gele, Tollebeek, Espel, Creil, Rutten, Bant, Luttelgeest, Marknesse, Krag- genburg en Ens gaan deze heuglijke opgewekt promotie opgewekt vieren met een ais noeaster van net algemeen belang. hecht doortimmerde feestweek, of- Maar nu moet dat langzamerhand toch schoon zij toch ook wel met enig eens iets meer worden dan een mooie slagzin. Zo moet het b.v. gaan beteke nen, dat met name de werknemers-vak organisaties op een gegeven moment de moed moeten kunnen opbrengen te gen hun leden te zeggen: jongens we moeten eens even op de plaats rust maken, want er is in Nederland meer dan uitsluitend welvaartsstijging door loonsverhoging. Positief ligt er nog een 500-miljoenen plan van minister Veld kamp, dat alleen uit de „ruimte" kan worden gefinancierd. Negatief is er de dreiging van overbesteding en hope- Hjk heel ver daarachter van vermin derde werkgelegenheid als gevolg daar van, ofwel werkloosheid. nderzjjds zal er van de werkge vers gevraagd, zonodig geëist moeten worden, dat gunstige be- drjjfsuitkomsten in redelijke mate ook aan de werknemers ten goede ko men. Als dat in de vorm van direct besteedbare loonsverhoging te gevaar lijk is met het oog op mogelijke over besteding, zal het dienen te geschieden in een niet-direct besteedbaar deelne men in de winst. Hiermee willen we niet zeggen dat b.v. een investerings- loon alleen om die reden dient te wor den gegeven, maar op het ogenblik kan het óók om die redenen. Vooreerst gaat het om een noodzakelijk veranderde mentaliteit ook in de loonpolitiek. Hebben we meerdere uitlatingen voor al van werkgeverszijde de laatste tijd goed begrepen, dan wordt nogal ge streefd naar een ontkoppeling van de loon- en de prijspolitiek in de zin, dat men vooral ook meer vrijheid in de prijsvorming zou willen hebben. Op zich zou daar, naar onze mening, geen over wegend bezwaar tegen behoeven te be staan, onder één voorwaarde n.l. dat het grote voordeel uit de welvaartspolitiek van na '59 (een evenwichtig prijsbeeld) niet verloren gaat. Ook hier komt 't er op aan, dat zij die voor de prijsvorming erantwoordeljjkheid dragen, de nodige zelfbeheersing weten op te brengén. Als het geheel niet vertroebeld wordt door groepspolitieke- of partijpolitieke enghartigheid. dan is er reden om de komende ontwikkelingen met een gerust hart tegemoet te zien. enige weemoed afscheid zullen nemen van het koloniale tijdperk. Want onder het bewind van de Wieringermeerdirec- tie zo heet nu eenmaal deze in stantie nog altijd - en met name on der dat van de landdrost, ir. A. P. Mindehoud, heeft de nu weelderig bloeiende Noordoostpolder aanzien en vorm gekregen en is een solide on dergrond gelegd voor een voorspoe dige gemeentelijke carrière. „Een mooi gebied voor een burgemeester", zei ons de heer Minderhoud, en ver gisten wij ons, toen wij enige spijt in zijn stem meenden te beluisteren? Na de hele ontwikkeling van da pol- Advertentie) Wat 'n club is dat! En hoe spannend, mooi, boeiend, interes sant is Olidin, 't clubblad! Inlich tingen bij elke Shell-pomp. AMERSFOORT, 30 juni. Tijdens werkzaamheden met een dragline bij de alhier gevestigde papierfabriek ,,Egro" is men, op ongeveer tien me ter van aldaar staande woonhuizen, gestuit op een Engelse brisantbom van 250 kilogram. De bom is afkomstig van een in 1940 op het emplacement van het Amersfoortse station uitgevoerd bombardement. De mljnopruimings- dienst heeft inmiddels de bom gede monteerd en weggehaald. SHELL Zondag 1 juli: Allerkostbaarst Bloed van Onze Heer Jesus Christus; eigen Mis; credo; pref. v. h. H. Kruis rood Maandag: O. L. Vrouw Visitatie; eigen Mis; 2e geb. H. H. Processus en Martia- nus; credo; pref. v. d. H. Maagd wit Haarlem en Rotterdam: Kerkwijdingsfeest; Mis Terribilis; credo wit— Dinsdag: H. Irenaeus, bisschopmartelaar; eigen Mis; rood— Den Bosch: H, Rumoidus, bisschop- martelaar; Mis Sacerdotes Dei; 2e geb. H. Ireaeus rood— Breda: H. H. Bisschoppen van Breda; eigen Mis; 2e geb. H. Ireaeus wit Woensdag: Mis v d. 3e zondag na Pinkste ren; (Utrecht: 2e geb. overbrenging v. d. H. Martinus) —groen— Donderdag: H. Antonius Maria Zaccaria, belijder; eigen Mis wit— Den Bosch: Eucharistisch Hart van Jesus; eigen Mis; 2e geb. H. Ant. Maria Zac caria; pref. v. h. H. Hart wit— Vrijdag: Mis v. d. 3e zondag na Pinkste ren groenofwel vanwege de Eerste Vrijdag; Votlefmis v. h. H. Hart. 1 'juufe, unviuiio v. li. XXxxdll. v -11 "'tl vccx 11CII Ja al \J Zaterdag: H.H. Cyrillu sen Methodius, helft uit van de hele polderbevolkinp bisschoppen-belijders; eigen Mis —wit— het landelijk percentage is rond der (Haarlem: 2e geb. H. WillibaldDenBosch: tig. Zoete Lieve Vrouw van den Bosch; eigen Mis; 2e geb. H. H. Cyrillus en Methodius; credo; pref. v. d. H. Maagd Maria wit Zondag g juli: 4e zondag na Pinksteren; eigen Mis; credo; pref. v. d. H. Drie eenheid —groen— Haarlem en Rotterdam: Kerkwijdings- „ge feest; Mis Terribilis; credo; pref. v. d. blik zelfs al een arbeidsreserve van H. Drieëenheid wit Dit zouden prachtige cijfers zijn als er voor al tüe jongeren voldoen de carrièrekansen aanwezig waren in hun eigen gemeente, maar zo roos kleurig is de situatie, in tegenstelling tot wat men geneigd is te veronder stellen, helaas niet. Er is op dit ogen- 1\11 Ir rw rtl 1 a n u I~f.l bijna duizend man, en voor 1970 is dit aantal onder gelijkblijvende omstandigheden, berekend op 2425. Dat is het probleem waarmee de Noordoostpolder het begin van zijn gemeentelijke geschiedenis binnen stapt, en dat de vreugde om zijn eer volle promotie enigermate tempert. Daarom heeft ook deze nieuwkomer zich ai in het koor van de om indu strie smekende gemeenten geschaard, al haar mogelijkheden in den brede etalerend. Een belangrijk voordeel krijgt de Noordoostpolder in 1966, wanneer de grote verbinding Amsterdam - Lely stad - N.O.P. - Groningen/Leeuwar den wordt opengesteld. Daarentegen ligt het niet in de bedoeling de nieu we gemeente op ons spoorwegnet aan te sluiten; er zal wel een lijn Mui den - Lelystad - Kampen worden aangelegd. Een tweede zorg voor de Noordoostpolder is de woningbouw. Omdat de bevolking zich vrjj snel uit breidt (de beroepsbeoefenaren bijv. met vier procent per jaar) is er jaar lijks behoefte aan driehonderd nieu we woningen, een aantal dat echter niet wordt gehaald. Anderzijds staan er huizen leeg. Deze tegenspraak is IR. der te hebben geleid, na dit uitge strekte gebied van drassige zeebodem te hebben herschapen in een vrucht bare landbouwstreek, zal de landdrost nu het gezag dienen over te dragen aan een nieuwe heer, een echte bur gemeester, en het is te begrijpen, dat ir. Minderhoud, die ais kraamheer het geboorteproces van zijn polder van zo nabij heeft meegemaakt, de komende commandowisseling niet zonder enige nostalgie zal ondergaan. Overigens zal hij als directeur van de Wieringermeer toch wel enigermate bij de gang van zaken in zijn voor malige ambtsgebied betrokken blij ven. Dat de Noordoostpolder nu in zijn geheel opklimt tot de status van ge meente, is bepaald geen overijlde be slissing te noemen. Toen het nieuwe land omstreeks 1942 was ingedijkt en droog begon te vallen, kwam direct de vraag van de toekomstige be stuursvorm aan de orde. Met de Wie ringermeer was inmiddels ervaring opgedaan. Dit gebied was aanvanke lijk aan drie bestaande gemeenten toebedeeld, een regeling die toch haar bezwaren bleek te hebben. Later werd alsnog een aparte gemeente in het leven geroepen. Voor de Noord oostpolder werd daarom voorlopig een openbaar lichaam opgericht met aan het hoofd een landdrost, die zich door aan adviescommissie zou laten assisteren. De eerste pogingen de pol der gemeentelijk in te delen, date ren van 1952. Veel schot zat er niet in; de ambtelijke molens maalden met hun spreekwoordelijke traag heid. „De vraag wat er op bestuur lijk niveau moest gebeuren, is naar mjjn mening veel te lang aan de or de geweest", zo meent ir. Minder houd. Toen het was inmiddels 1959 geworden viel de beslissing: het zouden vier gemeenten worden. De minister diende een daartoe strek kend wetsontwerp in. Maar toen de vaste commissie van Binnenlandse Zaken kort daarop op bezoek kwam, rees weer ernstige twijfel aan de juistheid van dit plan. Die onzeker- heid resulteerde tenslotte in een nieuw wetsontwerp voor de vorming van één gemeente Noordoostpolder. Daar op hield men het dan maar en zo zal de Vereniging van Nederlandse Gemeenten morgen haar 777ste lid kunnen inschrijven, het jongste zusje in de rij der door ouderdom eerbied waardige gemeenten, dat al meteen de grootste oppervlakte bijdraagt aan het totaal van het Nederlandse ge meentelijk territorium. e Noordoostpolder telt momen teel 29.300 inwoners, een aan zienlijke aanwas sinds januari 1950, toen er nog maar 5200 mensen gevestigd waren. De koloni satie is thans als voltooid te beschou wen; al het beschikbare land is ver geven, het overgrote deel uiteraard aan boeren, maar ook stukken aan industrieën, wier aantal tot twaalf is gestegen met totaal 450 personeels leden. De leeftijdsopbouw wijkt af van die in overig Nederland, hetgeen tc verklaren is voor een jorig land als deze polder. Er zijn slechts rond 45C personen boven de zestig jaar, een percentage van bijna anderhalf, te gen rrnrn dertien procent in het helt land. Op enkele procenten na maker kinderen tot en met veertien jaar d< A. G. VERCAUTEREN .tegenstellingen. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIII III lit 111 III 111 IIIII 111 IIHIl 11;II11! nil 11! I 111 III I ill 111 111 II! IIII III I Ml 111 I Ml IIIIll 111 IIIIII nil 111 Ml IIII ill 1111III IIIIll III ill I til Uil [11 [llT «j A teken aan de wande de rationele werk- wjz^ kan de boerop die^ mannier ^fi- ele overbracht is nog altijd i^studie •Siy^lliL bÜ de betreffende Haagse instanties. Uit is geen landhuisje, maar een boeren woning, zoals de Noordoostpolder er honderden telt. Het oog wil ook wat. Vandaar de faraie tuinaanleg, overigens een conditie van de polderdirectie. te verklaren uit het feit, dat vrij grote groepen landarbeiders in de pol der niet blijken te aarden. Zo zijn uit de woonkern Tollebeek, die zo'n tweehonderd huizen omvat, onlangs niet minder dan 27 gezinnen naar „het oude land" geretireerd. Een groot deel komt daar in andere be roepen terecht, die, de vroegere om geving met haar vrg eenzijdige struc tuur niet kon bieden. Dit va-et-vient brengt in de samenleving van de Noordoostpolder een zekere onrust te weeg, die de verantwoordelijke auto riteiten met enige zorg vervult. Maar dat alles neemt niet weg, dat het gebied als geheel naar den vleze gaat. De agrarische bedrijven werken vrijwel op hun economisch maximum, dank z{j de doelmatige verkaveling der gron den en de (eveneens tot het maxi mum doorgevoerde) mechanisatie. Wanneer de boeren nu nog machines aanschaffen, doen zij het niet om ge makkelijker of goedkoper te kunnen werken, maar eenvoudig bh gebrek aan personeel. Dit is natuurlijk een De Noordoostpolder is wat gezind ten betreft een gemiddelde op kleine schaal van heel Nederland. De direc tie van de Wieringermeerpolder heeft er naar gestreefd dezelfde verhoudin gen die voor de natie als geheel gel den, in dit nieuwe stukje Nederland te herscheppen. Het gevolg is. dat bona iedere woonkern beschikt over 'n Nederlands Hervormde, een Gerefor meerde en een Katholieke kerk, dat er een enorm aantal verenigingen be staat, gesplitst naar confessionele groeperingen, en dat er nogal eens gedaan wordt aan „Prinzipiënreite- rei Er zijn, zo vertelde ons ir. A. G. Vercauteren, directeur van de mid delbare landbouwschool in Emmel oord en fractievoorzitter van de KVP, heel gauw tegenstellingen, die fel worden verdedigd. Eerst nadat ieder zjjn terrein heeft afgebakend, is men bereid dat van de ander te verkennen, en het wonderlijke is, dat de Noordoostpolderbewoners dan snel tot onderling overleg bereid zijn en tot goede resultaten komen. Maar het individualisme dat de meesten aan kleeft, brengt in te grote mate ver snippering van krachten mee, meent de heer Vercauteren. Overigens werkt hij met veel plezier in deze erner- gieke streek met zijn, bijvoorbeeld, drie kunstkringen, een nuicum in een overwegend agrarische regio, zijn twee middelbare scholen (afgezien dan nog van de landbouwschool), zijn jonge, dynamische, met pioniersgeest bezielde bevolking,- samengestroomd uit alle delen van het „oude land". ue voornaamste winKelslraat van Emmeloord, de Lange Nering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 7