SOVJET-UNIE HERVAT KERNWAPENPROEVEN Russen hebben nu ook hun eigen „POLARIS"-raket Ook al aan de sigaar? Bloedhond op dubbeldekker mm*. 1 De Gaulle wil mee beslissen Twente, land van vakantievreugd De Italiaanse mode is nu vitaler dan ooit! BIZARRE KAPSELS VEEL KUNSTBONT VEEL STRUISVEREN Mislukt schot op de Avondster Amerikaanse raket na de lancering vernietigd Radioactieve néerslag zal tot een minimum worden beperkt Een groot bezwaar tegen het reizen naar de maan zal wel wor den, dat men aldaar wegens't ontbreken van zuurstof geen si garen kan roken. Het EUROPA'S NIEUWE NAVO-COMMANDANT 7 v- - - - j a: Mikojans bezoek eindigt morgen Herdenking pater Titus Brandsma Westfriezen op Weense IJsrevue Wieringen VOOR DE A.S. WINTER Lien Egberts uit Australië terug Prinses Irene danst de twist VENUS NIET BESPIED Opvolging Norstad HET NIEUWE DAGBLAD MAANDAG 23 JULI 1962 PAGlN^ MOSKOU, 23 juli (Reuter) De Sovjet-Unie heeft besloten de proeven met kernwapens te her vatten, zo heeft het Russische persbureau Tass zaterdagavond meegedeeld. Deze proeven zijn no dig als gevolg van de jongste Ame rikaanse kernproeven, aldus een verklaring van de Russische rege ring, die door Tass werd aange haald. Alle voorzorgen zullen wor den genomen om de radio-actieve neerslag tot een minimum te be perken. De Sovjet-Unie heeft in dit opzicht aanzienlijke resultaten geboekt, aldus Tass. is natuurlijk mogelijk, daarvoor spe ciale zuurstofcylinders te ontwerpen, maar men moet het probleem toch niet onderschatten. Men kan zich indenken, dat figuren als Churchill voorshands de maan zullen mijden. Sigaren roken is immers voor mil- lioenen mannen wat anders dan ta bak in de brand steken. Het is een onderdeel van een levenspatroon. Het hoort bij de goede uren van het leven. Waarom? Waarom ontspant en inspireert een sigaar u? Welk wonderlijk medium, dat nu eens veerkracht en dan weer berusting geeft, maakt zich los uit het aroma van de sigaar, terwijl hij langzaam zichzelf verteert? Niemand weet het. Maar iedereen ondervindt het. Ook de jongeren, die men meer en meer sigaren ziet roken. Wellicht zullen zij daarom het probleem van de maanzuurstof nog met kracht ter hand nemen, zodat men tijdig ook op dat hemellichaam zal kunnen adverteren Verontrustend Onder water CAPE CANAVERAL, 23 Juli (Reuter) De eerste Ameri kaanse poging om in de geheimen van de planeet Venus door te dringen is zondagmorgen mislukt. De Atlas-Agena-raket, die het ruimtevoertuig Mariner I voor een ongeveer 360 miljoen kilo meter lange reis in de ruimte had moeten brengen, week van de vastgestelde baan af en moest worden vernield. Het Amerikaan se bureau voor lucht- en ruimte vaart is, ondanks deze mislukking, van plan binnen een maand een tweede poging te wagen. IB Zoals bekend hebben de V.S. in de algelopen twee maanden een serie proe ven in het gebied van Christmas Is land en Johnston Island (Stille Oceaan) genomen, waaronder een proel op grote hoogte. Vandaag ol morgen zal weder om een proef op grote hoogte worden genomen. In de Russische verklaring wordt nog gezegd, dat de V.S. de eerste kernproeven hebben genomen en dat de Sovjet-Unie daarom het recht heeft de laatste proeven te nemen. De Sov jet-Unie zal maatregelen nemer, te gen iedereen, die agressieve bedoelin gen heeft en met een preventieve oorlog dreigt, aldus de verklaring. De Russische regering verwijt de V.S. en hun bondgenoten, dat nog steeds geen overeenkomst tot stand is gekomen over de beëindiging van alle kemproeven. Zij beschuldigt deze lan den ervan voorstellen inzake een kern- stop te doen, die neerkomen op spiona- Advertentie ge. Moskou dringt opnieuw aan op een overeenkomst met controle „door natio nale middelen" om kernproeven tc ont dekken. De laatste serie proeven van de Sov jet-Unie in de dampkring, waaronder het tot ontploffing brengen van een kernwapen in de orde van vijftig me gaton, begon 1 september 1961. Hier door kwam eén einde aan een vrijwil lige schorsing van alle proeven door de V.S., de Sovjet-Unie en Engeland. De ze periode had drie jaar geduurd. BIRMINGHAM, 23 juli. (UPI) Een bloedhond heeft vrijdag in Birmingham enige paniek onder de passagiers van een dubbeldeks autobus veroorzaakt. Het beest was van niemand en liet zich door niemand wegjagen. De hond was aan een halte in Sour- bridge ingestapt, samen met een rijtje mensen van wie de een de ander voor de eigenaar aanzag. Toen de conducteur plaatskaartjes kwam uitreiken en constateerde dat de bloedhond alleen was, probeerde hij bij elke halte het beest uit de bus te krijgen. Een lid van de koninklijke vereniging voor de bescherming van dieren pro beerde met veel geduld en dierenliefde, agent waagde tenslotte een poging met deze mensen eigen, hetzelfde. Een politie- een been. De hond raapte dat been wel op, maar voor de bus had kunnen op trekken, zat Buil er weer in. De passagiers werden steeds banger, want de bloedhond begon zijn tanden te laten zien een prachtig gaaf stel, dat elke tandpastafirma graag in haar re clame zou hebben verwerkt. Pas vier uur later slaagde conducteur Fred Gould met behulp van een stoel erin de bloedhond van de bus af te krijgen en af te houden. De politie speurt nu naar de eigenaar. Wee hem als hij gevonden wordt.' WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken noemde in een zaterdagavond uitgege ven verklaring het besluit van de Sov jet-Unie „verontrustend nieuws". Men bracht in herinnering, dat de Sovjet- Unie vorig jaar reeds kernproeven nam, toen zij in september het mora torium op deze proeven verbrak. Het State Department betreurde, dat het Russische besluit kwam „zo kort nadat jongstleden maandag de ontwapenings besprekingen in Genève zijn hervat". GENÈVE Volgens gezaghebbende westerse kringen in Genève hebben de ministers van buitenlandse zaken van de vier westelijke grote mogendheden bij het overleg, dat zij zaterdagavond voerden, niet over het Russische be sluit gesproken. Het was de deelne mers aan het ontwapeningsoverleg in Genève reeds enige tijd bekend, dat de Sovjet-Unie de kernproeven wenste te hervatten, aldus deze kringen. MOSKOU Premier Khroesjtsjev is zaterdag tegenwoordig geweest bij het afschieten van kernraketten door duik boten, die zich onder water bevonden. De premier zag ook het afschieten van raketten door oppervlakteschepen, al dus Tass. Westelijke deskundigen zijn van me ning, dat de Sovjet-Unie hiermee voor het eerst met succes raketten heeft afgevuurd van ondergedoken, met kernraketten uitgeruste duikboten. Zo als bekend hebben de Amerikanen dit al eerder gedaan met hun Polaris-ra- ket, die een kernlading kan vervoeren en een reikwijdte van ongeveer 2400 kilometer heeft. Een recente foto van generaal hyman Lemnitzer, tot voor kort de voorzitter van het Amerikaanse comité en chefs van staven, die door president Kennedy is benoemd tot opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa, als opvolger van generaal Lauris Norstad. Men verwacht dat Lemnitzer ook Norstads opvolger als opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa zal worden. PARIJS, 23 juli (Rtr) President De Gaulle van Frankrijk heeft zater dag laten weten, dat hij mee wil be slissing bij de keuze van een opvolger van generaal Norstad, die, zoals be kend, is afgetreden als opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa. Frankrijk is van mening dat het op- erbevel toekomt aan een Amerikaan, e Franse regering bestudeert momen teel het voorstel van de Amerikaanse regering voor een opvolger van gene raal Norstad, aldus is zaterdag offi cieel bekendgemaakt. In Washington was men van me ning, dat de Franse regering er reeds mee akkoord ging, dat generaal Lem nitzer opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa zou worden. Kroeie DJAKARTA, 23 juli. (Reuter) Het paleis van president Soekarno heeft zaterdag bekendgemaakt, dat het be zoek van de Russische eerste plaats vervangende minister-president Miko- jan aan Indonesië is verkort van zeven tot vier dagen. Mikojans bezoek aan midden-Java en Bali gaat niet door. Een reden is niet bekendgemaakt. Mi- kojan zal nu morgen uit Indonesië ver trekken. Mikojan heeft zaterdag tot een me- nigte van 25.000 Indonesiërs te Djakar- ta het westen in het algemeen zeer heftig gekritiseerd. Over het Neder lands-Indonesisch geschil over Nieuw- Guinea zij hij: „Wij zijn vol vertrou wen, dat de Indonesische strijdkrach ten in staat zijn het gebied te bevrij den". Soekarno zei tot de menigte: „U weet dat de minister van Buitenlandse Za ken, dr. Soebandrio, thans in Washing- ton is en, zoals ik al eerder heb ge- zegd, hij is daar niet om met de Ne derlanders te onderhandelen, maar om te horen of dezen bereid zijn aan de wens van het Indonesische volk tege moet te komen of niet". De Indonesische president zei, dat de Sowjet-Unie uiting heeft gegeven aan haar „krachtige steun" voor Indonesië in de strijd om „West-Irian". NIJMEGEN, 23 juli Donderdag zal het twintig jaar geleden zijn dat pater prof. dr. Titus Brandsma in het concen tratiekamp Dachau stierf. Zijn sterfdag zal zondag 29 juli te Nijmegen in de Carmelietenkerk aan de Doddendaal herdacht worden in een pontificale H. Mis, welke gecelebreerd zal worden door de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. Bekkers. De KRO-televisie zal deze plechtigheid uitzenden, alsmede een documentaire over pater Titus, wel ke nadien in een avondprogramma her haald zal worden. houden. In 7 touringcars noa;e>' een tocht kris-kras over heto land welke tocht door het gein bestuur was aangeboden. De vee tc- het historisch Westfries kostuu?Jden ken dames en heren het vy„nict>a9> elk jaar meer waren een aa object voor fotografen en m jPr V: De tocht over het eiland en ding van inheemse gidsen, .rijQoieJ, interessant. Wieringen is wa Arklis- en het hoogste punt, de Weste ligt twaalf meter boven Nieuw ^rr sterdams Peil. Als men erover rijdt heeft men een schitteren zicht over de laaggelegen ge op ie van het eiland, de kogen en W' verder gelegen Wieringermeer. ^gt de drie eendenkooien zijn er oog ee"' op Wieringen in bedrijf; de «rüK den, die er gevangen worden, later op het menu van een Amsterdams restaurant. Maar get; ook, vooral in De Haukes, vepeitin£' denhouderjjen, waar de witte r vVafj eenden in zes weken slachtrijp vjj> den gemaakt; ze wegen da pond en gaan voor export ji Duitsland. Ook in Den ve.Xf pa?. Vissershaven, is het bedrijvig- wordt begin september de tepUh: vlootshow gehouden; het hooë Tijdens een vakantie in Twente mag men zeker een bezoek aan de „Zee op de Heide", het Bad Boekelo, niet overslaan. Hoewel 1962 nog maar bijzonder weinig mooie zomerse dagen heeft gehad zitten we toch mid den in het „warme seizoen" en zijn de vacanties al volop aan de gang. Vele mensen in Nederland, vooral in de toerisencentra, maken zich hierover zorgen. De buitenlandse gasten mijden ons land en de Nederlandse vacantie- ganger maakt serieuze plannen om zijn vrije dagen zo ver mogelijk zuidelijk door te brengen, op zoek naar de zon. Onze kusten zijn (nog) stil en verla ten. De meesten trekken naar de grote steden waar op regenachtige dagen meer vertier wordt geboden. Maar iedereen hoopt er nog het beste van. Extra reclame-campagnes worden op gezet, de attracties van stad of buurt worden via folders en brochures nog maals onderstreept, in de hoop van dit seizoen nog iets te maken. Zo bereikte ons deze week een ge- illustreerde uitgave over Twente, waar in uitvoerig de bezienswaardigheden van dit oude land met zijn veelbewo gen historie worden geprezen. Het verkeersbureau VW te Hengelo heeft dit initiatief genomen. Deze brochure behandelt niet alleen deze stad en om geving maar geeft een beknopte be schouwing over geheel Twente. De inleiding is als een roman. Een groot zakenman, kind aan huis in de internationale droompaleizen, ontdekt door een toeval Twente en is het sinds dien trouw gebleven. Verder lezen wij „Twente is zo uitzonderlijk mooi. Het is zo rijk geschakeerd aan natuur schoon en het biedt in zijn steden en dorpen en in zijn verscholen buurt schappen zo'n verscheidenheid aan tel kens wisselende indrukken." Als wij het mooi uitgevoerde boekje doorbladeren geloven wij het graag. Men kan er genieten van schilderach tige landweggetjes, van fauna en flora. Het Rijksmuseum Twenthe en het na- tuur-historisch museum, waar vele af geronde collecties met bijzondere zorg bijeengebracht zijn, verdienen een be zoek. Een greep uit de lange rij gege vens die deze brochure onder het mot to „Twente... land van afwisseling en charme" ons verstrekt. Zeilen op het Twente-Rijn-kanaal bij Goor, dat zich graag tooit met de naam „Het Twentse Haagje", is een evenement. Tijdens een vacantie in Twente wordt een be zoek aan Almelo beslist aangeraden. Deze stad bezit in haar Waaggebouw een expositiegelegenheid, die practisch doorlopend wordt benut voor belangrij ke kunsttentoonstellingen. Het lande lijke Hertme, in deze omgeving, heeft faam gekregen door zijn openlucht theater en het nabij gelegen Bad Boe kelo „Zee op de Heide" dient op het programma te staan. Tot slot Hengelo! Het knooppunt van verkeerswegen naar Duitsland en de Scandinavische landen. Een moderne fabrieksstad met volop amusement, o.a. het Stadion Veldwijk met 35000 zitplaatsen, een zestal zwembaden en het uitgestrekte recreatiegebied De Waarbeek. Er is veel te ontdekken op een tocht door Twente, zoveel dat het een vacantie zeker waard is. van het seizoen op Wiering^L deze bedrijvigheid contrastee oll(r landelijke rust in Stroe, waar o pe- ste en de mooiste boerderijen J w echte Wieringer type staan, Y/y meest bewoond door een fam l^elA' een naam, die op Wieringen v dig voorkomt. Rond Stroe tr® „atf11 ook nog de laatste z0? aie °°At „schapenwalletjes" aan, zoals op Texel voorkomen; overige™ pi® de schapenhouderij op Wieringf meer zo druk beoefend als v. at A Midden in- een malse wei sta7ut een monumentale zwerfsteen Ijstijd. Wieringen trekt 's zona vnrA vrij veel buitenlanders, die er of langere tijd verblijven; er zU campings aan het Amstelmeer- s v Aangemoedigd door het sncC® b oK verleden jaar (meer A derdduizend bezoekers) r er de Weense IJsrevue ^Uroly' bezoek aan de Valkenburgse Deete Op woensdag 25 juli geeft W* jjr schap met als „prima donna" derlandse kunstrijdster Joan 7» vfj! pel, de première voor Nederlan j.^' de revue „Kapriolen", welke 0> in vele steden van de wereia Driehonderd van de ruim dui zend leden van het historisch genootschap „Oud West-Fries land namen deel aan de 38ste Westfriezendag, die zaterdag op het voormalige eiland Wieringen werd ge- 'IC Moskou, Praag, Teheran en Luia groot succes is opgevoerd. 0 et- Na de première volgen nog veertig voorstellingen in het Zul" burgse toeristencentrum. Tot 29 augustus dagelijks één avöb V stelling en op de zondagen rWo* augustus nog speciale matinée-uj»ji)0 ringen. Na Valkenburg volgen^^e' hoven, Groningen, Amsterdam» sum, Utrecht en Den Haag. jf' Aan „Kapriolen" werken mA tisten mèe; voorts een uitge -jO" technische staf, o.a. een grote y Nederlandse werkstudenten, d 1 hulpbeliehtingstechnici fungeiyUt. een Nederlands amusementsork Florence, juli Wat is er in deze lange showdagen aan de Italiaan se wintermode voor de dag geko men? Geen revolutionaire lijn, maar toch, zoals ieder seizoen, weer een eigen silhouet. Wjj zullen dit voor LEIDEN, 23 juli Zaterdagmiddag is de achttienjarige Lien Egberts op Schiphol teruggekeerd, uit Australië. Het geld voor de terugtocht, 2500 gulden, heeft haar aanstaande schoonfamilie links en rechts geleend. Zoals men zich zal herinneren is Lien Egberts tegen haar zin met haar ouders geëmigreerd naar Australië. Zij hield zich in verband met haar verloving met de negentienjarige Leidenaar Ton Ruy- tenbeek enige tijd verborgen tot het gezin Egberts vader, moeder en ne gen kinderen per schip onderweg was naar Australië. Later is zij echter onder politiegeleide op het vliegtuig naar Mel bourne gezet. De heer Egberts, die zijn dochter te jong von<" voor een huwelijk, is uiteindelijk gezwicht onder de druk, die de familie Ruytenbeek, zijn dochter, collega's en de Australische pers op hem uitoefenden. Lien en Ton zullen overi gens voorlopig nog niet trouwen; het geld ontbreekt en Ton moet eerst nog in militaire dienst. ST. MAARTEN, 23 juli Toen de prinsessen Irene en Margriet dinsdag op St. Maarten waren aangekomen maakten zij in de loop van die dag tij dens de verschillende evenementen ken nis met enkele „steelbands". Daar er de volgende avond muziek zou zijn in hotel Little Bay, waar de prinsessen verblij ven, vroegen zjj gezaghebber Beaujon of niet de steelband zou kunnen ko men, die zij het aardigst vonden spelen. Tot hun teleurstelling was er die avond een ander orkest en donderdag werd het verzoek herhaald. Vrijdagavond, toen het officiële ge deelte van het bezoek achter de rug was en de prinsessen 's avonds de maaltijd hadden gebruikt, kwam tot hun ver rassing de bewuste steelband de dans muziek verzorgen. In het gezelschap van de prinsessen bevonden zich onder meer enige officieren van de „Van Ewfjck" en weldra zweefden beide prin sessen over de dansvloer, waar niet alleen Latijns-Amerikaanse dansen wer den gedanst, maar ook de twist, waar aan prinses Irene zich waagde. Beide prinsessen sloegen geen dans over. Tot ruim twaalf uur 's avonds ging het dansen door. Zondagmorgen steeg de raket, met de 202 kilo wegende Mariner I in de neus- kegel, in het ochtendgloren statig het luchtruim in, in een van de meest spec taculaire lanceringen, die men ooit op Cape Canaveral had gezien. Eerst latei ontdekten de toeschouwers dat de vuurgloed, die na de lancering werd gezien, voor een deel te wijten was aan de vernietiging van de raket. De veiligheidsofficier van de lanceer basis bracht de raket 290 seconden na het afschieten tot ontploffing. De over blijfselen van raket en ruimteschip kwa men, ai vlammen gehuld, in de Atlan tische Oceaan terecht. De Mariner I, gecombineerd met de Atlas-Agena, is een van de in drukwekkendste ruimtevaarttroeven, die de Verenigde Staten in handen hebben. Als de proef was gelukt, zou Mariner I de planeet Venus op 8 december hebben bereikt. Voor het afleggen van de afstand Aarde-Ve- nus zou het projectiel dus ruim vijf maanden nodig hebben gehad. Het v/as de bedoeling dat de Mariner I op 8 december, binnen een afstand van 16.000 kilometer, een vlucht van een half uur langs het met wolken bedekte oppervlak van de „Avondster" zou ma ken. Alvorens daarna in een baan om de zon te gaan, zou de Mariner gege vens over de planeet naar de aarde hebben moeten seinen, die gebruikt zou den kunnen worden voor het uitstippe len van een reis door de ruimte door toekomstige astronauten. De voorbereidingen voor het lance ren van Mariner 2 zullen minstens vier entwintig dagen in beslag nemen. Na 10 september zal het negentien maan den duren voordat de positie van Ve nus ten opzichte van de aarde gunstig is voor het nemen van een tweede proef. Verleden jaar deed de So"jet-Unie een soortgelijke poging Venus te bereiken. Dat mislukte echter, omdat het radio contact met het Russische ruimtevaar tuig verloren ging. Verenigde Staten. In Washington is bekend gemaakt, dat men zal pro beren in oktober een tweede communi catie-satelliet van het type Telstar te lanceren. Pas als een hele serie Tel- stars rond de aarde cirkelt, zal de communicatie vlot en ononderbroken kunnen verlopen. (UPI) u trachten samen te stellen uit de reu zecocktail van ideeën van de twintig beste Italiaanse couturiers. Iedere ont werper heeft een scheutje inspiratie in de mixer gedaan: een flinke dosis belle époque, wat twist een beetje Bali, Ja pan, Marokko en jungle. Wij zouden zeggen: er is van alles wat te veel. Te veel exposerende huizen, te veel modellen, te veel fantasie en te veel extravagance. Wij verslaggeefsters, die nieuws moeten melden beklagen ons, dat er geen revolutionaire lijn is en do ontwerpers verwijten de vrouw, dat z(j geen revolutie, maar een evolutie in do mode willen. En die was cr met alle aanhang van nieuwe détails en leuke snufjes. En die gaven de shows na tuurlijk een zeer spectaculaire en vaak ook humoristische noot. Het is wel zeker, dat de vrouw nog meer topzwaar wordt dan de vorige winter. De fantasie put zich namelijk uit op het hoofd: hoeden zo groot als parapluies, met struisveren, de pleureu- ses van het begin dezer eeuw, hoeden met lange buigzame antennes (gepluk te haneveren) bonthoeden, nu puntig toelopend, „strip-tease" hoedjes. Dit laatste zijn kapjes van vilt, waar iets van strasz onderuit komt. Laat op de avond trekt men het vilt weg en houdt een glinsterend kroontje op het hoofd. Voor avondfeesten heeft ieder toilet een eigen kapsel. Het haar kan een centi meter of veertig hoog worden opgetrok ken en natuurlijk gesteund. Vanaf het topje hangt een soort vliegennet, dat gelaat en schouders bedekt. Men noemt dit een „fiasco." Dit betekent in het Italiaans: een gewone mandfles Er kan ook een sluier om hoofd en hals gedraaid worden en wie zoiets „geks" niet wil, moet toch altijd een bij de japon passende pruik opzetten. Er zijn kapsels in arabische en in Japanse stijl met alle pennen en spelden, die erbij horen. Volgt de hals. Die wordt bedekt met een nonchalant geknoopte zakdoek of met een bontkraag. De schouders krij gen bijna evenveel aandacht als het hoofd. Op enkele uitzonderingen na zijn zij weer gecombineerd en vooral breed, soms zelfs met epauletten. Een jonge ontwerper waagt zich aan een militair silhouet en een ander aan kraag en mouwen van struisveren. De arme struisvogels worden dit jaar kaalgeplukt. De mouwen kunnen bij deze machtige schouders al niet anders zijn dan ki mono, of ingezet en banaanvormig. De taille is er ook weer, al heeft zij niets met die van de wesp te maken. Brede ceintuurs van soepel bont of leer, zeer brede, dikwijls goed zichbaar in het model verwerkte ceinturen of martin gales vlak onder de buste. De rok is het stiefkind. Hij bedekt nauwelijks de knie en is even gegeerd of heeft wat ruimte aan de taille. In ieder geval ont aardt hij nooit tot een kokertje. In de meeste collecties zien wij weer capes en capemantels. Zij zijn decoratief en verrassend van snit, maar de moderne vrouw wil er niet meer aan. In de late avond worden de rokken althans van achteren lang en dikwijls -C -•••* .--yV»: :u< Ar y' Militaire invloed in deze rechte manteljapon met Cordon van zwarte glinsterste die ook de hak van de schoenen versieren. slepend. Het decolleté beperkt zich bij na uitsluitend tot de rug of beter: de galajapon heeft geen rug meer. De rechte voorkant wordt opgehouden door twee banden, die bijna onzichtbaar langs de schouderbladen tot de taille gaan. Enzo, een Milanese ontwerper, stuurde zes mannequins tegelijk op het plankier om te tonen, hoe men een blo te rug kan garneren met de stof van de japon: rechte biezen, schuine biezen, ronde biezen enzovoort. De meeste geestdrift verwekten de modellen, gemaakt uit de prachtige mo derne stoffen en bontsoorten. Wat kan er dit seizoen met bont al niet gedaan worden! Imitatiebont van Orlon voor skikleding; breitschwantz, zo glad als moirézijde, verwerkt voor jurkjes met een plooirokje, nertz voor blouses en versiering. Een handbrede rand van witte netz, als een vorstelijke versie ring langs de hals, vervangt het collier. De huid van pasgeboren kalfjes, van tij gers en zebra's is de doube-face van de regenmantels. Tussen haakjes: wist u, dat de zebra zo'n belachelijk figuur slaat, als hij zich in de haute-couture vertoont? De stoffen zijn zwaar en spectaculair: grove bouclé, boutonné, faconné, mate- lassé, jaquard, cady, te omschrijven als: wollen gerstekorrel, gefronste zijde, veelkleurige tweed met een netwerk er over, wollen badstof, onregelmatig ge weven ribfluweel, zijde gestikt als een gewatteerde deken. Zwart wordt het uniform voor cocktail en diner. In de morgenuren domineert de kleur van stopverf, van mosterd, van brons, van oud koper en van herfstbladeren. In de avond wordt het de kleur van pe troleum, van de pauw, van de cycla men De Italiaanse mode is niet dood, zo als de pessimisten vreesden. Zij is uit deze crisis opgestaan jonger en vitaler dan ooit. STINE PISANI. iiilliililiiillliiliiiiilllimiiliiililllliiimilllliii fc'.-y net «et, S'Hlli 6ll„ K-»ah tc Ongelijk is de rok van dit ztOat tailtoilet van Fontand-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 6