Voorstel van Oe Thant vindt weerklank I S handhaven Cuba-blokkade Russen zenden geen wapens DE LINIE" OPGEHEVEN Waad toneel van felle woordenstrijd Indië - Onna ZORIN: Geen represailles in BERLIJN AVRO-conflict verscherpt De bedrijfsleiding achter opposanten Ir. Doyer onthult van aardstralenkastjes Laijd van boer in Berkenwoude droog door onderbemaling MINISTER LUNS TERUG VAN VAKANTIE 1 Geen oplossing voor financiële moeilijkheden RUSLAND WIL BEMIDDELEN Op CUBA is de benzine schaars Het weer. Twee boerderijen afgebrand Barathea kostuums pïïrburg JUMPING AMSTERDAM (unhurt het L VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 24 pagina's 51ste JAARGANG No. 15275 n 1 januari 1963 169,50 Veiligheidsraad NEW YORK, 26 okt. (AFP, Rtr, UPI) Oe Thant, waarne mend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, begint vandaag afzonderlijke besprekingen met afgevaardigden van de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten en Cuba teneinde de crisis in het Ca ribische gebied door onderhande lingen tot een oplossing te bren gen. Dit is gisteravond door de Ver. Naties meegedeeld. Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie en president Kennedy zijn akkoord gegaan met Oe Thants desbetref fende voorstel. Maar Kennedy handhaaft zijn blokkade-maatre gelen jegens militaire bevoorra ding door de Russen van Cuba, hoewel Thant hem verzocht had die maatregelen ten behoeve van de onderhandelingen op te schor ten. Khroesjtsjev daarentegen doet wel een concessie; hij schort zijn wapenzendingen op, en gaat aldus onvoorwaardelijk akkoord met Thants „bestands-voorstel Functionarissen van het Witte Huis deelden later nog nadrukke- li-ik- mpo Hat de Amerikaanse noods in vierentwintig uur tijds cpge- "Jk mee> aat bouwd kunnen worden, en foto's van de- Boekarest" is welkom Stevenson, ge Amerikaanse afgevaardigdevertoont in de Veiligheidsraad de foto's, welke zijn land heimelijk heeft doen nemen van de Russische raket bases op Cuba, Links op de voorgrond aan de bankvormige tafel (zie pijl) bevindt zich de voorzitter, de Russische afge vaardigde Zorin, die ex,, slechts een minachtendë blik voor over heeft. (Ifelefoto) Kouder t£carn0 Wenen Duisbrnck xtorrie Geen bezwaar tegen KLM-lijn op Djakarta Na herstel diplomatieke betrekkingen over de Amerikaanse foto's MENSEN DIE EUROVISIE ZONDAG 28 OKTOBER Internationaal Concours Hippjque HET ZWITSERSE WERELDMERK Jnter nationale brigadegevormd? Dode en zwaar gewonde bij auto-ongeluk HET NIEUWE DAGBLAD 3? Uitgave van De Maasbode N.V., directeur J. Kuijpers; directeur-hoofdredacteur mr. W. A. M. v. d. Kallen; algemeen redacteur H. Paalvast. Kantoren: Rotterdam: Kortenaerstraat 1, tel. 135270>723^ girop^°948^°^a' maand en 0,62 per week. Delft: Oude Delft 97. tel. 23441 en 23792, giro 590944; Schiedam: Dam 18, tel. 66152, giro 590943; Vlaardingen: Oosterstraat 14 B, tel. 2539; Dordrecht: Wijnstraat 147, tel. 6121, giro 590946. Abonnementsprijs, 7,80 per kwartaal, ƒ2,65 per maa V.N.-ONDERHANDELINGEN OYER CUBA katholieke ]963 nil. Linie" zal na 1 januari Voor h-i "jeer verschijnen. Als reden de st;,.if, staken van de uitgave geeft financial "He Linie" op, dat voor de r®eds ia e moeilijkheden die het blad dieenrt 'Üd ondervindt, geen hevre- oplossing gevonden kon worden. In het bericht onder de kop ,,nog n Weken" gaat de redactie dieper °P de oorzaken van de achteruit- ng' waarbij o.m. de televisie ge- 'r>ernr\ wordt. Ook het feit dat de '*l"t in steeds duurder is ge- dr 'ei?-*1' Wat in de Prös niet tot uit- u "mg is gekomen, heeft een be- ngnjke rol gespeeld. Niet de abon- t«6 etaalt de krant, maar de adver- er er, en „De Linie" is buiten de ven 6 Str°°m van advertenties geble- W;!'"' ;V!ftde S't'intie uiet rooskleurig Xvrt-LKi' j mén de uiigave van het t«. jv ad zo lang mogelijk trachten vol is "Uden, omdat intussen hard gewerkt ka+i**". plannen een nieuw weekblad van té„ Hieke of christelijke huize op te zet- st'" Thans is echter komen vast te kadat binnen redelijke termijn geen |v"s bestaat op bedoelde vernieuwing. Va>ee is het besluit om de uitgave >,De Linie" te staken, komen vast e «taan. (Advertentie) Grijze kartigaren Kostuums van .gedistin- geerd-gladde Engelse kam- garens in de unieke House of England coupe. 2 tinten grijs: midden en donker. J 1 -rij, 2 of 3 knoops. Ook met vest en/of lange zij- De Amerikanen schijnen hun blokka de overigens met enige soepelheid te hanteren. De met spanning verheide ontmoeting tussen de Amerikaanse blok- kadevloot en een Russisch schip op weg naar Cuba vond naar eerst vele uren later uitlekte en vervolgens officieel be vestigd werd gistermiddag om een uur (onze tijd) plaats. Het ministerie van defensie deelde schriftelijk mee, dat een Amerikaans schip een Russi sche tanker aanhield, te horen kreeg, dat er voor de Cubanen slechts olie aan boord is (door Kennedy niet verboden waar) en dat de Amerikanen zich er van „vergewisten" dat er inderdaad olie aan boord was. Daarop mocht hel schip doorvaren. Later werd echter van goed-ingelichte, doch niet-officiële zijde verklaard, dat er geen Amerikanen aan boord van het Russische schip gegaan waren; kennelijk om de kwestie niet op de spits te drijven en dat het zich vergewissen van de juistheid van de Russische mededeling gebaseerd was op „andere inlichtingen". Officieel werd nog meegedeeld, dat „minstens twaalf" van de vijfentwintig Russische schepen, die teil tijde van de afkondiging van de maatregelen naar Cuba onderweg wa ren, lhans van koers veranderd zijn. In kringen rond de Amerikaanse re gering verluidt, dat men dq wense lijkheid overweegt om, voor het ge val de crisis niet zonder meer tot op lossing komt, de Sovjetbases op Cu ba door een bombardement te vernie tigen Zegslieden van het Witte Huis verklaren, dat men eerst afwacht, hoe de zaak zich ontwikkelt. De Russisch-Amerikaanse crisis om Cuba ontlaadde zich gisteravond in een zeer felle woordenwisseling tussen de gedelegeerden Stevenson en Zorin (laatstgenoemde tevens fungerend als voorzitter) voordat de zitting voor onbe paalde tijd verdaagd werd om partijen gelegenheid tot onderhandelen te bie den. Stevenson vertoonde foto's van de Russische bases, die naar hij zei, des- blokkade gehandhaafd blijft. zelfde plaatsen, voordat de Russen daar een basis van gemaakt hadden. Zorin verklaarde, dat deze foto's vuige verval singen waren en dat Stevenson loog. De Sovjet-Unie heeft in het geheel geen raket-bases op Cuba nodig, omdat de bases in eigen land de V.S. ook als het moet kunnen bestrijken. Stevenson, die Zorin niet zoals gebrui kelijk met „mijnheer de voorzitter" aansprak, maar met „mijnheer Zorin" MOSKOU, 26 okt. (UPI) Rusland heeft gisteravond voorgesteld te be middelen in het grensgeschil tossen de Chinese volksrepubliek en Indië. Rus land doet dit op basis van het aanbod van Peking onderhandelingen te ope nen zonder voorafgaande voorwaar den. Indië is echter van mening dat pas vredesonderhandelingen kunnen worden gehouden, wanneer de Chinese regering haar troepen terugroept uit het gebied waarop Indië aanspraak maakt. De Russische bemiddelingspogingen kwamen na een door de Indische am bassade in - Moskou bevestigd bericht, dat de Russische premier Khroesjtsjev boodschappen had uitgewisseld met Nehroe. NIEUW DELHI Chinese troepen hebben gisteren de in de bergen gele gen kloosterstad Tawang bezet en de verovering van deze stad wordt be schouwd als de grootste zege die China tot dusver op Indië heeft bevochten. Het Chinese persbureau „Nieuw Chi na" beweerde dat nog meer belang rijke dorpen en bergpassen aan de Ti betaanse grens in Chinese handen wa ren gevallen en dat de Indische mili tairen, die zich terugtrokken tot een politiek van verschroeide aarde waren overgegaan. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Ugere temperaturen overdag met jachtige tot matige wind uit noor delijke richtingen. Aanvankelijk bewolkt met op de meeste kaatsen regen. Later opklaringen, *haar ook in hoofdzaak in de kust provincies enkele regen- of hagel buien. ZATERDAG: Z°h: 7.24-17.23. Maan: 5.52-17.30. BILT, 26 okt. Er is een streep *ezet onder de droogteperiode die niet hstig herfstweer ruim drie weken Ueeft geduurd. Achter een stormde- D*essie hij Noorwegen stroomt met harde noordelijke wind koude lucht l,*t het poolgebied naar ons land. Tie temperatuur gaat belangrijk dalen fh.er zijn enkele gure regen- en hagel buien te verwachten. Aan de Schotse kust kwamen vanmorgen ook al enkele sneeuwbuitjes voor. Het komende week einde zal koud blijven met nachtvorst kans waarbij echter overdag ook zonni ge perioden zijn te verwachten Station: Weer regen tuiahuven regen ,mburS half bew. Stockholm zwaar bew. ÏSJQ licht bew. jwpenhagen geh. bew. Lonaen Amsterdam Brussel Nice Zurich Madrid Maliorca regen regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. mist mist geh. bew. mist zwaar bew. licht bew. regen zwaar bew. max. temp gisteren 14 14 14 12 13 11 17 14 14 13 16 19 14 8 12 14 14 21 20 22 26 mm. temp 9 12 11 8 11 10 14 12 1-2 9 12 12 5 5 3 9 -2 15 8 14 13 neersl afgel 24 uur 0.1 1 1 0 0 0 10 3 2 2 2 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0.1 NEETGUMERMOLEN, 26 okt. Vanmorgen vroeg is hier door nog on bekende ooizaak de kapitale boerderij, bewoond door de veehouder G. Mer- kus, geheel uitgebrand. De bewoners konden zich ternauwernood in veilig heid stellen. Zij werden pas wakker toen de boerderij reeds in lichterlaaie stond. De brandweren van Menaldumadeel, Marssum en de vliegbasis Leeuwarden bestreden het vuur en slaagden erin het woonhuis te behouden. De schuur en het achterhuis gingen verloren met de gehele inventaris waaronder een grole vooraad hooi, een tractor en vrij veel landbouwwerktuigen. De boerderij was laag verzekerd. VLAGTWEDDE, In de afgelopen nacht is de boerderij van de heer H Hebers te Jippingboermussel eveneens uitgebrand. Een land'bouwwagen, een trekker en de gehele korenoogst van dit jaar gingen verloren. De schade be draagt naar schatting 100.000 gulden. DEN HAAG, 26 okt. Deze week zou volgens enige persbureaus de In donesische minister van Luchtvaart, R. Iskandar, hebben verklaard dat Indo nesië er geen bezwaar tegen heeft, in dien de diplomatieke betrekkingen tus sen Nederland en zijn land hersteld zou den worden, te overwegen om de KLM toestemming te geven haar lijnvluch- ten op Djakarta te hervatten. De KLM kon dit bericht nog niet bevestigen. LONDEN, 26 okt. (AFP) Volgens de Loiulense „Times" trekken sommi ge Britse militaire deskundigen de waarde van een gisteren door de Ame rikaanse autoriteiten gepubliceerde tweede reeks foto's van Russische ba ses op Cuba in twijfel. Hoewel de deskundigen van het Brit se ministerie van luchtvaart geen en kele reden hebben te twijfelen aan de echtheid van de foto's aldus de „Ti- mes", zeggen sommige andere Engel se deskundigen, dat zij geen enkel po sitief bewijs leveren van de aanwezig heid van bases voor „strategische ra ketten". Maar, zo voegt de „Times" eraan toe men acht het in Londen waarschijn lijk, dat de Amerikaanse regering haar actie heeft gebaseerd op inlichtingen waarvan zij de bron niet kan onthul len. DEN HAAG, 25 okt. De Euratom commissie heeft besloten voor tien mil joen dollar deel te nemen aan een drie jarenprogram voor onderzoek van de eerste kernversmelting (fusie) van het centrum voor kernonderzoek te Jülich ten oosten van Aken, of „mijnheer de ambassadeur", repli ceerde, dat het hem niet kon schelen, of de Sovjets bases op Cuba nodig heb ben, maar enkel, of die bases er z ij n. Stevenson daagde Zorin uit te ontken nen, dat de Sovjet-Unie raketten naar Cuba had gezonden. Zorin: „Kalm aan, mijnheer, u moet uw beurt afwachten, ik ben hier niet in een Amerikaanse rechtszaal". Stevenson: „Ik kan best wachten tot Sint Juttemis („tot de hel is dichtgevroren") als het moet". Deze woordenwisseling kwam na de nogal bemoedigende mededelingen, dat beider principalen het voorstel van Oe Thant, voorzover het de onderhandelin gen betreft, hadden aanvaard. Advertentie NEW YORK, 26 okt (DPA) De leider van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties, Zorin, heeft ge zegd, dat de Sovjet-Unie in Berlijn niets zal ondernemen bij wijze van ant woord op de Amerikaanse blokkade van Cuba Zorin en Zijn plaatsvervanger Moro- sov verklaarden in een gesprek met een groep gedelegeerden van negen Afrikaanse en Aziatische neutrale lan den: „Als de Amerikanen geloven, dat wij hen met betrekking tot Cuba in West-Berlijn van repliek zullen dienen, dan vergissen zij zich ernstig. Wij zul len in West-Berlijn niets ondernemen, want dat zou juist zijn wat de Ameri kanen willen", aldus Zorin. .mtoua (Ao.vertentie) (Van onze radio- en tv .-redactie) HILVERSUM, 26 okt. Het conflict binnen de AVRO heeft zich opnieuw verscherpt. Was het aanvankelijk alleen het hoofd van de TV-sectie, Siebe van der Zee, die zich openlijk tegen het da gelijks bestuur, in het bijzonder jhr. Th, Röell en zijn secretaris mr H. Wassen- bergh, keerde, nu heelt de gehele be drijfsleiding stelling genomen tegen het standpunt van het dagelijks bestuur. In een brief aan het AVRO-personeel, die ondertekend is door de waarnemend-di recteur H. de Wolf (van wie het voor stel voor een driehoofdig directorium af komstig is), de administrateur ,1. C. Bongenaar, het waarnemend-hoofd van het radio-bedrijf ,1. M. van Overvest en Siebe van der Zee, wordt verklaard, dat de opvatting van dit viermanschap „over de noodzakelijkheid ten aanzien van de toekomstige structuur van de bedrijfsvoering, zoals neergelegd in het rapport-De Wolf, eensgezind gehand haafd blijft." Ook in de lagere regionen van het om roepbedrijf van de AVRO is een duide lijke weerstand te constateren tegen het standpunt van het dagelijks bestuur. De ze weerstand beperkt zich niet alleen "No KEY WEST, 26 okt. (AFP, Rtr, UPI) Radio-Havana heeft gister avond meegedeeld, dat een grootse ontvangst zal worden bereid aan de Russische olietanker „Boekarest" van 21.225 ton, het eerste schip, dat op weg naar Cuba door de Amerikaanse vloot is onderschept. In de provincie Las Villas is de benzine gerantsoe neerd. Reizigers, die vandaag m de Cubaanse hoofdstad zijn aangekomen, moesten met de bus reizen omdat aan particulieren in het algemeen geen ben zine meer verstrekt wordt. De taxi's krijgen 20 liter per dag. Volgens het Cubaanse regeringsor gaan Revolution" zijn er op Cuba eenheden var een „internationale ge- •vechtsbrli'ud"' Instaande ui! manneg ?iit. 2.2 Jandu.i, Ije Cuba „legen .een JA"-: Uit WÜ» It'l-b'-" Amei iKavse invasie" zullen verdedi- tot de televisie-gi'oeP, maar ook de ra- diogroep en de administratieve sector hebben de zjjde gekozen van de heer De Wolf c.s. Dit blijkt wel uit een brief, die de groepsraad, waarvan verslagge ver Wim Ruth voorzitter is, na een una niem besluit aan het algemeen bestuur heeft gezonden. In deze brief wordt ge steld dat de dramatische ontwikkeling binnen de AVRO van de afgelopen dagen een ernstig punt van bespreking is ge weest in de groepsraadvergadering van dinsdag 23 oktober. „De leden van de raad willen uitdrukking geven aan de grote onrust, die hiervan in het totale AVRO-bedrijf het gevolg is. Zij hebben begrip voor de houding van die mede werkers, die geprotesteerd hebben tegen het negeren door het dagelijks bestuur van de adviezen van de huidige bedrijfs leiding inzake de beslissing over de toe komstige directievorm van de AVRO. Bewust van hun verantwoordelijkheid ten aanzien van de belangen van de AVRO en strevende naar rust onder het personeel, doen zij een dringend beroep op u (leden van het algemeen bestuur) zich nader over de adviezen van de be drijfsleiding te beraden," aldus de groepsraad in haar brief aan het alge meen bestuur» DEN HAAG, 26 okt. In zijn strijd tegen wat hij noemt „de geld-uit-de- zak-klopperij van de verkopers van zg. aardstralenkastjes" heeft de indus trieel ir. Doyer uit Assen nu het be langrijkste bewijsmateriaal van de theo rieën van de aardstralen expert (1e heer Bron uit Ede aangevallen. De heer Bron zou namelijk door het plaatsen van een aardstralenkastje in het wei land van boer Van Herk te Berken woude dit land gedraineerd hebben. Tevens zou de kwaliteit van het gras zijn verbeterd. De heer Doyer zegt na een onderzoek ter plaatse tot de conclusie te zijn ge komen, dat onderbemaling de oorzaak is van'het droog zijn van het land. Het land kan zelfs nooit drassig geweest zijn. zo meent hij, want reeds jarenlang wordt het weiland door een molen tje langs een der sloten onderbemalen. Dat het gras in kwaliteit verbeterde na het plaatsen van het aardstralen kastje komt, aldus ir. Doyer, doordat boer Van Herk ongeveer tegelijker tijd met een andere bemesting van zijn land begon. Hij schakelde namelijk over van kunstmest op natuurlijke mest. Door het jarenlange gebruik van stikstof- houdende kunstmest was de grond ver brokkeld en waren de graszoden aange tast. De vorming van humus heeft hier verandering in gebracht. Een andere boer, de heer Sybre van Dijk te Hitzum (Fr.), heeft zijn kastje afgestaan aan de heer Doyer. Het kast je is gisteren door een notaris in Den Haag geopend. Hiervan werd proces verbaal opgemaakt. Na verbreking \an het loodje werden er volgens ir. Doyer in het bruingelakte doosje aan^euot- fen: twee triplexplaten met b0N^ef elkaar geklonken, waartussen zich twee verzilverde koperen schijven bevonden. In het midden was een spiraal ge plaatst, gemaakt van 92,5 Pp1- zilver (dit werd na een onderzoek vastge steld). De waarde van het zilyerwordt op ongeveer 40 gulden geschat. Met ar- WILDERVANK, 26 okt. Vannacht is hier een personenwagen onder een stilstaande, beladen vrachtwagen ge reden. Hierbij kwam een inzittende van de personenauto, de 49-jarige heer ,1 Jager uit Winschoten om het leven. De bestuurder van de auto werd licht gewond, een derde inzittende werd zwaar gewond. Beiden zijn zij naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. De auto werd totaal ver nield. beidsloon erbij is het kastje, aldus de heer Doyer, rond 70 gulden waard. Boer Van Dijk heeft er 1000 gulden voor be taald. Vandaag zouden in de studentenso ciëteit „Ceres" te Wageningen een aan tal boeren bijeen komen om hun aard stralenkastjes aan de heer Doyer aan te bieden. Deze wil hiervan een tentoon stelling houden. Boer Van Herk junior zal tevens de kwestie van de onderbe maling van het weiland toelichten. gen. De leden van de brigade zouden af komstig zijn uit Algiers, Argentinië, Bolivië, Brazilië. Columbia. Costa Rica, Ecuador, El Sal va doc, Ethiopië, Gua temala, Brits-Guiana, Nicaragua, Pana ma, Paraguay, Peru. Oosi-Duitsiand, de Dominicaanse repubirafc,- Senegal, de Sovjet-Unie, Zuid-Afrika, Venezuela en Noord-Vietnam. De Cubaanse ballingen in Amerika willen een oorlogskabinet vormen, zo dra de „bevrijdingsoorlog" begonnen is. Tevens deelden zij te Miami mee, dat hun militaire acties tegen het bewind van Fidel Castro voorlopig zullen wor den opgeschort. De vorming van een oorlogskabinet werd aangekondigd door de president van de Cubaanse revolutionaire raad, José Miro Cardona. Dit kabinet zal optreden als voorlopige regering van Cuba en zich baseren op de grondwet van 1940, die veel gelijkenis vertoont met die van de Verenigde Staten, zo deelde hij mee. Een woordvoerder van het Cubaanse revolutionaire studentendirectoraat Al pha 66 deelde mee, dat er voorlopig geen activiteiten zoals overvallen met snelboten, storingen van de Cubaan se scheepvaart en infiltraties meer zul len plaatshebben. Maar we staan klaar om ze elk moment weer te hervatten, zo voegde hij eraan toe. SCHIPHOL, 26 okt. Minister Luns is gisteravond met zijn vrouw en doch ter van een veertiendaagse vakantie aan de Rivièra in Nederland terug gekeerd. Commentaar leverend op de Cubaanse affaire, zei hij bij zijn terug komst, dat hij daarover overleg had gepleegd met premier De Quay. Hij beschouwde de Cubaanse kwestie als oen ernstige zaak. Gevraagd naar de rol die Navo-strijd- krachten in deze zaak zal worden toe bedeeld, zei de minister: „De Navo heeft in dit geval gelijk met zich bezig te houden met een zaak die het ternto- Minister Luns gaf op Schiphol alvorens de pers te woord te staan zijn spullen af. In het midden zijn dochter, rechts zijn echtgenote. rium van de Navo zelf niet direct raakt. Overigens bestaan er voor zover ik weei bij <le Navo geen definitieve plannen voor enige activiteit in deze kwestie. Voor Nederland acht miPi?tf,r„ UUP® de kwestie Cuba van apart belang m verband met de geografische van de Antillen. Overigens had Luns de indruk dat de moeilijkheden rond de naar Cuba onderwegz_!,ndcRu^ sische schepen „zich vanzelf zullen op lossen". Advertentie) mnmmin1 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiii VERBOUWINGEN ENZ. BETIMMERINGEN VOORHAVEN Uit ROTTERDAM TEL 3497).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 1