Persreacties op akkoord Een avontuur van Drip, Drap en Drop LIST TEGEN SCHURKENSTREKEN Benoemingen bisdom Haarlem 0 0 Cl DE PELSJAGER Alfredo v/'/'/JiL ïffln: B, MOORD in de Apollokliniek DAGPUZZLe f;, Ook De Gruyter ^aat supermarkten bouwen Winst Unilever gedaald %v/ 'V/, m// A EERSTE WINKEL IN HAARLEM Winst na belasting 1,6% hoger IGLO uit Leiden Ui" O i<siSel ARTISTEN NAAR NIEUW-GUINEA jirttirrti P HET NIEUWE DAGBLAD VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 PAGINA 2 De doden Engelse pers Australische pers Duitse pers Oostenrijkse pers De Philippijnen Tekst: R. TASQUIN - Tekeningen: P. LUKAC5 o.'/r noo/z srappest' oar Moer os s>aas Zfjfs/. /*c u/gjs ac Zo &arJG, mee. ts ner uniform. ca op mum somou- Dens STPPN. DPN IS Her nog eoureP! ERIC DE NOORMAi 35, Door de bewegingen van Erics paard begint de gewonde wat bij te komen. Hij babbelt onsamenhangend voor zich heen, waarbij Eric herhaaldelijk de naam Ulv meent te horen. „M-moordenaar, schurk," hijgt de gewonde schor, terwijl hij zwak in Erics armen worstelt. Dan slaakt hij een diepe zucht en verliest het bewustzijn weer. En wanneer de Noorman na de hele nacht doorgereden te hebben de volgende ochtend Gunlaugs burcht bereikt, is de gewonde nog steeds buiten kennis. Erics plotselinge verdwijning heeft nogal wat opschudding veroorzaakt, en het blijkt, dat Erwin pas terug is van een natuurlijk vergeefse speurtocht in de omgeving. De Noor man staat er op, dat de gewonde bij hem in het gastenverblijf g%j.cn, wordt. Als Gunlaug zijn verwondering hierover duidelijk laat o j vertelt Eric zijn toehoorders zijn belevenissen. Dan wendt hij zie de reusachtige burchtheer en zijn ogen vernauwen zich, als hij zeg 'Jeefl was overtuigd van uw goeder trouw, Gunlaug. Ik meende, dat '"get1 schuld had aan de verdwijning van de mannen, die in de loop va jaar naar u gezonden werden... Tot ik hier, op uw burcht, cti mannen ontdekte, die mij en mijn troep onderweg bespionc Vermoedelijk staan zij in verbinding met de handlanger van Olavson. Verklaar mij nu, wat uw eigen rol is in deze geschieu Duitse werkgeversbond wil stop op lonen nxxn 'beleggingsfonds onroerende GOEDEREN (B.O.G.) anno 1947 totaal vermogen ca f 40 miljoen FISCALE VRIJSTELLINGEN door MARTIN MONS - 5eel-1 C<2> eik' „De Gelderlander" schrijft over het Nederlands-Indonesisch akkoord onder meer: „Aan Nederlandse kant zijn er nog eigen problemen. Onze troepen moeten terug. De ambtenaren en hun gezinnen moeten repatriëren. En tot slot zal de regering ook nog de miljoenenrekening van de kosten hebben over te leggen, welke haar avonturenbeleid inzake Nieuw-Guinea heeft gekost. Dat zal voor deze regering weinig moeilijkheden met zich meebrengen, want de volksvertegen woordiging is mede aansprakelijk voor dat beleid, en heeft daaruit haar conse quenties te trekken. Hetgeen dan op de rug van de belastingbetaler neerkomt, die voor dit mislukte beleid zal hebben te betalen. In zoverre is alles wel te be redderen. Wat echter niet meer mogelijk is, dat is de doden weer ten leven wekken, die dit Nieuw-Guinea-beleid heeft geëist en gekost. Naar onze mening onnodig heeft gekost. Daarom zullen de graven van deze Ne derlandse doden in Nieuw-Guinea even- zovele monumenten van verwijten zijn aan dit kabinet en aan deze volksver tegenwoordiging, die de lessen van de jaren 1945-1949, welke tot de soevereini teitsoverdracht van Indonesië minus Nieuw-Guinea hebben geleid, aan hun excellente en hoogedelgestrenge laarzen hebben gelapt. Maar ze zullen zich ook daar geen zorgen over behoeven te maken, want we zijn een mak, volgzaam en legaal volk, en als KVP-er of PvdA-er even anti-revolutionair als wijlen Colijn en dr. Bruins-Slot." (Van onze Londense correspondent) DONDEN, 17 aug. Indien er sprake is van gelukwensen, aldus heet het hedenochtend in en hoofdartikel de „Times", dienen deze te worden gericht tot Oe Thant en de Amerikanen. De Nederlanders hebben volgens het blad misschien het recht zich gekwetst te voelen over de wijze waarop zij Nieuw-Guinea hebben verloren, maar zjj raken een lastige schadepost kwijt Wat de Indonesiërs betreft zegt de Times, dat de overname van Nieuw- Guinea wellicht eerder een blok aan het been zal blijken dan een voordeel Met betrekking tot de Papoea's ver volgt het blad, dat West-Guinea in de praktijk een vrij grote mate van zelf bestuur zal krijgen, zulks gezien de om vang van Indonesië en de incompe tentie van zjjn regering. De „Daily Telegraph" zegt in een hoofdartikel, dat Nederland, verlaten door zijn vrienden, Nieuw-Guinea heeft moeten prijsgeven onder druk van oorlogsdreigementen van Indo nesische zijde en „wat veel erger is onder druk van de Verenigde Naties en de Verenigde Staten, welk leidende voorvechters hadden moeten zijn voor de rechten welke Nederland ver dedigde". Het blad vraagt welk vertrouwen men kan stellen in een werkelijke vrijheid van keuze in het plebisciet dat de Papoea's is beloofd voor 1969. Het blad wijst erop, dat het overnemen van rechtstreekse verantwoordelijkheid voor een onontwikkeld gebied door de Ver enigde Naties iets nieuws is, en dat deze stap „misschien een succes zou zijn gebleken en een mogelijke oplos sing voor eendere problemen elders in de toekomst, indien men erin toe gestemd had toen de Nederlanders deze stap het vorig jaar voorstelden. Nu kan de stap slechts een hoogst twijfelachtig compromis zijn". Onder het opschrift „Indonesische overwinning" wijdt de „Guardian" eveneens een hoofdartikel aan de overgave. Het blad noemt het besluit „het eerste grote diplomatieke suc ces" van Oe Thant als waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Volkeren. „Maar", aldus het blad, „het zou nauwelijks mogelijk geweest zijn indien niet de Verenigde Staten enige tijd ge leden hadden besloten niet langer steun te verlenen aan de Nederlandse aan- spraak dat de Papoea-inwoners van westelijk Nieuw-Guinea gelegenheid moesten krijgen tot zelfbestemming voordat het gebied kon worden over handigd aan Indonesië. In feite komen de voorwaarden van het vergelijk tussen Indonesië en Nederland neer op een bijna volledige, zij het ook late, overwinning voor Indonesië". Over het plebisciet, toegezegd voor 1969, zegt het blad: „Het is niemand ontgaan dat dit eerst plaats zou vinden na de over dracht van de soevereinitiet". Over het gedrag van Nederlands bondgenoten zegt de .Guardian": „De Westerse mogendheden hebben lang geleden op gehouden het gebied van dusdanig stra tegisch belang te achten dat zij de Nederlanders nog wilden steunen. Zelfs Australië schijnt tenslote de Neder landers in de steek gelaten te hebben Het blad eindigt het hoofdartikel als volgt: „Misschien zal president Soe- kamo nu proberen enige van zijn com merciële betrekkingen met Nederland te verbeteren. In- elk geval moet men hopen dat hij er nu niet over denkt een deel van zijn aandacht over te hevelen naar aanspraken op het Australische deel van Nieuw-Guinea". SYDNEY (UPI) „De Sydney Daily Telegraph" schrijft in zijn redac tioneel commentaar dat het akkoord tussen Nederland en Indonesië inzake westelijk Nieuw-Guinea onder omstan digheden de beste oplossing vormt die kon worden verkregen". Het blad geeft echter toe dat Neder land nooh Indonsië volledig voldaan zul len zijn. „Het minst van alle zal ech ter het onrortuinlijke volk van westelijk Nieuw-Guinea tevreden zijn over de ont wikkelingen", zo meent het blad. „De wereld zal begrip hebben voor het ge voel van de Nederlandse premier dat Holland in de steek is gelaten", aldus de Sydney Daily Telegraph. De „Sidney Daily Mirror" schrijft dat Indonesië nu op de proef zal wor den gesteld. „Indonesië zal nu moe ten tonen dat het westelijk Nieuw- Guinea kan besturen", aldus de Mir ror. „Het is te hopen voor alle be trokkenen dat de republiek tegen de ze taak opgewassen is." De „Sydney Sun" schrijft dat Aus tralië door de sluiting van het Nieuw- Guinea-akkoord met geweldige defen sieve, diplomatieke en administratieve problemen wordt geconfronteerd, vol gens het blad heeft de regering „m het „geheim" de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, sir Arthur Tange naar Australisch Nieuw-Gumea gezon den om te onderzoeken wanneer het ge bied rijp is voor zelfbestuur. „Indien het plebisciet in westelijk Nieuw-Gumea wordt gehouden voordat Australië zijn onderdanen in Nieuw-Guinea zelf kan laten regeren," aldus de Sun, „zou den zich over het gehele gebied enorme •spanningen kunnen voordoen De „Sydney Morning Herald" levert felle kritiek op de houding van de Verenigde Naties, Amerika en z\jn ei'gen regering inzake het geschil tus- sen Nederland en Indonesië. „Ameri ka en de V.N. hebben bezwijken voor agressie erkend als een middel om de vrede te bewaren en hebben zich zelf gefeliciteerd rniet deze overgave," aldus het Australische blad, „en Aus tralië heeft zich aan Azië getoond als een land zonder wil of middelen om ziin nationale belangen te behartigen en zonder de moed om een vriend die in gevaar verkeert te helpen." MUNCHEN (UPI) De „Suddeut- sche Zeitung" meent: „Deze zege van het geweld bewijst dat een land met een blanke bevolking tegenwoordig aan het kortste eind trekt in een geschil met een „gekleurde natie", zelfs wan neer blijkt dat het in ziin recht staat. ..Nederlands premier De Quay heeft met nadruk verklaard dat zijn regering niet langer kon rekenen op de steun van haar bondgenoten en waarschijnlijk doelde hij hiermee in het bijzonder op de Verenigde Staten", aldus het Duitse blad. WENEN (UPI) De onafhanke lijke Oostenrijkse „Presse" schrijft onder het hoofd „Betaaldag voor Soekarno": „Soebandrio heeft gezegd dat door de overeenkomst inzake West-Nieuw-Guinea de eenheid van zijn republiek is hersteld. De 700.000 Papoea's hebben met de Indonesiërs echter niets meer gemeen dan dat zij beide eens onder het bewind van dezelfde koloniale mogendheid heb ben gestaan. Hun recht om zelf over hun toekomst te beschikken is uitgerekend onder in vloed van de Verenigde Naties tot een farce geworden. Soekarno zal de smaak nu eerst recht te pakken krij gen en het oostelijk deel van Nieuw- Guinea kan op een zelfde „bevrijding rekenen, terwijl voor de protectoraten op Borneo ook wel een voorwendsel kan worden gevonden," aldus het Oos tenrijkse blad.... MANILLA (UPI) De kranten in de Philippijnen hebben Indonesië van daag uitgebreid gefeliciteerd bij gele genheid van onafhankelijkheidsdag. Wat betreft de Philippijns-Indone- sische betrekkingen, „nooit zo goed als thans", wordt opgemerkt dat de In donesische regering de Philippijnen vooral zo dankbaar is vanwege de houding die de Philippijnen in Indone- sië's dispuut met Nederland over De sië's dispuut Nieuw-Guinea hebben aangenomen „Philippines Herald" schrijft dat het akkoord met Nederland „in elk opzicht een diplomatieke overwinning" voor Indonesië is. De „Manila Chronicle" zegt dat met de ondertekening van het Indonesisch- Nederlandse akkoord, de kroon is ge zet op de Indonesische revolutie. „De ruim tachtig miljoen Indonesiërs kun nen zich nu aan de geweldige taak zet ten van hun rijke land een oord van vrede en voorspoed te maken", schrijft dit blad. 's-HERTOGENBOSCH, 17 aug. P. <le Gruyter en Zoon is voornemens om in een nader vast te stellen aantal ge meenten in Nederland tijdelijke, gepre fabriceerde supermarkten te gaan bou wen, opdat in nieuwe wijken waar de winkelbouw noodgedwongen achterblijft bij de woningbouw, voor de consument toch gelegenheid zal bestaan in zijn veel al dagelijkse behoeften aan levensmid delen in de naaste omgeving van zjjn woning te voorzien. Dit deelt de direc tie in een persbericht mee. De tijdelijke supermarkten zullen in korte tijd kunnen worden opgebouwd uit geprefabriceerde elementen. De Gruyter heeft de plannen voor een eerste tijdelijke supermarkt al ge reed: deze zal, onder voorbehoud van goedkeuring door de gemeente Haar lem, worden gevestigd in het Haar lemse uitbreidingsplan Schalkwijk, op de hoek van het Balkanplein en de Griekenlandlaan, en een totale opper vlakte van 400 vierkante meter be slaan. Het Louwplan voor deze tijde lijke supermarkt is inmiddels bij het gemeentebestuur van Haarlem inge diend. De steeds verdergaande beperkingen, die van overheidswege worden opgelegd aan de bouw van andere panden dan woningen zijn voor de directie van De Gruyter aanleiding geweest zich te beraden op de gevolgen van deze beper kingen voor de consument. Dit beraad heeft geleid tot de conclusie, dat door de vertraagde bouw van winkels en win kelcentra in nieuwe wijken de consu ment in toenemende mate de mogelijk heid wordt onthouden om zich in de naaste omgeving van zijn woning te voorzien van de veelal dagelijks nood zakelijke verbruiksartikelen, met name levensmiddelen. Tenslotte meent de directie van De Gruyter, dat door de bouwbeperkmgen haar bedrijf in zijn expansie wordt be lemmerd. De directie wil door deze tij delijke supermarkten voorlopig tege moet komen aan deze bezwaren. ROTTERDAM, 16 aug. De geconso lideerde nettowinst van het Unilever- concern bedroeg In het eerste halfjaar 1962 ƒ241 min. tegen ƒ273 min. in de zelfde periode van 1961, een daling van 11,7 In het tweede halfjaar 1961 be droeg de nettowinst 264 min. De tota le omzet bedroeg over het eerste half jaar 1962 ƒ9,655 min. tegen ƒ9.767 min. in dezelfde periode van 1961; een daling van 1,1 In het tweede halfjaar 1961 bedroeg de omzet ƒ9.554 min. Hiervan bellepen de verkopen aan derden 7.499 min. tegen ƒ7.420 min. in dezelfde pe riode van 1961 een stijging van 1,1 In het tweede halfjaar 1961 bedroegen de verkopen aan derden ƒ7.343 min. Het bestuur van Unilever heeft besloten voortaan hij de halfjaarcijfers een korte toelichting te geven, die thans als volgt luidt: De verkopen aan derden van de groep United Africa waren in het eerste half jaar van 1962 ƒ162 miljoen lager dan in het overeenkomstige tijdvak van 1961. Het bedrijf in Nigeria leverde een be langrijk verlies op, terwijl elders In West-Afrlka de winst lager was. In de rest van de wereld was het eer ste halfjaar van 1962 bevredigend, in het bijzonder op het gebied van wasmidde len in Europa; de verkopen aan derden zijn toegenomen met f 365 miljoen of 6% en de winst vóór belastingen met 8%. De verkopen aan derden in het bui tenland gedurende januari en februari 1961 zijn tot guldens herleid tegen de koersen vóór de revaluatie van de gul den. Indien men terwille van de ver gelijkbaarheid deze verkopen herrekent tegen de koersen na de revaluatie, dan komt men voor het eerste halfjaar van 1961 tot een bedrag voor verkopen aan derden groot f7.296 miljoen in plaats van f7.420 miljoen. De oorzaak van de daling van de nettowinst van Unilever in het eerste halfjaar van 1962 met 11,7 pet., ligt ge heel bij de post buitengewone win sten en verliezen, die van een voorde lig saldo van 26 min in het eerste halfjaar 1961 verkeerde in een nadelig saldo van 9 min in het eerste halfjaar van 1962, een verschil van 35 min. Welke factoren, hier werkzaam zijn ge weest wordt helaas niet aangegeven, zodat men de feiten slechts constateren kan. GPPN VOOR Nier U/aCUTGNf LEIDEN, 17 aug. (ANP) De direc tie van de Igio voorheen Vita te Leiden heeft het besluit genomen in het kader van de concentratie van haar diepvriesbedrijven de fabriek aan de Hoge Woerd te Leiden per 1 oktober te sluiten. Het mannelijk personeel zal gedeeltelijk overgaan naar het be drijf van Iglo te Utrecht en het andere personeel zal in de gelegenheid worden gesteld over te gaan naar een ander bedrijf van Unilever. De fabriek in Leiden werd in 1941 van Wouterlood (conservenfabriek) overge nomen en gebruikt als diepvriesfabriek voor groenten en fruit. In 1958 ging het bedrijf over naar het Unilever-concem samen met de andere bedrijven van Vita in Utrecht en Rotterdam, Sinds 1961 was het bedrijf overgegaan van de produktie van groenten en fruit op die van diepgevroren bakkerjjprodukten. KEULEN, 17 aug. De voorzitter van het Verbond van Duitse Werkge vers, dr. Hans Paulsen, heeft de werk gevers opgeroepen zich met beslistheid tegen de eisen tot loon- en salarisver hogingen in de huidige omvang te ke ren. Deze tegenstand moet met alle middelen gevoerd worden, wanneer de vakverenigingen hun onverantwoordelij ke eisen onder bedreiging of strijd wil len doorzetten, zo schrijft hij. In de eer ste helft van 1962 zijn de lonen 6 tot 8 procent gestegen, waarbij de kosten door kortere arbeidstijd, langere vakan ties en andere oorzaken zijn gestegen. In het belang van het volk is verho ging van de arbeidsproduktiviteit en verlaging der kosten noodzakelijk. Aan eensluiting van de werkgevers acht hij nu meer dan ooit nodig. HAARLEM, 17 aug. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot rec tor gymnasii van het seminarie Hage- veld te Heemstede drs. H. van Duin. Vervolgens heeft hij opdracht verleend hun studies voort te zetten in de dog matiek te Innsbruck aan de weleerw. heer H. van Rooij, in het kerkelijk recht te Leuven aan de weleerw. heer A. de Jong, resp. kapelaan te Spierdijk en de Kwakel. Tot leraren te Hageveld heeft hij be noemd de weleerw. heren J. de Boer en S. C. Tol, resp. kaptlaans te Wog- num en Wormer. Hij heeft benoemd tot kapelaan te Wognum H. A. G. Bol len, te Spierdijk P. P. van den Aardweg, te Wormer J. J. de Moei, te De Kwa kel J. M. Baas, allen Neomisten. Hij heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan de zeereerw. heer J. Ver meulen en benoemd tot pastoor te As sendelft prof. A. Ruhe, tot professor aan het theologicum Warmond drs. A. Lagerweij. Hij heeft benoemd tot kape laan te Amsterdam-H. Vincentius J. C. van Klink, te Uitgeest G. H. W. Zaal, te Waarland A. J. M. de Beer, Neomist. Vervolgens te Amsterdam-O.L. Vrouw Koningin van de Vrede, M. C. Klijn, te Hilversum-H. Jozef N. P. Dupn, te Am sterdam-O.L. Vrouw Rozenkrans P. Hink, te Obdam H. J. Buskermolen, Neomist. Tot kapelaan te Uithoorn-H. Joh. Onthoofding J. C. van de Plas, te Hem-Venhuizen H. J. Fg. Spruijt. Hij heeft opdracht verleend voorbereidingen te treffen voor de oprichting van een parochie te Haarlem-Schalkwijk-B aan de weleerw. heer P. van Zijp en be noemd tot kapelaan te Haarlem- H. Jo zef Fr. Verhoogt, te Krommenie G. H. I van de Berg, te Beverwijk-H. Jozef A. Loos, te Heiloo-H. Willibrordus M. P. van Ophem, te Tuitjenhom G. M. Karregat, Neomist. Tot kapelaan te Vo- lendam-H. Vincentius de weleerw. heer J. Oh. A. Mulder, te Grootebroek A. T. F. Koot, Neomist. Te Warmond de wel eerw. heer P. J. C. M. van de Velden te Spanbroek, de weleerw. heer G. H W. Mols. Tot kapelaan te Zaandam-'t Kalf A. A. van de Voort die speciaal belast wordt met de zielzorg in het Ko- gerveld. soneel der lagere scholen van de bis dommen Haarlem en Rotterdam de wel eerw. heer A. W. Voorbij en tot gods dienstleraar aan de meisjeskweekschoo) „De voorzienigheid" te Amsterdam, op voordracht van de provinciaal pater A Hafkenscheid CSSR. PIB C0?EI~«GEN CE3i-j,w (Advertentie) VRAAGT INLICHTINGEN BU UW COMMISSIONAIR OF BANK OF BIJ H.B.B., KEIZERSGRACHT 706, AMSTERDAM-C DEN HAAG, 17 aug. Zaterdag avond vertrekt onder auspiciën van het Nationaal Thuisfront Nieuw-Guinea een groep Nederlandse cabaret-artisten van Schiphol naar Nieuw-Guinea voor een tournet onder de Nederlandse strijd krachten aldaar. Het zijn Rudi Carrell, Philippine Aeckerlin, Marijke Morley en Tony Eyk, die drie weken achtereen voor de militairen zullen optreden. 50 „Hm, juist," zegt baron Muyskes en hij denkt: „Arme kerel, ik mag hangen als hij niet tot over de oren verliefd is op dat vrouwtje." Weer zitten ze zwijgend en kijken in de fluwelen zomeravond. Baron Muyskes trekt driftig aan zijn pijp. Pieter Auguste Perquin rookt de ene sigaret na de andere. En zijn gedachten gaan terug naar die vreselijke herfstdagen na de dood van die Poolse pen- sionnaire. Wie zou er nu in de kamers van mevrouw Bolders Geleynse wonen? Hij had er nooit naar dur ven vragen. De zaak was hem altijd een beklemming gebleven. Hoewel hij bij juffrouw Lorrewa was blu- ven wonen, dacht hij er zo weinig mogelijk aan terug. Hele reeksen gebeurtenissen er uit waren schijnbaar uit zijn anders toch zo goed geheugen verdwenen. Verdringing? Enfin, een paar goede dingen waren er toch uit overgebleven en de beste ervan was de vriendschap van deze oude man. Een wpze oude man. „Kan dat vrouwtje bewijzen, hoe laat ze de Apollo kliniek verlaten heeft?" komt opeens Muyskes stem. „Ja, dat kan ze. Maar wat geeft dat. Tussen haar vertrek en het ogenblik waarop mijnheer^ Saleminq volgens zijn zeggen zijn vrouw dood vond, ligt nauwe lijks een half uur. Welke dokter zal kunnen zeggen of het slachtoffer twintig minuten vroeger of later vermoord is? Dat was nog te constateren geweest als Saleminq, aangenomen dat hij onschuldig zou zijn, dadelijk alarm had gemaakt. Of beter gezegd als de 1 moord dadelijk na de vlucht, want anders valt het niet te noemen, van Saleminq ontdekt w^s. Maar de moord werd nu eenmaal pas een uur later ontdekt, toen die leerling-verpleegster met de thee kwam. Als ik het goed begrijp zijn er dus drie mogelijk heden. De echtgenoot kan de moord gepleegd hebben. Dat is dan mogelijkheid één. Dat vrouwtje kan de moord gepleegd hebben. Dat is mogelijkheid twee. Een tot nu toe onbekende kan in de tijd, die is ver lopen tussen het vertrek van dat vrouwtje en de aan komst van de echtgenoot de moord gepleegd hebben. Dat is mogelijkheid drie. Is er in dit drama nu geen enkele andere protagonist? Ga dat nog eens goed na. Hoewel ik voor mij ervan overtuigd ben, dat je de ware dader te pakken heeft." „Ik wou, dat ik het u na kon zeggen, mijnheer MU'Kom, kerel," kop op. Zelfs als je je hebt vergist, dan is er immers nog niets gebeurt dat niet goed te maken valt. Een paar dagen brommen komen die sinjeur in allen gevalle wel toe voor zijn op zijn zachtst genomen wonderlijk gedrag." „Tja. Kom, ik ga maar eens weer, mijnheer Muys kes. Morgen is het weer vroeg dag." „Arme bliksem," denkt Muyskes, terwijl hij de kleine wagen nakijkt, die met een vaart de straat uit rijdt. „Die zit knel tussen zijn geweten en zijn liefde." „Een derde mogelijkheid," denkt Pieter Auguste Perquin onder het naar huis rijden. „Natuurlijk be staat er een derde mogelijkheid. Maar hoe vind ik die monsieur X, sacrebleu! En vinden moet en zal ik hem. Want dat Saleminq zijn vrouw zou hebben ver moord, dat kan ik maar niet geloven. Arme drommel, ik had hem eigenlijk niet moeten laten opsluiten. En ik zou het ook niet hebben gedaan, als ik niet... kom nu eerlijk zijn tegenover jezelf Pieter Auguste. Je zou het nooit hebben gedaan als je niet zielsblij was geweest een schuldige te hebben gevonden, zodat Susanne Servaes niet... Zal hij naar huis gaan? Neen, slapen kan hu toch niet. Beter maar doorrijden. Op twee wielen neemt de wagen een bocht en jakkert voort door de lichte zomernacht. XIII Zuster Engelmans doet een ontdekking. Zuster Christina Engelmans, juist terug van haar vacantie, staat op het balkon van haar zitslaapkamer (met gebruik van keuken en telefoon) en ziet de zon nige straat langs waar een bonte mengeling van lie- MAGISCHE VIERKA den in licht een vrolijke zomerkleding zich te voet, op fietsen en in auto's voortrept. „Jammer, dat de vacantie er weer opzit, ver zucht ze. Wat heb je nu eigenlijk aan zo'n weekje. Juist als je begint te voelen dat je vacantie hebt, is de koek al weer op. Toch lekker zo'n weekje van zon en hei en bos. Een weekje zonder directrice, zon der patiënten, zonder radio of krant. Geen krant had zo ingezien, die hele glorieuze week. en een radio hadden ze, goddank, op dat boerderijtje, waar ze de enige pensiongast was geweest, niet. Zuster Engelmans strekt de hand uit naar een sta peltje kranten. Ze moet toch maar eens even zien wat er in die acht dagen in de wereld gebeurd is. De Apollokliniek mocht eens afgebrand zijn. Even daarna staren zuster Christina Engelmans ogen ongelovig naar de grote hoofden, „De moord in de Apollokliniek." „Hoe is het gosmogelijk," zegt zuster Christina En gelmans. En ze voelt toch wel een beetje spijt, dat deze geweldige gebeurtenis nu juist in haar vacantie heeft plaats gehad. Of neen, wacht eens, niet in haar vacantie, maar juist op de dag, dat ze met vacantie ging. Op de dag en bijna op het uur, want ze is die middag om iets over halfdrie weggegaan uit de kli niek. Saleminq? Neen, die naam kent ze niet. Een van de patiënten uit de benedenkamers van de linkervleu gel. Eigenlijk verwonderde het haar niets, ze had al lang verwacht, dat er iets zou gebeuren. Die kamers.. Jan en alleman kon er binnenkomen. Niet dat zuster Christina Engelmans ooit had gedacht aan zo iets ergs als een moord. Ze had meer gedacht aan diefstal of zo iets. Nu, misschien was de drijfveer tot deze moord ook wel diefstal geweest. De krant zei wel dat er niets vermist werd, maar misschien was dat arme mens juist wakker geworden en had de dief in zijn angst dat kussen... En was er toen in zijn schrik van door gegaan zonder er aan te denken iets mee te nemen. Ja, zo had het kunnen gaan. Zuster Christina Engelmans knikt wijs. „Een bekende figuur in de Amsterdamse confectie- wereld." „De echtgenote van een bekende couturier." De vermoorde scheen niet de eerste de beste te zijn geweest. Maar de eerste de beste liet zich dan ook niet opnemen in de Apollokliniek. De Apollokliniek was zeer select. Zuster Christina Engelmans over weegt zorgelijk dat deze gebeurtenis de Apollokliniek geen goed zal doen. (Wordt vervolgd) Waf Oh i de y he m, 'i't/ytuynm/illd"!' Horizontaal en vertikaal de2e den invullen. 3. *£0 1 zuivelprodukt - 2 If cfn! bond - 4. geleerd - 5. stunr vv in N.-Afrika - 7. woede - AKt uurwerk - 9. plaats in °CT-^C bewerkte huid - 11. rusttek^^ 1 werktuig zijn (Lat.) 13. lol - 14. kleUr 16. zwak. Oplossing van 16 augus Horizontaal: 1. bankbiüf^jg; jjpf ULO; 3. erkennen; 4. et one, ad; 6. eer, lama; V. kadas jj. mol 9. koningin; 10. tred. a Vertikaal: 1. bleekziekte. a 3. nok, tekenen; 4. kiem. favfidP' benoorden; 6. innen, gaf. jo. 1 juni, atonie; 9. el, gamel, e ruk. (Adverte' ntie) Kent u reeds decharrne fsfri Binnenhof met Goude t(,ö6 avond in het ïubil®1r -„aH/i' m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2