Conflict in de Sittardse gemeenteraad Nasleep wethoudersverkiezing sutuioW' RECLASSERING STUIT OP BARRIèRES HET TOVERPOTLOOD c DE PELSJAGEt 4 U Alfredo DAGPUZZI COUP K.V.P.-fractie verlaat de zaal demonstratief Voedselcongres in Amsterdam Amsterdamse Belegging Maatschappij Argwaan en hoogmoed dreigen slachtoffers te maken MOORD in de Apollokliniek pagina - N.H.M. zet werk in Nieuw-Guinea zo lang mogelijk voort Kantoren tijdelijk dicht Dagproduktie in juli Novib teleurgesteld over bijdrage voor ontwikkelingslanden Consumptie in juni gedaald Prof. mr. I. A. Diepenhorst: n Fiets: meest gebruikt vervoermiddel Pax Christi-kantoor Kasreservepercentage van 7 op 6 pet. HET NIEUWE DAGBLAD VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 Den Haag Schevenlngen aandelen A.B.M. grote risicospreiding, deskundig beheer 4 Examens door LUKACS ERIC DE NOORMAN 65. „Ik vind het maar een vertoning, Heer Koning," zegt Leif rustig. „Als ge mij straffen wilt,'dóe het dan. Waarschijnlijk heb ik daar meer vrede njee. dan gij, want schuldig .Vóel ik mij niet. Ik doe mijn werk. Het verhandelen van bont en huiden, en ik poog dat zo goed mogelijk te doen. Als de een of andere schurk, of hij nu 's konings man is of niet, mij dat onmogelijk maakt, zoek ik andere manieren om mijn werk voort te zetten. Want het is zo, korting, dat het aan Ulf te danken is, dat ik deze tocht moest ondernemen. Had hij gedaan, wat hij be hoorde te doen, dan was ik thuis gebleven. Geloof me, want het is geen pretje om met dit weer er op uit te moeten. Bovendien kost het han denvol geld." De handelaar staart Eric doodbedaard aan. „Dus wat wilt ge?" Eric glimlacht fijntjes. „Wat ge daar zegt, heb ik ook be dacht, Leif, en wat ik wil zal ik je zeggen. Ik wil op de plaats doortastend, onbevreesd, eerlijke kerel, die de handel van de pelsja» - weer flink op gang kan brengen. Zo iemand mag gerust zijn e'l%' belangen blijven dienen, zolang hij de mijne niet schaadt." Een trek v^, verbazing trekt op Leifs gezicht; dan grijnst hij breed. „Als gf „n doelt, dat ik..." „Zeker, dat bedoel ik, Leif," knikt Eric. De hand de Noorman grijpende, roept de bonthandelaar uit: „Dan zult ge nooit spijt van hebben, koning." Als even later Eric de tent uijk° j, wacht Erwin hem vol spanning op. „En?" vraagt hij. „Wel, ik -j) gedaan, wat hij wilde, Erwin," zei Erie. „Ik heb de vijand daarbin vernietigd. Ik heb hem tot mijn vriend gemaakt." EINDE VAN DIT VERHAAL. door MARTIN MONS i e ft COGNAC (Van onze Limburgse redacteur) SITTAKD, 21 sept. Uit protest tegen de aanwezigheid van de onlangs tot wethouder gekozen mijnarts de heer C. Servaes, die evenwel kort daarop èn als wethouder èn als raadslid ontslag heelt genomen, hebben alle leden van de K.V.P.-raadsfractie gisteravond de raadzaal verlaten. Dit gebeurde meteen aan het begin van de vergadering bij de behandeling van het ingekomen stuk: schriftelijke ontslagindiening van wethouder Servaes. De fractievoorzitter van de K.V.P.de heer Th. Verhagen eiste op bitse toon, dat de heer Servaes, tot voor kort lid van dezelfde fractie, de zaal zou ver laten. Toen de betrokkene hieraan geen gevolg gaf, verlieten de K.V.P.-raadsle- den de vergadering. Dit incident is een vervolg op de moeilijkheden, welke in de K.V.P.- fractie gerezen zijn na de jongste wet houdersverkiezingen. De K.V.P., met 12 van de 23 raadsleden derhalve de kleinst mogelijke meerderheid, eiste onlangs alle vier de wethouderszetels voor zich op. Geen van haar kandi- SUN1L NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (Advertentie) HOLLANDIA, 21 sept. De enige bank in Hollandia, de Nederlanilsehe Handelsmaatschappij (N.H.M.), zal haar kantoren van 23 september tot 1 oktober sluiten om de administratieve achterstand weg te werken. Deze ach terstand is ontstaan doordat een tiental Sersoneelsleden de laatste dagen het antoor heeft verlaten en is gerepatri eerd. Tevens vernam het ANP van de agent van de N.H.M. in Hollandia dat de re keningen met het gouvernement veref fend moeten worden vóór 1 oktober, om dat het gouvernement daarna zal op houden te bestaan. De kantoren van de N.H.M. zullen zo spoedig mogelijk na 1 oktober heropend worden. Over de geruchten als zou de bank haar deuren in Nieuw-Guinea voorgoed sluiten, wilde de agent geen commen taar geven. „Indien wij in staat gesteld worden het werk voort te zetten, zullen wij dit zeker doen, maar daarover valt thans bijzonder weinig te zeggen", al dus de agent van de N.H.M. in Nieuw- Guinea. De directie van de N.H.M. in Am sterdam verwijst in dit verband naar haar mededeling, dat zij van plan is het werk van de bank in Nieuw-Guinea voort te zetten, ook na 1 mei 1963, zo lang dit maar mogelijk blijft. De bank uil blijven doorwerken, zij het aange past aan een mogelijke vermindering van activiteiten aldaar. 's-GRAVENHAGE, 21 september Het algemeen produktie-indexcijfer voor de maand juli (op basis 1953=100) is door het C.B.S. berekend op 162 tegen 168 in juni en 151 in juli 1961. Gecorri geerd door seizoen en lengte van de maand (dagproduktie) komt het cijfer evenals voor juni op 166 tegen 157 in juli 1961. daten behaalde evenwel de vereiste meerderheid. De Katholieke Democratische Partij (negen leden) stelde daarop vier tegen kandidaten: twee uit haar midden en twee van de K.V.P. Deze laatste twee personen waren evenwel niet door de K.V.P. zelf kandidaat gesteld. Dit vier tal werd tenslotte gekozen. Over de ver kiezing van de twee tot de K.V.P.- fractie behorende wethouders, de heren C. Servaes en J. Dohmen (directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau), ont stond zoveel deining, dat zij ontslag heb ben genomen als wethouder èn als raads lid. De heer Dohmen verscheen gisteren al niet meer op de raadsvergadering; De heer Servaes, wiens ontslag pas over acht dagen ingaat, wel. „Aangezien hij", zo deelde hij ons na de vergadering mee, „graag eens met de K.V.P.-fractie de degens had willen kruisen over alles wat aan zijn ontslag is voorafgegaan. Kennelijk," aldus de heer Servaes, „durfden de heren dit niet aan en ver lieten zij de zaal." Tot de ingezonden stukken behoorde een brief van de heer Servaes, waarin hij zijn ontslag aan de raadsvoorzitter kenbaar maakt. In dit schrijven stelt de heer Servaes vast: „dat onvoorstel bare gebeurtenissen, welke hij in onze westerse democratie voor onmogelijk had gehouden, hem en zijn gezin na de wethoudersverkiezingen diep hebben ge troffen. Degenen die zich hieraan heb ben schuldig gemaakt, hebben kennelijk eigen normen over de begrippen geoor loofd en verantwoordelijkheid." Enkele leden van de K.D.P.-fractie haakten hierop in, o.a. hun fractievoor zitter de heer V. Pennings. De houding van de K.V.P. ten aanzien van de heer Servaes noemde spreker een bespotting van de christelijke beginselen en de zuiverste vorm van dictatuur. De heer Pennings betreurde het, dat de wethouders Dohmen en Ser vaes, die toch op democratische wij ze gekozen zijn, thans voor dictatuur en pressie moeten wijken. De wijze waarop men tegen beide heren is op getreden en het leed, dat men hun ge zinnen heeft aangedaan, zou men in een beschaafde wereld voor onmoge lijk houden, aldus spreker. Andere leden van de K.D.P.-fractie zeiden er zeker van te zijn, dat de wel denkende Sittardenaren het gedrag van de K.V.P.-fractie zullen veroordelen, vooral haar ondergrondse activiteiten tegen de gaande wethouders. Tijdens deze bewogen vergadering werden de geloofsbrieven van de twee K.V.P.- raadsleden, die de heren Servaes en Dohmen in de raad zullen opvolgen onderzocht en in orde bevonden. Het zijn de heren J. Nijsten en Th. Wessels Na hun installatie bezit de K.V.P. weer twaalf raadsleden en derhalve opnieuw de kleinst mogelijke meerder heid, zodat bij de komende wethou dersverkiezingen van alles kan gebeu ren. Het voorstel om de jaarwedde van de wethouders tot rond tienduizend gulden te verhogen, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, -nadat burge meester H. Dassen de nog aanwezige leden de wethouders verlieten de zaal toen dit punt aan de orde kwam erop gewezen had dat een stemming over dit voorstel niet mogelijk was, omdat het vereiste aantal leden niet meer present was. De heer Th. Schmeits van een éénmansfractie van de Katho lieke Jongeren, betoogde, dat de jaar wedde voor wethouders beter tot vijf tienduizend gulden verhoogd kon wor den, onder voorwaarde evenwel, dat de wethouders in dat geval al hun an dere functies zouden dienen neer te leg den. De thans toegestane cumulatie van uncties noemde hij een van de rede nen waarom er zo'n groot gedrang ont staat om wethouder te worden. Op ver zoek van de burgemeester werd tenslot te het laatste agendapunt: de samenstel ling van de raadscommissies, in ver band met de afwezigheid van de K.V.P.- raadsleden, tot een volgende vergade ring aangehouden. (Advertentie) 't Is èlka dag "Prinsjesdag" in het jubi lerende/ thans 10-Iarlge MADURODAM Binnenhof met Gouden Koets -fantastisch mooll DEN HAAG, 21 sept. 27 en 28 sep tember wordt in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam het Nationale Voedselcongres gehouden, dat uitgaat van het Nederlands Comité van de voedsel- en landbouworganisa tie (FAO) van de V.N. de NOVIB en de Voedingsraad. Het congres bedoelt deskundigen en geïnteresseerden in de gelegenheid te stellen zich in beknopte vorm op de hoogte te stellen van de voedselproblemen in te wereld. Het congres zal worden geopend door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Veldkamp, en zal zich bezighouden met landbouwkundige en voedingsproblemen. De conclusies, waartoe het congres zal komen, zullen worden „ingebracht" in het internatio nale voedselcongres van de FAO, dat in 1963 in Washington wordt gehouden. De nationale congressen in de ver schillende landen en het internationale congres vormen de hoogtepunten in het vijfjaren-plan van de anti-honger-actie. De NOVIB zal in oktober weer een campagne voeren om gelden bijeen te brengen voor de strijd tegen de hon ger. Men hoopt het in de afgelopen jaren verkregen bedrag van circa drie miljoen te kunnen opvoeren tot vijf miljoen. Uit deze gelden worden o.a. enkele proefprojecten betaald, zoals een actie voor graanverbetering in het Midden-Oosten en de inrichting van centra met proeftuinen in Afrika, waar wordt getracht nieuwe gewassen te in troduceren om het menu van de be volking op een hoger peil te brengen. Op een persconferentie in Den Haag verklaarde de voorzitter van de NOVIB mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, teleurgesteld te zjjn over de bedragen, die de Nederlandse regering blijkens de nota, die minister Luns aan de Kamer heeft gezonden wil bijdragen voor de verschillende ont wikkelingsprojecten in de minder ont wikkelde landen. Hij vroeg zich af in hoeverre dit te rijmen is met de in de Troonrede uit gesproken bereidheid van de regering om „naar vermogen bij te dragen __tot de economische en maatschappelijke ontwikkeling van deze gebieden". 's-GRAVENHAGE, 21 sept. Blijkens de indexcijfers voor consumptieve be stedingen van de Nederlandse bevolking (basis 1953 100), zoals deze maande Hjks door het C.B.S. worden verstrekt, is de consumptie in juni ten opzichte van mei naar waarde en naar hoeveel heid gedaald. Naar waarde liep het cijfer terug van 187 tot 186 en naar hoeveelheid van 155 tot 151. De prijs gaf daaren tegen een stijging te zien van 121 tot 123, maar de hoeveelheid per hoofd liep terug tot 135 (in mei 138). In juni 1961 daalde de waarde van de totale consumptie ten opzichte van de voorafgaande maand van 174 tot 163 en de hoeveelheid van 147 tot 140. De prijs liep toen op van 119 tot 120, de hoeveelheid per hoofd daalde tot 126 (132). (Advertentie) LEIDEN, 21 sept Doet. ex. Ne derlands recht: J. J. Jonker Roelants (Wassenaar). Kand. ex. geschiedenis: J. G. van der Land (Rotterdam). Kand ex. Chinees: C. Schepel (Voorburg) en mej. Tjiong Hoey Lian (Den Haag). ROTTERDAM, 21 sept. Kand. econ. wetensch.: G. H. Stegeman (Rot terdam) G. van Ginkel (Rotterdam), G. E. de Jong (Vlaardingen), H. Veld- pape (Alemen), G. de Jong (Doom), F. J. A. Janssen (Nijmegen): bacca- laureaatsex.R. F. M. Markus (Nij megen); doet. ex. econ. wetensch.: R. J. N. Abrahamsen (Amersfoort). LEIDEN, 21 sept. Doet. ex. Ne derlands recht: L. D. de Bievre (Was senaar) en M. Tabaksblatt (Den Haag). Doet. ex. scheikunde: mevr. G. A. Ar- nold-Sohilder (Den Haag) en de heren F. J. C. M. Arnold (Den Haag) en J. F. Steggerda (Leiden). Doet. ex. biolo gie: O. C. Timmer en R. Kokke (bei den Leiden). Doet. ex. geologie (cum laude)H. A. van Adriehem Boogaert (Hilversum). Doet. ex. pharmacie: mej. G. W. Koster (Leiden. Kand. ex. K' wis- en natuurkunde: mej. A. M. Piekaar (Leiden); Kand. A.; A. A. M. Thijssen (Leiden); kand. ex. D'; D. W. Haasbroek (Leiden); kand. ex. F.: P. Provo Kluit (Leiden); Kand. ex. K.: M. H. den Boer (Leiden); kand. ex. L. wis- en natuurkunde: H. T. Tan (Groningen). Kand. ex. kunstgeschiede nis: M. H. Josephus Jitta (Den Haag). ARNHEM, 18 sept. R.K. Kweek school „Insula Dei", onderwijzersakte volledige bevoegdheid: de dames: H. M. M. Broekhuysen, G. Th. W. Busch, Arnhem; H. C. van Engelen (Zuster Marie José) Vleuten; M. E. Goossens, Arnhem; Th. H. Hetterscheid, Gaande ren; E- C. M. van der Meer, Bols- ward; M. A. J. Mulder, Klarenbeek (Gem. Voorst): V. A. M. Oremus, Am- hem, H. G. Th. Pasus, Weihl; J. H. Quaedvlieg, W. J. Rejjers, E. M. L. van Velzen, Arnhem. Afgewezen; geen Herexamen: Een. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, 21 sept. „De argwaan waarmee de maatschappij van van daag ontslagen gedetineerden ont vangt, werkt zeer ongunstig. Bijzonder teleurstellend is de manier waarop men deze mensen van de Kerken uit vaak tegemoet treedt. Heel wat ontsla genen klagen, dat bij de hun bekende christenen leer en leven strijden. Het gevaar dreigt dat een bepaalde vorm van hoogmoed en een zeker bourgeois satisfait zjjn slachtoffers maken." Deze waarschuwende woorden wer den gisteren op een persconferentie ter gelegenheid van de naderende re- classeringsdag gebezigd door de voor zitter van de Vereniging van Reclasse- ringsinstellingen, prof. mr. I. A. Die penhorst. Onze samenleving, die zich neerlegt bij het bestaan van zelfkanten in onze grote steden; bij een tekort aan ont spanningsmogelijkheden in een verste delijkte maatschappij en een verwaar lozing van de naastenliefde in onver schillig welke kring, is zelf schuldig aan het feit dat mensen tot misstappen komen. Wij praten over de erbarme lijke toestanden in het Nabije Oosten, waar de mensen soms sterven op straat, maar een sterfbed in volslagen eenzaamheid, zoals dat hier herhaalde lijk voorkomt, is in die veelgesmade oosterse samenlevingen ondenkbaar, aldus prof. Diepenhorst. Aantasting van orde en recht, zo vervolgde hij zijn requisitoir, is niet het ergste dat zich denken laat. Gees telijke hoogmoed, zelfzucht, krenkerjj, niet strafbaar gestelde zedeloosheid, haat en jaloezie ontnemen ons het recht om op misdadigers, die hun schuld boetten, neer te zien. Als de omstandigheden telkens weer mannen, vrouwen en jongelui doen ontsporen, als wij erkennen dat de samenleving mede schuld heeft en dat wij zelf voor uitglijden be waard gebleven zijn, dan is het onze plicht, verkeerde vooroordelen uit te bannen en hen, die weer aan de poort van le maatschappij kloppen, hun plaats te gunnen. Voor de chris ten is het de evangelische plicht en voor de humanist spruit zij voort uit de mens 'ijke waardigheid om actief de naastenliefde te beoefenen. De reclassering houdt haar jaarlijkse actieperiode. Zaterdag 29 september zal zij op de traditionele Nationale Re- classeringsdag in alle delen van het om haar onmisbare activiteiten finan cieel te steunen. Het allerbelangrijkste blijft echter de mentaliteit waarmee de gemeenschap en ieder afzonderlijk, die met ex-gede tineerden te maken krijgt, deze mensen tegemoet treedt, om het hun mogelijk te maken weer een eervolle plaats in te nemen in de samenleving. Ondanks alle acties, die de reelasseringsinstel- lingen in het verleden ondernomen hebben, blijkt daar nog veel aan te ontbreken. //A/ /S f=£-/UJU/<5£- IS/U-CEN.' «- />jg "Mn DIEREN, 21 sept. Ondanks de snel toegenomen omvang van het gemoto riseerde verkeer Is de fiets in Neder land nog steeds het meest gebruikte vervoermiddel. Er zijn vijf en een half tot zes miljoen fietsen in omloop. Wer den er voor de oorlog in Nederland ongeveer 400.0(H) fietsen geproduceerd, in 1949 waren het er 500.000. De afzet van dames- en kinderfietsen is sterk gestegen. Ook speelt de fiets een belangrijke rol op het gebied van de ontspanning, vooral ook voor die genen die hoofdzakelijk een zittend le ven leiden. Dit heeft de directie van de Gazelle rijwielfabriek in Dieren gisteren verklarend op een bijeenkomst ter gelegenheid van het zeventigjarig be staan van het bedrijf, dat 25 percent van de Nederlandse markt voorziet. DEN BOSCH, 21 sept. Met ingang van maandag verhuist het landelijk se cretariaat van de Pax Christi-beweging en het bureau van de Stichting voet tocht, dat gevestigd was te Laren-N.H. naar Den Bosch. Het nieuwe adres is Nieuwstraat 35 Den Bosch, tel. 04100- 35140. AMSTERDAM, 21 sept. Tegemoet komend aan de verwachte verkrapping van de geldmarkt in verband met de komende stroom van belastingbetalin gen in oktober (voorlopige aanslagen vennootschapsbelasting) heeft De Neder landsehe Bonk het kasreservepercentage voor de handelsbanken voor de periode 22 sept./21 okt. met een punt verlaagd tot 6 pet. 80 „Wat heb jij het laatst gelezen? Ghost Stories of an Antiquary? spot Charlotte Terbeek. ,,Ik ben heel wat banger voor heel tastbare en menselijke handen, die iemand onder een tram stoten of de schroeven van spiegels doorvijlen, of een auto juist zo sturen dat je zonder het gelukkig toeval van een gastvrije deur en een oude dame, die nu eens niet behoort tot de mensen, die hun verstand ver liezen, wanneer ze dat het meest nodig hebben, te gen een muur wordt platgedrukt. Maar als jij zo tegenover oude huizen staat, schat, begrijp ik niet, waarom hij niet gewoonweg neen hebt gezegd, toen men je hulp vroeg om dit zaakje te redderen. Jij hebt per slot van rekening met de voorraad ad ministratie van de Hendrisa niets te maken." „Het gaat immers niet om de voorraden van de Hendrisa maar om die van Maison Saleminq. En wie moet het anders doen? Iemand van het atelier? Maar als er werkelijk iets niet in orde is, dan moei de schuldige bij het personeel van het atelier schui len. Zij zijn dé enigen, die gelegenheid hebben tot dat soort malversaties. Zeg nu zelf, wie zou er anders de zaak moeten nagaan? Weet jij iemand onder de vendeuses die je het zou toevertrouwen? Die hebben net zoveel begrip van administratie als een koe. Julie, dat zieltje zonder zorg? Fietje Perkmeier? Bovendien, Chariot, is er nog iets anders waar voor ik bang ben. Iets veel wezenlijkers dan de denkbeeldige gevaren van een oud leeg huis. Stel je eens voor, dat dit een val was..." „Een val? Wat bedoel je? Een of andere booby- land een beroep doen op het publiek trap zoals die spiegel?" vraagt Charlotte Terbeek sneL, „Maar ben je nu helemaal gek? Als je zoiets gelooft is dan enkel een reden te meer om niet te gaan. Ik zal dalijk inspecteur PerquinOf weet hij er misschien al van en ga je voor zijn beeax jeux voor lokaas spelen? Dat gebeurt niet, hoor je. Dan ben ik er ook nog." „Och neen, je bent er geheel naast. Wat zou me op de Herengracht overkomen. En we kunnen terug een taxi nemen, als je dat veiliger vindt. Neen, ik dacht aan de mogelijkheid, dat de moordenaar op zo'n manier zou hebben geknoeid, dat de schuld op mij viel." „Neem me niet kwalijk, maar daar zie ik het nut niet van in." „Maar dat moet je toch inzien, Chariot. Stel je eens voor, dat ik voor diefstal ontslagen wordt..." „Je loopt met molentjes, kind. Ik heb nog nooit zo'n kolder gehoord." „Stil, laat me nu even uitpraten. Ik word dus ont slagen wegens diefstal. Misschien zelfs wel veroor deeld. Ik moet de moordenaar kennen, anders gaf hjj zich niet zo'n moeite mij..." Ze slikt even. „Maar ik ben me niet bewust dat ik hem ken. Of ik haar ken. Op het ogenblik nog niet. Maar elk ogenblik kan ik mij dat bewust worden, Chariot. En als dat gebeurt, nadat ik..„ nadat mij het stempel van die vegge is opgedrukt. Wie zal me dan nog geloven? Men zal zeggen, zij is oneerlijk en onbetrouwbaar. En die hele verklaring is dan niets dan een poging wraak te nemen op degene, die haar betrapte. Be grijp je nu, waarom ik zelf die voorraden wil na gaan?" En waarom ik zo blij was, dat jij me wou helpen?" „Hm, na, daar zit wat in," geeft Charlotte Ter beek met tegenzin toe. Het grote huis aan de Herengracht ligt geheel in het donker. Susanne Servaes haalt de yalesleutei uit haar tas en probeert de deur te openen. Maar haar handen beven te sterk. „Geef maar hier," zegt Charlotte Terbeek kor daat. „En laat voortaan spookhistories en de sprook jes van Grimm met rust." „Maar ik heb nooit..." zegt Susanne verontwaar digd. „Best hoor, dan heb je niet. Waar zit die ver draaide schakelaar?" Een klik en de grote vestibule en het hoge trap penhuis baden in het licht. „Hoepla, dat is beter," zegt Charlotte voldaan. „Zullen we dat zaakje hier beneden maar niet liever laten branden? Ik ben er voor een lichtend spoor achter te laten." Het stille huis is vol ondefinieerbare geluiden. Het kraken van hout, het trippelen van muizepootjes ergens achter de oude betimmeringen. Snel gaan ze het voorhuis door en komen over de binnenplaats, die met zijn aankleding a l'espagnole de indruk maakt van een oude dame met een verleden, die krampachtige pogingen doet de vliedende jeugd vast te houden, in het achterhuis. Charlotte Terbeek kijkt nog even achterom en het valt haar op, hoe die binnenplaats, die haar over dag in zjjn patiovermomming wel nooit smaakvol maar toch grappig en vrolijk heeft geleken, nu in de vallende schemer iets lugubers krijgt. De klim planten langs de muren strekken zich als de vang armen van inkvissen, de laurierstruiken in hun pot ten zijn opeens veranderd in kleine boosaardige dwergen. „Susanne's angst schjjnt aanstekelijk," concludeert Charlotte terwijl ze vlug haar vriendin naar binnen volgt. In het magazijn liggen de stoffen in lange rijen opgestapeld op de rekken. De boeken liggen klaar op de lange tafel in het midden. „Zal ik tellen, Chariot?" stelt Susanne voor, „dan kan jij optekenen." „We zouden het om beurten kunnen doen," zegt Charlotte, terwijl ze energiek op een rek valt. Laat mij eerst maar. Zeg, we zullen die verrekte stukken ook na moeten meten." „Dat konden we beter samen doen." „Ja." Een tijd lang werken ze zwijgend. Om hen heen staat het oude huis met zijn vele geheimzinnige ge luiden. Geluiden als van heel zachte sluipende stap pen, van slepende gewaden en krakende traptreden. En dan, opeens, schrilt door die stilte vol geluid de telefoon. „Grote hemel," zegt Charlotte, „ik dacht dat ik het bestierf. Idioot, overdag kaï. je om de vijf mi nuten een telefoon horen zonder er je druk over te maken, maar 's avonds in een leeg huis..." „Ik hoop niet, dat er iets met de kinderen is." Susanne neemt nerveus de hoorn op. „Freule Terbeek? Ja, die is hier. Een ogenblikje. Chariot, het is voor jou." (Wordt vervolgd) (Advertentie) MAGISCHE VIERKAP i 2 3 i 9 10 1 10 3 11 i 12 S 7 13 K 6 K 7 IS 16 i ehP al Horizontaal en vertikaal j woorden invullen. q. 1. zijrivier van de DonaU. van gedorst koren; 3. zijrivi p 4. kleur; 5. plaats in Duits'3 grOeK oord; 7. luizeei; 8. zuil; j s plaats in Z.-Amerika; U- f0g; liefde; 12. meisjesnaam; *3- eflte' W1U> luizeei, o. dOU 14 plaats in Z.-Amerika; H- f0g; liefde; 12. meisjesnaam; w- *0ente' ner; 15. honingdrank; 16- r. Oplossing van 20 septett^ Horizontaal: 1. stremming' 'ftfiAvt, den; 3. ijlbode, tuk; 4. Pf" 7- steun. Al va; 6. talmoed, er'. v June; 8. enig; 9. nettern"1' ft meeuw; 11. op, nest, lij- rels<i A Vertikaal: 1. slijpsteen; J. tt>.< 3. rib, eikbeen; 4. emoluin®n h3,/!. norit; 6. mier, gems; 7. ic*"ul; 1 8 netel, unie; 9. en ui ven, gen, wij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2