Tussen plannen in een bureaula en verwezenlijking in de toekomst ligt de misère van de Maasscheepvaart Door laag a Water Wachttijd van dan dag meer een Het schipp^rshart lijdt ONDRAAGLIJKE SMART KRISJNA MENON IN DE VUURLINIE Castro en Oe Thant zijn het nog niet eens Ontgroening wordt geheel hervormd Geen Russische Mig s voor Indië AmerikaGroot-Brittannië en Canada sturen wapens INDIËRS in Weer relletjes rond Meredith A'dams Studentencorps besluit: Beruchte Sociëteitscommissie uitgeschakeld het offensief? UITKERINGEN AOW EN AWW VERHOOGD F. H. vd. Putten terug bij Defensie Braadkuikens nog laag geprijsd Het weer_ INTEXA TRICOT (Van onze correspondent) ^J^JIJMEGEN/GRAVE, 31 okt. schippers spreken smalend an „de stop van Grave". De o ''!Srneester blijft er onbewogen sn,aef; hij kent de grief van de .ctllPpers, maar hij kan er niets an veranderen. Dag en nacht is (in sluis deze weken in bedrijf. q ierentwintig uur per dag wordt r Seschut, maar de sluismeester an het ook niet helpen wanneer e schepen, die geschut moeten ;'°rden, zich ophopen in het 'yiervak tegenover Grave. Tien ehepen, twintig, vijftig het af- u open weekeinde zelfs meer dan °nderd schepen Onbegrijpelijk Abnormaal Wachtende schepen voor sluis van Grave. de HAVANA, 31 okt. (Rtr, UPI) Brazilië wil bemiddelen tus sen Cuba en de Verenigde Sta ten. Generaal Albino da Silva heeft hiertoe, namens president Goulart, gisteren een onderhoud gehad met premier Fidel Castro en later met Oe Thant, waar nemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die giste ren in de Cubaanse hoofdstad voor zijn tweedaags bezoek arri veerde ongeveer tegelijkertijd met de afgezant van de Brazili aanse president, die voorts con tacten gelegd heeft met de Ame rikaanse regering. President Tito van Joegoslavië had Brazi lië verzocht te pogen tussen Washington en Havana te be middelen. Per 1 september In verband met het feest van Allerheiligen zal ons blad morgen, donderdag 1 novem ber, niet verschijnen. DE DIRECTIE. Concurrentie voortgezet KSJUH Plaatselijk een bui Woensdag 31 oktober 1962 18 pagina'! 51ste JAARGANG No. 15279 Schippers lopen vast in de „STOP VAN GRAVE" sluiswachters doen wat zij kun- t^l,1..Dat is: zoveel mogelijk schepen in de sluiskolk stouwen. Dan j, ^'en zij met handkracht de sluisdeu- ''.""ht. Draaiend aan een groot wiel, liki' Miehieltje. En het schippersliart 1 ondraaglijke smart, want het "t» toet het horloge in de hand, M,iis(| 'veer anderhalf uur, voordat de ouren aan de bovenkant van de Pen* Kaan en weer enkele sche den u't de onafzienbare rij wachten- "aar binnen kunnen glippen. Scop" daS wachten en langer SU en de schippers in deze weken sw^rtoaal bjj het passeren van ,,de <Mvan Grave". Accepteren is het sintr n'.eb mopperend, krasse verwen- H'aw1 uitend aan het adres van Rijks- staat, verdoen zij hun tijd. „Eerst lont en we de stop van Ternaaien. nu lU&Ve vast in de stop van Grave", bun bitter commentaar. V^iet <Joet ook wat onbegrijpelijk aan. e6n boven komend zijn de schippers dier.Jeeks vrij moderne, elektrisch be- Lith sluizen gepasseerd. Verderop bij sluj ^Yeten zij nog een forse, moderne van u aar deze hier bij Grave is maar beperkte afmetingen en wordt nog handkracht bediend. Wat is dat Vo, or sehj een dwaze situatie? foeteren de Ppers. et is een historisch gegroeide situa tie, zou Waterstaat kunnen tegenwer pen. Toen men namelijk in de twinti ger jaren de Maas kanaliseerde en het Maas Waalkanaal aanlegde, ging men terecht van de veronderstelling uit, dat de afvaart gebruik zou maken van het kanaal om via de Waal de reis te ver volgen. Een juiste veronderstelling, want bij normale waterstand laten de schippers Grave letterlijk links liggen en nemen elf kilometer voordien het Maas Waalkanaal. De sluizen in de ri viervakken voor deze splitsing zijn daar op berekend; al stammen zij dan uit de twintiger jaren, zij worden'elektrisch bediend. Terwille van een enkele zand- en grind- sehipper, die toch verder de Maas af wilde, heeft men destijds bij Grave dit kleine sluisje aangelegd, te bedienen met spierkracht. Dat ging in die jaren uitstekend. Maar niet alleen het 'weg verkeer is enorm toegenomen, ook het verkeer te water. In normale tijd pas seren dagelijks zo gemiddeld' zestig schepen de sluis van Grave. Maar de waterstand op de grote rivieren is nu abnormaal laag, zoals in Ae zomer van 1959. Wie nu via het Maas Waalkanaal de Waal op wil mag geen grotere diepgang hebben dan rond 1.70 meter. Meer water staat er voor de sluis in Weurt (waar het kanaal in de Waal uitmondt) niet. Dat betekent met halve vracht en nog minder varen; varen met verlies dus. Op de gekanaliseerde Maas we ten de schippers altijd nog ruim ze ven meter water onder de kiel en dus vlucht bjjna iedereen naar de Maas. En dan is Leiden of beter; Grave in last. Als een bottleneck in de prachtig bevaarbare Maas ligt daar de primitieve sluis van Grave. Als de schepen niet te groot zijn, gaan er vijf, zes tegelijk in de sluiskolk. Een kast van om en nabij de twee duizend ton heeft de gehele kolk voor zich alleen nodig. Met af- en opschut- ten gaan er dan anderhalf uur mee heen voor de sluisdeuren aan de bo venkant opnieuw opendrentelen. Dat be tekent wachttijden van meer dan een dag, zodat men de diepgang, die op de Maas gewonnen wordt, grotendeels te niet wordt gedaan door tijdverlies... De situatie mag dan historisch ge groeid zijn, regeren is vooruitzien. Dat geldt ook voor Waterstaat. In 1959 heeft men hetzelfde drama beleefd en de ontwikkeling van de scheepvaart wijst al langer in een richting, waardoor vergroting van de sluiscapaciteit in de Maas onontkoombaar is. Dat inzicht bestaat bij Waterstaat ook wel, gezien de plannen die in de la liggen: twee nieuwe sluizen bij Sambeek, twee nieu we sluizen bij Belfeld en één nieuwe sluis voor Grave. Tussen die plannen in een bureaula en de verwezenlijking to de toekomst ligt de misère van de Maasscheepvaart van vandaag. 4c fi&sche minister van defensie, Krüjna Menon, waagde zich tot m de vuurlinies in het gebied, waar zijn land tegen Chinezen moet vechten. De foto toont de bewindsman (links op de voorgrond) in gesprek met een evenals hij warm geklede militaire leider. OXFORD, 31 okt. (UPI) Een Ame rikaanse federale agent is gisteren licht gewond geraakt, toen studenten een li monadeflesje door de ruit gooiden van de auto, waarin de negerstudeut James Meredith naar zijn slaapkamer op het terrein van de universiteit van Missis sippi werd gereden. De fles werd geworpen vanuit een groep studenten die in de deuropening van een nabijgelegen slaapgebouw ston den. De agenten en Meredith waren op weg naar Baxter Halt waar de neger student woont, sinds hij een maand gele den op de universiteit werd toegelaten. Het is de tweede nacht in successie, dat er moeilijkheden zijn bij de univer siteit. Ook maandagnacht is er met limonadeflesjes gegooid. Toen moesten patrouillerende soldaten het ontgelden. De demonstrerende studenten lieten ook vuurwerk ontploffen. Oe Thant heeft ook zelf zijn eerste onderhoud met Fidel Castro gehad- Het gesprek duurde twee uur en tien minuten. Het ging over het V.N'.-toe zicht op de ontmanteling van de Rus sische raketbases op Cuba. Een V.N.- woordvoerder in New York maakte la ter bekend, dat de besprekingen „nut tig" zijn geweest. De Cubaanse regering kondigde evenwel aan, dat er in het geheel geen overeenstemming is be reikt. Vandaag spreken Castro en Thant elkaar opnieuw'. Zoals bekend hebben de Verenigde Staten voor de duur van het verblijf in Havana van de waarnemend secre taris-generaal hun blokkade opgeschort en de verkenningsvluchten gestaakt. Fidel Castro heeft zijn gedelegeerde naar de VN Mario Garcia Inchauste- gui, naar Havana ontboden. Volgens welingelichte kringen staat dit in ver band met diens mededeling in de VN, dal Cuba geen waarnemers van de volkerenorganisatie zou toelaten. Hier op is Cuba thans kennelijk terug gekomen. Tot opvolger van Garcia In- chaustegui is aangewezen de Cubaan se ambassadeur in Mexico, Carlos Le- chuga. Een anti-Castrogezinde groep van Cu baanse ballingen in Miami heeft ver klaard, dat welke regeling Oe Thant ook met de Cubaanse premier mag treffen, AMSTERDAM, 31 okt. Het Am sterdams Studentenkorps heeft in een algemene ledenvergadering, die tot vanochtend hall vier duurde, met al gemene stemmen besloten de groentijd op verschillende punten ingrijpend te wijzigen. Dit gebeurde naar aanleiding van de incidenten („Dachautje. spelen") die zich tijdens de laatste ontgroening in de sociëteit van het corps aan de Sarphatistraat hebben voorgedaan. De voorzitter van de commissie tot herziening van de groentijd, de zesde- jaars student P. C. van den Hoek, oud rector van het corps, heeft meege deeld, dat nu in de corpswet (in het reglement op het novitiaat) is opge nomen dat er naar zal worden gestreefd de geestelijke ontgroening te verwer kelijken eri de lichamelijke ontgroening achterwege te laten. Geheel nieuw is de instelling van een novitiaatscom missie door de ISSA, die de dagelijkse leiding van de ontgroening zal hebben in plaats van de N.I.A. (sociëteits) -com missie, die niets meer met de ontgroe ning tè maken zal hebben. Aan het artikel waarin wordt ge steld dat het novitiaat berust op grond slag van ongelijkheid, is toegevoegd dat deze ongelijkheid haar grenzen heeft in de algemeen aanvaarde maatschappelijke normen van beho ren. Deze grenzen worden bepaald door de novitiaatscommissie, die be doeld is als vertrouwenscommissie voor de groenen Voorts is bepaald dat de ISSA jaarlijks een of meer ver tegenwoordigers van het universi teitsbestuur zal uitnodigen om te al- „dit geen invloed zal hebben op de po gingen van de Cubanen, zich met wa pengeweld van vreemde overheersing te bevrijden". GUATEMALA De regering van Guatemala heeft inlichtingen ontvan gen, volgens welke Fidel Castro aan zijn partisanen in Guatemala opdracht heeft gegeven terreur en sabotage te gaan bedrijven en stakingen en opstan den uit te lokker. Er zijn maatregelen genomen om aan deze acties het hoofd te bieden. LONDEN/NIEUW-DELHI, 31 okt. (Rtr. UPI) De Sovjet-Unie heeft de Indische regering, volgens door gaans welingelichte diplomatieke kringen in Londen, meegedeeld, dat zij communistisch China niet openlijk kan afvallen. De voor volgende maand toegezegde levering van Mig straaljagers kan daarom geen door gang vinden. De zegslieden in Londen zijn van mening, dat Khroesjtsjevs prestige door de afloop van de Cu baanse kwestie zodanig heeft geleden, dat hij zich een verdere verslechte ring van de verhouding met commu nistisch China thans niet kan permit- eren. De Sovjet-Unie zou Iiulië hebben toe- 'ezegd, «lat zij niet openlijk partij zal kiezen ten gunste van China (tenzij In- lië een klacht indient bij de. Verenigde Naties) en dat zij voorts China niet mi- 'itair zal steunen. Naar buiten zijn de "'trekkingen tussen Indië en Rusland nog steeds vriendschappelijk. Premier ehroe heeft Kroesjtsjev openlijk ge prezen voor diens beleid in de Cubaanse kwestie. Rusla,ld toegezegde straal jagers z»n van het typ» „Mig 21", De eerste twee escadrilles hadden in de cember moeten arriveren. Trekt de Sovjet-Unie dus in zekere zin haar handen van Indië af, de wes telijke landen zijn niet scheutig met hun betuigingen van steun. President Kenne dy heeft de Indische regering laten we-, ten. dat hij het volledig eens is met In die's verdediging van zjjn rechtmatige grenzen. De Amerikaanse regering heeft zich bereid verklaard, zonder voorlopig over betaling te praten, infanteriewapens naar Indië te sturen. Daartoe is een luchtbrug ingesteld tussen Thailand en Indië. Wapens krijgt Indië ook uit Groot- Brittannië en Canada. In de troonrede, die de Britse vorstin gisteren uitsprak, werd solidariteit betuigd met Indié. Tevens is het van belang, dat Ame rika en misschien ook Engeland druk uitoefenen op Pakistan om, in het aan gezicht van de communistische agres sie, de gelederen te sluiten en het ge schil met Indië inzake Kasjmir thans niet op de spit te drijven. In de gevechten, die de Indiërs met de Chinezen leveren, schijnt een lichte ken tering ten gunste van de eerstegenoem- den te zijn ingetreden. Voor het eerst zijn zij overgegaan tot tegenaanvallen op Chinese posities in het noordoostelijk grensgebied. Hun offensief richtte zich tegen de ten oosten van de door de Chi nezen bezette stad Tawang gelegerde Chinese troepen en tegen Chinese stel lingen in de buitenwijken van Walong, omstreeks 25 kilometer van de Birmaan- se grens. Maar in de centrale sector moesten de Indische troepen zich als gevolg van een krachtige Chinese aan val terugtrekken. Oe hant, waarnemend secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, werd vóór zijn vertrek naar Cuba, gistermid dag, belegerd door nieuwsgierige ver slag, evers, die hij even minzaam als geduldig te woord stond. DEN HAAG, 31 okt. Binnenkort is de piihiikatie te verwachten van het Koninklijk Besluit, waarbij de nieuwe uitkeringsbedragen ingevolge de Alge mene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet zijn vastgesteld. De nieuwe bedragen gelden vanaf 1 september 1962. Ingevolge de A.O.W. zullen de alleen staanden per jaar 1518 gaan ontvan- §en echtparen 2358. Ingevolgde de A.W.W. zullen de weduwen zonder kinderen beneden achttien jaar 1740 kri gen en de weduwen met kinderen beneden achttien jaar 2496. Voor we- zen tot tien jaar is het nieuwe bedi'ag op o52 vastgesteld, voor wezen van tien tot zestien jaar op 8'28 en voor we zen van 16 tot 27 jaar op 1080. In deze bedragen is de compensatie voor de huurverhoging inbegrepen. Bij de uitbetaling van de pensioenen voor de bejaarden en de weduwen over de maanden september en oktober is op de verhogingen reeds een maandelijks voorschot gegeven. De reeds ontvangen voorschotten zullen uiteraard in minde ring worden gebracht bij de uitbetaling van de achterstallige uitkeringsbedra gen- Het ligt in de bedoeling de ach terstallige bedragen in de maand no vember uit te betalen. llllllllinilllllllllllllllllliiiiiiiHiiiinini,,,,,,,!!!,,,,!,,,,,,!,,,,,,,,,,, len tijde de gang van zaken tijdens de ontgroening gade te slaan. Gesteld is voorts dat het de leden van het ASC verboden is: de groenen te dwingen te „kikkeren", hun kleding te vernie len of hen samen te brengen in een voor hun aantal onevenredig kleine ruimte. De groenen hebben voorts het recht op een rustperiode van tien uur tussen het einde van het ene en begin van het volgende dagprogramma. De ASC-leden mogen de groenen ook niets meer toevoegen dat redelijkerwijs diep beledigend kan worden geacht. Zjj hebben ook het recht gekregen in redelijke rust hun maaltijden aan ta fels te gebruiken. De nieuwe maatre gelen zullen worden doorgevoerd als de rector-magnificus daar geen be zwaren tegen maakt. Om de groentijd verantwoord te kun nen leiden heeft de novitiaatscommissie (waarvan de leden door de disputen zijn aangewezen) de bevoegdheid altijd en overal de feitelijke gang van zaken vast te stellen. Zij mogen dan ook alle ruimten betreden. De novitiaats commissie heeft de bevoegdheid recht te spreken bij overtredingen van de normen, indien zij de overtreding zelf waarneemt. De straffen die zij kan op leggen, zijn een berisping en een schor sing voor maximaal de duur van het novitiaat. Bij een schorsing langer dan «irie dagen is beroep op de ISSA moge lijk. Bij overtreding door leden, «lie niet tloor de commissie zijn geconsta teerd en bij alle overtredingen in dis puten en gezelschappen oordeelt de ISSA. Het blijft geoorloofd de groenen op de gronil te laten zitten, „immers dit is een facet van de ongelijkheid, dat vanwege het ruimtegebrek reeds aan- vaardbaar is", aldus de toelichting. In verband hiermee nam de vergadering een motie aan waarin wordt aange drongen op de realisering van een gro tere, nieuwe sociëteit. (Van een verslaggever) UTRECHT, 31 okt. De heer F. H. van der Fatten mag terugkeren als technisch hoofdambtenaar bij het minis terie van Defensie. Het hem «loor minis ter Visser gegeven ontslag moet wor- «len vernietigd. Deze uitspraak heeft de Centrale Raad van Beroep vanmorgen gedaan in de meest geruchtmakende ontslagkwestie van de laatste jaren. De Centrale Raad sloot zich hiermee aan bij de eerder «loor het Ambtenarenge recht gedane uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 31 okt. Voor ten minste vier weken handhaven de pluimveemestbedrijven van Goossens en Dobbelsteen in Heeswijk de lage prijs voor braadkuikens die onlangs over «ie gehele linie in Nederland ging gelden, n.l. minder dan drie gulden per kg. Men volgt Fri-Ki dus niet bjj de prijsverhoging. Ook bij pluimveemest bedrijven elders tracht men, met behoud van de concurrentie-positie, de lagere Pr(js te handhaven teneinde de bij het publiek verworven goodwill niet te' ver liezen. Met ten hoogste 25 a 30 cent zullen de prijzen over vier weken om hoog gaan als de situatie van de pluim veestapel daartoe noopt. (Advertentie) Él JONGENS PULLOVERS In marine, aubergine, antraciet en nog wel 12 andere kleuren. 8 jaai 14G5 16 jaar 19 ROTTERDAM "Ou de" Binnenweg 20. Verwachting, tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Opklaringen met plaatselijk een bui. Overwegend matige, aan de kust tijdelijk krachtige noordwestelijke wind later krimpend naar zuid. Koude nacht met in het binnenland tempe raturen om het vriespunt, morgen middag iets lagere temperaturen dan vandaag. DONDERDAGt Zon: 7.33-17.13; maan: 11.18-19.49 HET NIEUWE DAGBLAD Helft^o V,fn Naasbode N.V., directeur J. Kuijpers; directeur-hoofdredacteur mr. W. A. M. v. d. Kallen; algemeen redacteur H. Paalvast. Kantoren: Rotterdam: Kortenaerstraat 1, tel. 135270, postbus 723, giro 590948; Gouda: Lange Tiendeweg 23, tel. 3600, giro 590947; Oude Delft 97, tel. 23441 en 23702, giro 590944; Schiedam: Dam 18, tel. 66152, giro 590943; Vlaardingen: Oosterstraat 14 B, tel. 2539; Dordrecht: Wijnstraat 147, tel. 6121, giro 590946. Abonnementsprijs: ƒ7,80 per kwartaal, ƒ2,65 per maand en ƒ0,62 per week.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 1