KENNEDY KRIJGT VOl LEDIG ZIJN ZIN Fidel Castro, van zijn gebracht, eist Amerikaanse Indië basis Guantanamo op Hondsdolheid uitgebreid tot muizen PRINSES BEATRIX IN LAHORE Ondoorgrondelijk Oppositie vol optimisme DE GAULLE KRIJGT MOEIZAAM ZIJN „JA Pompidou: Communisten reken ik niet mee Nieuw offensief van CHINEZEN jegens In weekend 20.000 Huto's doorzocht °p hondenuitvoer Ruilplan Cuba- Turkije zonder meer opgegeven dertigduizend Indonesië zal in 1964 ruimteraket lanceren Ontketent Castro terreurgolf Het weer Opnieuw regen Wit muisje bijt drie personen en sterft Aan grens Amsterdam Mevrouw Roosevelt ernstig ziek VELE DODEN DOOR WERVELSTORM IN THAILAND 99 Tweede binnenlands luchtnet Indonesië maandag 29 oktober 1902 •e 20 pagina's 51ste JAARGANG No. 15277. WASHINGTON, 29 okt. (AFP, Rtr, UPI) De crisis om Cuba schijnt voorbij te zijn, nu premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie besloten heeft de Russische raket bases op Cuba onder toezicht van de Verenigde Naties te doen ont mantelen en de onderdelen naar de Sovjet-Unie te doen versche pen. Cuba's communistische pre mier Fidel Castro lijkt door deze verrassende capitulatie van het Kremlin enigszins van zijn stuk gebracht. Hij kwam prompt (en voor de zoveelste keer) met zijn eis, dat de Amerikanen hun basis op Cuba, Guantanamo, moeten ontruimen. Hiervan is echter in Khroesjtsjevs toezegging geen sprake. Evenmin als van het za terdag nog door hem geopperde ruilplan; Amerika geeft „zijn" NAVO-bases in Turkije op Rusland die op Cuba. Khroesjtsjev verklaart, dat hij zijn Cuba-bases wil opheffen „uit respect voor en in vertrouwen op president Ken nedy's belofte, dat er dan geen Amerikaanse aanval op Cuba te duchten is. Oe Thant, waarne mend secretaris-generaal van de V.N., gaat morgen op uitnodiging van Fidel Castro naar Cuba, ver gezeld van enige V.N.-functiona rissen, die hij er achter wil laten ter regeling van de internationale kwesties. Verkenningsvluchten Fidel eist Afleiding OP LOT NO. 14580 PARIJS, 29 okt. Van de ruim zevenentwintig en een half miljoen Franse kiezers hebben er gisteren ruim 21.3 miljoen deel genomen aan het referendum over de wijze van presidentsverkiezing. Ongeveer 20.7 miljoen hebben een geldige stem uitgebracht waarvan er 12.8 miljoen JA hebben geluid en 7.9 miljoen NEEN. Of uitge drukt in percentages: 61.72 pet. van de uitgebrachte stemmen wa ren voor het JA en 38.28 pet. voor het NEEN; in verhouding tot het totale aantal stemgerech tigden zijn deze percentages ech ter resp. 46.37 en 28.76 pet Er waren 22.8 pet. kiezers die zich van stemming hebben onthouden plus enige procenten ongeldig uit gebrachte stemmen. De laatste opiniepeilingen aan de vooravond van het referendum hadden een voor de regering aanmerkelijk gunstiger resultaat doen voorzien. ;r Onbestendig Het is verheugend, dat hij in zijn reactie op Khroesjtsjevs besluit geen pochende toon heelt aangeslagen. In zijn rede an vorige week had hij al gezegd: „Het gaat niet om de over winning van de macht maar om de handhaving van het recht en gis teren noemde hij Khroesjtsjevs verkla ring: „Een belangrijke en opbouwen de bijdrage tot de vrede Kennedy heeft zich niet op een succes willen beroemen, en hij heeft zijn tegenstan der niet onnodig willen irriteren. De wereldvrede zou er niet mee gebaat zijn als Kennedy had gesuggereerd, dat Khroesjtsjev zijn gezicht heelt ver loren. Die vrede kan slechts gered worden docr onderhandelingen, waar in het wederzijds wantrouwen zou moeten worden opgeheven. Wil men een klimaat voor onderhandelingen scheppen, dan moét men de gevoelig heden van de tegenstander ontzien, vooral op het moment dat men die tegenstander in verlegenheid heett ge bracht. HET NIEUWE DAGBLAD Dolft^n Vln °e Maasbode N-V- directeur J. Kuijpers; directeur-hoofdredacteur mr. W. A. M. v. d. Kallen; algemeen redacteur H. Paalvast. Kantoren: Rotterdam:. Kortenaerstraat 1 tel. 135270,P03^giromaand en 0,62 per week. °elft: Oude Delft 97. tel. 23441 en 23792, giro 590944; Schiedam: Dam 18, tel. 66152, giro 590943; Vlaardingen: Oosterstraat 14 B, tel. 2539; Dordrecht: Winstraat 147. tel. 6121, giro 590946. Abonnementsprijs, 7,80 per kwartaal, Khroesjtsjev laat zijn bases op Cuba slopen onder V.N.-toezicht baTurkije. Nu Kennedy zich echter i tot „wederkerige maatregelen" bereid verklaart, is de weg vrij voor onder-1 handelingen. NIEUW DELHI, 29 okt. (UPI) Chi nese troepen hebben een nieuw offen sief aan de Chinese grens geopend, al dus heeft een woordvoerder van het Indische ministerie van verdediging verklaard. Hij zei dat de Chinezen nu aanvallen in het Damsjok-gebied in zuid Ladakh. De nieuwe aanval begon zaterdag. (Van een verslaggever) A-MSTERDAW, 29 okt. - In een wo- hie^ aa™ *'e 1{e'j|,'er Vinkeleskade al- e r lleeft een witte muis een vrouw, «i't'l l0nKe" en een meisje gebeten. Het ke 6 ("er was uit zijn kooitje gebro- De gebetenen werden eerst on- ^r>isl toen de muis kort daarop stierf. £j.' "e,'hen zich bij de GGD gemeld en dol behandeling gesteld. De ri'" muis is opgestuurd naar de Vete- oija'rft Dienst in Haarlem waar een webreit1 «mlerzoek wordt ingesteld '•'Mk doodsoorzaak. Wanneer mocht h0„ fn dat de muis is gestorven aan Jjo,, s,'°'heid wordt de bestrijding van s'loiheid schrikbarend ingewikkeld. de y H. Scholten, de inspecteur van hier er'na're Dienst, gelooft niet dat Het sPrake is van de gevreesde ziekte, hvee 5n<ierzoek dat n°S minstens tetl .dagen duurt zal dit echter moe- ditmaken. In principe kan een muis <=eltik alle warmbloedige zoogdieren hondsdolheid overdragen. ^°als bekend is reeds eerder in een "hing aan de Reijner Vinkeleskade is n aan hondsdolheid gestorven. Het n'et waarschijnlijk dat de muis door ez« kat is gebeten. komen bij de G.G.D. soms merk- ru ardige meldingen binnen van veront- «ye personen. Men weet daarbij de don'8 ernstige („Ik ben door een mug, or een duif op de Dam gebeten") van (j,, Serieuze te onderscheiden. Het is m (jJstadium van belang beten van hon- hielrie tten' muizen en ratten te blijven p AMSTERDAM, 29 okt. - Het afgelo- Hti®. VVee»t«inde hebben de gemeentepo- Up ,Ya'1 Amsterdam, de rijkspolitie en ïun.mjremene inspectiedienst van het r„j 'ster'e van Landbouw en Visserij :>4 m. 20.000 auto's aangehouden bij de dp mtvalswegen van Amsterdam om honü ving van het uitvoerverbod van eü uit de hoofdstad te controleren. aUti? adYtes vau de politie keerden 170 hada "bisten, die een hond in de auto aut„ .terug. Er waren echter ook vo]m is'en, die dit advies niet op- Sevrïi en Amsterdam uitreden. Het g6n?'S was, dat zij in de aangrenzende m "eenten werden bekeurd. De ge- kep^"tePolitie te Amstelveen moest 92 ~r proces-verbaal opmaken. der-P S,"e buslijnen van de n.v. Gel- Z() Tramwegen de c.v. de Lijmers is, het ^en deze vervoerbedrijven mee, fin Vervoer van honden, met uitzonde- jp S van blindengeleidehonden, niet cer toegestaan. v YORK, 29 okt. (UPI) Me- \v,',!IVV Eleanor Roosevelt, de 78-jarige „„'"'we van de vroegere president van eL verenigde Staten, heeft geen baat ouden bil de medische behandel ine-. Uiteraard wordt Khroesjtsjevs nieuw ste toezegging eerst had hij al be loofd voorlopig geen schepen naar Cu ba te zenden om een, treffen met de Amerikaanse blokkadestrijdmacht te omzeilen beschouwd als een grote di plomatieke overwinning van president Kennedy. Deze haastte zich Khroesj tsjev te bedanken en te prijzen als een „goed staatsman", die een „belangrijke en opbouwende bijdrage tot de vrede" heeft geleverd. Voorts belooft Kennedy via Oe Thant te streven naar „weder kerige maatregelen ter verzekering van de vrede in het Caribische gebied". Op merkelijk is, dat Khroesjtsjev gister avond in Moskou naar de schouwburg ging, vergezeld van Russische top-func- tionarissen (aan het begin van de Cuba- crisis had de Sovjet-leider, eveneens in een schouwburg, verklaard, dat het „al lemaal maar propaganda" was), terwijl Kennedy met het oog op de crisis ver schillende wijzigingen in zijn agenda aangebracht, zoals afgelasting van zijn Braziliaanse reis en van de ontvangst van Charlotte en Felix, het Luxemburg se monarchenpaar. Toen de ontspanning van de Cubaanse crisis bekend was ge worden, gunde Kennedy zich gisteren echter ook ontspanning: Hij begaf zich met de zijnen naar zijn weekend-boer- derjj in Virginia. In Washington werd niet onmiddel lijk meegedeeld, dat er nu een einde zal komen aan de Amerikaanse vloot- blokkade jegens Cuba of aan de lucht verkenningen van de V.S. boven de bases op het eiland. Zaterdag nog had het Amerikaanse ministerie van defen sie de Cubanen gewaarschuwd, dat er „tegen-acties" zouden volgen, indien de Cubanen het zouden wagen de Amerikaanse verkenningsvliegtuigen boven Cuba te hinderen. Cubaans luchtafweergeschut kwam zaterdag in derdaad in actie, maar het is niet bekend geworden, of er treffers wer den gemaakt. Khroesjtsjevs toegeven aan alles, wat de Amerikanen geëist hebben, wordt door Amerikaanse functionarissen en door di plomaten in Washington uitermate op merkelijk gevonden. De militaire acties tegen Cuba zelf, waartoe de V.S. duide lijk bereid waren, zijn niet nodig ge bleken. Hoewel het wel een geheim zal blijven hoe dicht men bij een gewapend Amerikaans optreden invasie of bom bardementen was gekomen, wordt al gemeen aangenomen, dat dit niet meer dan een dag of twee op zich zou heb ben laten wachten. Op grónd hiervan zou Khroesjtsjev zo snel en gunstig heb ben gereageerd. Tussen Kennedy en Khroesjtsjev vond de laatste dagen een drukke correspondentie, al dan niet via Oe Thant, plaats. „Eerst ontmantelen" stond er in Kennedy's laatste brief, ant woord op Khroesjtsjevs ruilvoorstel Cu- Niet de minste kans bestaat er ech ter, aldus waarnemers in de Ameri kaanse hoofdstad, dat de V.S. zullen ingaan op de vijf eisen, welke Fidel Castro gisteravond stelde. Deze waren: 1. Beëindiging van de blokkade en de economische druk jegens Cuba, die de V.S. in de wereld uitoefenen. 2. Stopzetting van ondermijnende acties en het zenden van wapens voor guerilla op Cuba, sabotagedaden en hulp aan spionnen en huurlingen op het eiland. 3. Stopzetting van aanvallen op Cuba vanuit bases in de V.S. en op Puerto Rico. 4. Stopzetting van wederrechtelijke ver kenningsvluchten boven Cuba. 5. Ontruiming van de basis Guantana mo. Zonder deze voorwaarden kan, aldus Castro, er geen sprake zijn van uit voering van het jongste Sovjet-voor stel. die dij de medische behandeling. Ion ■rnen .haar in verband met haar t„ k'n'e<'tie had laten ondergaan. Haar stig „nd wordt omschreven als „ern- Mevrouw Roosevelt is 18 oktober ont- u agen uit het Presbyteriaanse zieken- doiü' ~aar ZU drie weken was behan- Ze was toen niet geheel beter, b afr haar artsen vonden, dat ze het este thuis kon gaan aansterken. j '^"gelukkigerwijs", aldus een van- J ag uitgegeven bulletin, „ging het met e. genezing niet als was gehoopt." Mevrouw Roosevelt ontving in het fjekenhuis meer dan 8000 gelukwensen, ;,en zij daar haar 78ste verjaardag Werde. den HAAG, 29 okt. In de 557ste staatsloterij is een prijs van 30.000. Bevallen op lot nr. 14580. DJAKARTA, 27 okt. (UPI) Indo nesië za] in 1964 waarschijnlijk een „ruimteraket" lanceren, aldus is vrij dag op een congres voor Indonesische ruimte-wetenschap te Djokjakarta be kendgemaakt. Tevens werd meegedeeld, dat minis ter Djoeanda in januari van dit jaar de Russische ruimtevaarder Titof tij dens diens bezoek aan Djakarta had laten weten, dat Indonesië bereid is een „ruimteploeg" op te leiden om verbeteringen aan te brengen aan be staande raketten. BANGKOK, 28 okt. (Rtr) De zui delijke provincies van Thailand zijn sinds donderdag door een wervelstorm geteisterd. Volgens de politie zijn meer dan 140 lijken geborgen en wordt ge vreesd, dat het aantal opgegeven slachtoffers zal toenemen naarmate de verbindingen worden hersteld. Volgens de eerste berichten zijn rub berplantages verwoest, 18 schepen ge zonken en worden verscheidene sche pen vermist, zijn huizen met de grond gelijk gemaakt en wegen en spoorwe gen overstroomd. De wervelstorm heeft zijn weg vervolgd over de Andamaanse Om de aandacht blijkbaar af te lei den van de Russische diplomatieke ne derlaag kwam Khroesjtsjev in zijn bood schap aan Kennedy met de vermanen de beschuldiging, dat er gisteren weer een Amerikaans U-2-vliegtuig boven Sovjet-gebied zou hebben gevlogen. Ken nedy heeft hiervoor inmiddels zijn spijt betuigd. Voor Russische binnenlandse consumptie kan ook het ruilvoorstel Cuba-Turkije geweest zijn, aldus waar nemers. Uit de toon van Khroesjtsjevs jongste boodschap meent men te kun nen afleiden, dat deze het klimaat wil scheppen voor een topbijeenkomst met Kennedy. Waarnemers in Moskou me nen algemeen, dat het er Khroesjtsjev veel aan gelegen is. thans te poseren als vredesheld. Het zou kunnen, zo meent men, dat de Sovjet-leider me ningsverschillen in het communistische kamp heeft over de kwestie Berlijn, Bovendien wijst men er op, dat hij slechts een militair bruggehoofd in het Westen opgeeft en een ideologische ba sis, versterkt door Kennedy's niet-aan- valsbelofte, handhaaft. Opmerking ver dient nog, dat de Sovjet-gedelegeerde naar de Veiligheidsraad, Zorin, niet wil de toegeven, dat er Russische bases op Cuba zijn. De acute bedreiging vaa de wereld vrede, die vorige week door de Cu- is nu Tot de leden van de Nederlandse kolonie in Lahore die aan prinses Beatrix werden voorgesteld behoorde ook een kapucijner pater afkomstig uit Maastricht. LAHORE, 29 okt. Prinses Beatrix is zaterdagmorgen bjj haar aankomst op het vliegveld van Lahore in West-Pa kistan een hartelijk welkom bereid. Vrij wel alle leden van de zestien Neder land^ gezinnen, die de kleine Neder landse kolonie ter plaatse vormen, wa ren bij de verwelkoming van de hoge bezoekster aanwezig. De prinses stoorde zich zaterdag tweemaal niet aan het programma. Di- reet nar- haar aankomst bracht zij een bezoek aan een juwelier in het hartje van de stad en ging vervolgens naar de „'Anartsjali'-bazaar. Vele Pakistani klapten in hun handen toen de prinses haar volkomen onverwachte bezoek aan de bazaar bracht. Zij bezichtigde voorts het buitenhof van de „gouden Moskee" in het hart van de stad en de „Wazir Khan-Moskee" in het bazaar centrum, waar zij in enkele winkeltjes inkopen deed. Gistermorgen woonde prinses Beatrix (Van onze Parijse correspondent) Indien het alleen maar een referen dum ha<l betroffen waarbij, uitsluitend beoordeeld op zijn interne mérites, een regeringswetsvoorstel in liet geding was zou niettemin sprake mogen zijn van' een voor de regering behoorlijk suc ces. En m ieder geval betekent de uitslag dat het electoraat de voorge stelde hervorming, te weten toekom stige presidentsverkiezing bij algemeen stemrecht (en niet langer derhalve door het college van 80.000 kiesmannen) heeft goedgekeurd. Op zichzelf zou het hierbij voorts niet als zo bijzonder op zienbarend moeten heten dat zich een zeer aanzienlijk teruglopen heeft voor gedaan van de positieve stemmen ver geleken bij de vorige door president De Gaulle uitgeschreven volksuitspraken. Het ging immers ditmaal om een zeer aangevochten hervorming van de grond wet, waarvan op zijn minst het be lang voor zeer velen verre van zonne- AL burger van de Franse natie stemde zondag ook De Gaulle. klaar was. Terwijl het bij de twee voorgaande volksuitspraken er in hoofd, zaak om ging president De Gaulle in staat te stellen een einde te maken aan het Algerijnse conflict, dat de overgro te meerderheid van het Franse volk hartgrondig beu was. En zelfs bij het voor De Gaulle zo triomfantelijk uitge- vallen grondwetsreferendum van najaar 1958 bevond zich dit probleem op de achtergrond, al was toen doorslagge vend het allerwegen gekoesterde ver langen om de in volkomen discrediet geraakte Vierde Republiek te vervan gen door een efficiëntere Vijfde. Het is evenwel genoegzaam bekend hoezeer generaal De Gaulle aan het gisteren gehouden referendum een hoogst persoonlijke kwestie van ver trouwen had verbonden en daardoor dit referendum in werkelijkheid ge maakt had tot een plebisciet over zijn eigen persoon en beleid, waar bij het zijn bedoeling was dat te vens een gericht zou worden gehou den over de „oude partijen die hun ongeluks-régime wilden herstellen". Hij vroeg om een massaal ja-stem men, zonder hetwelk hij zijn taak geen ogenblik langer zou kunnen of zou mogen voortzetten. En onder dit as pect bezien moet de uitslag van het referendum voor president De Gaulle en zijn getrouwen zeker niet fraai heten. De verkregen meerderheid blijft aan merkelijk beneden de helft van het to taal ingeschreven kiezers, welke helft een ogenblik in bevoegde Elyséese krin gen werd genoemd als het minimum, heneden hetwelk generaal De Gaulle het ervoor zou houden dat de verkregen relatieve meerderheid „middelmatig en onzeker" zou zijn en hem zou nopen lot heengaan. Men ziet dan ook met spanning te gemoet welke conclusie generaal De Gaulle uit de uitslag van gisteren zal' trekken. Indien gezaghebbend mag he. ten hetgeen eerste minister Pompidou afgelopen nacht met de resultaten van de volksuitspraak onder ogen verklaar de, zal generaal De Gaulle besluiten om te blijven. Volgens Pompidou waren de termen „middelmatig en onzekei namelijk op de uitslag niet van toe passing en de eerste minister kwam tot deze conclusie voornamelijk door de stemmen van communisten en ex treem rechts af te zonderen en zoveel als buitenspel te zetten, en slechts re kening te houden met de republikeinse en democratische partijen en waar bleef dan het succei van hun propaganda voor het neen? De Franse minister van binnenland se zaken, Roger Frey, heeft verklaard dat generaal De Gaulle reeds heeft gezegd, staatshoofd te zullen blijven. Met het oog op de partij-coalitie tegen hem had De Gaulle verklaard, dat 60 procent „ja"-stemmen een succes voor hem zou betekenen, terwijl hu 65 procent als een triomf zou be schouwen, aldus Frey. Dat neemt niet weg dat de stemming onder generaal De Gaullespartijgan gers van de Unie voor de Nieuwe Re publiek afgelopen nacht bedrukt was en dat er jubel heerste onder de verenigde democratische oppositiepartijen, maar het een zowel ais het ander voorname lijk met het oog op de Kamerverkiezin gen die nu over drie weken gaan vol- een Voegen wij hier nog aan toe dat van de politieke kopstukken die propaganda hebben gemaakt voor het „neen" mannen ais Edgar Faure, Maurice Faure (voorzitter van de ra dicaal-socialistische partij) en Simon- net, secretaris-generaal van de repu blikeinse volksbeweging, verklaard heb ben het inzoverre met de gisteren ge houden volksuitspraak eens te zijn als deze betekent dat generaal De Gaulle aan het hoofd van de staat dient te blijven staan. een dienst in de presbyteriaanse kerk bij. Later was er een bijeenkomst in het gouvernementshuis, waar een dertigtal Nederlandse ingezetenen van Lahore aan de prinses en haar gezelschap werden voorgesteld. De prinses sprak met iedereen. Zij toonde grote belangstel ling voor het werk der Nederlanders. Zo sprak zij met verscheidene priesters der Kapucijnen, die het onderwijzend perso neel vormen van de r.k. school te La hore. WASHINGTON—CARACAS, 29 okt, (Rtr, UPI) Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken is gisteravond meegedeeld dat een radiosignaal uit Havana is op gevangen, waarin de Venezolaanse com munisten bevel kregen tot sabotage daden over te gaan. Het signaal was in code gesteld. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft de Zuidamerikaanse diplo maten in Washington van een en ander op de hoogte gesteld. Zaterdagnacht zijn aanslagen met dy- namietladingen gepleegd op vier kracht centrales in Venezuela, die toebehoren aan een onder Amerikaanse leiding staande oliemaatschappij, de „Creole Petrol Corporation". De aanslagen zijn uitgevoerd door drie mannen, die in een rubberboot langs de centrales aan het Maracaibomeer voeren. Twee van hen zijn bij de laatste aanslag ernstig ge wond. Zij zijn door een patrouilleboot uit het water opgehaald. De derde man is voortvluchtig. De aangerichte schade schijnt mee te vallen. De Venezolaanse regering heeft uit voerige maatregelen genomen om een eventuele pro-communistische terreur golf de kop in te drukken. Men vraagt 'ch in Washington af, of Fidel Castro wellicht voor geheel Zuid-Amerika een terreur-campagne heeft bevolen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||,|||||||1|||| oaanse crisis was ontstaan, opgeheven. Door Khroesjtsjevs inwi liging van Kennedy s eis de liqui datie van de raketbases op Cuba zijn voor het ogenblik de grootste spanningen geweken. Men kan zich hierover met reden opgelucht voelen, als men zich maar niet in een soort overwinningsstemming laat brengen. Het is ncoit goed in de grote in ternationale politiek te gauw over successen te spreken. Al te gemakke lijk zou op een ander front van de koude oorlog een nieuwe crisis kun nen uitbreken. Een van de grootste gevaren die de vrede bedreigen schuilt in de ondoorgrondelijkheid van de Russische buitenlandse politiek. Het is juist die ondoorgrondelijkheid van de jongste Russische volte face die ons nog verontrust. We zijn er niet met de verklaring, dat Rusland is gecapituleerd voor de Amerikaanse quarantaine-maatregelen en vooral voor het voo.nemen van de V.S. Cuba te bombarderen of binnen te vallen als de raketbases niet onmiddellijk ouden worden opgeruimd. Want toen Khroesjtsjev die bases liet bou wen, kon bij toch weten dat Ameri ca dit niet zou dulden. Of kent hij de Amerikanen zo slecht? Khroesjtsjev zal nu de indruk trachten te wekken, dat hij de vrede gered heeft door het Cubaanse con- Iict niet op de spit' te drijven. Maar waarom beeft bij dan eerst zulk boog spel gespeeld? Wilde hij de kracht van Kennedy in Cuba meten om te weten waar bij eventueel met een ierlijns avontuur aan toe zou zijn? hoe zal dit terugtrekken van Chroesjtsjev in de Cubaanse crisis in ret communistische kamp worden op gevat? De Sovjet-premier zou wel eens moeilijkheden kunnen krijgen met andere machtige figuren in Het Cremlin. Vele communistische lei ders in andere Oosteuropese landen zullen zijn beleid als zwakheid zien, en de kloof tassen Moskou en Pe king zal er nog door vergroot worden, Verwachting: tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Tijdelijk veel bewolking met regen. Vannacht in het binnenland tempe raturen om het vriespunt, morgen middag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Tijdelijk krachtige en langs de kust harde tot storm achtige wind tussen zuid en zuid west. DINSDAG: Zon: 7.30-17.17. Maan: 9.09-18.39. i 29 okt. In de koudere lucht kwamen tijdens het weekeinde buien voor, plaatselijk met hagel en onweer. Vandaag bracht een rug van iiogedruk weer opklaringen en een af nemende wind. Een nieuwe depressie bereikte van morgen IJsland en stuurt een regen- front via Schotland naar de Noordzee. Morgen is de wind weer naar zuidwest gedraaid en neemt in kracht toe. Ook is er weer enige regen te verwachten, zodat deze laatste oktoberdagen onbe stendig blijven. Station Zd-L.lmburg Stockholm üslo Kopennagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Madrid Mallorca Weer max. temp gisteren regenbui onbew. onbew. zw. bew. onbew. regenbui regenbui regen onbew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. regen regen zw. bew. regen sneeuw regen geh. bew. half bew. half bew. 10 7 11 11 11 5 12 18 7 6 6 7 9 16 9 7 18 20 21 mm. temp 4 3 -1 6 2 5 5 1 3 10 3 -2 4 4 6 10 2 2 8 9 16 neersi afgei 24 uur 2 8 6 0.4 2 13 7 3 2 0 0 3 8 4 0,4 2 9 15 4 0 0 Het prestige van Kennedy is door de jongste ontwikkeling van het Cu baanse drama versterkt. Zijn beleid in deze zaak komt ten goede aan het vertrouwen van Amerika's bondgeno ten in de president van de V.S. Men kan ook aannemen dat de verho ging van het binnenlands aanzien van Kennedy weerspiegeld zal worden in de uitslag van de Amerikaanse verkiezingen van volgende week, al mag men niet aannemen dat zijn dras tisch optreden van vorige week werd ingegeven door binnenlands politieke overwegingen. Kennedy is geen man die een wereldoorlog riskeert om ver kiezingen te winnen. Kennedy heeft niet alleen blijk ge geven van besluitvaardigheid en vast beradenheid, maar ook van zelfbe heersing. Hij is immers niet onmiddel lijk tot een invasie van Cuba overge gaan, al stond hij al maanden onder sterke druk van Republikeinse Con gresleden, die wel degelijk n geweld dadig optreden tegen Cuba eisten. Hij is met een quarantaine begonnen, en eerst toen de Russen met dr bouw van de raketbases voortgingen, liet hij weten dat Amerika wel eens tot meer radicale tegenmaatregelen zou kunnen besluiten. Voor Kennedy is de smaad van de mislukte invasie op Cuba van april vorig jaar nu uitge wist. DJAKARTA, 28. okt. (Rtr) - De In donesische regering heeft bekendge maakt, dat zij bezig is met de oprich ting van een maatschappij, de „Mer- pafi-Noedantara", ter exploitatie van een tweede binnenlands luchtnet. De maatschappij zal gebruik maken van Canadese Otter-vliegtuigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 1