V oorgevel van Gorzenkerk moet steen voor steen tegen de grond Verzakkingen, scheuren en schimmel ontsieren kerk in Schiedam-Zuid VERWAIJEN - Hoogstraat 184-186 Schiedam krijgt f 138.500 als schadevergoeding 25 jaar terug rm Vlot spel van Alberdingk Thijin in „de Voetbalpool" op KAB-avond BOTH ZUS en ZO SPARTACUS, epos met veel menselijke details Opstellingen van amateurs VREDEBREGT Koop NU dekens reeds vanaf 14.95 68481 66121 Afbraak en opbouw kosten tezamen anderhalve ton Nieuwe vleugel Noletstichting kost 3 miljoen Nieuwe voorzitter AKW V-Rotterdam Kabelaanleg Rotterdam-Delft Steen voor steen Ook in pastorie Héél Schiedam Bouw duurt twee jaar VOLLEDIGE WONINGINRICHTING De krant kunt U niet missen, geen dag Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland betaalt Belangrijk bt de krant van Het nieuwe dagblad Eerste van serie evenementen van Culturele Commissie BIOSCOOPPROGRAMMA'S het NIEUWE DAGBLAD X ZATERDAG 20 OKTOBER 1962 PAGINA 3 at .f J W'V SCHIEDAM, 20 okt. Grote offers zullen er gevraagd worden van e katholieke gemeenschap in Schiedam-Zuid. Een vernieuwing van e voorgevel van de nog maar 35 jaar oude Gorzenkerk kan niet meer uitblijven. De diepe scheuren die vanaf het dak van het kerkgebouw tot aan de grond lopen, zijn duidelijk te zien. Een witte aanslag ontsiert Tetken "etn invloed achterkant van de kerk. Het is de schimmel die op de stenen achter- meer kan uitoefenen op de kerk zelf' Wft. Wanneer het geregend heeft, dan is de muur bijna egaal wit. Het z^g cr al lang naar uit dat er aan de H. Hartkerk iets gedaan moest orden. Niet voor niets beveelt pastoor Kragtwijk de collecte voor de e^5tn kerk iedere maand met klem aan. Kort geleden is de zware e«nssmg gevallen: de voorgevel van de kerk moet eruit! Er moet teJ1 ge'lPel nieuwe muur voor in de plaats komen. Gevaar voor instor- 1 ts cr niet, daarvoor staat de kerk te stevig op haar grondvesten- Le restauratie van de Gorzen- erk kan niet alleen een zaak blij den van de bewoners van Schie- am-Zuid. Want, schrik niet, het s °pen van de voorgevel en het op- IX bouwen van een nieuwe komt op een bedrag van ANDERHALVE TON. Dit bedrag kunnen de pa rochianen van de H. Hartkerk evenmin als de mensen in een andere parochie tezamen opbren gen. Er zal dus hulp van buitenaf moeten komen. Leden van het kerkbestuur beramen plannen om een grote financiële actie op touw te zetten. Hieraan zal spoedig meer bekendheid worden gegeven. V 5" hm A Verplichte medewerking Lang voor Pasen Patroonsfeest In natura O. B. K. Uit Klaaswaal Huur opgezegd Bezwaar Vergissing Die Jahreszeiten Sterren Misdaad uit wanhoop De jacht op een moordenaar 40 jaar slager Maandag viert Henk Gonlag een veer tigjarig jubileum. De heer Gonlag is namelijk veertig jaar onafgebroken werkzaam geweest in de slagerij van Van de Water op de Dam. Die dag kunt u bij Henk Gonlag niet terecht voor vlees of worst, wel kunt u hem felici teren in Beijersbergen van 's middags twee tot vier uur. Zonnehuis Bewondering 'voor kolen i'W/K' da' di« ee" ze I*1®' r\tl\xr -1- taal is, naast de doorbuigende palen na tuurlijk, de schuldige van alles. Wanneer dit bouwsel niet aan de kerk was gaan trekken, dan was er nooit een scheur in de voorgevel gekomen. Daarom moet het voorportaal verdwijnen, o£ althans De beide kleine zij-portalen zullen ge heel en al afgebroken worden. Hoe zeer het portaal op de voorgevel heeft gewerkt in de 35 jaren blijkt wel uit een touwtje, dat afhangt vanaf de nok van het dak. Dit touwwijk liefst NEGEN TIEN centimeter af van de muur. De kerk heeft dus een flinke bult. huishoudster wijst de scheuren aan in de pastorie. Zo heeft de verzakking sic't door het gehele complex doen gevoelen. Advertentie VOOR ^OUDELLAAN 65 TEL. 6663/ Wat is er nu precies aan de hand met de kerk? hoe komt het dat er zulke grote scheuren in het gebouw zijn gekomen? Het zijn vragen waar op alleen een deskundige antwoord kan geven. Architect Coen Kramers wijt de moeilijkheden aan „onvoorziene om standigheden". Het terrein, waarop de Gorzenkerk gebouwd is, ligt aan een dijk en wel zo. dat het maaiveld vier meter beneden de kruin van de dijk ligt. Deze lage ligging van het bouwterrein maakte al in 1925 de uitvoering van de fundering en beton werken niet gemakkelijk. De kerk, toren en pastorie, staan op palen van 18 tot 20 meter. Door de werking van het dijk- lichaam. dat nog betrekkelijk jong was, zijn deze palen gaan doorbuigen. Het ge volg was dat het voorportaal van de kerk wegtrok. Dat deel van de kerk dat het dichtst bij het dijklichaam lag, ging verzakken. Scheuren in de voorgevel konden daarom niet uitblijven. Het zwa re verkeer als autobussen e.d., dat dage lijks langs de Gorzenkerk dendert, droeg nog het nodige bij tot de verzak- j kingen en de scheuren. Nog zou de vernieuwing, die men nu I op het oog heeft, niet nodig zijn, als j men zeker wist dat de werking van het dijklichaam binnen afzienbare tijd zou ophouden. Maar onderzoekingen en proef nemingen in de laatste jaren hebben uit gewezen, dat hiervan voorlopig nog geen sprake is. Nog ieder jaar zakt het voorportaal enkele milimeters,, de scheuren worden dus groter, er komt meer vocht in de kieren, de schimmel kan weliger tieren. Omdat men niet kan voorzien hoe lang de werking van het dijklichaam nog doorgaat, werd het I noodzakelijk geacht in verband met de veiligheid in de verre toekomst reeds nu de voorgevel van de kerk te vervan gen door een andere. Wat moet er nu gebeuren? Aller eerst moet de voorgevel afgebroken worden. Het is duidelijk dat dit niet kan gebeuren op een manier, waar mee huizen afgebroken worden. De kerk moet immers in tact blijven. De voorgevel zal daarom als het ware steen voor steen afgebroken moeten worden. Daartoe wordt er een dubbele stelling in de kerk gebouwd en één stelling buiten de kerk. Wanneer in on geveer een maand de kerk met alle voorzichtigheid aan de voorkant met de grond gelijk gemaakt is, dan zal architect Kramers de fundering moe ten onderzoeken. De houten palen waar op de kerk rust zijn onderling verbon den met koppelbalken van gewapend beton. Op dit net van balken, dat dienst doet als de fundering, staan kolom men van gewapend beton, die de be- tonvloeren, de bovenbouw van de kerk, toren en pastorie dragen. Met dit laatste zal de heer Kramers met direct te maken hebben, al zal het bij zijn onderzoek wel een rol meespe len. Na de sloop van de voorgevel en het onzerdoek van de fundering kan begon nen worden met de opbouw, die gerui me tijd langer zal duren dan de af braak. De katholieken van Schiedam-Zuid ko men de wintermaanden niet letterlijk in de kou te zitten. De achterkant van de kerk, dus daar waar de werkzaamheden worden uitgevoerd, worden afgezet met een houten schot, vandaar dat de kerk drie of vier rijen moet missen. De scheuren, ontstaan door de ver zakkingen, doen zich zelfs in de pastorie voor. Wie bij de pastorie aanbelt, ziet aan de stoep, dat hiet „vreemde" krach ten hebben gewerkt. Pastoor Kragtwijk zou dit ook graag allemaal veranderd zien. Maar dat zou de kosten met één ton vermeerderen. Maar Intussen moet het kerkbestuur van de Gorzenkerk toch maar één ton hebben. Met de vicaris van de bis schop van Rotterdam heeft pastoor Kragtwijk de mogelijkheden (moeilijk heden) besproken. Een ding is zeker: de verbouwing is niet alleen een zaak van katholiek Schiedam-Zuid. De ge hele stad zal een steentje moeten bijdragen. De scheuren en de schimmel in de voorgevel van het kerkgebouw, de achterzijde in de kerk zelf, zijn duide lijk te zien. SCHIEDAM, 20 okt. De bouw van een nieuwe vleugel van het r.k. zie kenhuis te Schiedam, de dr. Nolet stichting, is na onderhandse aanbeste ding gegund aan de laagste inschrijf- ster, het Bouwbedrijf A. J. Remmers N.V. te Tilburg. De nieuwe vleugel is bestemd voor diagnostiek en behandeling. De totale kosten, inclusief de installa ties en de inventarissen, zullen onge veer drie miljoen gulden bedragen. De bouw zal twee jaar in beslag nemen. ROTTERDAM, 20 okt. In de samen stelling van het bestuur van de krmg Rotterdam-Schiedam-Dordrecht der Alge mene Katholieke Werkgevers Vereniging in de bisdommen Haarlem en Rotterdam is een wijziging gekomen. Drs. C. J. J. Kamerbeek, die gedurende 5 jaar voor zitter is geweest van deze kring, zal op maandag 29 oktober a.s. in een ledenver gadering de voorzittershamer overdragen aan drs. D. C. P. van de Pavoordt, direc teur van Vroom Dreesmann Rotterdam N.V. Tot vice-voorzitter is benoemd ir. W. H. van den Toorn, directeur van de Capsulefabriek „Holland" N.V. te Schie dam. (Advertentie) SCHIEDAM, 20 okt. De gemeente Schiedam zal aan de N.V. Elektriciteits bedrijf Zuid-Holland een zakelijk recht verlenen voor een hoogspanningsverbin ding tussen Rotterdam en Delft tegen een schadevergoeding van 138.500. De N.V. zal deze schadevergoeding betalen indien de gemeenteraad maandagavond akkoord gaat met het voorstel van B. en W. van Schiedam. Het College zal de voorwaarden voor de overeenkomst na der vaststellen. In verband met de aanleg van eqn hoogspanningsverbinding tussen Rot terdam en Delft is bij besluit van de Schiedamse gemeenteraad aan de N.V. Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland een perceeltje grond ten westen van de Schie verkocht om daarop die wer ken tot stand te brengen, die nodig zijn >,Door de politie is aangehouden zeke- J- J. M. als verdacht van diefstal an electriciteit ten nadeele van de ge rente Schiedam. De man is aan het °°fdbureau van politie in bewaring Besteld". "Reeds eenige maanden vertoonde de rf> winkelhuizen aan de Hoogstraat een ®aPende wonde door de leege plek van ?et afgebroken pand van wijlen den eer Exler. Dit pand is door den heere Slieker gekocht om er een moderne la9erij jn (e richten". DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES 1 0.15 per mm-hoogte. Bi) contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN Plaatsing geschiedt 10 et. per m.m. hoogte. Kampioenen kunnen over 1 of 2 kolommen gezet worden. De verantwoordelijke personen, de geestelijkheid van de Gorzenkerk en het gehele bisdom en de gemeentelijke dienst van bouw- en woningtoezicht, hebben het belangrijk gevonden de werkzaamhe den, die in ieder geval toch over enige jaren hadden uitgevoerd moeten worden, nu te laten verrichten. Wanneer men no« jaren zou wachten, zou plotseling een grote verandering van omstandigheden kunnen optreden. Als dan de voorgevel venieuwd moest worden, dan zou wei- licht met het oog op mogelijk gevaar de kerk gesloten moeten worden en de omgeving zelfs afgezet worden. Dit hoeft nu allemaal niet, omdat de deskundigen zeker weten dat geen enkel gevaar dreigt. De missen en andere kerkelijke oefenin gen kunnen normaal doorgang vinden. Het enige wat de parochianen van dé Gorzenkerk zullen missen, is een vier tal banken achterin de kerk, waarboven een stelling wordt aangebracht. Wanneer de voorgevel is vervangen door een andere, zijn dan alle risico's vermeden? Kunnen zich over weer 25 jaar dan niet opnieuw verzakkingen voor doen, scheuren ontstaan enz.? Hiermee houdt architect Kramers rekening. Het voorportaal zal namelijk aanzienlijk ver kleind worden. Want juist het voorpor- SCHIEDAM, 20 okt. Niet bijster veel toeschouwers bezochten gisteren de toneelavond door de nieuw opgerichte Culturele Commissie van de plaatselijke KAB afdeling voor de leden georgani seerd. Dit nam echter niet weg, dat zij 1 die de televisie voor een avond in de steek lieten, goed toneelspel te zien kre gen van Alberdingk Thijm. Bijzonder ge schikt was de keuze van het stuk; een uit het Engels vertaald vrolijk blijspel „De Voetbalpool" door Arnold Ridley waarvan het gegeven in de tijd waarin de sport-toto hoogtij viert, sterk tot de verbeelding van de toeschouwers spreekt Reeds eerder voerde het gezelschap dit alleraardigste werkje op, het boekte ook nu weer groot succes. Regisseur Jacques van Haasteren heeft het spelpeil van zijn groep tot een, voor amateurtoneel, hoog niveau weten op te voeren. Karakteristieke typeringen en over het algemeen een gave dictie, waar bij een behoorlijk tempo, waren de voor naamste factoren die de toeschouwers wisten te boeien en hen deden meeleven met de lotgevallen van de familie Staf ford, voor wie de droom van het toto- geluk werkelijkheid werd. Veel tot het succes droegen ditmaal ook 't verzorgde décor en de toneelaankleding bij. Het 1 applaus dat aan 't slot van het laatste bedrijf „Alberdingk Thijm" ten deel viel was dan ook dubbel en dwars verdiend. Hedenavond wordt het stuk nogmaals opgevoerd. Voor de thuisblijvers van gisteren een gelegenheid om alsnog te gaan kijken hoe een mens zich gedraagt als „Vrouwe Fortuna" hem toelacht. Met nog grotere intensiteit zal dan in de nog resterende toto-weken het pool-for- muliertje worden ingevuld. Een mens kan immers nooit weten! De avond werd geopend door de J voorzitter van de Culturele commissie de heer C. Alberts. Deze kondigde o.m. I nog verschillende andere activiteiten aan op cultureel- en ontspanningsgebied, waarbij bijzondere aandacht aan de jon geren zal worden besteed. Nog voor het einde van dit jaar zal de commissie een tweede avond organiseren. Met de be sturen van de diverse bij de KAB aan gesloten vakorganisaties zal overleg gesloten vakorganisaties zal overleg ge pleegd worden om te komen tot een wekelijkse kleine geldelijke bijdrage van alle leden. Eerst dan kunnen de plannen gerealiseerd worden, aldus de heer Alberts. se kabel naar een bovengrondse. Het is gewenst, dat ook de nieuwe ver houdingen, die zijn ontstaan door de aanwezigheid van deze verbinding (lei dingen. en draagmasten), geregeld wor- voor de overgang van een ondergrond den. Voor een belangrijk deel loopt deze verbinding nl. boven gemeentegrond, zo dat dienaangaande een overeenkomst tussen de gemeente Schiedam en de N.V. gesloten moet worden. Bij onderhandelingen, is ten slotte overeenstemming bereikt omtrent het vestigen van een zakelijk recht als be doeld in de belemmeringenwet privaat recht op de hierbij betrokken percelen. Dit zakelijk recht komt hierop neer, dat een strook grond, circa 40 meter breed gelegen op een afstand van omstreeks 50 meter uit de spoorbaan Rotterdam 's-Gravenhage, voor deze verbinding moet worden vrijgehouden voorzover nodig is in verband met de aanwezig heid van de hoogspanningslijn. Aangezien het hier een werk betreft, waarvan het openbaar belang is erkend bij Koninlijk Besluit, is de gemeente ver plicht medewerking te verlenen en de uitvoering van het werk niet te belem meren. Op grond hiervan hebben B. en W. ingestemd met een voortgang van dit werk, ook toen de onderhandelingen over de door de N.V. te betalen vergoe ding nog niet waren afgesloten. Het is duidelijk, dat de plannen, die de gemeente reeds heeft gemaakt en waaraan ten dele ook uitvoering is gege ven, aan de aanwezigheid van deze lijn zullen moeten worden aangepast. Met name is het bezwaar gerezen, dat door de leiding met draagmasten een strook grond onttrokken wordt aan het gepro jecteerde industrieterrein, welfe strook dus niet meer voor uitgifte in aanmer king kan komen. Dit bezwaar is door de N. V. erkend: zij heeft zich der halve bereid verklaard de schade, die de gemeente daardoor zal lijden, te ver goeden tot een bedrag van 138.500,-. AdvertenUe WINTERMANTELS met bontvoering nerts-nutria-petit gris I KEIZERSTRAAT 7 ROTTERDAM SCHIEDAM. 20 okt. Lieftallige ko ninginnen schijnt het lot beschoren te zijn al maar veroverd te worden en als brute tartaren met flikkerende messen en woeste grijnzen op het gezicht om de tien minuten wat charges uitvoeren, dan is er beslist iets aan de hand. Dat meen den de makers van „Stormloop der Tar taren" ook en zij maakten een ander half uur durende vechtpartij waarhij blanke Tartaren het moeten opnemen tegen zwarte Tartaren. Een broodje tar taar lijkt ons het enige aangewezen mid del om de maag weer wat op streek te helpen, na de overstelpende hoeveelhe- Alle advertentie-orders worden •sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen. ABONNEMENTEN t T.80 per kwartaal; t 2.65 per maand en f 0.62 per week. Voor de zware lasten van de kerk staat er op de geldbus te lezen. Direct daar onder ziet men hoe de scheuren ge dicht zijn. Een betere aanbeveling voor de zware lasten is er wellicht niet SCHIEDAM, 20 okt. Waarom vandaag niet begonnen met een verheugende mededeling? Verheugend tenminste als u in Nieuwland-oost woont en nog in de kleine kinderen zit. U weet er zijn daar in Nieuwland moeders die hun kleinste kinderen niet kwijt kunnen op een kleuterschool. Geen plaats, over- voile klassen, dat zijn de redenen waar om de Nieuwlandse kindertjes maar thuis moeten blijven. Woensdag heb ik nog geschreven dat er voor deze Schle- dammertjes een oplossing in zicht was. Ik was met mijn vriend de fotograaf een kijkje wezen nemen bij de nieuwe lagere school van mijnheer De Vries. De uitvoerders heb ik gestoord in hun praatje om hen te vragen wanneer de tweede katholieke lagere school in Nieuwland-oost klaar zou zijn. Het ant woord kwam er niet rap uit. Ik vroeg toen, ik deed net of ik verstand had van de bouwerij „met Kerstmis?" Nou, dan was het bijna wel klaar. En passant heb ik ook geïnformeerd naar de kleuterschool. „Met Pasen?" vroeg ik met dezelfde kennersblik. Ja dat wel, kon ik uit de antwoorden opmaken. Di,ezelftie «"voerders lazen 's avonds in de krant dat de kleuterschool voor Pa- sen klaar zou zijn. Dat hadden ze toch gezegd met waar? Donderdag werd ik tSdpn •.■^i+rfdei!.Vke uitvoerders ver telden mij dat de kleuterschool vele we ken eerder klaar zou zijn dan met Pa sen. Of dat ook nog m mijn krant kon. De ouders m Nieuwland-oost klagen toch zo over de trage schoolbouw in hun wijk. De oplossing is dus toch in zicht en wellicht nog eerder dan u of ik dacht. V oelbalpool Als u lid bent van de K.A.B. kunt u van avond nog naar „De Voetbalpool" kij ken. De pas ingestelde culturele com missie van de Schiedamse K.A.B 'ers heeft nog kaarten over. De secretaris heeft mij gevraagd om tegen u te ver tellen dat de kaarten aan de zaal ver kocht worden. De heer M. van Dijk schreef mij nu al over de viering van het patroonsfeest van „zijn" bond St.-Eloy. Op zondag 9 december is er een mis in de Lidui- nakerk, daarna gaan de leden naar de Arcade voor 'n gezellig ontbijt. Tijdens dat etentje worden de jubilarissen ge huldigd. Wat mij vooral trof in die brief van de heer M. van Dijk (in sportkringen ge woon Mari van Dijk) was de mede deling dat St.-Eloy (de bond althans) SCHIEDAM wat meer gaat doen voor de gepensio neerde leden. Die oude trouwe leden dan worden allemaal uitgenodigd voor het ontbijt. Ten slotte hebben deze ge pensioneerden hun hele leven aan de bond betaald en mogen ze er nu dan eens wat van terug zien in natura. Als de vrienden van mijnheer Van Dijk uit de grote groep van St.-Eloy nog iets na ders willen weten, dan kunnen zij daar voor terecht iedere dinsdagavond van half acht tot half negen op de Swam- merdamsingel 49. O.B.K. Oefening Baart (nog immer) Kunst geeft donderdag 1 november in het Passagetheater het eerste concert van dit seizoen. De toeschouwers krij gen 'n zeer gevarieerde muziekschotel aangeboden. Zo krijgt u, als u tenmin ste een gang naar het Passage ervoor over heeft, een Amerikaanse musical voor piano met harmonie-orkest te ho ren. Medewerking verleent ook het be kende jeugdorkest (natuurlijk van ra dio en televisie) uit Klaaswaal. Die jonge broekskes uit Klaaswaal zijn geen onbekende jongens voor de OBK 'ers. De Klaaswalers hebben namelijk dezelfde dirigent als de Schiedamse blazers. De jongens uit Klaaswaal ver telden mij dat hun dirigent, mijnheer Koster altijd opschept over de Schie damse musici. En laat ik nu deze week van OBK'ers horen dat hun diri gent Dick Koster altijd prat gaat op het jeugdorkest. Dat jongerenorkest bestaat uit een fanfareorkest compleet met drumband en pijpers, een accor deon- en zanggroep, met zes vrouwe lijke saxofonisten. Scholieren kunnen van de heer C. J. van Bruggen, Gordon- straat 46a reductie krijgen op de toe gangsprijs. Pater van Kampen is de huur opge zegd van de grond aan de Maasdijk hoek Gustoweg. Maar gelukkig krijgt hij hier voor in de plaats en wel vlak bij deze grond een oppervlakte van 925 vierkan te meter tot zijn beschikking. De pater van het clubhuis St.-Willibrordus moet daarvoor vierhonder gulden aan huur per jaar betalen. De heer Klarenbeek uit Schiedam heeft bij het gemeentebestuur bezwaar ge maakt tegen „de aard van de bebou wing en het gebruik van gronden" bij de Willem Brouwerstraat, Dwarsstraat. Hoofdstraat. Burgemeester en wethou ders hebben de brief gelezen en ter ken- nisgeving aangenomen. Een teleurstelling voor de mensen uit de culturele sector. Nu was er juist zo'n mooie veelbelovende subsidierege ling bekend gemaakt en nu blijken een burgemeester en wethouders een ver gissing gemaakt te hebben. De subsidie voor verenigingen en instellingen die uit voeringen geven in zalen die geschikt zijn voor 350 tot 600 personen bedraagt tweehonderd gulden en niet tweehon derdvijftig gulden. Het spijt burge meester en wethouders dat zij de vergis sing gemaakt hebben, maar ja, wat wilt u, iedereen vergist zich weieens. En als het maar zoveel maal is als B. en W. in de raadsstukken, dan valt het nog wel mee. Als u zanger bent en u doet mee met Die Jahreszeiten van Joseph Haydn denkt u dan om ae repetitie die maandag gehouden werdt in Arcade. Om acht uur bent u er toch. Nog een klein rukje en u bnet ovr de eindstreep. De instuif presenteert morgen de Grand Gala du Die-ré. Met gepaste trots kon digt het Instuifbestuur deze avond aan. Diverse sterren zullen hieraan meewer ken Namen?? Conny Froboes, Victor Silvester. Bing Crosby en vele. vele an deren. Het is aan de Schiedamse Instuif maar dan ook alleen aan de Schie- den onvervalste „Hollywoodkitsch". Deze week in het Passagetheater voor liefheb bers boven de achttien. Om de vele schietpartijen en messe- trekkerijen te motiveren, die de film „Colère froide" aan de gang en de toeschouwer wakker houden, heeft de scenarioschrijver een allerzonderlingst verhaal moeten bedenken, waarin een merkwaardige fotojournalist en een jon gedame, wier genegenheden even snel wisselen als het weer in april, moeilijk te verklaren rollen spelen. Intussen is de politie op het doek voortdurend in de weer met kogels uit een damesre volver, zoekgeraakte patroonhulzen, een geparfumeerd zakdoekje en een beeld van Siwa, de god van de dood, om te achterhalen, wie de moorden heeft ge pleegd, waarvan achtereenvolgens een louche avonturier en diens huisknecht het slachtoffer worden. Het publiek in de zaal heeft het in dit opzicht gemakke lijker, want degene, op wie de minste verdenking valt is, volgens goed en oud misdaadfilm-gebruik, de schuldige. Na tuurlijk gaat het bij deze „Misdaad uit wanhoop" om een „crime passionel want het is ten slotte een Franse film Jean-Marie Fertey, Harold Kay en Estella Blain geven met rollende ogen en vertrokken gezichten een verbazing wekkend staaltje dramatisch spel weg, dat door de regisseur André Huguet met veel toewijding, maar weinig filmin- zicht is gefotografeerd. Veel geschiet en weinig wol dus voor volwassenen op maandag, dinsdag en woensdag in het Monopoletheater. „De jacht op een moordenaar", de film die vandaag en morgenavond m het Monopole draait is door de K.F.C. on toelaatbaar verklaard. VFC: Meyer, Ferolus, Van de Zwam, Verburg Van de Burg, Vleugel, Hartog, Smits, Van de Meer, Bannet, Van Rees. RKWIK: Tomaello, G. Olsthoorn, Foncke, Jansen A. Olsthoorn. De Rond, Boose, Van Rutte. De Brabander. Vroon. Hoekstra VDL: Groenendaal, C. v. Gij ze, Van de Marei, Rieke, Koch Denkers, V^Pde Stelt, G. v. Gijze, Hap, Brinkman, Out. Hollandiaan: Bezemer, De Kok. Spruyt, Trooster, Berrevoets, Van Brandwijk \an Yperen, Pons, Kreft, Verhoeven, v. Dorp. Wilton-Fijenoord: Huisman Dijkshoorn, De Groot. Wolvers, Van Unen v. d. Zouwen, H. v. d. Reyken. Maagdenberg, Schrumpf, De Winter, S. v. d. Reyken. Ursus: Kuiters, Suttorp, Van Veen, Van Katwijk, Van Druten, De Wolf, Huigen, Biesheuvel, Van der Pol, Ouwens. damse Instuif gelukt om deze idolen exclusief voor Instuif op de muziekband vast te leggen. Voor het technische ver nuft hiervan zorgde Frits Renirie, „praatpaal" en „kletskoek" complemen teren het programma sterrenprogram ma, dat in 't Wijkcentrum wordt gege ven vanaf acht uur. Woensdag en donderdag van 25 en van 79 worden er verkoopdagen gehou den in het Zonnehuis. Dat staat er zo eenvoudig. Maar is dat zo eenvoudig? U kent het Zonnehuis toch wel? Het verpleeghuis voor langdurige zieken? De naam drukt uit, dat men in hun dikwijls moeilijk leven zo veel moge lijk zon wil brengen. Daartoe dient ook het Welfare werk van het Ned. Roode Kruis, dat hier gedaan wordt door een leidster van dat werk. Zij leert de mensen allerlei handwerken en handenarbeid en help hen er bij ze uit te voeren. Dat is ook al weer niet zo eenvoudig, want sommigen kunnen met hun handen nog maar zo heel wei nig doen. BEWONDERENSWAARDIG is het wat deze zieken presteren en ze zijn trots op hun verkoopdagen. U moet eens ko men kijken, wat er alzo te zien en te koop is, dan staat U versteld van. U kunt al vast voor de komende feestda gen allerlei inkopen doen. Er zijn ba bykleertjes, pitriet-, touw en mozaïek werk, speelgoed, tafelkleden, smyrna- werk en nog allerhande andere hand werken. Noteert U de dagen even en brengt u nog kennissen mee? Het is echt de moeite waard. DE DIRECTEUR van RET schreef mij, dat de reizigers in de trams en bussen geen eetwaren meer mogen nuttigen of meenemen, die de kleding van andere passagiers of de wagen zouden kun nen verontreinigen. Dus geen patat meer eten in de tram, neem maar een toffee. Floris Van Strien, Advertentie BOTERSTR.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 3