LIJNBAAN BIJ BINNENWEG KRIJGT PLEIN-KARAKTER Plan van de Kunstkring voor cultureel centrum i Militair schuld aan dood vafl twee jongens ten laste gelegd Rotterdam heeft plannen klaar voor coöp. werkgemeenschap RIVIERTIJDINGEN Dick Tiger kranfenbezorgers(sters) a STOOMVERVERU VERHOEFF Goede bijverdiensten! enige huishoudelijke krachten een werkster Jazzkelderlezingenzaal en expositieruimte Opbrengst collecte Wereldmissiedag stelt teleur Ongeluk aan Carnissesingel Drie weken geëist Voorbeeld van Eindhoven vindt navolging Werken in vrijheid voor gepensioneerden wereldkampioen middengewicht UITSLAGEN va» biljartwedstrijden «itSl5 in de open lu pagina Fullmer verslagen - 1__ HOOGOVENONDER- ZOEK KOSTTE 552.000,- WINTERMANTEL NIEUWE M0DETINT Prijs 11.50 THEATER FRACASSE, de onoverwinnelijke R0CC0 EN ZIJN BROERS MAG IK DEZE DANS VAN U GEROUTINEERD CHAUFFEUR PAKHUISPERSONEEL (m. en vr.) ADMINISTRATIEVE KRACHT GEPENSIONEERD PERSOON verkoopster in de schoenenbrcinche leerling-verkoopster leerl.-verkoper c.q. adsp. sous-che« HET NIEUWE DAGBLAD WOENSDAG 24 OKTOBER 1962 6 ROTTERDAM, 24 okt. De af ronding van de Lijnbaan, het ge deelte tussen de Van Oldenbarne- veltstraat en de Binnenweg, gaat anders worden, dan men zich dat aanvankelijk had gedacht. Was het oorspronkelijk de bedoeling de Lijnbaan te verlengen in dezelfde geest als het reeds bestaande ge deelte, thans zijn de architecten v. d. Broek en Bakema, de ontwer pers van de Lijnbaan en de dienst van stadsontwikkeling gekomen tot de gedachte, op de plaats van het oude Coolsingelziekenhuis een plein aan te leggen. Dit plein vindt dus aansluiting bij het bestaande deel van de Lijnbaan maar wordt afgesloten* van de Binnenweg, eigenlijk met een luifel, zoals die ook elders in de Lijnbaan zijn aan gebracht, maar deze luifel wordt „onderbouwd". In de ruimte die aldus ontstaat, stelt de Rotterdam se Kunstkring zich voor, een nieuw kunstcentrum onder te brengen. Zwaartepunt Uit nood geboren Leden akkoord Rol van gemeente .vC Laat NU uw in de verven. voor de middag- of namiddaguren. Sla bij het lezen de advertenties niet over H00GSTR. 2a SCHIEDAM TEL 68808 musketier nyaufCOpe9^ k"eruren 14 j. REV0LVERDAMP IN TUCSON Het centrum zal drie verdiepingen krijgen: een onder straathoogte, een op straathoogte en een bovenverdieping. Via een tunneltje met een roltrap kan men de op de laagste verdieping gele gen ruimten bereiken niet alleen, men kan er ook door van de Binnenweg op de Lijnbaan komen en andersom. De reeds bestaande panden van Ter Meu- len en De Klerk worden doorgetrokken en vinden aansluiting op de nieuwe be bouwing. Op de kelderverdieping heeft men, gezien vanaf de Binnenweg rechts (achter de Klerk dus) een jazzkelder gedacht en links een zaal voor lezin gen, cabarets enz., waarbij men denkt aan een hydraulische installatie, die de vloer zowel in hellende (voor films) als in horizontale stand kan brengen. j Op de begane grond wil men, opnieuw links een bodega inrichten en rechts verkoopruimte, waarin men bij voorkeur een kunsthandel, een kunst boekhandel en bijvoorbeeld een disco theek zou willen onderbrengen. De bo venste verdieping wordt over de ge hele breedte expositiezaal. Mèri hodiJt verder te bereiken, dat het pleintje een zwaartepunt gaat vormen ïrl de Lijnbaan. Tentoonstellingen van beelden kunnen er een iets aantrekke lijker opstelling krijgen dan in een rechte straat en voorts zou het plein, in het kader van bepaalde activiteiten voor demonstratieterrein kunnen dienen, bij voorbeeld voor dansen. Van de Oldenbameveltstraat af ge zien krijgt men links, inspringend bo venop de winkelbebouwing, hoogbouw waarachter een parkeergarage. Rechts krijgt men hoogbouw, met op de bega ne grond winkels en in de hogere ver diepingen woningen en kantoren. Midden op het plein komt laagbouw, waarin (een winkel(s) wordt (orden) ondergebracht- De plannen voor de hoogbouw aan de zijde van de Coolsingel zijn nog maar globaal. Aan de zijde van de Karei Doormanstraat vindt de hoogbouw in vorm en omvang aansluiting bij de reeds bestaande flatgebouwen. Er achter komt een parkeerterrein. Het nieuwe centrum is behalve door het tunneltje, bereikbaar via een gale rij langs het pand van Ter Meulen en via ingangen tegen de hoogbouw aan de zijde van de Karei Doormanstraat, zowel vanaf het pplein als vanaf het par keerterrein. Het plan voor het kunstcentrum ls reeds tamelijk gedetalleerd gereed en eigenlijk is dit geboren uit de nood, waarin de Rotterddamse Kunstkring zich thans en reeds jaren be vindt. Tijdens de ledenvergadering gis teravond, waar de heer Bakema zijn toelichting op het ontwerp gaf, schet ste de voorzitter van de Rotterdamse Kunstkring, de heer dr. L. J. Pieters, de gang van zaken in de bijna 70 ja ren van het bestaan. Sinds 1951 be zint men zich reeds op het nut en de doelstellingen van de vereniging. Op diverse terreinen (toneel) hebben an dere instellingen de taak van de Kring overgenomen. Wat de recitals betreft, zal dat gebeu ren, als het nieuwe concertgebouw ge reed is. Op het ogenblik valt dan ook de nadruk op exposities, waarin Rotter dam altijd nog ten achter staat bij Am sterdam, Den Haag en Eindhoven. Die achterstand is niet meer op te vangen door de amateuristische werkwijze van vrijwilligers. Ook op het terrein van le zingen, cabaret e.d. is een deskundige aanpak in deze tijd vereist. De vraag is dan ook gerezen, of de kring op de huidige wijze moet doorgaan met als uiterste consequentie langzaam afster ven, dan wel of de bakens verzet moe ten worden. Het Kringbestuur voelt voor het laatste, nu het getij in Rotterdam is verlopen, waar het betreft het berei ken van het publiek in kringverband. Het inweven van de kunst in de dage lijkse gang van zaken wordt meer en meer gewenst en zo is men op de gedachte van het kunstcentrum geko men: een ruimte in het centrum van de stad „zonder drempel". Een com missie van advies is ingesteld en de reeds genoemde architecten hebben de plannen, die tot nu toe bij de gemeente een gewillig oor hebben gevonden, uit gewerkt. „In het nieuwe centrum moet dag en nacht iets te doen zijn", aldus de voorzitter, die over de functie, die de kunstkring in dit geheel van activi teiten gaat vervullen nog weinig defini- teif kon zijn. Het ziet er naar uit, dat de kring zal voortleven als een soort organisatie „Vrienden van het kunst centrum,, en als zodanig nauw betrok ken zal blijven bij het beleid. Er zal evenwel een directeur aangesteld wor den voor de dagelijkse leiding. Bij acclamatie gingen de leden akkoord met de in dit verband gedane voorstel len: medewerking te verlenen aan de bouw van een nieuw cultureel en recre atief centrum, in overleg met de gemeen te: het bestuur te machtigen het her bouwfonds voor de muur 14.500) te bestemmen voor het ontwerpen van het centrum en het bestuur te machtigen, het gebouw van de vereniging aan de Witte de Withstraat te vervreemden ten behoeve van de bouw van het nieuwe centrum. De daartoe benodigde statu tenwijziging zal te zijner tijd aan de orde komen. De kosten van het project bedragen 2 a 3 miljoen gulden. Men hoopt het over twee tot drie jaar gereed te hebben, maar dit is mede afhankelijk van de tjjd van aanvang, die door de bouw van de parkeergarage aan het Schouwburgplein, zoals bekend, wel enige tijd verschoven zal worden. Voor de financiering denkt men een beroep te doen op de gemeente, ofwel opdat deze een lening zal verschaffen, of wel opdat de gemeente zelf tot inves teringen overgaat. De gemeente zal ook verzocht worden de jaarlijkse ex ploitatietekorten voor haar rekening te nemen. Met de machtiging van de leden als ruggesteun, zal er door het bestuur overleg gevoerd worden, om wat dit betreft met de gemeente tot overeen stemming te komen. Iets definitiefs is hierover uiteraard nog niet bekend. DEN HAAG, 23 okt. Dank zjj de medewerking van de parochiële direc teuren is reeds van 883 parochies meer dan de helft de opbrengst der collecte op wereldmissiedag bekend: 562.200,- dit is 18 procent minder dan het vorig jaar. De afronding van de Lijnbaan, zoals die volgens de nieuwe plannen zal worden. Blok 1 op de maquette is de hoek van de Bijenkorf: 2 de „uitlopers" van de reeds bestaande Lijnbaan; 3 de reeds bestaande hoogbouw. Aan de overzijde van de Van Oldenbameveltstraat 5 de ge plande hoogbouw met daarachter (4) een parkeergarage6 niet geheel zichtbaar) het pand van De Klerk, dat aansluiting vindt op de winkels naar de Van Ol- denbarneveltstraaf; 7 het pand van Ter Meulen viet links van het pand de reeds gedeeltelijk bestaande galerij, die men wil doortrekken naar een ingang van het nieuwe kunstcentrum; 8 nieuw geplande hoogbouw. Wat het centrum zelf betreft: 9 en 10 de ondertunneling met toe gangen naar de diverse ruimten en mede bedoeld, om van de Lijnbaan naar de Binnenweg en andersom te kunnen komen; 12 nog twee ingangen met expedi tiehof, bereikbaar vanaf het ach ter de hoogbouw komende par keerterrein. Een steegje tussen „brug" en hoogbouw vormt nog Tenslotte 11 een op het plein Tenslotte 11 een oc het plein gedacht blokje winkels, dat weer aansluit bij de reeds bestaande Lijnbaan. hobby's gaan wijden, c). Zij die zich niet Fhilipsfabrieken in Eindhoven is men rond drie jaar geleden gestart met de eerste coöperatieve werkgemeenschap voor gepensioneerden in Nederland on der leiding van prof. Ir. F. M. Roeterink, oud hoogleraar van de Technische Hogeschool in Delft. In verband met het feit dat thans in Rotterdam pogingen worden aangewend (evenals in Amster dam) om tot een soortgelijke werkge meenschap te komen, heeft prof. Roelerink tijdens een bijeenkomst van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Rotterdam, over zijn ervaringen gesproken. De hoogleraar stelde vast, dat er drie categorieën gepensioneerden zijn: a). Zij die zich tevoren geheel op hun nieuwe situatie hebben geprepareerd, b). Zij, die zeggen dat het gelukkig is, dat het wer ken is afgelopen en die zich aan hun liOBITH, 23 OKTOBER 1962 Gepasseerd en bestemd voor: DUITSLAND: Leonidas 5, Broere; Hansa 11. Kuhne; Deana, Neijenhoff; Sequania, Neijen- huizen; Karla Ronnebaum, Siebert; Konings berg, Vonderschmitt; zlyto 2. Vissers; Geul- strooan, Schreuders; Salf 8, Hertog; Kreta, Neij- en&ikkens; Cuba, Valk; Amstelland, IJkel- stam; Zwarte Stroom, Smits; Doria, de Bruin; Juste Tempore, Lebbing; Gallus Union 11, Wol Voorthuizen, Bultjes; Johanna, Derksen; Alja, Sipsma, Trouwe Hulp, Sipsma; Tijd is Geld, Huyteaiberg; Pro Rata. Bastiaansen; Spes, Mul der; Energie 5. v. Bon; Alrik, Woub; Anle, Oort; Adriaan, Raaymakers; Aluminia, Lem- me; Dubissia, Kreuze, Erna Ronnebaum, Ren ner; Margaretha, Versyp; Wilheimina, v.d. Werf Houje, Bruins; 2 Gebr., v. Leeuwen; Nomadisch Vos; St. Petrus Canisius, Peters; Gewi, Blok; Jelja«n, Smedeman; Labor, Wendt; Clajo, Pik; Fide«, Verwoert; Henmar, Verwoert; Esso Wiesbaden, Treske; Rosette, Cuyt; Corrie, v. Putten; Fraroja, de Roef; Unica .Raidt; Art. weel, v. Waal; Leendert, Rijkers; An ja. Huis man; Florentinus, Verhoeven; Pieternella, Ur- sinus; Mannesmann 32, Platz; Rheinstahl 10, Haack; Mannesmann 31. Lutterbach; Man nesmann 2, Kremp; Malm 15, Allwoeder; H. Kurier 55. Noe; Hibernia, v. Gimst; Armenia, Peters; Silani, Lanser; Presto, Lastdrager; Dwaal ik wacht u, v. Damp Risico, Uyen; Alma, Atma; Witoia, Pols; Ramsdiep, Hart. mann; Emanuel, Dijk; Disponibel, v.d. Veen Eben Haezer, Taekema; Mar The, Nout; Jo hanna, Sanders; Sema, Draayer; Harsjan, Drenth; Marth a2, Nout; I.V.G. 6, Frommer; Apulia, den Dikken. BASEL: Almandin, Hees; Veronica, Gimpert; Schwarzhora, Olieslagers; Express 69, Maes- sen; Moby Dick, Guddena, Argovia, Verduyn. HAN8WERT, 28 OKTOBER i962 Gepasseerd en bestemd voor: ROTTERDAM: Stad Amsterdam 1, Korstan- e; Dordrecht 4, Bruinsma; Trio, de Kunder; Mergus, v.d. Vliet; Stad Amsterdam 8, de Poor- tere; Stad Amsterdam 3. de Jonge; Dordrecht 8, Zwaluwa; Flamingo, van Ertvelde; Escotia, van Ertvelde; Porzana, v.d. Putte; Alcatia, Bosman; Furka, Dung; Broedertrouw, Broe ken; Spes Salutis, Muller; Telegraaf 5, de Bue; Achernar, v.d. Laan; Capo, Westerbeek; Cha teau Monrose, de Vries; Andrea, Richter; KERKDRIEL: Corma, Ruitenberg; Wifra, Ver sluis; Albatros. Versluis; Rupelzoon 1, Maes; Mathllde. de Haan; DORDRECHT: Santa Pé, Wijckmanep Nadtne, Bakeland; Servus, Lee mans; Le Rh in 281, Schwein; Chatea Coutet, van Hetseren; SLOE; Horate, Pasveer: Oovert, de Bruin: DLEFT: Neeltje, Gh 11 «sela; Mar tha Antoinette, de Bruyne; Luctor, Verkammen: UTRECHT; bete Gebroeders, v.d. pias; ZWIJNDRECHT: Alvracht 5, Koolmans; EM- PEL: Maria, Buyks; AMSTERDAM: Fiducia, Schram; Lunor, Hengen; Vertrouwen, Visser; BOMMEL: Arnold van Zwol; Paulina, v. Zwol. ZALTBOMMEL: fony, de Vries; GRONINGEN: Revenir, Raukema; BEVERWIJK: Spes 2, Zuid- dam; HARCULO. Jophl, van Duynen; ARN HEM: Suzanna M„ Oudenbroek; NIJMEGEN: Anna Mureau. DUITSLAND: Pax Mea Everaert; Esso Er langen Friedrich; Ribra v.d Vliet; St. Anto. nlus van Megen; Salf 14 Séllenslagh; Salf 22 Verhoeven; Rheinunion 22. de Boef; Christal Vernes; Ibis, Stoop; Norma, van Yk; Jose phine, de Bruyn; Carina, van Nieuwenhuizen; Factotum, de Vries; Lyto 7, Feenstra; Eil- tank 7. Novack; Eiltank 8. Joosten; Pam 19. Rijnbeek; Geziena Buisman, Vos; Opattn, Westermann. BASEL: Bellinzona, Gaaeler: Bodio, Beek man; Parana, Mohiberg STRAATSBURG: Brïllant, Weltz. ODENSE: Dubhe, Smeltekop BELGIE: Fluviale 53, Engels; Golgotha, Lenssens; Hermann Wenzel, Hoffend: Herman Kellermann, Geils; Ariane, Somers; Achtlle, Blommaert; Navexmotor 12 Heimans; Johan na, Driessen; Marathon, Scholer; Spes, Bergs- ma: I V G. 10 Szczpanski; Express 58.Vermondt Gean, Faber; Kritpik, Kieboom; Adrianto, Bosma; Maja, Qrlep; Leontlne, Wiardi; Raab Karcher 101, Lingenp Indus. Pedrazzi; Leontlna, de Rover; Maja, Klein; stromeyer 10, Kapp; Beveland van Drie); Linus 1, Ver schure: Madeleine. Roeberding; Marelo, As- not; Brenntag 2, Redier; Intergratie. Kooy- mans; Neuchatel, de Vos; Telegraaf 4, Lam- brechts; Iona, Verhey; Jan, v.d. Ven; Rhe- nus 81. Stromeyer; Juliet M., Radeke; Peter, Schwarz: Express 286. Zimmermaan: Topper. Schipper: Taling, Vleugel; Cornells Verhulst; Corma, Verhulst; Tonga, v.d. Sarde) 'Wessel Wijnen :Marla Judith 2, Hartog; Fluviale 27. van Schijndel; Jadi, Hovestadt; Nova Cura, Ho- vestadt; Avanti, Hovestadt; Purfina 33, Boer; Ambulant, van Weelden; Coöperatieve 1. Kant; Coöperatieve 3, Martens; Repos Aiileirs, Kor net; Bonafide, Hovestadt: Rubens, Vlot; Schel, deboord Verhelst; Rupel, Stolk: Vuleaan 104, Cornelisée: Koophandel, van Luik; Dordrecht 12. v.d. Bosch; Rijnschelde 22, de Haan: Stel. vló, van Westen; Annie, van Dam; Confiance, Broeken; De tijd zal 't leren, de Rijder; B.P. Holland 27, Smeltekop: Animo, Deelstra; Rijn- schelde 17. de Volder; Yssel, de Jong; Olten, ten Haaf; Beta, de Regt; Citerna 43, Lagauw; Propania, v.d. Meer; Alancy. Heyntjes; Ger. co. Verhulst. tVuta, Michlelsen; Amstel 15. Gro newoud: Butania 2. Mol; Amstel 8. Heyboer; Volkerak, Brusse; Citerna 32, Pieters; Suzy, Mo reus. Solvent Carrier, Praet; Turquoise, Huyxenp Shamrock, Rood bol; Bastogne, Ver bist; Tjerk Hidden, Kirott: Koopvaart nas. Bterc Koopvaart 23, Blende* Autania. voldoende hebben voorbereid en voor wie de leegte en ook vaak de onverwach te eenzaamheid als een schok komt. De eerste twee categorieën redden zich zelf wel. Van de derde categorie is het sterftecijfer in het eerste jaar van de pensionering opvallend hoog. Om deze te helpen is de coöperatieve werk gemeenschap voor gepensioneerden (van Philips) opgericht, waarbij uitgegaan is van een aantal grondstellingen. Ten eerste dient de opzet sociaal en econo misch verantwoord te zijn. De gemeen schap moet zichzelf dus kunnen bedrui pen anders krijgt het zelfrespect van de deelnemers toch een deuk. Een conflict met de werkende generatie moet ver meden worden (geen concurrentie): de arbeidstijden moeten kort zijn. Het werk moet conjuctuurongevoelig zijn. Dit leidde ertoe als werkobjecten in de eerste plaats modelbouw, in het bijzon der onderwijsmodellen, te kiezen. De gemeenschap moet onder het teken van de „gelijkheid, vrijheid en broeder schap" staan. De gelijkheid betekent, dat ledereen dezelfde positie heeft In het ge heel, al zal hij zijn plaats kiezen op grond van zijn vroegere werkzaamheden. Ook de beloning ls volkomen gelijk. De vrijheid betekent, dat niemand verplicht is iedere dag te komen. Als de kleinkin deren over zijn of het is mooi visweer, gaat men zijn gang (absentisme 13 pro cent). De broederschap wordt bereikt door de samenwerking in één ruimte en het voortdurend vriendschappelijke on derlinge contact. De werktijden in Eindhoven zijn 3 uur per dag bij een 5-daagse werkweek. Er wordt dus of 's morgens of 's middags gewerkt naar eigen keuze. De werkge meenschap in Eindhoven heeft een grondkapitaal van 140.000,Er werken 180 gepensioneerden en de omzet was in het afgelopen jaar 200.000,waarvan 100.000.— aan kosten afging. De rest 100.000,— is gelijkelijk onderling verdeeld. Iedereen ontving 1,per werkuur plus een „dividend". Dit divi dend bedroeg het eerste jaar zeven cent per werkuur, hét tweede jaar vijftien cent en dit jaar vermoedelijk nog meer. De orderportefeuille stroomt namelijk over zo deelde de hoogleraar mede. Prof. Roeterink zei, dat de werkge meenschap daarom zo belangrijk is, omdat zjj de gepensioneerde het ge voel geeft toch nog nuttig te kunnen zijn, zijn eenzaamheid wegneemt en met dit alles zijn psychische en daar door ook lichamelijke gezondheid be vordert. Volgend jaar zal de gemeen schap een ruimere basis krijgen en zich niet meer beperken tot gepensioneer den van Philips. Alle gepensionneerden uit Eindhoven kunnen dan opgenomen worden. De werkplaats zal daartoe ver groot worden. In Nederland is sinds 1900 de bevolking verdubbeld, maar het aantal bejaarden verdrievoudigd. Negen procent van de Nederlandse bevolking is de 65 jaar ge passeerd. In Rotterdam zijn de plannen tot het stichten van een dergelijke gemeen schap reeds een heel eind gevorderd zo bleek uit mededelingen van mr. M. A. H. Snoek, secretaris van de So ciale Raad en de Commissie voor be jaardenzorg. Men heeft in het ver zamelgebouw in Rotterdam-Zuid een goede ruimte gevonden om als werk plaats in te richten, gunstig ook al daarom, omdat het bij het eindpunt van de metro ligt en de bejaarden dus t.z.t. gemakkelijk hun „werk" kunnen bereiken. De gemeente heeft zich bereid ver klaard deze werkplaats in te richten en bij te dragen tot het stichtingskapitaal. De stichtingsakte ligt al bij de notaris en de orderwerving is al aan de gang. Zelfs is al een goede bedrijfsleider ge vonden, een gepensioneerde. De Rotter damse werkgemeenschap zal voor de gehele burgerij (mits gepensioneerd) open staan. De gemeenschap die in Am sterdam in voorbereiding is, sal voor lopig geheel door de gemeente worden georganiseerd en ook uitsluitend gepen sioneerd gemeentepersoneel aantrekken Blijkt .de opzet een succes, dan zal de kring waarschijnlijk verwijd worden. SAN FRANCISCO, 24 okt. De Ni- geriaanse bokser Dick Tiger heeft dins dagavond in San Francisco de wereld titel middengewicht, versie van de World Boxing Association, op z)jn naam ge bracht. Hij behaalde een verdiende pun- tenoverwinning op de Amerikaan Gene Fullmer. Zowel de scheidsrechter als de beide juryleden wezen Tiger als winnaar aan. Arbiter Frankie Carter kende tien van de vijftien ronden aan de Nigeriaan toe, De jury-leden kwamen tot 75 en 95 in het voordeel van de nieuwe kampioen. Al in de tweede ronde kreeg Fullmer last van een wond boven het linker oog. Aan vankelijk hield de Amerikaan stand te gen de vaak furieuze aanvailen van zijn tegenstander. Toen in de tiende ronde de titelhouder ook boven het rechter oog een bloedende wond opliep, was de strijd in feite beslist. De overwinning op Fullmer was de achtste zege van de 33-jarige bokser uit Nigeria, die in 60 gevechten 46 maal won, twaalf nederlagen leed en tweemaal tot een onbeslist kwam. Ongeveer 12.500 toe schouwers woonden het gevecht bij, dat in de open lucht werd gehouden. Fullmer verdedigde zijn titel voor de achtste maal, wat een „wereldrecord" voor de middengewichtklasse is. De World Boxing Association is het leidinggevende lichaam in Azië, Zuid-Amerika en de meeste Noordamerikaanse staten. In de staten New York en Massachusetts en in Europa wordt de Amerikaan Paul Pender, die op 8 april van dit jaar d« Brit Terry Downes versloeg, als wereld kampioen middengewicht beschouwd. (Van onze speciale verslaggever) ERMELO, 23 okt. Op zaterdag 5 mei j.l. omstreeks twaalf uur 's middags ge beurde in Rotterdam Zuid een ongeluk dat aan twee jongetjes, resp. acht en elf Jaar oud, het leven kostte. De heide jon getjes, aldus bleek kort na het ongeval, hadden gespeeld met een scherpe hand granaat. Zij hadden ermee gegooid maar plotseling was het projectiel op de grond gevallen en ontploft. De achtjarige Leen Burghout, die de granaat het laatst in zijn handen had, was op slag dood. Zijn vriendje, de elfjarige Henk Hendrikse, werd zwaar verminkt naar het ziekenhuis gebracht, maar overleed aldaar kort na aankomst. Al spoedig bleek, dat het projectiel door de beide jongens uit het water was gevist. De politie meende aanvankelijk dat de granaat afkomstig was uit de munitiebunker aan het Waaltje, maar na een nauwgezet onderzoek in samenwer king met de Koninklijke Marechaussee bleek dat de herkomst in een geheel an dere richting lag. Uit het onderzoek bleek namelijk dat het projectiel door een 20-jarige dienstplichtige militair uit Rotter dam in het water aan de Carnisse- singel was geworpen. De soldaat, die is ingedeeld bij de munitie-compag nie van de technische dienst, had de granaat uit het munitiedepot gesto len in de veronderstelling dat het een z.g. rookgranaat was. Toen hij thuis zijn vergissing be merkte, was hij bang geworden van het voorwerp en had hij er zich van willen ontdoen. Hij had het in de Carnissesingel geworpen in de ver onderstelling dat de schadelijke invloed dan wel door de inwerking van het water verloren zou gaan. Vanmorgen stond de betrokkene te recht voor een gemobiliseerde krijgs raad te velde, die thans zitting houdt in de legerplaats Ermelo. Hem werd grove schuld aan de dood van de twee jongens ten laste gelegd, subsidiair diefstal. Nogmaals herleefde de tragische af faire. Verdachte had met twee kamera den uit de legerplaats De Wittenberg" waar hij gestationeerd is, afgesproken om bij de eerstvolgende munitiebevoorra ding in het depot in Hoenderlo een paar zogenaamde rookgranaten te stelen, want „daar kon je op Oudejaarsavond of op Kerstmis zo'n lol mee hebben". Zij had den hun plan nog diezelfde week ten uit voer gebracht, maar inplaats van rook granaten namen zij, zonder het zelf te weten, scherpe handgranaten mee (de kartonnen verpakking verschilt op het eerste gezicht niet erg redactie). Toen de verdachte thuisgekomen het voorwerp goed bekeek, bemerkte hij zijn vergissing. Hij wilde het projectiel on middellijk kwijt. Aanvankelijk was hij van plan het zelf tot ontploffing te bren gen in de Waalhaven, maar daar hij de uitwerking van de granaat niet kende, besloot hij het projectiel maar in het wa ter te gooien. Samen met een vriend wierp hij de granaat op vrijdagavond 4 mei toen het donker was vanaf zijn fiets ir. de Carnissesingel. Zonder er verder naa- om te kijken, reed hij snel verder. Het projectiel, dat in de waterdichte kar tonnen verpakking zat, bleef echter drij ven en werd de volgende dag door beide jongens uit het water opgevist. Vanmorgen verklaarde verdachte, even als hij eerder reeds had gedaan, dat hij zich niet bewust was geweest, wat er mee zou kunnen gebeuren. Volgens hem zou de granaat, die nogal zwaar was, on middellijk zinken. De president zei te moeten toegeven dat het gewicht van het projectie) inderdaad niet de indruk gaf te zullen blijven drij ven, „maar", aldus opperde de auditeur militair, luitenant-kolonel mr. J. Alberda. in zijn requisitoir, „waarom dan niet even de proef op de som genomen en het eerst even geprobeerd of waarom bent u niet even blijven kijken of het voorwerp in derdaad zou zinken? Dit verwijt ik u na melijk wel, al kan ik u de grove niet ten laste leggen. De auditeur-militair achtte js schuld niet bewezen en vroeg het subsidiair ten laste gelegde, „jj stal van een handgranaat, drie gevangenisstraf met aftrek vanfl voorarrest van vier dagen. Tegels beide kameraden, die eveneens handgranaat hadden gestolen ulLgC' depot, werd ook drie weken geV nisstraf geëist. Zij hadden het projectiel tievelijk in Dordrecht en in Den in het water gegooid. In Den Haas een meisje de handgranaat er nn vist en hem opnieuw in het water worpen. Later had men noch va handgranaat in Dordrecht noch die in Den Haag verder iets geZ1 ROTTERDAM, 24 oktober. Als in de raadsvergadering van 8 november de verklaring van burgemeester mr. G. E. van Walsum over de Hoogovens op Rozenburg in behandeling komt, tot welke behandeling in de voorlaatste raadsvergadering reeds werd besloten, zal de raad tevens moeten beslissen over de goedkeuring van een aanvul lend krediet van f 122.000,Het onderzoek naar de mogelijkheden tot vestiging van een hoogoven- en staal bedrijf heeft namelijk meer gekost dan het aanvankelijk daarvoor beschikbaar gestelde bedrag van 430.000, Zoals bekend is het onderzoek in gesteld door de United States Steel Corporation, de Société d'Economie et de Mathématique Appliquées en de Société Frangaise d'Etude d'Instal- lations Sidérurgiques. De beide Franse bureaus hebben het werk niet tegen de aanvankelijk voorgestelde bedragen kunnen verrichten. Nu de studie be ëindigd is, blijkt, dat de uitgaven, met inbegrip van de aan 't onderzoek ver bonden reiskosten in totaal 552.000, bedragen. In overleg met de commissies voor het Havenbedrijf en voor de Financiën hebben B. en W. goedgekeurd, dat voor het onderzoek een hoger bedrag zal worden uitgegeven, in het vertrou wen dat de raad zich hiermee zal kun nen verenigen met begrip voor het feit, dat de kredietversterking niet eerder is aangevraagd. Discussie over de hoogovenkwestie op een eerdqr tijdstip Zou namelijk ongewenst geweest zijn. zeggen B. én W. De verklaring van de burgemeester is ter vergemakkelij king van de discussie, in haar geheel bij het voorstel gevoegd. In deze ver klaring werd het voorstel tot verster king van krediet reeds aangekondigd als aanknopingspunt voor de discussies. ROTTERDAM, 23 okt. De in de derde ronde van de biljartcomP ,f tie zijn: Hoofdklasse: Crescendo-SP0^: 4550 24; Stokvis 1-Animo 6082 y No. Trumps-Insulinde 1 5986 0—8' p* S. 1-Vuleaan 1 81—93 1—5; Pechvogf.1. 1 Witten 76—88 1—5. Ie klasse A: Ted", WEK 1 41—91 0—6; BBM-Insulinde 62 1—5; KBNN-Vuleaan 2 39—lp t' ONA-HOBO 46—65 0—6. Ie klaTst/ Tediro 1-Sch. Aas niet op tijd ontv.. g huis 2-Americano 1 6371 24; Nass 2 reeds opgegeven; Radar-I"8" jjef 3 47—58 1—5. le klasse C: Stokvis l0?: kei 1 29—92 0—6; Tediro 3-Opwaarw 55 60; Blaauwh. 1-Zuidw. 1 niet V ontv.; MA SC 1-GDKS 38—102 0-"'tad' klasse D: Tediro 2-Pago 5476 0—f'cVt huis 1-BRP 95—66 6—0; Tediro 5;: 42—82 0—6; Hillevos-BBHS 94—7* e A' H &P 1-Nass 1 68—85 0—6. 2e kj»?,' s J' Stokvis 5-Berkel 2 56—100 0—6; Insulinde 8 37—67 0—6: S.V.S. 4-v"<L6; 3 42—76 0—6; SRA 2-Insulinde 5,3 4 33. 2e klasse B: Stokvis 4-Stad) u_ 44—77 0—6; Zuidwijk 3-Americano o? 69 13; Blaauwh. 3-Zuidwijk 6 L-»' tijd ontv.; SRA 1-Insulinde 4 2e klasse C: Stokvis 3-Berkel 4 0—6; Zuidwijk 5-WEK 2 41—51 Blaauwh. 2-Americ. 4 niet op tijd „p-1 SRA 3-Insulinde 7 73—42 6—0. 2e D: Tediro 6-Berkel 3 56—83 0—6; huis 5-Americ. 2 3162 06; BlaaU Zuidw. 2 niet op tijd ontv.; MASC jS9' j oq .92 o6. 3e klasse A: Sto» 4-StadhUgV caan 4 23 Berkel 5 38—62 0—6; SVS 6-Vulc"' a" 60—80 0—6; SRA 5-Verolme 2 V en dus 6 strafp. 3e klasse B: Sto .c Berkel 6 85-49 6—0; Zuidw. 7-A"f' S 44—81 0—6; Blomaa-Vulcaan 5 4=, 3" 0—6; Kollos 4-Insul. 10 72—28 klasse C: Tediro 8-Americ. 7 Stadhuis 6-Zuidw. 9 77—46 6—0; Nass-4-56-1,60 2-4. Sejtlasse D: Sto'V WEK 5 42—55 0—6; Stadhuis a"A?, frAj 27-49 0—6; H P 2-Niss 5 83-5*^0 WEK 5 16^60 42—5 -uis 8;A «e 6^i (K?; 3e klasse E: Stokvis 8-StadhuiS 7 06; Kollos 2-Zuidw. 13 91 MASC 3-Nass 6 80—37 6—0; SRA J. 0 olme 3 20—94 0—6. 3e klasse F: Tea WEK 3 84—64 6—0; SRA 7-Verolme 44 3—3; SVS 5-Vuleaan 6 40—8° SVS 7-Zuidwijk 12 werd uitgesteia Op 29 oktober 1962 hoopt onze lieve Dochter Zuster MARIA EDGARDA (Annie Bronsgeest) haar 25-jarig professie- feest te vieren. Receptie 11 november van 16.00 tot 17.30 uur, West kruiskade 12, Rotterdam. Haar dankbare Ouders en familie Schiedam, Oosterstraat 11. Fabriek: Singel 142, tel. 69929 Singel hoek Oostsingel 2, Colijnstraat 22, Tel. 68924. Aflevering binnen ongeveer 14 dagen Gratis afhalen en thuisbezorgen HET NIEUWE DAGBLAD (NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN^' Dam 18, Schiedam, vraagt enige nette Dit is ook iets voor scholieren. Leeftijd minstens 14 jaar. <llcK JEAN MARAIS in een stoutmoedig ridderverhaal 8 vrijdag - zaterdag 2, 7, 9.15 uur zondag-matinees 2 en 4.15 uur - Cinemascope in kleuren I* j. Alain Delon - Claudia Cardinale - Renato Salvatori in het schokkend en realistisch filmwerk maandag, dinsdag, woensdag 2 en 8 uur SEX HUMOR MYSTERIE BRIGITTE BARDOT HENRI VIDAL donderdag 2 en 8 uur. In kleuren 18 j. slechf vnl.J) to.». OM' t„m.o Vow IroMon. hmbbmr*. mntovoorb M. COHN'S WIJN- EN SPIRITUALIëNHANDEL N.V. vraagt voor spoedige indiensttreding in bezit van alle rijbewijzen. Wegens uitbreiding Voor onze afdeling expeditie leeftijd ca. 20 jaar. voor archief- en andere lichte bezigheden. Hoog loon. Prettige werkkring. Uitstekende sociale voorzieningen. Vrije zaterdag. Aanmelden Willemskade 1, Schiedam, telefoon 64710, toestel 3 of 5. S Wij zoeken voor direct rweede Gehuwd geen bezwaar. BATA Hoog loon en goede sociale voorzieningen- 5-daagse werkweek. jjpA®* HOOGSTRAAT 111 SCHI ^In de DR. NOLETSTICHTING kunnen geplaatst Worden Voor de ochtenduren: Sollicitaties te richten aan de Adj.-direlctrice.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 6