Langs de Positie kunstenaar belicht bij- opening tentoonstelling VAN EIJK KAN KRACHTEN TONEN TEGEN VAN DUYL NSF-diploma voor negen Vlaarclingers Wim Kan doet maandag Herexamen" voor VKC Douanebeambten wegens diefstal tot drie weken veroordeeld O Kletterende degens in Het geheim van Monte Christo" Reclame N.V. Titaandioxydefabriek jongste aanwinst in de Botlek Investering van f 40 miljoen Geheiiffpn-huII' Wethouder hoopt dat vooral de jeugd een kijkje neemt Kadertoernooi Eerste zege van Huib v. d. Does A. J. van Tienen opent showroom Ambassadeur van Cuba in ons land protesteert Papoea's zouden vervroegde over dracht vragen DODEN IN HET VERKEER B.B.-circulaire Burgerlijke stand BIOSCOOPPROGRAMMA'S Doktersdienst Maasland Veeartsendienst V.v. Hoek van Holland Honden aan de lijn Opbrengst collecte Theater „America Burgerlijke stand Hoek van Holland MAASSLUIS Eervolle onderschei ding Toch vleermuisvis Nederlandse student veroordeeld in Oost Berlijn Maakt voor Uw zaak Na respectabel aantal dienstjaren Amerikaanse blokkade KONINGIN JULIANA NAAR TILBURG SER over werktijden schil derspatroons Agenda Rotterdaö1 SP: HET NIEUWE DAGBLAD x ZATERDAG 27 OKTOBER 1962 U 1i Hij eiste tegen beiden een geva» d 6V2 jaar wegens spionage ROTTERDAM, 27 okt. Op vrijdag 2 nov. a.s. zal Z.K.H. Prins Bernhard in aanwezigheid yan on geveer 600 genodigden de officiële opening verrichten van de N.V. Titaandioxydefabriek te Rozen burg in het Botlekgebied. Deze jongste aanwinst in Europoort, waarin de Billiton Mfj. met 55 pet. de Kon. Zout/Ketjen en de Cyprus Mines Corp, beide met 221/j pet., participeren, zal de eerste en eniee fabriek in Nederland zijn, die titaandioxyde vervaardigt. SCHIEDAM tin"" cms: apothekersdienst &df>. Apotheek Rembrandtlaan 5. Sch'e tel. 68855. Singel: maandag 2—5.30, 7—8 gp woensdag 7—8 uur vrijdag 2—S-3" 78 uur (jtfi? VLAARDINGEN 2 en 8. -WÊÊÊ y.wS&^MÉKiaSsMKe VLAARDINGEN, 27 okt. Een groot aantal genodigden, onder wie enige Ame rikanen, was gisteravond in de histo rische hal van het Vlaardingse stadhuis aanwezig bij de opening van de expo sitie van werken van vier Amerikaan se kunstenaars die in Nederland wonen en werken. Aan deze expositie, die tot en met 11 november in de Visbank wordt gehouden, werken mee Michael Podulke, schilderijen, Samuel Middleton, collages, mevr. Pearl Couzijn-Perlmutter, plas tiek en Sinchlki Tajiri, eveneens plastiek. De gasten werden in het stadhuis ver welkomd door de loco-burgemeester van Vlaardingen, wethouder H. K. van Minnen, die zich van de Engelse taal bediende. De heer Van Minnen sprak er zijn voldoening over uit dat het Nederlandse en het Amerikaanse volk elkaar in Vlaardingen ontmoetten in kunstuitingen, dat de beide volken de knnst van de ander leerden Vennep en aldus waarderen. Wethouder Van Minnen wenste de organisatoren, de leden van de commissie voor beelden de kunsten in Vlaardingen, veel suc ces toe. De wethouder hoopte op een druk bezoek, vooral van de kant van de jongeren. Ir A. L. Bakker, voorzitter van de organiserende commissie, verwelkomde in het bijzonder mr. J. L. Heldring, be stuurslid van 't Nederlands-Amerikaans Instituut en de kunstcriticus Hans Re- deker. BESCHOUWING Het was de taak van Hans Redeker om een artistieke beschouwing te ge ven over het werk, dat door de groep van vier Amerikanen was bijeengebracht. De kunstcriticus wees erop dat in het ingezonden werk een grote variatie be staat, dat er grote verschillen tot uiting komen, maar dat de vier kunstenaars desondanks allen in hun bijzondere as pecten van de hedendaagse kunst naar voren laten springen. Zowel in de beeldhouw- als in de schil derkunst wordt deze nieuwe expressie uitgebeeld. Het is deze nieuwe expressie, waarbij de mens niet meer wordt gezien als een plastisch, lichamelijk in zich zelf opgesloten wezen, maar de mens als een openheid. Dus wordt de mens gezien als een object buiten ons, meer dan als een subject in ons. Dus niet meer de mens, zoals de traditie dit op prachtige wijze heeft gedaan. Het is de mens met zijn activiteit, zijn bewe- j ging, handeling, gezien als een ob- ject. Het dynamische wordt tot uiting gébraclit, niet alleen in de beeldende kunst, maar evenzeer in de schilder kunst. De beschouwer wordt hierbij uit genodigd, deel te nemen aan het actie ve werk van de kunstenaar. Door liefde, beminnen, actie, treedt de activiteit naar buiten en wordt uitdrukking gegeven aan de gedachte vari de kunstenaar: hoe treedt de mens naar buiten? Zowel in de plastieken als in de schil derijen komt naar voren de mens in zijn doen en laten. Ook de relatie va nde kun stenaar tot de natuur. De kunstenaar zet in de natuur voort, wat door een hoge re macht hierin is gelegd. De heer Redeker wees er op, dat wij leven in een wereld welke wordt be heerst door journalistiek en kranten, door allerlei uiterlijkheden en in deze we reld van slogans en nuchterheid heeft de kunst een andere functie. De kunstenaar probeert tussen alle uiterlijkheden in de intimiteit, in het simpele, een zuiver contact met de mens tot stand te bren gen. Redeker stond op het standpunt, dat de kunstenaar recht moet hebben het geestelijk klimaat te vinden, waarin hij kan creëren. Het betreft hier dus niet Amerikanen, die hun land de rug hebben toegekeerd, doch veeleer hebben deze Amerikaanse kunstenaars in Nederland het klimaat gevonden, waar zij kunnen werken en waar zij pogen gestalte te gr- aan hun levensgevoel. OPENING Mr. Heldring bracht dank aan het Vlaardingse gemeentebestuur dat het mogelijk heeft gemaakt, dat deze exposi tie naar Vlaardingen kon konten en aan de commissie voor beeldende kunsten, die bij de expositie zulke uitstekende diensten heeft bewezen. Met dit korte woord verklaarde mr. Heldring de ten toonstelling voor geopend. c Onder de talrijke gasten, die tijdens deze inleidingen van hun belangstelling bli.ik gaven was o.m. de Amsterdamse oud-burgemeester mr. A. J. d'Ailly. Na het drinken van de ere-wijn begaf het gezelschap zich vervolgens naar de Vis bank, waar de expositie de volle aan dacht van de aanwezigen had. VLAARDINGEN, 27 okt. Gister avond werd in de Oosterstaat de show room geopend van het elektro-technisch installatiebedrijf A. J. van Tienen. Een kleine ruimte werd in slechts een maand door een timmerman, een schilder en de heer Van Tienen zelf omgetoverd in een buitengewoon gezellige showroom, waar men ook overdag kan worden ge holpen. De heer Van Tienen begon in mei 1960 met zijn installatiebedrijf na geruime tijd dit werk in loondienst te hebben verricht. Het werk liep aardig maar steeds kreeg hij de vraag te horen „Kan u ons ook een wasmachine leveren?" en meer van dergelijke vragen. Hij trachtte dit op te lossen door folders te tonen en ging met de klant soms naar de showrooms van de groothandelaren elders. Toen echter enige tijd geleden zich de gelegenheid voordeed dat tegen over het woonhuis van de heer Van Tienen een kleine ruimte vrijkwam, heeft hij toegehapt. Na de nodige vergunnin gen te hebben verkregen is hij tot het inrichten overgegaan. Zij verkoop van folders is thans dus niet meer noodzake lijk, want de adspirant-koper zal gaarne zijn artikelen in de smaakvol ingerichte showroom aan de Oosterstraat nr. 63a komen bezichtigen. VLAARDINGEN, 27 okt. Alle be woners v.an wijk O IA van de Dienst Bescherming Bevolking, in het stadsdeel, begrensd door de Floreslaan, rijksweg 20 en de Arij Koplaan, hebben een uit nodiging in de bus gekregen voor een bezoek aan de tentoonstelling, die op 30 en 31 oktober van 310 uur n.m. in de Weteringscliool aan de Boisotstraat wordt gegeven. In deze invitatie staat vermeld, dat de rond 5000 bewoners in deze stadswijk enige tijd geleden van de minister van binnenlandse zaken een schrijven heb ben ontvangen met wenken voor de be scherming van hun gezin en zichzelf, terwijl zij later hierop nog een toelich ting toegezonden hebben gekregen. In uw wijk, zo staat in de circulaire, zijn de belangen van de bescherming van de bevolking toevertrouwd aan vrijwilligers, die hiertoe door de overheid zijn aan gezocht". Op de tentoonstelling zullen zij kennis kunnen maken met hen, wie de leiding in hun wijk is toevertrouwd en zullen hun de materialen worden ge toond, waar de wijk de beschikking over heeft. De circulaire is ondertekend door burgemeester, mr. J. Heusdens. De op zet van deze wijktentoonstelling is voor al ook de bewoners dichter bij de BB- organisatie van hun wijk te brengen. (Van onze biljartmedewerker) VLAARDINGEN, 27 oktober In het kader 38/2-toernooi van het biljartdistrict Schiedam, waarvan na de ronde van vrij dagavond er nog twee resteren, wordt de finale gespeeld tussen Van Duijl en Hek man. Dat werd gisteravond zeker na de tweede nederlaag van Van Eijk, vorig seizoen winnaar en dus wisselprijshouder. Van Duijl en Hekman zijn beiden nog on geslagen. Voor beiden geldt: hun moyen ne is aan de lage kant. In de voorlaatste ronde ontmoet Hekman v. d. Velde, ter wijl Van Duijl Van Eijk als tegenstander krijgt. De kans dat de rivalen op de laatste avond elkaar met een nog geheel gaaf moyenne zullen ontmoeten, is aan wezig, maar ook al omdat in dit toer nooi een aantal partijen een grillig be loop hadden, is het helemaal niet denk beeldig, dat een van hen of zelfs beiden op de voorlaatste avond struikelt. Van Eijk bv. zou wel eens willen bewijzen, dat hij veel beter kan dan in dit toer nooi tot op heden; en tegen wie zou dat mooier zjjn dan tegen Van Duijl De stand na vijf ronden: Van Duijl Hekman Van Eijk v. d. Velde v. Gendt Dijkshoorn v. d. Does Valkestijn De vijfde ronde begon met de partijen Hekman—Van Eijk en ValkestijnDijks hoorn. Evenals buiten kon men ook in de speelzaal gewagen van een depressie: weinig publiek en slecht spel. Van Eijk kon tegen Hekman helemaal geen goed doen. Na tien beurten leidde Hekman met 95-47, na twintig: 160-70. Van Eijk kon zich niet meer herstellen en leed een zware nederlaag, zelf spelende met een gemiddelde, dat men zich in jaren niet meer van hem kan herinneren. Op de an dere tafel vorderde het duel Valkestijn Dijkshoorn heel langzaam. Na veertig beurten was de stand nog nagenoeg ge lijk: 174-176. Toen kon Dijkshoorn af stand nemen van zijn tegenstander om ten slotte nog met een vrij ruim verschil te winnen. Voor Van Duijl heeft tegen v. d. Velde zelfs nog verlies gedreigd. Hij kon zijn handicap van vijftig caramboles voorgift maar niet overwinnen. Zelfs liep v. d. Velde zijn kleine achterstand geheel in, zodat na 27 beurten de stand 178-176 in zijn voordeel was. Dat was voor Van Duijl het sein de zaken energieker te gaan aanpakken. In de dertigste beurt scoorde hij een goed gespeelde serie van 27 caramboles, waarop de moreel aange slagen v. d. Velde niets meer presteerde. Huib van der Does speelde tegen Van Gendt een uitstekende partij. Geruime 10 1500 145 58 10.35 10 1250 221 35 5.65 6 1376 161 65 8.54 4 1192 213 50 5.59 4 988 188 35 5.25 4 850 200 27 4.25 2 756 165 21 4.58 0 839 203 21 4.13 VLAARDINGEN, 27 okt. Voor de eerste maal in de Vlaardingse sportge schiedenis heeft een groep van negen personen tegelijk het belangrijke NSF vaardigheidsdiploma behaald. Het zijn al len leden van de ROVS. Ook de NSF beschouwt dit als zo iets unieks, dat een deputatie ervan op zaterdag 3 novem ber naar Vlaardingen, naar Sportpark De Vijfsluizen, zal komen om de ver sierselen aan de geslaagde drie dames en zes heren uit te reiken. Ruim een jaar heeft het groepje ROVS-leden gestudeerd. Dezer dagen heeft men bericht ontvangen, dat zij al len voor het vaardigheidsdiploma van de Nederlandse Sport Federatie zijn ge slaagd. De heer P. Beyen uit Bloemendaal, voorzitter van de werkgroep van de NSF, zal de deputatie van de NSF. waartoe ook alle examinatoren zullen behoren en onder meer ook de heer S. M. Lansink uit Wassenaar, chef de bureau van de NSF, aanvoeren. Na de uitreiking van de versierselen zal het woord worden gevoerd door wet houder T. de Bruijn, wethouder voor de sport en recreatie van Vlaardingen, en de heer A. Pleijsier in zijn kwaliteit van voorzitter van de Vlaardingse Bond voos Lichamelijk Opvoeding. Het hoofdbestuur van de ROVS zal als gastheer optreden. De geslaagden zijn: de dames E. A. Suijker. S. Stöls en J. Vilijn en de heren J. v. Heyningen, C. de Hoog, E. van Keulen, A. Leewis, J. Schop en J. Wijker. GEBOREN: Johanna Hendrika, d.v. H. van der Have en J. H. Hoogerwerf, VI., Johannes Poststraat 13. OVERLEDEN: Arno Don, oud 6 dagen. VI. Gijsbrecht van Amstelstraat 220; Jacoba Struijs, oud 91 jaar, wed. v. i H. Westerdijk, VI. Lijsterlaan 34. tijd speelde v. d. Does zelfs met een mo yenne van 7.50. Weliswaar kon hij dat niet handhaven en liep v. Gendt iets op hem in, maar niet voldoende om nog kans te maken. De uislagen waren: Dijkshoorn 250 250 49 27 5.10 Valkestijn 250 194 49 15 3.95 Hekman 250 250 36 35 6.94 Van Eijk 300 177 36 32 4.91 Van Duijl 300 300 42 27 7.14 v. d. Velde 250 228 42 39 5.42 v. d. Does 250 250 37 17 6.75 v. Gendt 250 192 37 21 5.18 VLAARDINGEN, 27 okt. Wim Kan f doet maandag „Herexamen" voor Vlaar- dings Kunst Centrum In de Stadsgehoor zaal. Het programma werd geschreven door Wim Kan, die terzijde met raad I en daad, gedachten en composities ter- 1 zijde werd gestaan door Ru van Veen en Seth Gaaikema. Aan de tekst van de conferences van Wim Kan werd o.a. mee gewerkt door Simon Carmiggelt „Gast regisseurs" zijn Toon Hermans (zuster Corriloa) en Wim Sonneveld (25 jaren ABC). Aan de vleugel Corrie Vonk en de regie is natuurlijk in handen van Wim Kan. Wim Kan zegt over zijn eigen program ma: Dit programma heb ik „Herexamen" genoemd, niet omdat het iets met „school te maken heeft, maar omdat ik bedacht dat je in dit leven altijd weer opnieuw examen moet doen. Wie op z'n lauweren denkt te rusten voelt plotseling dat hij harder ligt dan hij had gehoopt Na 25 jaren cabaret „geen tijd voor „effe uitblazen" maar: Een inleidend woord Een enkel woord vooraf Een passend woord bij het 25-jarig be staan van ons ABC-cabaret. Ach, waarom eigenlijk? dacht ik, terwijl ik al bezig was. 25 jaar lang heb ik woordjes-vooraf zitten schrijven, aan u, lief publiek en u hebt nooit met een enk woord-achteraf geantwoord, iets wat ik in u heb geappricieerd. Ik weet niet eens of u die „voorafwoor- den" wel ooit gelezen hebt. Als u ze hebt overgeslagen is dat een heel verstandige beslissing van u ge weest, want eigenlijk moest je nooit een voorwoord schrijven. Zodra een programma een voorwoord no dig heeft, betekent dat alleen, dat het niet genoeg voor zich zelf spreekt. Liever leg ik u dus in enkele punten uit waarop ons streven was gericht bij het samenstellen van het jubileumprogram ma „Herexamen". 1. Veel „programma" en weinig „jubi leum". 2. Na het vallen van het doek geen rede voeringen! Als de speechjes vervelend zijn is dat voor iedereen vervelend en als ze leuk zijn is dat vervelend voor mij alleen! 3. Zuinig zijn met „oude herinneringen ophalen" (het cabaret leeft bij de gra tie van de actualiteit). Van de ruim 2% uur tekst van „Herexamen" wordt nog geen half uur gevuld met „op veel vuldig verzoek nog een keer. 4. Talentvolle jonge artiesten in dit 25- VLAARDINGEN, 27 okt. Het jaar 1815 is nog niet lang genoeg geleden om de degen en de floret in volle glorie aan te treffen, hoewel enige musketten en pistolen dan reeds lang hun intrede heb ben gedaan. Onverschrokken kerels han teren die wapenen en zij maken er ge ducht gebruik van, of het nu is om be laagde jonkvrouwen te redden, dan wel om kostbaarheden te veroveren. Wat het motief ook moge zijn, in de Stadsgehoorzaal worden de degens met de regelmaat van de klok gekruist als mannen uittrekken om „Het geheim van Monte Christo (The secret of Monte Christo) te ontsluieren. Overvallen op postkoetsen door de Amerikaanse producenten nauwkeurig gekopieerd van het Wild-West-recept brengen de ene verrassing na de ande re. Tal van eeuwenoude motieven zijn dooreen gemengd, zoals de avonturier pur sang, de slome bediende, de schurk het mooie meisje, de zee, de schat op het woeste eiland en zelfs zoiets als Ali baba en de veertig rovers. Na spannen de uurtjes ondergaat de schat een dusda nig lot, dat de mogelijkheid voor vele bloeiende vervolgavonturen opengelaten is. Personen van veertien jaar en ouder worden erbij toegelaten. Het offer der maagden Wie eens haarfijn aan de weet wil ko men, wat er zoal vast zat aan de draad MAASLAND, 27 okt. Komend week einde zal de doktersdiest voor Maasland waargenomen worden door H. J. vd Berg, arts 's-Herenstraat 4 te Maasland Tel. 01899-2039. MAASLAND, 27 okt. Komende zondag zal de veeartsendienst voor Maasland en Vlaardingen waargenomen worden door veearts C. vd Most, Kethelweg 13a te Vlaardingen. tel. 01898-3084. HOEK VAN HOLLAND, 27 oktober Programma voor zondag 28 okt. a.s. H. v. Holland 1Transvalia 1; Delft 2H. van Holland 2; H. v. Holland 3-Rava 7; Naald wijk 4H. v. Holland 4. Het 1ste en het 4de elftal spelen in het Gemeente Sport park aan de Harwichweg. HOEK VAN HOLLAND, 27 oktober De politie van Hoek van Holland vestigt er nogmaals de aandacht op dat zonder pardon zal worden opgetreden tegen los lopende honden. H. van HOLLAND, 27 okt. De col lecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront heeft 607,29 opgebracht. 11 H. van HOLLAND, 27 okt. Heden vertoning van de film: „De zwarte schorpioen" (K.F.C. 14 jr.); zondag: „Klokslag middernacht" (K.F.C. 14 jr.). HOEK VAN HOLLAND, 27 oktober GEHUWD: M. C. van Ooijen en M. Ka- pelle, R. Geerlof en IJ. C. H. van de Vel den. MEDISCHE ZONDAGSDIENST van Ariadne, kan in Luxor terecht bij „Het offer der maagden" (Warlord of Crete). De hele geschiedenis van de wre de heerschappij van de minotaurus, de oorlog tussen de Grieken en Kretenzen én de romance van Ariadne en Theseus wordt in de lengte en in breedbeeld uit de doeken gedaan. Het is niet verwon derlijk ddt de filmmakers in hun behoef te aan verhalen het oog laten vallen op de Griekse heldensagen. Het zou nog verheugend zijn ook, wan neer zij over voldoende goede smaak be schikten om iets van de sfeer ervan in hun werk over te brengen. Helaas is ook dit offer der maagden weer een aaneen schakeling geworden van bloedige vecht partijen en onmenselijke martelingen, hier en daar onderbroken door rijen meisjes in kleurige nylon-lingerie, die r mische oefeningen ten beste geven. Per sonen van achttien jaar en ouder kun nen het komen zien. jarig jubileum-programma een kans te geven, zodat Corry en ik bij het 50- jarig bestaan de hele avond in de zaal kunnen blijven zitten (een soort bou wen dus aan ons pensioen). 5. Het eerste gedeelte van ons program ma niet alleen een ABC-stempel te ge- - ven, maar ook de hand van Hermans en Sonneveld hier en daar voelbaar te maken, want ik heb het gevoel dat vanavond het hele Nederlandse caba ret een beetje feest viert! 6. Het „voorwoord" deze keer in verband met de aanstaande feestelijkheden te laten vervallen. Ik heb nu al nauwelijks tijd u een feeste lijke avond te wensen. MAASSLUIS, 27 okt. Gisteren her dacht de heer J. v.d. Molen de dag, dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de Ver enigde Touwfabrieken. In intieme kring werd dit jubileum gevierd. Door direc teur R. Barmen 't Loo werd aan de jubi laris het gouden V.T.-insigne op de borst gespeld. Van de Mij. voor Nijverheid en Handel kreeg de heer v. d. Molen het ge tuigschrift plus de zilveren draagmedail- le. De heer v. d. Molen is chef van de af deling Twijnerij en Scheerderij der V.T. te Maassluis. Reeds 28 jaar is hij als zo danig te Maassluis werkzaam. MAASSLUIS, 27 okt. De door de chefmachinist van het waterleidingbe drijf in het z.g. prikkegat gevonden vis bleek inderdaad een z.g. „vleermuisvis" te zijn. De vis werd door de zorg van de rector van het Groen van Prinsterer Lyceum te Vlaardingen voor verder on derzoek doorgezonden naar het Rijksin stituut voor Visserij Onderzoek te IJmui- den. Indentificatie door dr. Boddeke le verde als resultaat op, dat men te doen had met een „Platax Orbiculeris", een ronde vleermuisvis. Hoe en op welke wij ze deze vis in het prikkegat is gekomen, zal wel nimmer worden vastgesteld. Het leefgebied van deze vissoort zijn de wate ren rond Ceylon en andere tropische zee gebieden. De vis is op sterk water gezet. BERLIJN, 27 okt. De Nederlandse student H. U. is op 11 oktober in Oost- Berlijn veroordeeld tot 6% jaar gevange nisstraf, omdat hij een 20-tal Oostduit sers geholpen zou hebben te vluchten naar West-Berlijn. De 25-jarige ongehuwde student die voor veearts studeert, en reeds enkele jaren in West-Berlijn woont, werd onder meer beschuldigd van het vervalsen van paspoorten, waarmee de Oostberlijners door de controleposten aan de greHs tus sen Oost- en West-Berljjn konden komen. Hij werd in maart van dit jaar ge arresteerd. Tegelijk met hem werden een Belgische katholieke geestelijke en twee Westberlijnse studenten veroor deeld. De openbare aanklager had tegen de Nederlander acht jaar geëist. ROTTERDAM, 26 okt. „Opsporings ambtenaren zjjn dieven geworden. Ik vind het een droeve zaak," merkte de officier van justitie, mr. J. D. de Jong, vrijdagmorgen op tijdens de zitting van de Rotterdamse politierechter. De doua niers L. R. uit Rotterdam en P. T. uit Krimpen waren werkzaam in de haven van de Maasstad. Uit een goederenloods stalen zij gezamenlijk een blik fruitcon- serven. R. had bovendien uit dezelfde loods pinda's, thee en foelie ontvreemd. „Maar dat is niet alles," merkte mr. A. Heynsius. de politie-rechter, op. „U hebt links en rechts geschenken aange nomen en dat past een douanier ten enenmale niet. Bij u thuis zijn grote partijen goederen, zoals sigaretten, jene ver, bier, sardines in blik, perziken in blik, thee, bramen, biscuits en wat niet al aangetroffen Ik vind dat een vorm van heling." Slechts vier jaren scheidden R„ die 23 jaar in dienst was geweest van 's Rijks belastingen van zijn pensioen. T. was zestien jaar lang douanier geweest. „En nu is voor u beiden de ambtelijke periode wel afgelopen," zei de officier. (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, 27 okt. De ambassa deur van Cuba in Nederland, de heer Carlos Maristany Sanchez, heeft gisteren hier op een persconferentie geprotesteerd tegen de Amerikaanse blokkade rond Cuba. Hij ontkende, dat er op het eiland atoomwapens aanwezig zouden zijn. De luchtfoto's die daarover gepubliceerd zijn, bewijzen niet, dat ze inderdaad boven Cuba genomen zijn, zei hij. Als dit overi gens wel het geval zou zijn. dan zouden de Amerikanen daarmee hebben toegege ven dat zij boven Cubaans grondgebied hebben gevlogen. De VS zeggen bang te zijn voor een Leninistische staat binnen 90 mijl van de Amerikaanse kust, aldus de ambas sadeur. Zij vergeten, dat zij al heel lang de Sovjet-Unie tot buur hebben, slechts 46 mijl over de Beringstraat. Hij klaagde erover, dat de PTT aan getekende post van de ambassade, be stemd voor Cuba, zonder meer heeft teruggezonden. De ambassade heeft hierover een nota gericht tot het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Volgens een verklaring van een woord voeder van dit ministerie was de nota nog niet bestudeerd. Wel werd erop ge wezen, dat de PTT al enige dagen gele den bekend heeft gemaakt, dat luchtpost voor Cuba niet zal worden geaccepteerd en dat men voor zeepost rekening zou moeten houden met een vertraging in de verzending. (Van onze correspondent) TILBURG, 27 okt. Dinsdag 18 no vember wordt het nieuwe gebouw van de Katholieke Economische Hogeschool officieel geopend. De opening zal ge schieden door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. Cals. De koningin zal bij deze officiële opening aanwezig zijn. 's Avonds wordt in de Tilburgse Stads schouwburg een galavoorstelling gege ven doOr het ballet du XX-ième Siècle van het Théatre de la Monnaie uit Brus sel. W Het produkt, dat onder de naam Tiofine op de markt, gebracht wordt, is een zeer wit pigment, dat in vele takken van industrie, maar toch in hoofd zaak in de verfindustrie kan worden toe gepast. In eerste instatie zal de jaar lijkse produktiecapaciteit worden afge steld op ca 12.000 ton. Nederland voert jaarlijks ongeveer 19.000 ton in, waar van rond 13.000 ton als grondstof voor de verfindustrie wordt gebruikt. De fabriek is op een 16 ha groot ter rein gebouwd. Aangezien tussen de pro- duktiegebouwen volop ruimte is openge laten voor expansie in de toekomst rekent de directie er op, dat uitbreiding vrn de capaciteit tot de reële mogelijk- DJAKARTA, 27 okt. (Rtr). Het „Na tionale Papoea-front" heeft aldus be richt het Indonesische persbureau „An- tara" aan de Verenigde Naties voorge steld, dat de overdracht van westelijk -T nmr a „TT-, nn u Nleuw-Guinea aan Indonesië reeds zal HOEK VAN HOLLAND, 27 oktober Van zaterdagmiddag 1 uur tot maandag- op 1 1963 en dat de morgen 8 uur zal de dienst worden waar volkstemming over de onafhankelijkheid genomen door dr. J. J. van Lonkhuijzen. die In 1969 zou moeten worden gehou- Jolinkstraat 2b, tel. 627. den, niet zal doorgaan. heden behoort. Toch wordt op een vrij lange periode van aanpassing en markt verkenning gerekend. Op een perscon ferentie werd ons medegedeeld, dat voor het komende jaar op een produktie van 50 a 60 pet van de capaciteit gerekend wordt. De marges van Tiofine zijn, als gevolg van overproduktie in de wereld vrij klein. Het is dan ook niet te ver wachten, dat de Titaandioxydefabriek vóór 1964 zal kunnen bijdragen tot het resultaat van de moedermaatschappij. Niettemin is men ten aanzien van het- leven van de nieuweling alleszins hoop vol gestemd. De vestigingsplaats is immers bijzon der gunstig. De grondstoffen worden be trekkelijk goedkoop uit Canada en Aus- DEN HAAG, 27 okt. De SER voelt er weinig voor het bedrijfschap schilders de bevoegdheid te geven dwingende re gels te stellen over de werktijden van schildersknechts en schilderspatroons. In de cao voor het schildersbedrijf zijn der gelijke bepalingen opgenomen om zwarte arbeid en beunhazerij tegen te gaan. Het bedrijfschap, dat de bevoegdheid krijgt voortaan zelf deze cao's af te sluiten, wil deze bepalingen nu overnemen. Enige kroonleden van de SER vonden het echter onjuist dergelijke dwingende zaken waarover de bedrijfsgenoten het onderling wel eens zijn nu ook een publiekrechterlijk karakter te geven. Ik zou de advocaten wel eens willen horen, aldus prof. v. d. Grinten, wanneer hun orde zou bepalen dat zij maar zes uur per dag mogen werken. Anderen wezen erop, dat men geen regels moet stellen, die tengevolge van de hoogconjunctuur toch overtredèn zullen worden. De middenstandsvertegenwoordigers in de SER voelden wel voor beperkende maatregelen tegenover de werknemers, maar hadden bezwaren als deze bepa lingen ook zouden gelden voor de werk gevers. De heer Roemers (NW) wees er op dat ook de winkelsluitingswet en de bakkerijbepalingen wel publiekrechte lijke beperkingen vooi werkgevers in houden terwijl de raad daar toch nooit bezwaren tegen had gemaakt. Niettemin zag hij ook zelf wel nadelen en op zijn voorstel besloot de vergadering de zaak voor intern beraad nog enige tijd aan te houden. talie betrokken, terwijl de lossing van het erts bij Muller-Hanna geschiedt, die vlakbij haar bedrijf uitoefent. Ook de leverancier van het benodigde zwavel zuur is a.h.w. 'n buurman, nl. de Albacit te Pernis. De lozing van de afvalstoffen kan eveneens dicht bij huis geschieden, nl. in de Waterweg. Zolang al deze fac toren zich blijvend doen gelden, moet het mogelijk zijn om een goedkoper pro dukt te maken dan anderen, die niet over deze faciliteiten beschikken, aldus werd medegedeeld. Of Tiofine inderdaad goed koper zal zijn dan het produkt van de concurrentie is evenwel niet tiekend. Het bedrijf heeft ongeveer 40 miljoen gekost. Wandelend door de verschillende produktiegebouwen, merkten wij op dat een groot deel van de Nederlandse in dustrie heeft meegewerkt aan de tot standkoming van de Titaandioxydefa briek. Het bedrijf biedt werk aan 160 man welk aantal in de nabije toekomst ver der zal worden opgevoerd. ALMELO, 27 okt. Tussen Wierden en Almelo is vrijdagavond een personen auto in volle vaart op een tankauto gere den. Hierbij werd de 24-jarige mevrouw Loesman-Nijman, die naast haar echt genoot in de personenauto zat. zwaar gewond. Zij overleed later op de avond in het ziekenhuis te Almelo. Haar man werd eveneens ernstig - doch niet le vensgevaarlijk gewond. Het ongeluk gebeurde doordat de motor van de tank auto plotseling afsloeg toen deze linksaf een zijweg wilde inslaan. Hierdoor kwam de wagen dwars over de weg te staan. MONSTER, 27 okt. Gisteren is de 77-jarige wielrijder G. M. Thoen uit Loosduinen op de Haagweg te Monster bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De heer Thoen reed op het rijwielpad en reed linksaf de rijbaan op. waarbij hij door een hem achteropko mende autobus van de WSM werd aan gereden en gedood. ARNHEM. 27 okt. De 80-jarige me vrouw A. Broekers uit Arnhem is het slachtoffer geworden van een aanrijding die op de Amsterdamseweg in Arnhem plaats had. Bij het oversteken van de rijweg werd ze door een personenauto aangereden en dusdanig gewond, dat ze in het Diakonessenhuis in Arnhem is overleden. Hij eiste tegen Deiaen een v- straf van drie weken met a - voorarrest. De beide raadslieden diefstal niet bewezen. Zij bep U;e& voorwaardelijke celstraf. De Poil ter vonniste echter conform. ZATERDAG Passagetheater: Een fijn stel uti( (KFC alle leeftijden), 4.15, 7 en pg. Monopoletheater: Fracasse, de winnelijke musketier (KFC: 14 Ja en 9.15 uur. -jpg. Irene: Entre Nous: Toneeluitvo er V uur. Musis Sacrum: Postduivenver. Feestavond, 8 uur. n(j Tivoli: Soc. Nieuwland: Dansavo Wijkcentrum: HBS-ver. Ónder stuifavond, 8 uur. De Rank: Animo: Vergadering. Arcade: Soc. Guillaume: DansaV ZONDAG crite<; Passagetheater: Een fijn stel (KFC a.l.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. .jtF Monopoletheater: Revolverdamp son (KFC 14 jaar), 2 en 4.15 uur. Fracasse, de onoverwinnelijke tier (KFC 14 jaar) 7 en 9.15 uur. STEDELIJK iVli SfcLM Tentoonstelling „Uw stad in t-^vtot seum" Dagelijks geopend van 1® uur. zondags 12.30 tot 5 uur. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst te jj dam wordt dit week-einde door dr- f Ormel sr., Singel 76, tel. 68250: 90 et Jungerius, Jac. Catslaan 8, tel. öjJ t door dr. G. W. Ormel jr., Schoolst" tel. 64244, waargenomen. De wijkverplegingsdienst van be Gele Kruis wordt waargenomen d°„c)jif Winkels, Burg. van Haarenlaan 893, dam, tel. 65255. Het kraamcentrum wordt waarg6® j f: door zr. Van Kan, Swammerdarnsm° Schiedam, tel. 68286. Deze diensten duren vanaf zaterdag j, dag 12 uur tot en met zondagav0 uur. qteef Dierenarts: J. J. de Kaper, Ja" „n u"' straat 39. Schiedam. Van 22.00—7 tel. 68902 (68234). KLACHTEN BEZORGING ps Voor Schiedam: W. Eikenbroek' g t). Costastraat 43, tel. 65216, tussen 7 ®"stef Voor Vlaardingen: J. v. d. Boom. u straat 14b, tel. 2539. tot 7.30 uur. R.-R OPENBARE LEESZAA*' EN BIBLIOTHEEK (f De openingstijden van de centr® ti filialen van de r.-k openbare leesk3 bibliotheek ,.St -Liduina" zijn: .inSd'f Centrum: maandag 79 uur: y* 1012, 25, 79 uur; woensdag „iK 79 uur. donderdag IUt-12 uur. 2—5, 7—9 uur; zaterdag 1012 6" uur j tff' Kinderuitlening: dinsdag 24 V woensdag 2—4, 6.30—8 uur; zaterd38 3.30 uur. Kmderieeszaal: maandag 4-5 dinsdag 45 uur; woensdag 23 vriidag 15 uur -jijf Schiedam-Zuid: dinsdag 6.309 woensdag 2—6.30 en vrijdag 7—9 Kethel: dinsdag 3.30—5.30 uur: v*® 7—8 uur. fZ Nieuwland: woensdag 2.30—5.30 eP 9 uur, vrijdag 7—8 uur ZATERDAG wj I4 Luxor: Onder vreemde vlag (K jaar), 6.45 uur. Het offer der maaB (KFC 18 jaar) 9 uur. ZONDAG - Luxor: De vliegende schotel (K-ikr i; k 2.30 uur. Onder vreemde vlag jaar) 5 uur. Het offer der maagden 18 jaar) 9 uur. TENTOONSTELLINGEN „li- De Visbank: Expositie van vier kaanse kunstenaars. Pearl CouzijP''Vjjd' mutter, Michael Podulke, Samuel jr S|°fC: dleton en Sinchiki. Openingstijd6®' ïc^dorf gelijks 7—10 uur, zaterdag 10—1 e" b'einja uur, zondag 2—5 uur. °s'hai APOTHEKERSDIENST l||||||im| Apotheek: A. Bot, Billitonstra3' Vlaardingen. tel. 4729. MEDISCHE ZONDAGSDIENST Van zaterdagmiddag 1 uur tot f dagmorgen 8 uur doen in bij zond ei rf' vallen dienst: Dr. H. A. R. Nikkels. I>- foortstraat 4, Vlaardingen, tel. 5100; vgt> v. d. Molen, Schiedamseweg 108 dingen, tel. 3586. ZATERDAG ebt Rott, Schouwburg 8.15 uur: De n3c t de leguaan (Nw. Rott. Toneel). e ee 8 Groote Schouwburg-zuid 8 uur: 1 air. ZONDAG Rott. Schouwburg 2.30 uur: Ned. ^.0-. orkest o.l.v. Szymon Goldberg igriP'i Kieth En gen, bas en Janny van piano; 8.15 uur: De nacht van de 168 (Nw. Rott. Toneel) e Groote Schouwburg-zuid 8 uur: Fr air MAANDAG „3$ Rott. Schouwburg, 8.15 uur: E>6 „nee\ van de leguaan (Nw. Rott. Tj> e Groote Schouwburg-zuid 8 uur: air. jsC)i« St.-Laurenskerk, 8 uur: Joods-litu® O®1, muziek. (Dr. H. Bloemendal mJP-'jjscf roepkoor o.l.v. Anton Krelage 6® ge Stam, orgel. FILMS IN ROTTERDAM 0,3® Arena: De spookrijders 14 j, 2. Pf za. en zo. 2, 4.30, 7, 9.30: Centra3 jj/- Noormannen komen. 14 j, 2, 7, 'gjjif en zo. 2, 4.30, 7, 9.15; Cineac A.D-: en hivers, 14 j, 9.30, 11.30, 1.30, 3^, vers, j, ».ju, ii.su, i.au. 9.30; Cinerama: Cinerama holiday 2.30, 8.15, za 2, 30, 6.45, 9.15, 5, 8.15; Colosseum: Een fijn stel ters, a.l. 2, 7, 9.15, zo. 2, 4.30, Corso: do. Een meisje in 1000 ep 1 18 j. do 2 en 8. De langste dag. Harmonie: Es" bloedig conflict 1" V i® 9.15 za. 3.30, 7, 9.15, Psycho, l8 VU&l t.e.m. wo: Kriterion: La belle g.S," caine, a.l. 2.30, 7, 9.30, zo. 2, 4.30, ó3! Lumière: Rififi in Amsterdam, l4 7, 9.30, za. zo. 2. 4.30, 7, 9.30; Baccacio '70, str. volw 2 en 8; g. 1 Mariandl, a.l. 2, 7, 9.15 za. 3.30, ''„ti"' zo. 2, 4.30;; Prinses: Lemmy z,. houdt van dames, 14 j. 2.15, 7, J' 7, 9.30, zo. 4.30, 7, 9.30, do. t°. Palace Hotel 18 j., Roy Rogers; volr 2 a.l. Onstuimige driften, za. 2* j4. Rex: De karavaan der verdoem"6' 2, 7, 9.15 za. zo. 2, 4.30 9.15 Sal» fti' volw. do: Thalia: Echtscheiding ®a. Italiaans, str. volw. 2.15, 7, 9-3>.!indi'v zo, 2, 4.30, 7, 9.30; 't Venster: Ca gp volw, 2, 7, 9.15, zo. 1, 30, 4.15, f Victoria: Hawaii, a.l. 2, 8, za. wo- d" 2, 4.30; do. La Loi, ontoelaatba

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 4