mm Eerste resultaten van het EEG-gesprek in BRUSSEL^ Wellicht heden akkoord over hlanke Gemenebestlanden FIGUUR-PUZZEL Kc Bezoek van De Gaulle aan W.-Duitsland Beclame S Dr. F. A. de Graaff ter aarde besteld In september Kampioeneft mmm Jr p'*%v f INITIATIEF VAN MINISTER LUNS pagina ij het j, Oud-notaris H. P. Dolk overleden Kinderomroep streeft naar inrichting permanente studio Maakt a. peilers b. controleurs Eg]E§|lJ§Lp d. enkele huishoudelijke hulpen [IMPERIAL CHEMICAL INDUSTRIES (HOLLAND) N.V. assistente HET NIEUWE DAGBLAJ? 00 ZATERDAG 28 JULI 1962 r A star is born, op het Rem- brandtsplein. Het was on- -langs een sensationele avond toen Rika Jansen zich in haar one-woman-show presenteerde in het speciaal voor haar gebouwde Rembrandt-theater. „Ik Jceek de zaal in en ik stierf op slag. Daar zat heel Amsterdam, letterlijk iedereen uit het vak. Klapper tandend ging ik op, weet je, met de beverd in mijn knieën. Dat kan je niet tegenhouden. Ik dacht: Nou meid, daar ga je dan voor de leeuwen. Oh, d'r kwam zowat geen geluid uit m'n keel. Maar ik wilde mij niet laten afslachten. En ik voelde ineens de zaal komen. En bij de pauze wist ik dat ik ge wonnen had. Ze waren later alle maal gek. Ik had een hele blauwe arm van dat iedereen mij kneep. Fijn meid, zeiden ze allemaal". mÊÊ GEMEENTE ROTTERDAM a. een kookster b. een Binnenjuffrouw o. een huisknecht Sla bij het lezen de advertenties niet over Wijnhaven 107- Rotterdam-1 -Tel.(010)130890 "m-r-fü> I VLAANDEREN s< tw RIKA JANSEN: Ik wilde ook wel eens een mooie jurk Het was inderdaad iets merkwaardigs dat „iedereen uit het vak" wilde zien of de vroegere Zwarte Riek haar grote gooi naar het theater zou halen. Er was een sfeer van verwachting, want iedereen had in de Jordaanprinses van enkele laren terug iets van ras ver moedt En iedereen mocht haar graag. Het was ook geen geheim dat haar man, de amusementsboss Kees Man- ders, een lieve duit in zijn vrouw had gestoken. Voor haar bouwde hfl in het nutteloze gat op het Rembrandtsplein een nieuw theater, helemaal fijn, met alleen maar rode iampjes, en eindeloos gedrapeerd rood fluweel, een knap lichtorgel,'"een bar, tafeltjes en con sumpties', enfin, een zaaltje vol heimwee naar romantischer amusementstijden. Eh toen daar ineens Rika Jansen werkelijk een Grande Dame du Théatre bleek in een show van twee-en-half-uur, zat heel dat vakkundige, verknochte publiek te kreunen en te gillen van in tens genoegen. Hier was nu ineens wat het Rembrandtsplein al zo lang node heeft gemist. De volgende dag kon men op het Leidseplein, aan de artistiek gelardeerde tafeltjes van Americain, iedereen er over horen. En in het huis van Rika Jansen kwamen bloemstukken binnen, en later brieven van Jan-en-al- leman, telegrammen, en in het ochtend blad betuigde iemand per advertentie zfln oprechte dank aan haar in het openbaar. „Zo mooi heb ik het mij niet dur ven dromen," zegt Rika Jansen. Ze zit er stralend bp, met een raven zwart rattekoppie, witte tanden in een ronde boog, en eenvoudig, maar chic gekleed. Haar oogranden, met groene streepjes en zwarte vegen, zijn al bijna gereed voor het optreden van 's avonds. Ze is onmiddellijk heel charmant, met een eindeloze variatie van uitdrukkingen in haar toch vrij hoekige gelaat. Ze praat zó veel, dat ze plotseling moet zeggen: „Nou stop ik, want anders heb ik voor vanavond geen stukkie stem meer over." Die stem zal nooit verloochenen dat ze van de Brouwersgracht komt, uit de viswinkel van haar vader, en dat ze op de Lindengracht op school heeft geze ten. Dat heel speciale, wat de Jor- daan volgens de overleveringen vroeger bezat, vindt men nog in haar persoon. Dat mengsel van sentiment, onopzette lijke humor, de gijn van je-hela-hola- hopvaldrie, dat zwierige is bij haar nog echt. En al heeft ze het ras om een Grande Dame du Théatre te worden, het blijft bjj haar echt, zodat men zich als Amsterdammer soms in alle staten van verrukking voelt. Maar het is ken nelijk niet aan grenzen gebonden. De frangaise, bij wie ze met veel élan al lang Franse les neemt, zei haar meer malen: „Je hebt een heel leuk accent in je Frans, ik zeg niet wat, anders ga je het misschien verbeteren." Wat men in haar zeker voortreffelijke Frans hoort, is nog net de Lindengracht. „Daar was ik op de christelijke school. Met zingen moest ik bij de jongens gaan zitten, want in de tweede stem viel mijn schorre geluid Toch weer Zwarte Riek? niet op. Ze konden bij mij thuis alle maal goed zingen. Mijn zus is Maria Zamorra geworden. De Chirco's wa ren twee nichtjes van mij. Maar ze zeiden altijd: Hou jij je waffel nou dicht. En ik wou zo graag. Ik wou uit die vis, weet je. Wij stonken er naar, waar wij ook kwamen. De hele 1 dag stond je vis schoon te maken. En mijn vader stuurde ons naar de markt. Dan vroeg-die: Hoeveel han del hebben jullie nog? Da's niks. Blijf staan tot je los bent. Jongens, dan stond je tot 's nachts twaalf uur. Mijn vader zei ook: Als je wat wil bereiken, moet je werken. En hij had gelijk. Ik ging cursussen volgen en diploma's halen. En als er een zang wedstrijd was deed ik mee. Een tante zei mij dat er in Rotterdam een zangeres werd gevraagd, in een nachtclub. Ik zou 75 gulden per week krijgen, maar er was bijna geen ver dienste in die tent, dus kreeg ik ook vaak niks. Toen ben ik ook nog ouvreuse geweest in een bioscoop, om geld te verdienen voor kostuums. Ik had een tante die acrobaatte, die zei: Kom bij mij werken. Nou, ik acro baat, weet je. Ik was onderman, en had altijd een heel gewicht te dragen. Ik moest en ik zou voor- en achter plank leren, als slangenmens, weet je, al was het helemaal mijn werk niet. Jongen, ik heb wel eens angst gehad als wij heel hoog moesten werken." Ze somt een reeks van namen op, waaronder ze optrad: Fanny Black, Gaston, er. toen werd ze Zwarte Riek, die Jordaaniiedjes zong van „Ik heb rooie en witte radijs" en „Mijn wiegie was een sttjfselkissie." In de plotselin- ge rage met Johnnie Jordaan kwam ze mee omhoog. De kermissen en ca- fézaaltjes werden grote zalen, waar ze de liedjes zong die Kees Manders ge woonlijk voor haar maakte. Van zwar te Riek maakte men de Jordaanprin ses die in een open calêahe door de buurt werd getroond. „Ineens was ik het zat. Ik wilde ook wel eens in een mooie jurk op het to neel staan. Altijd in die baaien rok, met dat jak, en die mensen die je zo lekker tof op je schouders sloegen, wildvreemden die je kwamen zoenen. Op een avond loop ik in de stad en hoor ik achter mijn rug smiespelen. Kijk, daar hè-je Magere Jossie. Dat was net in die tijd van al die moorden op de walletjes. Ik zei tegen Kees: „Kees, nou ben ik echt helemaal ge weest," wèet je. Kees heeft mij toen in zijn show gezet als Rika Jansen. Tschi, tschi, tschi. Daar zijn wij anderhalf jaar geleden mee naar Frankrijk ge weest, naar Nice. Nou jongen, we kon den wel voor acht jaar contract krij gen. Wij waren met 24 man op stap, en dat was altijd ellende. Ik kon daar niet tegen. Ik ben zo precies. En dan dansten die meisjes weer niet gelijk. En dan lustten ze het eten niet. Ik s avonds kijken of ze allemaal in bed lagen. En dan zeiden ze dat ze een mooi contract konden krijgen. Maar ik zei: Daar'komt niks van. Eerst mee naar huis. Afmelden bij je vader en moeder. Maar ik intussen in de zenu wen hè. Onze manager zei toen Waarom gaat die vrouw niet alleen werken. Ik prakkezeren, weet je. Thuis ging ik het hele huis schilderen, en steeds maar denken: Kan ik het, kan ik het niet, wat zou ik wel kunnen? Kees zei: Van mij mag je alléén in een show. Nou, en zo is het gegaan, weet je." Anderhalf jaar heeft Kika Jansen ongelooflijk hard gewerkt. Ze zocht een repertoire en probeerde van alles uit. „Piaf wilde ik zo graag doen. Dat was voor mij het geweldigste wat er is. Ik zette die plaat van haar op. Maar nee hoor, ik heb die klop niet in mijn stem. Laat ik er maar afblijven. Die vrouw, als je haar ziet opkomen, op het toneel vind je het een zielig schep seltje, maar als ze zingt, vind je het een schoonheid." Ze koos ook een lied je van Mariene Dietrich, Toen Marie ne in Amsterdam kwam zingen, zei Rika Jansen: „Ik ga er niet heen. Ze ,is zo'n enorme persoonlijkheid dat ik bang ben door haar beïnvloed te wor den. Ik wil alles zelf opbouwen." Ze studeerde intensief Frans, en nam ook grondig andere talen door. Vocht tot ze het Weense accent onder de knie had, en het Amerikaanse. De showman Jack Bow werkte eindeloos met haar om haar theater-bewegingen bij te brengen. En om alles tot in de perfectie voor elkaar te krijgen, onder ging ze een drastische vermagerings kuur, die haar zichtbaar slanker maak te en veertien pond gewicht wegnam. Het is Zwarte Riek niet meer, die in „Plumes, Pluches en Plastic" voor het publiek verschijnt, maar het onver valste theaterkind Rika Jansen. Met een wat schorre, soms luidkeels explo derende stem zingt ze een reeks van bijna allemaal bekende liedjes, soms een eeuw oud, vaak herinneringen aan grote artiesten van de music hall, bijna stuk voor stuk herboren door het ge heim van haar persoonlijkheid. He. 3. BRUSSEL, 27 juli (ANP) De tien de ministersconferentie in Brussel over de toetreding van Engeland tot de Eu ropese Economische Gemeenschap heeft gisteren, mede dank zij een ini tiatief van minister Luns, de eerste concrete resultaten opgeleverd. Een voorstel van de zes EEG-landen ten aanzien van de afzetgaranties voor landbouwprodukten uit de blanke Ge menebestlanden (Canada. Australië en Nieuw-Zeeland) is op Nederlands voor stel zodanig gewijzigd, dat het voor minister Heath, de Britse delegatie leider, aanvaardbaar werd. In conferentiekringen verklaarde men gisteren dat er nu een reële mogelijkheid bestaat dat men van daag, zij het niet zonder moeite en langdurige discussies, dit gehele be langrijke probleem zal kunnen rege len. De EEG-ministers hadden aanvanke lijk voorgesteld, dat met de drie ge menebestlanden en andere derde lan den omstreeks 1970 overleg zou worden gepleegd, als men er niet m zou slagen wereldakkoorden voor de voor hen be langrijke landbouwprodukten (zoals bo ter, granen en vlees) te bereiken. Op voorstel van minister Luns werd hier aan toegevoegd, dat het doel van dat overleg zal zijn dat er alsnog regelin gen met deze landen worden getroffen. Voorwaarde is evenwel dat deze landen zich op de wereldconferentie over de verschillende produkten bereid tonen de beginselen van de EEG-voorstellen ter conferentie te aanvaarden. Dit alles heeft dus betrekking op de zogenaamde „eindfase", dat wil zeg gen de periode na 1970. Voor de over gangsperiode tot 1970 zijn de EEG- landen bereid aan de blanke Gemene bestlanden voor hun landbouwproduk ten een preferentie op de Europese markt toe te staan, maar alleen een met een aflopend karakter. Deze op lossing bleek onaanvaardbaar voor minister Heath, die zich met het oog op de te verwachten beslissingen in de ze materie liet assisteren door de Brit- se minister van Gemenebestzaken, Duncan Sandys. Sandys staat op zijn beurt in bijzon der nauw contact met Londen. Hij arriveerde gisteren tegen de middag in Brussel, 's Avonds vloog hij terug naar Londen en vanmorgen werd hij weer in de Belgische hoofdstad terug verwacht. Het tweede grote struikelblok van de onderhandelingen van donderdag was de kwestie van de prijspolitiek, die de vergrote EEG volgens de Britten zo danig moet voeren dat het bestaande handelsverkeer voor de drie Gemene bestlanden niet zal worden verstoord. De EEG-ministers hebben gisteren, na hun gesprek met de Britse delegatie, nog urenlang onderling over dit pro bleem gepraat. Zij besloten tenslotte de EEG-commissie op te dragen voor stellen te doen waarvan men kan ho pen, dat ze zowel voor de EEG-landen als voor Engeland aanvaardbaar zijn. VLAARDINGEN, 28 juli. In de ouderdom van 82 jaar is alhier overleden de heer H. P. Dolk, oud-notaris te Vlaar- dingen. De overledene werd in 1928 be noemd tot notaris te Vlaardingen en bleef hier tot de wet, waarbij aan nota rissen de plicht werd opgelegd op 70-ja- rige leeftijd ontslag te nemen, hem noopte zijn ambt neer te leggen. Dit was op 1 januari 1956. Naast het notarisambt bekleedde notaris Doek nog tal van ande re functies in het verenigingsleven hier ter plaatse. ROTTERDAM, 28 juli. De Stichting Kinderomroep Sophia Kinderziekenhuis, die, zoals wij enkele weken geleden schreven, thans ook maandelijks een pro gramma in het beademingscentrum voor poliomyelitispatiënten „De Ark" ver zorgt, draait op voile toeren. Elke week klinkt in het Kinderziekenhuis de her kenningsmelodie „Wheels", elke eerste maandag van de maand kondigt „Mexi co" de uitzending in „De Ark" aan. De verzoekplaten vormen een populair on derdeel van het programma, terwiji ook de verhaaltjes in hoorspelvorm, de luisterwedstrijden en de reportages gre tig worden beluisterd. De gift van ƒ2000, ontvangen van de Stichting Steunfonds voor de Nederland se Kinderbescherming, stelde de omroep in staat de schulden te delgen en nood zakelijk materiaal aan te schaffen, ter wijl een reserve ad 872,98 kon worden gevormd voor de inrichting van een per manente studio in de hopelijk nabije toe komst, aangezien de huiskameropnamen een kwetsbaar punt vormen. De Rano te Utrecht heeft het puzzel- spel „Zonneschijn" georganiseerd, dat be oogt gelden voor het werk van de Zieken Omroepen in Nederland en voor de arbeid van alle andere verenigingen op het gebied van kunst, sport, spel, jeugd zorg, volksontwikkeling, cultuur en maatschappelijk werk, bijeen te krijgen. BLOEMENDAAL, 27 juli. Van morgen :s op de algemene begraaf plaats in Bloemendaal het stoffelijk overschot ter aarde besteld van dr. F. A. de Graaff uit Heemstede, in le ven particulier secretaris van Z. K. H. de prins der Nederlanden. In de aula van de begraafplaats was slechts de familie samengekomen. De Haarlemse organist Gosse Kroese speelde daar gezang 283 „Blijf bij mij Heer" en het koraal „Wenn ich einmal soil schei den" van Joh. S. Bach. Daarna volgden ongeveer 200 be langstellenden de baar naar het graf. Daar werd. gesproken door de heer W A. Fisher, een studievriend van dr. de Graaff en dr. J. H. Ytelma, herv. pre dikant, beiden uit Bloemendaal. De koningin en prins Bemhard wer den vertegenwoordigd door mr. J. van der Hoeven, particulier secretaris van de koningin en luitenant-kolonel C. C. Geertsema, adjudant van prins Bem hard. Een vijftigtal kransen en bloemstuk ken waren rond het graf gelegd. Van koningin en prins was er een krans van witte anjers en paarse lathyrus. Van de prins bovendien een krans Van diverse kleuren anjers met een groen lint. Voorts waren er bloemstukken van de nofhouding, de officieren van „Zwaluwenberg", van de K.L.M.. Fok ker het „Prins Bemhard Fonds" en vele andere instanties. De zoon van dr. de Graaff, de heer W. F. U de Graaff, sprak een woord van dank. PARIJS, 27 juli (Rtr) President De Gaulle zal van 4 tot 8 september een officieel bezoek brengen aan West- Duitsland, zo is gisteren in Parijs be kendgemaakt. Het gaat hier om een tegenbezoek. Zoals bekend was bonds kanselier Adenauer van 2 tot 8 juli de gast van De Gaulle. De Gaulle gaat eerst naar Bonn. Daarna gaat hij naar Hamburg, Keulen en Miinchen. Verwacht wordt dat de president op 9 september, voor hij naar Frankrijk terugkeert, een parti culier bezoek brengt aan Baden-Baden. Buitencirkel: een spreekwoord. Binnencirkel: soldatenverblijf. Van buiten naar binnen: 1 schaal dier, 2 voorbeeld, 3 zelfzucht, 4 handel, 5 verzameling inlandse huizen op Java, 6 samenspreking, 7 rondbouw, 8 uitstalkast, 9 onbeneveld, 10 boosdoe ner, 11 gezichtspunt, 12 dorst na drink gelag, 13 steun, 14 narigheid, 15 or denen, 16 balspel, 17 uitgeput, 18 iemand, die sterk zijn verbeelding laat werken. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot donderdagmiddag. Over de puzzels kan niet gecorrespondeerd worden. De oplossing van de kruiswoord puzzel van verleden week: Horizontaal: 1 garantie, 7 bepaling, 14 draak, 16 nader, 17 N.S., 19 kaf, 20 dan, 22 rek, 23 do, 24 tak, 26 mede lijden, 29 ver, 30 pen, 32 lol, 33 dol, 34 kok, 36 gek, 38 straf, 40 pas, 42 al, 44 gas, 46 aas, 47 lok, 48 m.o., 49 Ne g 50 in, 51 ra, 52 even, 53 of, 54 taIÏ>'ra rijk, 58 mol, 60 pij, 61 rif, 62 J 64 set, 66 wie, 67 bad, 68 Ada, 70 O j 72 lat, 73 belasting, 76 Sem, 78 °n'0 pole 80 ros, 81 dak, 83 la, 84 ëT° 86 kelim, 88 negentig, 89 parament- Verticaal: 1 Gent, 3 R.D., 3 ar ifl naam, 5 tafel, 6 ik, 8 en, 9 Pare '.j Aden, 11 lek, 12 ir., 13 Goor, 15 18 sap, 20 delta, 21 nijdas, 23 de, ie keg, 2 dos 28 dof, 29 vos, 31 neg® 34 kakelen, 35 kanon, 3 ka, 39 ran" 40 Po, 41 konijn, 43 lef, 45 sim, 4 1 «g 48 mep, 55 af, 56 radar, 57 krats, os, 61 rit, 62 bal, 63 adi, 65 tas, 66 V „3 67 belet, 69 ander, 71 rel, 72 loon, boon, 74 som, 75 gala, 77 mast, 79 P 82 kim. 84 g.g„ 85 pi. 86 ka, 87 De gelukkige is deze week: Van Kerkhof, Groenelaan 69, Sen dam. jch Een postwisseltje wordt toegezon De afdeling Havenwerken van Gemeente werken heeft dringend behoefte aan: in de rang van Pikeur. De onder a genoemde functionarissen zullen worden belast met het assisteren bij het ver richten Van peilingen op de rivier en ih de havens en het bedienen en onderhouden van de daarbij te gebruiken radiografische appara tuur, stroomsnelheidsmeters e.d. De onder b bedoelde functionarissen hebben tot taak controle uit te oefenen op de werk zaamheden met draglines, baggermolens, pers zuigers, enz. alsmede het meten van de ver werkte hoeveelheden grond en bagger. Degenen, die gewend zijn op het water te werken, genieten de voorkeur. Loon rond f108.- bruto per week. Persoonlijke aanmelding: maandag t/m vrijdag van 9-17 uur en Iedere woensdagavond van 7.30-9 uur bij het bureau Personeelvoorziening, kamer 333, Stadhuis. Coolsingel. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het bureau Personeelvoorziening, kamer 333, stad huis, Coolsingel, Rotterdam-1, onder ver melding van no. 498. Bij het binnenkort te openen REACTIVEREN GS CENTRUM aan de Claes de Vrieselaan 70 kunnen worden geplaatst: (voor transportdiensten) (o.m. voor de keuken). Loon volgens gemeentelijke regeling. Sollicitanten kunnen zich melden hij de inrichting op maandag, 30 juli a.s. woensdag, 1 augustus a.s. 's-middags tussen 14.30 en 17 uur en 's-avonds tussen 19 en 20 uur. zoekt voor plaatsing op de boekhoudafdeling Bezit van het diploma MULO, alsmede belang stelling voor boekhouden in een groot concern zijn vereist. Met reeds gemaakte vakantie-afspraken zal rekening worden gehouden. Schriftelijke sollicitaties onder Nr. 029 te richten aan de afdeling Personeelszaken der N.V., postbus 551, Rotterdam. AUTOBEDRIJF PEET vart JJjjf Keuze uit ruim 350 auto's. inruil Gemakkelijke financté .0, 10.000 km. schriftelijke g^ra* r Showroom: Nieuw Mathehe straat 77. Schiedam (grens terdam), tel. 01060900. riQÜ' avonds tot 10 uur geopend. uViT dags van 11 uur v.m. tot Voor onze bekende opruimhUgs' camera's, óók 8 mm., belicb meters, dia-artikelen, veT le soorten foto-artikelen, Pl kijkers, loepen, kompassen enz. zie onze etalege. V.d. Hoogstraat 91. (Schiedam) ONZICHTBAAR STOPPEN- le voorkomende brand- etLe\if^ gaten, winkelhaken en se» ge' worden door ons onzichtbaa jjg* stopt. Billijke prijzen, sp2chie' aflevering, Hoogstraat 113» dam. tel. 67709, (Fil. Roeio*. Prijzen die alles slaan. chines vanaf 95.-. Centi ei vanaf 110,- Combinatie 0il' elektr. verwarming 275.-. teJ' room Cojh, Lange Haven 63341. Al zijn Uw messen en sC0 nog zo slecht, breng ze Hoogstraat 52 bij s°cr!eciil3 en het komt terecht. SP«ss^rlf fijn golf slijpen van tafehues V Desgewenst klaar terwijl wacht. STOMEN van al Uw kledjjIgjG klas vakwerk, VERStt<iali' Hoofdstr. 143, tel. 666 dag brengen, vrijdag klaar. Voor schilderen, witten eP hangen is het voordeligst j^d' vertrouwdste adres toch G. J. J. PONJé, gedipl. va Schaperlaan 61, telefoon Schiedam. Glasplaten, ruiten voor ren. glas-in-lood, spiegels, enz. Loopik's tccbi*' dustrie, Boterstraat 39, p dam. Telef. 68945. Shaver Dealer van .Phili^^i' Remington - Braun". staalwarenhandel Gé „fwiö. HEEG, Nieuwstr. 43, tel 61 00' PARDON, WENEER VLAANPE#N f VERDACHTE MATTHEWS NAAR U- H'JIS INZ'JN CEL. MATTHEWS ONTKENT ENBLUFT IN OORARREST. „J GËËN BEZWAAR TEGEN VRIJLA TING ONDER BORGSTELLING, EDELACHTBARE... IK GELOOF NIET, DAT DIT MATTHEWS UITSCHAKELT,INA... HU KAN DIT ALIBI VOORBEREID HEBBEN. H'J KOMT MORGENVOOR IK GA ER 4oor lv'a W Kei V om. ll* V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 12