St. Joseph" pleit voor een bouwbedrijf schap Ook vrijere loonvorming en meer winstdeling gewenst HET TOVERPOTLOOD HET I 3LVE k Alfredo Avontuur aan de Rivier a DAGPUZZLE mm m PI 1 i i m Geen Nederlandse slachtoffers hij ramp in Spanje Zwaard van Grote Pier verdwenen 11 Mgr. P. Moors spreekt van beschamend i voningprobleem Dr. R. Pferdmenges overleden Grijze eminentievan de Westduitse politiek Studenten verdaeht van diefstal uit het Fries Museum te Leeuwarden Pax Christi" huldigt kardinaal Alfrink Strawinsky „uiterst" vermoeid Man levend verbrand 'i è- HET NIEUWE DAGBLAD PAGINA 2 MAANDAG 1 OKTOBER 1962 Examens door LUKACS y/ Xt* y. 9 ERIC DE NOORMAN 8. Terwijl ze langzaam op het stadje toerijden, luistert Erie met aandacht naar Thorfinns wederwaardigheden. „Het is een uitgeslapen jongetje," gromt de jager ietwat zuur, „ik heb zelden iemand meege maakt, die zijn spoor zó voortreffelijk weet te verdoezelen. Hij kent letterlijk alle kneepjes. Kennelijk was hij er van op de hoogte, dat hij steeds gevolgd werd; vandaar dat hij opeens in de richting Vosbu ging." „Heel slim bedacht," moet ook Eric toegeven, „in zo'n druk bevolkte stad kan geen spoorzoeker iets beginnen." Inmiddels hebben zij de eerste huizen van Vosbu bereikt. Er is geen wal, geen palissade, zelfs geen enkele schildwacht, die hun de toegang belet, en het volk dat zich buiten bevindt schenkt nauwelijks aandacht aan deze grote troep. „Bang voor overvallen zijn ze hier ook niet direct," mompelt Svein met iets van teleurstelling in zijn stem. „Dan zal er ook wel nooit wat gebeuren, zogezegd. En zeerovers bestaan hier zeker- niet." „O ja wel," grinnikt Eric, „maar dat volk moet tenslotte ergeris zijn gestolen waar kwijt kunnen. Daarom ontzien ze dit' stadje?' Lèifs aanwijzingen volgende, stijgen ze af bij een groot, sterk gebouwd houten huis, waar een rijk geklede man hun buigend tegemoet treedt. „Zeker, ik ben Ion, de opzichter van Heer Leif," zegt hij, op Erics vraag. „De schepen lig gen gereed, hoogedele Heer Koning." „De schepen kunnen wachten," merkt Eric op. „Hebt ge iets vernomen over Leifs zoon Egil?" Ion zucht diep en haalt de schouders op. „Helaas, Heer, hij was hier in huis. Gesproken heb ik met hem, maar toen de duif van Heer Leif het bericht bracht, dat wij Egil moesten gevangen nemen, als we hem zagen, was de knaap nét vertrokken. Sedertdien heeft niemand hem meer gezien." BIJOUTERIE Benoemingen bisdom Rotterdam door W. GELDOF VALKENBURG, 1 okt. Op de vijf jaarlijkse bondsvergadering van de ka tholieke bouwvakarbeidersbond „St. Jo seph" heeft voorzitter P. Willemse uit Utrecht zaterdag in het Sealagebouw een krachtig pleidooi gehouden voor de instelling van een bedrijfschap voor de bouwnijverheid. In het belang van de bedrijfstak, maar ook in het alge meen belang, is het zijns inziens ge weest, dat de samenwerking tussen werkgevers en werknemers gebaseerd wordt op een hecht fundament in de vorm van een permanent overleg-or- gaan, niet op privaat-rechtelijke, maar op publiekrechtelijke basis. Bij gebrek aan zo'n orgaan, zijn de door het systeem van loonvorming veroorzaakte moeilijkheden kunnen uitgroeien tot openlijke of latente conflicten. Wat de loonvorming betreft, merkte de heer Willemse op, dat vele moeilijk heden overwonnen moesten worden, voordat in 1958 de eerste na-oorlogse c.a.o. voor het bouwbedrijf tot stand kwam. Rond de daarop volgende c.a.o.'s ontstonden eveneens moeilijkheden. De oorzaak hiervan lag, volgens spre ker, in het feit, dat het gedifferentieerd loonbeleid van 1959, wel de schijn wek te een vrijer loonbeleid te zijn, maar in werkelijkheid deze vrijheid, door een eenzijdige benadrukking van de produk- tiviteitsnerm, min of meer tot een illu sie maakte. Rondom de totstandkoming van de c.ko. van ,1960 ontstonden im mers opnieuw"moeilijkheden, waaruit duidelijk af 'P 'leiden viel, dat de over heid en de zg5. toetsende instanties" zich toch niet gemakkelijk uit de ge leide sfeer van de voorafgaande jaren konden losmaken. Spreker herinnerde in dit verband aan de bouwvakstaking en aan het conflict tussen de Stichting van de Arbeid en de regering. Al even min zijn de ervaringen bij de vernieu wing van de c.a.o. dit jaar opgedaan, gunstig te noemen. De daarbij aan de dag getreden traagheid bij de onder handelingen en de toetsingsprocedure zijn voor de bouwsector hoogst onge wenst. Tevens uitte de heer Willemse kri tiek ten aanzien van het feit, dat de zgn. toetsingsinstanties op de door de par tijen overeengekomen resultaten menen te moeten beknibbelen. In het licht van wat elders aan verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden werd tot stand gebracht, konden de voorgestelde wij zigingen in de c.a.o. voor de bouw vakarbeiders toch echt niet overtrok ken worden genoemd, aldus spreker. Het onlangs door de S.E.R. aan de re gering uitgebrachte loonadvies gaat, zo vervolgde de heer Willemse, gelukkig van het gezonde beginsel ifi.t, dat meer factoren dan alleen de prodiiktiviteits- ontwikkeling bepalend zijn voor de loon vorming en dat een verschuiving van de primaire verantwoordelijkheid van de overheid naar het bedrijfsleven dient plaats te vinden. Alleen op die manier krijgt de bouwnijverheid eindelijk de kans om tot een loonvorming te ko men, welke aangepast is aan de eigen aard van deze bedrijfstak en rekening houdt met hetgeen van de bouwnijver heid in het kader van de nationale wel vaartsontwikkeling wordt gevraagd. Hopelijk grijpt het kabinet deze kans aan om het loonbeleid werkelijk vrijer te maken. Overigens", aldus de heer Willemse ,,zijn we hier, na lezing van de Troonrede, niet erg gerust over". Het S.E.R.-advies, zo betoogde de voorzitter van „St. Joseph", gaat ons op twee punten niet ver genoeg enwel ten aanzien van de vaststelling van de loonhoogte en de bezitsvorming. De ver onderstelling, dat men precies kan vaststellen, welke loonhoogte gewenst is, noemde de heer Willemse een volko men negatie van de dynamiek van het economisch leven. Over de bezitsvor- beiders, helaas geen positief en vooruit strevend geluid horen. Derhalve beplei ten zij invoering op grote schaal van winstdeling of het toekennen van een investeringsloon. Loonoffers, waarop de waarschuwende geluiden in de Troon rede over een te hoog oplopen van de arbeidskosten, alsmede over een mo gelijke begrenzing van de loonkosten in 1963, duiden, zjjn slechts aanvaardbaar, wanneer deze offers gecompenseerd worden door een aandeel in de inves teringen. Een nadere beschouwing op dit punt een prachtig aktieterrein voor de vakbeweging is zeer gewenst. Hetzelfde moet gezegd worden van een bouwplanning op lange termijn. De oplossing van de woningnood maakt een bezinning op korte termijn over ver vangingsproblemen het opstellen van programma's voor sanering en krotop ruiming noodzakelijk. Uit de rijksbegroting over 1963 blijkt helaas, dat de huidige regering een ty pisch korte termijnpolitiek voert ten aanzien van sanering en krotopruiming. Waarom waagt het ministerie van Bouwnijverheid zich niet aan een bouw programma voor een reeks van jaren, zo zei spreker zich af te vragen. Verheugend noemde hij het in dit ver band, dat het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid momenteel de laat ste hand legt aan een bouwnota, maar bedroevend is het. dat de werkzaam heden van dit instituut geremd worden door een gebrek aan financieringsmid delen en dat nog wel bij een bouwpro- duktie, welke de vijf miljard gulden overschrijdt! Buiten de voorzitter voerden nog diverse sprekers het woord. Allereerst de bisschop van Roermond mgr. P Moors. Hij wees de aanwezigen erop dat de woningnood tot de verantwoor delijkheid van ons allen gerekend moet worden en dat derhalve iedereen zal moeten meewerken om dit bescha mende probleem op te lossen. Over vijftig jaren, aldus mgr. Moors, zal het onze generatie als een schande wor den aangerekend, dat zij vele men- sen-in-nood heeft laten „kreperen". Ook de commissaris van de koningin dr. F. Houben, ging hier nader op in. Speciale aandacht schonk hij aan de wo ningnood in Limburg. Bij de contin- gentering, aldus dr. Houben, wordt te veel gelet op de beschikbare arbeids: plaatsen en te weinig op de groei van de bevolking in een bepaalde streek. Voor Limburg met een groot aantal pendelaars o.a. naar Duitsland, houdt een dergelijk woningbeleid grote geva ren in. Er dreigen hier minder wonin gen gebouwd te worden dan het aantal, waaraan dit gewest gezien zijn enorme stijging van de bevolking (910.000 in 1962 en in 1970 meer dan een miljoen) behoefte heeft. De heer A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B. lichtte de voorgestelde struc tuurwijzigingen toe en de heer J. P. A. Nelissen, voorzitter van de Katholieke Nederlandse Aannemers- en Patroons bond, liet er geen twijfel over bestaan, dat zijn organisatie nog steeds op het standpunt staat, dat werkgevers en werknemers samen moeten kunnen overleggen in een permanent orgaan, omdat zij ook samen verantwoordelijk zijn. Een dergelijk orgaan moet, on der de huidige omstandigheden, zo zei hij langs de weg van de geleidelijkheid worden gecreëerd. NIJMEGEN, 1 okt. R.K. Universi teit, kand. geneesk. Ie ged.: Th.van Bladeren, Amsterdam; R. Burgersdijk, Oosterbeek; J. Carpay, Eindhoven; J. Croes, Den Haag: J. Lapre, Eindhoven en P. Snoek, Zundert; E. Haselager, Heer'en; M. Hundscheit. Heerlen, J. Te gels, Horst; zuster Victoria (A. Vada- kethala), Nijmegen en de heren G. van Ackeren, Kleef; H. van Ansem, Hel mond; A. van den Berg, Cuyk; H. Bron, Boxmeer; P. van Diggelen, Eind hoven; A. van Dun, Deurne; P. Gockel, Hilversum; S. van Griensven, Hel mond; H. Hillen, Maasbree; J. Hou ben, Breda; L. Jacobs, Venlo; J. Jans sen, Ottersum; M. van de Kerkhof, Hel mond, H. Lagro, Maastricht; H. Mas- selink, Den Bosch: J. van der Meer, Heerlen; P. Menheere, Oss; W. te Njjenhuis, Eibergen; M. Povel, Sittard; N. Priems, Tilburg; R. Rammeloo, Helmond; J. Sinko, Nijmegen: A. Ver meulen, Ulvenhout en E. Wolfs, Maas tricht. Kand. Engels: M. Lucas, Ven lo. Doet. Engels: F. Verhagen, Veldho ven. DELFT, 1 okt. Technische Hoge school: Kand. werktuigk. ing.: W. de Boer, Schagen; A. van Dam, Noord- wijk; E. Goudriaan, Rotterdam: R. Janssen, Zeist; J. Laane, Voorburg; P. Leijaers, Heerlen; D. de Mink, Haar lem; W. Schuringa, Kielwindeweer (Gr.) J. Smit, Heemstede; B. Tieman, Am sterdam. Kand. natuurk. ing.: R. Tim mer, Amsterdam. 's-GRAVENHAGE, 28 sept. Bis schoppelijke kweekschool, onderwijzer: p. Linnartz, Voorburg. Volledig bevoegd onderwijzer: P. Perreijn, L. Pfeijffer, L. van Rongen, A. van der Zande, Th. Wijnands, allen 's-Gravenhage. H. Ste- man, Wassenaar; P. Schapers, A. Wa- ser, L. de Wit, allen Delft; L. Senne, Leimuiden; W. Verberg, Leiden; G. Tetteroo, Naaldwijk; H. Vlaming, Sas- senheim; T. van der Voort, Voorscho ten; C. van der Zwet, Roelofarendsveen; Afgewezen: één kandidaat. De examens zijn afgelopen. DEN HAAG, I okt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag meegedeeld, dat de Nederlandse con sul-generaal te Barcelona thans heeft bevestigd, dat er, voorzover bekend, bij de overstromingsramp in Catalonië geen Nederlandse slachtoffers zijn. De Twentse fabrikantenvereniging heeft verklaard dat ook voor de Spaan se arbeiders in Nederland geen reden tot ongerustheid meer bestaat. Hun fa milies verkeren in goede welstand. Slechts één in Nederland werkende Spanjaard heeft bij de overstromings ramp zijn vrouw en kind verloren. Hij is reeds vrijdagavond per KLM-vlieg- tuig naar zijn woonplaats afgereisd. Vrijdagavond zij nuit Enschede 28 Spanjaarden per autobus naar hun va derland vertrokken om zich van de toe stand thuis op de hoogte te stellen. Inmiddels zijn zaterdagmorgen in En schede tien Spanjaarden aangekomen, die nog na de ramp uit het geteisterde gebied zijn vertrokken om, zoals zij reeds eerder hadden besloten, in de Twentse textielindustrie te gaan wer ken. De heer J. Wagenaar van de fa brikantenvereniging, die donderdag avond met vijf Spanjaarden per vlieg tuig naar Spanje vertrok, is zaterdag middag teruggekeerd. De Spanjaarden zijn in hun vaderland achtergebleven om gegevens te verzamelen ten behoe ve van hun collega's in Nederland. De Nederlandse ambassadeur te Ma drid, jhr. mr. W- E. van Panhuys, heeft namens de regering bij de Spaanse re gering uitdrukking gegeven aan zijn medeleven met de overstromingsramp in Catalonië. De katholieke stichting Mensen in Nood heeft in overleg met de Spaanse Caritas besloten voor Ne derland een hulp-actie te gaan voeren. Deze actie zal in eerste instantie voor namelijk bestaan uit het inzamelen van geld. In het kader van de internationale hulpverlening zal zo nodig uit de be schikbare voorraad een partij kleding, dekens en levensmiddelen naar het rampgebied worden verzonden, terwijl aan de Caritas, werkzaam in het be trokken gebied een bedrag ter beschik king zal worden gesteld in verband met de aankoop van de direct benodigde levensmiddelen en medicamenten. (Van onze correspondent in Bonn) KEULEN, 1 okt. In het protes tantse ziekenhuis in Keulen is zater dagochtend overleden de 82-jarige ban kier en miljonair dr. h.c. Robert Pferd menges. Dr. Pferdmenges was C.D.U.-bonds daglid. Hij behoort tot de mede-oprich ters van de partij in het Rijnland. Met de dood van dr. Pferdmenges heeft dr. Adenauer zijn ,,duz"-vriend verloren. Het overlijden van zjjn vriend heeft de 88-jarige regeringschef diep geschokt. Hij zal dinsdag zijn herfstvakantie in Cadenabbia aan het Comomeer afbre ken. Woensdag neemt hij deel aan de herdenking van de overledene in de Gtirzenich in Keulen. Dr. Pferdmenges zal worden ter aarde besteld in zijn ge boorteplaats Mönchengladbach. Pferdmenges gold als de grijze emi nentie" van de Westduitse politiek. Veel vuldig heeft Adenauer hem gevraagd naar de bondskanselarij te komen, waar hij de raad inwon van de bescheiden protestant, die ere-voorzitter van de bondsdag was. Pferdmenges was Ade nauers vertrouweling en adviseur in al le belangrijke aangelegenheden van eco nomische aard. Nadat zij elkaar al vele tientalllen jaren kenden on der meer uit de tijd toen Adenauer Oberbürgermeister van Keulen was besloten zij pas op hoge leeftijd in 1960 elkaar te tutoyeren. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 1 okt. In het Fries Museum is momenteel een op vallend lege plek: het beroemde, on geveer twee meter lange zwaard van de 16e-eeuwse Friese vrijheidsstrijder annex zeerover Grote Pier is spoorloos verdwenen. De gemeentelij ke politie is sinds zaterdagmorgen in de weer met het opsporingswerk, maar heeft nog niet veel gevonden; hoogst waarschijnlijk is de diefstal het werk van studenten. Men is dan ook niet bang, dat het wapen niet meer terug zal komen. De concierge van het Fries Museum ontdekte zaterdagmorgen tegen half acht, dat er een groot touw aan de schoorsteen hing. Hij waarschuwde mr H. Schootstra van het Fries Genoot schap voor Oudheidkunde, die onmid dellijk een onderzoek instelde. Hij be merkte, dat het zwaard van zijn plaats was verdwenen. De inmiddels gewaar schuwde politiemensen constateerden, dat het touw om de schoorsteen waar schijnlijk als afleidingstrucje diende. Het was n.l. zodanig bevestigd, dat er onmogelijk iemand langs omhoog of omlaag heeft kunnen klimmen. Het zal de daders overigens niet meegevallen zijn het zogenaamde twee-handse zwaard, een enorm geval, weg te sjou wen. Dat Grote Pier het destijds wel heeft kunnen hanteren, bewijst, zo zeggen de Friezen, dat hij enorm sterk moet zijn geweest. Het zwaard be vindt zich al sinds de 16e eeuw in de Friese hoofdstad. 75 (Van onze correspondent) BREDA, 1 okt. De Pax Christi- beweging heeft zaterdag tijdens haar jaarvergadering op kasteel Bouvigne kardinaal Alfrink. president van de Pax Christi, gehuldigd, omdat hij tien jaar voorzitter was. Buiten de president om is men erin geslaagd deze huldiging voor te bereiden, zodat een en ander een complete verrassing voor de kardinaal werd. Namens de leden werd hem een kazuifel ten geschenke aangeboden. Op de openbare vergadering werd het woord gevoerd door drs. F. Terwisscha van Scheltinga uit Den Haag. Christe nen en ontwapening in een vreedzame wereld" was het onderwerp van de spre ker, die uitgaande van de realiteit, dat door de in de wereld aanwezige vernie tigingswapens voor het eerst in de his torie oorlog een verouderde zaak is ge worden, welke alleen maar verliezers kent, een pleidooi hield voor internatio nale algemene ontwapening. Bij de op lossing van het veiligheidsvraagstuk, waarbij het er om gaat de wereld te behouden, zullen de christenen, meer dan thans het geval is een avant garde moeten vormen. De conceptie van de internationale ontwapening is in het christelijk denken en handelen nog een onderontwikkeld gebied. De huidige be dreiging kan alleen door een radicale aanpak worden geweerd. Als christenen moeten we zoeken naar een nieuwe en hechte basis en meer daadwerkelijke belangstelling aan de dag leggen. Door wetenschappelijke studie, voorlichting en beïnvloeding van politici moeten we de weg banen voor internationale ont wapening en deze taak is een gewetens plicht geworden. MM EEN p/CN/Cf HONP> ZE GOO/EN PE eeSTE S7TZ/CNEN WEGf VONPEN BIJOUTERIE -CajJ j ©PIB CnPl86861» MOSKAU, I okt. (Rtr.) Igor Stra winsky, de tachtigjarige componist van Amerikaanse nationaliteit, die onlangs na een afwezigheid van 48 jaar in zijn geboorteland Rusland terugkeerde, lijdt aan „zeer grote vermoeidheid" en moest op last van de hem behandelende art sen twee dagen rust houden in zijn Moskouse hotel. Mevrouw Strawinsky vertelde dat haar man zidh vrijdaga vond zwak had gevoeld, toen hij nog één werk van zijn tweede concert in de Russische hoofdstad moest dirigeren. Zij sprak het bericht tegen als zx>u hij een beroerte hebben gehad. Vijf artsen die een oadiogram hadden gemaakt, wa ren tot de slotsom gekomen, dat Stra winsky „uiterst vermoeid" was. In tussen schijnt hij enigszins opgeknapt te zijn. Zondag heeft de componist weer een repetitie bijgewoond. ROTTERDAM, 1 okt. (KNP) Mgr. M. A. Jansen heeft benoemd tot con rector van het Sint Franciscuszieken- huis te Rotterdam pater G. A. P. Slot M.S.F. Hij volgt in deze functie kape laan J. J. O. Kerklaan op, die is be noemd tot kapelaan te De Zilk. Kape laan H. A. van Es uit De Zilk is be noemd tot kapelaan te De Lier. Kape laan J. Th. M. van Baardwijk is van Rotterdam naar Zwijndrecht overge plaatst en speciaal belast met de zielzorg in Hendrik Ido Ambacht. (Van onze correspondent) SCHRAARD, 1 okt. Zondagmiddag is hier do 67-jarige alleenwonende heer I). Kleefstra levend verbrand, nadat hij in de rook al buiten bewustzijn moet zijn geraakt. De man was een verwoed knutselaar en had op zolder een knutselkamer. Om wonenden verwonderden er zich zondag middag omstreeks 1 uur over, dat er zulke dikke rookwolken uit de schoor steen kwamen, maar ze werden pas actief, toen de rookwolken door de dak pannen heen begonnen te dringen. Toen ze de woning binnendrongen was de zolder vanwege de verstikkende rook en de vlammen al niet meer bereikbaar De brandweer moest worden afgewacht en die kon na het blussingswerk slechts het verkoolde overschot bergen. Het is onbekend hoe de brand is ont staan. De woning was niet aangeslo ten op het electriciteitsnet, zodat er van kortsluiting geen sprake kan zgn geweest. DEN HAAG, 1 okt. De collecte voor het reclasseringswerk. die in de afgelopen week in Den Haag werd ge houden, heeft 15.680 gulden opgebracht. Dit is veel meer dan bij de collecten van de laatste tien jaar uit de bussen kwam. Een collectant slaagde er in ztjn bus met het recordbedrag van 427 gul den in te leveren. Dit had de gewenste uitwerking en als een lopend vuurtje verspreidde zich het gerucht, dat George Heusler de volgende week naar de Rivièra ging. De één geloofde het niet, de ander wees op zjjn voorhoofd. Het was nameljjk in die tijd in Thion- ville helemaal niet gebruikelijk om 's zomers naar de Rivièra te gaan. De stroom van toeristen was toen nog niet begonnen. Wie naar het zuiden ging moest wel schatrijk zijn. En dus genoot George met volle teugen van de verbazing, afgunst en ergernis, die zijn plannen in Thionville zaaiden. Hij genoot er zó van, dat hij zelfs Gisela en Marcel niet de volle waarheid vertelde. Zeker, ze mochten weten dat hij ging, maar niet in welke kwaliteit. Dat ging hun niets aan. En als hij terugkwam, wel, dan zou hu wel eens zien of hij ze wat vertelde of niet... Het eindigde ermee, dat zij tenslotte wél geloof den, dat hij zou gaan, maar er heimelijk van over tuigd waren, dat hij binnen enkele weken arm en berooid weer voor de deur zou staan, zonder één cent op zak. Zij noemde zjjn plan dwaas, maar voor uit, hij was vrijgezel en moest zelf weten wat hij met zijn geld deed! En Marcel verzekerde hem glimlachend, dat hij de rest van zijn vakantie tegen kost, inwoning en een klein zakgeld wel weer mocht komen helpen bij de oogst... Er was dan ook niemand, die hem vroeg in de morgen naar het station bracht. Het was trouwens ontaard vroeg, want hij nam de eerste trein. Hij had berekend, dat hij dan om vijf uur in de middag in Marseille kon zijn. Hij zou daar de stad bekijken en overnachten en de volgende morgen verder rei zen, zodat hjj gemakkelijk even na de middag in Cannes kon zijn, waar hij om twee uur werd ver wacht. Maar George ondervond, dat in het grootste deel van Frankrijk alles niet zo punctueel verloopt als in Lotharingen en het was dan ook bijna middernacht, toén hij in Marseille aankwam. Slechts met de grootste moeite slaagde hij er in een goedkoop logement te vinden, waar hij de nacht kon door brengen. Toen hij de volgende morgen wakker werd was het al de hoogste tijd om weer naar het sta tion te gaan en zijn reis te vervolgen. Hij kwam zó laat in Cannes aan, dat hij geen tijd meer had om ergens rustig te gaan eten. Daar hij geheel vreemd was in de stad nam hij bij het station een taxi en liet hij zich direct naar het ho tel in de Rue du Var brengen. Daar kwam hij nog juist op tijd aan, zij het met een lege maag. George had reeds vermoed, dat de Rue du Var iets anders zou zijn dan een brede boulevard, met palmen omzoomd, maar desondanks viel de straat toch niet mee. De vrij hoge huizen zagen er grauw en verveloos uit en de straat was niet breed. Onge veer in het midden vormde de Rue du Var een rech te hoek en op die plaats stond het hotel. Het stond echter met de serre een meter of tien van het trottoir af en de aldus gevormde ruimte was met natuursteen belegd. George vemoedde, dat dit wel een terras zou zijn, wanneer het seizoen in volle gang was. Het gebouw maakte aan de voorzijde een ietwat rommelige indruk. Het was drie verdiepingen hoog en vrij diep, doch niet breed en tamelijk verveloos. Maar langs de serre kronkelden klimplanten te gen de hoge gevel en die gaven het trieste geval toch iets vriendelijks. George rekende vlug af met de chauffeur en ging naar binnen. In de serre en het daarachter gelegen restaurant zaten vrij veel mensen. Achter de bar in het café stond een zeer dik manspersoon van in de veertig jaar en aan de wijze waarop hij met enke le kelners sprak kon George zien, dat hij in deze af deling van het hotel de scepter zwa-ide. Daarom ging hij snel naar hem toe en vertelde wie hij was. Met echte Zuidfranse hartelijkheid werd hij wel kom geheten. Vincent, zo bleek de man te heten, was een broer van de hotelier en schudde langdu rig de hand. Daarna moest er eerst iets gedronken worden en daarna wees Vincent hem verder de weg. George moest zich nu eerst gaan melden bü de di recteur, die overigens gewoon met monsieur Pé- rin werd aangesproken. Op weg naar zijn toe komstige chef kon George het inwendige van het hotel alvast in zich opnemen. Achter het café was een soort hal. Links begonnen de trappen die naar de hoger gelegen vertrekken leidden en recht voor hem uit bevond zich een lange gang, die uitkwam op de binnenplaats. Rechts en links van deze gang waren de woonka mers van de eigenaar en andere dienstvertrekken en aan het einde was een grote keuken. Maar Geor ge moest de derde deur van rechts hebben, aange zien in de daarachter gelegen kamer Périn op hem wachtte. Na zijn geklop klonk een luid: „Entrez!" en vol verwachting opende George de deur. Het was er blauw van de rook. De kamer was zeer weelderig ingericht. Op de vloer lag een dik tapijt, het meubilair was in over dadig barok uitgevoerd en tal van dure schilderijen sierden de wanden. Voor het raam stond een laag, eikenhouten bureau en daarvoor stond een rond tafeltje met een viertal crapauds. In twee daar van zaten, of liever lagen, twee heren, beiden een tiental jaren ouder dan George, en rookten dikke sigaren. Toen hjj de deur sloot stond memand op, maar één van de heren, vermoedelijk de heer Perin zelf, wenkte met de hand. „Ja goed, kom maar hier!" George kwam naderbij. Périn hief het hoofd naar hem op, maar bleef overigens in dezelfde houding. „U bent George Heu... goeie help, wat een lastige naam! Enfin, U komt uit Thionville. Wat nog meer?". „Oud 28 jaar, onge huwd, van beroep leraar en...". Périn wuifde met de hand. „Dat bedoel ik met. Wat komt u hier ook weer doen? O ja, dat is waar ook, u kwam bordenwassen! Tja Charles, hier is dus die knaap" hjj wendde zich tot de ander, die weinig geïnteresseerd toekeek, „dat heb ik je toch al verteld? Van die taalleraar die hier wilde komen werken in het seizoen? Nou, dat is ie dan!". George voelde zich langzaam maar zeker kwaad worden om de manier waarop hij hier werd ont vangen, maar beheerste zich en zweeg. (Wordt vervolgd) (Advertentie) TELEFOON j OIO 135910, 01896 - 3344 KRUISWOORDRAADSEL 1 2 6 iö 15 14 15 16 17 1B Horizontbal: 1 geneesmiddel - 4 meis jesnaam - 6 draagriem (mv.) - 8 en andere (afk.) - 9 vogelprodukt - 10 Engels telwoord - 11 sterke drank - 12 lengtemaat - 14 tegenover (afk.) - 15 besturen - 18 werkelijk - 19 sneeuw- sqhaats. Vertikaal: 1 voor (Lat.) - 2 weinig - 3 watering - 4 vaartuig - 5 muziekteken - 6 genezen - 7 jongensnaam - 13 onin gewijde - 16 verlaagde noot - 17 koor dans. OPLOSSING 28 SEPT. 1 mars - 2 atol - 3 rose - 4 slee - 5 node - 6 over - 7 deli - 8 erin - 9 olst - 10 laar - 11 sate - 12 tres - 13 port - 14 olie - 15 rite - 16 teer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2