Priester en leek spraken op Gebedsuur voor Concilie Telegram uit dekenaat Schiedam vergezelt bisschop naar Rome Actie „Poetskatoen" Havenkerk gestart in Langs de Nieuwe Waterweg Lustrumshow van Co-op vier vier dagen in Triangel Maassluis heeft voor 1963 weer een sluitende begroting Schiedam" vefliest eerste wedstrijd tegen Pemis Reclame Sporthal nadert R.k. School van Maasland won jeugdbrandweerwedstrijd Baal jute en katoen brandde Bijeenkomst in dekenale kerk OVER DE DAM Royaal gebaar voor het CAB Meer mankracht nog nodig Morgenmiddag opening Alle afdelingen vertegenwoordigd Voor het eerst sinds 1954 Spirit dwingt Oranje Zwart gelijk spel af Damcompetitie RKWIK vist met hengelaarsbond Vuurtje gestookt door jongens Vrije tijd Voetballer gewond Kolen gestolen Brommer in brand Bromfietser in volle vaart tegen auto Contactmorgen YVY Hoek van Holland Korfbal BURGERLIJKE STAND Maakt I HOEK v. HOLLAND Motorrijtuigen in beslag genomen Beginkapitaal: 13,5 mille Geen voorrang verleend Nieuw beton langs vijvers Schiedamsedijk Dura-Coignetwoningen in wijk Hoogkamer Jongen (7) sticht brand in huiskamer Met hoofdwonden op W esthavenkade gevonden Kleuter valt van stoep HET NIEUWE DAGBLAD PAGINA '-5 OKTOBER 1962 MAANDAG SCHIEDAM, 1 okt. Onder instemmend applaus van vele gelovigen en geestelijken uit het dekenaat Schiedam is gisteravond vanuit de Frankenlandse kerk een telegram met de volgende inhoud verzonden aan de bisschop van Rotterdam, mgr. M. Jansen: „Hoogwaardige Excellentie, De gelovigen in het dekenaat Schiedam, in gebed bijeen, voelen zich vanavond meer nog dan anders één met u, hun bisschop. Zij vergezellen u met gebed en boete naar het Tweede Vaticaans Concilie. Overtuigd, dat het Concilie een zaak is van de gehele Kerk en van elke gelovige, hetzij door gebed, hetzij door beraad, smeken zij de voortdurende hij stand af van Gods Heilige Geest over u, monseigneur, en de gezamenlijke Vaders van het Algemeen Concilie. De katholieken van het dekenaat Schiedam RENAULT- Damwachter IIET NIEUWE DAGBLAD t-X-WWWXff; 3344 „De bisschop biddend vergezellen naar het concilie", zo luidde het doel van het gebedsuur, waaraan door geestelijken en leken uit alle delen van Schiedam en de steden Vlaardin- gen en Maassluis werd deelgenomen. De inleiding die de leek ir. W. H- v-d- Toorn vond het een goede gedachte van de bisschop om een leek in e Advertentie agent AFGELOPEN VRIJDAG heeft men kunnen lezen tot welke resultaten de studiecommissie Vrije Tijdsbesteding van de Schiedamse Gemeenschap is gekomen. De inhoud van het rapport is gepubli ceerd; rest ons dit van enige kantteke ning te voorzien. VAN MEET AF AAN hebben we aan de noodzaak getwijfeld om deze studie commissie in leven te roepen. Destijds, een jaar geleden, zijn er van SG zijde nogal dikke woorden gebruikt, dat er een „probleem Vrije Tijdsbesteding" zou ontstaan zijn bij de komst van de vrije zaterdag. We hebben daarbij aangetekend dat er nog helemaal geen probleem was. Deze mening lijkt bevestigd als we het rapport nalezen. Nergens, maar dan ook nergens staat dat in Schiedam de vrije tijd zo slecht besteed wordt, dat er met krachtige hand geleid moet worden om de Schiedammers bij te brengen hoe ze het dan wel en beter moeten doen. De behoefte aan een speciale sectie Vrije Tijdsbesteding is niet ontstaan uit de be volking Toch wil de SG studiecommis sie die sectie nl. om bepaalde verenigin- gen te bundeken: Als de SG wil bundelen dan bundelen zij. Als het bestuur van de SG zich nog eens wil uitgebreid zien met weer een sectie, dan is dat^zijn zaak, kerk te laten spreken. „Laat ons goed beseffen dat een concilie niet tot stand komt door bisschoppen alleen, maar ook door ons leken", zei hij. De heer v. d. Toorn meende ook dat wij ons zelf niet moeten onderschatten, maar gerust zelf met een intiatief moeten komen. Naar menselijk aspect afge meten is het concilie goed opgezet en voorbereid. Om het concilie te laten slagen moeten alle deelnemers, maar ook de katholieken die er dan niet zo direct bij betrokken zijn, alle geeste lijke vermogens mobiliseren. Meer dan ooit geldt nu; God zij met ons", zei ir. v. d. Toorn, die meende dat de bis schop een grote verantwoordelijkheid jegens ons droeg. Maar omgekeerd dragen ook de gelovigen uit het bis dom verantwoordelijkheid voor hun bisschop. Daarom moeten wij, aldus de heer v. d. Toorn, vooral fier op ons geloof zijn. Ir. W. H. van der Toorn kreeg na zijn laatste woorden, die ge wijd waren aan het H. Hart, een applaus van de gelovigen in de kerk. Deken A. van der Boog vertelde dat onlangs al zijn ambtgenoten uit het bisdom Rotterdam een bespreking had den gehad met de bisschop, die ge vraagd had welke onderwerpen ter bespreking zouden komen op hét con cilie. Toen de dekens daarop geant woord hadden, zei de bisschop dat de agenda-punten van het concilie veel dieper gingen. Dit gaf deken v. d. Boog vertrouwen voor het concilie. De agenda alleen al betekent voor de deel nemers aan het concilie een zwoegend werken. Maar moeilijker nog zal wor den met de verschillende tegenstrij digheden tot overeenstemming te bren gen. Als voorbeeld van tegenstellingen in de Kerk noemde de deken de menin gen over de pauselijk macht. A. v. d. Boog meende dat de theologen ook zullen discussiëren over het onderwerp huwelijk en gezin, een kwestie die van groot belang is en waarvoor de Kerk vergadering zich zeker gesteld zal zien. De deken van Schiedam riep de gelo vigen op te bidden en boete te doen in de dagen van het concilie. Pastoor Aug. C. v. d. Brekel O.P. uit Schiedam celebreerde het lof met pastoor L. Sluys uit Vlaardingen en pastoor J. Fransen uit Maassluis als assistenten. De volle kerk zong mas saal het Credo, Christus Vincit en Aan U, o Koning der eeuwen. De muziek vereniging St. Ambrosius verleende medewerking bij de begeleiding. SCHIEDAM, 1 okt. Bij de junioren voetbalwedstrijd SVV—Overmaas is de SVV'er C. Uijl gewond geraakt. Na een botsing met een tegenspeler kwam hij ongelukkig te vallen, waarbij hij een schouderfractuur opliep. Hij is in het ge meenteziekenhuis opgenomen. SCHIEDAM, 1 okt. De kolenhande laar L. L. deed aangifte van de diefstal van vier zakken van een half mud an- thraciet van een vrachtauto, die 's nachts in de Huygensstraat had gestaan. SCHIEDAM, 1 okt. De heer G J. O uit de Van Dijckstraat deed aangifte dat zaterdagnacht zijn voor de deur staande bromfiets in brand had gestaan. Bij zijn afwezigheid heeft een buurman het vuur met zand geblust. Opvallend was dat de dop van de benzinetank verdwenen is. De motor liep grote schade op. SCHIEDAM, 1 okt. De Coöperatie „D.E.S." heeft bij de viering van haar 60- jarig bestaan enige tijd geleden, de wens te kennen gegeven, bij haar receptie geen bloemen te ontvangen, maar het hier voor bestemd geld op haar giro-rekening te storten ter bestemming voor een so ciaal doel, in dit geval voor het Comité Auto- en Bustochten voor bejaarden en invaliden. Het bestuur van de D.E.S. had het C.A.B. uitgenodigd j.l. donderdagavond op het kantoor in de Kethelstraat te ko men om het bereikte resultaat te verne men en het bedrag, groot 801,50, in ontvangst te nemen. Bij monde van de voorzitter van het C.A.B., de heer A. T. Schuddebeurs, werd het bestuur van de D.E.S. hartelijk dank gebracht voor het door haar ont wikkelde initiatief en het bereikte resul taat, voorwaar een prachtig bedrag, dat ongetwijfeld een goede bestemming zal krijgen in het belang van de C.A.B.- pupillen. SCHIEDAM, 1 okt. Op de hoofdweg door het Sportpark Harga, bij de krui sing met de weg naar de velden van Hermes-DVS, is zondagmiddag om 3.45 uur, bij het uitgaan van de voetbal wed- strijd de 20-jarige bromfietsberijder II. P. K. in volle vaart in botsing gekomen met een van rechts komende auto van H. J. V. De bromfietser sloeg over het stuur heen met het hoofd door de ruit van de auto en liep ernstige verwondin gen aan het gezicht en vermoedelijk een hersenschudding op. Hij is in het ge meente-ziekenhuis opgenomen. De "-jari ge Peter H., die op de duo van de brom mer zat, viel ook maar liep geen letsel op. HOEK VAN HOLLAND, 1 oktober. Donderdag 4 oktober a.s. is er in gebouw „De Seinpost" aan de Strandweg een contactmorgen van V.V.V., afdeling Hoek van Holland, aanvang 9.30 uur. Er "zijn wellicht nog die o zo graag een of ande,re A functie willen hebben. Maar of Schiedamse bevolking er behoefte aan beeft NU WILLEN WE niet het hele rapport kraken. Tenslotte hebben de studl^°™ missieleden uit eigen vrije wil en in ei gen vrije tijd zich er aan gegeven, zijn amateurs en hun rapportje heeix a le kenmerken van amateurwerk. Een en quête op de bedrijfsschool van Wi zegt natuurlijk niets. Als grap wel aara'=' Maar een wetenschappelijke kijk op d vrijetijdsbesteding van Schiedamse tie ners geeft zo'n enquête in het geneei niet. Enkele suggesties uit het rapport zijn Wel aardig, maar men vraagt zich af, Waarom de commissie daar zo lang over beeft moeten doen. Zo'n Doe-het-zelf- eentrum, waarin voorlichting wordt ge geven over huishoudelijke karweitjes door (bijv gepensioneerde) deskundigen. kan diensten bewijzen. Evenals sommige van de hobby-cursussen. Maar nogmaals nergens heeft de commissie de behoefte aangetoond, wellicht ook nergens gevon den. EéN OPMERKING uit het rapport kunnen we volledig onderschrijven: „De commissie is unaniem van mening dat reeds op de scholen moet begonnen wor- den de leerlingen erop te wijzen, dat goed gebruikte vrije tijd het leven rijker maakt en de mensen op een hoger plan brengt". Daar ZIT NU net de kern van de zaak. Daar gaat het nu om, de ouderlijke en de school-opvoeding moeten het kind zo leiden, dat het later als het van school is in zijn vrije tijd niet zit te lanterfanten, maar iets doet dat hem plezier in het le ven geeft, het plezier dat het zelf iets ,n rnakcn, creatief kan zijn, zelf iets x®"1 d°e{}> m staat is persoonlijk te genie ten. Of het nu voetballen is, of een goed boek waarderen; de kozijnen een verfje geven of een model van een 17e-eeuws fregat bouwen in een fles, OF DE SG nu een hele sectie moet oprichten om het onderwijs in de rich ting van deze zelf-ontpiooiing te leiden, betwijfelen we. Laat dat maar aan de des kundigen van het onderwijs over. VLAARDINGEN, 1 okt. Morgenmid dag om twee uur zal de heer J. ten Heu velhof, lid van de raad van commissaris sen van Co-öp Nederland en landelijk voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, de vijfde Co-öp na jaarsshow in gebouw Triangel openen. Tot en met vrijdag laat deze lustrumshow van de coöperatie „de Voorloper" zien wat de winkels van de Co-op allemaal te koop aanbieden. Alle terreinen, waarop de Coöperatie zich beweegt, zijn met een stand vertegenwoordigd. Er is dit jaar ook veel aandacht besteed aan de huis houdelijke artikelen en de textiel. Wanneer de heer J. ten Heuvelhof morgenmiddag de najaarsshow geopend zal hebben, barst het Utrechtse Huisvrou wen-orkest los. Met mattekloppers, was ketels koekepannen, droogrekken en nog veel meer voorwerpen uit de huishouding geven twintig dames een „concert" weg, waarbij een driestemmig koor enkele lie deren zal zingen. Des avonds „denderen" deze huisvrouwen nog eens in Triangel, op de andere avonden spelen en zingen de Spelbrekers, terwijl Theo Waas aan de piano zit. Vijf jaar achtereen toont nu dan „De Voorloper" met een show, wat de koper is de winkel allemaal niet bijeen kan zien, louter en omdat daar de plaats voor ont breekt. Men wil nu de afdelingen brood- SCHIEDAM, 1 okt. Pater J. Klappe heeft in de preek tijdens alle zondags missen in de Havenkerk het startsein gegeven voor een merkwaardige actie. De dominicaner pater noemde de actie „poetskatoen". De Havenkerk, de oudste katholieke kerk van Schiedam, een ty pisch voorbeeld van een waterstaatskerk met veel barok, in zijn soort een bijzon der mooi voorbeeld van deze stijl, deze Havenkerk, die bij vele Schiedammers zeer geliefd is, is in de loop der jaren verschrikkelijk vervuild. Het vele schoons is zoekgeraakt achter een dikke laag vuil en stof. De parochie die bovendien een pracht orgel van Maarschalkerwaard bezit, dat voor tweederde niet bespeel baar is en noodzakelijk gerestaureerd moet worden kan zich financieel niet veroorloven een schoonmaakbedrijf te laten aanrukken. Pater Klappe heeft de parochianen van de Havenkerk er gisteren op gewezen dat als zij hun kerk willen behouden, dat zij dan ook offers moeten brengen. Voor de schoonmaak van de kerk smeedden pater Klappe en de heren Steens, Van Dorp en Burgering een stoutmoedig plan; de actie „poetskatoen"; door eigen werk een nieuwe kerk. Pater Klappe verzocht gisteren iedereen die niet bang is voor vuile handen, diezelfde handen uit de mouwen te steken. Degenen die niet kun nen werken om welke reden dan ook, werd verzocht mee te helpen door het eeven of lenen van materiaal als lad ders, steigers, emmers, dweilen, zeePi boenders, enz. Honderd parochianen en vrienden van de Havenkerk gaven zich na de missen op om een avond of hun vrije zaterdag (Van onze sportredactie). VLAARDINGEN, 1 okt. »c in het Oranjepark gespeelde nuttig te besteden aan het schoonmaken van het Godshuis. Maar er zijn nog te weinig werklieden en vooral nog te wei nig mannelijke arbeiders. Pater Klappe meende dat „poetskatoen" een bliksem actie moest zijn, „anders is het niet leuk meer". Met een variant op een zin uit het evangelie riep hij gisteren door de kerk „Vuil is er veel, maar werklieden zijn er weinig". Het is de bedoeling het werk in tien dagen klaar te hebben, afgezien van de stellingbouw. De eerste werkdag kan za terdag 6 oktober zijn. Wie nog mee wil werken of materiaal beschikbaar stellen kan zich dezer dagen opgeven bij de heer Van Dorp, Hoogstraat 51, die ook bereid is nadere mededelingen te geven. De heer Van Dorp hoopt dat hij pater Klappe bij zijn thuiskomst een kleine verrassing kan bezorgen. MAASSLUIS, 1 oktober In de nota van aanbieding der begroting 1963, die sluitend is, gaan B cn W van Maassluis uiteraard diep m op dit ver heugende feit. Het verheugt hen dat zij thans voor het eerst sedert 1954, een slui tende begroting kunnen aanbieden. De begrotingen voor de jaren 1955 tot en met 1961 vertoonden aanzienlijke tekorten. Sedert 1957 kwam hierin geleidelijk ver betering, zodat de begroting 1962 afgeslo ten kon worden met een aanvaardbaar tekort van 99.000,- en de huidige begro ting geen nadelig slot meer vertoont. Een winstpunt hierbij is dat binnen het raam van een sluitende begroting het ho ger toezicht in het algemeen minder be zwaar maakt tegen bepaalde investerin gen. Bij de samenstelling van deze be groting hebben B. en W. zich ook nu weer op het standpunt gesteld, dat de uitgavenpolitiek met voorzichtigheid moet worden gevoerd. Zulks impliceerde dat niet alle levende wensen en verlan gens tot verbetering c.q. uitbreiding van het gemeentelijke verzorgingsgebied kon den worden gehonoreerd. Ook hier zal sprake moeten zijn van een geleidelijke ontwikkeling en een keuze binnen het ka der van de mogelijkheden, die voor ver wezenlijking in aanmerking komen. In dit verband achten B. en W. het nodig alle ramingen voor nieuwe uitga ven of verhogingen van bestaande uitga ven te toetsen aan de begrotingspositie, waarbij ernstig zal moeten worden ge streefd naar het vinden van reële dek- dam 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES 1 0.15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 1 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN Plaatsing geschiedt 4 10 ct. per m.m. hoogte. Kampioenen kunnen over 1 of 2 kolommen gezet worden. Alle advertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen. ABONNEMENTEN 11.80 per kwartaal: f 2.65 per maand en f 0.62 per week. uranjepar. kori^ahvedstrijd Spirit tegen het ongeslagen Dranje-Zw is in een gelijkspel geëindigd. Het VI dingse team heeft hiermee de ploeg uit Mijnsherenland het eerste yerliespunt toegebracht en het heeft ook getoond, dat zij in de strijd om de eerste plaats meedingen. Spirit begon de strijd goed en evenals in de drie voorgaande wedstrijden werd direct na het beginsignaal van scheids rechter Vis een voorsprong genomen, door een schot van Van Berkel. De aan- valslinie had hiermee gelijk al het kruit verschoten en men kon niet meer tot gevaarlijk? uitvallen komen. Bovendien had Oranje Zwart de pech dat na 15 mi nuten een c spelers het veld wegens een blessure moest verlaten. Het tem po zakte hiermee snel. Nog voor de rust moesten de Vlaardingers zwichten voor het tegendoelpunt. Na de hervatting ging Oranje Zwart uit een ander vaatje tap pen en vooral de dames bouwden aan een serie aanvallen. In een minimum van tijd keek Spirit tegen een achterstand van 14 op en een gelijkspel bleek bijna niet mc mogelijk. Mentaal bleek de ploeg echter sterk en het was Teerds die de stand op 24 bracht. Nogmaals nam Spirit het initiatief en Van Berkel scoorde opnieuw, 34. Even voor het einde was het wederom Van Berkel, die een doelpunt maakte en de stand op 4-4 bracht, waarmee de spelverhouding het best Was weergegeven. SCHIEDAM, 1 okt. In de competitie hoofdklasse dammen ontving Schiedam deze week zijn eerste tegenstander Per nis I. Gezien de huidige sterkte van het eerste tiental en het afwezig zijn van crack De Wilde, voor wie Sleeuwenhoek aan het vijfde bord moest invallen, blij ken de vier punten verlies waarmee Schiedam genoegen moest nemen toch nog een meevaller te zijn. Bij het opstellen van het eerste Schie damse tiental kon niet gerekend worden op spelers als Van Dort en de gebroe ders Vrijland. De hieruit ontstane verzwakking open baarde zich vooral aan de eerste vijf borden. Tot overmaat van ramp moest Onink aan het eerste bord zich als eer ste gewonnen geven, wat de overige spe lers zeer deprimeerde. Risseeuw, invaller voor Spruyt, die van sterkere spelers dikwijls een remise weet af te dwingen slaagde hier gis teravond niet in, hij wist het lang vol te houden maar moest zich toch uit eindelijk gewonnen geven. In tegenstelling tót andere jaren lukte het aan de^ laatste vijf borden opperbest, v.d. Watering was uitstekend in vorm en had alle speelnervositeit afgelegd. Hij was er echt voor gaan „zitten" om de puntjes binnen te halen. Ook van Erkel en Breevoort wisten zich uitstekend te handhaven, de verkregen remise is hun waarlijk niet thuisbezorgd. Van Otterloo scheen weinig moeite te hebben met zijn overwinning, op zijn be faamde rustige wijze haalde hij de pun- jes binnen. De uitslagen: J. C. OninkH. Berghoudt 02; W. C. HeuvelmanA. v.d. Stoep 02; A. RisseeuwG. Meijer 02; J. Westerveld- M. Speelman 11; C. SleeuwenhoekA. de Waard 02; M. de HoutingT. Groe- neveld 11; J. v.d. WateringB. de Waard <20; M. v ErkelP. Speelman 11; L BreevoortP Spruyt 11; A. v Otterloo—C. v.d. Berg 2—0. SCHIEDAM, 1 okt. Geboren: Irena E.C.M. d. van H. M. van Deurzen en I. E. C. M. Lobrij; Jantje J. d. van C. van Loo- pik en J. J. Regeer; Johanna A. d. van A. Smit en J. H. Roodenrijs; Johanna d. van H. Beuze en H. Gringhuis; Annette d. van H. Burger en A. Teeuw; Casparus J. z. van C. Leenderts en G. M. van Es. kingsmiddelen voor hogere uitgaven. De ramingen van de inkomsten zijn vastge steld. rekening houdend met een redelijke en verantwoorde toeneming van de ba ten. Hogere uitgaven voor openbare werken Het vorenstaande heeft een vrij sterke stijging der uitgaven voor openbare wer ken van ongeveer 954.000 tot 1.045.000 of een toeneming van 91.000 niet kun nen voorkomen. Reeds is in vorige jaren er op gewezen dat een groeiende gemeen te financieel in een ongunstiger positie verkeert dan een gemeente met een sta biel aantal inwoners. Vele voorzieningen dienen te worden getroffen waarvan de uitgaven nog niet bf gedeeltelijk worden gecompenseerd door stijging der inkom sten. Het feit dat Maassluis gelegen is aan groot vaarwater heeft op financieel ge bied eveneens zijn consequenties. Het is de laatste jaren nodig gebleken grote ge deelten kademuur en walbeschoeiing te vernieuwen. Dit brengt kosten met zich mee, die de directe baten, zoals haven gelden en kadegelden, verre te boven gaan. Bij de enige tijd geleden tot stand geko men herziening van de rijksbijdrage in de politiekosten zijn de uitkeringsnormen aanzienlijk verbeterd. Zij bewegen zich thans op een zodanig niveau dat het ten laste van de gemeente blijvende deel der uitgaven, dat niet door een rijksbijdrage wordt gedekt, tot een aanvaardbare om vang is teruggebracht. De uitgaven overtreffen voor 1963 de inkomsten nog met ongeveer 19.000,-, na aftrek van een zeer voorzichtig ge raamd bedrag van 9.000,- dat in afwach ting van nadere mededelingen omtrent de wijze van compensatie van de salaris maatregelen 1962 voor het politieperso neel in de begroting is opgenomen. In da begroting is rekening gehouden met de verhoging van de salariëring van de amb tenaren op maandloon waartoe reeds is besloten. De financiële consequenties van de compensatiemaatregelen in verband met de huurverhoging van september 1962 zijn niet in de begroting verwerkt. De begroting van de onderscheidene takken van dienst wijzen een voordelig saldo van 14.800,- aan ten opzichte van het vorig jaar. De gewone dienst geeft een bedrag van ontvangsten en uitgaven aan van in totaal 9.736.116,47 tegen 8.826.926,72 voor het dienstjaar 1962. Voor onvoorziene uitgaven is geraamd 50,085,06 tegen 36.181,63 in het vorig jaar. HOEK VAN HOLLAND, 1 oktober. Daar de 20-jarige H. v. S. uit Den Haag niet in het bezit was van een rijbewijs, heeft de Hoekse politie zijn motor in beslag genomen. Ook de auto van de 21-jarige R. L. uit Hoek van Holland, die bij controle vele gebreken vertoonde, werd door de Hoekse politie uit de circulatie genomen, om on gelukken te voorkomen. MET VAKANTIE HOEK VAN HOLLAND, 1 oktober. Tot en met 22 oktober a.s. zal Dr. J. J. v. Lonkhuijzen wegens vakantie afwezig zijn. De praktijk wordt waargenomen door Dr. H. J. Fokkens, Harwichweg 210, telef. 566. Ziekenfondskaart medebrengen. bakkerij, banketbakkerij, slagerij, groen te- en fruit aan het publiek tonen. In de grote zaal van Triangel wordt gedemon streerd met elektrische mixers. De klaar gemaakte gerechten kan men proeven. Ook is er een stand met vleesprodukten. Verder zijn er allerlei attracties. Tegen inleveringen van het toegangsbewijs kan de jeugd gratis grabbelen. Elke 10e. 25e en 100e bezoeker krijgt een leuke attrac tie en kan raden de waarde van een ge ëtaleerde pop, waarmee een prijs is te winnen van honderd gulden aan waarde bonnen voor textielgoederen. Voorts kan de bezoeker een gokje wagen naar het ge wicht van een bonk steenkool. Ook hier bedraagt de waarde van de waarbonnen voor kolen honderd gulden. Tot en met vrijdag is de show dagelijks open van twee tot vijf uur en van zeven tot tien uur. VLAARDINGEN, 1 okt. Het comi té dat de tentoonstelling „Vlaardingen presenteert zich" heeft georganiseerd, is vorige week ontbonden. De voorzit ter van het tentoonstellingscomité, de heer J. Ligthart, deelde mee dat de expositie een batig saldo heeft opgele verd van 13.500. De heer Ligthart heeft ook gezegd wat er met het over gebleven geld gaat gebeuren: „Dit be drag is voorlopig gereserveerd om de mogelijkheden te onderzoeken om in samenwerking met andere instanties te komen tot oprichting van een blij vende hal, die geschikt moet zijn voor demonstraties, tentoonstellingen, ma nifestaties en binnensporten". De voorzitters van de vier plaatselijke middenstandsverenigingen gaan nu onder zoeken in hoeverre het geld besteed kan worden om een (sport) hal te bouwen. Het zijn de heren J. Ligthart, J. van der Snoek, D. v. Heusden en A. C. van der Meer die Vlaardingen aan een dergelijke ruimte moeten helpen. De heer J. van der Gaag heeft zich bereid verklaard het administratieve werk te verrichten. Het ligt in de bedoeling deze nieuw gevorm de commissie binnen niet al te lange tijd uit te breiden met vertegenwoordigers van de gemeente, de industrie en de plaatselijke verenigingen. VLAARDINGEN, 1 okt. Op het kruispunt MolukkenstraatAmbonlaan vond zaterdagmorgen een aanrijding plaats tussen een bromfietser en een per sonenauto. De oorzaak was het niet ver lenen van voorrang. De 16-jarige brom fietser H. W. werd bij de botsing gewond en moest met een gebroken rechterbeen naar het Alg. Ziekenhuis worden ver voerd. VLAARDINGEN, 1 okt. Men is enige tijd bezig geweest met het aanbrengen van betonbeschoeiingen langs de kanten van de vijvers langs de noordzijde van de Schiedamsedijk tussen het Plein 1940 en het flatgebouw van de wereldhaven en tussen de Schiedamsedijk en de Parkweg. Deze werkzaamheden zijn nu gereed ge komen. VLAARDINGEN, 1 okt. Vorige week is een begin gemaakt met de montage van Dura-Coignetwoningen in de wijk Hoogkamer. Er komen 512 woningen. VLAARDINGEN, 1 okt. De actieve commissie tot opbouw van een nieuw RKWIK-clubhuis had zaterdagmorgen in nauwe samenwerking met de Vlaarding- se Hengelaarsbond een hengelsport-con cours georganiseerd, waaraan door ve len werd deelgenomen. Het werd een groot succes en tijdens de prijsuitreiking in de huidige kantine kwamen vele vra- gen binnen naar een herhaling. Bij de brug van Schipluid verzamelden de vis sers zich; van hier uit werd het legioen naar de Oostgaag gedirigeerd, waar om zeven uur het fluitsignaal voor voeren, diepen en vissen werd gegeven. Gevist werd op witvis niet als minimum maat 15 cm, met uitzondering voor de alf en grondel. Na anderhalf uur vissen ging men ver kassen en kwamen de hengelaars aan de kant van de Hoorn vaart te zitten, waar echter niet zoveel werd gevangen als m de Oostgaag. Het weer dat aanvankelijk de indruk wekte de gang van zaken te gaan verstoren, knapte op en er werd met veel plezier gevist. Om een uur m de middag werden de prijzen uitgereikt in de kantine van RKWIK, nadat een grote groep medewerkers de vissen, die in plastic zakken waren gedaan, gemeten en gewogen hadden. De heer W. Steen bergen (van de bouwcommissie) opende en bracht zijn dank uit aan de heren De Wilde en Schoenmakers, die als deskun digen maar als niet-leden van WIK op zo'n voortreffelijke wijze dit concours hadden georganiseerd, ook dankte hij de heer en mevrouw Stigter (van de V.H.B.) die voor de verspreiding van de folders hadden zorg gedragen. De heer Steenbergen gaf beiden een taart ten geschenke. Hierna reikte de voorzitter van RKWIK de heer Alb. Heijman de prijzen uit. waarbij hij de vissers dankte voor hun deelneming en de hoop uitsprak dat hij hen later in een fraaiere omgeving zou mogen ontvangen. De eerste korpsprijs was voor de VHV 't Westen, de tweede voor Shell. De heer Lupke veroverde door 635 gram vis bo ven water te halen de eerste prijs, hij koos het mooie bloemtafeltje. De verdere uitslag was: 2. de heer Stok, 630 gr.; 3. de heer Rutten, 620 gr.; 4. de heer Bijl, 600 gram, en 5 de heer Hoefnagel 545 gram. Er waren 26 prijzen waarvan de laatste prijswinnaar voor zijn 253 gram een pak koffie ontving. VLAARDINGEN, 1 okt. In de woon kamer van een woning in de Asserstraat ontstond zondagmorgen brand. Een 7-ja- rige jongen had in deze kamer met lu cifers gespeeld, terwijl zijn ouders nog op bed lagen. De overgordijnen geraakten in brand. Er ontstond brandschade aan het tapijt, het plafond, een boekenstan- daard en een armstoel. Met enkele em mers water heeft de bewoner het vuur geblust. De brandweer behoefde geen dienst te doen. VLAARDINGEN, 1 okt. De 22-jarige Engelse zeeman J. C. kwam op de West- havenkade door onbekende oorzaak ten val. Hij werd gewond op straat aange troffen. Door de GGD is het slachtoffer met enige hoofdwonden naar het Alge meen Ziekenhuis overgebracht. VLAARDINGEN, 1 okt. In de Pot gieterstraat viel zondagmorgen de 4-jarige J. B. van een stenen stoep. Het kind was op deze trap aan het spelen en komen te vallen. Met een hoofdwond is het meis je door de GGD naar het Algemeen Zie kenhuis overgebracht. MAASLAND, lokt. Op een terrein aan de Huis te Velde-laan zijn zaterdag middag' voor de tweede maal jeugdbrand- weerwedstrijden gehouden. Het zonnige weer heeft er veel toe bijgedragen om van een zeer geslaagde middag te spre ken, want dit ernstige spel trok veel be langstelling. Uit de hoogste klassen van de Maas- landse lagere scholen waren elk twee groepen gevormd, zodat de drie scholen dus zes groepen vormden. Elk van deze groepen bestond uit negen jongens. SCHIEDAM 1 okt. Zondagavond om 6.20 uur ontstond brand in een der grote stapels van een grote partij jute en ka toen welke opgeslagen ligt aan de wal kant van de Westerhaven. Het waren grondstoffen van de N.V. Schiedamse Breeuwerk, voorheen John Smit, die hier van de gemeente ongeveer 500 m2 van de walkant in huur heeft voor opslag. Een bovenbuur van de chauffeur van ge noemd bedrijf, de lieer V. G. Smith, die tijdens het weekeinde bovendien als brandwacht fungeert ontdekte de brand en waarschuwde zijn huurman. Inmiddels had een van de bewoners van de twaalf hier gemeerde woonschuiten eveneens het vuur ontdekt. Met behulp van vrouw en dochter en assistentie van de heer Groeneweg werd met behulp van eigen blusmiddelen het vuur bestreden. De met olie doordrenkte dekzeilen brandden inmiddels als fakkels. De inmiddels gewaarschuwde brandweer was snel ter plaatse. De eerste blussers waren er in geslaagd de aangrenzende stapels balen te behouden. Met zes stra len had de brandweer onder leiding van commandant D. de Jager de vlammen vrij spoedig gedoofd. Het nablussen nam evenwel nog geruime tijd in beslag. De balen waarin de brand had gewoed moes. ten met behulp van een heftruck stuk voor stuk verplaatst Worden waarbij de brandweer bij elke baal de laatste vuur- resten verwijderde. Ongeveer kwart over acht was men hiermede gereed. Het brandje, dat met veel rookontwikkeling en stank gepaard ging trok uiteraard de nodige publieke belangstelling. Als oorzaak moet aangenomen worden het stoken van een vuurtje door enkele jongens. De stapels balen zijn voor de jeugd een aantrekkelijk spelobjects Reeds eerder is brand ontstaan maar deze kon steeds tijdig worden geblust. De jeugd maakt zich hier bovendien wel meer aan baldadigheid schuldig. Stuwhout werd al verscheidene malen in de Westerkade ge worpen en enkele keren diende de hulp van de politie te worden ingeroepen, zo vertelde ons de heer Smith, die nu door zijn doortastend optreden erger heeft we ten tc voorkomen. De in de buurt ge meerde woonschuiten liepen geen gevaar. Op het punt waar het vuur woedde ligt alleen een voor de sloop bestemde veer boot, echter te ver uit de kant om de vlammen gelegenheid te geven hierop over te springen. De schade, die nog niet overzien kan worden is door verzekering gedekt. De verbrande dekkleden zijn echter niet verzekerd. De commandant van de Maaslandse Brandweer de heer J. v.d. Ham opende de middag met een welkom tot de vele genodigden en de jury en droeg verder de middag over aan de wedstrijdleider de heer A. Brijs, commandant brand meester van Maassluis. Deze geif eerst een uitleg van datgene wat elke groep moest verrichten nl. het uitleggen van de toevoerslang naar een verdeelstuk, net aansluiten van het verdeelstuk. het Be leggen van de drie stralen naar de drie doelen waarop gespoten moest worden Hierbij zou speciaal gelet worden op net geven van de commando's door de lei der van elke groep en het netjes al- werken, zoals het afleggen van de slan gen en de tijd die voor de diverse af wikkelingen nodig zou zijn. Straal 1 moest gericht worden op een bal, die aan een horizontale balk hing en hieroverheen gespoten moest wor- den.De tweede'straal diende om een aan tal blokjes weg te spuiten die tussen het woord „MAASLAND" instonden, zon der dat de letters zelf sneuveldem De laatste straal werd gericht op de naiiwe opening van een buis waaraan het a - dere einde een ballon bevestigd was, die volgespoten diende te worden. Tussen het werk van elke groep in gaf brandmeester Brijs telkens een vijfmmu- tenpraatje weg over de historie van de brandweer en de ontwikkeling hiervan tot de dag van vandaag. Op boeiende wijze werd duidelijk gemaakt welke ei sen aan een brandweermaan gesteld worden. De brandweer stimuleert met sraag- te dergelijke jeugdwedstrijden om bij de jongeren al vroeg belangstelling te wekken voor de taak waarvoor zij tater wellicht gesteld kunnen worden. Ploeg II van de katholieke school van Maasland onder leiding van. „ij, X.®.nI vast won de grootste beker met 97% punt Nummer 2 werd groep 1 van de Hm school met 90% punt <3anvoerder KI Marck). Tom van Geest met groepU van de Geref school werd derde met 39 I/Ó punt. Wimfried van Geest Gerei, school I werd vierde met 88% punt. Leo Heydra, groep I van de R.K. school werd vijfde met 87 punten en jenslotte wem Jiel Polak van de Herv. school zesde met 85 punten Een groot verschil was er flus onderling niet te zien. Burgemeester Groot Enzerink reikte de bekers en de lintjes uit, terwijl de deelnemers allen leen traktatie kregen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 3