ANDRÉ RENARD, eens „de sterke man van Wallonië" PP i m 3 m I Anders dan andere Hoe worden we oud en hoe blijven we jong? TUINIER MET MEER PLEZIER 0 VONDST Turkse oplichter n& drie jaar gegrepen 'Grebbedyk' bij H.A.L.-vloot Inbreker bekende te vlo* SOCIALISTEN LIETEN HEM IN DE STEEK SB in het zoeklicht Valse cheque voor briljanten f 29.000 Jongen in Rotte verdronken Schrale buit EEN KOELKAST COUZY opruiming heetman opruiming Nieuw dochterbedrijf voor Braat-Delft De krant kunt U niet missen, geen dag Nieuwtjes uit Nice..... Dief steelt lood in gevangenis Tengevolge van slag* aderlijke bloeding overleden 4000 Amerikanen „doen Nederland" in één dag HET NIEUWE DAGBLAD 00 DINSDAG 24 JULI 1962 PAGlNAj H is een ideaal bezit. Koopt echter bij vakkundigen. U voorkomt teleurstelling. Ruim 40 jaar ervaring. P.G.E.M. IN JAARVERSLAG Lever aardgas aan elektriciteitsmijen Advertentie) DEMONSTRATIES DIAMANTSLIJPEN 20 stuks 80 cent BEROEMDE „OUDE HEREN" AAN HET WOORD: (Door B. J. Caljaard, tuinarchitect B.N.T.) 1 ROTTERDAM, 24 juli Na bijna drie jaar heeft de Rotterdam8® recherche de hand kunnen leggen op de 35-jarige Turkse koopn*®" I. B. Hij wordt er .van verdacht in oktober 1959 de Rotterdamse ju*®' her A. D. een valse cheque gegeven te hebben als betaling voor twe® briljanten ter waarde van f 29.000. (Advertentie) (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 23 juli Met de dood van André Renard, „de sterke man van Wallonië", zoals men hem was gaan noemen sinds de eerste successen van de Mouvement Populair Wallon, heelt het Belgische politieke en syndicale le ven zonder twijfel een figuur van bui tengewone betekenis verloren. Hij be hoorde tot die zeldzaam wordende West- europese socialisten, die na de tweede wereldoorlog de moed en de dynamiek konden opbrengen te vechten tegen wat men de aderverkalking van de sociaal democratie zou kunnen noemen. Hü AMSTERDAM, 23 juli De Konink lijke Fabriek F. W. Braat in Delft heeft opgericht de N.V. Installatiebedrijf voor Centrale Verwarming v/h G. van Eijk in Utrecht Het gehele maatschappelijke kapitaal ad ƒ50.000, verdeeld in 50 aan delen van f 1.000, is geplaatst en in con tanten volgestort. De nieuwe vennoot schap beoogt de uitoefening van een in stallatie- en reparatiebedrijf voor cen trale verwarming, koel- en luchttechniek. De directie zal worden gevoerd door de heren M. J. Bontje en G. van Eijk. Afivprtwinp 1 e M i d d ellan dstr. 72, tel. 30340-37434 ARNHEM, 23 juli De grote aard gasvondsten in het noorden van het land zouden tot een relatief goedkope wijze var produktie kunnen leiden, indien men slechts een deel van de goedkoop ter beschikking komende hoeveelheden aard gas ter beschikking zou stellen van de elektriciteitsbedrijven om daarmee ten behoeve van de industrie elektriciteit on der gunstige voorwaarden te leveren. Wel licht zou een dergelijke welvaartsinjectie vooor ons land van groter en duurzamer betekenis zijn dan het ten koste van enorme investeringen zoeken naar oieu- v. wegen om dit aardgasgeschenk de baas te kunnen of kwijt te raken. Aldus wordt opgemerkt in het jaarver- si van de N.V. Provinciale Gelderse Elektriciteits Maat chappij PGEM te Arnhem. Hef aantal ih^deTcêntraTe opgewekte Wh bedroeg 1277,517.000, dat is .SWlOOÖ kWh' minder aan in 1960. Dit kw; 277 is voornamelijk toe te schrijven aan be ëindiging van de contractuele levering aan Limburg. Het aantal aansluitingen nam met 7912 toe tot 236.028. In 1960 bedroeg het aantal aansluitingen 228.116. Van de in 1960 goedgekeurde geprojec teerde onrendabele aansluitingen waren er bij de aanvang van het verslagjaar 487 in uitvoering; in 1961 werden boven dien 175 geprojecteerde onrendabele aan sluitingen goedgekeurd. Naar raming lig gen 225 niet aangesloten percelen zo ver var de netten verwijderd, dat aansluiting economisch onverantwoord is. Het bruto overschot op de exploitatie rekening bedroeg over 1961 ƒ9.826.436 dat is ƒ3.740.966 minder dan in 1960. Voor dividend is 6 pet over het aandelen kapitaal beschikbaar. Tegen eind 1962 kan een begin ge maakt worden met de ingebruikneming van de nieuwe centrale Gelderland-Zuid. Ook het station Hattem kan dit jaar in gebruik worden genomen. In de stations Apeldoorn en Doetichem werd het trans formatorvermogen vergroot. Het totaal aantal personeelsleden van de PGEM bedraagt 2034 tegen 1894 in 1960. Ad verten u* Als wij praten over een radicale Opruiming, dan bedoelen wij het opruimen van hele voor raden voor prijzen, die niets meer met de waarde te maken hebben. Morgen koopt U boodschap- tassen, geruite, waterdichte boodschaptassen, waarvan de solide Pergatex handvaten ste vig aan het IJzersterke linnen bevestgd zijn. Wat deze tassen normaal gekost hebben, zal' U niet interes seren... maar morgen koopt U ze voor nog géén twee gulden. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze water dichte boodschaptassen met so lide treksluitlng in diverse ruitdessins, voor ■19 Géén tef. of schrift, best. was de man, die de banbliksems van de verburgerlijkte leiders van de Bel gische socialistische partij en de socia listische vakbonden trotseerde om, aan het hoofd van „zijn" Luikse metaalbe werkers, datgene na te streven wat hij als de voornaamste eisen van de arbeidersklasse beschouwde: de natio nalisatie van de basisindustrieën, de socialisatie van de gezondheidsdienst en de staatscontrole op de financiële holdings. Van recenter datum was zijn federalistisch programma, waarin hij niet alleen een uitweg zag voor de gecompliceerde maar echt dramatische crisis waaraan Wallonië lijdt, maar te vens het enige middel om economische structuurhervormingen ten uitvoer te leggen. Renard zou die overmoed trouwens duur moeten betalen. Na de beruch te stakingen van december 1960 en januari 1961, die België tot aan de rand van de burgeroorlog brachten, neten zowel de B.S.P. als het A.B.V.V. hem zonder veel scrupules in de steek, zodat het maandenlange conflict uiteindelijk nutteloos werd. Dat heeft hem uiteraard erg verbit terd en ontgoocheld. Zijn verontwaar diging erover was zo groot, dat hij niet aarzelde ontslag te nemen als adjunct-secretaris-generaal van het Algemeen Belgisch Vakverbond. André Renard in de nacht van vrijdag op zaterdag op 51-jarige leeftijd bezweken aan een hersenbloeding was een fel omstreden, in feite misken de persoonlijkheid. De stakingen hebben hem een bedenkelijke reputatie bezorgd, ook in het buitenland. Misschien niet helemaal tpn onrechte, want hij was een geducht volksmenner, die zich wel eens Ijet meesleuren door zijn rede naarstalent en wiens onbetwistbare po pulariteit onder het proletariaat hem vaak verder dreef dan hij eigenlijk wil de gaan. Maar hij was niet alleen de dema goog, die de conservatieve pers soms tot razende polemieken ophitste. En hij was zeker niet de gevaarlijke revolu tionair, die de regering van prof. Eys- kens toen in hem zag. Renard was ook, en wellicht in de eerste plaats, een zeer oprecht en zeer loyaal syndicalist, die, meer dan velen geneigd waren te er kennen, bereid was tot rechtvaardige compromissen. Ook in bepaalde werkge versverenigingen had men zo nie sym pathie, dan toch waardering voor zijn idealisme en voor zijn humane aan pak van de maatschappelijke proble men. Daarom zou het onrechtvaardig zjjn in hem slechts de opruier te her denken. Een laatste correctie, die noodzake lijk is indien men André Renard recht wil laten wedervaren. Hij was evenmin de anti-clericaal en de anti-Flamingant, die men in katholieke en Vlaamse krin gen in hem zag. Zelf had hij de gewoon te te zeggen: „Ik ben anti-nlets." In interviews met katholiek-Vlaamse kranten als „De Standaard" en „De Linie" liet hij de gelegenheid niet voor bijgaan om deze valse opvattingen te corrigeren. In een gesprek, dat hij eind mei voerde met een redacteur van laatstgenoemd weekblad, zei hij onder meer, en dat tekent op de meest be trouwbare manier zijn karakter en zijn gedachtensfeer: „Mijn ideeën hebben niets revolutio nairs. De linkervleugel van de Italiaan se. Detnocrazia Crisfcana heeft een veel, revolutionairder program dan de struc tuurhervormingen, die wij voorstaan. Daarenboven mag ik wel zeggen dat ik diep onder de indruk ben gekomen va de encycliek „Mater et Magistra." De luciditeit, die uit dit document spreekt, had ik niet zo dadelijk verwacht. U kunt zeggen dat ik de idee van het tra- vaillisme verdedig, wat iets geheel an ders is dan revolutie." Wie Renard zal opvolgen als leider van de M.P.W. staat nog niet vast. De naam wordt genoemd van zjjn adjunct, Genot. Wie het echter ook moge zijn de kans is klein dat iemand van dezelf de allure zal opstaan om de belangen van de Waalse arbeidersklasse met de zelfde hardnekkigheid te verdedigen. Morgen begint de grote cre tonne-slag, want dan begint onze grote Opruimlngs-verkoop van gordijn-cretonne voor bijna de halve prijs. Leuke, gordijncretonne in ge zellige dessins en kleuren, nor male prijs 2.85, koopt U nu per meter voor nog géén een gulden zeventig. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze grote partij gordijncretonne, 120 cm breed, per meter voor Geen tef. of schrift, best f 9IAY flirt vm'i.jskilfiitw it f Advertentie) elke middag van 1-5 u. vrij toegang r edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 rotterdam O C CAB ALLE ER WERD ONLANGS IN DEZE ko lommen melding gemaakt van een con gres te Rome, waarop zeshonderd ..eeu wen" bijeengekomen waren. „Eeuwen" wil zeggen mensen, "mannen en vrouwen, die de honderd jaren bereikt hebben of er bijna aan toe of er over zijn. In ver volg hierop zouden we. eraan herinne rend, dat daar iedereen zo'n beetje zijn eigen recept voor goed en gezond oud worden bleek te bezitten of zich achter af gevormd moet hebben, hier nog iets willen vertellen over de opvattingen van beroemde „ouwe taaien" omtrent de ma nier niet alleen, om op de goede manier oud te worden, maar tevens om zo lang mogelijk jong te blijven! Als eerste laten we MAURICE CHEVA LIER, aan het woord. Het feit, dat hij, ofschoon de zestig al aanzienlijk gepas seerd zijnde, nog met jeugdige energie op de planken staat, verklaart hij, door dat hij, toen iedereen vond, dat hij er maar mee ophouden moest, feitelijk aan een nieuwe-carrière begon, die hem hele maal in beslag nam. Daarbij deed hij af stand van enkele dingen, zoals b.v. het drinken, het roken en te weinig slapen. Men vraagt mij weieens, of ik evenveel verdien als Liz Taylor, of Marion Brando, verklaarde hij. Ik antwoord er slechts op te hopen, dat ze op mijn leeftijd nog even goed voor hun optreden betaald zul len worden als ik. Verder heb ik maar één recept, om oud te worden en dit is: werken, gewoon doorwerken, maar met de nodige voorzichtigheia. ELEANOR ROOSEVELT, de echtge note van wijlen Franklin. D, schrijft het feit, nog steeds actief te kunnen zijn toe aan het feit, dat ze zich nooit alleen tot huishoudelijke bezigheden heeft wil len bepalen. Ze koesterde en koestert nog steeds 1 langstelling voor de politiek en verricht nog altijd een aantal werkzaam heden in het openbare belang, ook cp charitatief terrein. Hierdoor blijft een mens jong, zegt ze. Hij gaat zich niet overbodig voelen. Maar je moet je er wel rekenschap van geven, dat je op be paalde gebieden door jongeren verdron gen wordt. En dat is maar goed ook, voor het welzijn van de wereld. Vroeg opstaan en flink wandelen decreteert HARRY TRUMAN, expresi- dent der Verenigde Staten. Wanneer ik me er fit voor voel, zwem ik nog. Wande len is evenwel mijn geliefkoosde ontspan ning en een oefening voor het lenig hou den van geest en lichaam. Op mijn veer tigste jaar kwam ik er achter, hoe ge zond wandelen voor me was. Ik wandel de, wanneer ik maar kon. Toen ik presi dent werd, raadde de dokter me aan, mijn wandeltochten des morgens te ma- kén. Toen ben ik vroeg gaan opstaan. Ik volg op deze wandeltochten geen enkel tig bezig te"*hdUcten nïèt allerlei opwek kende gedachten. CLAUDETTE COLBERT, de filmster, bekend uit de laatste jaren van de ge- luideloze en het begin van de sprekende film, Francaise van geboorte, is bezig vrolijk „oud" te worden, sinds ze ontdek te, dat het ouder worden een even grote belevenis is, als het jong zijn. Vrouwen die alsmaar in de spiegel kijken, om te zien, waar zich de groeven gaan verto nen, vind ik gewoonweg dom zegt ze. Ik heb bijtijds mijn te nauwe, elegante schoenen uitgetrokken en loop op niet al tijd even fraaie, maar gemakkelijk zit tende. Aangezien, ik nooit verzot ben ge- Siertuin Wanneer men rozen plukt moet ervoor worden gezorgd, dat de struik nieuwe scheuten kan maken en door blijft groeien. Vele nieuwe soorten kunnen na de eerste bloei nog lang bloemen gevén, vooral als we de uitgebloeide trossen steeds weg- DC GROND IN DE BOOMGAARD e* FRUITTUIN beworteling IN DE KAMER ■bewerkte grond voor het raam tinde bloembak gemaaid gras in de tuin GERANIUMS ZIJN OVERAL TE GEBRUIKEN nemen. We knippen deze af boven het eerste blao dat 5 kleine blaadjes heeft. Uit de knoppen bij deze bladeren zullen nieuwe scheuten groeien, die ervoor zorgen dat u de gehele zomer rozen in de tuin hebt. Er kan een tijd komen dat een oude boom in uw tuin gebreken gaat vertonen die een hoge leeftijd met zich meebrengt. Wanneer het gaat om een zeld zaam of decoratief exemplaar kan men trachten de boom nog enige jaren te behouden. Hoewel het ver zorgen van zulke bomen het beste aan een ervaren vakman kan worden overgelaten, zullen we toch enkele methoden beschrijven. Zware en uitgescheur de takken kunnen gesteund worden door Ijzeren stangen of zware draden, die de armen bijeen hou den. Voordat de beugels om de stam worden gelegd, beschermt men de bast met rubber- of canvasstro- ken. Aan de stangen pf het draad zitten beugels waarmee ze strak gespannen kunnen worden. Wanneer een stam beschadigd Is of een tak afge broken moet men de wond bijsnijden en bestrijken met teer, zodat deze gemakkelijk kan overgroeien. Toch is het niet te vermijden dat oude bomen hol worden; vóór het zich echter door de stam heeft doorgezet, moet men het gat opvullen. Het gat wordt eerst schoongemaakt en het aangetaste hout weggesneden. Dan wordt het overige hout met- vruchtboomcarbolineum behandeld. Men vult het gat met een speciaal betonmengsel, dat In lagen wordt aangebracht, hierdoor kan de boom toch nog door de wind bewegen. Wanneer het gat zorgvuldig is behandeld, zal de bast weer over de vulling heen gaan groeien. De bast van vruchtbomen wordt vaak bescha digd door konijnen en hazen, om het herstel van de wond te bevorderen, past men het „brugenten" toe. Over de wond ent men een tak, die van alle knop pen wordt ontdaan en aan twee einden bijgesneden. Boven en onder de wond maakt men op ca. vijf cm afstand twee T-vormige insnijdingen, waar de ent tn wordt geschoven. Dan wordt deze met koperen spijkertjes vastgezet en met entwas afgedekt. Fruittuin De bedekking van de grond in' de boomgaard verdient bijzondere aandacht. De mees te wortels van de vruchtbomen breiden zich uit langs het oppervlak, behalve enkele wortels in d^ diepere lagen die de boom vasthouden. In een grasboomgaard verdringen de wortels van het gras de fijne wortels van de vruchtbomen, en kan het water slecht in de grond doordringen. Een nadeel van een boomgaard met open grond is weer, dat bij de grond bewerking de haarwortels van de vrucht bomen licht worden beschadigd. Het beste kan men het gras regelmatig maaien en het gemaaide gras laten liggen; het beschermt de grond tegen het uitdrogen, het water kan toch in de grond dringen en het plantenvoedsel komt weer ten goede aan de bomen. In de kamer Bijna overal in huis en tuin is de Geranium op zijn plaats, voor het raam, in een bloembak en op de perken. Half mei kunnen we ze buiten plaatsen, hoewel ze het ook 's zomers goed loen in een matig warme serre. In de winter zetten ROZEN SNIJDEN Ij 5 blaadjes beschadig- ent insnij de stam ding nieuwe scheut spijkertje BRUG ENTEti 3 blaadjes opvullen beton f} \j30MEMERZ0RGENjl uitgeholde oude boom steunen stam weest op zoetigheden en niet van zwaar eten hield, was het voor mij geeft ontbe ring, toen de dokter mee aanried, zo so ber mogelijk te eten. Ik wandel veel, maar houd ook vee] rust. Ik raad een ieder aan, wanneer hij zich moe voelt, direct te gaan rusten. Dat herstelt het evenwicht in lichaam en geest. Ten slot te: men moet belang blijven stellen in zijn omgeving en een verjaardag als vol komen onbelangrijk beschouwen! Voor een oud man, die aller bewondering af dwingt door zijn energie KONRAD AUDENAUER, heeft diens dochter Lotte het recept van goed en gezond oud te worden gegeven: eenvoudig ontkennen, dat het leven een last zou zijn, ook dat men op een bepaalde leeftijd „oud" is. Goed eten, maar nooit te veel. Wat wijn drinken, ook niet te veel. En geregeld rust nemen. Menigmaal zet mijn vader een plaatje op zijn grammofoon en luis tert vol overgave naar een goed stuk muziek. Het ontspant hem en geeft hem nieuwe energie! ve ze op een lichte plaats voor het raam, ook houdt men ze wel droog en vorstvrij over in de kelder of op zolder. De geraniums worden In augustus ge stekt in kleine potjes en in de winter In de kamer opgekweekt. Voor een raam op het zuiden kan men de donkerbladige'variëteit gebruiken, die beter be stand is tegen de warmte. ZO NU EN DAN GEVEN WE in dit rubriekje de nieuwtjes uit Nice en om geving, waar het aantal Nederlanders, nu de vakantieweken in het vaderland zijn ingegaan, hand over hand, toe neemt. Als we ons niet vergissen, komt er op het internationale folklorefestival, dat hier jaarlijks gehouden wordt, weer een Nederlandse afvaardiging. Wat de Nederlandse toeristen betreft, ze ko men niet in het nieuws, evenmin als wij. Des te meer reden, om de man, die een halve kolorr. aan zich gewijd zag en dus ook in letterlijke zin in het zonnetje werd gezet, even te vermelden. Hij heet, zoals we lazen. Barend Wolf en heeft zijn vaste verblijfsplaats te Monte-Carlo meestal langs de nieuwe Beach, daar een uiterste chique gelegenheid, behoort dus eigenlijk tot de omgeving. Maar het ligt hier allemaal zo dicht bij elkaar. Als je in de buitenwijken van Nice op een heuvel gaat staan, zie je Monte-Car lo en Cagnes en Antibes liggen Enfin, monsieur Barend Wolf wordt door de chroniqueur als volgt ingeleid: indien U hem niet kent, zullen we hem maar aan U voorstellen.: Hij is elektro technisch ingenieur en heeft in heel de wereto elektrisphe centrales .gebouwd leider van eeft industrieel concern, da: tot de voornaamste op het gebied van de elektrotechniek en mechanische construe, ties in Nederland behoort. Juist nu viert hij, hier in het prinsdom van Mo naco, doch in alle stilte het feit, dat hij zijn onderneming vijfentwintig jaar ge leden oprichtte. Monsieur Barend Wolf is een vriend van koningin Juliana. Hij was haar gastheer, toen ze enkele jaren geleden incognito aan de Cöte d'Azur vertoefde. Zélf is hij er een trouw be zoeker van. Hoe hij het zo ver gebracht heeft? Wel, niet zonder hard werken en teleurstellingen. Als jongeman deed hij een belangrijke uitvinding op elektro technisch gebied. Hij nam er patent op, maar hierbij maakte hij een fout, waar door het patent geen rechtsgeldigheid kon verwerven. Nadien bleef hij evenwel hard aan zijn toekomst werken en hij be reikte, wat hij wilde. Zijn gezondheids toestand leed er evenwel danig onder, vandaar, dat hij telkens naar de Rivièra komt. NA MONSIEUR BAREND WOLF kwa men enkele andere prominenten onder de schijnwerper. Zo konden we lezen, dat op Cap Ferrat, dat exclusieve schiereiland je tussen Nice en Villefran- che, graaf Zeppelin op zoek is naar een riante villa, teneinde er zich te vestigen. Graaf Zeppelin is inmiddels geen zoon van de beroemde luchtvaartpionier. Hij is een schoonzoon, maar de Duitse rege ring heeft hem indertijd het recht gege ven, toen hij met diens enige dochter trouwde, om die naam aan te nemen, op dat hij niet zou uitsterven. Dit is, zoals bekend, ook aan de huidige Krupp toe gestaan, die Von Bohlèn heette en zich van toen af aan Krupp von Bohlen mocht noemen. Hij trouwde Krupps erfdoch ter. De huidige Zeppelin is een graf von Brandenstein. Het ech'tpaar houdt niet van publiciteit en derhalve kon de chro niqueur zijn lezers geen foto ervan voor zetten. Dit was wèl met monsieur Ba rend Wolf gelukt, die zich drijvend op een rubberboot kieken liet. HET LAATSTE NIEUWS, omtrent een ware beroemdheid mogen we hier inmid- dels beslist niet onvermeld laten. Ex- keizerin Soraya vertoeft thans te Saint- Tropez. Ook van haar geen foto. Het is niet gemakkelijk, aldus de chroniqueur, om haar voor de lens te krijgen. Zo ont vliedt deze even hard als Greta Garbo. Als belangrijkste feit kon hij overigens vermelden, dat ze twee uur in Saint- Tropez in haar grote Mercedes heeft moeten rondrijden, vooraleer ze er een parkeerplaats voor vond. Wel een be wijs, dat Saint-Tropez zijn bijnaam „Saint- Trop", ofwel „Sint Teveel", weer eer aandoet. Tussen twee haakjes: Brigitte Bardot is er óók aangekomen. Er is voorts een „Miss Saint Tropez" ge kozen, maar zij is het niet. Ze heeft n.l. niet meegedaan. De chroniqueur heeft ook zijn gebruikelijke, dagelijkse praat je gehouden met monsieur et madame Tout le monde, ofwel meneer en mevr. Iedereen. Hij stapt, als hij de beroemd heden onder handen heeft gehad, naar het eerste het beste paartje. Op het strand in Nice, Monte-Carlo, Saint-Juan les Pins etc. toe, en laat het iets over zichzelf vertellen. B. v. waarom het naar Rivièra gekomen is. Wel, gisteren had hij niet veel geluk. Want het echt paar had niets te vertellen. Het woonde nl. aan de Rivièra mi wel op een paar honderd meter afstand van het strand. En het had zijn vrije dag Dies gaf hij een grapje ten beste, dat hij onderweg nog opgevangen had. De beroemde mil jardair Nubar Gulbenkian (zoon van mr. 5 pet.", de man, die 5 pet. bedong van de opbrengst van een aantal olievel den, waarvoor hij de concessie hgd we ten te verwerven) vroeg aan de badman Marcel van het exclusieve Eden Roe bij Antibes, een heel dure badgelegenheid wat hij zou doen, als hij in zijn plaats was. „Wel" antwoordde Marcel, ik zou direct een ton aan de badman geven De miljardair zal het wel niet gedaan hebben Anders hadden we het vast gele zen! DEN HAAG, 24 juli De 46-jarige S. van der P. uit Heilo heeft het zelfs niet kunnen laten in de gevangenis te stelen. De afgelopen week heeft hij vier pakjes lood, int otaal drie kilo, terw aarde van 52.50 weggenomen uit de drukkerij in de gevangenis van Scheveningen, waar hij tijdens zijn- detentie te werk was ge steld. Gisteren zou hij in vrijheid wor den gesteld. Terloops werd hem ge vraagd zijn bagage even te tonen. On middellijk bekende Van der P. gestolen lood in zijn bezit te hebben. Regelrecht is hij van zijn cel in de gevangenis over gebracht naar een politiecel, waar hij de afhandeljng van deze nieuwe zaak af wacht. OUD-BEIJERLAND, 24 juli. T dagavond half elf reed de 16-jarige J- A. Vermaas wonende aan de SPU .«1- met enige medescholieren met zijn bro fiets bij het vuurbaken richting „Ae Beijerland. Dóór een tegemoetkomen auto werden zij in de berm van de w geduwd. V. kwam in het prikkeldr»^ terecht, waardoor hij een slagaderW bloeding aan het dijbeen opliep, te®? volge waarvan hij ter plaatse overleed Het slachtoffer had enige dagen e leden zijn mulo-diploma gehaald en bromfiets als geschenk ontvangen. de man uit, maar de Turk wist te snappen. In juni jl. is hij in Baden den (West-Duitslahd) aangehouden, 1® "ij zich legitimeerde met een valse P£j In oktober 1959 kwam de Turk bij een kennis van de Rotterdamse juwelier met een, naar later bleek, valse aanbevelings brief. Hij wilde 'in Nederland juwelen kopen. De Rotterdamse juwelier nam de Turk mee naar Amsterdam, waar twee briljanten werden uitgezocht. De Turk betaalde met een cheque op een Ameri kaanse bank, die in Zürich inwisselbaar zou zijn. -Toen de juwelier in Zürich de cheque aanbood, werd hij meteen gegre pen door de politie, want- de vervalsing lag er duimendik boven op. Toen heeft de juwelier aangifte gedaan bij de Rotter damse politie. Interpol kon de Turk pas in 1961 vin den in Salzburg. Eerst werd de man uit geleverd aan Zwitserland, maar men kon hem daar niets ten laste leggen. Op ver zoek van Nederland leverde Zwitserland Op 10 juli werd de koopman uitge'eV„si aan ons land. Hij is opgesloten in Huis van Bewaring. Advertentie) V ff -8' »t ROTTERDAM, 24 juli Als laatste i„_ een illustere rij lag vandaag de nieuwste aanwinst van de Holland-Ame- rika lijn langs de Wilhelminakade in Rotterdam. Voorop de „Rotterdam" daarachter de „Nieuw Amsterdam" en tenslotte het M. S. „Grebbe", 163 meter lang, 20 meter breed en 8 meter diep stekend, een ultra modern vrachtschip dat zojuist gereed was gekomen en dat door de directie van de werf Wilton Fyenoord aan de directie van de Holland Amerika Lijn is overgedragen Op 27 juli zal het schip zijn maidentrip maken van Bremen uit, via Hamburg Antwerpen en Rotterdam naar de Ame rikaanse Gulfhavens. Het is het twee de schip van de zgn „G-klasse". In oktober 1960 kwam de „Gaaster- dyk" in de vaart en de „Grotedyk" en de „Gorredyk" zijn respectievelijk bij de Rotterdamsche Droogdok Mij en Wilton Fyenoord nog in aanbouw. Het schip is uitgerust met een extra telefoniezender, airconditioned verblij ven en een vriesinstallatie voor de la ding. De gladde dekken maken een me chanische behandeling van de lading mogelijk. Bovendien is het schip zo in gericht dat de beladingsfactor 65 is: een belangrijke winst als men dit ver gelijkt met de in de oorlog gebouwde Victoryschepen, die toen als zeer effi cient golden en wat hun beladingsfac tor betreft niet hoger kwamen dan 46. Ir A. Meyer, die namens de werf sprak, zei dat de „Grebbedyk" onder de kostprijs is afgeleverd omdat de bouwers begrip hebben voor de moei lijkheden die de scheepvaart momen- teeel ondervindt. De winst voor de werf zal gevonden moeten worden in het on derhoud e.d. Jhr. H. Reuchlin, sprekende namens de H. A. L., zei dat de enige mogelijk heid voor de rederijen om de moeilijk heden te overwinnen, is te zorgen „met hun tijd mee gaan". Dit vereist aan passingsvermogen en het doen van in vesteringen, waarvan de risico's welbe kend zijn. Kapitein W. F. Th. Lunenburg onthul de na afloop van de overdracht in de officiersmess een tegeltableau dat door de doopster van het schip, mevr. J. Ane- ma-van Houten, was geschonken. DEN HAAG, 24 juli. 400 Amerikanen op vakantie-cruise met het Zweedse m.s. Gripsholm van de Swedisch American line, zullen op donderdag 2 augustus voor een dagbezoek aan Nederland debarkeren in de Rotterdamse haven. Op het gevarieerde dagprogramma staan bezoeken aan Rotterdam (Lijnbaan) de molens by Kinderdijk, historisch Delft de Haagse binnenstad en het Westland. In het Kurhaus te Scheveningen zal de lunch gebruikt worden. Is het nu beslist nodig om Uw dure parapluie waar U vijftien gulden of meer voor betaalde, iedere dag mee te nemen? Of hem in een halve storm ot dagelijks bloot te stellen aan alle mogelijke beschadigingen in tram of bus? Wij kochten speciaal met die gedachte 1000 naald-paraplules met stevige baleinen en mooie, moderne knop. Met deze paraplules, keurig en solide overtrokken hoeft U niet zuinig om te springen... Want U kunt ze morgen kopen in 5 moderne tinten voor nog géén drie gulden Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze mo derne damesnaald paraplules, voor Zondags of door de week, in diverse unl pasteltinten, nu voor Géén tel. of schrift, best ROTTERDAM, 24 juli De Arie Stam van de Rechter Rotteka® je gistermiddag om tien over drie efl Rotte achter de Bosjesschool geval!®® j,j« verdronken. De jongen, die daar SP py met vriendjes, liep over de betonne® j^t demuur. H(j stapte mis en viel 2,5 m lager gelegen water. Een jarige jongen, die het ongeluk zag, 8® gj»' nog een reddingsboei en een voorbijs ger sprong te water, echter tevert Politie dregde en twee brandweer!* 0 doken met zuurstofmaskers. Na minuten werd het lichaam gevonden een brandweerman. Ondanks on®*'® J® Hjk toedienen van zuurstof konde® jd levensgeesten niet meer worden op?® ROTTERDAM, 24 juli Nog voordat een radiohandelaar aan de Schiedamse- weg bemerkte, dat hy die nacht bestolen was door inbrekers, had de dader al een volledige bekentenis afgelegd aan de po litie. Vrijdagmorgen Jl. vroeg in de mor gen, voelden twee agenten de man, de 23-jarige classificeerder R. F. t. H. uit Rotterdam, aan de tand over enkele an dere inbraken De politiemannen zagen twee transistorradio's staan, die H. die zelfde nacht gestolen had aan de Schie- damseweg. Geheel verbluft bekende H. dat hjj deze toestelletjes gestolen had, daar hy ten onrechte verondersteld®' ur de agenten nu al zijn laatste inbra»* het spoor waren. De inbraken pleegde H. met de rige los-werkman G. v. V. Twee ®je0 drongen zij een school binnen, waar 0f te halen viel en in de nacht van 19 juli braken zij bij een radiozaak je de Jonker Fransstraat en een be' Nieuwe Binnenweg. De totale bi®1 t® droeg slechts ƒ100. Na zijn eers1®'^ vlotte bekentenis, legde H. op het b° j,j- ook een bekentenis af over deze vi®1.,cjj' braken. Hij wees toen ook zijn medeP jgii tige aan, die gistermiddag aange®® vaP is. Vanmiddag is H. voor de offi<®e justitie geleid. dra

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 16