«Jersey japonnen 00 Na de koude en... hete zomer van dit jaar m WAT IS DE OORZAAK? MHMSr IBMEÉÉByilHl JONGEMAN MAAR NIET DUUR UIT ZIJN W M .KeUrkiSs japoNNen eE_N KlAsSe apaRfc goeas n Brengen de zonnevlekken verandering in het klimaat Concertgebouw studie in Londen Missio Canonica Motor veegt twee bejaarden in de Schie HHHH m M Rotterdamse delegatie Ned. Handel Mij. neemt deel in wereldbank lening aan Uruguay PAGINA^ MAANDAG 29 OKTOBER 1962 u Vv zuiver woljeugdige modellen, diverse modetinten fin w - A 5 4 mm 1 NU HET WEDER TEN LANGEN LESTE een enigszins normaal aan zien verkrijgt, na de ongewoon lange nazomer, vraagt men zich onwillekeurig af, of we het volgend jaar opnieuw zulke abnormale situaties tegemoet zullen moeten zien, als we dit jaar hebben meege maakt en misschien nóg zullen meemaken. Misschien, laten we voorzichtig zijn. Wellicht wordt de winter een heel gewone winter. We hebben nu wat de Amerikanen een Indian Summer en de Duitsers een Altweibersommer noemen achter de rug. Het was enigszins^ een vergoeding voor het slechte voorjaar en de even slechte zomer, die af en toe op een winter leek .Intussen, lang niet overal heersten er in Europa zulke lage temperaturen. Het merkwaardige is, dat b.v. in een groot deel van Zuid-Europa deze zomer een ongewone hitte heeft geheerst. Terwijl wij er over dachten de kachel aan te maken, wist men o.a. in Italië geen raad. Men heeft daar een zomer gehad, zoals die in tweehonderd jaar niet is voorgekomen. Merkwaardig genoeg was de lucht er bijzonder vochtig, waardoor de hitte moeilijker te verdragen bleek dan wanneer de vochtigheid geringer zou zijn ge weest. Wat er voor nodig zou zijn ROTTERDAM, 29 okt. Zater dagmorgen heeft de 25-jarige spoorwegemployé H. M., toen hij met zijn motor met zijspan bij het afslaan naar de Aelbrechtskade uit de bocht vloog, als het ware twee bejaarde mensen in de Delfshaven- se Schie geveegd. OOOGGOGGGOOOOOOGOOOOGOOOOOOOOOOOOQOOO HALLO HUISGENOOT UW DAGBLAD! Nederlandsche Klinknagelfabriek te Schiedam De nieuwe cocktail-mode heeft een zwak voor Een briljant voorbeeld van deze nieuwe mode richting in „klein cocktail" is deze crêpe-creatie. De keurklas biedt U vele mogelijkheden om er „stralend" uit te zien zonder veel geld uit te geven. MP* 1 1 LET OP ONZE VOLGENDE KEURKLAS-ADVERTENTIES ■w a Stfiwg C Het heeft er derhalve de schijn van, dat het klimaat in het algemeen voch tiger wordt, iets, waarover wij hier kun nen meespreken. Helaas, we kunnen ons niet over een grotere warmte verheugen. Tenzij we dan de september- en okto bermaand meerekenen, die een record aantal zonnige dagen opleverden en bij wijlen een temperatuur, zoals we die in de zomer niet hebben meegemaakt. Nu is het een feit, dat zeker in het laat ste tiental jaren opmerkelijke verande ringen in het klimaat hebben plaatsge vonden. In de poolstreken smelt het ijs eerder, het groen verovert er grote ge bieden, die tot voor kort het hele jaar door met sneeuw bedekt waren. In Si berië kunnen uitgestrekte vlakten met graan bezaaid worden en de noordelijke doorvaart van Europa naar Azië biedt lang niet meer zoveel moeilijkheden. De tijd van Willem Barendz en Heemskerck is voorbij! Enkele havens zijn er in de winter veel langer open dan voorheen. Ze worden niet meer door ondoordring bare ijsvelden geblokkeerd. Terwijl de Sovjet Russen hun atoomijsbrekers bouw den. werd Moeder Natuur milder. Ove rigens ze hebben ze nog steeds nodig. Want zo mild is Moeder Natuur nu ook weer niet! Maar ze zou het op den duur kunnen worden, als de huidige verandering in het klimaat blijft doorzetten. En daar om klemt des te meer de vraag, wat van deze temperatuursveranderingen en het milder worden van het klimaat nu wel de oorzaak kan zijn. Het is een oude vraag. Want ook vroeger maakte men ongewone weerverschijnselen mede. Ook toen werden er diverse redenen aange voerd. In 1912 weet men in Duitsland de ongestadigheid van het weder aan de Zeppelins. Deze grote luchtschepen zou- De kikvors is een goede barometer. Als het diertje op de ladder klimt, valt er mooi weer te verwachten. Zou het ge voelig zijn voor de uitstralingen van de zon? De wolken voorspellen het weder. Zijn het de zonnevlekken, die ze uit hun gewone doen brengen? den het wolkendek In de war gebracht hebben, met het gedreun hunner zware motoren en hun grote volumeverplaat sing. Gedurende de Eerste Wereldoorlog kregen de kanonnades de schuld. Ook in de Tweede deed men dit, er nog de zware bombardementen en de talloze vluchten der reusachtige bombardements vliegtuigen aan toe voegend. Gedurende de laatste jaren waren het de atoomontploffingen. Tevens echter werd er van wetenschappelijke zijde op de invloed der zonnevlekken gewezen. Kort geleden is er door een geleerde nog een uitvoerig betoog gehouden over de invloed van de maan op het weder. Lang heeft men die een onwijze volkswijsheid genoemd. Wat overigens de ontploffingen van kernbommen betreft, de deskundi gen hebben onlangs voor eens en voor al de veronderstelling van de hand gewezen, dat ze de oorzaak van de ver andering in ons klimaat zijn. Ze stellen hierbij een nuchter feit vast. En wel, dat het mensdom nog in de verste verte niet in staat is, krachten te ontketenen van een omvang en een intensiteit, zoals Moeder Natuur ze tot haar beschikking heeft. Er zouden niet minder dan honderd vijftig miljoen atoombommen van tien megaton nodig zijn, om een depressie te weeg te brengen, waardoor het weder op een beslissende wijze, intussen dan nog slechts korte tijd, beïnvloed zou kunnen worden. En dit zou men 15.000 maal moeten herhalen Van het veroorzaken van een klimaatsverande ring, daarvan is geen sprake. De gemid delde orkaan ontwikkelt een energie, die het mensdom nog lang niet kan produ ceren. Zo pover is nog het kunnen der mensen Met de zonnevlekken staat het anders. Vele geleerden zijn er van overtuigd, dat ze een der voornaamste oorzaken van de weersgesteldheid hier op aarde zijn en door hun intensiteit en duur ook invloed op de klimaatsgesteldheid uit oefenen. Merkwaardig genoeg is het aan tal zonnevlekken, die zoals bekend enor me ontploffingen aan de oppervlakte van de zon zijn, thans groter dan normaal. Ze keren gewoonlijk in regelmatige pe rioden terug en volgens de berekenin gen zouden ze in de jaren 1957 en 1958 het felst hebben moeten zijn. Dat was ook wel zo, maar gedurende de laatste jaren is de activiteit der zonnevlekken grotelijks toegenomen, alhoewel men wat de geleerden noemen een „kalme zon" had mogen verwachten. Het tegendeel is waar. Juist in een periode van „moe heid" is de zon opeens actief geworden. Nooit zijn de zonnevlekken, dus de explo sies in de hete massa van de zon, zo talrijk en zo hevig geweest Dat deze verhoogde activiteit van de zon meer warmte naar onze aarde zendt wordt door de deskundigen zonder meer aangenomen, al zijn ze nog niet in staat ons te vertellen, hoe ons klimaat erdoor beïnvloed wordt. Ze menen intussen ook de recente aardbevingen in Iran en Ita lië en elders er aan toe te mogen schrij ven, gaan zelfs nog verder en lanceren de stelling, dat de toenemende nervosi teit, de stijging van het aantal zelfmoor den en gevallen van krankzinnigheid in een aantal landen er eveneens in belang rijke mate het gevolg van zijn. De ster kere uitstraling van de zon zou een ove rigens nog niet precies vast te stellen Invloed op het menselijke organisme en de menselijke geest uitoefenen. Zekerheid omtrent een en ander be staat er evenwel niet. De enige zeker heid, waarop de leek kan bogen is, dat hij dit jaar een reeks klimatologische verschijnselen heeft meegemaakt, zoals nog nooit te voren. Of hij er ongerust over moet zijn, kunnen de geleerden hem niet vertellen. Maar laten we met het hier wel nodige optimisme aannemen, dat de toestand niet zo erg is, als in een Engelse film geschilderd wordt. Daarin wordt ons voor ogen gebracht, hoe door de kernexplosies de aardas uit zijn ge wone stand gewrikt werd. Hierdoor ont staan tal van schier catastrofale voor vallen, waaronder een snelle stijging van de temperatuur, die tenslotte 'n ondraag lijke hittegolf wordt. Er komt gebrek aan water. Het moet gerantsoeneerd worden. De mensen tenslotte vechten om een glas van het verkwikkend vocht. De thermometer geeft vijftig graden aan. De aarde is gedoemd, om in vlammen op te gaan Het zijn in deze film de atoombommen die de schuld krijgen. De geleerden zijn er echter van overtuigd, naar we reeds aanstipten, dat zulks niet het geval is. Ze houden het op de zonnevlekken. Ho pelijk zullen ze ons spoedig het afne men van de activiteit der zon kunnen melden. Ze heeft ons steeds warmte ge bracht, maakt het leven op aarde moge lijk, is onze grote weldoenster. We mo gen vertrouwen, dat ze dit op haar oude, trouwe wijze zal blijven doen. Tenslotte enkele jaren van slechte zomers, zowel te koude als te warme brengen nog geen catastrofe te weeg. Het leek ons alles zins interessant hier even een samen vatting te geven, van hetgeen er rond wat we dit jaar hebben meegemaakt, van verschillende zijden gepubliceerd is. K. H. ROTTERDAM, 29 okt. Ter ge legenheid van de tournée, die het Rot terdams Philharmonisch Orkest deze week in Engeland maakt, zijn de wet houder van Financiën en Kunstzaken, mej. mr. J. Zeelenberg, de architect ir. E. H. Kraayvanger en verschillende leden van de bouwcommissie van het nieuwe Rotterdamse concertgebouw voor een bezoek van enkele dagen naar Londen vertrokken. Dinsdagavond zullen zij het eerste concert van het R. Ph. O. in de Royal Festival Hall bijwonen; tot de officiële gasten van deze avond behoren ook de Nederlandse ambassadeur en prinses Alice, gravin van Athlone. Voornaamste doel van de reis van de wethouder en de bouwcommieleden is echter de bestudering van de accom modatie en de gehele gang van zaken in dit moderne concertgebouw, dat ter gelegenheid van het Festival of Bri tain aan de zuidelijke oever van de Theems werd opgericht. De Rotterdamse delegatie zal onder meer 's ochtends de repetitie van het R. Ph. O. bijwonen. Voorts zal aan dacht besteèd worden aan de functies, die de Royal Festival Hall als sociaal trefpunt vervult. ROTTERDAM, 29 okt. Gisteren, op de feestdag van Christus-Koning, werd door de zeereerw. heer L. Lommen, M.S.C., als gevolmachtigde van de vica ris-generaal, de missio canonica ver leend aan de volgende personen: de eerw. zr. Catherine E.A., de heer Th. Stoffels, de dames Joh. Hoefs, Lamb. Vos, M. Peruzza-Haringa, drs. Nancy Korthout en Wilh. Jongeneei, allen te Rotterdam, alsmede mevr. Franc. Roodbol-Minder- man te Vlaardingen. De plechtigheid had plaats om 15.00 uur in de kapel van het Allerheiligste Sacrament aan de Eendrachtsstraat. Als getuigen traden op de zeereerw. heer Jac. Beterams, overste van „Una Sancta" en de heer Jac. Dries, bestuurder catecheti- sche leergang namens de St.-Aug. ver. afd. Rotterdam. WASHINGTON, 29 okt. De Wereld bank heeft een lening met een equivalent van 18,5 miljoen dollar tan Uruguay goedgekeurd. Uruguay zal de lening ge bruiken voor verbetering van de voor naamste noord-zuidverbinding van het land, de ca 320 mijl lange hoofdweg van Montevideo naar Rivera. In de lening nemen vijf handelsbanken zonder garantie van de wereldbank tot een totaal van 365.000 dollar deel, welk bedrag de in maart 1967 vervallen eerste termijn vertegenwoordigt. De deelne mende banken zijn Girard Trust Corn Exchange Bank, de Nederlandsche Han delmaatschappij, First Wisconsin National Bank of Milwaukee, The First Pensyl- vania Banking und Trust co. en Grace National Bank of New York. De lening heeft een looptijd van 15 jaar en draagt een rente van 5%% per jaar incl. 1% commissie, die aan de speciale reserve van de bank wordt toegevoegd. De 61-jarige mevrouw S. S.S. en de 63-jarige heer L. van E., die te water raakten, werden onmiddellijk nagesprogen door de havenbeambte Frans Dekkers en de monteur Francis- ,cus van Eek en aan de wal gebracht. Mevrouw S. had een hersenschud ding en een gebroken been. De heer Van E. klaagde over pijn in zijn buik en aan zijn been. Ook de motorrijder had een hersenschudding en een been breuk opgelopen. Zij werden alle drie naar het Dijkzigtziekenhuis overge bracht. Bij het uit de bocht vliegen botste de motorbestuurder tegen een trans formatorhuisje langs de waterkant. De motor veerde terug en raakte daarbij de twee bejaarden, die op het pontje stonden te wachten. Hij laat U nooit In de steek. Zelfs niet lm moeilijke omstandigheden. HIJ heeft U veel te geven en vraajft toch zo weinig terug. Wie hij Is? zou beellst niet bulten hem kunnen. Zijn trouwe komst betekent elke dag opnieuw berichten uit alle hoeken der aarde, over allerlei onderwerpen, van politiek tot radio en broodbeleg toe. lOOOGOGGOOOOOOOGOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOe ^De vraagt voor haar Technische Dienst 16 a 17 jaar voor opleiding tot een technisch-administratiye functie. Liefst met MULO A opleiding. Kunnei typen of bereid zijn dit op korte termijn zlC' pde ;ich eigen te maken. Indiensttreding zo spoedté mogelijk. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties te richten aa.n de afdeling personeelszaken, Noordvestsingel l- ZwArt Vv. y<- s* -v>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 6