Cadeau Agra van Kazerne in Wezep opvangcentrum repatrianten Weinig schot in shopping-center Geen reductie op spoortarieven voor studenten VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1962 HET NIEUWE DAGBLAD DEN HAAG,, 2 aug. Staats secretaris Gijzeis van Economische Zaken heeft een delegatie van verontwaardigde handelaren in huishoudelijke apparaten op be zoek gekregen. Daarmee is de reeds lang smeulende verontwaar diging in middenstandskringen over de concurrentiemethoden van de grootwinkelbedrijven tot een uitbarsting gekomen. De han del in electrotechnische en huis houdelijke apparaten neemt het niet langer, dat artikelen, die 'een belangrijke plaats innemen in hun assortiment, door de grote krui deniersconcerns tegen kostprijs of zelfs met verliezen worden aan geboden. Minister Visser NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL ¥|GZ6 VGRZGJ^ VAH p. C. BOüTGfTS *^ZYH ^AARDjejMSWeHSCHDOOR J. fv. ROYGf^ CJ6DRUKT VOOR DG fJGD. VGRGGJ^qjJSq VOOR DRUK- G^ BOGK- KCIJ^ST 3$ n'het koetshuis, dat de rustieke tuin achter het vroeg-achttiende-eeuwse huis van I baron Van Westreenen van Tiellandt nu Museum van het Boek te Den Haag afsluit, zal deze zomer nog een begin worden gemaakt met de reconstructie vatfhèt drükkersatelier van Jean Frarigóis van Royen. Prof. dr. L. Brummeï, direc teur "van de koninklijke Bibliotheek en tevens van het Museum van het Boek, hoopt tenminste, dat met het breken en verbouwen van het koetshuis voor september zal worden begonnen. Met ingang van 1 september breekt voor prof. Brummel de rust aan na vijfendertig jaar werken op de bibliotheek aan de Lange Voorhout. Van de inrichting van het drukkersatelier van Van Royen hoopt hij dan minstens de aan vang te kunnen meemaken. Rapport treinramp Harmeien openbd Landbank en gemeente Den Haag oneens over de grondprijs Secretaris-generaal KSSF DEN HAAG, 3 aug. De Willem de Zwijger-kazerne te Wezep zal ter be schikking worden gesteld van het mi nisterie van Maatschappelijk Werk als opvangcentrum voor repatrianten uit Nieuw-Guinea. Het ministerie beschikt zelf over enige opvangcentra maar de capaciteit daarvan is te gering. 16 augustus worden in Wezep de eer- sie repatrianten verwacht. Nu is in de Willem de Zwijger-kazerne een afdeling lichte luchtdoelartillerie gelegerd. Deze wordt overgeplaatst naar de leger plaats 't Harde. De kazerne zal alleen worden gebruikt als de normale opvangcentra (de con ti actpensions) van het ministerie van Maatschappelijk Werk onvoldoende huis- vestingsmogeliikheden zullen bieden. Voor het geval er een groter aantal ptrsonen in één keer naar Nederland terugkeert, men denkt hierbij aan sche pen met repatrianten, wil men de Ka zerne in Wezep ook benutten als eerste opvangmogeiykheid. Hier kunnen dan bepaalde voorzieningen, als medische zorg en eventueel verstrekking van kle ding, centraal gebeuren. De repatrian ten bljjven in dat geval slechts korte tijd in Wezep. deniersgrootwinkelbedrijven zal worden aangeboden. Het is daarom dat men zich gewend heeft tot staatssecretaris Gjjzels van Economische Zaken die spe ciaal belast is met middenstandsaan gelegenheden en kwesties van con currentie. Men heeft de bewindsman om maatregelen gevraagd waardoor deze als „oneerlijke concurrentie" bestem pelde acties in de toekomst kunnen wor den voorkomen. Daarbij wordt gedacht aan het hoofdbedrijfschap detailhandel als controlerend orgaan. Het is echter nog maar de vraag of dit soort maatregelen als de bewinds man daartoe al bereid is op korte termijn zouden kunnen worden geno men. Er woedt al jaren een „oorlog" tussen kruideniers, textielhandel en handel in huishoudelijke artikelen on derling. Ook hiervoor is nog nooit een oplossing gevonden. Met de steeds gro tere uitbreidingen van de assortimenten, een moderne ontwikkeling die in alle branches te constateren valt, zal de con currentie en daarmee het verschijnsel van de speciale acties ook steeds ver der toenemen. (Van or.ze sociaal-economische redactie) Het gaat op het ogenblik vooral om koelkasten en weegschalen. Albert Heyn is met een goedkope aanbieding van koelkasten begonnen. Het bezwaar was echter dat Albert Heyn de kasten alleen maar aflevert, maar dat geen enkele service werd geboden. Voor de aanleg van geaarde stopcontacten en voor ver dere voorzieningen moest de klant zelf maar zorgen. Meestal kwam hij daar voor en voor eventuele reparaties te recht bij een installateur die echter begrjjpel-ijk weinig voor het karwei tje voelde. Toen Albert Heyn zijn voor raad koelkasten kwijt was, is men op wat anders overgeschakeld. Nu zijn het „luxe personenweegschalen", die voor twintig gulden worden aangeboden. Voor leden van de „Premie van de Maand Club", te betalen met „P. M. Cj-cnèques". Het is duidelijk dat het Albert Heyn erom te doen is de omzet in de eigen voornamelijk kruideniers artikelen te vergroten. Deze speciale aanbiedingen zijn artikelen waarvan een grote partij voor een speciale prijs wordt ingekocht. Is de voorraad op, dan gaat men over op een ander artikel. Het voornaamste bezwaar van de handel is dan ook niet dat zaken als Albert Heyn koelkasten en dergelijke artikelen verkopen maar dat zij door. dit soort aanbiedingen de markt voor normale handel voor ge ruime tijd bederven. Albert Heyn brengt daartegen in, dat de koelkastenverkoop ook bij de norma le handel alle verwachtingen te boven gaat. „Wij breken zo'n markt open en omdat onze aanbiedingen maartijde- IjjKzTjn, pröfitéertTater de handel van de gestegen vraag", zo redeneert men (Advertentie) gereconstrueerd in (Advertentie) AMSTERDAM, 3 augustus viezen die de spoorwogongevalle (lii na het onderzoek van de treinr» piP' Harmeien heeft opgesteld, ta^e?eJl f nenkort in de staatscourant wot" publiceerd. Dit heeft de Amsterdamse G generaal mr. H. R. de Zaaflerijjek voorzitter van de spoorwegong^ t raad is, meegedeeld. Hij heeft slag van het raadsonderzoek daarin opgenomen adviezen je vL week donderdag op het ministeiv. Verkeer en Waterstaat overhand.» yy staatssecretaris moet het WAt,gpir de publikatie van de adviezen Mr. J. F. van Royen was voor de oorlog algemeen secretaris bij het hoofdbestuur van de P.T.T. Maar in de avond en vroege ochtend was hij zetter en drukker. Zijn liefhebberij was „schone boekwerken" te drukken. Prachtige uitgaven zijn van zijn hand verschenen. Van zijn hand: al het drukwerk verrichtte hij met de hand op een drukpers die stond opgesteld op de tweede verdieping van zijn woning aan de Van Boetzelaerlaan te Den Haag. Deze pers, Kunerapers genaamd, zal weer worden opgericht in het Koetshuis achter het Museum Meermanno-Westreenianum, waarin het Museum van het Boek is gevestigd. De vroegere paardenstal zal daartoe gedeeltelijk worden verbouwd in de trant van de bovenver dieping van de woning aan de Van Boetzelaerlaan. Zelfs de portretjes aan de wand zullen er komen te hangen, zoals ze weleer door Van Royen aan de muren van zijn atelier zijn bevestigd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 aug. Weinig schot zit er in de spectaculaire plannen van de Landbank n.v. om te komen tot de bouw van het grootste shopping-cen ter in Nederland, dat in Mariahoeve zal verrjjzen. De kosten hiervan werden geschat op ongeveer 37 miljoen gulden. Bij de bekendmaking van de plannen in februari van het vorig jaar werd verwacht dat in augustus met het pro ject begonnen zou kunnen worden. Nu, een jaar later, is er nog geen spa voor in de grond gegaan. De oorzaak ligt in het feit dat de Landbank en de gemeente niet tot overeenstemming kunnen komen over de grondprijs. De Landbank zegt dat er geen stag natie in de uitvoering van de plannen is ontstaan door de mededeling van enkele grote warenhuizen dat zij geen belangstelling hebben voor filialen in 't shopping-center omdat het te dicht bij hun nederzettingen in de binnenstad zou zijn gelegen, waardoor zij zich zelf concurrentie zouden gaan aandoen. De ze bedrijven willen nu in onderlinge sa menwerking komen tot een verder van de Haagse binnenstad gelegen shopping- center, dat in Leidsohendam is gepland. De Landbank heeft zich hierdoor niet laten afschrikken en volgens mededelin gen zou deze niet voorziene ontwikke ling geen invloed hebben op de om vang van het te bouwen complex in Mariahoeve. Zodra er oevereenstem- ming is bereikt met de gemeente over de grondprijs wil men aan de bouw be ginnen. DEN HAAG, 3 aug. In antwoord op een schriftelijke vraag welke Tweede Kamerlid Roolvink (KVP) indertijd heeft gesteld, zegt óe minister van Verkeer on Waterstaat, drs. Korthals, dat het de regering in het kader van de huidige subsidiepolitiek niet wenselijk voorkomt, aan studenten een reductie op dé spoor wegtarieven te geven. De heer Rool- vi.nk_ had gevraagd of de bewindsman bereid was, bij het overleg over ver hoging van de spoortarieven zulks in overweging te nemen. NIJMEGEN, 2 aug. Tot Secretaris generaal van de Katholieke Staatkun dige Studiegroepenfederatie (onafhanke lijke studentenorganisatie ter stimule ring van de staatkundige interesse) is voor het jaar 1962-1963 benoemd de heer H. G. Cloudt te Nijmegen. Het Secreta riaat is gevestigd te Nijmegen, Oranje singel 42. honderd kilogram wegende Albion-pers heeft aangeschaft in Engeland, doet de meesterdrukker dit thuis. De Engelse letterontwerper Pissarro, een zoon van de schilder van die naam, ontwerpt een letter voor de Van Royens pers. Ook De Roos maaKt er twee: de Zilver en de Disteltype. Van Royen ontwerpt de initialen en versieringen en kiest zorgvuldig de kleuren van de inkt, wikt en weegt over de indeling van de pagi na's en maakt een schoon boek. Ondertussen zorgt hij voor enige op schudding in Den Haag. In de Tweede Kamer wordt in 1918 een interpellatie gehouden over wat genoemd wordt „een ambtelijk schandaal". Het hele schandaal bestond erin, dat het nieuwe hoofdkantoor van de PTT aan de Kortenaerkade te Den Haag verdacht modern is ingericht. Duidelijk het werk van mr. Van Royen, voor wiens vorm- gevingsdrift brievenbussen, bestelwa gens, uithangborden, briefomslagen, stempels en dienstorders niet veilig waren. In 1922 neemt een lijst zonder partij programma aan de kamerverkiezingen deel. De doelstelling van de kandidaten is, naar blijkt uit 'n pamflet dat gedrukt is door Van Royen, de geestelijke ver heffing van ons volk. Onder degenen die zich verkiesbaar stellen is mr. J. F. Van Royen. In het comité dat de partij den volke aanbeveelt hebben onder meer zitting dr. P. van Anrooy, Eduard Verkade en prof. dr. J. Huizinga. De „kunstenaarspartij" kwam echter niet in de kamer. Wanneer de uitgeverij „De Zilver distel" wordt opgeheven, geeft Van Royen zijn pers een nieuwe naam: „Ku- nera" ter ere van het liefelijke stadje op de heu-els aan de Rijn, waar hij ooit in de lente de mooiste avond van zijn leven heeft gehaddobberend op de rivier en genietend van „de vol maakte harmonie tussen lijnen, kleuren, licht, de zachte beweging van de boot, de geluiden van de avond". Van Kunera verschijnt in 1925 de eerste uitgave: „Oostersch" van Leopold. Daarna volgen de werken van Frangois Villon en in 1927 „Maneschijn" van Arthur van Schendel. Na deze drukken ziet men jaren lang niets van Van Royen's hand. Hij heeft het te druk in het hoofdbestuur van de PTT. Pas wanneer de oorlog er is en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 6