Onvergetelijke^ plechtig Rome Joannes XXIII gaat te door de Sint Pieter KARDINAAL TISSERANT DRAAGT H. MIS OP ttanbrod is Dimbrad voet PRINSES WOONT PREMIèRE BIJ Russische orthodoxie zendt toch waarnemers HOFNAR a Djakarta had invasievloot al op. zee De Paus spreekt KOFFIE HX BEATRIX BIJ BUITENLANDSE STUDENTEN Alleen Een gouden pen voor de Paus m Het weer Rigoletto Concilie, iiimmer van Osservatore Ook Tsjechische prelaten zijn in Rome aan gekomen Priesters mogen eventueel vormen Spoorwegramp in Polen eist meer dan 30 levens Iff Koop Izo'n pak! Veel bewolking Het weer in Europa Imposante beelden op t.v.-scherm Tivintig bisschoppen uit Joegoslavië Bij afwezigheid bisschop NIEUW-GUINEA Door auto gegrepen en op slag gedood DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 16 pagina's 51ste JAARGANG No. 15262 Altijd kersvers brood in huis! 85 ct Rome ll okt. Terwijl de 2°n zilverglanzend scheen over de eeuwige stad is hedenmorgen met aUe luister, waarover de Kerk bij aen unieke gebeurtenis als deze ^schikt, het Tweede Vaticaanse Concilie door Paus Joannes XXIII popend. Reeds om half negen, terwijl duizenden en nog eens duizenden mensen zich rond het ptersplein verdrongen, begon de Plechtige intocht van de meer dan pOO bisschoppen vanuit het Vati can naar de basiliek, waarin het ^lernmig gezang opklonk van de 'xtijnse kapel. De in witte koor- mantels geklede concilievaders, eeo witte mijter op het hoofd, schreden in een onafgebroken rij door het middenpad naar hun Plaatsen. De waarnemers, gas- ph. autoriteiten en verslaggevers hadden op dat moment hun vrij hauwe plaatsen reeds ingenomen. Pe spanning was aan alles voel- ^aar. ook aan het jachtig heen en nifeF geloop van ceremoniarii, die P het laatste moment nog van hes te regelen hadden. T Paus Joannes wordt op zijn draag stoel over het Sint Pietersplein gedragen. HOLLANDIA, 11 okt. (Rtr.) Indonesië had in augustus een in vasievloot van ongeveer 120 sche pen, met minstens 14.000 man aan boord, op zee. De schepen voeren naar Nieuw-Guinea, ter wijl de onderhandelingen met Nederland gaande waren. Dit heeft overste Soedarto, de chef staf van deze invasiestrijdkrach ten, gisteren meegedeeld. coffeïnevrij vol aromatisch dubbel veredeld Tijdelijk 20 ct korting op groot pak! De prijs is nu f2.20 rran»mi-*r' >1 HET NIEUWE DAGBLAD Uitgave van De Maasbode N.V., directeur J. Kuijpers; directeur-hoofdredacteur mr. W. A. M. v. d. Kallen; algemeen redacteur H. Paalvast. Kantoren: Rott«dam: Kortenaerstraatl teL135210Sand en f 0,62 per week. Delft: Oude Delft 97, tel. 23441 en 23792, giro 590944; Schiedam: Dam 18, tel. 66152, giro 590943; Vlaardingen: Ooateratraat 14 B, tel. 2539; Dordrecht: Winstraat 147, tel. 6121, giro 590946. Abonnementsprijs. 7,80 per lew PAUS OPENT HET CONCILIE (Advertentie) ?eéds vroeg in de morgen begon de toe- '°op. Vooreerst waren daar de Ooncilie- .vaders en vervolgens ook allen die op 'ast van de Paus daar moesten zijn: de °lerus van Rome met alle leden van 0rden en congregaties, met alle studen- ton van hier en van ver, minstens tien duizend. Tegen half negen hadden zij ''«Ti deel van het plein zo gevuld, dat zij yanaf de ingang van het Vaticaan, de gonzen deur, een haag vormden tot de {•"ofdingang van de Sint Pieter, Daar- l>u'ten en daaromheen hadden duizenden zusters en leken, onder wie "'et te tellen vreemdelingen, hun plaats Revonden om het schouwspel van de Weehtige intocht der concilievaders gade slaan, gewapend met trapjes met Verrekijkers, met foto- en filmcamera s. Gezien het feit dat het de ayond te voren en ook nog in de nacht regende 'n itome, was men er beducht geweest dat de processie niet geheel volgens het plan zou kunnen plaatsvin den. Maar vanochtend een uur voor "et tijdstip van de aanvang van de Plechtigheid brak de zon door bovenhet jpote ovaal van het Sint-Pietersp het verzamelpunt van de Romeinen en de vreemdelingen van heinde en verI^- Uet gebied rond de basiliek was voor det motorverkeer gesloten. Romeinse fn pauselijke politie werkten samen DJ et bewaren van de orde. Toen de intocht begon, waren er al enige plechtigheden binnen het van oaan zelf voorbij, zoals het gebed van Paus en kardinalen in de kaPel v'an Smt Paulus. Toen eenmaal de stoet hegon te trekken, ontplooide zich een schouwspel zoals men in de loop aei iiiiiiiiiiiiiiHiiiiiHHiiiiiiiHiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiinii eeuwen maar zelden heeft gezien. Voorop schreden de geheim kamer heren in hun prachtige uniformen, de procuratoren van het Heilig College van kardinalen, dan twee zeer be scheiden figuren: de biechtvader van de Paus en zijn huisprediker, eenvou dige monniken in hun habijt. Daarna de zangers van de Sixtijnse Kapel. Na weer wat gewonere waar digheidsbekleders van het hof de stren ge heren van de Rota of kerkelijke rechtbank. En dan een aparte groep: een een zame priester, die de tiara van de Paus droeg en een subdiaken met helpers, die de pauselijke gewaden droegen. „In de lange stoet van Concilievaders liepen ook de patriarchen mee met hun prachtige hoofdtooien. De lange stoet werd besloten door de kardinalen, die als laatsten hun plaatsen innamen. En toen kwam de Paus. Gezeten op de draagstoel bereikte hij hét midden van de Sint Pieter. Daar stond hjj van zijn stoel op om te voet verder te gaan. Joannes heeft hiermede willen uitdruk ken, dat hij bisschop onder zijn broe ders was en dat zij allen, de vaders en hij gelijkelijk overleggen. Daarom ont blootte de Paus, zoals ieder ander, het hoofd bij het binnengaan in de Kerk. Staande met de anderen zong Hij mee en tijdens de H. Mis nam hij geen be wijs van onderdanigheid in ontvangst. De Paus begaf zich naar het altaar, dat vooraan in de vergaderruimte is opgetrokken en hief het .A'eni Creator aan. Een indrukwekkend ogenblik, dat de diepe ernst van dit begin markeerde. Het schalde feestelijk door de basiliek, toen de Sixtijnse kapel de hymne over nam. Na de H. Mis brachten de Concilie vaders hun eerbetoon aan de Paus. Dat wil zeggen: alle kardinalen traden op de troon van Zijne Heiligheid toe en kusten dienst ring. Patriarchen, aarts bisschoppen, bisschoppen en abten wer den bij dit huldebetoon betrokken door twee vertegenwoordigers uit hun mid den. De Paus had een glimlach voor allen en met sommige hoogwaardig heidsbekleders onderhield hij zich enige tijd op een uitermate beminnelijke en hem dus kenmerkende wijze. Het alles leverde een menselijk tafereel op in een plechtigheid die uitmuntte door een strakke hoogverhevenheid. Na dit roerende eerbetoon hief de Paus Joannes de geloofsbelijdenis aan, waarin hij door de andere aanwezi gen werd gevolgd. Vervolgens werd de litanie van alle heiligen en een gedeelte uit het evan gelie van Mattheus, (hoofdstuk 16) res pectievelijk gezongen in het Latijn en in het Grieks, welke laatste zang een weelderige klank opleverde, die de har ten verheugde. Daarna richtte Paus Joannes zich in een toespraak tot de aanwezigen. ROME, 10 okt. (KNP) De Paus heeft vandaag van het provinciaal be stuur van de provincie Rome een gou den pen cadeau gekregen. Er werd bij gezegd, dat de Paus deze pen kreeg om er de stukken en de besluiten van het Concilie mee te ondertekenen. ln. 'iet Asta-Theater in Den Haag heeft Pnnses Beatrix gisteravond de premiere "Vgewoond van de film „De langste dag tvaar zij werd verwelkomd door de bur (Kmeester van Den Haag, mr. H- A. M. 1. 'kolfschoten, en de commissaris nan "e koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa sesz. (Zie recensie op pagina 9) MOSKOU, 11 okt. (AFP-UPI) De Russisch orthodoxe kerk stuurt toch twee officiële waarnemers naar het Concilie. Dit werd vanmorgen meege deeld door de secretaris van aartsbis schop Nikodira, het hoofd van de afde ling voor buitenlandse betrekkingen van de Russisch orthodoxe kerk. De twee waarnemers zijn Vitali Bo- rovoi, die zijn kerk vertegenwoordigt bij de Wereldraad van Kerken in Ge neve, en Vladimir Kotliarov, het plaatsvervangend hoofd van de Rus sisch orthodoxe missie in Jerusalem. Zij zullen waarschijnlijk vanavond of morgen naar Rome vertrekken. ISTANBOEL Het bericht dat het patriarchaat van Moskou waarnemers naar het Concilie zendt heeft in kringen van het Grieks-orthodoxe patriarchaat van Constantinopel verrassing en leven dige verbazing gewekt. De woordvoer der van dit patriarchaat verklaarde: „Voordat wij besloten geen waarnemers naar het Concilie te zenden hadden wij, zoals de gewoonte is, de autokephale kerken geraadpleegd. Wij hebben het patriarchaat van Moskou in een brief en twee telegrammen verzocht zijn stand punt ten aanzien van het zenden van waarnemers naar het Concilie mee te delen. Het patriarchaat heeft ons de ont vangst van de brief en het eerste tele- gram bevestigd, maar zijn standpunt niet bekendgemaakt. Daarna zonden wu een tweede telegram, waarin wij om een duidelijke uitspraak verzochten. Hierop ontvingen wij op 7 oktober een tele gram waarin stond: „Wij hebben u niets nieuws mee te delen". Het besluit van het patriarchaat tot het zenden van waarnemers verbaast ons". De Russische orthodoxie zou tot haar besluit gekomen zijn mede door toe doen van het recente bezoek van mgr. Willebrands aan Moskou. Kardinaal Bea, hoofd van het secretariaat voor de eenheid, heeft gezinspeeld op inter ne moeilijkheden in de orthodoxe ker ken de spanningen tussen Moskou en Constantinopel, die al sedert eeuwen om de voorrang strijden. Naar verluidt zou de Russisch ortho doxe kerk haar besluit waarnemers te zenden hebben laten afhangen van een officiële uitnodiging vanuit Rome. Verwachting tot vrijdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). Droog weer met veel bewolking en in de nacht en ochtend op slechts enkele plaatsen mist. Over het alge meen weinig verandering in tempe ratuur. Zwakke tot matige wind tus sen noord en oost. VRIJDAG: Zon: 6.58-17.45; maan: 17.58-5.00. Station: Den Helder Ypenburg Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Weer geh. hew. geih. bew. geh. bew. mist geh. bew. mist mist Zd-Limburg mist Stockholm. zwaar'bew. Oslo T>ew. Kopenhagen geh. bew. Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locamo Wenen Innsbruck Rome Madrid Mallorca motregen geh.ibew. mist onbew. mist onibe-w. mist mist mist mist mist mist licht bew. mist regen zwaar bew. zrwaarbew. max. temp. gisteren 17 19 19 12 18 18 18 18 15 10 14 20 19 19 20 22 20 17 21 18 18 18 19 22 20 19 2A min. temp 13 14 ltl 10 12 8 8 8 6 5 8 12 12 6 9 8 13 6 3 4 6 4 4 4 1 14 14 17 neersl afgel 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0.4 0 0 0 0 34 a (Advertentie) - super bolknak 29,, VATICAANSTAD, 10 okt. (AFP.Rtr) De „Osservatore Romano" heeft vandaag ter gelegenheid van de ope ning van het Algemeen Concilie een speciaal nummer uigegeven, waarin on der meer de boodschappen van staats hoofden zijn gepubliceerd. Deze bood schappen zijn afkomstig van president Kennedy, president De Valera van Ierland, generaal Franco van Spanje, president Schaerf van Oostenrijk, pre sident Foead van Libanon, president Segni van Italië, de presidenten der drie Afrikaanse republieken Liberië, Senegal en Opper-Volta, en kanselier Adenauer van West-Duitsland. Op een der pagina's is een grote foto van de Paus afgedrukt, op een andere een in kleuren uitgevoerde reproduktie van de afkondigingsbul van het Concilie. BUSSUM, 11 okt. Niet minder dan 130 miljoen mensen over de gehele we reld verspreid hebben vanmorgen kun nen kijken naar een rechtstreekse repor tage van de plechtige opening van het Concilie in Rome. Vrijwel alle Euro visie-landen hadden deze reportages van de Italiaanse televisie (de R.A.I.) over genomen en ook werd zij via de „Tel star" uitgezonden naar Amerika en Canada. Om half negen in de ochtend begon de uitzending met beelden van de imposante stoet zoals zij over het St. Pietersplein trok. De camera's volg den de plechtigheden binnen de basi liek vrij nauwkeurig en men verkreeg aldus een reeks van beurtelings impo sante en ontroerende beelden. Voor wat de Nederlandse uitzending moet gezegd worden dat de begeleiden de commentaar ietwat te overvloedig was. De opnamen immers, die men op zijn scherm kreeg spraken meestentijds wel voor zichzelf. Ook was het zo dat de „uitleg" niet altijd helemaal in over eenstemming was met de gebeurtenis sen zoals zij zich voltrokken. Maar niettemin was het een zeer ver- heugenswaardig feit, dat katholieken over een goed deel van de wereld, zo nauw betrokken konden zijn bij een grootse gebeurtenis, die hen zeer na aan het hart ligt. ROME, 11 okt. (KNP) Gistermid dag zijn op het vliegveld Fiumicino uit Tsjechoslowakjje aangekomen voor deel neming aan het Concilie mgr. Ambros Lazik, apostolisch administrator van Trnava, mgr. Eduard Nescey, aposto lisch administrator vain Nitra en mgr. Tomasek, vicaris-generaal van het aartsbisdom Olomouc en titulair-bis- schop van Buto. Volgens het Tsjechische persbureau Ceteka zouden zij zijn vergezeld van mgr. Eduard Oliva, vicaris van Litome- rice als procurator van mgr. Robert Pobozny, bisschop van Roznava, als mede van een aantal speciale advi seurs. Het gezelschap werd op het vlieg veld van Praag uitgeleide gedaan door de voorzitter van de Nationale Vredes- raad van de katholieke geestelijkheid, de geëxcommuniceerde priester dr. Jo sef Plojhar, en andere vertegenwoor digers. Aldus Ceteka. Het Oostenrijkse katholieke pers agentschap Kathpress meldt uit Bel grado, dat het gehele episcopaat uit Joegoslavië aan het Concilie deelneemt. Twintig aartsbisschoppen en bisschop pen en vijf coadjutoren hebben uitreis visa gekregen. Het ziet er naar uit, dat van alle communistische geregeerde landen Joegoslavië de grootste verte genwoordiging op het Concilie zal heb ben. ROME, 11 okt. (KNP) De congre gatie der Sacramenten heeft een decreet gepubliceerd, volgens hetwelk Con cilievaders gemachtigd worden aan an deren de volmacht tot vormen te ge ven, zelfs aan gewone priesters, in dien de afwezigheid van de bisschop dit nodig mocht maken. Luxemburg Groothertogin Charlot te en prins Felix van Luxemburg zullen op 29 oktober naar de Verenigde Sta ten reizen voor een officieel bezoek van een week, zulks op uitnodiging van pre sident Kennedy. (ANP). WARSCHAU, 11 okt. (Rtr) Meer dan dertig mensen zijn om het leven gekomen toen de exprestrein, die van Warschau op weg was naar Gliwice, dinsdagavond in Pjotrkov ten zuidwes ten van Warschau met volle vaart inreed op een aantal uit de rails ge lopen spoorwagons. Rond 60 mensen zouden gewond zijn. Voor zover bekend, zijn alle slachtoffers Polen. Volgens het Poolse persbureau PAP is bij het eerste onderzoek gebleken, dat in het gebied, waar het ongeluk is gebeurd, op diverse plaatsen scheuren in de rails zaten. De overste zei voorts, dat Indone sische lange afstand-bommenwerpers, bewapend met raketten, in gereedheid waren gebracht voor een aanval op vliegvelden in Nieuw-Guinea. Soedarto is thans commandant van de Indone sische luchtlandingstroepen in Nieuw- Guinea. De aanvalsdoelen van de invasie- vloot waren Biak en Hollandia. De in vasie werd afgelast toen het waar schijnlijk werd, dat de onderhandelin gen gunstig zouden verlopen. Soedarto voegde hieraan toe, dat pre sident Kennedy ervan op de hoogte was, dat de invasievloot zee had ge kozen en dat hij in Zuid-Oost-Azië geen openlijke oorlog wilde. Daarom oefenden de VS op de Nederlanders druk uit om met Indonesië tot overeen stemming te komen, aldus Soedarto. VATICAANSTAD, 11 okt. (Rtr.) In een toespraak ter opening van het Concilie heeft tie Paus gezegd dat de Kerk het haar plicht acht „actief te werken" aan de christelijke eenheid. „De grootste zoig van het algemeen Concilie is deze dat het heilig erf deel van de christelijke leer worde be hoed en doeltreffender onderwezen." De Paus zei dat de Kerk de voor keur geeft aan het gebruik van „hel geneesmiddel barmhartigheid" boven een strenge houding tegenover fouten. „Zij treedt de noden van vandaag liever tegemoet met het demonstreren van de waarde van haar leer dan met veroordeling." „Zowel de eenheid der christenen als de eenheid van het mensdom moe ten groeien volgens het plan Gods, die wil dat alle mensen worden gered, al dus de Paus. „Een volkomen eenheid kan niet zonder de hulp van de ge hele geopenbaarde waarheid, waar mee de ware vrede en het eeuwige heil nu eenmaal verbonden zijn, wor den bereikt." ,,Het is jammer dat het gehele chris telijke gezin deze zichtbare eenheid in de waarheid nog niet ten volle heeft be reikt. De Kerk acht het daarom haar plicht actief hieraan te werken, opdat het grote geheim van deze eenheid, die Jezus Christus met vurig gebed op de vooravond van zijn offer aan de vader afsmeekte, worde vervuld." De Paus zei dat de eenheid die Christus voor Zijn Kerk wilde met een drievoudig licht schijnt. De eerste straal is de eenheid van de katholieken on derling, „die altijd voorbeeldig en stand vastig moet zijn". De tweede straal is „de eenheid in gebed en vurig verlan gen, waarmee die christenen, die van deze apostolische stoel zijn gescheiden, streven naar vereniging met ons". Ten derde is er „de eenheid in achting en respect voor de katholieke kerk, waar mee degenen die niet-ohristelijke ge loofsovertuigingen aanhangen zijn be zield." (Advertentie) VAASSEN, 11 okt. Vanmorgen is de 23-jarige mejuffrouw G. H. Heutink, toen zij fietsend de rijksweg Apeldoorn- Zwolle wilde oversteken, door een auto gegrepen en op slag gedood. De auto werd bestuurd door de heer B. J. K. uit Zwolle. r. „-„Mierende Institute of Social Donderdagmorgen bezocht prinses Beatrix net] „„dse studentes verwelkomd, Studies in Den Haag. Zij werd o.m. doortweejU Qureshi. links de Japanse T. Onoe en rechts de Pakistaanse «e

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 1