JAMES MEREDITH volgt als eerste neger college f GOUVERNEUR BARNETT KRUGT NAZI-BIJVAL Meen behoefte aan commerciële t.vA „Regering moet een betere con sn inenten pol i tiek voeren" Soedjarwo als hoofd van Indonesische missie in Hollandia aangekomen Reclame actie niet tegen de wet AANVOERDER RASSEN-OPROER OXFORD STOND IN LITTLE ROCK „AAN DE VERKEERDE KANT" Het weer Schout-bij-nacht Reeser dankt zijn mannen Kijkers willen wel tweede net BSMsrsEyiEdssrsiS NIEUWE MACHTHEBBER IN JEMEN wêfv- jt m Rikhye morgen in Nederland „Sterke man" van Merauke terug in Nederland KOELKASTEN EN MIXERS IN GROOTWINKELBEDRIJF Morgen begin van spoorwegstaking in ENGELAND BEL HAAR VANMIDDAG EVEN OP! Het weer in Europa P.v.d.A. IN TWEEDE KAMER Ontvette melk waardevolle voeding Reeser ridder in Orde Nederlandse Leeuw DINSDAG 2 OKTOBER 1962 14 pagina's 51ste JAARGANG No. 15254 parka-coats 7B koüenJcawp Veranderlijke bewolking OXFORD/WASHINGTON, 2 okt. (AFP, Rtr, UPI) Op last van Robert Kennedy, de Ameri kaanse minister van justitie, is gisteren de ultra-rechtsgezinde voormalige Amerikaanse gene- raal-majoor Edwin Walker gear resteerd op de beschuldiging, dat hij een van de aanvoerders was van de onverkwikkelijke rel, die losbrak toen bekend geworden was dat de negenentwintigjarige Ja mes Meredith als eerste neger in geschreven was aan de universi teit van Mississippi te Oxford. Zo als gemeld vielen bij het volksop roer tegen de federale politie, door Kennedy gezonden om het verzet van gouverneur Ross Bar- nett te breken, twee doden. DEN HAAG, 2 okt. „Er is helemaal geen behoefte aan een commerciële televisie. De kijkers willen een tweede net, hoe dan ook". Dit was een van de stand punten, die de nieuwe fractie leider van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer dr. A. Vondeling als opvolger van mr. Burger van middag bij de algemene politieke beschouwingen heeft verdedigd. Twee federale politiemannen, ge stoken in gevechtskledij, leiden hun arrestant, de ultra-rechtse ex-generaal Walker weg. (Telefoto) En zeg: Kom me halen, we gaan een keertje samen In de stad etenl En els ze vraagt: Waar- om?, dan zegt u: Moet er altijd een reden zijn, om je 'n plezier te doen? Zo'n avondje samen uit verjaagt 'aan twee kanten muizenissen en doet u allebei goed U weet toch, dat u In de Neder landse Horecabedrijven met Horeca-cheques betalen kunt? Zend ƒ10.- of ƒ25.- aan het Bedrijfschap Horeca, Koningin negracht 58-59. Den Haag (giro 63.53.00; varmeldent Cheque boekje) en u ontvangt'n cheque boekje In coupures van ƒ2.50. HET NIEUWE DAGBLAD MÜMh Uitgave van De Maasbode N.V., directeur J. Kuijpers; directeur-hoofdredacteur mr. W. A. M. v. d. Kallen; algemeen redacteur H. Paahraat Kantoren? Rotterdam: Kortenaerstraat 1, tel. 135270, postbus 723, giro 590948; Gouda: Lange Tiendeweg 23, tel. 3600, giro 590947; Delft: Oude Delft 97, tel. 23441 en 23792, giro 590944; Schiedam: Dam 18, tel. 66152, giro 590943; Vlaardingens Oosterstraat 14 B, tel. 259$; Dondrechtc Winstraat 147, tel. 6121, giro 590946. Abonnementsprijs: 7,80 per kwartaal, 2,65 per maand en 0,62 per week. Kennedy laat ex-generaal Edwin Walker arresteren James Meredith kreeg ook zijn „li.» in «rji™ aan zijn ogen. (Telefoto) deel van het traangas, waarmee de federale getuige het wrijven (Advertentie) Jongens wollen voorbeen speciale prijs Sportief model met opgestikte zakken. Naar twee kanten te sluiten, dus ook voor meisjes. In biauw, brons en bruin. 10 jaar met kleine stijging per maat 2 t i\ 4//////////^| ROTTERDAM "Ou de" Binnen weg 20 Verwachting tot woensdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. WOENSDAG: Zon: 6.43-18.15; maan: 11.16-20.37. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 2 okt. Oktober gaat warm van start met temperaturen die gisteren tot ruim 20 gr. C. stegen. In deze zachte luchtstroom trekken enke le kleine storingen mee die ook vandaag hier en daar aanleiding tot een onweers bui gaven. Een volgende storing lag vanmorgen bij West-Frankrijk en zal morgen met hier en daar een bui passeren. De tem peratuur blijft voorlopig op een aange naam niveau. Station Den Heider penburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Llmburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Zünch Genève Wenen Innsbruck Borne Madrid Mallorca Weer max, temp gisteren zwaar bew. mist zwaar bew. onweer half bew. licht bew. onbew. half bew. geh. bew. mist geh. bew. half bew. half bew. licht bew. licht bew. licht hew. half bew. onbew. mist mist mist mist mist onbew. licht bew. licht bew. 19 22 20 22 22 23 23 23 14 12 15 15 18 22 22 25 22 19 23 21 23 24 26 25 28 mm. temp 12 13 15 13 14 13 14 15 6 11 13 12 14 14 16 13 13 16 10 8 8 7 5 13 13 18 neersl afgei. 24 uur 0 0 0 3 0 0 0 0 0 03 0.6 1 10 0 2 0.3 0 0 0 03 0 0 0 0 0 0 Ex-generaal Walker, vorig jaar van zijn militaire functies ontheven wegens ongeoorloofde poitieke beïnvloeding van zijn troepen, voerde vijf jaar geleden de federale troepen aan, die in Little Koek het verzet van gouverneur Fau bus tegen de rassen-gelijkstelling moes ten breken. „Ik stond toen aan de ver keerde kant", verklaart hjj thans Om het „goed te maken" trad gisteren op als leider van een volksmenigte (be staande uit studenten en opgewonden burgers) die de federale troepen met stenen, brandende sigaretten en ont vlambare benzine-projectielen te lijf ging. James Meredith is intussen gehuis vest op de „campus het territoir van de universiteit. Hij volgde giste ren zijn eerste college: over de Ame rikaanse geschiedenis. Mede-studen ten jouwden hem uit: „Nikker, is dat nu twee doden waard (enz.) Fede rale politiemannen begeleidden hem ook in de collegezaal. Meredith wreef zich voortdurend in de ogen, want ook hij had zijn deel gekregen van het traangas, waarmee de federale „marshals" de oproerlingen tot de or de moesten brengen. Gouverneur Bar- nett liet de vlag aan zijn ambtswo ning halfstok uitsteken. Hij kreeg gis teren een bijvalsbetuiging van Colin Jordan, de „Führer" van de Britse nazi-beweging. President Kennedy heeft gisteren het Franse persbureau AFP zijn medeleven betuigd met de dood van de journalist Paul Guihard, die tijdens de relletjes dodelijk werd getroffen. In het Congress werd gisteren scherpe kritiek geoefend op gouverneur Barnett. Slechta de De mocratische afgevaardigde van Missis sippi was het ermee oneens. Ook werd ex-generaal Walker scherp gehekeld. Een afgevaardigde merkte op, dat Walker wellicht niet goed wijs is, maar dat het dan zaak is hem ten spoedigste op te sluiten. In Hollywood, waar een confe rentie van gouverneurs van zuidelijke staten aan de gang is, onthielden de deel nemers zich in het algemeen van com mentaar op de houding van hun ambt genoot Barnett. Onder degenen die met ex-generaal Walker werden gearresteerd bevond zich ook de 24-jarige Meivin Bruce uit Georgia, die in verbinding zou staan met de Amerikaanse nazi-beweging. Hij wordt ervan beschuldigd zondag avond federale politiemannen met een ver-dragend geweer onder vuur te heb ben genomen. Generaal Walker was zon dagavond onder de studenten aanwezig met een grote Texashoed op. Op een bepaald moment besteeg hij een stand beeld om de studenten aan te sporen op te houden met hun gewelddadighe den. Later besteeg hij echter nog eens het standbeeld en zei: „ik wil jullie allen feliciteren met de protestactie van deze avond. Jullie hebben het recht te protesteren krachtens de grondwet". De studenten liepen rond met een vlag van de oude confederatie van zuidelijke sta ten. De ongeregeldheden begonnen, toen studenten die waren samengedromd na dat zij gehoord hadden dat Meredith in de universiteit was, brandende sigaret ten op het canvasdek van een auto met federale politiemannen wierpen. Toen het dek begon te branden, sprongen de politiemannen van de wagen en wierpen hun eerste traangasbom. Hierop begon nen de relletjes, nu eens hier dan weer iar op het wijde terrein van de cam pus, die voortduurden tot vroeg in de ochtend en die vooral verbitterd wer den, toen de doden gevallen waren. De politie van de staat Mississippi hield de campus omsingeld, maar greep niet in. Gouverneur Barnett had zijn man nen bevolen de federale politiemannen niet te hinderen, maar gaf schijnbaar geen opdracht bij eventuele relle tjes tussenbeide te komen. Ook toen in de loop van de ochtend de on lusten oversloegen op de stad, hield de staatspolitie zich afzijdig. Zij za gen zonder in te grijpen toe, toen een auto met twee negers erin met stenen bekogeld werden op zo'n manier, dat de negers haastig een benzinestation bin nen moesten vluchten. Gouverneur Barnett heeft zondag avond een oproep uitgevaardigd orde en rust te bewaren, nadat hij er door de minister van justitie Robert F. Kennedy van in kennis gesteld was, dat Meredith zich op de universiteit bevond. „Mijn hart zegt, nog neen", zei hij, „maar ik verafschuw het bloedvergieten dat zou volgen". Giste ren voegde hij eraan toe, dat enkele mensen zijn verklaring hadden uitge legd als een verzwakking van zyn verzet tegen de rassenintegratie, maar dat zijn houding niet gewijzigd was. DEN HAAG, 2 okt. De comman dant der strijdkrachten in Neder- l. nds Nieuw-Guinea, schout-hij-nacht L. E. H. Reeser, heeft vóór de be- stuursoverdracht per dagorder aan de onder zijn commando staande een heden zijn dank uitgesproken voor de plichtsgetrouwe, flinke en beheerste wijze, waarop de militairen zich van hun taak hebben gekweten om het land te verdedigen. „Van de geza menlijke strijdkrachten, die ik als één geheel kon hanteren, wil ik geen deel met name noemen. Naar u allen, dienende op schepen, in vliegtuigen en bij landstrijdkrachten, bij onder delen met lange, gedegen ervaring en recht aangekomen versterkingen, staven, operatieve eenheden en lo gistieke diensten, gaat mijn waarde- ri.ig gelijkelijk uit voor hetgeen door u werd verricht. De hulp van het Papoea-vrijwilligerskorps zullen wij hierbij niet vergeten. Met eerbied gedenk ik hen, die het offer van hun leven brachten. Wij zien de verant woordelijkheid voor de verdediging van dit land in andere handen over gaan, maar u moogt terug trekken naar Nederland in het besef, dat u goede en trouwe militairen geweest zyt in dienst van onze geëerbiedigde vorstin en tot heil van land en volk van West-Nieuw-Guinea. Moge ook in^j°e^ere .ontwikkeling van het r-™i' oat wij gaan verlaten, onder os zegen verlopen in vrede en ge- htigheidLeve de Koningin". „Ik zal nooit een handbreedte toege ven", zei hij. Afkeer van mensen met een andere huidskleur heeft gouverneur Barnett van Mississippi twaalf jaar geleden ook al eens in conflict gebracht met politie autoriteiten, zo blijk! uit een bericht in het dagblad van Hartford in de staat Connecticut. De gouverneur, die toen nog advocaat was, wond zich destijds zo op, toen hg in een restaurant van Hartford met een neger in een zaal moest eten, dat de eigenaar de hulp van de politie moest inroepen. De poli tie nam hem mee naar het politiebu reau, waar hij enigszins afkoelde. Hij werd vrijgelaten zonder proces-verbaal, nadat hij de restaurant-eigenaar zijn verontschuldigingen had aangeboden. (Van onze parlem aire redacteur) Hij zei dat de treuzelende houding van de regering terzake van het radio- en televisiebeieid nu al lange tijd groot onbehagen en grote onzekerheid bij alle betrokkenen veroorzaakt. Dr, Vondeling behandelde deze zaak in het kader van een beschouwing, waarin hij de rege- Advertentie) De eiwitten, mineralen en vitaminen van ontvette melk, samen met de kracht van volkoren roggemeel vormen de waar devolle voeding, die onder de naam Finnbrod steeds meer in de smaak valt. Knappend, door en door krokant Finn brod is een heerlijk ontbijt, een gezonde lunch en zet niet aan! Gewoon met boter en normaal beleg. Koop een pak, wit of bruin. Finnbrod hoort bij elke broodmaaltijd. HOLLANDIA, 2 okt. (UPI) Gis- sische Dlaafsv aanSekomen de Indone- IsnbenÓemB,et <loor,. President Soekarno ii.ïf i j officieel vertegenwoor- fS™ Indonesië in Westelijk Nieuw- Ginnea. Hij zal aan het hoofd staan van de Indonesische missie tot I mei wanneer zijn land het bestuur over het gebied overneemt. Tegelijk met Soedjarwo arriveerden GGn aant&A journalisten, onder wie cor- respondenten van de Pravda het Ders bureau Tass, Radio Moskou, het Oost- duitse persbureau en Tanjoe en twee man van de Tsjechoslowaaksi. televi sie-omroep. Deze nieuwsmedia waren digcl n° m Hollandia vertegenwoor- Met een Hercules-vliegtuig van de Indonesische luchtmacht arriveerden op het vliegveld Sentani voorts tach tig Indonesische ambtenaren. Zij zul len de opengevallen plaatsen der Ne- derlandse ambtenaren, die inmiddels zpn vertrokken, bezetten. De Indone sische regering, zo verklaarde minis ter Soebandrio gisteren, is in staat alle vacatures, achtergelaten door het Ne derlandse personeel, op te vullen. Soe bandrio zei verder nog, dat de Indone sische regering zal beginnen aan ter ritoriale ontwikkelingsplannen in Nieuw-Guinea in samenwerking met de Verenigde Naties. De V.N. hebben bekend gemaakt, dat inmiddels in Hollandia zijn aange komen zes departementshoofden, die de administrateur Rolz-Bennett zullen bijstaan tijdens het V.N.-interimbewind. Van de zes nieuwe diensthoofden zijn de Engelsman George Rawlings, de Engelsman Harol Luckham er de Bir- mees Mo Myit tot resident benoemd, de Birmees Ma Than e Fund tot hoofd van de radio, de Engelsman J. Robert son tot hoofd der politie, en de Pakis taan Ghulam Abbas tot directeur van financiën. Aanwezig waren al de Egyp tenaar Ali Khalil, directeur van voor lichting, de Engelsman J. Roberts, di recteur van openbare gezondheid, en de Fransman Michel Tombelaine, hoofd van de regeringsvoorlichtingsdienst. ring er een verwijt van maakte meer de producenten dan de consumenten te dienen. Hoe had de regering het best aan de zo begrijpelijke behoefte van de consument ter zake van televisie kun nen voldoen. Door tijdig te helpen zor gen voor een toereikende technische apparatuur zoals zenders en studio's en voor voldoende geschoold personeel, zo zei hij. Dat zou een vooruitziende consumentenpolitiek zijn geweest. Wanneer de regering zo graag in de commercie wil, dan raadde dr. Vonder ling haar aan voor de televisie toestel len bijvoorbeeld een prijsdaling met twintig procent in te voeren. De hand mixer kon tenslotte van de ene op de andere dag 38 procent in prijs vallen met behoud van een winstmarge zowel voor de fabrikant ais winkelier. In het licht van zo'n consumentenpolitiek zou het oordeel over een eventueel nood zakelijke verhoging van het kijkgeld waarschijnlijk mild uitvallen, mits men maar waar voor zijn geld krijgt. Hü vroeg „of de minister van Economische Zaken wel wist, dat het goedkoopste Europese toestel in Kenya 960 gulden kost, terwijl daar reeds Japanse toe stellen voor 305 gulden worden verkocht. Hij vroeg de minister-president ook een precieze mededeling over de posi tie van Radio Veronica. Generaal Abdoellah Assallal, de leider van de bloedige revolutie in Jemen, waarbij de imam om het leven werd gebracht. (Exclusieve foto van Akhbar el Yom, via U.P.I.) DEN HAAG, 2 okt. De militair adviseur van Oe Thant op Nieuw-Gui nea, de Indische brigade-generaal I. J. Rikhye, wordt morgenochtend om kwart over negen uit Karatsji op Schiphol verwacht, aldus is hier van officiële zijde vernomen. De generaal zal in Den Haag met en kele ministers en staatssecretarissen en met het comité verenigde chefs van staven besprekingen voeren. BARCELONA, 2 okt. (UPI) Gene ralissimus Francisco Franco heeft gis teren te Barcelona een requiemmis voor de slachtoffers van de overstro mingen in Catalonië bijgewoond. Het Spaanse staatshoofd heeft een bijzon der warm onthaal gekregen in de ha venstad aan de Middellandse Zee. SCHIPHOL, 2 okt. Na een ambts periode van dertien jaar op Nieuw-Gui nea is de vijftigjarige resident van Me rauke, mr. F. R. J. Eibrink Jansen, vanochtend uit Biak in Nederland terug gekeerd. „Ik kom terug met prima berichten uit Merauke," vertelde de resident hier na zijn aankomst. „Er was nogal wat onrust onder de bevolking met al die para's rond Merauke en na het staakt het vuren op 15 augustus vroeg ieder een zich af of de para's er zich aan zouden houden. Ik heb toen contact ge zocht met de commandant van de para's majoor Bennye. Dat bleek een moeilijk man te zijn, met wie ik toch uiteinde lijk goede vrienden ben geworden." Met grote energie heeft de resident aan een betere verstandhouding en we derzijds begrip gewerkt. Hij belegde teil- loze vergaderingen met de bevolking en daarbij waren telkens vertegenwoordi gers der N, aanwezig. Het ij thans in haftden van een andere resident, de Brit Luckham. die in Malakka 33 jaar tropen-ervaring heeft opgedaan en die thans mr. Eibrink Jan sen heeft opgevolgd. Militair comman dant van Merauke is nu de Pakistaanse majoor Rasjid. Beladen met geschenken en uitgelei de gedaan door een drumband van de Nederlandse strijdmacht in Merauke verliet de „sterke man" van zuid- Nieuw-Guinea gistermorgen zijn ambtsgebied. Delegaties van alle be volkingsgroepen, o.a. Marinds, Moe- joe's, Ambonezen, Keiezen, en Java nen, kwamen afscheid nemen om blijk te geven van hun waardering. De heer Eibrink Jansen heeft dertien jaar in Nieuw-Guinea gediend. Onder de afscheidsgeschenken wa ren een schrijfmachine, een filmappa raat, een gouden schrijfset, een Chi nees porseleinen servies en een offi ciële lunch bij de Indonesische para chutisten in Kampong Koeprik. Een haag van Indonesische parachutisten leidde naar een erewacht, terwijl alle Indonesische officieren correct stonden opgesteld voor een bijzonder waardige ontvangst. Onder de hooggeplaatste ambtena ren, die gisteren evenals de resident van zuid-Nieuw-Guinea vertrokken, waren de waarnemend resident van Hollandia, de resident van Biak en de commissaris voor het centrale berg land. (Advertentie) DEN HAAG, 2 okt. Bij KB is schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, com mandant strijdkrachten Nederlands Nieuw-Guinea en commandant zee macht Nederlands Nieuw-Guinea be noemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 okt. De reclame acties van enkele grootwinkelbedrij ven, waardoor de klanten via. een spaarsysteem tegen lagere dan de ge bruikelijke prijzen in het bezit kunnen komen van koelkasten, mixers, elek trische kachels en andere artikelen gaan niet zover, dat de grenzen van de toelaatbare concurrentiemethoden worden overschreden. Dit is de opvat ting van staatssecretaris Gijzeis, die dit meedeelt in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van den Heuvel. (KVP). Het is niet uitgesloten, dat tengevolge van de acties van die bedrijven in de zeer dynamische sec tor van de levensmiddelenhandel een verschuiving optreedt, maar dit be hoeft volgens de bewindsman van Eco nomische Zaken niet te betekenen, dat er een ongewenste verstoring in de marktverhoudingen ontstaat. Bij de beoordeling van dergelijke ac ties, die veel gelijkenis vertonen met vroeger door fabrikanten van merkar tikelen en detaillisten gevoerde acties, moet men een veelheid van omstan digheden laten meespelen. Staatsse cretaris Gijzeis erkent, dat de huidige acties van de grootwinkelbedrijven ve le vragen oproepen en dat, indien deze blijvend zouden zijn en in grote om vang zouden worden toegepast, zij een gevaar zouden kunnen zijn voor een ordelijk economisch verkeer. In dit verband heeft hij daarom het hoofd bedrijfschap detailhandel gevraagd in het kader van een reeds lopend her nieuwd onderzoek naar de omvang van het cadeaustelsel en naar de vraag hoe dit beperkt kan worden, ook aan dacht te besteden aan de recente ont- I wikkeling van de verkoopacties van de grootwinkelbedrijven, waarna hij I van de zijde van het hoofdbedrijfschap advies verwacht. Bij* zijn verzoek om advies is de bewindsman er van uit- gegaan, dat de bestaande wetgeving niet in de bestrijding van de onderha vige verkoopacties voorziet. (Van onze Lon dense correspondent) LONDEN, 2 okt. Vandaag wor den de laatste pogingen ondernomen om de staking van de Britse spoorwe gen, die morgen zou plaats vinden, te voorkomen. Tijdens een televisie-uitzen ding verschenen gisteravond de minis ter van vervoer, de heer Marples, en de leider van de Bond van Spoorwegarbei ders, de heer Greene, voor de camera's. Tijdens de uitzending deed de minis ter onverwacht het voorstel, dat de heer Greene nog een laatste ontmoe ting zou hebben met de directeur van de Britse Transportcommissie, dr. Beeching. De ontmoeting zal waarschijn lijk heden plaatsvinden maar het is vermoedelijk te laat. Het Londense buspersoneel heeft be sloten zich niet aan te sluiten bij de staking van de spoorwegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 1