Vele staatsgeheimen gevonden in kantoren van Der Spiegel Justitieel optreden op verzoek van NAVO Geen wraak- oefening van Strauss Amerikaan in Oost-Berlijn veroordeeld Zware taak voor UNTEA Voorzichtig heleid hij aanstelling Indonesiërs Nieuwe trofee voor „Wereldwijs" Conflicten in het Kremlin Dr. D. Abdoh naar Nederland Van mens tot mens Wat hebt u gegeten Muskusos-schedel Telefoon-primeur Arrencollectie „Modern bouwen" „Geestelijk woord" Cultureel Paspoort - Standwerker DOODVONNIS VOOR DIEFSTAL IN DE SOVJET-UNIE Meer hulp aan ontwikkelin gslanden bepleit ■ernoon builtjes het nieuwe dagblad DINSDAG 30 OKTOBER 1962 PAGINA 7 ÊbllTENLANDSE KRONIEK dy Kh iet-lJnie. Het opmerkelijke verschil tussen Uoesjtsjevs voorstellen aan Ame- ■u van zaterdag en zondag zou kun- nen wijzen op conflicten binnen de niuren vau het Kremlin over het te *olgen beleid in de Cubaanse kwes- e- Het i; mo gelijk dat Khroesjtsjev ayitereenvoIgens gehandeld heeft op advies van verschillende groepen me- eWerkers, en dat hij misschien onder ^Ware druk heeft gestaan van mach- '®e topfunctionarissen met uiteenlo- jVjude opvattingen. In hoeverre "'oesjtsjev eigenmachtig kan op- 'eden is cns niet bekend. De interne 'Uuchtsverhoudingen in Moskou zijn v°or het westen een mysterie, j. Als wij op de toon afgaan van 'roesjtsjevs gepubliceerde bood- Scuappen aan Kennedy van zaterdag e,u Zondag zouden wij moeten condit iën dat de Sovjet-premier persoon- ,'ik zijn kalmte heeft bewaard. In die boodschappen bespeurde men njeis Vau de hysterische toon waarvan bij- oorbeeld een Hitier zich placht te edienen. De formulering was be- a«fd en zelfs niet eens onvriendelijk. C*P zijn beurt heeft Kennedy in zijn Rotwoorden het gevaar vermeden dat I j Khroesjtsjev belachelijk zou ma- jRo. De Sovjet-premier werd. ook na ieos opzienbarende capitulatie van ^°odag, door de Amerikaanse presi- deot in zijn waarde gelaten. Als Ken- Hy er „elfs maar op gezinspeeld hatj. dat Khroesjtsjev zijn gezicht had verIoren, zou hij daarmee misschien in de kaart hebben gespeeld van meer Radicale elementen in het Kremlin Retgeen de val van Khroesjtsjev had tinnen veroorzaken en de machtsover Rooie door hardere communisten. Aan KARLSRUHE, 30 okt. Om aan alle speculaties omtrent een eventuele wraakoefening van de Westduitse minister van defensie, Strauss, tegen het Westduitse weekblad Der Spiegel voorgoed een einde te maken, heeft de procureur-generaal bij het bonds- gerechtshof in Karlsruhe gisteren laten bekendmaken dat in de re dactiekantoren in Hamburg en in Bonn vele documenten zijn ge vonden die staatsgeheimen bevat ten. Daaronder bevonden zich stenogrammen van beraadslagin gen der Bondsdagcommissie voor defensiezaken alsook stukken uit het ministerie van defensie. HOLLANDIA, okt. Met de beste wil van de wereld kan men niet beweren dat de UNTEA, het tijdelijke bestuur van de V.N. in Nieuw-Guinea, het gemakkelijk heeft. De Verenigde Naties heb ben nog niet bijster veel perso neel aangevoerd om de leemte die ontstaan is door het vertrek der Nederlanders op te vullen. Toch gaat de UNTEA bijzonder voor zichtig te werk bij het aannemen van Indonesisch personeel voor de vele opengevallen plaatsen. Men stelt zich op het standpunt dat Indonesië wel allerlei mensen hierheen kan sturen (volgens het akkoord hebben Indonesiërs nu vrij toegang tot Nieuw-Guinea) maar dat het de UNTEA is die uitmaakt of men ze ook wil ge bruiken. Goedkoop bier Met één Van Nelle's theebuiltje (groot formaat) zet u vlug en gemakkelijk 'n flinke pot heer lijke, krachtige thee. Om de hele familie van te laten genieten! Want de geur en fijne smaak van de beroemde Van Nelle's „Afternoon" melange zijn in het builtje extra geconcentreerd bewaard. kwaliteit! Han* Detlev Becker een der chefredacteuren van Der Spiegel, houdt in Hamburg een persconferentie, welke zeer druk bezocht werd. orige week zaterdag stelde Goesjtsjev Kennedy voor, de raket- .ases op Cuba te liquideren als de tierikanen hun raketbases in lur- 'le Zouden opheffen. Een dag later Ze'de Sovjet-premier dat de Cubaan- Se bases zouden worden afgebroken, ?mdat de Amerikaanse president be- °°'d had geen invasie te ondemt- ï"en- In die tweede en beslissende °odschap aan Kennedy liet Khroesjt- >Siev Zijn eis met betrekking tot de Urbse bases eenvoudig vallen. Dit is een van de raadselachtige aspecten )"ah de Russische houding in de Cu- N»anse crisis van vorige week. De Cubaans-Turkse ruil was trouwens, 'n militair opzicht, niet zo'n goed v°orstel van Khroesjtsjev. Want de prategische betekenis van de I uba was belangrijker dan die van aaes in Turkije. Terwijl de eerstge- Nmde bases de slagkracht van de °vjet-Unie belangrijk zouden ver aten, zijn de Turkse bases voor de V.S. nog maar van weinig betekenis door de ontwikke ling van de Pola- ris-duikboten, die in ditzelfde gebied Rusland kunnen estoken. En duikboten met raket- eWapening zijn minder trefbaar een aanval dan vaste ra «etb fik een aanval clan ases op het land. Toch is Kenne- - 'u zijn antwoord aan Khroesjtsjev ^jan zaterdag niet op het plan van ruil ingegaan, omdat hij zelf het 'jdstip wil bepalen waarop bij de k Urkse bases zou kunnen missen. Op /urkije en op de andere Atlantische °ndgenoten van de V.S. zou bet 8fen goede indruk hebben gemaakt. a s Amerika een van de NAVO-bases opgeven onder druk van de Sov- et scheppen van een gunstig po itie ^'imaat voor onderhandelingen tus- ,en Oost en West zou dit niet ten g°ede zijn gekomen. (Van onze correspondent in Bonn) Het justitiële onderzoek dat reeds is begonnen kort nadat Der Spiegel op 10 oktober geheime gegevens publi ceerde over de recente stafoefening der NAVO, die de deknaam Fallex 62 had, strekt zich derhalve ook uit naar de identiteit van die personen die deze geheime stukken aan Der Spiegel moe ten hebben geleverd. Het vermoeden bestaat dat deze personen vooral op het ministerie van defensie te vinden zullen zijn. Het vermoeden bestaat voorts, en vandaar de beschuldiging ook van omkoping, dat deze personen zich daarvoor door Der Spiegel hebben laten betalen. lopig heeft de procureur-generaal ge weigerd Augstein, Jakobi en Ahlers (de schrijver van het als landverra- derlijk gebrandmerkte artikel van 10 oktober) op vrije voeten te stellen. Bij verdenking van landverraad waar op in West-Duitsland tuchthuisstraf van vijftien jaren staat is dat trouwens onmogelijk, ook tegen borgtocht. De procureur-generaal heeft wel toege zegd het onderzoek zoveel mogelijk te bespoedigen De drie topfiguren van Der Spiegel, uitgever Rudolf Augstein, hoofdredac teur Claus Jacobi en plaatsvervangend hoofdredacteur Conrad Ahlers, zitten nog in voorarrest onder verdenking zich aan landverraad te hebben schul dig gemaakt. Der Spiegel heeft een leger advocaten onder leiding van Augsteins broeder Josef in dienst ge nomen om het drietal vrij te krijgen en te zuiveren van alle blaam. Voor- Het zal Der Spiegel-leiding intussen toch wel aanzienlijk minder wel te moede zijn, nu bekend is geworden dat ook het NAVO-opperbevel in Parijs zich reeds onmiddellijk na de publika- tie van het artikel tot de Westduitse regering wendde met het verzoek iets tegen Der Spiegel te ondernemen. Het zou trouwens een te lichtvaardige con clusie zijn geweest dat minister Strauss uit persoonlijke wraak Der Spiegel nu over de kling zou hebben willen jagen. Bovendien zou het van een te geringe opinie over de Westduitse justitie getui gen indien men zou willen aannemen dat de procureur-generaal in Karlsru he zich tot zulk een actie zon lenen of lichtvaardig iemand van landverraad beschuldigen. Gisteravond is in Bonn bekend ge worden dat de aanklacht in eerste in stantie is ingediend door de hoogle raar Von der Heyde. Hij verricht op het ogenblik een reserve-oefening bij de Bundeswehr en werd als eerste re serve-officier kortgeleden tot brigade generaal bevorderd. Voor de meeste waarnemers in Bonn staat vast dat Der Spiegel met de pu- blikatie van het Fallex 62 artikel te ver is gegaan en zich op het gladde pad van het verraad van staatsgehei men heeft begeven onder het motto de openbaarheid te willen informeren over de vermeende slechte kwaliteit van de Bundeswehr en de westelijke defensie. Wat vooral kritiek heeft uitgelokt is de wijze waarop de Westduitse recher che is te werk gegaan. Dit verwijt treft echter de politie en niet de pro cureur-generaal. De vrees dat de poli tiële actie het begin zou kunnen zijn van een beperking van de persvrijheid in West-Duitsland lijkt ongemotiveerd. Der Spiegel is gisteren normaal ver schenen en zal ook a.s. maandag uit komen met een cover-story van Ru- doU Augstein. De vraag is of de Spie- gel-redacteuren dit nummer op tijd klaar kunnen krijgen want zolang de procureur-generaal niet klaar is met het onderzoek ter plaatse blijven de kantoren van de hoofdredactie in Ham burg gesloten. BERLIJN, 30 okt. (DPI) Een Oostduits gerechtshof heeft in een ge heime zitting de Amerikaan. Jean F. Loba, een soort „Rode Pimpernel", uit Altadena, Califomië, tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het beramen van plannen om vluchtelingen naar West-Berlijn te smokkelen. Zijn moeder, mevr. Florence Loba. die naar Berlijn is gekomen om het proces bij te wonen, werd niet in de rechtszaal toegelaten, maar zij mocht wel na het vonnis met hem spreken in tegenwoordigheid van een tolk. Lr zijn geen details van de tenlaste legging tegen Loba bekend gemaakt be halve dat hij plannen beraamd had om vluchtelingen over de Berlijnse muur te helpen ontsnappen. Loba's Oostduit- se verdediger zei dat hij tegen het vonnis in beroep zou gaan. Mevr. Loba werd toegestaan om met haar zoon in de rechtszaal te praten nadat het von nis was uitgesproken. „Hij was vrolyk en helemaal zichzelf", zei zij. MOSKOU, 30 okt. (UPI) Het op perste gerechtshof van de Sovjet-repu bliek Azerbeijdzjan heeft verleden week een kruidenier ter dood veroordeeld omdat de man (wiel) banden had ge stolen en verkocht, zo meldt het blad „Bakoe Werker". Volgens het blad werden de mede plichtigen van de ter dood veroordeel de R. Adigezalof, tot gevangenisstraf fen variërende van acht tot 15 jaar veroordeeld. Het waren arbeiders van een bandenfabriek in Bakoe. In de loop van twee maanden zouden zij met hun diefstallen 13.500 roebels hebben ver diend. AMSTERDAM, 30 okt. Een stu diegroep van studenten en afgestudeer den der Vrije Universiteit heeft met het oog op de aanstaande parlemen taire behandeling der regeringsnota betreffende de hulpverlening aan de ontwikkelingslanden in een schrijven aan de leden van de kamerfracties der A.R.-parti) uiting gegeven aan groeiende bezorgdheid over het re geringsbeleid ten aanzien van de hulp verlening, met name waar dit beleid voor het komende begrotingsjaar een vermindering der Nederlandse finan ciële bijdragen doet verwachten De ondertekenaars doen een beroep op de A.R.-vertegenwoordigers om de regering bij de parlementaire behande ling van deze kwestie voor te stellen: de Nederlandse bijdrage voor de hulp verlening voor 1963 te verhogen tot 1 procent van het nationale inkomen; een deskundige als bijvoorbeeld prof. i Tinbergen op korte termijn een advies te laten uitbrengen over de besteding van de hierdoor extra ter beschikking komende gelden; vóór de kameront binding aan het parlement een plan te doen toekomen betreffende de ver hoging van de Nederlandse bijdrage van 1 procent tot 2 procent in een periode van vijf jaar; te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is de natio nale herdenking van het 150-jarig be staan van het koninkrijk der Neder landen te vieren door de aanbieding van een nationaal geschenk aan de Verenigde Naties ten behoeve van de hulpverlening', aan al dan niet aca demisch gevormde jongeren, die als deskundigen in de ontwikkelingslanden gaan werken, vrijstelling te verlenen van de militaire dienstplicht. DEN HAAG, 30 okt. Een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de V.N.-bestuurder in Nieuw-Guinea, de Pers dr. Djalal Abdoh, van donder- dag tot zaterdag in Nederland zal zijn. Dr. Abdoh zal tijdens zijn bezoek aan Nederland besprekingen voeren met de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en andere Neder landse autoriteiten. (Van onze correspondent in Hollandia) Uiteraard hebben de UNTE A-men sen, die volkomen vreemd naar Nieuw- Guinea kwamen, het niet gemakkelijk om zich in te werken. Zij staan voor een voor hen volkomen vreemde situ* atie en de tijd voor een behoorlijke overname heeft vaak ontbroken. Dat geldt trouwens ook ten aanzien van veel plotseling gepromoveerde Pa poea's, die het werk van vertrekkende Nederlanders moesten overnemen zon der daarop voorbereid te zijn en zonder gelegenheid gehad te hebben zich be hoorlijk in te werken. Een terugslag op deze gang van zaken kon welhaast met uitblijven. Vandaar dan ook dat de activiteiten op veel kantoren voor- gedecimeerde staf overmatig hard ge werkt moet worden. Een nieuw probleem dreigt nog te worden dat de Indonesische vertegen woordiging in Hollandia zich bezig is gaan houden met de uitzending van honderden Papoea's naar Indo nesië, waar zij de gelegenheid krijgen scholen te bezoeken en cursussen te volgen. Doorgaans zijn die Papoea's mensen die reeds bij het arbeids proces waren ingeschakeld, zodat hun vertrek het nog weer moeilijker maakt het werk normaal voort te zetten. Indonesië is echter graag be reid die opengekomen plaatsen met Indonesiërs op te vullen... En zo dreigt straks op de Papoeanisatie een Indonesianisatie te volgen. Ook al is de UNTEA daar misschier niet en thousiast over, men zal er weinig aan kunnen doen; per slot van rekening zal het werk toch moeten doorgaan Een andere Indonesische activiteit, waarvan de weerslag wel niet zal uitblijven is dat aangekondigd is dat Indonesië de markt op Nieuw-Guinea met goederen uit Indonesië zal gaan overstromen. Nu hoeft men dat over stromen natuurlijk niet zo letterlijk te nemen, maar de huidige Nederlandse importeurs op Nieuw-Guinea maken zich toch wel bezorgd dat de Indonesi sche goederen hier wel eens tegen dumpprijzen op de markt gebracht zouden kunnen worden. Er is nu reeds sprake van een grootscheepse aanvoer van rijst en bier uit Indonesië tegen prijzen lager dan de thans gebruike lijke Vooral de aanvoer van goedkoop bier kan daarbij een kwalijk neven effect opleveren; het is helaas zo dat de Papoea en vooral de stads- papoea een neiging heeft tot teveel drinken hij is trouwens erg gauw dronken en dat baldadige vermel- partijen en bloedige ruzies dan va_ak niet uitblijven. Vandaar dan ook dat de winkeliers hier bij voorkeur juist geen alcoholhoudende dranken aan Pa poea's verkopen. Hun inventaris is hun daarvoor te lief. Overigens kan het de consument natuurlijk welkom zijn als de aan voer uit Indonesië ertoe zou leiden dat het assortiment in de winkels groter wordt en de prijzen dalen. Voorlopig is het echter niet bekend of dat inderdaad het geval zal ztjn. We moeten afwachten welk beleid Indonesië in dit opzicht zal gaan voeren Een feit is natuurlek wel dat de afsluiting van Nieuw-Guinea van Indonesië van voorheen een on- gezonde zaak was, en dat het Indo nesië behalve om politieke toch ook om economische redenen welkom moet zijn dat het op de markt van Nieuw-Guinea ban komen: de be taling blijft hier plaatsvinden in har de valuta. Voorlopig blijft het echter zo dat alles op Nieuw-Guinea nu nog erg moeizaam loopt. Het overheidsappa raat fungeert traag en moeilijk als gevolg van het vertrek van zoveel ambtenaren. De handel aarzelt omdat er zo weinig zekerheden zijn en omdat men weinig hoop heeft straks nog nor maal door te kunnen werken. Niemand is erg optimistisch. Men probeert de zaken op een wat afgezakt peil gaande te houden, maar veel meer toch ei- genlijk ook niet. Een opwekkend beeld geeft het leven op Nieuw-Guinea zo met. Ter gelegenheid van het eeuw feest van het Internationale Ro de Kruis in 1963 zal een inter nationale jeugdfotowedstrijd worden gehouden met als motto Man's Humanity to Man". In ons land wordt deze fotowedstrijd voor de jeugd tot 25 jaar gehouden onder het motto „Van mens tot mens". De or ganisatie is in handen van het Ne- derlandsche Roode Kruis, de Bond van Nederlandse amateurfotografen vereni gingen en de Stichting ter bevordering van de amateurfotografie. Tot 22 december kunnen foto's wor den ingezonden, die de basis van het Rode Kruiswerk illustreren. Een keu ze van 25 foto's uit de ingezonden op namen zal op de Photokina te Keulen (van 16 tot en met 24 maart 1963) en op de Internationale Rode Kruis- tentoonstelling te Genève (van io augustus tot en met 15 september (1963) worden geëxposeerd. De win naars van de eerste, tweede en der de prijs kunnen een tweedaags be zoek aan de Photokina te Keulen bren gen. Tevens ontvangen zij een door het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis beschikbaar gestel de plaquette. Zoudt u met een kruisje villen aangeven, welke spijzen u niet hebt gebruikt?" Het zal niet dik wijls vooi komen, dat men na een feestmaal een vragenlijst krijgt toegezonden met het verzoek te ver tellen, wat men wel en wat men met in In de glasfabriek Leerdam wordt op het ogenblik de nieuwe trofee voor de TV- quiz wereldwijs" vervaardigd. De oorspronkelijke kristallen trofee is, zoals bekend, stuk "gevallen, doch bij de volgende uitzending, 10 november, zal het winnende team toch weer een nieuwe prijs mee kunnen nemen. Op de foto: Slijper F. Kaebisch aan het werk. HiiimiimiiiiiniiiimiiiiimiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiHiiiiiiiimiiiiimiiiiiiimniiiiiniiiiiiiiiiiii» heeft gegeten. Waarschijnlijk zal het nog minder vaak voorkomen, dat der gelijke vragen met een wetenschappe lijk doel worden gesteld. Er was voor de geneeskundige hoofdinspectie van de volksgezondheid echter een bijzon dere reden om een dergelijke vragen lijst toe te zenden aan de ongeveer vijfhonderd personen, die in het be gin van deze maand hebben deelge nomen aan een Zweedse maaltijd, wel ke hun was aangeboden ter gelegen heid van de opening van een nieuwe papierfabriek in Gennep. Enige tien tallen deelnemers aan de maaltijd zijn namelijk, zoals bekend, ziek ge worden. Zij bleken paratyfus te heb ben, overigens een betrekkelijk on schuldige vorm van deze ziekte, waar bij over het algemeen het gevaar van herbesmetting gering is. De genees kundige hoofdinspectie heeft tot de ze statistische enquête besloten we gens het grote aantal personen dat aan de maaltijd heeft deelgenomen en omdat zjj verwacht uit deze groep betrouwbare statistische gegevens te kunnen ontvangen. Een dezer dagen heeft het Tele foondistrict Utrecht met de in- dienststelling van een huistele fooninstallatie in het gemeen tehuis te Bunnik als eerste district in ons land het aantal van duizend automatische huistelefooninrichtin gen bereikt. Op deze installaties, met een ge zamenlijke capaciteit voor aanslui ting van 31120 toestellen, zijn thans 25146 telefoontoestellen aangesloten. De installaties zijn met in totaal 3046 netlijnen op de verschillende te lefooncentrales verbonden. Een dag voor Kerstmis 1926 werd de eerste automatische huistelefoon inrichting in dit district in gebruik gesteld, acht en twintig jaar later de vijfhonderdste. De arrenslee- en wagencollectie van de heer Houtzager uit Driebergen zal worden over gebracht naar Vierhouten en met nog enige aanvullingen worden samengevoegd tot een arren- en wa genmuseum. De eigenaar van het res taurant „De-Oude-Stee", de heer Van Schuppen, heeft hiervoor een meer dan 300 jaar oude boerderij aange kocht met ongeveer vijf hectare grond. De gehele collectie zal meer dan honderd verschillende arren en wa gens bevatten. Sommige van deze voertuigen zijn al enige eeuwen oud. Waarschijnlijk zullen rond Kerstmis de arren al te zien zijn. De gehele verzameling hoopt men in het voor jaar compleet te hebben. —an ongeveer dertig meter diepte T heeft een zandzuiger op de Bra- \f semermeer een schedel van een muskusos opgezogen. Drs. Korte- bout van het Rijksmuseum voor geolo gie te Leiden (op de foto met de schedel) sprak van een unieke vondst. Volaens hem leefden de muskusossen in de ijstijd in ons land. Thans komen zij noo voor in de arctische gebieden van Noord-Amerika. De vakbeurs „Modern Bouwen die van 7 tot en met 10 no vember in de Eurohal te Val kenburg wordt gehouden, is de eerste beurs van deze soort in het zui den van het land. Ongeveer zeventig fabrikanten en importeurs uit alle delen van het (Advertentie) Voor een telefonisch „geestelijk woord", zoals een m®t Z0U' gekozen bijbeltekst, Mflkt In Den Haag enorme belangstel ling te bestaan. De telefoondienst S.O.S., die deze nieuwe .dienstver lening onlangs heeft ingesteld, heef ervaren dat het telefoonverkeer soms zelfs enigszins werd ontwricht door het overgrote aantal aanvragen op het nummer 11 17 17. Eredagen voorgekomen waarop het nummer zeshonderd keer op een dag werd gedraaid. Omdat gebleken Is dat de ielefoonabonné met het 11 71 71 bij nacht en ontij abusievelijk uit zijn bed werd gebeld voor het geven van een geestelijk woord, waartoe hij steeds minder bereid bleek, is met ingang van deze week het nummer voor het „woord voor de dag", zoals de dienst heet, ge wijzigd in een nummer waarbij deze vergissing niet gemaakt kan worden, namelijk 60 99 11. Bovendien heeft dit nummer diverse lijnen, zodat overbelasting ook niet zo gauw meer zal voorkomen. land zullen de vijfduizend vierkante meter expositieruimte met hun stands vullen. Doel is de vakmensen uit alle takken van het bouwbedrijf een beeld te geven van de nieuwste produkten, de modernste machines en werk methoden in de bouwnijverheid. Zo zal er onder meer een tegelzetma chine te zien zijn, een spijkerauto- maat voor het leggen van vloeren, een „B-graaf", die zelf de bochten aangeeft bij wegenaanleg en riole ring en een bouwloopkraan met af standsbediening uit Frankrijk, die voor het eerst in ons land zal worden gedemonstreerd. De beurs is alleen toegankelijk voor vaklieden-specialis ten en op de eerste plaats bedoeld voor het bouwbedrijf in het zuiden van het land, België en Duitsland. Wethouder mrl' M. Trol ijk heeft gistermiddag tijdens een bij eenkomst op het Haagse stad huis het Cultureel Paspoort nummer 7500 uitgereikt aan een leer lingverpleegster van het Rode Kruis Ziekenhuis. Vanaf begin september hebben Haagse jongelui van vijftien tot en met twintig jaar de gelegen heid gehad zich een Paspoort te ver schaffen waarmee ze tegen geredu ceerde prijs toegang hebben tot tal van culturele gebeurtenissen. Een vierde deel van de thans ingeschre venen behoort tot de werkende jeugd. Amsterdam is Den Haag in het ver schaffen van Culturele Paspoorten voor gegaan. Tijdens de bijeenkomst van gister middag werd tevens het eerste num mer van „Sleutel" uitgereikt, het or gaan van de commissie Cultureel Pas poort, waarin behalve het programma van manifestaties ook bijdragen van vooraanstaande kunstenaars zijn op genomen. Culturele Paspoorthouders zullen dit blad geregeld thuis krijgen. De standwerkers, die hun artike len met een niet-ophoudende woordenstroom aanprijzen, vor men de kleurrijke noot op bijna iedere markt. Het Hoofdbedrijfschap Detailhandel heeft thans een fraaie definitie voor het begrip „standwer ker" opgesteld. Er wordt onder ver staan: „iedere marktkoopman, die er zijn beroep van maakt de aandacht van het publiek op zich te richten en uit te weiden over het door hem te verhandelen artikel, met het doel dit artikel daarna aan het om ,hem verzamelde publiek te verkopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 7