Dribble-hobby van Helmuth Rahn legt Enschede geen windeieren Lagarde en Van Wissen bij PSV machteloos op tribune Fortuna's Cijze gepijnigd doelman Schril contrast met Spartaan Doesburg Arie wordt erg gemist Rebellie bij DWS is onderdrukt VONHOFF brengt met passes Eindhoven tot wanhoop Daan de Jongh overleden Oranje-mannen in de knel EREoBIVISIE Trainer van De Volewijckers populair bij alle voetballers mmm Duits „kanon gaat aan stokpaardje niet te gronde ïf STvS'- ,,v.« MAANDAG 1 OKTOBER 1962 EINDHOVEN, 1 okt. Piet Lagarde en Fons van Wissen drukten elkaar met een zuinig glimlachje de hand. De schouder vah de een en de knie van de an der kregen het in de toch al erg trieste interland tegen Denemar ken zo zwaar te verduren, dat zij op PSV's tribune tot de weinig opgewekte toeschouwers behoor den. Vooral Piet Lagarde heeft het geweten, dat hij de afgelopen woensdag het „genoegen" smaak te voor de toen geblesseerde Van der Merwe in te vallen. De bloed uitstorting in zijn linker schouder behoeft een intensieve massage- kuur. Elke dag twee maal maakt hij de moeilijke gang naar zijn „kwelgeest" om langzamerhand het gevoel te krijgen, dat de ge kwetste schouder van het leven wordt afgesneden. Onmisbaar razeU belastte ^Rahii zich met het winnende doelpunt. Men kon het een Uitverkoren Deens succes Buitenkansje Twee treffers (Van onze speciale verslaggever) Maar dat zal wel meevallen. Toen zijn club Enschede op.^^psV Dertift de buit binnenhaalde dij Jr&v Piet Lagarde meer aan de massage-bank „Wsne even kan, sta ik de volgende week weer onder de lat", grinnikte h«. „ue^ DOSVolewijckers 3— Luiten 1-0. Visser 2-0, rust, Boogaard 2—1, Visser 3—1. 7200 toeschouwers. Een aantrekkelijke wedstrijd, waarin h Weer volledige DOS zich meer kansen schiep zonder tot grote daden te komen. Sc ,iruk- rechter C. J. v. d. Berg had een heel druk ke middag. Willem IIBlauw Wit Couperus 0—1, rust, Sparendam 0—2, Aarts 12. 6000 toeschouwers. Hevig teleurstellend Willem II kreeg v juist iets beter spelend Blauw Wit weinig kans. De Tilburgers wisten bovendien mei; wat doelpunten maken is. PSVSpel. Enschede23 „Van der Kuil 1—0, Bosveld 1—1, Svensson 21, rust, Zweers 22, Rahn 23. 14.000 toeschouwers. PSV verzuimde gebruik te maken van een reeks van kansen, waarna Enschede in de laatste fase meer kreeg dan het toekwam. FortunaSparta12 Kohn 1—0, Wilson 1—1. rust, Bodnar 1—2. toeschouwers. Met voortreffelijk, snel en gevarieerd spel zorgden beide partijen voor een boeiende ?e.rste helft, waarin doelman Doesburg triomfen boekte en doelman Gijzel van f °rtuna fouten beging die Fortuna's neder laag betekenden. HeraclesMVV 41 GrevlnTiJlr1 urust. Reekers 1—1 en 2 1. were Brand 4—1. 12.000 toeschou- MVV "werden" ri?eracles en Polemical van trappen naar de k,e^warbiter wegens "ft voorval is ongetwHf^?kamer verwezen. Dit op het scoreverloon ln /an invloed geweest in Heracles voor de wedstrijd, waar- maar het spel veel te^ort^hield F WaS' Ajax-GVAV 0_0 14.000 toeschouwers. Ajax, 75 van dé 90 minuten ao derheid, faalt volkomen in cie van de aanvallen. Qe afwerking VolendamNAC 20 Rust 00, Jaap Smit 10 en 2o isnnn toeschouwers. 13-000 Dank zij goed keeperswerk van doelman De Rijk (invaller voor v. d. Merwei NAC er met een nederlaag van 2—0 afgeko men. Volendam was veel sterker. FeijenoordADO 1i Bergholtz 1—0, rust. Schuurman 1—i. 35.000 toeschouwers. Het spel, dat in het keiharde duel tussen Feijenoord en ADO werd vertoond, had vaak niets met voetbal te maken. Vooral ADO speelde veel te onbesuisd. Sparta 6 3 3 0 9 14—6 Spel. Enschede 6 4 0 3 8 219 Ajax 6 3 2 1 8 87 Volendam 6 2 3 1 7 139 Fortuna 6 3 12 7 7—7 DOS 6 3 1 2 7 9—11 MVV 6 3 0 3 S 11—9 PSV 6 2 2 2 6 9—7 Feijenoord 6 2 2 2 6 1010 GVAV 6 2 2 2 6 7—8 Heracles 6 2 1 3 5 98 NAC 6 2 1 3 5 8—10 Blauw Wit 6 2 1 3 5 7—15 Willem II 6 1 2 3 4 10—14 ADO 6 1 2 3 4 3—16 Volewijckers 6 1 1 4 3 7—17 ginnen. Mijn nieuwe patroon weet hoe ik er voor sta en het is al geregeld, dat ik de eerste dagen geen zakelijke beslommeringen heb." Helmuth Rahn vaart in hetzelfde schuitje als Lagarde. Ook het Duitse „Kanon heeft vandaag met vrouw en twee kinderen zijn tenten opgeslagen in Enschede om o.a. geen training meer te hoeven missen. Helmuth kan het de laatste tijd prima vinden met zijn opdrachtgevers en traint nu zelfs i ;Pnscbedese jeugd. Wij hebben hem 'n deze functie nog niet kunnen gade- rnaar zijn er van overtuigd, dat vooral de pingelaars bij hem een potje kunnen breken daar het onmiddellijk af geven van de bal niet het hoofdpunt is van zijn programma. Helmuth zou daarmee namelijk zijn eigen stijl ver loochenen Nog steeds gaat zijn liefde voor de bal zo ver, dat hij pas in uiter ste nood een mede-speler inschakelt. Dat is een stokpaardje, waaraan de meeste voetballers m Nederland ten gronde gaan. Slechts een enkeling kan zich veroorloven regelmatig de solist te spelen. Helmuth Rahn fs zo'n uit zondering, ondanks zijn voor het be taalde voetbal vrij hoge leeftijd Het beste bewijs voor zijn talenten als in dividualist is, dat elke Enschedeër hem graag, soms zelfs té frequent de bal toeschuift. Zij kennen het gevaar Rahn de onweerstaanbare dribbels, waar mee hij een gespannen verdediging uit elkaar kan scheuren en het nijdige, zoevende schot, dat hij in beide benen heeft. PSV begrijpt sinds,. gisteren ook, waarom de „vierkante" Duitser zo be wonderd wordt bij Enschede. De drie doelpunten, die de gentenaren tegen over de twee van PSV stelde, kwamen nrnktisch geheel voor rekening van het infant terrible". De eerste maal los te hij na een scherpe rush een vliegend schot, dat de weinig betrouwbare doel- món RflJd ternauwernood kon stoppen mi dat door Bosveld werd afgemaakt, in het tweede geval gaf hij een vol- vónter naar de attente Zweers snertgoaltje" noemen op enkele me- „snenguaiij tussen een paar ters van het Kahn bevestigde van de dribble-kunst. PSV had tussen de bedrijen dat Nederlands krijgen", mopperde men inde De er^'aT'en^toe ^er^onbekwame^optreden hl" Setón ijoaten aandoen, De grootste ontgoocheling bracht echter de voorhoede, met name linksbinnen Kerkhoffs. Tegenzijn oude ploegmaten leek hij volkomen verlamd zeker wanneer hij oog. ^.o^S stond met doelman Koers. Hu hielp de ene kans na de andere om zeep en maakte duidelijk, dat zijn opmerkelijke sco ringsdrift in de eerste wedstrijd van het seizoen drie treffers bij ADO ~7 een uitschieter is geweest, aange zien hij twee weken geleden tegen MW als schutter ook al een modder- figuur sloeg. De slechte dag van Kerkholfs kwam Koers goed van pas. De vroegere doel man van het Nederlands amateur-elf- tal, mocht eindelijk, op 34-jarige leet- t(jd in het „eerste" onder de lat, hoe- HELMUTH RAHN altijd, gevaarlijk wel Dijckmans op de nominatie stond. Men prefereerde Koers voor de ver vanging van Lagarde, omdat men ze ker was van zijn vechtlust en ambi ties en omdat Dijckmans de laatste tijd bepaald geen loyale houding had aangenomen. Koers hield zijn woord. Hij greep menigmaal moedig in en wist, geholpen door het fortuin, de schade tot twee doelpunten te beper ken. Een kopstoot tegen de lat en een voor hem onbereikbare knal tegen de paai, van de voet van Brusselers, de den PSV knarsetanden, maar scherp ten Koers' vertrouwen in de goede af loop. Voor de toekomst van het Neder lands elftal opende deze wedstrijd ove rigens geen perspectieven. Men voelde wel medelijden met Elek Schwartz wanneer Renders weer eens door de iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiinii Het Nederlandse voetbal maakt een zwarte periode door. Vers in het geheu gen ligt nog de nederlaag tegen Dene marken, waarmee de Oranje-mannen een bijzonder slechte beurt maakten en ook in de vaderlandse competitie zijn de prestaties beneden peil. Wat dat moet worden op 14 oktober wanneer Oranje in Antwerpen tegen de Belgen uitkomt? Elek Schwartz zal al heel gelukkig zijn als dl zijn pupillen weer zonder blessures zijn. Op de foto hierboven ziet men hoe Henk Groot van Ajax tegen het been wordt geraakt, waardoor hij even later het veld moest ruimen. Bij de wedstrijd PSV-Enschede zaten Lagarde en Van Wissen met bles sures op de tribune. Overigens is Schwartz niet de enige, die zich zorgen maakt. Bij Feijenoord vallen ook harde klappen. Frans Bouwmeester probeerde zaterdag weer in het tweede elftal aan de bal te wennen. Hij liep opnieuw een blessure op. iiiiiiiiiuiiiMiiiiimiiiiiiiiiiimmiiiiiimiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiim „oude man" Rahn in de luren werd gelegd, terwijl twee andere kandida ten, wier vorm en konditie zo belang rijk zijn, Lagarde en Van Wissen, wer keloos op de tribune zaten. Van de tien voorhoede-spelers verdiende Piet van der Kuil de extra-aandacht, omdat hij als linksbuiten eventueel Keizer zou kunnen vervangen. Helaas, de PSV'er haalt het niveau der internationals niet. Zijn ijver verdient alle lof, zijn techniek mag gezien worden, maar de tekortkomingen in zijn spel wegen zwaar. Hij maakte nochtans een fraai eerste doelpunt, dat nog vóór de rust gevolgd werd door een succesvol schot van Svensson, de Skandinavische rechtshalf, wiens knappe spel recente, bittere herinneringen opwekte. „d*®k®EN, i okt. Aarzelend, met 2P? hoofd en neergeslagen ogen ti d0.dn,a" DÜzel van Fortuna '54 kïLit ame,r op' °p ziin schouders ondragelijke ,ast: door twee kapitale blunders had hij voor zijn eerste plaats verspeeld. Bo vendien zou het „loonzakje" van hem Vil} u1J" medespelers deze week 25P bevatten. Zelfs geen f 125. Gijzel had tweemaal de bal laten glip- p?n' waardoor de zege voor Fortuna, of zelfs maar een gelijk spel, van aan' trekkelijke perspectieven in hatelijke desillusies waren veranderd. Arme Gijzelvoor twee fouten zó zwaar ge straft te moeten worden. Het werd voor hem een dag om nóóit te verge ten. Dat werd het óók voor de jonge Sparta-doelman Doesburg, maar dan één om er opgetogen brieven over naar huis te schrijven. Want moet men enerzijds constateren, dat Gijzel de wedstrijd voor Fortuna verlóór, even stellig zal daar aan moeten wor den toegevoegd, dat Doesburg de wed strijd voor Sparta wón, in dit alleszins boeiende gevecht der grootmachten, zoals Sparta én Fortuna zich in deze competitie hebben aangediend. De nieuwe aanwinsten van Sparta- Wilson en Bodnar mochten dan in het prille begin de 15.000 toeschou wers doen verstijven bij hun voor Fortuna levensgevaarlijke acties, het zou toch Doesburg worden die de show stal. Doelpunten van Rutten en Beenen werden al „geteld" bij twee doorbraken, maar Doesburg was beiden te glad af. Hij kon zijn han den in volmaakte onschuld wassen, toen Rutten na een uittrap zijn hoofd onder de bal zette en Kohn een vrij veld bezorgde (1-0). Ondanks het voortreffelijke spel van Sparta een verdiende voorsprong. Het door dit doelpunt glanzend op gepoetste moreel van Fortuna ver bleekte echter na 34 minuten. Na éen vleugelschot van Van Ede liet Gijzel de bal uit zijn armen glippen, voor de voeten van Wilson l-1 Gretig gaf Sparta er blijk van dit buitenkansje te willen uitbuiten, maar aanvoerder Van Ede zag het gevaar: terug, wenkte hjj tegen de opdringen de De Koning. De klap bleek echter bij Fortuna (te) hard aangekomen. Met een schot tegen de lat onder streepte Bosselaar het gevaar van de na de rust naar het Gelecnse doel rol lende aanvalsstoten, welke Fortuna slechts moeizaam, doch met een te laag tempo en onvoldoende accurates se trachtte te beantwoorden. Er kwam een beter evenwicht toen Kohn van plaats verwisselde met Rutten, Mun sters met linkshalf Pfeiffer. Het bleek echter slechts in staat om Doesburg nieuwe lauweren te laten oogsten. Een gelijk spel leek het alleszins re delijke resultaat te gaan worden. Tot zes minuten vóór het einde. Geïnspi reerd door de felle afstandschoten van rechtshalf Verhoeven schoot rechts back de Groot van bijna een half veld afstand recht op doelman Gijzel. Wéér liet Gijzel de bal glippen, wéér voor een s,vreemde" voet: Bodnar 1-2. 0—3 20CO r met belet- artier eiste ■h op. 0—0 d aan ardig- Ltrek- leder- 2—0 toe- raarin Ie op 1—1 2500 feers- zodat e dik 3—1 issink einde. want nd in i met 1—1 straf- arker, an en vallen KFC 1—0 iwers. aoeite Voor lang- helft doel- tide. 1—1 1—1. t een is de over- riezen lingen in De ïVage- maar 12—7 9—7 9—7 10—8 11—19 11—5 9—5 6—5 13—11 9—10 11—11 10—12 7—10 6—9 5—10 10—12 2—19 0—1 iwers. rdien- helft 3—2 t, Bi- erssel l stel- rangs- .even- kan- werd. 2—2 rust. 1500 vakke i iets betere ikom- 3—1 rust, spel- ek op ia een 1—3 Van iwers. el als e van 1—1 -1. i RCH Jelijk- >r het van orden. 3—1 ï—i. K) toe- beste maar ts dat ir het 2—1 1—1. slag- 14—7 14—3 12—8 12—7 11—7 10—9 L2—14 18—10 6—5 10—8 7—7 8—9 10—15 6—13 5—11 10—20 7—19 Iedereen die nu bij DWS-Arle thuis komt, zegt dat hij veel gezelliger is geworden nu hij niet meer voetbalt. Ook Arie zelf bevalt het voetballoze leventje best. Toen de competitie nog maar net gestart was, ging er bijna geen dag voorbij, of hij had het er over, over de ver nedering die hem was aangedaan. Maar twee weken geleden besloot hij er geen woord meer over vuil te maken. Ben je mal, het is veel fijner zo. Hij hoeft nou 's zaterdagavonds niet om half tien naar bed. Hij kan met zijn vrouw naar de bioscoop gaan, een biljardje maken of een kaartje leggen. En zijn roem leeft voort. Als hij met zijn flesjes limo nade door de Jordaan rijdt, heffen de jongetjes in alle straten de strijd kreet van de tribunes aan: „Arie, Arie...! Zijn supporters bellen hem elke zondagmiddag op om hem heet van de naaid het verslag te geven van de zege of nederlaag van D.W.S.-a. Want zo is het: Arie. den Oude gaat zelfs niet meer kijken. Principieel niet, al zou hij graag willen. Zo tegen het uur dat de match aanvangt, zoekt Arie nerveus naar een karweitje. Dan moet hij zijn gedachten verzetten. En af en toe rijdt hij even naar Artis om in alle stilte met zijn aap van gedachten te wisselen. Wont die aap is voor hem ook nog een stuk voetbal. Hij heeft hem Pepi genoemd, naar Pepi Gru ber, de vroegere DWS-trainer, die hij op handen heeft gedragen. Deaap was lastig geworden, beet uit jalou- zie Arie's vrouw in de arm en richtte verwoestingen aan in het huis dat Arie met zoveel vlijt had ingericht van de voetbalcenten, de doelpunten- premies. Dus nu woont Pepi in Artis. Niemand gelooft nat DWS-Arie niet meer wil voetballen. Hij wordt erg gemist. Waarschijn lijk niet zo erg door zijn be stuursleden. Ik heb vorige week nog één horen zeggen: „Arie heeft Zeeuwse mosselen in zjjn kop;, ik dank elke minuut dat ik niks met hem te maken heb". Maar het voet- balminnend publiek zit met een leeg gevoel naar de verrichtingen van DWS te kijken. Er is geen Arie meer die met horizontale zweefsprongen de bal keihard in de hoek kopt, die af grijselijk slecht pingelwerk goed maakt met een onmogelijk schot dat op het nippertje de overwinning veilig stelt. Arie den Oude was gek van voet ballen. Weinig mensen leefden er zo voor als hij. Elke nacht droomde hij van de wedstrijd die moest komen of net achter de rug was. In zijn dromen kwamen schitterende ballen op hem af, hoog en laag, links en rechts. En duidelijk zag hij daar het doel, de keeper, de backs en met een snelle, listige manoeuvre, een ongelooflijk hard schot, werkte Arie in zijn dromen de bal in het net. Hij schopte en kopte onder en boven de dekens, zo hard dat zijn vrouw vaak in een andere kamer moest gaan slapen. Hij praat te en schreeuwde in zijn slaap, net zo hard als op het veld. Want op het veld was Arie niet de tamste. Neen, hij bekent het voor iedereen openlijk: hij is een kankeraar zoals zelfs Amsterdam er maar weinig op levert. dat is sommige DWS-ers te gortig geworden. Vandaar dat ze zeggen, dat Arie mosselen in zijn kop heeft. Maar ze vergeten dat hij kan kerde omdat zijn hart zo bij het voetballen was. Hij vocht, smeekte, gilde om eindelijk eens de bal te krijgen, om eindelijk dat doelpunt te kunnen maken. Hij heeft gehuild toen DWS ging degraderen. En die spanning ebt nu geleidelijk weg. Het was niet de keus van Arie zelf, maar van zijn bestuur. Het bood hem een contract aan dat naar Arie's oordeel beschamend ver beneden zijn niveau lag, het niveau van de veelvoudige matchwinnaar. Om de centen alleen ging het hem niet. Maar het was om de onwelwillend heid die er uit sprak. De stemming in het bestuur is nu dus omgeslagen. En Arie voelt zich vernederd. Hy is geen kleine jongen meer. mi weet dat hij voor DWS veel betekend heeft. Dat zijn meedoen al minstens duizend man extra op de tribunes bracht. Hij was de populairste voet baller van Amsterdam. Stapels bfie- ven en kaarten kreeg hu wekeluks Jongetjes liepen voor zijn huisdeur te patrouilleren. De bloemen en frui - manden stroomden binnen toeni 11) voor zijn voetbalknietje in het zieken huis lag. Zijn vrouw moest zelfs de portier van het ziekenhuis bepraten met af en toe een pakje sigaretten om eens een kwartiertje alleen op bezoek te kunnen zijn, in plaats van met 15 man tegelijk._ „Ik ben een gewone Jordaanse jongen Z'egt Arie, „ik loop niet naast mun schoe nen, maar ik weet wel een beetje wat ik waard ben. En met alle jongens van het elftal die er ook voor werkten kon ik fijn opschieten." Arie is tevreden met zijn rustige zondagen, maar het zal niet zo erg veel moeite kosten om hem weer aan het voetballen te krijgen. Zijn con ditie is er nog, zijn liefde voor de voetbalsport eveneens. Twee keer per week doet hij een veld loop van 20 km met veel gymnastiek en tussen- sprintjes. Hij slaat nog alle borreltejs en sigaretten af, 5T. en hoopt dat DWS dit jaar t j| [-y kampioen wordt en terug UL KV kan naar de ere-divisie. I I 1/ Temming en Lenz van DWS doen hun uiterste best om doelman Moorman van Eindhoven in paniek te brengen, maar deze weet voorlopig wel raad met de situatie. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 1 okt. DWS heeft een „spelersopstandje" de kop inge drukt. Vanaf de datum dat de nieuwe contracten moesten worden getekend, kozen drie spelers de weg van de rebel lie. Arie de Oude, Jos Vonhoff en Dick Schenkel weigerden pertinent de hun voorgelegde papieren van een handte kening te voorzien. De geboden voor waarden waren hun niet aantrekkelijk genoeg. „Jammer van Jos en Dick", dacht men bij DWS. „Vervelend dat zij meegaan met Arie, die wij missen kun nen als kiespijn. Nou ze doen maar". DWS liet ze zoals dat heet netjes in hun vet gaar koken. Vier wedstrijden hield de rebellie stand. Toen viel er een lek in de eensgezindheid. Vonhoff klopte beleefd en vriendelijk aan bij het bestuur, sprak woorden van spijt en be rouw en mocht toen alsnog zijn hand tekening plaatsen. Schenkel wilde zijn voorbeeld volgen, maar het be stuur gaf er de voorkeur aan met hem nog maar even te wachten. Arie de Oude staat dus nu alleen en naar het er uitziet zal hij dat blijven. Want DWS bewaart aan zijn optreden in het vorige seizoen nog zoveel onprettige herinne ringen, dat men hem nu nog niet luch ten of zien kan. „Arie heeft zich zelf in de vuilnisbak gevoetbald", sprak een oude clubman somber en deze woorden lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Een wonderlijke zaak met DWS. De oude club uit de Amsterdamse Spaarn- dammerbuurt heeft haar koers verlegd en draait nu weer op het vertrouwde ritme uit de goede dagen van weleer. We willen weer gewoon DWS zijn", vertelde ons zondagmiddag vóór het du el met Eindhoven de secretaris A. Lui- kinga. „Daartoe hebben we de naam Amsterdam weggekocht, door alle aan delen van de BVC over te nemen. Daar toe hebben we de oorspronkelijke club kleuren van blauw-zwart in ere her steld en daartoe zorgen we er voor de bekende gezellige sfeer van vroeger te rug te krijgen. Dat kost ons moeite, maar we zijn hard op de goede weg. Van de zolder hebben we het oude clublied la ten halen en daar van laten we nu een grammofoonplaat maken. De opname is van het Luehtmachtkoor en de Amster damse politiekapel. Straks komt het ding bij de leden en zul je zien dat de fijne stemming er zo weer in zit. We hebben het vorlga jaar onze les geleerd. Die deed zus, de ander zo, maar dat is afgelopen. Het bestuur is de baas en alle spelers hebben zonder uitzonde ring het zelfde contract. Winnen ze, dat betekent dan honderd gulden zo in het handje. Voor ieder doelpunt meer dan de tegenpartij komt daar vijf gulden bij. Bij een gelijkspel betalen we vijftig gulden en bij verlies helemaal niets. Trainingsavonden, hoeveel dat moet de trainer maar uitmaken, worden door ons steeds met dertig gulden beloond. Kijk, we moesten natuurlijk nieuw bloed in de ploeg hebben. Het team lag dood, na de degradatie. Voor ruim anderhalve ton hebben we voor dat nieuwe bloed gezorgd en nu gaat het lekker. Op een basis van Amsterdammers en Rotter dammers, hoe gek dat misschien ook klinkt. De woorden van secretaris Luikinga hebben in de eerste helft van de wed strijd tegen Eindhoven nog lang nage klonken. Dat kwam omdat DWS toen eigenlijk voortdurend zijn relaas onder-1 streepte. De ploeg speelde fris en or.be- i vangen en Vonhoff maakte van zijn be terschap niet alleen woorden, maar da den. De kleine man vierde een grootse rentree in het Olympisch stadion. Met passes haarzuiver op maat zond hij z'n clubgenoten de aanval in. Ze begrepen hem niet altijd, maar dat kon zijn ple zier in het werk niet bederven. Vonhoff liep hier en Vonhoff liep daar, Vonhoff was overal. De Eindhovense doelman Heyink had dat al lang kunnen weten, toen hij na ruim tien minuten de bal uit zijn handen liet vallen. Met twee Bra banders op zijn hielen schoot Vonhoff toen hard en zuiver raak. In hun ijver om het onheil te voorkomen, liepen de twej verdedigers hun keeper onderste boven. De arme Heying had daar veel last van. Nadat Vonhoff hem in de twin tigste minuut met een diagonale schui ver in de hoek opnieuw had verslagen, ruilde hij van plaats met invaller Moor man op het reservebankje. Eindhoven, sedert lange tijd weer eens op de grasmat van Bessem, heeft alleen in halfspeler Van Rooy nog een man uit de grote dagen. Hij was het ook die zijn team tot wat meer verzet Inspireerde. De donkere rechtshalf bouwde op met overleg en steeds meer toonden de Brabantse aanvallers begrip voor zijn slimme voorzetten. Eindhoven werd sterker en in midvoor Saris en rechtsbinnen Teeuwen school een groei end gevaar. DWS ondervond dat in twee erlei opzicht. Zijn back Reedeker werd door Teeuwen hard en grondig tegen de benen getrapt. De Amsterdammer was met lap en spons niet bij te werken, verliet hinkend het veld en werd ver vangen door Pijlman, die het incident snel deed vergeten. Hij leverde goed en degelijk werk, maar kon kort voor rust toch ook niet de Eindhovense midvoor Saris stuiten. Saris liep snel en ge makkelijk langs de Amsterdamse verde digers en schoot bekwaam raak. (zie ook Olympus) (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 1 okt. Daan de Jongh, de trainer van De Volewijckers is gisteren na de wedstrijd tegen DOS op de terugreis naar Amsterdam Noord tengevolge van een hartaanval overle den. Al een dag of twee had Daan de Jongh een drukkend gevoel op zijn borst gehad en ook gistermiddag tij dens de wedstrijd klaagde hij hier over. Het advies van de spelers om een dokter te raadplegen sloeg hij echter af, omdat „je daar toch met een verkoudheid niet naar toe gaat". In de bus werd hij, vijf kilometer voor Amsterdam, echter ernstig onwel. Na even gestopt te hebben besloot men, in overleg met zijn vrouw, die de reis meemaakte, met spoed naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis te rijden. Daar constateerde de dokter de dood. Daan de Jongh, die vader was van drie kin deren, werd eenenveertig jaar. Hij werd geboren op 15 juni 1921 en op twaalfjarige leeftijd lid van De Vo lewijckers. In augustus 1938 speelde hij als zeventienjarige voor het eerst in het eerste elftal van zijn club. Na in totaal 379 wedstrijden in het hoogste team speelde hij in januari 1956 zijn laatste wedstrijd. Zijn grootste triom fen als middenvoor vierde hij in de periode van 1938 tot 1946. Voor velen was het voetbalkampioenschap van Nederland van de Volewijckers in 1944 het kampioenschap van Daan de Jongh, de „goalgetter". Hij werd ver schillende malen in vertegenwoordi gende elftallen gekozen en speelde een proefwedstrijd voor het Oranje-team, waar hij echter nooit in heeft gespeeld. Sinds vier jaar was hij trainer van Daan de Jongh in de dagen, dat hij nog voetbalde voor de Volewijckers. De Volewijckers, na eerst o.a. KFC en Wilhelmina Vooruit onder zijn lei ding te hebben gehad. Twee jaar ge leden voerde hij zijn elftal van jonge spelers naar de Ere-Divisie. „Hij stond midden tussen ons en was populair in het hele land. Als trainer was hij in mijn ogen te net jes", aldus de heer Verwey, be stuurslid van De Volewijckers. „Hij was de „gentleman" onder de trai ners. En... De Volewijckers was hem alles. Hij deed enorm veel, meer dan hij moest doen, alleen omdat Vo- lewijck hem zo aan het hart lag."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 15