luisterrijk ingezet Plechtigheid geconcentreerd rond Maastrichtse Sint Servaaskerk a rdinaal Alfrink verrichtte indrukwekkende opening ^ijn vrouw pakt alles ^ventien maal in en "it. Zodoende waren l^ijn sigaren blijven '9gen in Amsterdam, "en ik mijn koffers "P een hotelkamer in Duizenden slaan optocht- processie geboeid gade aan de sigaar? Lente christelijke kunst K.A.B. vóór meer invloed arbeiders op wetgeving K.A.B. aantrekkelijker voor niet - aangesloten groepen Negende Landdag L.T.J. in Heemstede werd spontaan ontmoetings - feest DROEF WEEKEINDEVELE DODEN EN GEWONDEN Bus met voetballers te water r Middelhuis Werknemers laten politiek nog verstek gaan Minister Luns gaat naar Rome DOEL STRUCTUURHERVORMING het nieuwe dagblad MAANDAG 9 JULI 1962 A I Maastricht, 9 juli Met ^ezet. Reeds de openingsceremo- He overbrenging van de uit- ,j feeks luisterrijke plechtighe id'1 Is het afgelopen weekeind de ^strichtse Heiligdomsvaart '62 Hie v peide schat relieken naar het Ij lesterkoor van de St. Servaas- was zaterdagavond een bij ter indrukwekkend gebeuren. binnenste buiten keende. C» dingen zijn nooit bevorderlijk C* He vredige voortgang van een ftüjk. Mijn vrouw probeerde mij Hoosten door mee te delen, kaltè niemand op straat rookt. Mijn mismoedigheid fcen Amerikaanse hotelgast H»e mij, na informatie, een jjte Amerikaanse sigaar, in de ^,nAhoek te roken, uit zijn borst- I^oserrteerde. Vervolgens trok I%T)l,ltet deze vriend de stad m, ^*>de Nederlandse sigaren op «Interen. Het bleek, dat die met h° *e ^°°P waren, maar ook Q>ste in de wereld werden »»j cHouwd. Mijn Amerikaanse 9af grif toe, dat hij nt» pas V(jj are sigaren rooktevol smaakj >Wa!f0ma' en tocH zacht. 6r uit tabak te halen is, dat k*/" iullie er ok". zo zei hij. Ook nu. waarom Ita-fianen 9*efl St^dren r°^en- 2'i Wat ar dat land te duur voor. 2,in wij Nederlanders dan Nukkig. dat de goede sigaren 'edereen betaalbaar zijn! Man steekt woning van zijn vrouw brand in Geschenk K.A.Bvoor vakbeweging Suriname m Walt Disney-figuren in Arnhemse toren V H r - NTERBONDS gespreide belegging in buitenlandse obligaties. Beurskoers ca. f 732. Vraag hall jaarverslag P*r participatie. Effectief per SDapril 1962 bij «w rendement 5,3 moge- bank, commissionairof ''ikf extra koerswinstuit- bij de beheerders: kering. Medezeggenschap Huurbeleid Loonpolitiek Jongen aangereden door autorijder onder invloed BESTUUR K.V.P. AANGEVULD e$ iOÏ*A yfi Heiligdomsvaart ijl dc eerste bedevaartgangers T'e honderden Maastrichtenaren monumentale grafkerk van St. V^tius de litanie van Alle Heiligen schreden dc 21 pastoors van de G. hekleed met kostbare paramenten, V liet priesterkoor. Wierook/.waaien- S SSdienaars, bruidjes met rood-wit- i|„jjtmenrui kers en broedermeesters i zwart begeleidden de relieken- op hun tocht vanuit de schat- VkAk van de St. Servaas naar het AA'de priesterkoor. Achter «ie «"liK mste reliek, het patriarchale 'oJ fclkruis met partikels van het Knus- Ti, gedragen door de pastoor-deken Nt e St. Servaas. mgr. P. J. M. Jen- Ni, ®"s, volgden de bisschoppen met HiOet hoofd kardinaal Alfrink geflan st i, d°or twee Malthezer ridders van w Graf. de vele relieken, als de gou- T u borstbeelden van de eenentwin- ,1 rtlfdige bisschoppen van Maastricht Pontificalia van de eerste Neder- Sri geloofsverkondiger ï^rvatius, Sta et hoofdaltaar en de pas geres- ?r<ie noodkist stonden opgesteld, Jtfr oet moment aangebroken, waarop 'rt ^enileskens de eerste pelgrims Qeze Heiligdomsvaart welkom heet- (Advertentie) te. In treffende bewoordingen begroet te hij kardinaal Alfrink, verre opvol ger van drie proosten van het kapittel van St. Servaas, die de zetel van Utrecht hebben bezet: mgr. P. Nier man, bisschop van Groningen, mgr. H. Paulissen, emeritus-bisschop van Ku- masi en mgr. P. Moors, bisschop van Roermond, die thans als herder is aan gesteld in een groot gedeelte van het vroegere bisdom Maastricht. Ook de wereldlijke autoriteiten, spe ciaal de commissaris van de koningin dr. F. Houben en de burgemeester van Maastricht, mr. W. baron Michiels van Kessenich, werden door de rieken begroet. De zevenjaarlijkse Heiligdoms vaart, zo richtte mgr Jennesbens zich tot de vele honderden gelovigen, is een uit nodiging van St. Servatius, om ons te bezinnen op het Geloof. Hoogwaardigheidsbekleders als toe schouwers bij de Heiligdomsvaart in Maastricht. Van links naar rechts mgr. P. Jenneskens, staatssecretaris drs. F. Cijzels, de bisschop van Roer mond, mgr. P. Moors, Bernard kar dinaal Alfrink, de bisschop van Gro ningen mgr. P. Nierman, mgr. H. Pau lissen, de commissaris der Koningin in Limburg dr. F. Houben en de vicaris-generaal van de bisschop van Rotterdam mgr. A. Schaaper. dinaal Alfrink, die aan het eind van de plechtigheid aan alle priesters en ge lovigen de zegen met de kruisreliek gaf. Het aantal pelgrims, dat zondag morgen naar de stad van St. Servaas was gekomen, kon de hoofdkerk van Maastricht onmogelijk bevatten en derhalve droeg kardinaal Alfrink voor hen op het Vrijthof een pontificale hoogmis op, gevolgd door 'n plechtige toning van de relieken. Kardinaal Alfrink, die zaterdagavond het eerste concert in het kader van de Heiligdomsvaart bijwoonde, sloeg zon dagmiddag van de eretribune de eerste In dezelfde geest sprak daarna kar- ommegang van de reliekenstoet gade. uiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiMiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiinmmiiiiiiiii Deze stoet weerspiegelde In zijn tota liteit de moeilijkheden, waarmee «Ie or ganisatoren geconfronteerd zijn gewor den, toen zij dit onderdeel van het ze venjaarlijkse religieuze gebeuren moes ten ontwerpen. Hun aanvankelijke plan- u om dit keer van «le traditionele reliekenstoet een grootse sacraments processie te maken, welke beter zou passen bij de nieuwe meer theologisch en liturgisch verantwoorde opzet van «1e Heiligdomsvaart, bleken niet reali seerbaar. De zuidelijke om niet te zeg gen uitbundige geaardheid van de Maas trichtenaren verzette zich tegen een dergelijke reorganisatie. Hun voorkeur ging meer uit naar een optocht. Deze tegenstellingen hebben kennelijk geleid tot een compromisontwerp, gezien het tweeslachtige karakter van de relieken stoet van dit jaar. Hij bevatte namelijk elementen van een zuivere processie en tegelijk ook van een gecostumeerde optocht. 'Het geheel was daardoor een voortdurende mengeling van namaak en echtheid. Leerlingen van middelbare scholen voorzien van kunstbaarden en over matige grime, die voor aartsvaders, profeten en apostelen speelden, wissel den af met echte proeessiegangei-s, zo als reliekdragende priesters, vertegen woordigers van religieuze congrega ties, misdienaars en broedermeesters. Dit dualisme, dat nergens zo storend naar voren kwam als in de bijbelgroep (een priester met Evangelieboek om ringd door vier verklede evangelisten) deed volgens ons afbreuk aan het ge heel. Overigens geven wij graag toe, dat het voor de stoet-ontwerpers (ka pelaan H. Vroomen, W. Sprenger en kunstschilder J. Goffin) niet gemakke lijk was de reliekengroepen harmonisch in te passen in een optocht, die in drie delen Gods heilsplan moest uitbeelden vanaf het Oude Verbond tot en met de stichting van de Kerk. Soms slaagden zij hier zeer redelijk in, getuige de groepen welke aan het beeld van de Sterre der Zee of aan de grote kruis reliek vooraf gingen. De groepen afzonderlijk muntten uit door een uitstekende verzorging. De kleuren van de kostuums waren zeer goecl gekozen en bepaalde uit beeldingen waren van hoog artistiek gehalte. Met name was dit het geval met groepen bruidjes en maagden, die taferelen uit het leven van Christus of het Pinkstergebeuren symboli seerden. Ook enkele fraaie praalwa- b DEN HAAG, 9 juli Een 25-jarige automonteur heeft zaterdagnacht be dreigingen tegen het leven van zyn echtgenote, van wie hij reeds geruime tijd gescheiden leeft, trachten uit te voeren, door haar woning in brand te steken. De man goot een luis benzine door de brievenbus en stak «1e vloei stof aan. De vier deuren, die op het portiek uitkomen, werden zwart, geblakerd en in de woning van de vrouw werden een fiets, de elektriciteits. en de waterme ter, stoffering en behang vernield. De man is door de politie in hechtenis ge nomen. gens jammer genoeg getrokken door ronkende tractoren voldeden goed als sluitstukken van de 'diverse onderdelen. We denken hierbij o.a. aan uitbeeldingen van de Annunciatie, de vissersboot van St. Petrus en de opstanding uit het graf. Dank zij «le kwaliteit van dc verschil lende deien apart sloegen vele dui zenden toeschouwers «leze Heiligdoms- vaartstoet geboeid gade. De werkelijk fascinerende kleuren maakten van «le ze nog zo onharmonische eenheid een kleurrijk schouwspel, dat wel nog aan levendigheid gewonnen zou hebben, wanneer de zuidelijke muzikaliteit wat sterker vertegenwoordigd geweest zou zijn. Twee muziekkorpsen en hooguit evenveel koren was wat weinig, maar misschien verdroeg de dualistische op zet van deze stoet geen derde element, dat van de muzikale show. Dezelfde stoet trekt nog twee keer uit. en wel op de zondagen 15 en 22 juli. UTRECHT, 7 juli. Zaterdagmiddag bracht «1e minister van Economische Zaken van Suriname, do heer E.C. Zui- verloon, een bezoek aan het hoofdbe stuur van de KAB te Utrecht. In «le grote vergaderzaal van het Huis van de Arbeid werd de minister ontvangen door het dagelijks bestuur van de KAB, «1e voorzitters van enige grote vakbonden, de directeuren van verscheidene ver- bondsinstellingen en de leider van de centrale propagandadienst van de KAB, de heer L. Beumer. Voorts waren hierbij een aantal propagandisten van «1e KAB uit Den Bosch aanwezig, winnaars van een propagandawedstrijd, die zojuist is geëindigd. De hoge gast werd begroet door de voorzitter van de KAB. de hoer J. A. Middelhuis, die betoogde dat het van groot belang is voor de werkers van heel Suriname, dat ook daar een con structieve principiële vakbeweging werkzaam is. Ter ondersteuning van dit werk in Suriname hebben de KAB-bon- den in Nederland een fonds gevormd, op het ogenblik 30.000 gulden groot. De heer Middelhuis zegde toe te zullen be werkstelligen, dat t.z.t. in Paramaribo een werkhuis of centraal bureau voor deze beweging gebouwd zal kunnen worden. Nog een ander belangrijk punt werd zaterdagochtend in hèt Huis van de Ar beid afgedaan, namelijk de prijsuitrei king aan de winnaars van een grootse KAB-propaganda-competitie, in dé af gelopen vier maanden in verschillende plaatsén van ons land gehouden. Deze actie was geschoeid op een sportieve leest, ontleend aan de voetbalsport. In vijftien grote plaatsen van ons land wa ren speciale propagandaclubs gevormd in de vorm van elftallen, die ieder op eigen terrein streefden naar een zo hoog mogelijke ledenwinst. Het Bossche elf tal genoemd De Oeteldonkers en be staande uit leden van de R.K. Metaal- bewei'kersbond werd landskampioen met 215 nieuwe leden. Deze club ver wierf aldus de wisselprijs bestaande uit een zilveren voetbal. MAASTRICHT. 9 juli Tn het ka der van «le Maastrichtse Heiligdoms vaart heeft kardinaal Alfrink zaterdag avond in liet Bonncfantcnmuseum een tentoonstelling rail oud-christelijke en vroeg-middeleeuwse kunst geopend. Nu meriek is de tentoonstelling niet erg om vangrijk, aldus kardinaal Alfrink, maar dit doet niets af aan haar waarde, want «le hier geëxposeerde werken geven een goed beeld van «le natuurlijke verwant schap tussen geloof en cultuur. De voorzitter van de werkeommissie, pater Clodoald van Meijel O.F.M. .ver welkomde de kardinaal en alle overige kerkelijke en wereldlijke autoriteiten en sprak woorden van dank tot de veie bin nen- en buitenlandse musea, welke wer ken voor deze expositie afstonden. Apar te vermelding verdient, volgens hem, de bereidheid van de Vaticaanse musea een twaalftal kostbare kunstwerken aan Maastricht uit te lenen. Onder deze kunstwerken bevindt zich een van de twee schatten, die vanuit Maastricht in Rome terecht zijn gekomen, namelijk het Byzantijnse dubbclkruis en het borstkruis van Constantijn de Grote. Bij na 125 jaar geleden droeg een van de laatste kanunniken van het kapittel van de Onze Lieve Vrouwekerk. de toen malige pastoor van de St. Mathijspa- rochie M. R. Lijsens. beide schatten door bemiddeling van de diplomaat Paul van der^Vrecken over aan paus Gre- goiius XVI. Deze overdracht ging met wat al te veel. welwillendheid gepaard. Onder grote hilariteit van de aanwe zigen merkte pater Clodoald op, dat de huidige Maastrichtenaren het stand punt van kanunnik Lijsens niet kunnen delen. Pater. Clodoald moest in Rome eerst de nodige formaliteiten vervullen, voordat hij liet kruis van Constantijn in ontvangst kon nemen. Een uitge breide commissie prelaten kwam er aan ie pas en een notariële akte van 27 folio's. De verzegelde schat ver zekerd voor een half miljoen gulden diende in opdracht van Rome in hot bijzijn van do bisschop van Roer mond te worden geopend. Hij mach tigde daartoe de deken van Maas tricht, mgr. P. j. m. .Tcnneskens. Van de ontvangst van liet kruis is een nota riële akte opgesteld, die inmiddels naar Rome is verzonden. Op «le expositie zijn waardevolle kunst werken uit «le heidense voortijd, uit «le oud-christelijke periode, het Frankische, het Merovingische en Karolingische tijdperk, alsmede uit de vroege middel eeuwen te zien. Prof. J. 3. M. Timmers, directeur van het Bonnefantenmuseum, gaf daarom aan deze tentoonstelling, die tot en met 30 september geopend blijft, de titel „Lente" der christelijke kunst". Speciale aandacht heeft <le in richter geschonken aan de periode wel ke besloten ligt tussen het jaar 384, toen St. Servatius, de eerste bisschop van Maastricht, overleed en het jaar 1200, toen het meest kostbare reliekschrijn van Maastricht, de noodkist, werd ver vaardigd. ARNHEM. 9 juli. De Christelijke Vrouwenhond alhier heeft in een brief aan het college van B. en W. laten weten dat deze bond het niet eens is met de aanwezigheid van Walt Disney-figuren in dc nieuwe toren van de Eusebiuskerk in deze plaats. Dc beeldhouwer Vreeling heeft in op dracht van de ontwerper, de architect T. Verlaan, voor de toren een aantal beeldhouwwerkjes gemaakt die voor stellen figuurtjes uil de getekende ver halen van dc Amerikaan Walt Disney. Ook de hervormde predikant ds. G. C. Foeken heeft zijn afkeuring over deze tekeningen uitgesproken. Hij sprak in dit verband van een „infantiel gebaar" en een besluit dat er „falikant naast" is. UTRECHT, 9 juli ,.Ons staat een structuur voor ogen, die niet alleen aan vaardbaar is voor de huidige eigen beweging, maar ook aantrekkelijk is voor de momenteel in een reeks van andere katholieke sociale verenigingen georgani seerde groeperingen van werknemers, met name een deel der meaialen en de hogere leidinggevende werknemers. Ook voor deze groepen van werknemers kan de aansluiting bij een vakcentrale een krachtiger bescherming bieden, die ook zij voor hun maatschappelijke positie niet kunnen ontberen. Aansluiting bij een vakcentrale zal bovendien deze groeperingen in staat stellen in belangrijk grotere mate dan thans het geval is organisatorisch medeverantwoordelijkheid te dragen voor het maatschappelijk bestel in ons landt Om de beide genoemde redenen kan men dan ook een groeiende geneigdheid in deze richting constateren. Daar mee hebben wij ook in onze plannen tot structuurhervorming rekening gehouden, al hebben we ons welbewust juist wat deze facetten van het structuurplan betreft tot de hoofdconstructie beperkt en ons niet gezet aan het ontwerpen van detaiitekeningen. Door sommigen is de intentie van deze handelwijze misverstaan". Dit zei de verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, in zijn openingsrede op de vandaag gehouden verbondsraadsvergadering, na verklaard te hebben, dat de K.A.B. met haar herbouwplannen nog in de fase van het architectenbureau verkeert. Ten aanzien van het onlangs gehouden eerste alge meen gesprek met de andere katholieke organisaties, zei de heer Middelhuis te hopen en te geloven het ook in feite te mogen aannemen, dat dit gesprek reeds ertoe heeft bijgedragen een aantal misverstanden op te helderen en meer begrip te wekken. Ook voor de wezenlijke en uiterst gewichtige belangen, die de struc- tuurherziening voor de K.A.B. als beweging heeft en waaruit de tot dusver gevolgde werkwijze en genomen stappen als noodzakelijke consequenties kunnen worden verklaard. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk het gesprek met de andere katholieke sociale organisaties voort te zetten. „Het. zou prachtig zijn", zo zei de heer Middelhuis, „als dit tot grotere eenheid zou kunnen leiden". len Avi' A '.'••V pp j W - u x"-: UTRECHT, 9 juli „Tot dusver heb ben wij met betrekking tot de politiek grote bescheidenheid betracht. Moeten wij misschien ook in dit opzicht onze koers wijzigen? Daarbij komt hoven- dien nog iets anders. Laten dc werkers hij de sociale strijd van de vakbeweging voor een groot deel nog verstek gaan, in politiek en staatkundig opzicht is dat nog veel meer het geval. Toch geloof ik, dat wij als vakbeweging meer werk zul- (Advertentie) LABOUCHERE CO. N.Y. - THEODOOR GILISSEN N.Y. - AMSTERDAM HAARLEM, 9 juli Onder een stra lende hemel kwamen gistermorgen tegen een uur of tien vele honderden leden van de L.T.J. en L.T.M. uit de bisdom men Haarlem en Rotterdam per auto bus, auto, scooter, brommer of fiets naar het H.B.C.-terrein in Heemstede, waar zij hun „jaarlijkse dag van de ontmoe ting" hadden. Zoals elk jaar is deze dag van-ontmoeting een feestdag geworden en vooral tijdens de sportwedstrijden kende het enthousiasme geen grenzen. Het was dit jaar voor de negende maal en het aantal aanwezigen, dat met de gasten uit de L.T.B. en andere nauw verwante organisaties mee, op een veer tienhonderd geschat werd, overtrof het a.antal van vorig jaar met ruim twee ëneenhalf honderd. De dag begon met een plechtige eucha ristieviering. Prof. A. Hammerstein, aalmoezenier van het district bollen streek, droeg de mis op en hield een be zielende korte predikatie. De Kathedrale Koorschool zong onder leiding van Kees Bornewasser de wisselende gezangen en met de aanwezigen een gregoriaanse mis. Bovendien voerde de Koorschool nog enkele meervoudige zangnummers uit Bij de offerande volgde de altijd weer aangrijpende plechtigheid van de aan bieding van de opbrengsten van land en tuin, die op smaakvolle wijze door de verschillende districten op schalen ge rangschikt waren en Jater hun weg zou den vinden naar liet Haarlemse kinder tehuis. Ook de collecte voor de Adoptie Actie Rome van de M.I.J.A.R.C. werd royaal bedacht. Na liet ontbijt begon het ochtendpro gramma met marsmuziek door de har monie „Crescendo" uit Hillegom, gediri geerd door Th. Weijers en de drumband van de harmonie onder leiding van de tambour-maitre C. van de Lans. De voorzitter van de L.T.J., Piet van de Geer, verwelkomde daarna de leden, in het bijzonder de gasten en de organisa toren van deze dag. en hij hoopte, dat het een bijzondere dag zou worden, wel ke beide organisaties ten goede zou komen. Meisjes van de afdelingen Naaldwijk, Zoetermeer, Amsterdam en Wieringer- meer voerden na het welkomstwoord en kele ritmische oefeningen uit, die stevig applaus uitlokten. Ook de muziek van „Crescendo" ging er bij de vele hon derden toeschouwers goed in. Dat gold evenzeer voor de folkloristische dansen, die door de Soester Boeren Dansgroep op de planken gebracht werden en waarvan vooral de geestig geïnterpre teerde „Zevensprong" veel waardering vond. Een heel aparte sfeer brachten de muziek en zang door de Surinaamse dansgroep „Manan". De Surinamers brachten onder meer op een Hindoe- staanse melodie een Frans liedje ten ge hore. De middag was aan de sport gewijd en de verschillende afdelingen deden bij het hardlopen, verspringen, touwtrekken, volleyen, romeins wagenrennen en esta fette-lopen weinig voor elkaar onder. De wisselbeker voor alle takken van sport ging naar het district Leiden. Het volley- toernooi dames won het district Midden en Zuid-Holland en dat voor de heren West-Friesland. Dora Heemskerk uit Leiden won de 100 m dames en de heer Koopman uit Wervershof de 100 m heren. De beker voor verspringen dames kwam in handen van Wil Kraan uit Leiden; Kees Gortman uit Rijnland was bij de heren in het verspringen favoriet. Het district Gouda-Rijnlancl won het romeins wagenrennen en Purmerend bleek bij het touwtrekken de sterkste. Ton Kocke uit Zuid-Holland bracht het kogelstoten op zijn naam. 's Avonds trokken de jongeren naar het gemeentelijk concertgebouw in Haar lem. waar zij op muziek van een radio dansorkest tot Iaat in de avond hebben gedanst. moeten maken van politieke en staatkundige scholing' en vorming van de werknemers. Daar. op politiek en staatkundig terrein, komen wellicht de zwaarste sociale beslissingen te liggen Wil men op korte termijn in dat opzicht meer dan tot dusver resultaten kunnen verwachten, dan zullen ook de werkne mers meer lid moeten worden van de politieke partij om via afdelings- en kringbesturen en door middel van kan didaatstellingen en groslijststemmingen sterkere invloed uit te oefenen op de samenstelling van de volksvertegenwoor diging". Dit betoogde dc heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., toen hij van morgen de Verbondsvergadering open de. Hij stelde zelf de vraag of de feitelijke ontwikkeling er niet op wijst, dat de strijd om betere sociale rechtsregelingen veelal door de wetge ver moet worden beslist. Is de sociale verzekeringswetgeving aldus de heer Middelhuis daarvan niet een sterk voorbeeld? Meer en meer dringt zich de gedachte op, dat ook in dezen de oplossing langs de weg van de wetge ving moet worden gezocht. De belangen van de werknemers komen hierdoor nog meer op staatkundig terrein en dus in de politieke sfeer te liggen. Zo lijkt de sterk aangeprezen weg der vrijwilligheid ook niet geschikt wat betreft de P.B.O. tot verdere resultaten te komen. Moeten we thans dan maar met kracht gaan streven naar instelling bij de wet? Moet de wet op de P.B.O. misschien worden gewijzigd in die zin, dat de dwingende elementen van het destijds afgewezen wetsontwerp-Vos er in worden opgenomen? Met betrekking tot de medezeggen schap, zowel op het niveau van de be drijfstak als dat van de ondernemingen, zullen wij ons ernstig moeten bezinnen. De heer Middelhuis merkte eerder in zijn rede op. dat ,,wij het stadium beginnen te naderen, waarin voor ge hele bedrijfstakken tegelijk de moge lijkheid tot winstdeling kan worden overeengekomen, die dan per onder neming kan worden doorgevoerd. Het gaat om een rechtvaardige vermo gensverdeling en om een aandeel in de investeringen". De drie vakcentra- len beraden zich thans gezamenlijk over de vraag welke maatregelen die nen te worden getroffen om dit pro bleem aan te pakken. De heer Middelhuis zei zich af te vragen of niet veel werkgevers vaak te praktische mensen zijn. ..Praktisch als ze zijn, blijven ze bereid tot overleg met de vakbonden over allerlei zaken, maar ze houden zelf de touwtjes in han den. De verbondsvoorzitter herinnerde aan een suggestie van ir. W. H. Kruyff, voorzitter van het C.S.W.V., dat het toe kennen van commissarisplaatsen aan werknemers eigenlijk aleen maar van belang is indien er sprake is van nieuwe commissarissen. De heer Middelhuis acht de aanwezigheid van arbeiderscom missarissen toch wel van betekenis in gevallen, waarin de werknemer afhan kelijk blijft van de inzichten van op hun beurt afhankelijke personeelsleiders en de vakbonden voor voldongen fei ten geplaatst dan maar moeten zien wat er nog van te maken is. Ernstige kritiek oefende de verbonds voorzitter uit op het huurbeleid van de regering, dat hij uit een oogpunt van rechtvaardigheid onjuist noemde, omdat steeds grotere categorieën arbeiders hu ren moeten betalen, die een oneyenre- dig groot gedeelte van hun loon in be slag nemen, terwijl anderen voor dezelf de of vergelijkbare woningen of zelfs betere woningen veel minder betalen. Hij wenst geen huurverhoging op huur verhoging, maar een politiek gericht op verlaging van de bouwkosten, yolgens de heer Middelhuis getuigt het niet van wijs beleid, dat de regering blijft per sisteren bij een huurverhoging in 1962. Huurverhoging en compensatie beteke nen een nieuwe stimulans voor onze economie, die zelfs al betalen de werkgevers dat uit hun ruimte ons allen over enige tijd in een moeilijke positie zal kunnen plaatsen. „Dit rege ringsbeleid is bovendien niet bevorder lijk voor de geest, die nodig zal zijn om de eventuele moeilijkheden van straks het hoofd te kunnen bieden." Nu gezamenlijk met de werkgeversor ganisaties een nieuw systeem moet wor den opgebouwd, waarin met de nodige soepelheid loonbeieid kan worden ge voerd, stelde de heer Middelhuis nog eens, dat pleiten voor verlegging van de primaire verantwoordelijkheid naar het bedrijfsleven geenszins betekent, dat de overheid geheel teruggedrongen moet worden. „Wij zijn en blijven" al dus de heer Middelhuis "overtuigde voorstanders van een duidelijke taak v. d. overheid in 't sociaal-economische leven, ook in de loonpolitiek. Zo kunnen wij ons zeer wel omstandigheden voor stellen, dat de overheid moet kunnen optreden en men zal de overheid dan de daartoe noodzakelijke bevoegdheden moeten gunnen. Wij menen zelfs, dat zij dan zodanige bevoegdheden moet heb ben, dat zij haar sociaal-economisch be leid met succes kan doorzetten. Wat wij echter niet willen, is voortdurende niet aflatende overheidsbemoeiing met de loonvorming in al haar details". Brussel De Indische minister van financiën, Morarji Desai, is uit Londen naar Brussel vertrokken voor besprekin gen met de ministers van Financiën van de E.E.G. Op het vliegveld van Londen zei hij niets te willen zeggen over de in vloed van de E.E.G. in de toekomst op de Indische economie, voordat hij in Brussel was geweest. (Van onze correspondenten) UTRECHT, 9 juli Zaterdagavond Is een autobus, waarin voetballers en sup porters van de Rotterdamse club De Linker Maasoever gezeten waren op weg naar Driebergen om daar tegen CDN een veteranenwedstrijd te spelen bij het verkeersplein Oudenrijn te water gereden. Van de 45 inzittenden liepen twaalf personen verwondingen op, ter wijl twee een shock kregen. Dit laatste was ook het geval bij dc bestuurder en een vrouwelijke inzittende van een splinternieuwe DAF-vrachtauto, die door dc autobus in elkaar werd gedrukt, alvorens hij voor een rij wachtende auto's uit van de weg over de berm in de sloot gleed. De remmen van dc auto bus weigerden toen de bestuurder voor het rode verkeerslicht moest stoppen. Hij reed met een vaart van 60 km. De gewonden zijn met een ziekenauto en politieauto's naar het academisch zie kenhuis overgebracht, enigen konden na verbonden te zijn weer huiswaarts ke- Hontenisse. Eveneens zaterdagavond zijn te Terhole korte tijd na elkaar twee ongelukken gebeurd, die elk het leven aan een persoon hebben gekost. Om streeks negen uur slipte door nog on bekende oorzaak een auto, waarin drie jongelui zaten. De auto vloog tegen een betonnen paaltje en door de schok wer den de drie jonge mensen, een meisje <m twee jongens, naar buiten geslingerd. De 17-jarige mej. Kaam uit Zaamslag over leed kort na het ongeluk. Ongeveer een half uur later slipte ook de 30-jarige heer Nuyens uit Klooster- zande, die per bromfiets de plaats na derde waar het auto-ongeluk was ge beurd. Hij sloeg' tegen de grond en werd zwaar gewond. Hij is gisterochtend in het ziekenhuis te Hulst overleden. o Drachten. Bij een verkeersongeval te Ureterp-Verlaat zijn zondagmorgen de 55-jarige scooterrijder H. de Vries uit Utrecht en het zesjarige meisje I. Ste- neker uit Heerenveen om het leven ge komen. Mevr. K. de Vries-van der Heide, die achterop de scooter zat, werd met levensgevaarlijke verwondingen in het ziekenhuis te Drachten opgenomen. De heer De Vries merkte de personenwa gen van de heer Steneker vermoedelijk te laat op. De auto sloeg bij de botsing over de kop, waardoor het meisje uit de wagen werd geslingerd. Denekamp. De zestienjarige Bennie Egberink uit Beuningen is zondagmid dag bij een verkeersongeluk nabij zijn woonplaats zeer ernstig gewond en kor te tijd daarna in een ziekenhuis in Ol- denzaal aan de gevolgen van dit ongeval overleden. Hij kwam op zijn bromfiets in botsing met een woonwagen. Hoogkerk. Op «le noodweg is zater dagavond de veertienjarige zoon van de veehouder Schiringa uit Leegkerk aan geraden door een automobilist, die on der de invloed van alcohol verkeerde. De chauffeur vloog uit de bocht en reed de jongen, die daar fietste, aan. De jon gen liep ernstige wonden op en moest naar het academisch ziekenhuis in Gro ningen worden overgebracht. De auto mobilist kwam met zijn aoto in een sloot terecht. Hij is ter ontnuchtering ingeslo ten. Nijver dal. Zaterdagavond is de 59- jarige J. Moes uit Vriezenveen, toen hij te Daarlerveen per fiets de weg over stak, in botsing gekomen met een auto. De man werd zwaai* gewond on is later op de avond in het ziekenhuis te Almelo overleden. Eibergen. De 60-jarige bakkers knecht R. Aalberg uit Lichtenvoorde is zaterdag bij een verkeersongeluk in Beltrum om het leven gekomen. Hij reed met een bestelwagen, die op een kruispunt door een van links komende tankauto met aanhanger werd gegrepen en tegen een boom te pletter is gedrukt. De bestuurder van de tankauto liep een shock op. f' Heesch. De 13-jarige C. de Brok is 7. aterdagmidda-g met zijn bromfiets on der de trein van Oss naar Ravenstein geraakt en om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op de door knipper lichten beveiligde overweg, ongeveer tien meter van de ouderlijke woning van de jongen, die zonder medeweten van zijn ouders een bromfiets van thuis had meegenomen. Kampen. De 17-jarige mej. M. P. Kramer uit Ommen is zaterdag om het leven gekomen nadat zij, op haar fiets de Friese Weg overstekend, door een vrachtauto was gegrepen. Haar vriendin, die achterop zat, bleef ongedeerd, maar kreeg een shock. DEN HAAG, 9 juli De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal op uitnodiging van de Italiaan se regering op 17 en 18 juli een bezoek aan Rome brengen om met de vice- minister-president tevens minister van Buitenlandse Zaken, de heer P. Piccj- oni, internationale vraagstukken, die voor beide landen van belang zijn, te bespreken. Voorts zal mr. Luns worden ontvangen door de president van Italië, de heer A. Segni, en door de minister president, de heer A. Fanfani. DEN HAAG, 9 juli Ir. J. L, T. Siap- man te Vught is gekozen tot lid van het dagelijks bestuur van de Katholieke Volkspartij. Hij vult de vacature, ont staan doordat de heer Horbaeh vice- voorzitter van het dagelijks bestuur is geworden. De heer Siepman is kri»&- voorzitter van de kring Den Bosch.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 5