Muziekfeest Prof. Grossmann in Kerkrade en Anton Bruckner KUIFJE IN TIBET Wiener Hofkapel zorgt voor onvergetelijke avond Moeiteloos muziekmaken Japan grootste scheepsbouwer Engeland naar tweede plaats Record van 5V2 miljard aan bankpapier in omloop 4672 miljoen voor hulp aan buitenland 9, X f<"5 DB PELSJAGER 4 Alfredo ■7 MOORD in de Apollokliniek LLOYD'S REGISTER IN 2e KWARTAAL WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK pomje poMr j r j Mgr. E. van de Weijer met emeritaat Li HET NIEUWE DAGBLAD WOENSDAG 25 JULI 1962 PAGINA 2 DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY do« HERCÉ 122 Copyright Casterman Arme sneeuwman, zei-je Zonderling! Jij bent de énige mens die hem kent en je noemt hem niet de "verschrikkeijke" -sneeuwman %n en&e/e- Zadel... dscg&n, Dg vreemdelingen! i Maar, Kuifje, dat is niet zo zonderling .Hij heeft me ver zorgd. Zonder hem zou ik gestorven zijn van honger en koude! Ja, hier zijn wij.! En de Migoe heeft ons niet opgevretenWij zouden enkele dragers moeten hebben om die jongen naar het Lamaklooster te brengen... Wilton en NDSM nemen deel in Mexicaanse werf Verenigde Staten Maatregelen tot steun van eiermarkt De vreemdelingen zjn terug POM J POM f 1 pom O K/ij zjn er haast, Tc hang. Daar za! je vlug genezen l//j zjn bijna aan het einde van onze ijdensweg... POM ERIC DE NOORMAN 16. „Dat kwam 'uit de richting van de stal daar", bijt Eric de man nen toe en zijn zwaard trekkend, snelt hij, gevolgd door de anderen, op de wrakke deur toe. Met een trap van zijn voet zwaait de houten deur krakend open en op hun hoede loeren zij in de duisternis. „Ik hoor wat hijgen", stoot Erwin uit. „Luister!" „Kom te voorschijn of we steken de schuur in brand!" buldert Eric, „ik tel tot tien". Ergens in het donker klinkt een spookachtig geknars, als van een deur, die ge opend wordt, en een sidderende stem klinkt; „Heb genade, Heer! Spaar mijn arme vrouw!" Eric en de krijgers treden min of meer beschaamd achteruit, als een haveloze, magere gestalte, een vrouw en een paar schriele kindertjes achter zich trekkend, in het daglicht verschijnt. „Wat voeren jullie hier uit?" gromt Eric, die medelijden in zich voelt opwellen bij de aanblik van de hongerige kindergezichtje „Met Uw goedvinden, edele Heer," zegt de man schichtig, „wij won hier. Wij meenden, dat een roversbende op weg hierheen was, toen on edele gast zo haastig met zijn bedienden verdween. Toen zagen wij ruiters afdalen naar de hoeve en„Aja, ik begrijp het nu", gh lacht Eric, de man op de schouder kloppend. „Geen angst, brave vriej rovers zijn wij beslist niet, hoor. Maar wat sprak je daar van een ede gast? Er waren hier dus meer mensen op de hoeve?" „Zoals ik al z Heer. Een heel voorname gast met veel bedienden. Hij gaf mij e buidel goudstukken, omdat hij hier een week wilde blijven. Maar va morgen is hij ineens hals over kop verdwenen, alsof de duivel hem de hielen zat." Examens door MARTIN MONS (Wordt vervolgd) HDOFDRUNPÓÉöS> lettergreepraadsel 2 12 3 3 k 5 5 6 5?en sinB «oi KERKRADE, 25 juli Men kan in deze dagen in Kerkrade bijzonder inte ressante mensen ontmoeten. Zo heb ik gistermorgen een kort gesprek mogen voeren met de twee Joegoslaven, die ik bereids voor u heb gesignaleerd. Zij vertegenwoordigen de organisatie van het harmoniewezen in hun land. Alleen het harmoniewezen, want fanfares kent men er niet. Bij nader inzien bleken het twee bijzonder argeloze mannen te we zen, die zich in Kerkrade voortreffe lijk amuseerden. De een sprak best Duits, de ander wat gebrekkiger, maar met hem kon men dan weer heel goed zingende van gedachten wisselen. En hij stnat in zijn vaderland dan ook aan het hoofd van een politiekapel. Alwaar hij met die brave kerels bijvoorbeeld de „Ouverture 1812" van Tschaikowsky speelt. De des betreffende Joegoslaaf en ik begonnen spontaan en bijna tegelijkertijd de Mar seillaise te fluiten, die in dat stuk een niet onbeduidende rol speelt. Ook voer de hij met zijn corps de Vijfde van Beethoven uit. Pom-pom-pom-pom, u kent het. En zo verstonden wij elkaar, al sissend ij neuriënd, uitstekend. Zo dat eens temeer, maar nu waargemaakt in de praktijk, bleek dat de muziek de enige universele taal is. Overigens hadden die vertegenwoordigers van het amateuristische muziekleven achter het IJzeren Gordijn grote bewondering voor de organisatie van hel Kerkraad- se festival. Zij spraken verder met enig verholen leedvermaak over de Ameri kaanse sof van zondag en zij keren mor- ten r.aar hun vaderland terug. Jammer. !r viel met hen aangenaam te conver seren. Maar zij hebben bereids beloofd dat z\j in 1966 vast en zeker weer naar Kerkrade komen. Met die politiekapel. Dan echter zal de schrijver van deze regelen vreest hij de dialoog niet meer op gelijke voet kunnen hervatten. Er valt tegen een harmonie eenvou dig niet op te neuriën. Over interessante ontmoetingen ge sproken, ik heb gisteren op de perscon ferentie, die iedere dag in Kerkrade wordt gehouden men is er bepaald zeer „press-minded" mogen luiste ren naar een uiteenzetting van prof. F. Grossmann. dirigent van de „Wiener Hofkapelle", die is samengesteld uit leden van het Weens Philharmonisch Orkest, het koor van de Weense staats- opera en uit „Wiener Sangerknaben". Prof. Grossmann lijkt een exempel van de bekende levensblije „Wiener". Hij spreekt dus Duits op het ietwat aan doenlijke Hans Moser-toontje en hij be schikt over een bijpassend hoofdzake lijk uit aarzelingen opgebouwd gevoel voor humor. Hij is vader van acht kin deren en hij ziet daar, naar mijn smaak, zeker niet ten onrechte, een voordeel in, ook waar het gaat om zijn artistieke leiderschap van de „Wiener Sangerknaben". Prof. Grossmann is met dat alles een voortreffelijk causeur. Hij herinnert er met kennelijke vreugde aan dat hij destijds hij is nu 75 jaar zelf „Sangerknab" is geweest. Zij het niet in Wenen, maar in Linz. Dat bood hem overigens het voordeel dat hjj de grote Anton Bruckner nog persoonlijk heeft ervaren. Er. hoe. Zie hier een van zijn jeugdverhalen dat, naar mijn smaak, de befaamde compo nist ten voeten uit tekent. Linz dus. Grossmann was koorknaap. Bruckner zou het orgel komen bespe len. Het was augustus en de hitte was nauwelijks te dragen. Bruckner arri veerde nochtans in de kerk, gehuld in een lange, zwarte jas. Men gaf hem een thema op, op hetwelk hij zou im proviseren. De meester nam het papier in ont vangst, ging naar het altaar, knielde neer en bad. Vervolgens begaf hij zich naar het orgel en speelde. Hij raakte, al musicerend, in vervoering, het audi torium volgde hem daarin. Toen hij zijn taak volbracht had, Bruckner, deed hij het orgel dicht en streelde het. Daarna ging hij weer naar het altaar en bad. Buiten gekomen tastte hij, staande in de zengende zonneschijn, in de zak van zijn zwarte jas en deelde snoepjes uit aan de verzamelde „Sangerknaben". Dit, zegt prof. Grossmann, zal ik nooit vergeten. Hij heeft een snoepje gehad van de man die kathedralen van mu ziek bouwde. Hij straalt er, met zijn 75 jaren, nog van. Terecht. Het is een belevenis, die men aan zijn kindskinde ren kan vertellen. En vertellen doet de professor Grossmann van nu graag. Hij doet het bovendien, zoals gezegd, goedl maar niet helemaal zo goed als muziek maken. Des avonds stond hij dus in de con certhal in Kerkrade met zijn Hofka pelle in 1498 door keizer Maximi- iiaan I gesticht op het podium en daar moest de Mis in O gr. t. van Beethoven en het Requiem van Mo zart worden uitgevoerd. En daar kon men dan wel even merken, dat Ferdi nand Grossmann destijds door Anton Bruckner moet zijn „verlicht". Het werd althans een avond van onwaar schijnlijk mooi musiceren. Van moei teloos muziekmaken. Heeft een mens ooit een koor met zulk een verheven vanzelfsprekendheid Mozan horen waarmaken? Heeft men ooit strijkers zulk een meestal alleen maar gedroom de klank horen produceren, als die var, de Wiener Philharmoniker het deden? Akoestische bezwaren? Ach, men kan er naar spelen. Kerkrade is eigenlijk een gezegende plaats: men richt er een tent op en daarin voltrekt zich dan hei wonder, en gezegend is ook het Wereldmuziek concours. al was het alleen om deze vond. Toen de laatste noot verklon ken was, betraden de „hostesses" het podium en boden dirigent, solisten onder wie twee Sangerknaben bloe men aan. Nou ja, dat was toch eigen lijk het beste wat men doen kon. HERMAN HOFHUIZEN LONDEN, 25 juli Blijkens een pu blicatie van Lloyd's Register of Ship ping waren er aan het einde van de vorige maand over de gehele wereld met uitzondering van de Sovjet-Unie, communistisch China en Oost-Duitsland 1.437 vrachtschepen (inclusief tan kers) met een totale inhoud van 9.186.00 ton in aanbouw tegen 1.454 met een in houd van 8.748.306 ton per 31 maart. Op 30 juni 1961 bedroeg het aantal in aanbouw zijnde vrachtschepen 1.500, waarvan de totale inhoud 8.798.483 ton bedroeg. Het aantal stoomschepen in aanbouw kwam op 149 per eind maart 145, waar van de inhoud 3.224.532 (3.194.275) ton en het aantal motorschepen op 1.288 (1.298) met een inhoud van 5.961.468 (5.553.581) ton. In Groot-Brittannië was 67.151 ton minder in aanbouw dan op het einde van het vorige kwartaal, n.l. 1.292.146 ton. Dit is het laagste cijfer sinds maart 1945, terwijl het tonnage in aanbouw in de andere landen is toege nomen. Het aantal schepen liep terug tot 184 (200). Japan heeft Groot-Brittannië ver drongen van de eerste plaats van de ranglijst der scheepsbouwnaties. In Japan waren n.l. 123 (vorig kwartaal 138) schepen in aanbouw, die geza menlijk een draagvermogen hadden van 1.490.877 (1.253.124: ton. Hierdoor is het aandeel van Japan in het totale wereldtonnage gekomen op 16,23 (14,32) pet en dat van Groot-Brittan nië op 14,07 (15,54) pet. West-Duitsland behield de derde plaats; aantal schepen 165 (168) in houd 936.484 (844.812) ton. Hierna vol gen als vierde en vijfde resp. Zweden met 60 (66) schepen en 773.248 (788.736) ton en Frankrijk met 108 (103) schepen en 873.735 725.430) ton. - Nederland handhaafde zich op de zesde plaats. Ultimo juni waren hier 139 schepen in aanbouw tegen 133 op 30 maart. De inhoud van de schepen op de helling is echter ten opzichte van de vorige kwartaal teruggelopen van 643.905 ton tot 635.812 ton en het aan deel in het wereldtonnage tot 6.92 (7,36) pet. In Italië was een groter tonnage in aanbouw dan op het einde van het vo rige kwartaal, n.l. 603.886 tegen 529.084 ton, waardoor het verschil met Neder land geringer werd; het aantal schepen was weer 58. Noorwegen bleef achtste met 73 (80) schepen en 458.779 (489.231) ton. De Verenigde Staten bezetten de negende plaats met 53 (48) schepen en 445.040 (418.468) ton. Polen, waar het aantal in aanbouw zijnde schepen is te ruggelopen tot 69 (72), maar de inhoud AMSTERDAM, 24 juli Twee Neder landse bedrijven. de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij (Ni)SM) en Wilton-Feijenoord, hebben een deel neming verworven in een kleine Mexi caanse werf aan de Pacifickust. De deel neming moet beschouwd worden als een soort oriëntatie, maar het bedrjjf schijnt toch perspectieven te bieden. Er worden vooral vissersschepen en kleine kust vaartuigen gebouwd. AMSTERDAM, 24 juli Geheel vol gens de verwachtingen laat de post bankbiljetten in omloop op de week staat van de Nederlandsche Bank een nieuwe forse uitzetting zien De circu latie is daarmede op een nog nimmer bereikte recordstand gekomen van f 5498 min, een stijging van 90 min. ten opzichte van de vorige week. De zaterdag begonnen vakantie-uittocht is hiervan de voornaamste oorzaak. Het ziet er naar uit dat de ultimo zon der enige moeite en met een zeer rui me geldmarkt kan verlopen. Op het ogenblik reeds is het geld aan de rui me kant Op 12 juli werd het tarief van daggeld verlaagd van 2 tot 1,75 pet. en het zou niet verbazen als het tarief nog verder omlaag gaat. Men is voor zichtig met het verstrekken van call money. Morgen 25 juli is een belang rijke dag want dan zal het Rijk, aan de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten de gebruikelijke kwartaalsuitkering doen, die gesteld mag worden op circa 400 min. Na overboeking op de han delsbanken zal hun saldo bij de centra le bank daardoor een flinke verster king ondergaan Daar komt bij dat op 27 juli too min. wordt uitbetaald wegens vervallen schatkistpapier. In Je afgelopen week hebben de banken flin ke betalingen moeten verrichten waar door hun saldo met 96 min is inge zakt. Dit ligt nu onder het verplicht aan te houden gemiddelde deels doordat de banken, blijkbaar met voorbedachte rade en vooruitlopend op de uitkering van 25 juli, schatkistpapier bij de agent van het ministerie hebben afgenomen, en wel september-papier, dat als belas tingpapier wordt bestempeld Wederom is de goudvoorraad onver anderd gebleven, zoals reeds het gehe le jaar het geval is, maar wel hebben de banken weer dollars bij de Centrale Bank geplaatst, want de netto devie zen reserve is met 56 min. toegeno men en tot ver boven 800 min. geste gen. Omzetting van dollars in goud vindt echter niet plaats. Inmiddels is het gezamenlijke bedrag a n goud en deviezen nu boven de 6,5 miljard gld. uitgekomen eveneens een record. De circulatie ligt nu vlak tegen de 5,5 miljard gld. aan. Een weekstaat dus van recordcijfers. Pas in de tweede helft van augustus zo verwacht men, als het hoogtepunt van de vakanties «oorbij is, kan een terug keer van bankbiljetten uit de circulatie zich gaan manifesteren. In de eersko- mende weken zal het geld merendeels in omloop blijven. is gestegen tot 345.623 (341.009), was weer tiende. Er waren minder olietankers in aan bouw, n.l. 188 tegen 193 per eind maart. Ook de tonnages geven een daling te zien en wel van 3.319.200 tot 3.457.414. In Nederland stonden 9 tankers op de helling, 3 minder dan in het vorige kwartaal met een draagvermogen van 282.299 (345.589) ton. Hiervan werden er 4 voor binnenlandse rekening en 5 voor het buitenland gebouwd. In Groot-Brittannië waren onveran derd 25 tankers in aanbouw met een in houd van 557.457 (557.231) ton, in West- Duitsland 27 (onv.) met 371.942 (332.642) ton. in Japan 24 (onv) met 657.300 (493.439) ton en in Noorwegen 18 (19) met 274.178 (230.897) ton. WASHINGTON, 25 juli (Rtr) Gis teren heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zijn goedkeuring ge hecht aan een compromis-ontwerp van wet voor de hulp aan het buitenland, op grond waarvan de president kan be palen of al dan niet steun zal worden verleend aan landen van het rode. blok, zoals" Joegoslavië en Polen. Het ontwerp, «at reeds'de goedkeuring van de senaat heeft gekregen, wordt nu aan president Kennedy ter onderteke ning voorgelegd. Het wetsontwerp voorziet in hulp aan het buitenland ten bedrage van 4672 miljoen dollar, waarvan 600 miljoen dollar in het raam van het program ma van het „Verbond voor Vooruit gang" (Alliance for Progress) ter on dersteuning van Latijns-Amerikaanse landen. Aan landen van het communistische blok kan op grond van het ontwerp steun worden verleend, mits de presi dent meent dat deze landen niet wor den overheerst door het internationale communisme. Volgens het ontwerp moet de steun de veiligheidsbelangen van de Verenigde Staten dienen en het betrokken land bijstaan op de weg naar onafhankelijkheid. Het bedrag, dat in het ontwerp wordt toegekend, is 206,5 miljoen dollar min der dan dat, waarom de regering-Ken- nedy had gevraagd. DEN HAAG, 24 juli „Mede in ver band met een zo soepel mogelijke over gang naar het gemeenschappelijke stel sel van heffingen, dat op 30 juli in wer king treedt heeft het produktschap voor pluimvee en eieren in overleg met de minister van Landbouw en Visserij maatregelen genomen om de situatie op de eiermarkt te verbeteren. Hoertoe behoren het verlenen van een verwer kingstoeslag op eieren aan de fa brikanten van eiprodukten en het ga randeren van een vaste prjjs voor eie ren, die vóór een bepaalde datum in een koelhuis zijn opgeslagen. Dit deelt mr. V. Marijnen mee in antwoord op vragen van de K.V.P.-Tweede Kamerle den W. Peters en dr. ir. C. van Meel. Voorts zegt minister Marijnen dat de Nederlandse regering niet door West- Duitsland op de hoogte is gesteld van het voornemen een minimumprijs voor eieren in te stellen. Zij weet niet of de Europese Commissie hierover is inge licht. Nederland heeft deze commissie nu gevraagd met spoed te worden inge licht. s 4 MQC0 AMSTERDAM, 25 juli M.O.-A.-En- gels: de dames: J. Brakman, Nieuw en St. Joosland; v- Connolly-Ham- macker, Serooskerke; C. Dragt, Den Haag; S. Okkerse, Eindhoven; T. Gra der, Rotterdam; P. Hart, Wassenaar; H. Schrama Leiden; J. Verbeek-Kre- mer, Den Haag; J- Lagaay-Govers, Utrecht; S. Oderkerk, Amsterdam; W. Bienen-Durivon, Voorburg en I. den Dunnen, Nijmegen. En de heren: C. Berkhout, Delft; C. Keyzer, De Zilk; J. van Randeraat, Meerveldhoven; W. Wolters, Bemmel; W. Bodde, Assen; J. van Gelderen, Rotterdam; F. Graaf- mans. Bergen op Zoom; H. Koopmans, Norg; H. Gilijamse Reeuwjjk; L. de Lege, Rotterdam; J. Stolk, Voorscho ten; F. van Woerkom, Gouda; H. van Beem, Amsterdam; L. v. d. Heijde, Badhoevedorp; L. Hidding, Zwolle. DEN HAAG, 25 juli Nederlands M.O.-A: H. Kakebeeke Den Haag; J. Kaltman, Maassluis; L. v. Kampen, Rijswijk; mej. A. Ketelaars, Eindhoven, C. Leibbrand, Haarlem; mej. M. Bink, Etten; B. van Galen Beneden Leeu wen; G. van Kampen, Doetinchem; mej. T. Kroon, Naaldwijk; D. Krugten, Zutphen; W. Kuipers, Roermond; W. Teeuwen, Eindhoven; L. Vleugels, Maastricht; mej. A. Korteweg, Oud- Beljerland; mej. M. Krook, Naaldwijk; J. Kjjzers, Den Haag; D. de Lange, Dordrecht; A. Laport, Den Haag; mej. J. de Leeuw, Den Haag; H. van Lies hout, Den Haag; F. Manders, Arnhem; mej. A. Marie, Utrecht en G. Schalk, Gouda. NIJMEGEN. 25 juli (KNP) De praelatura nullius Paracatu in Brazi lië is verheven tot bisdom. Aan de Ne derlandse administrator apostolicus, mgr. Eliseus van de Weijer van de Ord' der Paters Karmelieten, is emeri taat verleend. Tot bisschop werd be noemd mgr. Rawmundus Lui O. Carm. 1D I 11)01 Activa: Goud Bulten! vora 'oua en deviezen Buit betaalmidd Vord buitenl gld. 1) Wiss in disc Wiss gexocht Voorsch rek ert (1 Voorsch Rtik Nederl munten tiversf rek f a s s 1 v a: Bankbiljetten Rijks schatkisi .aid! Bank In Ned daldi ander- 1n. ezet Saldi bult drc bl Saldi and ntet-lng Saldi bult gelds. Diverse rek Nederl. schatk. pap. ouit. clrcul. banken MjntVill door de staat in -'roulatie gebracht Tot goud en dev W v eonv dev netto Percentage goud en deviezen 16/7 23/7 5.697.555 5.697.555 892.228 922.846 302 290 10.921 10.972 5.374 5.374 347.255 347.255 4.720 5.146 19.356 18.488 8.255 9.410 5.407.923 5.497.616 420.263 489.422 792.258 696.081 192.776 185.532 108.563 81.573 7.484 6.126 13.956 17.064 43.439 44.519 200 200 64.914 65.646 64.470.803 6.526.700 878.574 206.072 94.90 94.93 31 Mademoiselle Charlotte, die juist bezig is voor me vrouw van Zenderen tailleurs te showen laat de lange naaldfjjne paraplui, die zij zo gracieus als een speels attribuut weet te gebruiken, vallen en zoekt steun te gen een stoel, die kantel en in haar val een tafeltje meesleept, zo het rumoer nog vergrotend. „Goede hemel, wat is dat?" „Een ontploffing!" „Neen, er is een deel van het huis ingestort." „Ik wil weg! Ik wil er uit!" gilt een van de da mes en probeert vergeefs zich te ontworstelen aan de armen van de gris perle portier, die haar tegen houdt en zo hei schandaal voorkomt dat een cliënte in een japon met één mouw en geen rug Maison Salem inq zou ontvluchten. Mademoiselle Eline is op een traptree neergeze gen en gilt daar als een stoomfluit. Mademoiselle Julie heeft haar toevlucht gezocht bij de vendeuses, die als een kudde opgejaagde schapen angstig bjj elkaar staan in een hoek van de vestibule. Mademoiselle Charlotte is de eerste, die haar te genwoordigheid van geest terug vindt. „De paskamer! Het was in een van de paskamers. In zeven, geloof ik. Het moet een van de grote spie gels geweest zijn, die los is geraakt. Mevrouw Ser- vaes! Goede God! Waar is ze? Heeft niemand Su- sanne Servaes gezien?" Zij vliegt naar zeven, rukt de deur open. Op de grond ligt tussen de débris van de grote staande passpiegel Susanne Servaes, uit een wond aan de slaap loopt het bloed tappelings langs haar gezicht. „wat is er gebeurd?" „Is zeis ze „Neen, nog niet, maar als jullie hier nog langer staat te kakelen als kippen zonder kop, sta ik er niet voor in, dat het zo ver niet komt. Bel dan toch een dokter op. Of de Eerste Hulp! Of weet ik veel! Hoe dan toch wat!" Mademoiselle Charlotte's stem slaat over van zenuwachtigheid. „Wat is hier gaande? Is mevrouw Servaes dood? Hoe is dat mogelijk, wat Mijnheer Donderwinkel gevolgd door hoofdinspec teur Perquin rent de paskamer binnen. „Genadige hemel!" zegt hij als hij de ravage ziet. En dan weer; „Ze is toch niet dood? Heeft al iemand een doker gebeld? Bel het ziekenhuis op, dat lijkt me het beste. Zorg ervoor dat het dadelijk gebeurd, Kremmers. Schiet op!" De gris perle portier verdwijnt. Perquin is bij de deur blijven staan en heeft elk detail in zich opgenomen. Hij gaat nu naar binnen en helpt Donderwinkel de bewusteloze Susanne Servaes voorzichtig op een van de banken langs de wand te leggen. „U heeft hier och zeker wel een verbandtrom- mel? Mooi, dank u." Handig wast hij de wond uit en .legt een noodver band. „Die heeft niet zo veel te beduiden," zegt hij dan, „Maar ik ben bang voor hersenschudding. Als zij die zware spiegel op het hoofd heeft gekregen is het een wonder dat ze nog leeft." „Ik hoorde zo'n lawaai," klinkt verontschuldigend mijnheer Saleminqs stem. „Wat is er toch eigenlijk gebeurd? Een spiegel gevallen? Hoe is dat nu mo gelijk? Toch geen ongelukken?" Dan ziet hij de stille gedaante op de bank en wordt lijkbleek. Krampachtig klemt hij zich vast aan de deurpost: „Mevrouw Servaesmevrouw Servaes! Ze is toch nietniet dood?" Mneer," zegt de gris perle portier, „daar benne ze van de ambelans." Sprakeloos luisteren ze tot het voetgeschuifel van de dragers is weggestorven. Juffrouw Wilhelmina Keel is de eerste die de stil te verbreekt; „Ik heb het wel gezegd, dat rood. Ik wist dat dit gebeuren zou. Het moest! En het is het laatste niet! Nee, het is nog lang het laatste niet!" Haar zwarte krentenoogjes schitteren onheilspellend. „O, neen," zegt mijnheer Donderwinkel kregel, „nu, als u dat allemaal zo goed weet, waarom zegt u het dan maar niet liever meteen, dan kunnen we tenminste onze maatregelen nemen." „U zou de laatste zijn, die zo iets moest vragen," zegt ze somber. „En tegen het lot vechten, dat ken geen mens. U „Ja, ja, zouden de dames niet weer aan hun werk gaan?"' „Een ogenblikje, mijnheer Donderwinkel," Per quin maakt een einde aan zijn onderzoek van de aan gerichte ravage. „Een ogenblik, kan iemand mij ook zeggen, hoe mevrouw Servaes hier alleen in de pas kamer kwam? En of er iets met die spiegel niet in orde was?" „Ja, ik, inspecteur," zegt mademoiselle Charlotte haastig. „Ik heb een gevoel of het mijn schuld is. Als ik dat telefoontje niet had doorgegeven „Welk telefoontje, mademoiselle Charlotte?" vraagt mijnheer Saleminq haastig. „Ziet u," zegt mademoiselle Charlotte rad en ner veus, „mevrouw Van Tyen komt vanmiddag pas sen. En zij is er op gesteld, Jat ze zeven krijgt. Ze zegt dat de belichting daar het prettigst is. En nu kwam er vanmorgen een telefoontje door van het atelier voor mevróuw Servaes. dat de spiegel moest worden nagezien, omdat de zijstukken zo stroef draaiden. Daar is wel eens meer last mee. Het is een kleinigheid die je makkelijk genoeg weer in orde brengt. Vooral Susanne is erg handig met die din gen." „En toen hebt u mevrouw Servaes gevraagd of zii evenzegt mijnheer Saleminq. „Neen, neen," protesteert mademoiselle Charlot te levendig, „zo was het niet. Ze vroegen van het atelier naar mevrouw Servaes. En toen ik zei, dat zij er nog niet was, vroegen ze mij of Ik de bood schap wou overbrengen." Advertentie Horizontaal en Verticaal dezelfde den invullen. gj 1 aanlegplaats voor schepen; 2 raw.; 3 rangtelwoord; 4 tiendelië^pl'J menigvuldigingsteken; 6 honden Oplossing van 24 juli Horizontaal: 1 misdienaar; 2 Om g i>° I ida; 3 paardetram; 4 garoe, farnb jjt^i karaf; 6 vee, kano; 7 nno, H*. t>e Dalai Lama, I.e.; 8 ir., striem; 1 ijk; 11 gammel, olm. g j Verticaal: 1 mop, landing; 2 3 smaakvol, H.M.; 4 derrie, asem', g G; editie; 6 eek, vil; 7 nat, akelK' France; 9 adamant, mijl; 1" 1 km. A v de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2