Muziekfeest Verschil tussen in Kerkrade Berlioz en gerJjn decept ie voor V olstrekte Weir Highschoo Band VERF JAN VISSER Geen kernproeven meer van V.S. Gesprek over zolang mogeli Nederland op de Telstar KUIFJE IN TIBET 7 DE PELSJAGER m Alfredo DAGPUZZEL Met één aandeel 'Vèreenigd Bézit van 1894' 4» voordelen van een uitgebreide aandelenportefeuills Wuppertal zorgt voor een HOOGTEPUNT KENNEDY VIA TELSTAR: Nederlander in Japan omgekomen EXAMENS 7 MOORD in de Apollokliniek megacycle!, pyromaan! Donderdag gesprek van mr. Hustinx met de VS Benoeming HET NIEUWE DAGBLAD DINSDAG 24 JULI 1962 PAGINA 2 (Advertmtie) Nieuwe wereld Belevenis Beleggingsfonds CONVERTO Converteerbare obli gaties gespreid over ruim 70 soorten Jaarverslag 1961/1962 verkrijgbaar bij de Directie: H.B.B. Keizersgracht 706 Amsterdam DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY do<x HERCÉ 121 Copyright Casterman Hou er mee opduizend bommen en gram ten HL word er week van. Een ogenblikjeeven mijn zakdoek pakken Ha, dAar ben Je, stuk straAlbu/ldozer.' Kom hier, a Is je durft, hap schaar, en ik verander je in een bedde kleedje! Arme, arme sneeuwman Hij is bang lDoor z'n neus zo hard te snuiten heeft de kapitein hem schrik, aangejaagd ERIC DE NOORMAN 15. Eric en Erwin wisselen een bedenkelijke blik. „Ik vertrouw het niet," mompelt de prins schouderophalend. Eric grinnikt. „Ik vertrouw het net zo min, zoals het er daar uitziet," antwoordt hij, „maar wat kan ons gebeuren, wanneer we er eens een kijkje gaan nemen? Laten onze mannen de boerderij omsingelen, dan gaan wij". „Jaja", gromt Erwin. „De koning gaat voorop als het er om gaat zijn nek in een lus te stoppen". Hij wendt zich verontwaardigd om en wenkt Kentill. „Leg een ring van boogschutters om die woning," roept hij de krijgsaan- voerder toe, voordat Eric de kans krijgt nog wat in het midden te brengen, „en ga met een stel flinke kerels daar een kijkje nemen!" Kentill knikt en terwijl Eric de Noorman beteuterd van Erwin naar de krijgsman kijkt, zegt Erwin met een grijns: „Als de koning nie* voorzichtig met zich zelf omspringt zal ik 't wel doen." Inmiddels hebben de krijgers Erwins bevel uitgevoerd en in diepe stilte wachten allen af, wanneer Kentill en een aantal mannen binnen de palissade verdwijnen. „Niemand hier!" klinkt Kentills stem na enige tijd en dan begeven ook Eric en Erwin zich naar binnen. „In ieder geval zijn hier tot voor kort mensen geweest", merkt Eric op, wijzend op de weg geruimde sneeuw op het erf. „Die schoorsteen rookt niet uit zich zelf' enIneens staat hij als aan de grondgenageld stil. Een krijgers in zijn omgeving worden bleek om de neus. Want duideÜJK hoorden allen een vreemde, korte kreet, hees en schril. HET AANDEEL "NEF0" NA DE BEURSCRISIS. DE NEDERLANDSCHE FONDSEN MIJ."NEFO" N.V. Herengracht 436, Amsterdam (C.) door MARTIN MONS •ut KERKRADE, 24 juli De catastro phe, die zich zondag aan de Weir High- school Varsity Band uit Virginia vol trok, en waarover ik u gisteren ietwat schertsenderwijze berichtte, heeft in Kerkrade het algemeen medeleven gaande gemaakt. Terecht. Maar men moet de achtergronden weten om te beseffen hoe terecht dat medeleven was. Ziehier de feiten, zoals ik ze ver nam uit de mond van de manager die de trip min of meer had georganiseerd. Weir telt ongeveer 30.000 inwoners, de highschool heeft om en de nabij 1400 leerlingen. De reis die de band aan het maken is (de jongelui zijn inmiddels naar Parijs vertrokken) kost, de passa ge van het vliegtuig inbegrepen, tussen de 50- en 60.000 dollar. Ieder lid 'van de band werd verantwoordelijk gesteld voor het bijeengaren an 250 dollar. Sommige leerlingen konden recht streeks putten uit eigen middelen, d.w.z. uit die van hun ouders. De meeste ech ter gingen op- eigen gelegenheid aan de slag. Zfl gingen dus in hun vrije tijd 'werken, of zij collecteerden tijdens de weekends. Sommigen dreven de zelf werkzaamheid zo ver, dat zij snoep uit Holland" lieten komen, welke lekker nijen zij ter plaatse tegen fancyprijzen verkochten. Aldus werd botje bij botje gelegd en werd de reis naar Europa aanvaard. Naar Europa, d.w.z.: naar Kerkrade. Aus der neuen naar de heel alten Welt. En daar volgde de deceptie, de volstrekte deceptie. Na het ingrijpen van de jury was de dirigent, de heer Dale W. Lutten, een gebroken man. Hij verklaarde naderhand: ,,Ik begreep, dat wij een marcheerband waren, en geen concertband". Maar je zal maar met een corps van 140 meisjes en jon gens de oceaan overvliegen, alleen om aan de andere zijde die ontdekking te doen. Daar is muziek en muziek. Ook de Weir Highschool Varsity Band heeft maanden vóór het feest een lijst van twintig werken ontvangen, waaruit een keuze gedaan kon worden. De muzika le leider aldaar ter plaatse begreep er niets van, toog nochtans bereidwillig aan de studie en ging in Kerkrade met zijn jongens bereidwillig zitten blazen: Hggtqr Berlifi? en,„Arthur Meulemans. (Advertentie.) En pas in Kerkrade hadden zij in de gaten dat zij, muzikaal en anderszins gesproken, waren beland in een geheel nieuwe wereld, dat tussen Weir in Vir ginia en Kerkrade in Nederland in alle opzichten hemelsbrede verschillen be staan. Zo ongeveer als tussen blues" en „suite classique". De ontknoping was even komisch als tragisch. Maar Dale W. Lutten moet straks in Weir maar waarmaken, dat hij niet helemaal voor niets naar het goede oude Europa is overgestoken. Want ook in Weir heeft men een plaatselijke pers. Gelukkig heeft men een eerste prjjs „marche ren" mee kunnen nemen. Maar als er nu eens naar het „concerteren" ge vraagd wordt? M.a.w.: hoe maakt men in Weir het verschil tussen Berlioz en Berlin duidelijk? Ziehier eemopgave die nauwelijks is te volbrengen. En nu ik het toch over niet te overbruggen klo ven heb: in Kerkrade lopen nog altijd twee bijzonder uit de kluiten gewassen Joegoslaven rond, die men samen in de concerthal of breeduit zittend op een caféterras kan waarnemen. Ook zij wer den geconfronteerd met de duidelijke Amerikaanse vergissing. Kerkrade ver broedert, maar in hoeverre werkt het dusdoende verdergaande contrasten tussen oost en west in de harld? Scherts terzijde. Het festijn heeft gisteren weer twee concerten opgele verd. Om vijf uur in de middag overal elders dan in Kerkrade een onmogelijk uur ging in de concert hal „Carmina Burana" van Carl Orff, dat merkwaardige werk dat met een bijna 'onbeschaamd gemak balanceert op de grens tussen echte muziek en bijzonder echte Kitsch. Het werd uit gevoerd door een ..Instrumental-Ver ein" uit Wupperal-Elberfeld, door het „Burgerhauschor Langenberg" en ZAANDAM door het „Burgerhauschor Langen berg" en door de „Konzertgesell- schaft Velbert". Amateurs allen te zamen. afgezien dan van de dirigent Willi Fues, die een natuurlijk voor treffelijke opera in Wuppertal muzi kaal beheerst. Op dat festijn van het amateurisme was deze uitvoering, met al haar duidelijke gebreken, een hoog tepunt Hoever kan men amateuris tisch muziek makend reiken? Wupper tal heeft waarschijnlijk de grens ge steld. Des avonds was overigens weer het professionalisme aan bod, zij het listig vermengd met het amateurisme: het' Promenade orkest van de N.R.TJ. on der leiding van Benedict Silberman en de „Maastreechter Staar" gaven sa men een opera- en operette-concert met solistische medewerking van Elfie May- erhofer en Josef Traxel. En natuurlijk was de concerthal toen tot de laatste plaats bezet. Overigens bepaald niet ten onrechte. De duizenden liefhebbers kwa men overvloedig aan hun trekken door dat zij al de hun bekende melodieën kregen voorgeschoteld. En de „Staar" in een drinklied uit Verdi's „Ernani" is ten naaste bij een belevenis. De fjjn- proeverige liefhebbers konden dan eens (her) ontdekken hoe intrigerend pikant zo'n ouverture van Aubert als „La muet- te de Portici" is. Iedereen was eigen lijk gelukkig gisteravond. De tijden wa ren in feite rijp voor een echt Prome nade-concert, met wandelende mensen en klinkende glazen. Kerkrade moest zich daarop eens voor een volgende gelegenheid bezinnen, dunkt my. Vanavond zijn het koor van de Ween- se staatsopera en dat van de Wiener San- §erknaben aan bod in de Mis in C van eethoven en in het Requiem van Mo zart. ZD worden begeleid door de „Wie ner Hofkapelle", bestaande uit leden van het Weens Philharmonisch Orkest, die door Herbert von Karajan zelve zij het na enig tegenstribbelen voor één dag ter beschikking zqn gesteld. Zó ver reikt de macht van Kerkrade. HERMAN HOFHUIZEN DEN HAAG, 24 juli De 37-jarige H. de Raadt uit Tokio, vertegenwoor diger van de N.V.-Lindeteves Jaco- berg uit Amsterdam in Japan, is dode lijk verongelukt, toen de auto, waarin hij zat, in botsing kwam met een truck. De ouders van de heer De Raadt, die in Heemstede wonen, zijn inmiddels op de hoogte gesteld. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. BIERVLIET In de nacht van zon dag op maandag is op de kruising Philippine-Biervliet de 19-jarige land bouwer de heer L. van de Vijver uit Philippine met zijn bromfiets tegen een auto gereden. De zwaar gewonde brom fietser overleed kort na het ongeval. De auto sloeg tweemaal over de kop en kwam in de sloot terecht. De be stuurder liep ernstige verwondingen op aan de ogen. Van de vier overige in zittenden moest er een zich onder behandeling stellen, maar kon later naar huis terugkeren. NIJMEGEN, 24 juli Het telefoon gesprek, dat de burgemeester van Nij megen, mr. Ch. Hustinx, via de Tel star zal voeren met zijn ambtgenoot van de Amerikaanse stad Albany, de heer E. Cornig, en met de heer Robert Young, voorzitter van de Kamer van Koophandel in Albany, is bepaald op donderdagavond half negen. Het ge sprek zal worden geleid over Engeland HAARLEM, 24 juli Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de zeer eerw. heer H. N. M. Vreeswijk, pastoor te Zwaagdijk, en tot zijn opvolger benoemd de zeer eerw. heer G. C. M. A. van Waesberge, die pastoor was in de pa rochie van de H. Francisca Romana te de Cocksdorp. Met ingang van 3 augustus is be noemd: tot pastoor van de parochie van de H. Francisca Romana te dt Cocksdorp de zeer eerw. heer P. Th. Brinkman, die kapelaan was van de parochie van de H. Vincentius a Paulo te Volendam. Op voordracht van de Êrovinciaal der priesters van het H, (art, heeft mgr. Van Dodewaard op' dracht verleend aan de zeer eerw. pa ter A. A. van der Maas S.C.J. om voor bereidingen te treffen voor de stich ting van een parochie te Amsterdam- Bui tenveldert-noord. WASHINGTON, 24 juli (Reuter) President Kennedy heeft gisteren op zijn persconferentie die via de Telstar naar Europa werd uitgezonden, ver klaard dat Amerika geen kernproeven meer zal nemen, „als wij er tenminste niet toe gedwongen worden en als onze veiligheid niet wordt bedreigd". De V.S. zullen een analyse maken van de serie proeven, die de Russen volgens hun jongste bekendmaking zullen ne men, en „nagaan of' deze proeven een gevaar voor de veiligheid van Ameri ka betekenen". Kennedy legde er nogmaals de na druk op, dat de rechten van het Wes ten in Berlijn uit de laatste wereld oorlog stammen en niet onderhevig kunnen zijn aan eenzijdige afschaf fing. Op het ogenblik wordt nog Advertentie) steeds met de Russen over Berlin gepraat. Deze politiek van overleg, aldus Kennedy, zal zo lang mogelijk worden voortgezet. Het periodieke overleg met de Russische ambassa deur, Dobrynin, zal dan ook, naar Kennedy hoopt, niet verbroken wor den. Kennedy toonde zich „zeer bezorgd" over het mislukken van de pogingen om Katanga weer in de Congo te doen opnemen. Volgens de president ver loopt de tijd niet in het voordeel van de centrale Congolese regering onder leiding van premier Adoela. De grote economische hulpbronnen van de Congo liggen in Katanga en de maatschappij (Union Minière), die deze bronnen beheert, betaalt alleen belasting aan de Katangaanse regering, zodat de regering-Adoela zonder geldmiddelen bluft. Kennedy zei, dat zijn regering de pogingen van de VN om Katanga weer met de rest van de Congo te ver enigen, krachtig steunt. Kennedy deelde mee, dat hij niet van plan is een rechtstreekse telefoon verbinding van het Witte Huis met het Kremlin tot stand te laten brengen. Zoals bekend, zijn er onlangs berichten verschenen over een dergelijke tele foonverbinding, waarmee voorkomen zou moeten worden dat „per ongeluk" een oorlog uitbreekt. ,,In onze verhou ding met de Russen gaat het niet om verbindingen", zo zei Kennedy. De Amerikaanse president ging na der in op de verklaring, die de Ameri kaanse onderhandelaar in Genève, Ar thur Dean, onlangs heeft afgelegd. Dean zei toen, dat het als resultaat van de jongste Amerikaanse kernproe ven misschien mogelijk zal zijn tot een overeenkomst over het staken van alle kernproeven te komen zonder dat be palingen over inspecties ter plaatse in de Sovjet-Unie noodzakelijk zijn. Ken nedy verklaarde, dat Dean hiermee niet het huidige standpunt van de V.S heeft weergegeven. AMSTERDAM, 24 juli Boekhou den M.O.: H. Heeres, Assen; J. v. d Merwe, Bolnes; H. Menke, Epe; B. Mense Rotterdam; R. Naar en J. van Nes, Amsterdam; F. Mulder, Hengelo; H Lueks, Deventer; L. Zimmer, Haar- len; J. Rosewij, Utrecht; M. van Oor schot, Barendrecht; Nolet, Den Haag en W. Neumann, Buitenpost. Handelswetensch. M.O.: H. Boonac- ker, Groningen. AMSTERDAM, 24 juli M.O. Lich. opvoeding: B. Knijper, Heiloo; W. de Lange. Amsterdam; N. Nauta. Arn hem; A. van Rejjsen, Amsterdam; G Snikkenburg, Amsterdam; W. Somberg Enkhuizen; G. Visser, Amsterdam; K Vondeling, Enschede; C. de Vos, J. Welleman,Amsterdam; Bruggeman, Goes; N van Damf, Schoonhoven; H. van der Eijk, Boskoop; J. Faber, 's-Gra- venhage; E. Hartman, Rotterdam; J. van Heek, Leiden; J. Henneigen, 's-Gra- venhage; Hogendoorn, Woerden; T. Hoogeboom, Leiderdorp; Sj, Joritsma, Spijkenisse; J. Koopmans. Goenga; J. Nieboer, Wildervank; P. Lambregts, St. Willibrord; H. Leushuis, Borne; F. van Lierop, Helmond; J. Lorist, Lichten voorde; J. Maas, Sittard; J. Matlung, Zwolle; F. Petterson, Rotterdam; F. Quirjjnen, Breda; W. van Rosmalen, Rosmalen; J. Schilders, Waalwijk. GRONINGEN, 24 juli De N.V. Scheepswerf Kerstholt in Groningen en de scheepswerf N.V. De Drostenborg te Zuidbroek zullen binnenkort samen een zeewaardig jacht bouwen voor prins Rainier van Monaco. Het schip wordt in onderdelen vervaardigd op de werven in Groningen en in Zuidbroek en wordt volledig afgewerkt in Zuidbroek, waar een grote hal voor d't doel wordt ge bouwd. MOCO (Advertentie) x LEEST ONS VERSLAG OVER HET 1e HALFJAAR 1962. OP AANVRAAG GRATIS VERKRIJGBAAR. HENGELO, 24 juli Morgen viert pastoor Th. W. de Kruit van de H. Hart parochie alhier zijn zilveren priester feest. Dit heuglijk feit zal door de paro chie worden gevierd op zondag 19 augustus. 30 „Ik doch eigenlijk meer an dat sakie met die mannekien, inspecteur. Een kriem pasjenel, zo gezeid." „Er naast, Van Tol, vierkant er naast. De ver houding met die Siamese poes was niet zo'n verhou ding. Hij heeft haar nodig voor zijn werk, zoals hij het atelierpersoneel ook nodig heeft. Ze was on misbaar voor die show in New York. Maar nu zijn vrouw veilig was opgeborgen in de Apollokliniek en belette zeker wel een week of zes zou moeten blijven belette niets hem die juffrouw mee naar New Yrok te nemen. En wat daarna kwam was van later zorg. Een krijgsman wint al veel, al wint hij niets dan tijd. Neen, die historie kan ik niet als een drijfveer tot moord zien. Zo lang er geen andere dingen voor de dag komen, zie ik Jean Baptiste Saleminq nog niet als de moordenaar." Brigadier Van Tol zucht diep. Hij kent die blik in de ogen van de hoofdinspecteur. Zo kijkt hij nu altijd als hij om het zo eens te zeggen alle tastbare voor ieder normale politieman duidelijke aan wijzingen aan zijn laars lapt en op erg onrecht zinnige paden gaat dwalen. Meestal geeft dat een gruwelijke deining met de hoofdcommissaris, die een minnaar van feiten is en niet veel voelt voor speculaties. Ofschoon hü moet toegeven dat de spe culaties van hoofdinspecteur Pieter Auguste Per- quin lang niet altijd ijdelheid en leeg gebazel zijn. „Het zou natuurlijk kunnen", vaart Pieter Auguste met een dromerige blik in zijn ogen voort, „dat we hier niet te doen hebben met moord met voorbe dachte rade. Madame kan extra onverdraaglijk ge weest zijn en het kan de arme kerel te machtig zijn geworden. Dat zou dan zijn houding in die taxi verklaren. Maar, neen, dat klopt niet! Iemand zo emotioneel als onze vriend neemt na het plegen van een moord, zelfs een in woede gepleegde moord, geen taxi. Die rent huilend en gillend de straat op." „Zouden we die vrijer toch maar niet inrekenen, inspecteur?" vraagt de arme brigadier kleintjes. „Als hij naar Amerika verdwijnt hebben wij so ge- seid het nakijken." „Inrekenen? Neen, niets -ervan, We zullen hem alleen maar laten weten, dat hij niet naar New York kan vertrekken voor de zaak is opgelost. Dan zal hij wel met een opgestoken zeil hier naar toe komen. En, knoop dat in je oor, Van Tol, uit een woedend mens krijg Je meer dan uit iemand, die doodsbenauwd is. Die is, wat ze ook mogen zeggen, dikwijls zo gesloten als een oester..." Terwijl Pieter Auguste Perquin in de lichte war me zomeravond langs de stille grachten naar huis gaat, keert hij het probleem Jean Baptiste Saleminq om en om. De man is een fanaticus, een type dat tot alles in staat is als het om zijn werk gaat. Zelfs tot een moord. Maar tot een moOrd als deze? Iedere moord draagt als elke andere handeling het stem pel van degene, die hem bedrijft. Hij kan zich de kleine couturier niet voorstellen gewikkeld in een worsteling met de vleesberg, die nu wijlen Hendrika Saleminq was, haar het kussen op het gezicht druk kend, haar..Kracht? Och zoveel kracht was er niet voor nodig geweest bij een slachtoffer dat op niets verdacht was en dat in haar bewegingen werd belemmerd doordat ze in bed lag. Maar er was in deze methode iets zo ruws, zo bijna dierlijks, dat hü zich een aestheet als Saleminq niet als dader kan denken. De eigenares van het gevonden zakdoekje dan? Een vrouw? Viel dat gemakkelijker aan te nemen. Pieter Auguste Perquin komt tot de conclu sie dat dat geheel van de betreffende vrouw afhangt. En ook, dat hij geen stap verder komt voor hij zich een goed idee kan vormen van de aanleiding tot deze moord. Het motiefAlle andere bezwaren daar gelaten zijn de motièven van de couturier te zwak, tenminste voor zover ze hem bekend zijn. Een ellen dige zaak. Hij zal Jean Baptiste Saleminq nog maar rustig wat laten sudderen eri eerst eens proberen iets te weten te komen over de eigenares van het zakdoekje en over die Amerikaanse facturen. Geen vrienden had zijn vrouw, alleen maar zake lijke relaties, had de kleine couturier gezegd. Hoofd inspecteur Perquin had alle zakencorrespondentie doorworsteld en hij was overtuigd, dat de sleutel tot de misdaad niet in die richting te zoeken viel. Dus bleef alleen maar Maison Saleminq over, Mai- son Saleminq waar het slachtoffer haar dictatuur had uitgeoefend. Een dictatuur vol van die dagelijks terugkerende kleine geniepige kwellingen en brute beledigingen, waarover een natuur als die van wij len mevrouw Hendrika Saleminq zo overvloedig be schikt. En geen van haar slachtoffers had zich ooit durven verweren, bevreesd als ze allen waren voor het ontslag, dat hun steeds dreigend boven het hoofd hing. Allen zonder uitzondering, behalve dan die ke rel met de onmogelijke naam, die had naar het scheen met haar weten om te springen. Pieter Auguste neemt zich voor de volgende dag zijn schreden nog maar eens naar de Herengracht te richten. Die verschillende alibi's daar konden ook nog wel eens wat scherper onder de loupe worden genomen. Het was best mogelijk dat inspecteur Bronssels er te veel op af was gegaan, dat iemand, die bij een bepaalde zaak werkzaam is daar ook alle werkuren doorbrengt. VIII ER VALT EEN SPIEGEL De slag en het daarop volgende gekletter zijn zo hevig, dat ze zelfs aan de andere zpde van de bin nenplaats en boven in het atelier gehoord werden. Uit de paskamers storten dames gehuld in robes in alle stadia van afwerking, gevolgd door atelierkrach ten. Zij laten in hun wilde ren een glinsterend spoor van spelden na. In de andere vertrekken, op de trap pen klinken snelle voetstappen, de lift giert naar be neden. (Wordt vervolgd) UTRECHT Tussen Opdat", J- Hoorn is gisteravond de 24-jarige van Breg geraakt door een treepl&n* i)LiK!' een trein. De jongeman, die Kro^'. langs de spoorbaan stond om zijn jw fiets te maken, was od -slag c'0°die'1 woonde in een baanwachtershuis bij de plaats van het ongeluk, n"188 jj> hoorde niet tot het personeel ue KRUISWOORDRAADSEL ts Horizontaal: 1 koorknaap; 2 Overijsel, opera van Verdi; 3 v bl*%' middel begin van deze eeuw; j trekkend middel, -ar-; 5 vuurg 'e; - :en, b0"^ windrichting, provincie; 8 jö jidi jl felfles; 6 nuttige huisdieren, te aangehaalder plaatse (Lat. techn. graad, streep over de weersgesteldheid, een merkte* vervallen, boom. Verticaal: 1 grap, bepaalde krijg® g? j. tie; 2 ontwikkeld insekt, zot; 3 voel voor schoonheid, titulatuur ti^'f, 4 zoutachtig veen, levenslucht; ,oejst bloed, druk; 6 azijn, groef; 1 vreesaanjagend; 8 Europese onderneming (2 w.); 9 diamant,,^0°' maat; 10 sterrenbeeld, uitroep. 8 maat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 14