s EEN WONDER OP WIELEN Interessant proefschrift over psychologie van automobilist Nieuwe nuntius in Spanje steunt Katholieke Actie O Knutselaar band wipt een „in een wip 1 1 1 Tariefverlaging E.E.G hogere productie betekenen lagere prijzen bij PEUGEOT D De Paus zwijgt welsprekend over bewind van Franco D Chaufferen: „contact houden om contact te vermijden Uitvinding van Rotterdammer K Klein-plastiek expositie van Madurodam met schuifdak met schuifdak TOUWTREKKEN BINNEN DE CURIE Kranaat ontploft Terug naar massieve Ruim 135 miljoen auto s op de wereld Wïllkommen in Holland jk PEUGEOT 403 DIESEL 9780.- ■BH het nieuwe dagblad ZATERDAG 30 JUNI 1962 in directie Nationale Trast Mij. IMPORTEUR, GEBR. NEFKENS N.V. - UTRECHT - TEL. 030 - 16523 (Van een correspondent) tuurt het Vaticaan aan op een nieuwe pohüek P" zichte van Spanje? PoWieKe waarnemers, die de gebeurtenissen rond de veelbesproken paus J nuntiatuur in Madrid met a dacht volgen, geloven dat dit derdaad het geval is. Afgezien v informaties, die binnendruppelt van de zijde van het pauseiiJ1 staatssecretariaat, begint deze op vatting nu ook in wijdere kring opgeld te doen, aangezien men het langzamerhand eens wordt over de interpretatie van een toespraak, die de nieuwe nuntius in Spanje, nog voordat hij voet zette op Spaanse bodem, via Radio Vati- cana richtte tot het Spaanse volk. „Y nada mas' Visie van paus Auto als medium Sfemmingsleven Brokkenmaker genoemd. 59 TUSSI DE WH TE :n 'i (Van onze Haagse redactie) T)EN HAAG, 4 juli Ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van Madurodam heeft het bestuur van dit miniatuurstadje 100.000 gulden ge schonken aan de Leidse Jeugdactie. Het geld zal norden besteed voor de bouw van een jeugdhuis in de Sleutel stad, dat vermoedelijk al in november in gebruik zal worden genomen. Bij het bepalen van de bestemming van de eenmalige gift, die het bestuur van Madurodam heeft bedoeld als bijdra ge in hel werk van de preventieve kinderbescherming, is de keuze op de Leidse Jeugdactie gevallen, omdat in deze jeugdorganisatie alle stromingen van het Nederlandse volk vertegen woordigd zijn. De voorzitster van het Madorudam- bestuur, mevrouw mr. J. E. Glastra van Loon-Boon, maakte de schenking gistermiddag bekend tijdens een korte plechtigheid, die voorafging aan de of ficiële opening van een tentoonstelling van kleinplastiek door de directeur-ge neraal van de Kunsten en de Buiten landse Culturele Betrekkingen, mr. H. J. Reinink, waarbij ook de stichters van het stadje de heer en mevrouw Maduro aanwezig waren. De expositie van. kleinplastieken, waarvoor 103 werken van vijftig beel dende kunstenaars werden ingezonden, vormt een van de hoogtepunten van do lustrumviering. De tentoonstelling maakt tevens deel uit van de evene menten, georganiseerd in het kader van het Holland Festival en staat on der auspiciën van de Nederlandse Kring van Beeldhouwers. De expositie is te bezichtigen tot en met 20 augus tus. De beeldhouwer P. d'Hont uit Utrecht ontving het bedrag van 1500 gulden, dat was beschikbaar gesteld voor de beste inzending. Het bekroon de werk stelt een gesprek voor tussen twee monniken en zal in bruikleen wor den gegeven aan het Nederlands Stu dentensanatorium in Laren, waarvoor de miniatuurstad tien jaar geleden is gesticht. Omdat de jury de artistieke prestaties van de beeldhouwer A. Spronken uit het Limburgse Beek, neergelegd in diens werk getiteld ..Amazonetorso" vrijwel even hoog had beoordeeld als die van de kunstenaar D'Hont, besloot het bestuur van Ma durodam dit te waarderen door het werk aan te kopen. Ter nagedachtenis van de overleden bouwmeester van Madurodam, de heer Bouma, hield mevrouw Glastra—Van Loon een herdenkingsrede. Peter Bou ma kleinzoon van de architect, onthul de daarna een keramieken basreliëf 1er herinnering aan het werk van de heer Bourns* Tenslotte onthulde de 9-jfyige Jac queline Westenberg een stenen beeld- ,ie aan de ingang van Madurodam. Het stelt voor een meisje, dat in verruk king naar het stadje kijkt. De plechtig heid werd opgeluisterd door de Kon. Militaire Kapel. AMSTERDAM, 3 juli Mr. E. R. de Vries, onderdirecteur financiën van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij gaat deze maatschappij verlaten. Met ingang van 1 september is hij benoemd tot lid van de raad van bestuur (direc teur) der Nationale Trust Maatschappij te Amsterdam. (Advertentie) PEUGE0T4Q4 PEUGE0T403 8580- s Bij het touwtrekken binnen de Curie over de benoeming van een nieuwe ver tegenwoordiger van de H. Stoel in Spanje viel de keus eerst op een hoge functionaris van het pauselijk staatsse cretariaat, voor wiens benoeming men ook het placet van de Spaanse rege ring kreeg. Naar verluidt kreeg dit be sluit echter niet de instemming van zekere Spaanse raadgevers van de H. Stoel, die naar voren brachten, dat de ingewikkelde Spaanse verhoudingen een gedegen kennis daarvan voor de nieu we nuntius noodzakelijk maakten. Tqt verrassing van kerkelijke kringen in Spanje benoemde de H. Stoel toen de voormalige nuntius in Dublin, die daar vóór internuntius in China was tot hij werd uitgewezen: mgr. Antonio Riberi. Deze heeft Spaanse voorouders en hem gaat de roep vooraf, dat hij het Spaan se leven kent. Het optreden van mgr. Riberi's voor- Eraneer als nuntius in Spanje, de tot fs-ardinaal benoemde mgr. Antoniutti, heeft in het buitenland vele mensen het hoofd doen schudden Met pzeren hand greep hij in in „llef V* van de Spaanse kerk In z(jn afscheidsrede nog plaat ste hii een aantal opmerkingen, die het Franco-regime gebruikte als propagan da Zou de H. Stoel, zo vroeg men zich thTr", uitSaat' dat da druk van de ka tholieke wereldopinie in de Curie merk- vanT0rdt' Mlsst'hien ook is er sprake punt in sV?rPlaatsinS van hG* zwaarte- rie Tn et krachtenspel binnen de Cu- der van ^ran<3ermg die binnen het ka- makkelijk is te Cve'r"Taren.eyei^'ngen Se" nunHi^spraak van de nieuwe aan wL hoe dan ook' tonen stehto a T zelfs rtc hardhorig- de diepere bed nor bl«ven- Wil men wone klanken begrijpen dandmoet°rm>n zich voor ogen houden, dat z^j werden uitgesproken in een ruimte, wam- zeer ernstige twistpunten tussen kerk IA staat worden uitgevochten cn dtt men van oordeel was dat het tijd werd Mn deljjk eens een beslissing te hu-cerc Het regiem van Franco, door mgr' Antoniutti in.de watten gelegd, waTAi zó geïrriteerd, dat het zich, sinds enkele weken een waar trommelvuur op de le® kenorgamsaties van de Katholieke Ac tie meende te kunnen veroorloven I» het bijz°ndcr moesten het de arbeiders organisaties van de K.A. ontgelden, die door hun kritiek op sociaal gebied het regiem op de zenuwen begonnen te wer en Deze lekenorganisaties hebben bo vendien in hun publicileits.organen een christelijk maatschappijbeeld geprocla meerd, dat de recente stakingen een zij het onbedoelde ideologische steun moest geven, en ook gaf. De regering probeerde met alle mid delen de voor haar gevaarlijk worden de dynamiek van de Katholieke Actie aan banden tc leggen. De enige me thode, die, zij hiervoor vond, was de Katholieke Actie (bij wijze van voor zorg sprak de regering alleen over „de len van de Katholieke Actie", die zo genaamd de bisschoppen niet gehoor zaamden) te beschuldigen van staats- vjjandige intriges. Daarbij schrok zij er niet voor terug de katholieke arbei dersorganisaties te betitelen als „com munistisch gebroed" en hen het odium van „landverraad" op te leggen. En nu de nieuwe nuntius in zijn toe spraak: „Mijn bijzondere groet voor alle kerkelijke organisaties en op de eerste plaats de Katholieke Actie in al haar geledingen." Was deze spe ciale aandacht voor de Katholieke Ac tie al duidelijk genoeg, des te meer was dat de toevoeging „in al haat- geledingen". Want op die manier was het voor iedereen duidelijk, dat de arbeidersorganisaties er uitdrukkelijk by werden ingesloten. Om. zijn toehoorders ervan te over tuigen dat de H. Stoel in dit opzicht niet met zich laat spotten, voegde de nuntius hier nog aan toe: „Het werk voller te sturen, die deze lijn zou voort- zitten" Zou het Vaticaan dat kunnen doen, nu de toestandUn de wereld zo is zetten? veranderd!Cnü" het Concilie voor dë dëur S en vooral nu er steeds grotere spanningen ontstaan binnen Spanje tus- dl Spaanse kerk en het regiem? H Stoel heeft, tenzij alle voorte- ii«-.driegen, een besluit genomen 2at alle bezorgdheid op dit punt binneri l -»iJr Snanie uit de weg ruimt. Men ^rgïït ^h waarschijnliik niet als i Mn-r Antonio Riberi, die door de H. Stoel is benoemd toi nuntius in Madrid, is Zk oorlog internuntius geweest in Peking. Hij kwam uiteraard spoedig in conflict met de regering van de Chinese Volksrepubliek, die hem in 1951 bij Hmlnknna over de grens zette. De officiële beschuldiging tegen hem luidde, dat hii' «orrct had georganiseerd tegen de oprichting van een Chinese Nationaal- KathnHeke (los van Rome) Kerk. De foto toont mgr. Riberi bij zijn aankomst in Hongkong waar hij werd begroet door mgr. Job Chen, bisschop van Cheng-Ting. van de leek op liet terrein van de apos tolische arbeid, onder leiding van de kerkelijke hiërarchie, is in Spanje de laatste decennia zo enorm geweest, dat het ook voor de toekomst de grootste en schoonste hoop rechtvaardigt." Een andere passage uit de opzienba rende toespraak wordt gezien als liet „regeringsprogramma" van de nieuwe nuntius. Deze passage luidt: „Ik zal mij houden aan de aanwijzingen van de Paus en verder niets" (y nada mas). Dat epn nuntius de aanwijzingen van de H. Vader volgt, spreekt zo volko men vanzelf, dat het niet hoeft te wor den gezegd. Omdat hij er echter toch de nadruk op legde en er bovendien de scherp geaccentueerde woorden ,,y na da mas" aan toevoegde, moet het ieder een duidelijk worden, dat de nuntius te verstaan wilde geven: van nu af aan zal inderdaad alleen de Paus en niet meer, zoals in het alom bekende ge val van zijn voorganger, een bepaalde door een Spaans instituut geadviseerde groep kardinalen het doen en laten van de nuntius bepalen. Heeft echter Joannes XXIII een conceptie die anders is dan die, welke tot nu toe aan de Spanje- politiek van het Vaticaan ten grondslag lag? Kerkelijke kringen gelo ven in verschillende gebeurtenissen van de laatste tijd aanwijzingen te kunnen vinden 0111 deze vraag bevestigend tc beantwoorden. Zo moest het wel opval len dat de Paus tijdens ar iënties en in verschillende naar Spanje uitgezon den radiotoespraken altijd sprak over het „goede en trouwe Spaanse volk", maar het staatshoofd en de regering onvermeld liet. Hij heeft bovendien, tij dens een door de Spaanse syndicaten georganiseerde bedevaar!, de duizenden bezoekers niet éénmaal in speciale audiëntie ontvangen en een toespraak gehouden, die de schone verwachtin gen van de politieke organisatoren bit ter teleurstelde. De in de Spaanse pers in grote opmaak aangekondigde privé- audientie van de leider der syndicaten 011 minister voor de vakbonden, Senor Solis, kwam niet tot stand, omdat de paus hem niet wilde ontvangen. (Wat hier syndicaten wordt genoemd, zijn de officiële, door de staat gecon troleerde eenheidsvakbewegingen in Spanje. De christelijke arbeidersorgani saties van de Katholieke Actie hebben een apostolische, geen vakorganisatori- sche taak. Voor een artikel over onder grondse christelijke vakbonden, die mo menteel in Spanje worden opgericht, verwijzen wij naar ons blad van zater dag 24 juni.) Was het liet voorbeeld of reeds een aanwijzing van de Paus. dat de nieuwe nuntius in zijn toespraak het Spaanse staatshoofd of de regering evenmin met ook maar één woord noemde. Men keek er ook van op toen het bekend werd, dat mgr. Riberi er van had afgezien zich, ter overhandiging van zijn ge loofsbrieven, in een rijtuig naar het staatshoofd te laten rijden, zoals in dit land gebruikelijk is, maar in plaats daarvan zijn eigen aulo gebruikte. De dóór de nuntius gebruikte woor den y nada mas" zullen wellicht eens worden opgenomen in het repertorium van betekenisvolle uitspraken van gro te kerkleiders. Laten we het hopen! (Van onze correspondent) ALKMAAR, 4 juli. De zeventien- jange L. Stoop te Heerhugowaard, die gisterenmiddag in een schuur achter de ouderlijke woning met een ijzerzaag een granaat wilde demonteren, werd, toen het projectiel ontplofte, daar zo zwaar bij gewond, dat. hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan do gevolgen bezweek. at de mens in de ver- kccrsgcmeenschap vaak minder bereid is de rol te spelen, welke van hem wordt ver wacht op grond van de gel dende gedragsregels, hangt vooral samen met het feit, dat men op de weg een on bekende voor elkaar is cn slechts zelden van „aange zicht tot aangezicht" tegen over elkander staat. De ene weggebruiker is voor de an der „zo maar iemand". Men kent de naam niet, men weet niets over de maatschappe lijke positie of de particuliere omstandigheden. Door deze onbekendheid bestaat de kans op het wegvallen van de sociale repercussie. De weggebruiker gaat dingen doen. waartoe hij niet gemak kelijk zou komen in levens situaties, waarin het contact met de ander op een recht streekse, persoonlijke wijze wordt onderhouden." Dit signalement van de anonimiteit in de verkeers- ontmoetingen is een citaat uit het lijvige en bijzonder inte ressante proefschrift, dat is geschreven door de jonge Rotterdamse psycholoog C. Steffen die onlangs met dit proefschrift aan de Leidse universiteit de graad van doctor 111 de letteren en wijs begeerte verwierf. Dr. Stóf fen stelde een onderzoek in naar de psychologische facet ten van goed en slecht auto rijden alsmede de invloed van alcohol daarop en het resul taat daarvan is een actuele studie van 240 pagina's, waar in dc vrucht van vijf jaar on derzoek is verwerkt. Over de ontmoetingen met de ..onbekenden" zegt hij verder: „De invloed van de anonimiteit op het verkeers gedrag blijkt ook indirect uit jj l;'-.dat er doorgaans on middellijk 'n correctie plaats vindt van het gedrag dat af wijkt van de sociale stan daard, zodra men zich her kend weet. Dit doet zich bij voorbeeld voor als een auto mobilist, op het moment, dat hij besluit geen voorrang te verlenen aan een daarop rechthebbende weggebruiker, plotseling constateert dat deze een kennis, vriend of collega of zelfs een van zijn superieu ren is. Er wordt dan alles in het werk gesteld om de voor rang toch te verlenen. Is dit evenwel niet meer mogelijk, dan worden bij een latere ontmoeting „vis-a-vis" zoveel mogelijk excuses voor het onrechtmatige gedrag aange voerd. De ontmoeting in de ver- keersgemeenschap vindt plaats via het medium van het ver voermiddel. Het eerste, wat de automobilist van een an dere gemotoriseerde wegge bruiker ziet, is het voertuig. Zo stelt hij b.v. bij zichzelf de vraag: „Wat is die Merce des van plan", of „Wat gaat die Fiat doen". Hij weet, dp-t deze wagens door een mens worden bestuurd, maar in zijn beoordeling gaat hij toch primair af op de waargeno men bewegingen van andere voertuigen. Een echte ont moeting, in de zin van ecri diepgaande communicatie, wordt in de verkeerssituatie daarom zelden aangetroffen, althans niet tijdens het rij den, aldus Dr. Steffen. die over dit onderwerp ook Van Lennep citeert, die zegt: „In het gewone sociale ver keer houdt iedere kennisma king de belofte in van een mogelijke nadere kennisma king en aanraking, maar dit is juist wat we op de weg zoveel mogelijk trachten te vermijden. Chaufferen is als het ware een sociaal verkeer met een tegenovergestelde richting. Het is paradoxaal gezegd: contact houden om contact te vermijden." ver de automobilist stelt de schrijver vast, dat diens evenwicht steeds verstoord dreigt vol genot ondergaan tijdens het. beleven van angst. Zij vermijden de angstsi tuaties niet. maar zoeken ze juist op, omdat het rijden on- d^r gevaarlijke omstandighe den een gevoel van spanning jpgewekt, dat als aangenaam wordt ervaren. Deze ver keersdeelnemers bevinden zich graag in z.g. „narrow- escape-situations", dat wil zeggen situaties, waarin de veiligheid sterk in gevaar is rebracht, maar een verstoring van het evenwicht nog kan worden voorkomen door op het laatste nippertje maatre gelen te treffen. Onder in vloed van een drang tot catastrofale belevingen voe ren zij geregeld riskante ma noeuvres uit, zoals het inha len op een moment, dat een tegenligger reeds dicht is ge naderd. resultaten in het feit. dat een sociaal aanpassingstekort pas aanleiding geeft tot een ge vaarlijke rijstijl, als het in zo'n ernstige mate aanwezig is, dat het een prevalerende positie in de persoonlijkheids structuur inneemt. Naar onze mening vormt de sociale on aangepastheid in zoverre een contra-indicatie voor dj ver- keersvaardigheid, dat op grond hiervan onbetamelijk heden zijn te verwachten, waardoor onder bepaalde om standigheden de veiligheid op de weg wordt aangetast. Vele verkeersdeelnemers, die de juiste sociale instelling mis sen, weten zich nog te hand haven tengevolge van de werkzaamheid van egoïsti sche motieven, zoals de be hoefte aan zelfbehoud. Hun rijstijl is wel kenmerkend door een tekort aan invoe gingsbereidheid. maar kan niet echt gevaarlijk Over de persoonlijkheids structuur van de typi sche „brokkenmakers" blijken de onderzoe kers het niet eens te zijn. Mc Guire constateert, dat een te worden door de krachten groot deel van de ,al)tomobi- in hemzelf en de krachten van buitenaf. Het gelukt hem des te beter zich in de ver- keersgemeenschap te hand haven, naarmate hij in staat is zijn behoeften in overeen stemming te brengen met de eisen, welke er worden ge steld. Het stemmingsleven speelt een fundamentele rol bij de aanpassing aan het verkeers- milieu, omdat haar invloeds sfeer reikt tot alle lagen van de persoonlijkheid. Het is vooral de a.ngsttoestand, wel ke een belemmering vormt voor het tot stand komen van een goed engagement met het verkeersmilieu, omdat de automobilist, die er aan on derhevig is, zich er niet in thuis voelt en de onmogelijk heid ervaart er enige greep op te krijgen. listen, die geregeld ongeluk ken veroorzaken, karakter trekken bezit, welke veelvul dig bij psychopaten wordt aangetroffen. Deze brokken makers die hij sociopaten noemt geven geregeld blijk van een anti- en asociaal gedrag en bezitten weinig geestelijke stabiliteit. Zij lig gen voortdurend overhoop met hun omgeving, weigeren discipline te aanvaarden en nemen de voorgeschreven re gels niet in acht. Hun labili- teit blijkt uit het vaak veran deren van betrekking en het geringe doorzettingsvermogen bij tegenslag. Bovendien zijn zij gevoelskoud. wreed, kop pig en zelfzuchtig. Ook Mc Farland, Moore en Warren constateren bij het merendeel van de brokkenmakers socia le aanpassingsmoeilijkheden" Terwijl een gegronde vrees Zij schieten niet alleen tekort j- 1-n de bereidheid zich te schikken in de verkeerssitua- 1 1 niet cum geveaiiiju. worden Anderzijds w-aarborgt de sociale gezindheid, waarvan een persoon in de gewone sa menleving blijk geeft, niet al tijd dat hij zich ook in de verkeersgcmeenschap correct gedraagt. Vooral bij degenen, die in andere levenssituaties hun minder sociale neigingen nog in toom weten te houden, komt het voor dat zij in het verkeersmilieu, waarin het contact met de ander minder rechtstreeks is, regrediëren tot een lager gedragsniveau, aldus dr Steffen in zün proefschrift. voor de gevolgen van min der veilige handelingen be vorderlijk is voor de aan passing aan het verkeersmi lieu, is dit niet het geval als de vrees een onwerkelijk, onbeheerst of dwangmatig karakter krijgt. Er worden dan meer gévaarsmoeilijk- heden vermoed dan reëel is, hetgeen een soepele en vlotte aanpassing in de weg kan staan. Automobilisten die op een te vreesachtige wijze aan het verkeer deelnemen, ver wachten ten onrechte onheil waar een situatie in feite veilig is. Min of meer polair tegenover de vrees voor de angst staat de angstlust, om dat de angstlustigen een lust- tie, maar vertonen ook op andere levensgebieden aan passingstekorten. Velen zijn in aanraking geweest met de justitie, bezitten grote finan ciële schulden en hebben in hun arbeidsleven geen car rière kunnen maken. In het algemeen zijn zij negatief in gesteld.". Daarentegen vonden Russel Davis en Coiley geen enkele relatie tussen het aantal on gelukken dat een automobilist had veroorzaakt en anti-so ciale persoonlijkheidseigen schappen. Mogelijk, aldus dr. Steffen. ligt de verklaring voor een dergelijk verschil in IHIIIIIIIIIIflIlillllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllltllllllllllllllllll IMIIIIIItltlllllllllllllllllllll"'""11111"111 an dat nu niet ge makkelijker?", dacht twee jaar geleden dc heer I*. J. van Dijk uit Rotterdam toen hij in zijn bedrijf met hand kracht autobanden monteer de en demonteerde. „Ileeft nog niemand een apparaat bedacht, dat dit karweitje helemaal automatisch kan opknappen? Dan ga ik er zelf maar aan beginnenNu staat in zijn stoomvulcani- seer- en coverbedrijf aan de Tollensstraat een merkwaar dige machine, die in 29 secon den een band van de velg neemt en er weer opzet. Het apparaat werkt met behulp van een clcktromolortje en samengeperste lucht. De trot se uitvinder beweert, dat dit de enige automatische ma chine van dit soort in de gehele wereld is. Wonderlijk overigens, dat nooit eerder iemand op deze gedachte is gekomen. Ik begon met prakkezeren en met dit tekeningetje", ver telt hij, en toont een krab beltje op de achterkant van een rekening. „Ik wilde het apparaat zo volmaakt mo gelijk maken. Het moest met alleen de banden van de velg kunnen wippen en er weer opzetten, het moest ook de velg kunnen vastklemmen, ronddraaien, bet moest drie dubbel beveiligd zijn en bet moest de band op de velg drie centimeter kunnen op tillen, om het omleggen zo gemakkelijk mogelijk te ma ken. Het is een hele uitzoe- kerij geweest, maar tenslotte had' ik alle bewegingen voor elkaar, op één na. Na een hele tijd denken schoot mij plotseling in de auto de oplossing van dat laatste probleem te binnen, maar toen was ik het begin weer vergeten Maar het apparaat is er toch gekomen. Zelf ontwor pen. zelf gelast, zelf in elkaar gezet. En het draait nu elke dag volop. Zelfs uit Hamburg zijn ze al komen kijken naar de uit vinding van de heer Van Dijk, die nu al weer bezig is aan een vereenvoudigde ver sie. „Toen ik dit apparaat had uitgevonden dacht ik dat het niet nodig zou zijn er patent op aan te vragen", aldus de uitvinder, „want het was al lemaal zo ingewikkeld dat ik dacht: dat kunnen ze toch nooit namaken. Maar nu ik aan een eenvoudiger uitvoe ring bezig ben, leek het mij tóch verstandiger dat patent maar wel te hebben. Over een maand is het nieuwe ap paraat klaar: het zal door een fabriek in serie worden vervaardigd. Bandenbedrijven en grotere garages zullen het beslist rendabel kunnen ma ken. Wat anders drie a vier minuten vergt, kan nu in een halve minuut. Een kind kan de knopjes bedienen, er kan niets fout gaan. dank zij de veiligheidsventielen". Een in teressant werkstuk van een handige knutselaar, die tech nisch „uit de band sprong" en daar een voortreffelijk re sultaat mee boekte. Keren wij weer terug naar de massieve ban den, bekend uit het begintijdperk van de auto? De Duitse automobiel- constructeur Leopold Schmid uit Stuttgard heeft de band- zonder-lucht opnieuw „ont dekt" en is er proeven mee gaan nemen. Zelfs bij een snelheid, van 250 kilometer per uur bleken de rijkwa.li- teiten uitstekend. De uitvin ding van Schmid bestaat hiei- in, dat hij niet de band, maar het wiel verend heeft ge maakt. De Duitse ontwerper beweert, dat de kosten van zijn nieuwe wiel zestig pro cent bedragen van een nor maal wiel met luchtband. Er rij ruil to's De „bandenwipper" van de heer Van Dijk uit Rotterdam. Men behoeft de velg met band slechts op het apparaat te leggen en de hefbomen doen de rest. Rechts de bedienings knopjes. Bij de nieuwe vereenvoudigde machine die in ontwikkeling is 'zullen enkele handelingen worden ge- combineerd. rijden op de wereld ruim 135 miljoen au- 's rond. Eind 1961 bestond het wereld- autopark uit 135.220.800 stuks. De „groei" in dat jaar bedroeg ruim zeven miljoen. In de Verenigde Staten rijdt meer dan de helft van alle autos ter wereld: 75 880.000 stuks. West-Europa telt 32 miljoen wagens. Amerika is nog steeds liet grootste auto-pro ducerende land (in 1961: 6.653.000 voertuigen), gevolgd door W.-Duitsland (2.147.800), Engeland (1.464.000), Frank rijk (1.204.000) en Japan (815.000) dat de vijfde plaats inneemt en daarmee Italië van deze plaats verdringt. (De Japanners zijn erg actief: in 1960 bedroeg de produktie nog maar 480.000 stuks). Na Italië als zesde (759.00) volgt de Sovjet-Unie met een pro duktie van 555.000 voertuigen. Gemotoriseerde Duitse toeristen krijgen by het overschrijden van de Nederlandse grens een folder uitgereikt, waarin wordt gewezen op de belang rijkste voorrangsregels, de stop- en parkeerverboden, de betekenis van de maximum- snelheidsborden en de bor den „verkeersplein" en „voet gangersoversteekplaats". Vet gedrukt zijn de bepalingen over zgn. „verkeerspleinen' waarop men in tegenstel ling tot Duitsland geen voorrang lieeft. De folder is gedrukt in een oplage van 300.000 en wordt uitgegeven door het Verbond Voor Vei lig Verkeer, in samenwerking met een oliemaatschappij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 9