Geen overdreven voorstelling van het ruimte-ondersoek Term „verovering van het heelal5' geeft de realiteit niet weer Katholieke Jeugdraad viert vijftienjarig bestaan NODIGING Mr. Lamers wil duidelijk onderscheid hechtenis en gevangenisstraf Hechtenis als vrijheidsstraf liefst in openwerkkampen Conserveren en mee-creëren afzondering fnuikend VOOR VAN GOGH? FAMILIE LUNS MET VAKANTIE Ook 3 Tsjechoslowaakse bisschoppen naar ROME Polen maakten demonstratie van vertrek kard. Wyszynski HOOGLERAAR IN DE STERRENKUNDE: Toch belangrijke ontdekkingen Jongeman drinkt ammoniak Maurits Dekker overleden Italië stuurt kalveren terug Mr. Beernink weer C.H.U .-voorzitter mL° .««jgaguaiF Bejaarde man onder trein omgekomen Kolendamp: bejaard echtpaar overleden PLEIDOOI IN NEP. JURISTENBLAD Jongeman besteelt zijn hospita DE OPVOLGING VAN JHR. SANDBERG II Twee Nederlandse zeelieden vermist in Argentinië Aantal dieren tijdens transport gestorven Auto met bestuurder onder water OOST-EUROPA EN HET CONCILIE HET NIEUWE DAGBLAD MAANDAG 8 OKTOBER 1962 PAGINA 5 Niet „duur" J? I«e5S,vn,ï v teak formule-meubelen 14°/o in prijs verlaagd toeft exclusieve blauwe fnicronite fitter In ons vorig artikel over de op volging van Sandberg (in ons blad van 6 okt.) heb ik aange toond in welke moeilijke situatie het Amsterdams gemeentebestuur zich bevindt bij de benoeming van de opvolger van de huidige direc teur. De problemen komen vooral voort uit de in onze dagen totaal veranderde aspecten rond een museum. Oospronkelijk lag het accent duidelijk op een conserve rende taak, die bij oude kunst een zaak is van grote vakkennis en voortdurende waakzaamheid. Maar ook de kunst van meer re cente datum mag geen moment verwaarloosd worden, men denke maar eens aan de druipende Dick Kets van enkele jaren geleden, toen bij enkele doeken de opper huid als een dweil naar beneden zakte. Daar komt bij het zuiver wetenschappelijk onderzoek naar de herkomst en de formering van scholen, ook het samenstellen van catalogi bij speciale tentoonstel lingen. Voor de moderne kunst kwam meer en meer het accent te liggen bij het brengen van grote figuren die de kunst van onze tyd een nieuw aangezicht hebben ge geven en daarop volgde het bren gen van talenten, wier licht onder de korenmaat gestaan had of het ontdekken van kunstenaars, die zelfs in onze tijd de revolutio naire ontwikkeling voorbij zouden streven. In dat opzicht is Sand berg een rusteloos werker ge weest, die sinds de oorlog aan de trouwe bezoekers van het mu seum practisch het gehele spec trum der moderne kunst getoond heeft. Dat hem daarbij eenzijdig heid verweten is behoeft niet nog eens herhaald te worden. V De primaat van Polen, Stefan kardinaal Wyszynski, bij zijn aan komst in Rome, waar hij zal deel nemen aan het Tweede Vaticaans Concilie. as Utrecht, 8 okt. Het werk van de ®rSanisaties voor het ruimte-onderzoek ^°rmt in zekere zin een gevaar voor F® Wetenschap. Deze organisaties ont dekken namelijk enorm veel financieel F® wetenschappelijk potentieel aan an- "ere categorieën van wetenschaps-beoe- ®mng. De kans bestaat bijvoorbeeld, Fat sterrenwachten en geofysische la- ''"ratoria alleen maar een paar enthou- "astelingen, die niets anders willen, Fyerhouden en het verder moeten doen "1®t tweede- en derderangs krachten. Deze waarschuwende woorden - -t Rof. dr. G. B. van Albada, hoogleraar to .?e sterrenkunde te Amsterdam, za- '®rdag horen bij de opening van het aan :j6 Problemen rond het ruimte-onderzoek wwijde congres van het Verbond van y®tenschappelijke Onderzoekers. Op dit F hgres werden alle aspecten van het Ulr te-onderzoek behandeld, het militai- Fuitgezonderd v IJe publieke belangstelling richt zich P°ral op de spectaculaire en sportieve '^jnenten en veel minder op de weten- ^ppdijke aspecten van net ruimte onderzoek. Raketten en satellieten kun- '®n uitstekende hulpmiddelen zijn voor "verzoek dat z'ch geheel of grotendeels ®eft vrijgemaakt van de belemmerin- van de aardse dampkring. Het ruim- ®-onderzoek levert voor de astronomie j d de geofysica tal van nieuwe en be- F.hgrijke gegevens op, maar prof. Van v|bada gelooft niet, dat men hier van en wetenschappelijke revolutie mar .Preken. De perfecte wetenschappelij.c- ®cnnische organisatie die de behaalde esultaten mogelijk heeft gemaakt, noem- hij wel verbluffend: er is een nauwe «menwerking tussen zeer grote groe i/en wetenschapsmensen voor nodig. A®n moet, volgens hem, de recente Pestaties dan ook vooral uit dat oog- punt waarderen. Prof. van Albada merkte voorts op, S? no8 niet helemaal duidelijk is, wat eventuele wetenschappelijke betekenis zijn van bemande ruimtevlucht :n. Anders wordt het, als men ook in staat Fj °m landingen uit te voeren. Woorden ;s ..astronaut", „kosmonaut" en „ver kering van het heelal" geven, vol- hem, de realiteit niet weer. Ruimte- k'zen zullen, zijns inziens, altijd uiterst J^'Hjk en kostbaar blijven, hetgeen er door middel van de ruim tevaart bereikbaar is, ligt binnen vrij enge grenzen, zo zei hij. Een landing op de maan, Mars of Venus is mis schien nog wel eens mogelijk, maar op Jupiter vormt bijvoorbeeld de enorme atmosferische druk al een onoverkome lijk bezwaar. JReizen buiten het zonne stelsel acht hij volmaakt uitgesloten, al was het alleen maar omdat daarvoor vele malen meer energie nodig zou zijn dan in het heelal ter beschikking is. Men mag het ruimte-onderzoek niet kleineren, aldus prof. van Albada. Het is bijvoorbeeld van grote betekenis voor de kennis van de hoge luchtlagen om de aarde, maar anderzijds moet men zich er. ook geen overdreven voorstellingen van maken. Prof. dr. C. de Jager, hoogleraar in de astrofysica aan de rijksuniversiteit te Utrecht, sprak over „het wetenschap pelijk onderzoek der ruimte." Hij noemde ruimtevaart en ruimte-onder zoek twee geheel verschillende zaken en bestreed de opvatting, dat ruimte-onder- zoek „duur" zou zijn. Hij gaf vervolgens een samenvatting van enkele recente ontdekkingen van het ruimte-onderzoek. Zo is uit raketmetin gen in de hoge aardatmosfeer gebleken, dat over grote delen van het aardopper vlak op hoogten van ongeveer 100 kilo meter de wind in dezelfde richting waait, maar verandert in de loop van het etmaal. Een andere grote ontdek king noemde prof. de Jager de stra lingsgordels die de natuurkundigen in staat stellen, de stof te bestuderen on der voorwaarden van ijlheid en bij ener gieën, die op aarde zelf niet voorkomen. Hij zei, dat er sinds 9 juli een derde, kunstmatige gordel bij is gekomen, ver oorzaakt door de Amerikaanse atoom bomexplosie boven Johnston-island. De ze gordel zal, naar het zich laat aanzien, AMSTERDAM, 8 okt. De vijftien jarige scholier J. H. Mol heeft hier za terdagmiddag in het ouderlijk huis en kele slokken uit een gazeusefles die in de keuken stond gedronken, niet weten de dat de fles met ammoniak was ge vuld. De jongen is met ernstige maag klachten in het Wilhelminagasthuis op genomen. UTRECHT, 8 okt. (KNP) De Ka- tliolieke Jeugdraad voor Nederland heeft met zijn negentien aangesloten v®renigingen en organisaties voor de katholieke jeugd en jongeren hier zater dag 7iin derde lustrum gevierd. Kar- «nkal Alfrink heeft onder de H. Mis, de viering opende, de vijnien-jarige J®ugdraad zijn gelukwensen meegege- v®n. maar tevens deze laatste gele genheid voor zijn vertrek naar het 'oncilj,. aangegrepen om antwoord te Seven op recente uitingen van kritiek v°oral op de centrale leiding der kerk. p'F onder de titel „Jeugd en Toekomst nige ontwikkelingslijnen aanduidde in (Advertentie) IN 3* 1N3M de situatie van de tegenwoordige jeugd. De voorzitter van de Katholieke Jeugd raad mr. M. van Thiel opende de feestvergacjering met een korte be zinning op het werk van de Jeugdraad en het jeugdwerk in het algemeen. nog wel een of meer jaren blijven be staan. Bü explosies op de zon, de zogenaam de zonnevlammen, worden af en toe deeltjes met snelheden tot 300.000 kilo meter per seconde de ruimte ingeslin- gerd. De discoverer XVII heeft een groot aantal van deze deeltjes „gevangen". Daarbij bleek, dat zich daaronder ock het op aarde niet voorkomende element tritium bevond. Deze belangrijke ont dekking toont, volgens prof. De Jager, aan, dat tegen alle verwachtingen in aan het oppervlak van de zon kernreac ties kunnen voorkomen. AMSTERDAM, 8 okt. Op 66-jarige leeftijd is gisteren te Amsterdam, na een ziekte van negen maanden, die al zijn krachten sloopte, overleden de Am sterdamse schrijver Maurits Dekker. Maurits Rudolph Joël Dekker, op 17 juli 1896 te Amsterdam geboren, werd op 60-jarige leeftijd wegens zijn veel zijdige oeuvre, dat door het grootst denk bare publiek werd gelezen, onderschei den met de prijs van de Jan Campert- stichting. Tot zijn meest bekende werken beho ren zijn Oranjeromans, de oorlogsroman „De laars op de nek" en het succesvol le toneelstuk „De wereld heeft geen wachtkamer". Zijn boek „Amsterdam" verwierf grote bekendheid, maar ook voor de literaire fijnproevers heeft Dek ker geschreven, zoals zijn bock „Reflex" Van rijn overige oeuvre kunnen nog worder genoemd de romans Homo Cantat, Zijn Wereld, Waarom ik niet krankzinnig ben, De Man die een an der was, Mordje de Jood, en De Kno- penkoopman. Tot zijn toneelwerk beho ren verder De laatste minuut, Panopti cum en Voor wie zij zingt. (Advertentie) Ergens In Nederland wordt hét fijne meubelmakerswerk nog in ere gehouden: te Waddinxveen, centrum voor houtnijver heid, waar de edelste houtsoorten voor de fabricage van Formule-meubelen wor den toegepast. Onder vele en vaardige meesterhanden komen daar meubelcrea ties tot stand, die beantwoorden aan alle moderne formules van schoonheid, de gelijkheid en vormgeving. Achter elk van deze prachtige meubelstukken staat het fm-merk als kwaliteitsgarantie en meester teken. U bent bij Kempkes In Waddinx veen van harte welkom voor een show- roombezoek met fabrieks-excursle en een koffiemaaltijd. Op zaterdagen géén excursie, doch wel koffiemaaltijd I door afschaffing weeldebelasting N.V. Kempkes Meubelfabrie ken. Toonzalen: Waddinxveen en Amsterdam, Oude Schans 73/77. Levering vla de handel. BREDA, 8 okt. Een bewoner van een huisje langs spoorbaan Breda Rotterdam heeft zondagavond bij de onbewaakte spoorwegovergang bij de Huifakkerstraaf het stoffelijk overschot gevonden van de 85-jarige heer J. C. van Meer uit Prinsenbeek. De bejaarde man lag tussen de rails, zijn fiets lag een eindje verderop. De heer Van Meer is vermoedelijk tegen de trel" aangereden die om 18.42 uur uit Breda naar Rotterdam vertrok. De bestuurder van deze trein heeft echter niets bemerkt van een botsing. Wel bleek bij onderzoek de zijkant van een der rijtuigen beschadigd te zijn. ALKMAAR, 8 okt. In Breezand is het afgelopen weekeinde het bejaarde echtpaar P. Lubbert-van Vliet door ko lendampvergiftiging om het leven geko men. De dochter van hét echtpaar, die naast hen woont, kwam zondagmorgen kijken. Zij vond haar ouders op de vloer van de huiskamer, het bed was nog onbeslapen. De politie neemt aan dat het echtpaar zaterdagavond reeds bedwelmd is ge raakt door kolendamp. De kachel trok slecht wegens mist en gebrek aan wind. De slachtoffers waren beiden 69 jaar oud. DEN HAAG, 8 okt. De directeur- generaal van het gevangeniswezen mr. E. A. Lamers, pleit in het Nederlands Juristenblad voor het bestaan van hech tenis als vrijheidsstraf naast gevange nisstraf, maar dan zo, dat er tussen die twee vormen van vrijheidsstraf een duidelijk onderscheid bestaat in de doel stelling en de tenuitvoerlegging. De hechtenis van thans beantwoordt met aan de oorspronkelijke bedoelingen van de wetgever. Mr. Lamers wijst er in zijn artikel op, dat er in het wetboek van strafrecht van 1836 naast gevangenisstraf ook hech tenis is opgenomen, die bedoeld was als een lichtere vorm van vrijheidsstraf, die „in een ander soort van gesticht" dan gevangenis moest worden onder gaan. De keuze van het huis van bewa ring hiervoor, dat in de eerste nlaats bestemd is voor opneming van allen, die in preventieve hechtenis worden ge nomen, leidde er toe, dat de beoogde volstrekte scheiding tussen hen, die door hun vergrijpen wel en niet „van zedelijke verdorvenheid" of van „eeni- gen boozen hartstogt" hebben blijk fegeven, niet werd bereikt. In de pu- lieke opinie heeft zowel de man, die uit de gevangenis komt, als degene, die uit het huis van bewaring terugkomt „ge zeten". Bü de tenuitvoerlegging der hechte- nisstraf in de huizen van bewaring is in de loop der jaren het verschil met de gevangenisstraf nog steeds geringer ge worden en thans praktisch geheel ver dwenen. Het kenmerkende verschil tus sen gevangenisstraf en hechtenisstraf viel weg door de doorbreking van het cellulaire stelsel voor de gevangenen in 1953. Tevoren was het cellulaire stelsel reeds geieidelük verzacht. Ook het ver schil in regiem heeft practisch opge houden te bestaan. Op enkele punten is het regiem in de huizen van bewaring zelfs achter op dat van de gevangenis sen. Mr. Lamers is van mening, dat het wezenlük onderscheid hierin dient te bestaan, dat de geyangenisstraf de strafrechtelüke sanctie is voor crimi neel wangedrag en de hechtenis voor niet-crimineel wangedrag, voor zover dit vrijheidsontneming als sanctie eist. De hechtenis zal o.m. de aange wezen straf zü'n voor de ernstiger vor men van verkeersdelinquentie, die zo veelvuldig voorkomen, dat vrijheids ontneming als straf onvermüdelük is. Wat de tenuitvoerlegging betreft wenst mr. Lamers in de toekomst de gevangenen onder te brengen in leefeen heden van twintig tot vierentwintig man in een strafgesticht, dat in paviljoens DEN HAAG, 8 okt. De politie heeft hier zaterdag een achttienjarige jongeman aangehouden. Hü heeft een halsketting met briljanten, oorknoppen en een armband gestolen van zijn hospita. De sieraden zouden een waar de hebben van vijfduizend gulden. Een deel van het gestolene is terugge vonden bij een vriend van de dader. lORIHARD NEW YORK fJUVruiDEN, 8 okt. In het „Indio- ®annal", tussen het vuurschip Reca- en Buenos Aires is de Panamese "''Pboot Atlantico, die een Nederland- ^manning, een Argentijnse loods en opvarende van het lichtschip *lada aan boord had, gekapseisd, ter- *11 de Atlantico bezig was, ha]p e ®Denen aan het gestrande Oostduits taf-htschip Karl Marx Stadt. Twee van de Nederlandse beman- ngsleden, de 37-jarige machinist J. ®ssels uit Enschede en de 46-jarige jbetroos P. van der Wels uit Delft, en *Vee Argentünen worden vermist. Daarnaast kwam echter steeds ster ker de behoefte op om met een bepaalde tentoonstelling een bepaalde stelling te poneren. Men ging niet alleen in verti cale richting de diverse scholen in de moderne kunst analyseren met het doel om aan te tonen dat het huidig ab stract expressionisme de enige uit komst moest bieden; men ging ook ho rizontale doorsnü'dingen maken door b.v. het jaar 1907 als uitgangspunt te ne men om te laten zien, wie er toen tot de avant-garde en wie er tot de navol gers behoorden. Men liet de moderne kunst zien tegenover primitieve kun sten uit culturen van praehistorie of negerstammen. De Renaissance van de twintigste eeuw werd getoond en de kunst van de negentiende eeuw werd geplaatst tegenover die van nu. Vóór Den Haag „Pluche en Plastic" bracht was er al iets dergelijks in Fodor op veel meer aggressieve wijze getoond. Naar meer maatschappelük gebied werd ae zaak getrokken met de anti-machine, ~V anti-perfectie in „Bewogen Bewe- S„, ®n de kunstenaars die „Dyna- Labyrinth" vervaardigden kre- ëFd. als opdracht de gedesoriënteerd- beelden" hedendaagse mens uit te Mee-creëren, noemt men eigen aandeel bü de dat. Een moderne kunst r aj vic ixiuuviiit; nunsi bouwen in k^?„rken,i? van de d'iri£*o^n bepaald stramien, los om 1" ,,an-sich". Het is daar- Sandbere 7„ "let verwonderlijk dat jsanuDerg zo gaarne de 'otoernfie dp j zÜn museum ziet. Het is HuiHp de is. Hu wordt van bezonken kenner en geleerde tot een rusteloos en dyna misch betoger Hü is niet de beschei den op de achtergrond blüvende man die door het tonen van kunstwerk e™ dé kunstenaar diens eigen taal laat smel ken een taal die niet anders was uit te drukken dan door gebruik van verf steen of klei. Nee, hu gaat via die kunst werken zelf een maatschappij aan de kaak stellen. Hij gaat ook kunstenaars vormen en ombuigen in de gedachten- wereld, die hem bestormt. Een heel enkeling zal dat met succes doen, maar in de meeste gevallen zal men bij ge moraliseer in het wilde weg of bij domme filisterij arriveren. Toch mag men met deze bemerkin gen niet de opzet van dit museum voor moderne kunst veroordelen, want de gehele naoorlogse ontwikke ling heeft er nu eenmaal een wel levendiger *en intenser karakter aan gegeven. Musea zün echte gemeen schapshuizen geworden, niet meer ai- leen toegankelük voor de happy few. Men kan zich echter afvragen of het conserverende en wetenschappelüke werk (een Soutine, Cézanne of Bra- que dient evengoed behandeld te wor den als een Jan Steen of een Tinto retto) en het dynamisch maken van tentoonstellingen nog door dezelfde man gedaan kan worden. Sandberg was een der weinigen die deze taken kon combineren, hoewel ik niet kan beoordelen of er ongelukken met kunstwerken, die aan zün hoede waren toevertrouwd, zün gebeurd. De keren dat ik het depót bezocht, trof ik daar een uiterst goede orde en overzicht aan. Ook de organisatie klopte; ik heb in andere musea weieens een janboel aangetroffen. In dit verband heb ik onlangs naar aanleiding van het te bouwen Rijksmu seum Van Gogh, gepleit voor uitbreiding van dit museum tot een wijkplaats van tqdgenoten van midden en eind negen tiende eeuw. Nu bekend is geworden da» er heel wat panden moeten worden onteigend (no's 7, 9 en 11 aan de Pau- ius Potterstraat en 6, 8, 10 en 12 aan het Museumplein) kan men concluderen dat er een formidabele ruimte vrü komt waar een gebouw kan staan, waarin de Van Gogh collectie zou kunnen verdrin ken. Perscommentaren zijn niet onver deeld gunstig geweest over de nieuwe plannen. De Nwe Rott. Courant vraagt zich af of de plotseling versnelde onder handelingen met Ir. van Gogh verband houden met de opvolging van Sandberg. Hei is alsof een vrees voor veranderin gen in het Stedelijk Museum voorgeze ten heeft, alsof de heer van Gogh geen fiducie heeft in de wijze waarop de opvolgingskwestie geregeld zal worden. De schrijver in hetzelfde blad vraagt zich af, waarom de Van Gogh's niet in het Stedelijk kunnen blijven. Hier wordt een onschatbaar verlies geleden want de reputatie van het museum al om ter wereld er behoeft nauwelijks over uitgeweid berust voor een groot deel op de Van Gogh-collectie. Tever geefs zal men naar voordelen zoeken, die tegenover het verlies staan, zegt hij. Ook meent schrijver dat exploita tiekosten, personeel en administratie een niet te onderschatten budget gaan opslokken, iets wat zou vervallen, wan neer men eenvoudig een nieuwe vleu gel aan het Stedelijk Museum zou bou wen Ook merkt schrijver op, dat de vaste bezoekers van de museum-activi teiten belangstelling kregen voor van Gogh, terwijl omgekeerd de bezoekers voor Van Gogh gemakkelijker kennis namen van de overige zalen. Wat moet er tmunfens met het nieuw museum gebeuren wanneer de collectie op toer- oe® 's> zo vraagt schrüver zich in een ander artikel af. Men kan deze vorm van culturele uitwisseling toch maar niet zonjaar stopzetten. Dit laatste is inderdaad ook een zeer sterk argument. Van Gogh is nu een- ai v eS" machtig ambassadeur ge,.or- oen („die ruige bond met vieze poten, me in geen enkele huiskamer kon wor- aen toegelaten"). Wat zou Kröller-Mül- op "et ogenblik moeten doen, nu Pnio^n .£root aantal Van Gogh's naar zijn gezonden, zonder een grote, ÏUui®moderne kunst omvattende k -Het Par°oi" acht het nieuwe Museum een gevaarlük, zo niet een levensgevaarlijk verlies. „En niet temin steekt er in een afzonderlijk Van Gogh museum een risico. Het lükt ons voor geen kunstenaar een voordeel, in (betrekkelüke) afzondering de eeuwig heid in te moeten. Men trekt op die eeuwigheid een wel heel zware wissel. Men opent de kans, dat de afzondering tor vereenzaming leiden zal. Juist nu wü, beter dan vroeger, in staat zqn om Vincents verschoning te plaatsen in het geheel van zün tü'd, niet alleen tegen over maar ook naast zün collega's, lükt een Vincent van Gogh-museum een beet je „ouderwets". Als dat nu maar niet gaat betekenen dat Vincent zelf eens „ouderwets" zal zün". Sandberg heb ik naar zün mening hierover gevraagd. „Men moet het geheel gaan zien als een soort museum stad", zo zei hij. „De dri musea ko men in een soort gesloten front te liggen, alles tegelük bezoeken kan toch niet, dus moet men er de tüd voor nemen. Verder geloof ik niet dat het bezoek aan het Stedelük voorna melijk gebaseerd is op de Van Co^hs. Indien dit zo was, dan zouden wij in de zomer-maanden, evenals het Rijks museum, toppen moeten hebben, want dan is het toerisme het grootst. Het merkwaardige is, dat wü een stabiel bezoek hebben van rond 15.000 per maand. Wü hebben een schoolkinde- renbezoek van 5000 per maand. In de vakantiemaanden valt dat bezoek weg en dan wordt het dus opgevangen door toeristen uit binnen- en buitenland. Zo kom ik tot een extra bezoek van 20.000 mensen, buiten de geregelde bezoekers. Van de laatsten neem ik aan dat ze niet alleen voor Van Gogh komen." Sandberg meent ook dat de ontwikke ling van het museum-leven steeds voort zal gaan. Hü heeft er hoogstens de ba sis voor gelegd, maar hü weet ook, dat het uiterst moeilük is een opvolger te vinden die zijn werk verder kan uit bouwen. Na zeer lang zoeken is zün keuze op Pontus Huiten gevallen. Uit dit alles meen ik te moeten con cluderen, dat de samenspraak tussen RÜk en gemeente tot effectiever beleid kan voeren,, want in de practük is de splitsing tussen specifieke Rijks- of Ge meentemusea in Amsterdam niet zo groot. Behoren de belangrükste stukken van het Rüksmuseum, tot de Nacht wacht toe, niet eveneens aan de ge meente Amsterdam Juist daarom roept de benoeming van Sandbergs opvolger meer vragen op. Wil men het Stedelijk Museum verder uit bouwen tot een cultuur-centrum waar alle avant-garde kunstvormen tot nun recht kunnen komen en waar de direc: tie bewust mee wenst te creeren jij het maken van tentoonstellingen, voort gaand op de weg der experimenten dient men dan niet de meesterwerken u t de tweede helft der negentiende eeuw en he* begin van deze eeuw onder te bren gen in het nieuwe Van Gogh-museum? Desnoods kan dit in een aparte vleugel, indien Ir. van Gogh het werk van zun illustere neef geïsoleerd wenst te zien. Ziet men het Stedelijk echter wel als mu seum voor moderne kunst, met een ster ker klemtoon op het tonen van eigen bezit en het laten zien van grote tijd genoten door ruii-tentoonstellingen of dergelijke exposities die zelf zün georga niseerd - dit hangt ten nauwste samen met de benoeming van Sandbergs op volger dun make men door een per gola of een luchtbrug een dusdanige verbinding met de collectie van Gogh, dat dit element in de ontwikkeling der moderne kunst vast verbonden blijft met het Stedelük. Want deze pionier is immers niet los te denken van het ge- heel. MARIUS VAN BEEK is ingedeeld. De tenuitvoerlegging van de hechtenis als straf zou dienen te geschieden in „hechteniskampen", die zo gelegen zün, dat tewerkstelling in ploegverband bü werkobjecten van openbaar nut (bijvoorbeeld wegen bouw, dükaanleg, inpolderingswerken, Zuiderzeewerken, Deltaplan) mogeüjk is. Het toezichthoudend personeel zou beduidend geringer kunnen zü'n da~ in de huizen van bewaring, omdat de niet- crimineel gehechte geneigd zal zijn de hem opgelegde vrüheidsontneming te aanvaarden. De kosten van deze wijze van strafvoltrekking zullen aanmerke- Hjk lager zün, dan die in de gesloten inrichtingen, terwül het te verwachten rendement van de arbeid veel hoger zaï zün. Mr. Lamers is van oordeel, dat de wetsw'üzigingen, die voor de verwe zenlijking van deze denkbeelden vereist zijn, niet van ingrüpende aard behoeven te zün. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is zaterdag met zijn echtgenote en dochter van Schiphol naar Nice vertrokken voor een vakantie van zeventien dagen. Daarvan gaat de familie Luns twee weken in Nice en de laatste drie dager, in Parijs doorbrengen. VENLO, 8 okt. Vijftien wagon» met ongeveer 500 kalveren hebben een vergeefse reis van Venlo naar de Ita liaanse grens gemaakt. Acht dagen na hun vertrek liepen de wagens Venlo weer binnen. Tijdens de heenreis bleek namelijk dat de invoer van kalveren in Italië is stopgezet, zodat het trans port aan de grens geen toegang kreeg. Voor de exporteurs is het een strop, niet alleen vanwege de vergeef se transportkosten, maar ook omdat enkele dieren tijdens de reis zün ge storven of in zodanige toestand in Venlo aankwamen, dat zü moesten worden afgemaakt. Het quantum, dat voor invoer van kalveren uit de E.E.G.-landen was vastgesteld in Italië, was uitgeput op het moment dat het transport al onder weg was. Aangezien de exporteurs wat de verzorging der dieren betreft uiter aard niet op een terugreis hadden ge rekend heeft deze nogal wat te wensen overgelaten. Zo konden de dieren maar op enkele stations gedrenkt worden. Tal van kalveren zün tien tot twintig kilo afgevallen. In verband met een mond- en klauwzeerepidemie in Italië en Zwitserland zün de dieren, voor zo ver ze niet geslacht moesten worden, in quarantaine geplaatst. Zes kalveren zün in het abattoir van Venlo afge maakt. 34 zü'n er op het ogenblik in quarantaine, terwül de rest naar ande re abattoirs in Nederland is afgevoerd. DEN HAAG, 8 okt. De unieraad heeft zaterdag in Utrecht bü acclama tie mr. H. K. J. Beernink herkozen als voorzitter van de C.H.U. Op dezelf de wüze werd tot voorzitter van de unieraad herkozen jonkheer mr. L. E. de Geer van Oudegein. Tot vice-voor- zitter van de unieraad werd als opvol ger van drs. F. A. Kraayeveld te Drie bergen gekozen de heer E. Kamphuis te Kootwükerbroek. Tüdens een gedachtenwisseling over de te treffen voorbereidingen voor de verkiezing van de leden van de Twee de Kamer werd van verschillende zü- den mr. Beernink genoemd als lüst- aanvoerder. Ook werd aangedrongen op het uitvoerig en duidelük advies over de kandidaatstelling van leden van de Tweede Kamer. ZEGVELD, 8 okt. Gistermiddag bemerkte een voorbüganger ongeveer een halve meter onder water aan de Uitweg te Zegveld een auto. Men heeft deze wagen uit het water gelicht en vond als bestuurder de 23-jarige H. Busscher uit Rietveld. Waarschijn.uk was deze de avond te voren, door de mist misleid, in het water gereden. Do jongeman moet onmiddellijk verdronken zijn. LEEUWARENDEN, 8 okt. De 16- jarige L. Dükstra uit Munnekeburen is zaterdagavond bü Oldelamer met zün motorrijwiel uit de boöht geraakt en tegen een boom gereden. De jongen kwam met zün hoofd tegen de bodtn terecht en was op slag dood. (Advertentie) DE OLVEH voor uw levensverzeker'ng. W n, VATICAANSTAD, 8 okt. (AFP. ANP) In Vaticaanstad is vernomen, dat het wel zeker schijnt dat drie leden van het Tsjechoslowaakse episcopaat het Concilie zullen bijwonen. Het betreft hier mgr. Frantisek Tomasek, bisschop van Buto, mgr. Ambros Lazik, wij bisschop van Trmava, en mgr. Eduard Necsey, wijbisschop van Nitra. Mgr. Tomasek werd dit jaar door de Tsje choslowaakse autoriteiten beperkt in het uitoefenen van zijn functie, maar dit schynt nu dus van de baan te zijn. De drie bisschoppen zouden vergezeld worden door negen andere geestelijken, maar hun namen zgn nog niet bekend. (KNP) In het afgelopen weekeinde zpn vijftien Poolse en drie Hongaarse bisschoppen in Rome aangekomen. BU hun aankomst werden zü begroet door vele Romeinen en Polen en Hongaren die in de Eeuwige Stad wonen. Een hartelqk gejuich steeg op. Van de twintig uitnodigingen, die aan twintig Hongaarse Concilie-gerechtig den waren uitgegaan, zün er tot dusver slechts drie aanvaard. Naar welinge lichte kringen meedelen, l.ad de Hon gaarse regering graag gezien dat ook kardinaal Mindszenty de uitnodiging had aangenomen. Zoals bekend ver- büjft kardinaal Mindszenty in het ge bouw van de Amerikaanse legatie in Boedapest sinds de opstand van 1956. De kardinaal zou geweigerd hebben de uitnodiging voor het Concilie te aan vaarden, omdat dit practisch verban ning uit zün land zou betekenen. Na hun aankomst in Rome namen de drie Hongaarse bisschoppen (zü zun de waarnemend voorzitter van de Hon gaarse bisschoppenconferentie, mgr. Hamvas van Csanad, mgr. Kovacs van Szombathely en de apostolisch admi nistrator van Eger, mgr. Brezanoczy) hun intrek in het Hongaarse college. Eerder hadden zü tüdens hun opont houd In Wenen verklaard, dat waar- schünlük niet méér Hongaarse bis schoppen naar Rome zullen komen. De Poolse bisschoppen kwamen za terdag met twee uur vertraging ami in Wenen, op doorreis naar Nome. Kardinaal König van Wenen stond op het perron te wachten met vele hon derden Oostenrükers en Polen. Up net station hield kardinaal Wyszynski een korte toespraak waarin hü .allen er- zocht voor het Concilie te kilden. Hu vertelde, dat hun vertrek uit P°'®a feestelüke aangelegenheid was gewor den. Duizenden landgenoten - z° Y®r~ telde hü - waren op en voor het sta bon van Warschau samengestroomd om mü uitgeleide te doen. Toen de trein zich in beweging zette, zongen de achterblüvenden ..Maria Koningin van Polen dat het volkslied van de Kerk in Polen genoemd kan W Zondagmorgen arriveerde het Poolse gezelschap in Rome.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 5