Ook in Djakarta groot optimisme M, Mikoy an naar Indonesië I Ruggespraak met LONDEN voor politieke unie REGERING VAN STEMFRAUDE BETICHT Revolutie zonder bloedvergieten PRINSES PAOLA OP VAKANTIE Bom in Sint Pieter werk van Spaanse anarchisten GRAFELIJKE BABY VAN KENT aar overeenstemming zou nog onzekere zaak zijn Bonns voorstel aan de Zes 19 JULI VOOROVERLEG IN DE V.S. Speculaties over samenstelling gevolg Soebandrio 'anse senaat verwerpt ^Pierrelatte Kaartjesautomaat bij Haagse tram Papoea-studenten onderbreken bezoek Indonesië Het weer Morgen warmer Sigaar duurder Rapport in N.-Guinea vrijetijdsverf Zuidwestelijke wind Het weer in Europa Ikeda: Geen Japanse kermvapens zolang ik premier hen' X? :!ul' (AFP) Wuar- LIMA, 19 juli (Rtr.) Do Peruviaanse strijdkrachten heb ben zich gisteren, zoals in het grootste gedeelte van onze vorige oplaag al gemeld, in een onbloe dige revolutie meester gemaakt van de macht, door de schei dende president Manuel Pra- do af te zetten en een militaire junta te installeren. Prado had ge weigerd gevolg te geven aan de eis van het leger, de presidents verkiezingen, waarbij geen der kandidaten de vereiste meerder heid behaalde, ongeldig te verkla ren. De Amerikaanse regering maakte onmiddellijk daarna be kend dat ze de betrekkingen met Lima opschortte. Ook de regerin gen van Venezuela, Costa Rica en Colombia deelden mee het nieuwe bewind in Peru niet te zullen er kennen. Venezuela pleitte boven dien voor een bespreking van de kwestie op een conferentie van amerikaanse ministers van bui tenlandse zaken. 47 kleurstalen 10 ct in de winkel kwaliteitsverf ROME, 19 juli De pauselij ke gendarmerie heeft haar onder zoek naar de ontploffing van de tijdbom van zaterdagavond in de Sint Pieter beëindigd. Eerst werd gemeend, dat men hier met een plasticbom te doen had, maar het is duidelijk geworden dat deze een gasbom was met een uurwerk. De resten worden nu technisch be studeerd, door een speciale afde ling van het Italiaanse ministerie van defensie. De theorie, dat de bom neergelegd werd door een psychopaat, doet nog steeds op geld, maar intussen voeren zeke re sporen mogelijkerwijze ook naar Milaan. Aan zee pni'n ,i i 'ndonesische hoofdstad '-«nip r.C',,1- kansen op een vreed- hinea nK .van 'k' kwestie-Nieuw- 1's Ihani 7™ool'-.zo K'oot zijn Reweest i pht Sn„i IJ w'jzen erop, dat presi- ph na geruime tijd te hcb- °Ver veigerd tot onderhandelingen l?adepVo?aan' een van z'j" beste .ashino+ minister Soebandrio, naar Jijn .i,'."1. zou sturen, als hij niet van 'alik afgezant aldaar, Adam ten. gunstige berichten had ontvan- kiet0!,! Indonesische leiders zelf nog vnio vee' °Ptimisme durven tonen aren ii>1f waarnemers te ver- Van ItioL 5et traditionele wantrouwen Jakarta jegens Den Haag. An- 19 juli (UPI, De *che 16 amiiassade in de Indonesi- tlat i '"^''Istad heeft bekendgemaakt A„ lasslsehe eerste vice-premier, ^^'koyan, tijdens zijn staatsie- \v0fd aan Indonesië vergezeld zal 'ttissjj11, t'oor functionarissen van het taker, ministerie van buitenlandse l'f'ht k.Soob1 's u'tgenodigd door presi- i vl ,rno 1,1 verhand met de ope- n" h«J+ï voor (,e Aziatische Spe- Ssivl sportstadion, dat met .'1 ïiï.,1 ulP werd gebouwd. Miko- M'ht °P ~f juli in Djakarta ver- Kf>' ARlJS 19 juli (AFP) De Fran- t<'t|S' "Uat beeft vannacht met 164 te il- ''t stemmen de outwerp-begroting, o.m. gelden worden gevraagd k,,( r Re bouw van een fabriek voor 'att beiden van isot°Pen in l'ierre- e' verworpen. L begroting zal thans opnieuw door *W k 'onale Vergadering moeten wor- Va- behandeld. Bij de behandeling er- 'o|._ln eerste lezing door de Nationale L^JRering, begin dezer week, kreeg door de oppositie ingediende mo- van wantrouwen tegen de rege- n15 eep onvoldoende meerderheid óm |fi6n gering ten val te brengen, het- 'la- Somatisch inhield dat de begro- *cbouwJaan°€nc|men moest worden be- derzijds zouden ook enkele kwesties die in het plan-Bunker worden opgewor pen, zoals de vaststelling van een tijd stip waarop Indonesië het bestuur over Nieuw-Guinea zou kunnen overnemen en het recht van de Papoea-bevolking op zelfbeschikking, hinderpalen kunnen vormen, zo wordt gezegd. Inmiddels heeft Radio Repoebliek Indonesia volgens UPI gewaar schuwd, dat ,,de aard van de huidi ge missie-Soebandrio niet de veron derstelling behoeft te rechtvaardigen, dat zijn vertrek naar Washington betekent dat de besprekingen met de Nederlanders worden hervat". De on derhandelingen zouden alleen moge lijk zijn „indien de Nederlanders be reid zijn de verlangens van het In donesische volk in te willigen": Het was vannacht nog niet bekend of Soebandrio, die vandaag in Washington werd verwacht, de leiding van de Indo nesische delegatie zou overnemen van ambassadeur Malik of dat hij zich zou tevreden stellen met het ge ven van richtlijnen aan de delegatie of deelnemen aan de belangrijkste zittin gen. Er wordt in Washington even eens volgens UPI gespeculeerd over het feit dat de Indonesische minister wordt vergezeld van de vice-stafchef van het Indonesische leger, luitenant- generaal Hidajat; men meent dat hij de reis meemaakt om er de nadruk op te leggen dat Indonesië bij het over leg met Nederland geen concessies zal doen.Er bestaat in de Amerikaanse hoofdstad ook belangstelling voor de aanwezigheid in Soebandrio's gevolg van Ganis Harsono, de officiële woord voerder van Buitenlandse Zaken in Djakarta. Men wijst erop dat het over leg tot nu toe in het geheim heeft plaatsgehad en dat daarom aan offi ciële woordvoerders voor contact met de buitenwereld geen behoefte bestond. In Washington verluidt bovendien dat zich in Soebandrio's gezelschap nog twee hoge ambtenaren van Buitenland se Zaken bevinden. Welingelichte kringen in Washington zeiden dat Soebandrio's aankomst in de Amerikaanse hoofdstad naar alle waarschijnlijkheid zal resulteren in verdubbelde pogingen om overeenstem ming te bereiken over de toepassing van het plan-Bunker op het stuk van het zelfbeschikkingsrecht voor de Pa poea's. Het zou meer eii meer duide lijk worden dat de Indonesiërs voelen voor een kortere overgangsperiode dan in het plan-Bunker is voorzien; Neder land zou zich daartegen blijven ver zetten. Indonesië en Nederland zouden het niet eens zijn over het tijdstip waar op de Papoea's zullen worden geraad pleegd over hun toekomst. Indonesië zou nogal wat tijd willen zien verstrij ken alvorens dit zou kunnen gebeuren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 juli De Haagse tram gaat een proef nemen met kaartjesautomaten, waaruit rittenkaar- ten en gewone biljetten kunnen worden getrokken. Zij zijn aangebracht bij enkele drukke halten: het station Hollandse spoor en Madurodam. Peruviaanse tanks staan sinds de jongste militaire putsch dreigend opgesteld voor het in karakteristieke, Spaans-kolo niale stijl opgetrokken presidentiële paleis te Lima. (Telefolo). DJAKARTA, 19 juli (AFP) Alhier is woensdag vernomen, dat drie van de zeven Papoea-studenten, die op het ogenblik een bezoek brengen aan In donesië, morgen naar Nieuw-Guinea zullen vertrekken. Een van de drie, Amos Indey, zei, dat zij dc plaatselijke leiders op de hoogte zouden stellen van de werkelijke situatie in Indonesië en van de houding t an de Indonesische regering tegenover Nieuw-Guinea. De drie studenten zul len slechts enkele dagen in Nieuw-Gui nea blijven, waarna zij terugkeren naar Djakarta om hun bezoek aan verschil lende delen van Indonesië te hervat ten. Ook zullen zij 17 augustus de viering van de onafhankelijkheidsdag bijwonen. V.S. President Kennedy heeft woensdag William R. Tyler benoemd lot opvolger van Foy Kohier als on derminister van buitenlandse zaken voor Europese aangelegenheden. Kohier is naar men weet benoemd tot ambas sadeur in de Sovjet-Unie in de plaats van Llewellyn Thompson. De militaire raad in Lima, samen gesteld uit hoofdofficieren van de legeronderdelen, is beëdigd tijdens een plechtigheid in de gouden zaal van het presidentiële paleis. Aan het hoofd staat generaal Ricardo Perez Gody van de landstrijdkracl i. De andere leden van de junta zijn generaal- majoor Pedro Vargas Prada. opper bevelhebber van de luchtmacht, vice- admiraal Francisco Torres Matos, opperbevelhebber van de marine en generaal Nicolas Lindley III, opper bevelhebber van het landleger. Offi cieel werd bekendgemaakt dat niemand om politieke redenen is gearresteerd. Functionarissen van de Venezolaanse ambassade in Lima hebben ontkend dat de leider van de APRA-partij, Haya de la Torre, zijn toevlucht op deze ambassade zou hebben gezocht. Waar hij wel is, blijkt tot dusver een goed bewaard geheim. Volgens de nu door de junta ge controleerde Radio Nacional in Lima is alles in Peru rustig. Als men de tanks en pantserwagens buiten be schouwing laat, die zijn gestationeerd rondom de Plaza de Armas en het presidentiële paleis, dan ziet Lima er inderdaad vreedzaam genoeg uit. De coup in Lima werd herhaald in de andere grote steden van Peru, waar de garnizoenscommandanten het be stuur ook dat van de provincies hebben overgenomen van het burger lijk gezag. In een militair decreet is de Peru viaanse grondwet buiten werking ge- Advertentie) EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS GROEP BONN, 19 juli (DPA) De West- duitse regering heeft de EEG-landen voorgesteld Engeland te raadplegen, vóór de landen van de EEG een ver drag over de opbouw van een politieke unie ondertekenen, zo is uit ambtelijke kringen van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken vernomen. Bonn stelt zich hierbij een confe rentie van de Zes met Engeland voor, waarop het ontwerpverdrag kan worden besproken. Dit wordt een redelijk voorstel genoemd, waar door Engeland de mogelijkheid krijgt „zijn stem bij de opbouw van de politieke unie te laten gelden". Diplomatieke kringen in Bonn menen dat de Westduitse regering met dit voorstel tevens cie Benelux-landen tege moet wil komen. Tot nu toe hebben Nederland cn België op het standpunt gestaan dat toetreding van Engeland tot de Europese Gemeenschappelijke Markt moet worden afgewacht, om daarna een politieke unie op te bou wen. Bonn wil met het voorstel de in april mislukte onderhandelingen over een politieke unie weer op gang bren gen, Adenauer zou een verdrag over een politieke unie spoedig ondertekend willen zien, om voor het geval dat hij af moet treden de terugweg te ver sperren. Volgens de Westduitse re gering zou dan met ratificering van het verdrag kunnen worden gewacht tot Engeland tot de Gemeenschappe lijke markt is toegetreden. Uit Parijs werd vernomen dat Frank rijk voor het verschaffen van inlichtin gen over de onderhandelingen aan Groot-Brittannië is, maar tegen directe deelneming gekant is. Frankrijk zou tot nu toe Engeland steeds op de hoogte hebben gehouden van de stand der besprekingen. Do voorzitter van de Westduitse so ciaaldemocratische partij, Erich Ollen- hauer, heeft gezegd dat de voorwaar den die" door de leider van de Britse Labourpartij, Hugh Gaitskell, voor toe treding van Engeland tot de Europese Gemeenschappelijke Markt zijn ge steld, geen „onoverkomelijke hinder nis" vormen. Ollenhauer zei dit in een vraaggesprek voor de radio. Met de vraagstukken die Gaitskell in Brussel aan de orde heeft gesteld moet reke ning gehouden worden, „wil men niet nog grotere moeilijkheden scheppen", zo zei hij. Ollenhauer zei voor uitbrei ding van de Gemeenschappelijke Markt te zijn. ..Wij vinden die uitbreiding noodzakelijk om tot nauwere economi sche samenwerking met de V.S. te komen." V.S. weigeren erkenning militaire junta PERU steld en is in het land de staat van beleg afgekondigd. Het nieuwe Peruviaanse militaire be wind heeft volgens A.F.P. het houden van nieuwe algemene verkiezingen vastgesteld op de tweede zondag in juni volgend jaar. De 73-jarige president Manuel Prado, wiens ambtsperiode van zes jaar in tien dagen zou zijn beëindigd, werd kort voor vier uur gistermorgen ge arresteerd, toen ook zijn paleis werd afgezet door vijftig tanks en pantser auto's. Een tank forceerde het toe gangshek. Enkele minuten later werd Prado in een bewaakte stationcar weg geleid. Hij is gebracht naar het eiland San Lorenzo in de Stille Oceaan. De enige presidentiële kandidaat die zich over de staatsgreep uitsprak Fernando Belaundc Terry, zei: „De coup bewijst dat niemand ongestraft in Peru fraude kan plegen". Volgens hem zal het militaire bewind „respect tonen voor de grondwet" welke, zoals gezegd, buiten werking is ge steld. Beta uiule, die sprak in Arequipa, zei dat hij donderdag naar Lima zou terugkeren. Hij vond het nog te vroeg om de politiek uit te stippelen die zijn partij na de coup zou gaan voeren. Belaunde en de strijdkrachten hebben gezegd dat dc presidentsverkiezingen van juni vals waren, omdat op grote schaal was gefraudeerd. De kiesraad had de beschuldiging afgewezen. Daar op hadden de legerleiders naar hun uiterste machtsmiddel gegrepen. Later op de avond deden zich giste ren ongeregeldheden op de Plaza de Armas in Lima voor. Studenten dat nam men althans aan gooiden met stenen naar legervoertuigen, daarbij beledigende leuzen als „dieven" roe pend. De politie gebruikte traangas, gummistokken en brandspuiten om de menigte te verspreiden. Ze bestond uit een duizendtal personen. In totaal waren ongeveer vijfduizend mensen op de been, maar het gros van hen was voor de revolutie. Er zijn geen aan wijzingen dat de 300.000 léden van het algemeen vakverbond in staking zullen gaan tegen de loop der gebeurtenissen. Cuba. Een eenmotorig Cubaans vliegtuig, met zes inzittenden aan boord, is gisteren geland in Miami (Florida, VS). De drie bemanningsle den en de drie passagiers vroegen asiel. (AFP) Prinses Pao la van België werd deze week door een fotograaf betrapt op het strand van Marina di Ronchi in Italië, waar zij geniet van een vakantie. Haar zoon, prins Philips, zag er in zijn strandkleding zeer parmantig uit. (Van onze Romeinse correspondent) Het overigens goedkope en zeer algemene uurwerk is afkomstig van een Milanese firma en men heeft ge meend enige parallellen te kunnen vast stellen tussen de ontploffing in de Sint Pieter en een aanslag, die enkele maan den geleden in Milaan gepleegd werd op de Italiaanse zetel van de Opus Dei-organisatie. Het leek daar, dat men te doen had met bet werk van wel licht Spaanse anarchisten. Het is evident dat de ontploffing in de Sint Pieter niet de bedoeling heeft gehad om ernstige schade toe te bren gen. De afstelling van de wekker op 20.20 uur wijst er tevens op, dat de dader of daders bewust persoonlijke on gelukken hebben willen vermijden, om dat op dat uur de basiliek gesloten was en er praktisch geen mensen in aan wezig waren. Het enige wat men ze ker weet is, dat de dader een zeer lang iemand geweest moet zijn. Want de bom was zo hoog op de „mensa" van het grafmonument van Clemens X neer gelegd, dat een normaal persoon er niet zonder hulp van anderen of zonder een trap of stoel bij kon. De eerste foto van de twee weken oude Graaf van St. Andrews, het eerste kind van de Hertog van Kent (neef van de Britse koninginen van de Hertogin, geboren Anne Worsley. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt Ie 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen Vrijdag: Zon: 4.43-20.49. Maan: 22.41-8.18. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 19 juli Een zwak hogo- drukgebied boven onze omgeving heeft geen kans gezien weerstand te bieden aan een aanvallend zwak Occaanfronl- tje. Dit drong vanmorgen met enige re gen ons land binnen, gevolgd door voch tige en vrij warme lucht. Morgen ko men er weer opklaringen voor met temperaturen van ruim 20 graden. Engeland. Sir Winston Churchill hoeft gisteren, voor de eerste maal sinds hij zijn dijbeen brak, zonder hulp een paar stappen gezet. De genezing verloopt nog steeds voorspoedig. (Keu ter) Wisselend bewolkt met op enkele plaatsen een buitje. Matige wind tussen zuid en zuidwest. In de middag 19 a 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruit zichten: licht onbestendig, maar enke le perioden met goed strandweer. Station: Weer Den Helder Ypenburg d nssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Gen eve Wenen Innsbrück Rome Madrid Mallorca regen geh. bew. geh. bew. licht bew. zw. bew. licht bew. half bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. motregen onbew. mist mist geh. bew. licht bew. licht bew. mist onbew. onbew. licht bew. max. min. temp. temp gisteren 18 17 18 18 18 18 20 19 20 21 19 22 18 20 18 22 neersl afgel. 24 uur 0.1 0 0 0 0 0 0 2 7 0 0 0.2 0 0 0.1 0 3 0 2 0 0 3 0 0 0 TOKIO 19 juli (UPI) Premier Hayato Ikeda vail Japan heeft van daag verklaard dat Japan niet met kernwapens zal worden bewapend „zo lang ik premier ben". „Ik wil geen kernwapens hebben", zo zei hij op zijn eerste persconferentie na de beëdiging van zijn derde kabinet. Ikeda beantwoordde vragen over een onlangs door de voormalige premier, Sjigeroe Yoshida, afgelegde verklaring waarin was gezegd dat het Japanse volk zich zonodig met kernwapens te gen de bedreiging van het communis me zou moeten bewapenen. „Tijdens de verkiezingscampagne heb ik tegenover het volk de belofte afge legd dat ik geen kernwapens zal dul den. Zolang ik premier ben zal Japan geen kernwapens krijgen", aldus Ikeda. DEN BOSCH, 19 juli Naar aanlei ding van de prijsstijging van sigaren tabak in de laatste tijd (dertig tot veertig procent) hebben de werkge versverenigingen in de Nederlandse sigarenindustrie zich gisteren beraden over de gevolgen van deze stijging voor de in de nabije toekomst te oi- gen prijspolitiek. Men besloot, gezien het belang van handhaving van de kwaliteit van de artikelen van deze bedrijfstak, op korte termijn contact op te nemen met het ministerie an Economische Zaken, om per 1 oktober tot een „passende" prijsverhoging te kunnen overgaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 1