LET OP HET VOGELTJE EVEN AANDACHT VOOR Nerveuze moordenaar NIEUWE DAGBLAD ZATERDAG 28 JULI 1962 Toen de grote wereldbrand dichtbij kwam weging werkzaam was. Hij arriveerde daags voor de kroning van koning Fa- roek I van Egypte, die toen nog een braaf en slank verkennertje was en nog geen weet had van Nasser en de speelzalen aan de Middellandse-Zee- kust. Natuurlijk was de Wereldjamboree in die dagen dè attractie van Nederland. Men wilde de Schotten horen pijpen en zien dansen, men wilde de Siamezen hun potje zien koken, men wilde de merkwaardige bouwwerken zien van de oosterse contingenten en de moderne kamp-uitrustingen bewonderen van de Amerikanen. Nederland had de hele wereld op enkele hectaren gronds bij een. Een stevige propaganda was aan de Jamboree voorafgegaan. Een brochure in koperdiepdruk, over de hele wereld verspreid, riep met een ,,U komt!" allen op tot een tocht naar Vogelen zang. Op de voorpagina zat een Ne derlandse verkenner boven op een we reldbol en zijn rechtervinger wees op Nederland. Tot in het Verre Oosten werd die plaat in de pers gereprodu ceerd. De jongen op die wereldbol was Tim Scheffer, leerling van het St. Bonifa- cius-lyceum in Utrecht. Thans is hij arts in Oldenzaal. Zijn vader was aan het onderwijs verbonden in het toen malige Ned. Oost Indië en hij bleef on wetend van de populariteit van zijn zoon, tot hij diens portret aantrof in zijn krant op Java. Het symbool van de Wereldjam boree was de Jacobsstaf, het in strument dat bij de zeevaart in gebruik was, voor de sextant was uitgevonden ter plaatsbepaling op zee. Baden Powell, stichter en hoog ste leider van de Wereldbroederschap van Scouts, reikte aan het eind van de Jamboree dit teken aan alle contin gentleiders uit. De oude generaal, die zag hoe de nooit was dat Graaf Teleki, een bij zonder bescheiden man. die in de tur bulente komende jaren minister-presi dent van Hongarije zou worden. Twee jaren na de Jamboree, nog tijdens zijn premierschap, raakte hij al geestelijk van slag. Hij kon dan, zoals zijn huis vriend dr. Anton Papp me vertelde, plotseling van het ministerie verdwij nen om eenzaamheid en stilte te zoe ken. Dag en nacht zwierf hij dan door de bossen. Een der opgewektste contingentlei ders was Prins Emmanuel von Liech tenstein, uit wiens vorstendommetje een vrolijke schare knapen was mee gekomen. Dat was in de tijd, toen in de hoofdstad Vaduz een nieuw postkan toor gebouwd kon worden uit de op brengst van de bijzonder fraaie Liech tensteiner postzegels, die alom ter we reld bij verzamelaars sterk in trek wa ren. Daar, op die Jamboree, had de eerste ontmoeting plaats tussen kroonprins Gustaaf Adolf 'an Zweden en prins Bernhard. Deze laatste verscheen vrij onverwacht en de waarnemend kampleider, mr. René Höppener later staatssecretaris en thans burgemeester van Roermond - Aan het internationaal kampvuur traden groepen uit alle werelddelen op. In de meeste gevallen waren de jongens in „landsdracht", zoals deze Mexicanen. Sen, erden door de koningin ontvan- )Jeftere twister van Koloniën, de heer i H' sPra't hen toe op het Plein in aa6, ze aten kaas in Alkmaar, ®««e,ki.. een krans od het eraf van De lens heeft te lang opengestaan dan dat een scherpe foto van het bewegende object kon worden verkregen. De uitgeveegde contouren geven overigens een goed beeld van de vaart van het schommelen. Vogelenzang was in die dagen een station van wereldvermaardheid. wolken zich boven de wereld samen pakten, verbond aan de uitreiking een toespraak, waarmede hij de Jacobsstaf aanduidde als symbool van een Kruis tocht voor de Vrede. ,,De jeugd van alle naties, vertegen woordigd op de Jamboree, heeft zich aaneengesloten in een kruistocht van vriendschap en goed vertrouwen. Jul lie zult je herinneren, hoe in de tijden van de kruistochten de grote inspan ning, om de heilige stad Jerusalem voor de Christenheid te veroveren, faalde. Toen de jongeren zagen, dat hun vaders niet in hun pogingen wa ren geslaagd, verenigden zij zich en zeiden, ten kruistocht te willen trek ken om het werk van de vaders te voltooien. „Ongelukkigerwijs slaagden hun po ging niet omdat die niet voldoende was georganiseerd en de geëigende midde- De Polen trokkén met hun soldateske mutsen en lange mantels sterk de aandacht. Waar zijn ze gebleven? fende diertje is vermeld. De reeks, ont worpen door P. Wetselaar te Bennebroek. bestaat uit dewaarden 5 4-Jv-ctr; 40 X-5_r'. tizenden verzamelden zich in een duinpan van Vogelenzang rond het grote kampvuur dat door huyzen (hoed op het plankier) werd geleid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 9