Commissie gaat Kromhout-directie beleid na DAN-AIR Tegen drie ruitentikker jaar geëist Inwoners Vier polders in twee kampen verdeeld om een sirene Commissarissen constateren ernstige organisatie fouten Schipper verdronken SMEDING Parochie Hoogvliet leefde mee met consecratie klind meisje geslaagd voor het eindexamen gymnasium-A De Nederlandse Opera met Monteverdi en Dallapiccola van Ierland GELD NODIG VOOR MARIHUANA VLIEG Indrukwekkende uitvoering van II Prigioniero 555 woningen in Tuinenhoven „ere" hij heropening lagere school „Dagje uit met familie Spruit Het nieuwe dagblad Gelukwensen namens wijkraad i ï1raaie cijferlijst voor eerlinge „Maria Virgo k,S Afscheid conservator Boymans-v. Beuningen Project van f 13 miljoen Voorstellen aan de raad Grond voor r.-k. nijver heidsschool voor meisjes Dertien maal veroordeeld V oorstanders verwachten herstet in ne maw ^n^he verleidster terug Expositie vakantie- besteding in Museum Ouders en Opvoeders ZATERDAG 30 JUNI 1962 PAGINA 9 K kwaiiteits van ROTTERDAM naar LIVERPOOL- CARDIFF- BRISTOL Iedere dinsdag en donderdag Inlichtingen bij Uw reis- of passagebureau. Trieste figuur Jan je liegt 'nternationale collectie In goud, zilver en horloges AMSTERDAM, 29 juni In de jaarvergadering van de Krom hout Motorenfabriek Goedkoop Jr. ,s besloten tot benoeming van een com- biissie, die het beleid van de directie ®nl onderzoeken. Het voorstel hiertoe yerd gedaan door de directeur, de heer 'I- C. Goedkoop, die het verzoek van de commissarissen om ontslag te nemen heeft geweigerd. Op aanwijzingen van een der aandeel houders, die gesteund werd door de ge hele vergadering, werd de agenda van de vergadering gewijzigd, zodat eerst de onenigheid tussen Commissarissen en di- rectie en tussen de beide directieleden onderling besproken werd. Tijdens de beantwoording van vragen van aandeel houders werd n.l. voortdurend gezin- sPeeld op fouten in de leiding, waar over aandeelhouders eerst klaarheid Wensten alvorens men de jaarstukken Wenste goed te keuren. Blijkens de informaties welke de voorzitter de heer F. de Boer gaf, is deze zaal? niet helemaal uit de lucht hom en vallen. Volgens zijn mening is de organisatie en de planning in de fabriek slecht. Er is vaak verkeerd ingekocht, daardoor op de voorraden moest wor den afgeschreven. Afdelingen werden af gestoten, hetgeen leidde tot grote ver hezen, o.a. in 1956 bij het afstoten van de chassisafdeling. Toen werd gezegd dat de heer Goedkoop, die er toen als enig directeur was, het niet aan kon en ^OTTERDAM, 30 juni De Rivier politie heeft gistermiddag om drie uur ®t lichaam van de 47-jarige schipper Sloots van het binnenschip „Voor waarts" in de Maashaven opgedregd. 6 schipper arriveerde donderdagmid- arriveerde met zijn schip in Rotterdam en is 'e avond om zeven uur voor het laatst ïeaien. Toen men de schipper vrijdags "dl twee uur nog steeds niet gezien had. k-a: arschuwde men de politie. aovenenn»- u"r v.a. f 10.- p. m. met recht van koop hulp moest hebben. Daarom werd de heer W. H. Jansen aangenomen, maar in de samenwerking van beide heren deugde het niet. In den beginne heeft de heer Jansen veel ingrijpende veran deringen aangebracht, o.a. werden de voorraden teruggebracht. Dat er me ningsverschillen bestonden bij de direc tie kwam voor de commissarissen pas tot uitdrukking toen de leden ruzie kre gen en twee verschillende opinies naar voren werden gebracht. De fabriek was er eerder van op de hoogte dan de commissarissen. Steeds hebben de beide directeuren verwachtingen voorgeschoteld, die niet zijn uitgekomen. Zo werd door de directie over I960 een dividend van 9 pet, terwijl commis sarissen 7 pet wilden uitkeren. De di rectie vond dat de situatie in 1961 zo goed was dat 9 pet zeker verantwoord kon worden. Hiervan is niets uitgeko men. Voorts is men steeds doorgegaan met research en ontwikkeling van nieuwe motoren, dat volgens de com missarissen voor een bedrijf als Krom hout te veel middelen vergt. Commis sarissen wensten licenties te verwerven of aansluitng te krijgen met een andere bedrijf, hiervan is nooit iets gekomen. Nu gebleken is dat aan de grote fouten in de organisatie niets te doen is kregen de beide directeuren het verzoek hun ontslag aan te bieden. Alleen de heer W. H. Jansen heeft hieraan gevolg ge geven, de heer Goedkoop weigerde. Als adviseur van de heer Goedkoop trad op de heer mr, Verburg, die zeide dat de heer Goedkoop bereid was uit voering op de verwaten in te gaan. Tegelijkertijd bracht hij echter het voor stel tot instelling van een commissie naar voren, zodat men de interne aan gelegenheden niet in deze vergadering hoefde te bespreken. De heer Goedkoop zelf gaf te ken nen, dat hij bij een eventuele stemming de meeste kans had om het te winnen, daar er voldoende familieleden aanwe zig waren om meer dan de helft van de stemmen te vertegenwoordigen. Zijn voorstel tot benoeming van de com missie noemde een der outside-aandeel- houders zeer genereus en hij meende, en met hem vele anderen, dat zijn voor stel aangenomen moest worden. Besloten werd dat de commissie uit drie personen zal bestaan, één geko zen door de commissarissen, één door de heer Goedkoop en een derde door beide partijen. Nadat de commissie be noemd is zal zü in twee maanden haar advies moeten uitbrengen, waar na een nieuwe aandeelhoudersverga dering gehouden zal worden. Ook de heer Goedkoop zal zich aan de uit spraak van de commissie houden. Hoewel de twee aanwezige com missarissen eveneens instemden met het voorstel is het toch waarschijnlijk, aldus de heer de Boer, dat de commis sarissen zullen aftreden. Zij hebben n.l. het plezier in Kromhout geheel verloren. De agendapunten: ontslag van de di recteuren, werden dus niet afgewerkt, évenals het ontslag van de president- 1eprarmssaris. Omdat de directie geen onwaarhe- den in het verslag heeft gepubliceerd, vroeg de heer de Boer de stukken goed te keuren. Een der aandeelhouders <96 van 797 stemmen) stemde tegen de jaar- stukken. Bij aandeelhouders was er sprake van veel verwondering over de gang van zaken. Naar aanleiding van vragen over het verslag gaf de heer Janssen als re den van de slechte resultaten behalve toenemende concurrentie ook fouten in de organisatie. De heer Goedkoop wees op het verslag van de V.M.F., waarin gezegd wordt, dat de verwachtingen over 1961 niet zijn uitgekomen. Het aan tal goede klanten, zoals de marine en de B.P.M. hebben minder motoren no dig. Door de grote concurrentie moet men voorts orders aannemen tegen we liesgevende prijzen. Een zware drk op de resultaten van 1961 hebben de ontwikkelingskste va het nieuwe type motor uitgeoefend, de kosten kwamen op 750.000 tot 1 min gulden. Volgens de heer De Boer zullen er nog wel aanloopkosten zijn. In de tweede helft van 1963 komen de motoren in de handel, hetgeen volgens de direc tie zal leiden tot betere resultaten. Tot nu toe zijnde proeven met de motoren gunstig geweest. ROTTERDAM, 30 juni Gisteravond heeft mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, de nieuwe kerk van de pa rochie van het Onbevlekt Hart van Ma ria te Hoogvliet geconsacreerd. De bis schop werd geassisteerd door pastoor F. v. d. Burg van Spijkenisse en pastoor C.N.M. Hamman van de Meeuvvenplaat. Voor het eerst in de geschiedenis van Hoogvliet staat er thans een katholieke kerk. Op 26 februari 1953 werd pater Servatius Lahaye SSCC aangesteld als zielzorger van de weinige katholieken. 55 ^Rotterdam, 30 juni Met vlag en is Jacomine Ridder, een blinde i^tpj'hg® van het R. K. Lyceum voor 'Ifta es "Marla Virgo" te Rotterdam ge- £6 voor het eindexamen Gymnasium L!® de aula van het Lyceum aan de Roerstraat mocht zij gistermiddag diploma met cijferlijst, waarop een W voor geschiedenis prijkt, in ont- ke nemen. Zij is het eerste katholie- \tj'inde meisje in Nederland, dat het e*amen gymnasium heeft gehaald. fleH^l-jarige jaComine Ridder, die in Beensestraat te Rotterdam woont, jtjt oud-leerlinge van het R. K. In- S i voor blinde en slechtziende meis- »De Wijnberg" te Grave, waar. zij Vna§w onderwijs volgde en waar zij. cüe?ns met Prachtige punten, het mu- l)0g P'onia behaalde. Zij bleef daarna N 2,eem •'aar in "De Rijnberg", o.m. Jh f*1 PrePareren °P Grieks en La- n september 1959 waagde zij de Wv, sPr°ng naar de vierde klas van het as'um in Rotterdam, waar zij zich 'agr ehergie wierp op het inhalen van ''ijf, Krote achterstand op het gebied fythv.°Ucie talen en later een all-round "asiaste werd. hn-« zich bijzonder goed aange- nieuwe milieu en nooit en buitenbeentje gevoeld, lis, rectrix van het lyce- i haar toespraak tot de daten van haar bewon- ;B Je reactie van Jacomines boten, die haar met „Rotterdam- *<Wrhtere vanzelfsprekendheid" te- et kwamen. De meisjes zijn bijzon- «e!; 6' der behulpzaam geweest en vooral Ma rianne Leenders, Ingrid de Leeuw, Jo ke van Collenburg en Joke van Tol heb ben zich zeer verdienstelijk gemaakt. Zr Mechtildis vestigde er eenter bo- bovendien de aandacht op, dat niet al leen de leerlingen veel voor Jacomi ne hebben betekend, maar Jacomine waarschijnlijk nog meer voor hen. Steeds had zij belangstelling voor ie der persoonlijk, zij leefde met ieder mee, zij is opgewekt en ijverig en be schikt over 'n gezond en rustig oordeel. „Het leukste van Jacomine", aldus een van haar klasgenoten, „vind ik, dat zij zo gewoon doet; zij is een van ons en jui^t als wij, waardoor je haar han dicap bijna vergeet". Behalve Jacomine's ouders waren ook de oüd-directrice van „De Wijnberg", zr. Jeannette en twee aan dit instituut verbonden maatschappelijk werksters, mej. J. G. Suerink en mej. H. Putz, aan wezig bij de diploma-uitreiking. Mej Suerink wenste de school geluk met deze unieke gebeurtenis en getuigde van haar waardering voor het werk van docenten en leerlingen. Zij bracht haar dank bo vendien tot uiting met het overhandigen van een geschenk. Ook een van Jacomine's vroegere medeleerlingen uit Grave, mej. Tan van Rossum, woonde de bijeenkomst bij. Zij heeft eveneens in Grave lager en ulo-onderwijs genoten en behaalde vorig jaar het diploma aan de m.m.s. „Ma- rienbosch" te Nijmegen. Namens het Rotterdamse gemeentebestuur was te genwoordig drs. B. I. Themans, referen daris bij de afdeling onderwijs en volks ontwikkeling. Evenals het blinde tneisje Marietje Caps dat de vorige week is geslaagd, voor het diploma van de Rijks-HBS te Venlo, zal Jacomine Ridder te Nijme gen gaan studeren. I A rfnertPTIMP I ROTTERDAM, 30 juni. Ook Rotter dam heeft dan gisteravond kennis kun nen maken met de twee korte opera's, die half juni in Amsterdam als inzet van het Holland Festival in première gingen: Monteverdi's „II Ritorno di Ulisse in Patria" en „II Prigioniero" van Luigi Dallapiccola. De uitvoering van het laatste werk, waaromtrent onze Amsterdamse muziek medewerker zich na de première aldaar in een uitvoerige beschouwing in deze kolommen reeds in de meest lovende termen heeft uitgelaten, heeft gister avond ook in de Rotterdamse Schouw burg diepe indruk gemaakt zowel door de huiveringwekkende dramatiek van het gegeven zoals men weet schreeuwt Dallapiccola in dit werk zijn weerzin uit tegen onrecht en machtsmisbruik, zoals hij dat reeds eerder deed in zijn koor liederen „Canti di Prigionia" alsook door de indringende en beklemmende kracht van de muziek. Magistraal was de vertolking, die Scipio Colombo gaf van de zware hoofdrol (de gevangene), waarin hij het vocale en het theater element tot een volkomen eenheid wist te versmelten. Niet minder imposant was de bewogen zang van Annie Delorie, die aan de rol van de Moeder groot dra matisch reliëf gaf, en de door Gian Paolo Corradi vertolkte dubbelrol van gevan genbewaarder en grootinquisiteur. Het Utrechts Stedelijk Orkest, ook nu weer onder leiding van Antal Dorati, heeft de volgens dodecafonische princi pes geschreven muziek welke compo sitietechniek zou zich voor dit navrante gegeven beter lenen! op uiterst sug gestieve wijze uitgevoerd. De regie van Göran Gentele en de decors en kostuums van Sven Erik Skawonius waren goed op het geheel afgestemd. Vooral de be lichting accentueerde sterk de lugubere sfeer van het stuk. De uitvoering is door een pover bezette schouwburg met enthousiasme ontvangen. ROTTERDAM, 30 juni Geheel vol gens van de verlangens van de man die gisteren het ovject was van een zeer uit gebreide receptie, verliep gisterenmid dag het afscheid van de conservator van de moderne kunst in het Museum Boy- mans-van Beuningen, dr. J. C. Heyligers. Deze gaat het museum verlaten in ver band met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd nadat hij tien jaar aan het museum verbonden is geweest. De heer Heyligers, die in Java gebo ren werd, heeft in die periode een reeks exposities verzorgd, die van voortreffe lijk gehalte waren. Wij noemen b.v. die van Bonnard, Vier eeuwen stilleven in Frankrijk (van de 17de tot de 20ste eeuw), een Marini-expositie, de grote Floriade-expositie en de recente tentoon stelling van hedendaagse kunst uit Ne derlands bezit. Daarbij kwamen zijn voortreffelijke contacten met vele bui tenlandse prominente kunstenaars die hij persoonlijk kende, goed van pas. De heer Heyligers heeft gestudeerd in Ba sel en Rostock Zijn proefschrift was ge wijd aan Jac. Gerrit Cuijp. Zijn eerste kunstlessen ontving hij van de oude Bre- dius bij wiens oom hij in huis was. Lange jaren heeft dr Heyligers in Parijs ge werkt o.m. in verband met een Cezanne- studie. Ook ballet en muziek hadden zijn grote liefde Tientallen vrienden, onder wie direc teuren van diverse musea, kunstcritici uit het gehele land en veel Rotterdamse vrienden kwamen gisterenmiddag af scheid nemen van deze joyeuze figuur wiens hoofsheid, kennis, relaties en ar tistiek inzicht door wethouder J. U. Schilthuis in de enige, korte speech die gehouden werd, uit de doeken werden gedaan. Tevoren was de scheidende con servator in de intieme museumkring reeds gehuldigd waarbij hem enkele grammofoonplaten overhandigd werden Ook tijdens de afscheidsreceptie, waar bij o.m. burgemeester mr. G. E. van Walsum aanwezig was, werden aan de heer Heyligers ook zoveel stoffelijke blij ken van waardering aangeboden dat het door de wethouder uitgesproken: „wij zullen u missen" op zeer nadrukkelijke wijze geaccentueerd werd. ROTTERDAM, 30 juni - In Tuinenho ven, de volgende wijk van Groot IJssel- monde, die ontsloten wordt, zullen 555 galerijwiningen in vier langen gebouwd worden, als de raad akkoord gaat met een desbetreffend voorstel van B. en W. De Woningen zullen negenoog gelijk zijn aan de 672 die door Gembouw, volgens systeem Rottinghuis gebouwd zullen wor den in Alexanderstad. De woningen in Tuinenhoven worden echter niet in sys teembouw opgetrokken, terwijl er volge het voorstel van B. en W. geen centrale verwarming wordt aangelegd. Het complex is verdeeld in 510 vier- kamer. en 45 tweekamerwoningen. De flats op de begane grond krijgen een eigen tuintje. Op verzoek heeft het Bouw bedrijf Gebr. A. en J. Breur te Zwijn- drechts onderhands een prijsopgaaf ver strekt voor de bouw, een bedrag van 9.406.200,- wat B. en W. alleszins aan vaardbaar noemen. De totale stichtings- kosten worden geraamd op 12.934.318. De nettoweekhuur wordt geschat op 18.85. De bruto weekhuur zal ongeveer 20.30 tot 20.90 bedragen. Het is de bedoeling dat de woningen na gereedko men zullen worden overdragen aan de Vereniging tot verbetering der volkshuis vesting „IJsselmonde", Veel minder groot was de waardering voor Monteverdi's „Ulisse", dat vóór de pauze werd uitgevoerd in een bewerking van Dallapiccola. Na hetgeen onze Am sterdamse medewerker hieromtrent reeds gezegd heeft, mogen wij volstaan met de opmerking dat vooral in vergelijking met het hoge niveau, waarop de uitvoering van „II Prigioniero" stond, de vocale prestaties in Monteverdi's opera van een teleurstellende middelmaat waren. Waar er door het statistische karakter van het werk al weinig interessants te zien is, een enkel levendig toneel de bootscène en fleurige decors ten spijt, kreeg men dus ook nog weinig interessants te ho ren, zodat het geen verwondering behoeft te verwekken, dat de uitvoering niet in staat was de aandacht geboeid te hou den. C. v. R. Advertentie i Goed nieuws voor couponhouders! i Uw coupons blijven geldig voor de voorstellingen van het Holland Festival t.m. 14 juli 1962. Inlichtingen aan de kassa (tel. 111766) De H. Mis werd opgedragen in een bun ker, later in het klaslokaal van een school. Op 25 juli 1954 kreeg men de beschikking over een noodkerk. Intussen was pastoor Groenen aangesteld als her der over de steeds groeiende parochie. Vele jaren van hard werken volgden, tot de bekroning daarop, de nieuwe kerk, volgde. Een stampvolle kerk er zijn ruim zevenhonderd zitplaatsen vormde het bewijs van het meeleven van heel de pa rochie met deze gebeurtenis. De unifor me kleding van acolieten en koorzan gers evrleende het geheel een bijzonder stijlvol accent. De vaste gezangen wer den tijdens de pontificale H. Mis door alle aanwezigen meegezongen. De begelei ding kwam van het oude orgel, dat voor lopig nog blijft staan, totdat het nieuwe pijporgel wordt gebouwd. Volgend voor jaar hoopt men het orgel geplaatst te hebben. Rond tien uur volgde een receptie tn de zich onder de kerk bevindende verga derzaal, die hiervoor uitermate geschikt blijkt. Namens de wijkraad bood mr. M. A.B.L. van Meetelen, zijn gelukwensen aan. De afgevaardigde van het onderwij zend personeel, de heer Mjlder, bood een .klokje aan dat naast de sacrisitie zal worden geplaatst. Hij hoopte, dat me neer pastoor nog lang van zijn kerk zal mogen genieten. „Het is alleen de vraag of monseignueur dezelfde gedachten zal hebben", aldus de heer Mulder. Na de vele toespraken was er gele genheid om pastoor Groenen, architecten en kerkbestuur met hèt behaalde succes te feliciteren. ROTTERDAM, 30 juni B. en W. stellen de gemeenteraad voor grond in gebruik te geven aan de Stichting Woongelegenheid voor Werkende Vrou wen aan de Maasboulevard voor de bouw van een woongebouw en aan de Vereniging R.K. Nijverheidsonderwijs voor meisjes aan de Wiigenplaslaan voor de bouw van een Nijverheids school. Een krediet van 35.000,- wordt ge vraagd voor de aanleg van een complex tijdelijke volkstuinen ten westen van Ter- bregge en een krediet van 82.930,- voor de aanleg van een parkeerterrein op het Rododendronplein en aan de Rhododendronstraat. (Van een verslaggever) AMSTERDAM. 29 juni De officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank heeft drie jaar gevangenisstraf ge pist tegen de 30-jarige classificeerder. Dertien maal werd hij reeds veroor deeld. Acht en half jaar van zjjn leven bracht hij door in de gevangenis. Nu stond hij, Herman P. terecht omdat hij driemaal achter elkaar ruiten van juwe lierszaken in de hoofdstad met een straat steen had ingegooid en voor 8500 gulden aan goud en zilveren ringen, armband jes en horloges had gestolen, om op tijd eer marihuana-sigaret te kunnen roken. Voor de verdovende marihuana had hij alles over. De inboedel van zijn woning zou hij voor het zelfde doel hebben verkocht. Maar het was niet voldoende. De sinis tere onderwereldjongens die de marihua na voor hoge prijs aan hem leverden eis ten meer. „Zij hebben me tot die dief stallen gedwongen", zo verklaarde Her man. Het was verschrikkelijk toen ik werd opgesloten. Als mijn kameraden wilden dat ik weer op stap ging weigerde i" Ik was bang voor de gevangenis. Maar tenslotte ging ik er onder door. Voor de marihuana". De bij de juweliers buitgemaakte sie raden werden door hem verkocht in bars in de binnenstad. De 33-jarige koopman Jan K. zat ook in het komplot. Hij ontkende. Herman de grote verslaafde, moest tegen hem getuigen. „Hij is familie van me" ver- officier. Hij wenste bovendien dat de derde verdachte die ook een actieve rol bij de inbraken had gespeeld stond terecht. De 46-jarige koopman Jan G. Het vuile werk liet hij aan zijn colle ga's over- Hij zorgde voor het vervoer van de buit per auto, stond op de uitkijk wanneer dat nodig was en gaf deskun dige adviezen. Als koopman pakte hij al les wat hij nuttig -oor zijn „bedrijf" achtte. Een half jaar lang verdiende hij twintig tot vijfentwintig gulden per dag extra door bij avond van wijk tot wijk alle vuilnisbakken na te zoeken. Tekenend voor zijn positie noemde de president dat hij met zijn luxe auto op deze stroop tochten uitging Tegen koopman Jan eiste de officier een gevangenisstraf van ander half jaar met aftrek van het voorarrest. Na hem stonden de 23-jarige Jenny vsn der H. en de 26-jarige zeeman André A. terecht. Zij nam van de marihuana-ro- ker. een van haar vele vrienden enkele gouden ringen aan en maakte zich daar mee schuldig aan heling. Een trieste figuur die van inrichting naar inrichting overging en tenslottte in het leven terecht kwam. Weerloos en wanhopig verslaafd aan de drank. Zes maanden met aftrek, waarvan twee voor waardelijk eiste de officier tegen haar, •net een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. De zeeman was eenmaal in Amster dam onder indruk gekomen van de stad en van de drank. Zijn schip vertrok zon der hem. Steeds meer was hij aan la ger wal geraakt. Op zijn paspoort waren tien ringen beleend. Hij werd beschul digd van heling. Viei maanden eiste de klaarde hij. De president mr. B. van der Waerden volgde met de verdachte het familie-exposé. De conclusie was „Ver- ant in de vijfde graad. Dat is niet vol doende. U zult de eed moeten afleggen". En Herman deed wat van hem ge vraagd werd. Tegen de ontkenningen van zijn verre neef aan de inbraken te hebben deelgenomen poneerde hij een „Jan je liegt. Je hebt meegedaan". Na een korte felle woordenwisseling tussen beide verdachten bekende Jan. Op deze bekentenis volgde de eis van de officier. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Nog een ■j r -e -j i 1*1 burgemeester stelde voor om deze scho- 4 ,:.y "V- y\.- \y. \xx In het anders zo rustige dorpje Vier- polders op het landelijke Voorne zijn de gemoederen de laatste tijd verhit, zo zelfs, dat men zou kunnen zeggen, dat deze gemeenschap in twee afzonderlijke kampen is verdeeld. De twistappel is de sirene, die sedert jaren in gebruik is geweest als tijdsaanduiding. Een gedeelte van de bevolking heeft het hoogst ongewenst gevonden, dat drie maal per dag elke dag de sirene loeide om de bevolking op de hoogte te brengen van de tijd; omdat de enige kerk in de gemeente geen uurwerk heeft. Op zekere dag kwamen deze inwoners bijeen, om een schrijven aan de gemeen teraad te zenden, waarin werd verzocht, om tot een „moderne manier" van tijds aanduiding te komen. Het juiste zou zijn, een uurwerk in de toren van de kerk van de Nederlands Hervormde gemeente, al dus werd voorgesteld. In het schrijven werd er voorts op gewezen, dat een tijds aanduiding door middel van een sirene, niet past in een anders zo rustig dorp als Vierpolders. Om het argument kracht bij te zet ten, werd er op gewezen, dat vele in woners werkzaam zijn in de industrieën in het Botlekgebied en dat zij, die in continu-arbeid werkzaam zijn, op regel matige tussenpozen in hun slaap wor den gestoord door het geloei van de dorpssirene en wel om acht uur en half twaalf 's morgens, en in de namiddag om 5 uur. De heer Hokke, gemeente raadslid, werd tot hoofd van de commis sie benoemd om deze nijpende kwestie j te onderzoeken. 1 De Ned. Herv. Kerk te Vierpolders zonder uurwerk. Burgemeester A. A. Beckering van Rijn, had eens in de boeken gekeken en gelezen, dat het woord sirene afkoms tig is van een wezen half vogel half mens, een soort vrouwelijk wezen, dat als verleidster optrad. Het lokte de voor bijgangers om deze dan te doden. De te sturen naar de plaats van herkomst Griekenland. Maar zoals vermeld, heeft deze aange legenheid Vierpolders in twee kampen verdeeld en het tweede kamp is ze ker even groot als d tegenstanders van de „schone verleidster". Fanatiek als zij zijn, willen ze driemaal daags de sirene blijven horen. Een van hen is Piet Lugtenburg, de caféhouder midden in het dorp. „Ik ben er voor om de sire ne te houden, zij hoort bij Vierpolders. Al heb ik er ook geen belang bij, toch ben ik er aan gewend. Als schooljongen zo'n 25 jaar geleden hoorde ik de sirene al". Wat verderop woont de heer K. van Pelt, die manufacturen verkoopt aan de Dorpsdijk. Deze vertelde: „Ik kan mij niet indenken, dat er mensen zijn, die last hebben van de sirene. Deze soort tijdsaanduiding is reuze gemakkelijk, vooral ook voor de arbeiders op het land. Ook de molenaarsknecht H. Bies heuvel vindt de sirene als Tijdsaandui ding zeer gemakkelijk. Wel had hij lie ver, dat de sirene in plaats van om half twaalf, om precies twaalf uur blies. Zo was de situatie in de gemeente Vierpolders tot september van het vo rig jaar. Op het ogenblik moest de openbare school, waarop de sirene stond, worden verbouwd. Het eerste wat men bij de verbouwing heeft gedaan, was het neerhalen van de sirene en dit kunnen onmogelijk voorstanders van de sirene geweest zijn. Het ding of het onding zoals men het noemen kan werd bo ven op een paal geplaatst om het in werking te kunnen stellen bij brand of dergelijke noodtoestanden in het dorp. De klok, die de sirene automatisch in werking stelde, driemaal per dag, is heimelijk opgeborgen. Nu, na ruim een jaar van onderzoek, door de commissieleden, zijn de resulta ten nog niet bekend gemaakt. Maar al is het ogenschijnlijk rustig in het dorp Vierpolders, er is geenszins vrede in dit plaatsje. De voorstanders van de si rene wachten nu met ongeduld op de heropening van de openbare school en zij verwachten dat daarmee de schone verleidster in „ere" zal worden hersteld! In de maand augustus, over luttele we ken dus, zal de school worden openge steld en dan komt Vierpolders moeilijk ste uur. Intussen wacht de sirene een zaam op een paal in Vierpolders, onge twijfeld met een gevoel van welbeha gen, omdat om haar aanwezigheid een harde strijd wordt gestreden. zeeman uit de stad zou weggaan. „Hij heeft tucht nodig. Laat hem gaan varen, op een schip heerst tucht". Uitspraak 4 juli. novenen n* maar niet duurder De verbouwing van de openbare lage re school is bijna voltooid. In het mid den naast de schoorsteen is de sirene zichtbaar. ROTTERDAM, 30 juni „Een dagje uit met de familie Spruit" is de titel van de tentoonstelling, die gistermiddag in het Landelijk Voorlichtingscentrum voor Ouders en Opvoeders aan de 's-Graven- dijkwal is geopend. Doel van deze expo sitie is, duidelijk te maken, hoe men kinderen een prettige en nuttige vakan tiebesteding kan bieden. Een complete (poppen) familie geeft de bezoekers het goede voorbeeld. In de hal van het tentoonstellingszaal tje aan de 's-Gravendijkwal zit de fa milie te wachten op het uur van vertrek. Uitstapjes brengen de gezinsleden Spruit naar de speeltuin, naar diergaarde Blij- dorp, naar de Euromast, naar zee, naar Madurodam enz. Is het weer minder fraai, dan is een bezoek aan museum Boymans-Van Beuningen, het Museum voor Land- en Volkenkunde of het Insti tuut voor Luchtvaart alleszins de moei te waard. Belangrijk ook is, dat deze bezoeken de belangstelling van de kinderen voor diverse onderwerpen ten gevolge kunnen hebben. Een trip naar de haven of naar de diergaarde bijvoorbeeld kan leiden tot een speurtocht in de bibliotheek, zo als de jeugdbibliotheek van het Centrum, waar boeken over vliegtuigen, treinen, schepen, vogels bloemen en tal van andere onderwerpen voorradig zijn. Het zien van de taferelen in Madurodam kan een stimulans zijn voor een knutsel- hobby; met lapjes, karton, schelpjes, houtjes en lijm kunnen de jeugdige va kantiegangers zelf een miniatuurstadje construeren. De expositie, die tot en met 2 septem ber is te bezichtigen, is op werkdagen, behalve 's maandags, geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur en 's woensdag avonds van half acht tot half tien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 9