EEN ALBUM IS BETER DAN EEN SCHOENENDOOS A DE GOUDEN WATERBLOEM IJ "f? HET WOLVEN JONG HP lisii Alfredo Avontuur aan de Rivièra COUR VOI SIER DAGPUZZLE ...en zoveel Bond van Adverteerders uitgetreden si De Amateur fotograaf aantrekkelijker Vestigingswet remt detailhandel Hulpmachinist omgekomen Maximumsnelheid bij rijksweg 1 in voorbereiding ff ALLES over de wintervakantie Audrey Hepburn in „My Fair Lady zr sen Pot nTer 1 Netto-winst van Shell 7 hoger 4 HET NIEUWE DAGBLAD VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 PAGINA 2 s!22_ UW ASSURANTIEMAN WEET ER ALLES VAN 1 Foto AL'i Mr. P. J. A. de Gruyter: Gasfitter bedwelmd Die moet u 's proeven! De ENIGE JENEVER met het waarborgzegel van de stad Schiedam. Echte mout jenever een legende? Nee - er bestaat nog één zo'n ouder wets goede, echte moutjenever; Wittkampf! Héél wat anders, héél wat beters dan u nu. gewend bent. Proef en oordeel zelf! Oude jenever f. 9-— pet 1/i 1. Jonge jenever f. 8.85 per 1/i 1. AU een verkoop: JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V, SCHIEDAM SEDERT 1776. De „Regelen voor het Advertentiewezen Tentoonstelling in het RAI-gebouw door LUKACS •th) Honing 8* ERIC DE NOORMAN en ijl uit het dakgat kringelt, verraadt, dat de hut werkelijk bewoon^ moet zijn. „Een sinistere indruk maakt het wèl," mompelt Erwin, „en eerlijk gezegd, geloof ik, ook, pat we hier maar- beter niet moesten aankloppen. Dan halen we de buikriem nog maar Wat strakker aan Egil is het er roerend mee eenBnea .zö trfikken-ze -zidv behoedziWUU'^ terug, om zich in het struikgewas te verbergen. Een schrille stem doet „hen echter ineens verstarren: „Hola, gij daar. Wacht een ogen- f blik." In de deuropening verschijnt tot hun verbazing een magere vrouwengestalte. RKSV „Albertus Magnus" Beleg modern - beleg in B UNIE Hogere winst voor Standard Oil In 9 maanden door W. GELDOF COGNAC (Advertentie) AMSTLEVEN LEVENSVERZEKERING (Van een medewerker) Miljoenen foto's zwerven er door ons land. Zwerven is het juiste woord, want lang niet alle foto's zitten netjes opgeplakt in een album. Wie kent ze niet, die schoenen dozen, waarin alle foto's belanden, die men niet aantrekkelijk genoeg vindt om in het album te stoppen? En hoeveel ge zinnen zijn er niet, die niet eens een foto-album hebben? Een gezin zonder foto-album is een gezin zonder geschiedenis. Vroeger in lang vervlogen tijden schreef vader alle belangrijke gebeurtenissen van ge boorte, huwelijk, dood e.d. met sierlijke krullen op het schutblad van de Staten bijbel. Die tijd is voorbij. De bijbels in pocketformaat zouden er ook nauwelijks ruimte voor bieden. Maar wat die schut bladen vroeger waren is nu het foto album. Alle blijde, prettige en verdrie tige dingen worden er in geregistreerd. De foto-reportage van het huwelijk een deftige trouwfoto, de baby in zijn wieg, het eerste lachje van de peuter, de verjaardagstaart met drie kaarsjes, vakantiemomenten, de spruit voor het eerst bij de kapper, Hansje in zijn bad je, op zijn potje en met zijn toet vol chocolade. Later komen de schoolfoto's er bij en de kieken van sportclub of jeugdbewe ging. Nog weer later duikt er naast de snuit van Hansje, dan al een hele Hans is geworden, misschien een lachend meisjesgezicht op. Zo'n album vertelt een hele geschie denis: de geschiedenis van U en de •JIJU MAAT WA AR 'vs P'€~ K'tr*: (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 26 okt. In vier plaatsen in ons land, te weten Utrecht, Castricum, Amsterdam en Leeuwarden, zijn donderdag zelfbe dieningswinkels van P. de Gruyter en Zn n.v. geopend. In Leeuwarden betrof het de 300e zelf bedieningszaak en tevens de vijfde „De Gruyter-super" van Nederland. Mr. P. J. A. A. de Gruyter, die de opening van de 300e zaak in de Friese hoofd stad meemaakte, sprak in een korte rede over de Vestigingswet, die hij een struikelblok noemde voor een dynami sche ontwikkeling van de detailhandel. De heer De Gruyter betoogde dat deze vestigingsbesluiten in feite een si tuaties in stand houden die ai tiental len jaren uit de tijd is. „Kenmerkend voor de detailhandel is zijn dynamiek. Het kan daarom niet anders dan dat deze dynamiek herhaaldelijk in botsing komt met de starheid van de wet", zo zei de heer De Gruyter. Je vele acties die de detailhandel onderneemt, noem de hij initiatieven om de beperkende be palingen te omzeilen. De spreker vroeg zich af waarom men van dergelijke activiteiten vai. de detail handel zo van streek raakt, terwijl uitbreiding van het produktieprogram- ma van een industrie zonder meer en zelfs met graagte wordt geaccepteerd. „Zolang de Hoge Raad uer Nederlan den zich bezig noudt met de vraag of een kruidenier een theedoek mag ver kopen of niet, zijn we nog niet toe aan een gezonde gang van zaken in de détailhandel," zo besloot de heer De Gruyter. (Van onze correspondent) ALMELO, 26 ot. De 60-jarige gas fitter J. H. Broeze is gisteren bij het afsluiten van een kraan van de hoofd gasleiding in de Hoornbladstraat in een anderhalve meter diepe put bedwelmd geraakt. Een voorbijganger trof hem daar in gehurkte houding bewusteloos aan. De man werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht. Hét bleek echter dat hij reeds was overleden. DRONTEN, 26 okt. In de rietvel den van het nog onontgonnen gedeel te van oostelijk Flevoland is giste- ren een 19-jarige hulomaciiinist, G. J. Timmer uit Doornspijk onder een der rupsbanden van een rijdende dragline terecht gekomen. Het slachtoffer werd diep in de zachte modder weggedrukt. Onderweg naar het ziekenhuis te Zwol le is hij overleden. Uwen. Het verdient daarom met zorg behandeld te worden. Wanneer u een flink ruim album aanschaft, hoeft u niet alle foto's stijf onder of naast elkaar te plakken. U kunt dan een beetje aan „lay-out" gaan doen, precies als de man die een pagina van een krant of tijd schrift ontwerpt. Bovendien kunt u in een album ook andere dingen plakken dan alleen foto's: de dagvergunmng b.v. waarvoor u 5 mark neertelde, toen u in het Zwarte Woud een dagje wou vis sen op forel. Of het menu van dat vor stelijke etentje op de tiende verjaar dag van uw trouwdag, de entree kaartjes van dat verschrikkelijk dure zwembad in Cannes of de kaartjes van de Scheveningse Dier. Probeer uw album een eigen cachet te geven, maak het leuk en laat het een geschiedenis vertellen. Geboorte kaartjes vertellen van verblijdende din gen, een gedroogde bloem door uw vrouw er in geplakt herinnert u er aan, hoe u in Zwitserland die bloem plukte in een bergweitje en hoe u die toen aan uw vrouw gaf. Wat u haar daarbij in het oor fluisterde, daar ver telt dat gedroogde bloemetje nu nóg van... Als u er zelf over nadenkt, schieten binnen, die u met Uw foto-album zou u vast en zeker nog veel meer dingen te kunnen doen. Gebruik,,uw fantasie, maat- laat later, vféf later, dat ,1'blutn een heerlijk verhaal vertellen van een leven, dat U intens hebt geleefd. DEN HAAG, 26 okt. Minister Kort hals is bereid op de zogenaamde vent- wegen ter weerszijden van Rijksweg 1 tussen de Brediusweg en het kamp van Laren een maximumsnelheid van vijftig kilometer in te voeren. Dit zal echter niet eerder kunnen gebeuren dan nadat het wegenverkeersreglement is gewij zigd, omdat het reglement het instellen van rnaximumsnelheden buiten de be bouwde kommen niet toestaat. De wijzi ging van het verkeersreglement op dit punt is reeds in voorbereiding. Dit blijkt uit het antwoord van minis ter Korthals op vragen van het liberale Tweede Kamerlid Van Leeuwen. In zijn antwoord zegt de bewindsman het met de heer Van Leeuwen eens te zijn dat de verkeerssituatie op de vent- wegen naast rijksweg 1 tussen de Bre diusweg en het kamp van Laren met name op de spitsuren gevaarlijk is. (Advertentie) 05 EINDHOVEN, 25 okt. Nadat de Bond van Adverteerders in juli de overeenkomst met de drie andere bij het adverteren betrokken partijen, waarin het advertentiewezen geregeld werd, per half januari 196?. had opge zegd, is er nu tussen de besturen van deze drie organisaties overeenstem ming bereikt over een niéuwe regeling. Deze drie organisaties, de Neder landse Dagbladpers, (N.D.P.), de Ver eniging voor Erkende Advertentiebu- reaux (V.E.A.) en de Nederlandse Or ganisatie van Tijdschrift-Uitgevers (N.O. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 26 okt. Dusdanig groot is de belangstelling voor een win ter (sport) vakantie geworden bij de Nederlandse Spoorwegen heeft men be cijferd dat het aantal wintervakantie- gangers dat per trein reist in drie jaar tijds met zestig procent is toege nomen dat de RAI het initiatie! heeft genomen voor een tentoonstel ling. die speciaal aan de wintervakan tie is gewijd. In de eerste plaats is de opzet, zo volledig mogelijke voorlichting te ge ven aan hen, die voor het eerst een wintervakantie willen houden. De AN WB, die in het bezit is van geheel vernieuwd en zeer actueel documenta tiemateriaal en de Nederlandse Ski Vereniging hebben daarom bun speci alisten naar deze tentoonstelling gezon den. Zij zijn o.a. volledig op de hoogte van de accomodates in de nieuwe wintersportcentra en van de verande ringen, die de bestaande hebben onder gaan. Dit laatste is overigens ook aantrek kelijk voor de meer „geroutineerde" wintersportgangers en voor de skiërs onder hen is het bijzonder attractief, dat zij zich op de hoogte kunnen stel len van de nieuwste snufjes op het ge bied van de uitrusting. Uiteraard wordt, en dan speciaal voor de dames, ook ruime aandacht besteed aan de wintersportmode. De tertoonstelling is van vandaag tot en met maandag (van 11-22 uur) in Je Glazen Zaai van het RAI-gebouw. NEW YORK, 26 okt. (UPI) De acteur Rex Harrison is gecontracteerd voor de rol van professor Higgins in de filmversie van „My Fair Lady". De rol van Eliza Doolittle zal worden gespeeld door Audrey Hepburn. De op namen zullen volgend jaar beginnen. Harrison heeft de rol van Higgins ook op het toneel gespeeld T.U.), handhaven de vaste korting van 15 procent op de plaatsingskosten, die het blad of tijdschrift aan erkende ad- vertentiebureaux verleent. Op deze vaste korting van 15 procent had de Bond van Adverteerders de oorspron kelijke overeenkomst opgezegd. Deze bond is voorstander van een variabele korting van 13-17 procent. Het opzeggen van de oude overeen komst betekent dat er een einde komt aan de unieke situatie, dat Nederland het enige land was waar een derge lijke overeenkomst tussen reclamebu- reaux en media enerzijds en adver teerders anderzijds bestond. Het was een, naar de mening van de reclame wereld, zeer gezonde situatie, waar de buitenlandse reclame-mensen al tijd tegenop keken. Het ziet er op het ogenblik niet naar uit dat de Bond van Adverteerders tot de nieuwe over eenkomst zal toetreden. BINNEN ENKELE SB KONDEN... f-&T ^rr&7 EENHEID MAAP.T MACHT' /Y/tB/e HBS Ik //ET TTTACB U/AP"£n HOM, H/kHE, VANG HEN.' \XZZ1 <r 30. „Kalm aan", gromt' Erwin. „Je weet helemaal niet, wat. het voor volk is, waar jij zo haastig naar toewilt, en ik voel er niets voor, om weer in zo een situatie te raken als bij Agor." Maar tenslotte zwicht hij toch voor Egils aandrang 'en na een korte rust begeven zij zich maar wefet op- pad. De sfcherptl lucht van gen houtvuurtje wijst hun de weg en enige tijd? Jater zien ze op een kleine weide een armelijke hut voor zich. „Niet vegl zaaks," fluistert Egil. „Goede mensen wonen toch niet in zo'n smerig hok, dacht ik zo." „Dtvaas," gromt Erwin, „alsof dat er iets mee te maken heeft, of je een goed mens bent." Fronsend neemt hij de wrakke behuizing op. Slechts de rook, die traag Het bestuur van de R.K.S.V. „Alber tus Magnus" is vöor het verenigings jaar 1962-1963 als volgt samengesteld: G. F. M. van der Velden, praeses, J. H. Hassing, ab-actis, Th. A. Schure, fiscus, N. J. A. Koeneman, assessor I, R. J. P. A. Lenssen, assessor II. (Advertentie) V... 'I 'T - j-{ "'fi N.V. Internationale Beléggings Unie „Interuniè", Postbus 617, Den Haag MEW YORK, 26 okt. Naar geschat zal de totale exploitatie-bate in het derde kwartaal bij Standard Oil Com pany of New Jersey 2.703 (2.418) min. bedragen. Hierdoor is de geschatte to tale exploitatiebate over de eerste 9 maanden gestegen van 6.906 min. in de zelfde periode van 1961 tot 7.861 min. De winst per aandeel over dezelfde pe riode bedraagt 2,96 (2.63). De winst per aandeel over het eerste halfjaar be droeg 1,96 (1,78). In alle bedrijfstakken van het concern bewegen de winstcijfers zich in stij gende lijn. De olieprijzen staan nog steeds onder serke druk tengevolge van de concurrentiestrijd op de meeste mark ten. Hierdoor zijn de opbrengsten uit de olieafzet gemiddeld lager, vooral in de Verenigde Staten. NEW YORK, 26 okt. Het bruto-ex- ploitatiesaldo is in de eerste 9 maanden van 1962 bij Shell Oil Company geste gen van 1.387,7 min. tot 1.438,4 min. Het geconsolideerde netto-resultaat is daardoor gestegen van 103,01 min. tot 110.48 min., hetgeen een stijging be tekent van 7 pet. Per aandeel is de netto-winst 1,82 (1.70). Over het derde kwartaal laat het bruto exploitatiesaldo een cijfer zien van 487.65 (457.96) min. Het geconsoli deerde netto-resultaat komt voor deze periode op 35,54 (33,33) min. of 0,59 (0,55) per aandeel, eveneens een stijging van 7 pet. 24 Maar George was hem juist vóór. Nog voor de hand met het dodelijke wapen in beweging kwam trof de steen Périn met volle kracht tegen de borst. Hfj verloor het evenwicht, zwaaide wat met de armen en viel toen voorover. George wachtte even, tot zijn tegenstander weer overeind zou komen. Er waren hier nog méér stenen. Maar toen Périn niet overeind kwam, waadde hij naar hem toe. Het was ontzettend. Het water rond hem werd rood gekleurd door het bloed. Périn was voorover in zijn eigen mes gevallen. Behoedzaam tilde George het lichaam van zijn tegenstander op en droeg het naar een droog plekje. Daar legde hij de zwaar gewonde op zijn rug neer. Het mes stak juist iets onder de ribben. Rillend van afschuw trok George het mes uit het lichaam, maar meteen begon hel bloed nog harder te stromen. Met zijn natte zak doek trachtte George het bloed te stelpen, maar er hielp niets aan. Nog éénmaal openden Périn's lippen zich tot een kreun, toen sloten zij zich voorgoed. Een vale kleur trok over zijn gezicht. George luis terde aan zijn hart. Het stond stil. Périn was dood. En wonderlijk, dit feit had George oneindige vol doening moeten geveh, maar het schonk hem die niet. O zeker, George behoefde zichzelf niets te ver wijten, maar het tragische einde van zijn tegen stander ontroerde hem zeer. Zonder het te widen had hij een mens verslagen... Wel een uur lang zat George gedachtenloos naast het ontzielde lichaam neer. Toen begon bij hem de natuur haar rechten te hernemen. De felle zon herinnerde hem er aan, dat hij hier niet altijd kon blijven zitten. Natuurlijk, dit feit moest hij rapporteren bij de prefect. Maar hoe? Voor verdrinking behoefde hij niet bang meer te zijn, maar dat wilde nog niet zeggen, dat hij op rozen zat. Hoe hier weg te komen? De kademuur was hier even steil en hoog als op de plaats waar de auto in het water was gereden. Tegen de muur opklimmen was onmogelijk. Toen kwam hij op een reddende gedachte. Wanneer hij hier niet vandaan kon, kon hij toch in ieder geval de aandacht trekken van passerende auto's. Weliswaar kon niemand hem vanaf de weg zien, tenzij men over het muurtje keek. maar hij had nog wel iets waarmee hij de aandacht kon trekken. Ijverig begon hij stenen uit het zand te trekken en die over de kademuur op de rijweg te werpen. Wel passeerden in die tijd nog niet veel auto's deze weg, maar die er langs kwamen zouden toch weinig gesticht zijn over het steenpuin op de weg en zeker even komen kijken naar de vandaal die hun dat leverde. Toch duurde het nog een vol uur, eer George aan de knarsende remmen en de gierende banden boven hem hoorde, dat er een auto stopte. Een gehelmd politiegezicht kwam over de muur heen en keek verbaasd naar George. „Heidaar, idioot!" schreeuw de de politieman woedend. „Kom jij eens even naar boven, dan zullen we jou die rotstreken wel eens afleren!" „Graag! Hebben jullie een touwladder? Of een stuk touw?" „Ja hoor eens, hoe ben je daar dan gekomen?" „Met de wagen in het water ge reden en zelf ontsnapt. Maar haal mij asjeblieft naar boven, dan zal ik het hele verhaal wel ver tellen!" In de politiewagen beschikte men alleen over een stuk touw en hieraan werd George opgehesen. Het kostte heel wat woorden, eer hij duidelijk had ge maakt, hoe hij daar beneden was gekomen, maar toen hij dit had verteld, werd hem niets meer ver weten. Eigenlijk verwonderde George zich daar wèl over! werd in deze omgeving een mensenleven dan zó weinig geacht? Maar de inspecteur die tijdens zijn verhaal ijverig aantekeningen had gemaakt, schudde het hoofd. „Volstrekt niet, meer Heusler! Maar wat u nog niet weet is, dat wij deel uitmaken van een reus achtige colonne, die onophoudelijk patrouilleert langs de gehele kust, van Menton tot Marseille toe. In de havens zijn momenteel politieposten ingericht, maar de tussengelegen kuststrokken worden nu ook strengt bewaakt. Elk jacht, dat de kust nadert en aanlegt wordt van onder tot boven doorzocht. Als ik goed begrijp, bent u dus de ontdekker van de bungalow?" „Hoe weet u dat?" wilde George vragen, maar hij begreep, dat de politieprefect van Cannes in tussen tot actie was overgegaan en dit vervulde hem met blijdschap. „Weet u al of er iets in de bungalow gevonden is?" voreg hij in spanning. De inspecteur schudde het hoofd. „Over enige jaren hopen wij nog eens met radiowagens te worden uitgerust, maar voorlopig is het nog niet zo ver. We hebben vijf kilometer kust te bewaken en iedere keer als wij aan het einde van onze route zijn, bellen wij Cannes op voor nadere instructies, maar er is nog niets bekend. Maar weet u wat? Wij rijden nu toch onmiddellijk door naar ons eind punt, omdat het lichaam van die Périn weggehaald moet worden en omdat ik het gebeurde aan de prefect moet rapporteren. Ik zal dan tevens vragen of hij direct een wagen stuurt, dan bent u over een uur zeker terug in Cannes. Op het bureau heb ben ze misschien een droog pakje voor u en boven dien hebt u daar de beste inlichtingenbron. U kunt dan misschien nog helpen wanneer het hotel Wordt uitgekamd." Het hotel! Dat was waar ook! Daar moest hij onmiddellijk naar toe om die arme Jaques te helpen, want als de politie nog steeds geen inval had gedaan, zou het er voor de piccolo, die hem had willen helpen, slecht uitzien! De inspecteur haalde de schouders op. „Ja, dat vrees ik ook, meneer Heusler! Maar ik heb instructies om in geen geval mijn route te verlaten en dus zult u toch moeten wachten tot men u vanuit Cannes komt halen. Maar wij zullen nu onmiddellijk gaan!" (Wordt vervolgd) (Advertentie) MAGISCHE VIERKANTEN 2 3 4 9 10 11 2 10 3 11 4 12 5 S 7 8 13 U 15 6 14 7 IS 8 16 12 76 Horizontaai en woorden invullen. vertikaal deze Ifde 1 piar s in de Betuwe - 2 bewerkte hu - 3 rustteken - .4 klimwerktuig soort woning - 6 plaats in Z-Amerika 7 slotwoord - 8 reservoir - 9 vogel - koraaleiland - 11 lekkernij - 12 we.e„t dier - 13 landbouwwerktuig - 14 P.'a - 15 water in Limburg - 16 bedehuis- Oplossing van 25 oktober. Horizontaal: 1. Gemenebest; 2. heb-1?*' Irma; 3. tamboerijn; 4. bankstel, Prat:^- kamrad, tea; 6. oma, gedund; 7. velun 8. Erlkönig, N.V.V., de; 9. uiteen; binnenland: 11 aks. s.t. Verticaal: 1. gr., ako, Elba; 2. mer; 3. miasma, Luna; 4. emmer, inK%... NSB, agentes; 6. opdelven; 7. bier- ,n. veis; 8. erratum, nat; 9. smijten; t.a.n., addenda. E

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2