Tour de VOLENDAM verloopt op één wiel SW EI Export sterk richten op industriële landen Je moet de jeugd van de straat houden" F: Bij verkeersongelukken vijf slachtoffers SABENA-HELIKOPTERNET MOET MODERNISEREN O O V 1 J. J. Rijfkogel Jongen uit trein gevallen Dertienjarige directeur: Belgische import- maatregel verrast koekfabrikanten Dr. Abeln noemt ontwikkeling zeer gezond amsterdamschebank Marine krijgt nieuwe schepen Deel van verloren ampullen terecht KAJ solidair met Spaanse arbeiders Auto onder trein CHEFAROX ,Drommedaris' bestaat van wonderen f$kl ware ¥£EL GHOEMTEIM EM 7QGAL TABLETTEN bij verkoudheid. Nederlander bij bergtocht omgekomen Maagklachten? HET NIEUWE DAGBLAD DINSDAG 3 JULI 1962 sfsfétèS'i Op slag gedood 99 Klaar voor de start van de be slissende race om het Volendamse hoepelkampioenschap. Nog loopt Wimpie Kwakman alias Ballap in de gele trui. Zal hij het houden tegen het draaiende geweld van de grote concurrentieHet lukt. Wimpie is het snelst naast zijn suizende wieltje. Voor hem dus de icisselbeker en een fruit mand uit handen van de „Jacques Goddet" in deze ronde; slimme Dicky de Boer, de grote baas op zijn Volendams, compleet met blempie en streepte baadje. De helden zijn vermoeid. In de hardhoepelrace van ruim ander halve kilometer hébben zij hun krachten niet gespaard. Languit op de straat duseven bijkomen. Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! MAHUKOv wam Vraag inlichtingen hij Uw juwelier Benoeming bisdom Haarlem %rZl?eeraaanoraT S pak ^nkoU JJ&de ZTuitziïhtlTwZt (Advertentie) lllBIBMUr rf JOHS. VRIJ MOED ZONEN N.V. - SCHIEDAM - SEDERT 1776 ZWOLLE, 3 juli De vijftienjarige scholier P. van Dijk uit Ommen is gis teren te Westerholte (gemeente Zwol lerkerspel) uit de trein Kampen-Zwolle gevallen en op slag gedood. De jongen, die 'n school in Kampen bezocht en dage lijks op en neer reisde, heeft een naar buiten open gaand portier geopend. Toen de wind vat op het portier kreeg, sloeg het met geweld open en daarbij zou de jongen naar buiten zijn gesleurd. Een broertje van het slachtoffer zat in de zelfde trein en zag het ongeluk gebeu ren. De trein, die op weg was naar Zwolle, had 25 minuten vertraging. Advertentie) (Van een verslaggever) VOLENDAM, 2 juli De vederlichte Wimpie Kwakman, ofwel Ballap. beeft met groot gemak de Tour van Volen- dam gewonnen. Met één wiel, want het ging om een „hardhoepelwedstrijd". De kleine Ballap droeg trouwens sinds de eerste etappe van vorige week de gele trui, die van een gesjeesde wiel renner was geleend, en daarmee rende h\j door de straatjes van het dorp als een groot kampioen ook op deze laat ste avond voor het peloton uit. „Waar is de miss?" riep iedereen die bij het £lein stond te kijken. Maartjo de Boer wam al met de mooiste van haar mooie glimlachjes aanrennen, maar in tussen had haar broer Dickie als de dictatoriale organisator ook het uitrei ken van een boeket duizendschoon als zijn bezigheid opgeëist. Dickie de Boer (voor de insiders: Dickie van Jentje van de Korn) en Kees Tuyp waren de organisatoren van do hardhoepelwedstrijd, die al door een Volendamse traditie van enige jaren geschraagd wordt. Het dubbelhoofdige directeurschap hadden ze van de Tour de France afgekeken, maar het was dui delijk dat er maar één Volendamse Jac ques Goddet was, en wel de dertienja rige Dickie. Een jongen voor een plaat je met z'n blonde kop, zijn donkerbrui ne ogen en parelwitte tanden en zyn stevige postuur waarmee hij zich van heeft. Het is de betrouwbare stap voor een dobberende kotter, maar in de kilo meterslange uitputtingsslag van de hardhoepelwedstrjjd was eigenlijk een hempje nog te veel. Zwetend als otters en met een pyn- lach van vermoeidheid lieten zy zich naast elkaar op de stoep vallen, toen zij waren aangekomen. De hoepols met de lege luchtband lagen als ontkrachte mechaniekjes op een hoop. De volgers karavaan zette de fietsen tegen de hui zen en verdrong zich om het erepo dium waar zich uiteindelijk ook de hij gende rennersmeute heen liet lokken. Maartje de Boer was dan wel de Ronde miss, maar ze zei dat ze geen kusjes ging geven. Trouwens, die onzin wilde Dickie ook niet hebben. Om half acht, jongens, uitreiking van de prijzen in het verenigingsgebouw, riep hij, en hij trok zich daarna met de jury terug om uit de opgenomen tijden het eindklas sement te gaan berekenen. Dat was bij Dickie thuis. Eerder hadden wij daar al mogen smullen van het Volendam- mer zooitje dat zijn moeder met smeui- ig gekookte aal, veel roomboter, veel azijn, peper en zout en aardappelen tot een onvergetelijk maal had bereid. En nu werden wij onthaald op een naam kundige smulpartij, toen bleek dat die jongens, Veerman, de Boer. Schilder, Tol, Jonk, Sier, Runderkamp ook nog eens een keer Baab, Rus, Sas, Fik, Fladder, Piep. Jumbo, Sportje, Pulebap de adspirantjes van de voetbalclub Vo- en Poesie heetten, onder dezelfde bijna- lendam zal opwerken naar de met lau weren getooide senioren. Een geboren directeur ook. die met een harde voet en ontzag-wekkende mond er de orde wel in weet te houden, een stel hersens waarmee hij op de mulo glansrijk een gemiddelde van boven de 8 in stand houdt en een bereidwilligheid die de dagelijkse vreugde is van zijn vader en moeder. Voor het tweede jaar was Dickie nu belast met de zorg over de hard- boepelwedstrijd voor de Volendamse jongens tussen tien en twaalf jaar. Daar komen geen ouderen aan te pas. Dickie en Kees lopen een week voor de start de Volendamse middenstand af voor prijzen en dat brengt wel zo veel op dat er behalve voor alle deel nemers ook voor de juryleden wat overblijft, en dan resteert er nog wel het een en ander waarvan Dickie te gen de kapelaan kan zeggen: „Brengt u die snoeprommel maar naar het oudemannenhuis". De politie wordt natuurlijk gewaarschuwd, zodat die op motoren met zijspan de rennerska ravaan door het dorp kan begeleiden. En ook burgemeester Boelens krijgt van Dickie een briefje-met-bijbedoc- lingen, maar dat leverde deze keer niet een vette premie op, want de bur gemeester was net met vakantie, zo dat hij ook niet bij het evenement aan wezig kon zijn. Uiteraard had Dickie zich in zijn Volendams kostuum gehuld, in het ravenzwarte laken, met het goud en zilver van ketting, knopen en klapstuk ken, en het 'streepte baadje, maar hij was in dit opzicht de enige van het grote gezelschap jongvolk. Weinig Vo lendamse kinderen worden zoals hij nog opgevoed in de gevoelige eerbied voor de eigen tooi, maar bovendien is deze dracht voor de coureurs met de hoepel wel wat te veel gevraagd. Bij de plooi ende pijbroek hoort de zwalpende, maar toch rotsvaste stap die zowel in de breedte als in de lengte ruimte nodig IIUIIillllUllllllllllllllilI'UllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIU men getooid gingen als hun vaders en grootvaders. Kapelaan Van de Velde was de eer gegund van de prijsuitreiking. Winnaar Ballap koos zonder bedenken de grote fruitmand en zyn naaste concurrent haalde na lang zoeken een worst te voorschijn, zonder pijn de prijzen ver smadend, die in onze ogen zo aantrek kelijk waren, zoals het model van een stoere bott-r en de miniatuuruitvoering van een kitsgetuigd jacht. Kees Mooyer kreeg zo maar een sportbroekje cadeau, hoewel hij niet had meegedaan. Dickie de Boer plaatste hem met een groot gebaar aan het eind van het klassement, omdat Kees zo graag had willen meedoen, en hij niet mocht van zijn vader daar hij juist uit het ziekenhuis was gekomen. Graag had Dickie de Boer nog een slotspeech gehouden, maar toen de kapelaan een maal had gezegd dat de- prijsuitreiking was afgelopen, waren de coureurs in één drom weggestormd. waartegen zelfs de autoriteit van de directeur sportive niets vermocht te doen. ,,Je moet de jeugd een beetje van de straat houden", zei hy niettemin heel tevre den. ROTTERDAM, 3 juli De Neder landse beschuit- en banketfabrikanten zijn gisteren voor een zeer onaangena me verrassing komen te staan. Bel gië heeft namelijk volkomen onverwacht bepaald dat de invoer van beschuit, koekjes, suikerwerken en chocola ge paard zal moeten gaan met invoerver gunningen. Dit werd zaterdagmorgen in de Belgische staatscourant gepubli ceerd. De maatregel van de Belgische over heid is daarom zo verrassend omdat de Nederlandse redering de veel grote re import van Belgische koekjes en der gelijke geen enkele belemmering in de weg legt. UTRECHT, 3 juli In het patroon van onze export zullen we in de komen de jaren rekening moeten houden met do situatie, zoals die de laatste jaren in West-Europa is gegroeid. Daarbij valt een tendens op te merken, zoals in de gehele wereldhandel valt waar te nemen, om de export sterk te richten op de industriële landen onderling. In 1953 ging 75 pcf. van onze export naar de industrielanden, in 1961 was dit percentage gestegen tot 80 pet. Naar West-Europa waren deze percentages respectievelijk 63,5 en 72,5. Een ontwikkeling, die wel zeer onver wacht is, want nog in de Export-nota van 1952 werd de vrees uitgesproken, dat de Westeuropese markten door een verder gaand protectionalisme afgeslo ten zouden kunnen worden en het goed zou zijn de export meer in de richting van de ontwikkelingslanden te zoeken. Dr. G. H. J. Abeln, directeur voor de Economische Voorlichting en Export bevordering van het Ministerie van Economische Zaken, die gistermiddag in de algemene vergadering van de vereniging „Nederlands Fabrikaat", deze beschouwing gaf, noemde die ont wikkeling zeer gezond, ook al omdat zij ligt in de samenstelling van ons export-pakket. Door de verschillende verdragen, in het kader van de E.E.G. zo zei hij, is de handel op de Europese markt nog meer geïntensiveerd, waarbij aan de Nederlandse economie een totaal nieu we dimensie is gegeven. Door de onverwacht vergrote markt tot 165 miljoen consumenten zyn nieu we concepties ontstaan, zoals men voor heen alleen in de Verenigde Staten ken de. De structuur van de Westeurope se handei is op een verrassende wyze aan het veranderen. Het meest spec taculair treedt dit wel aan de dag in Italië met geheel nieuwe produkten, waarmee men Amerika bijna vooruit is. Zaak is, dat wij ons afvragen in hoe ver het gunstig is. dat wy als Nederland ons meer op West-Europa met onze export gaan oriënteren en de heer Abeln is van mening, dat wy ons daarbij niet veel zorgen behoeven te maken. Industrielanden zijn de meest stabie- len afzetgebieden en bovendien is een voorziening van een markt dichtby ge makkelijker dan een markt veraf. Wel dienen we te bekijken, wal de juiste methoden zijn voor een zo gunstig mo gelijke afzet, wat men ook in andere landen doet. Met deze studie houden zich drie groepen bezig: het bedrijf zelf, de ver schillende organisaties van het bedrijfs leven en de overheidsdiensten. Binnen deze groepen moet nu gezocht worden naar een bepaalde methodiek om het best op de Europese markten te pene treren. De heer Abeln merkte daarbij op, dat Nederland op de Italiaanse en Franse markt nog een zekere achter stand heeft in te halen. Voor het „Nederlands Fabrikaat" zag dr. Abeln als taak weggelegd het ma ken van collectieve propaganda voor Nederlandse produkten en het fungeren als infomatiecentrum. Als Nederland zijn ritme van wel vaartstoeneming wil bijhouden, zal de export niet met 50 pet, maar met 60 tot 70 pet. moeten vermeerderen, wat neer komt op 1,1 miljard per jaar, hetgeen dit jaar niet is bereikt. VLISSINGEN, 3 juli Ondanks de stijging der oesterprijzen met 8 pet, is de omzet in het afgelopen seizoen ge stegen. De omzet was 31 miljoen stuks, de exportwaarde 6.400.000 gulden. Aan Frankrijk werden 10 miljoen en aan België 16 miljoen stuks geleverd. j-'i privé-doeleinden kunnen PERSOONLIJKE LENINGEN - worden verstrekt door financierings maatschappij Voor dooreen PERSOONLIJKE LENING op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER SOONLIJKE LENING is de mo derne vorm van een verantwoorde credietverlening, waarbij direct contant geld beschikbaar komt. Vestigingen In aTTe kantoren van de Meer dan 245 kantoren in Nederland NIJMEGEN, 3 juli Een slippende auto, die het rijwielpad aan de andere zijde tan de .veg van Grave naar Nij megen opschoot, heeft daar twee mili tairen op een bromfiets gegrepen. Eén van hen, de 45-jarige sergeant majoor instructeur D. W. A. Ellring uit Amers foort, kwam direct om het leven, zijn duo-passagier, de 43-jarige sergeant- majoor A. E. Kraak, is gewond opge nomen in het ziekenhuis. TUBBERGEN Gisteren is de twee jarige Maria Weusthuis uit Deventer by een auto-ongeluk om het leven geko men. Zy zat in de auto bij haar va der, de heer E. Weusthuis. Op de Hui.j- erseweg onder Geesteren sloeg de auto (Advertentie) Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruit en neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88. MAASTRICHT, 3 juli Als de Bel gische luchtvaartmaatschappij Sabena er niet in slaagt om haar huidige heli kopters Sikorsky S-58 op vrij korte 'er- mijn te vervangen door meer rendabe le, grotere en minder an het weer afhankelijke hefschroefvliegtuigen. dan bestaat er kans dat het gehele hclikop- ternet zal worden opgeheven. In afwachting van de resultaten van een nadere studie blijft de Sabena voor lopig in elk geval nog de diensten op haar 1050 km lange helicopternet met de 12-persoons Sikorsky S-58 toestellen (Advertentie) Waardoor deze prijsverlaging? Vanzelfsprekend - de afschaffing van de weeldebelasting. Maar ook het voortdurende streven van de Koninklijke Van Kempen en Begeer om het klassieke bezit van echl tafelzilver weer in elk Nederlands huis te brengen. Voorbeelden: model "Jeunesse" van f 52.- naar f 39.-, per couvert. Model 89 was f 57.- nu f47.- per couvert. 41-delige cassette-inhoud "Jeunesse" was fill0.- nu f882.-. met zuigermotoren onderhouden. Deze toesteilen zijn evenwel verouderd en wat erger is: ze zijn te zeer afhankelijk van de weersomstandigheden. Bij mist, zware sneeuwval of onvoldoende zicht kan de Sabena met deze helikopters geen con tinuïteit in de diensten garanderen. Op grond van deze overweging wordt nu de vraag bestudeerd of de huidige hef schroefvliegtuigen vervangen kunnen worden door 2-motorige straalhelikop- ters, t.w. de Vertol en de Alouette, welke resp. vervaardigd worden door de Amerikaanse Boeing-fabrieken en de Franse Caravelle-vliegtuigindustrie. Bei de typen helikopters, welke aan de ho gere eisen van de Sabena schijnen te voldoen, zyn nog niet voor commerciële, wel voor militaire doeleinden in pro- duktie. Indien de genoemde fabrieken op niet al te lange termijn de benodigde nieuwe helikopters kunnen leveren, dan is daarmee het voortbestaan van het huidige helikopternet, dat diverse plaatsen in Nederland, België, Frank rijk en Duitsland met de Belgische luchthaven te Brussel verbindt, ver zekerd. Als dit evenwel niet het geval is en al te lange levertijden zullen worden bedongen dan zal dit net wor den opgeheven. Wat Nederland betreft zijn helihavens evestigd te Maastricht, Eindhoven en (otterdam. In België te Brussel-stad, Antwerpen en Luik; in Duitsland te Keu len, Dortmund en Duisburg, en in Frankrijk te Parys en Rijssel. DEN HAAG, 3 juli. De koningin heeft aan een aantal schepen die voor de marine worden gebouwd, de volgende namen toegekend: een inschietboot de naam: Van Bochove, naar wijlen luite nant ter zee der le klasse P.D.van Boc hove, in leven hoofd van het inschiet- bedrijf: een tanker de naam Poolster, naar het voornaamste voorraadschin der vroegere gouvernementsmarine: vier fregatten onderscheidenlijk de naam: Van Speijk, Van Galen. Van Nes. Tjerk Hiddes. Deze historische namen zijn al vaker loegeliend. Tot een nader le bepalen datum wordt de naam Van Speijk gevoerd door het wachtschip Flo- res, welk schip daarna zijn oude naam herkrijgt. Het fregat Van Amstel, dat sedert medio 1959 als stationsschip in de Ne derlandse Antillen fungeerde en dat is afgelost door de Van Ewyck, vertrekt vandaag uit Willemstad naar Nederland He! wordt 26 juli in Den Helder ver- ■■•hl. WILDHAUS (Zwitserland), 3 juli (AFP) Een reddingscolonne heeft za terdag in de omgeving van Wiklhaus in het kanton Sint Gallen het stoffelijk overschot gevonden van de 5l-jarige heer J. Beerepoot uit Haarlem, die sinds woensdag werd vermist. De lieer Bee repoot was met vakantie. Hij is woens dag voor een tocht door de bergen ver trokken. Toen hy niet terugkeerde heeft de politie een onderzoek ingesteld in het gebied van de Gamserrug. Da heer Bee. repoot had medegedeeld dat hy daar heen wilde. Eerst zaterdag vond men zijn stoffelijk overschot bij het Schwen- dimeer. Men neemt aan dat de heer Beerepoot is uitgegleden en naar be neden is gestort. DEN HAAG, 3 juli .Gisteren zijn vijftien van de vijfentwintig ampullen vergif teruggevonden, die vrydag van een bodewagen in de Vlamingstraat waren ontvreemd. Veertien ampullen werden gevonden bij het schoonmaken van een dode hoek in het verversings kanaal. Een chauffeur, die een partij stenen moest laden op de Zuidwal vond daar een ampul tussen de stenen op de wal. UTRECHT, 3 juli (KNP) In ver band met de ernstige situatie van de arbe'ders in Spanje, heeft de Interna tionale Katholieke Arbeiders Jeugdbe weging, als teken van haar solidari teit met de Spaanse leiders en alle stakers een verklaring gepubliceerd waarin ze de Inhoud van haar Mani fest van 1957 opnieuw bekrachtigt. De Internationale K.A.J. staat er op dat het recht op arbeid, het recht op een menswaardig inkomen, het recht op goede arbeidsvoorwaarden, en de vrijheid om zich aan te sluiten bij vak bonden die vry zijn van regerings- of werkgeverscontrole, niet het privilege is van een kleine minderheid maar het natuurlijke recht van elke menselijke persoon. Ze verheugt zich dat haar Spaanse leiders en leden die gevormd zyn. in het aanvaarden van verantwoor delijkheid in de arbeiderswereld niette genstaande grote moeilijkheden en te genwerking, met veel moed vrijwillig gekozen hebben om zowel persoonlijk als gezamenlijk hun mede-arbeiders bij te staan in de strijd opdat deze rechten ook geëerbiedigd zouden worden in hun dier baar land. De Internationale K.A.J. verklaart zich volkomen akkoord met het manifest hetgeen door de Spaanse K.A.J. en de Spaanse Katholieke Arbeidersbeweging (HOAC) op 8 mei j.I. is gepubliceerd. Zich de nood voor Christelijk 'eiders- schap realiserende in deze crisistijd, schuwden deze leiders niet de noodzake lijke stappen te nemen, ofschoon ze zich ten volle bewust waren van de moge- lyke gevolgen van hun stappen. De Internationale K.A.J. heeft haar volste medewerking beloofd aan haar Spaanse leiders en een beroep ge daan op de solidariteit van de by haar aangesloten nationale bewegingen in 'vmo-. fi ipTiripn i" do jjahoip wereld. over de kop. Door glasscherven ge wond, overleed het meis.ie een half uur later in het r.k. ziekenhuis te Almelo. De vader en een broertje dat ook in die auto zat, kwamen er met lichte ver wondingen af. DORDRECHT Ir de Zeehavenlaan alhier is gisteren de twaalfjarige scho lier P Bakker door een vrachtauto ge grepen en vrywel op slag gedood. De jongen was van achter een gepar keerde auto de rijweg opgelopen zonder op het verkeer te letten. ROERMOND Een dertienjarige jon gen H. Beynen uit Maastricht is dode lijk verongelukt op het Slachtbroekplein alhier De jongeman kwam met zijn fiets onder een afslaande vrachtauto met aanhanger en was op slag dood. SITTARD In de nacht van zondag op maandag;is de twintigjarige heer G. Pahl uit Wehr met zijn motor tegen oen boom gebotst in de Landstraat in Susterzeel. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Sittard is overleden. SCHAESBERG, 3 juli Op een niet beveiligde overweg is gisteravond een personenauto door een trein gegrepen en verniejd. De beide inzittenden, de broers H. uit Ubach over Worms, resp. 21 en 34 jaar, zyn ernstig gewond op genomen in een ziecenhuis te Heerlen. (Advertentie) voor blijvende Verbetering Vormt een genezende laag op de'maagwand HAARLEM, 3 juli (KNP) Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard heeft benoemd tot pastoor in de Weere (Lambert. schaag) de zeereerw. heer P. M. E. von Fisenne, die kapelaan was in Ami sterdam (O.L. Vrouw van de Vrede). Mgr. Van Dodewaard zal woensdag geen audiëntie verlenen. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij DE OLVEH geborgen. olgens J. Rijfkogel is het feit, dat de Drommedaris in Enkhuizen het in haar nieuwe status van interna tionaal studentencentrum al een jaar heeft volgehouden voor een groot deel te danken aan het noy steeds gebeuren van wonderen. Als een soort Don Bosco vertelt hy: „Juist op het moment, dat een bakker scheldend aan de telefoon komt en vraagt waar zijn driehonderd gulden blijven, krijgen wij een cheque van vijf honderd binnen". Binnen de mu ren van het bastion aan het IJsselmeer wordt dit verschijnsel „de factor G" genoemd: de G van geloof en goedheid. Voor namelijk op basis van deze fac tor G durft de heer Rijfkogel, die juist een jaar directeur is van het studentencentrum, het aan rustig verder 'te gaan met zijn even interessant als inspan nend werk. Het lijkt niet te ver te gaan om te beweren, dat wonderen voornamelijk gebeuren in de omgeving van wonderlijke figuren. De heer Rijfkogel is zo'n wonderlijke figuur: volko men normaal en misschien juist daarom een beetje gek. Eenen dertig jaar geleden is hij ge- boren in Zwolle. Voor zover is na te gaan heest mj daar tot aan het eind van de middelbare school een vrij regelmatig teven geleid. Daarna is er in dit leven nauwelijks meer een lijn te ontdekken. Officieel studeert de lieer Rijfkogel biologie aan de universiteit van Amsterdam, maar gezien zijn leeftijd mag men wel concluderen, dat hij met deze studie geen haast gemaakt heeft. Hij is overigens wel serieus van plan om de studie af te maken. Het normale en tegelijk gekke in de heer Rijfkogel is, dat hij principieel en consequent die dingen doet, die »v du moment belangrijk en op dit moment leuk vindt. Dit principe heeft ertoe geleid, dat hij tijdens zijn studie achtereenvolgens jeugdherbcrgvaaer, ooe, enarbeider, ziekenverple ger, huisknecht bij een dominee, assistent oij een poppentheater en in- pakker in een sigarettenfabriek is geweest. Dit alles met evenveel plezier en juist zo lang als hij het plezierig vona. Drie jaar geleden is de heer Rijfk°lleL met een aantal andere studenten pp het idee gekomen de Drommedaris te herscheppen in een centrum, waar studenten bijeenkomsten van allerlei aara zouden kunnen houden en dat tegelijk een culturele ontmoetingsplaats voor Enkhuizen en omgeving zou worden. Uiteraard was het eerste prooleem geld. Hoe het er allemaal gekomen is weet niemand meer precies, in ieder geval is er ruim honderd duizend gulden in de Drommedaris gestoken om het voor zijn doel geschikt te maken. Het stoere ronde bouwwerk beschikt nu over een keuken, een restaurant, enkele slaapzalen, een zeer fraaie expositieruimte en een toneel concert-conferentiezaal. Het geheel wordt bekroond met een dakterras, dat een panorama biedt, dat beslist uniek is voor ons land: een zee van dak pannen van een onvoorstelbaar mooie rode kleur, aan een kant afgerond door een juweel van een vissershaven, het geheel omgeven door het liefe lijke en toch grimmige IJsselmeer, aoor schoonheid en rust een ideaal oord. Dit soort initiatieven is by voorbaat ten dode opgeschreven als er niet iemand is, die zijn gehele persoon eruoor inzet. Deze persoon vond de voorzitter van liet oprichttnescomtté, Rijfkogel, in zichzelf. Drie jaar lang heeft hij gewerkt zonder vakantie en zonder salaris. Het resultaat 'is, dat de Drommedaris een Moeiend centrum geworden is. In het jaar, dat zij nu in gebruik w zijn er geweest; er zijn zeventien tentoon stellingen gehouden, die samen twaalfduizend bezoekers trokken, een aantal dat vele officiële musea met bij benadering halen, en .r zijn vele culturele programma s georganiseerd. Hoe dit gezien de financiële status van het centrum het ontvangt geen enkele vaste subsidie, al het geld moet bij elkaar aehedeld worden mogelijk is geweest weet Rtyffkogel nog steeds niet. Wel weet hij, dat er nog een tekort is van tjim eeti halve ton: een tekort, dat gedeeltelijk een gevolg is van de investeringskosten, aedeelteliik van de culturele dl°ToeaanoSvrij i^enV^onaeZkv^t' die' per se onrendabel zijn, omdat de toeg g j jongekunstenaars oratis kunnen exposeren Een T<%ed\Zthtt9Z0tneenïaTh?Uden- het Mdr%f zoumen ^nneTzegge'n, Qoea loopt, dat het etfige winst m.aakt en Riifknapl ervan kan eten en gewoon veJer U a'aal Hetv.in,dt ^fkogel het verantwoord voor liquidatie uitzicht vanaf het dakterras vergoedt de vrees

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 6