DAG PUZZLE BESCHERM RDTER5EPT DE GOUDEN WATERBLOEM HET \VOLVENJON<> I Alfredo Avontuur aan de Rivièra P De voordelen van aandelenbezit met beperking van risico: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 Katholieken St. Oedenrode vieren Hervormingsdag mee Hervormden geven eerste steen voor nieuwe katholieke kerk F. Diepen neemt afscheid als directeur van FOKKER Nobelprijs voor Rus en twee Britten Aartsbisschop van Canterbury over de onfeilbaarheid ^BaukriEcht 100 1 ^'MiËPSIÜS&in Hc Sj.i" IV HET NIEUWE DAGBLAD VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 PAGINA 2 W "W t ft PHARMACEUTISCHE FABRIEK ROTER HILVERSUM door LUKACS na ust paarden sY GoeP! yfW*26 ctë{£,en ?rc 35. „We gaan stiekem terug, kerels", hoort Egil Agor zeggen. „Want ik vertrouw die heks niet. Ik zeg, ik vertrouw haar niet. Ik zeg, het is best mogelijk, dat ze daar met hun tweeën verstopt zitten en daarom gaan we een poosje die hut in het oog houden. Ik zeg in het oog houden." Geschrokken krabt Egil zich de kin. „Nu moet ik gauw iets bedenken," prevelt hij, „want als ik ren als een konijn, dan hebben we waarschijnlijk toch geen tijd genoeg om ons uit de voeten te maken en om al die kerels achter elkaar dood te schieten, is beslist niet iets, dat netjes is. Nee, wéglokken,. dat is het." En zo begint hij op een tame lijk luidruchtige manier door de duistere bosjes te scharrelen, hetgeen natuurlijk ogenblikkelijk de aandacht van Agor en zijn makkers trekt. „Hela, ik zeg, sta stil!" schreeuwt de aanvoerder, wanneer hij ineens een vage gedaante gewaar wordt, die zich nogal stuntelig poogt ts verbergen. Als schrok hij werkelijk, zo staat Egil even op zijn tenen te wiebelen, nét lang genoeg om Agor dichterbij te laten komen. „En als dat ik zeg als dat die slome jongen niet is!" schreeuwt Agor, als een bok vooruit springend. „Wacht eens even, jongen. Agor wil je wat vragen." „Dat zal best, dat zal best," denkt Egil, terwijl hij er lenté vandoor gaat. Maar in het donker ziet hij helaas niet goed waar hij loopt. Opeens glibbert zijn voet uit over een bemoste kei, en terwijl bil tegen de grond smakt, slaat zijn hoofd tegen een boomstam. Half vei" doofd blijft de jongen liggen. Agor en zijn mannen snellen triomfante lijk naderbij. Kees Timmer wint Wedigwoodi-prijs 1963 door W. GELDOF WASVOLAUTOMAAt Laatste trekking vut1 Witte Kruis lening 18^8 AMSTERDAM, 2 nov. Donderdof is de finale trekking gehouden vafLnd- premielening 1888 van de Noordhoh'Vg- se vereeniging Het Witte Kruis. Bet trof hier de uitloting, die volgens jj oorspronkelijke aflossingsplan °P. Jer' 1951 zou zijn gehouden. Uitgeloot wpe den 11.500 loten van 10 nomina®1, gr premie van ƒ10.000 viel op nuny twintig van serie 4507 en die vaIL,*ortss op nummer negen van serie 6999."" de Iotten 48 premieloten uit met l02,:uit" resterende 11.450 stuks met 25. De f_ gelote stukken verjaren na tien J (e. Vóór de uitloting was de laatste ring 450 pet (45,-). ?°or AVen Anto( 'M. Me to.' 45, (Advertentie) (Advertentie) atick id bij at» kou. aar een haidige jplasgc HUISAPOTHEEK MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poctier^flfci hoofdpijn, kies pijn, hoest, gri ïarrhee, influenza, rheumatiek, koortsjjpeid bij gevatte kou, periodieke pijnen aiz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 iweders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 4 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MAGISCHE VIERKANTEN Horizontaal en vertikaal deze! "de woorden invullen 1 2 3 4 9 10 11 12 2 10 3 11 i 12 5 7 8 13 U 15 li S U 7 15 16 1 land in het Midden-Oosten; 2 Euro pese hoofdstad; 3. god van de liefde; 4 vrucht; 5 deel van een eeuw; 6 deel van een kachel; 7 overal; 8 onheil; 9 uur werk; 10 bergplaats; 11 godheid; 12 graafschap in Engeland 13 inwendig or gaan; 14 plaats in N.-Afrika; 15 verdrags organisatie (afk.); 16 zoogdier. Oplossing van 31 oktober 1 tape; 2 peloton; 3 tndeuse; 4 Sene gal; 5 galnoten; 6 tender. (Van onze Brabantse redacteur) ST. OEDENRODE, 2 nov. De her vormden van St. Oedenrode, Son en Br-ugel hebben woensdagavond Her vormingsdag gevierd in de katholieke St. Martinuskerk, samen met hun ka tholieke mede-christenen, met vicaris- generaal Mgr. L. Rooijackers als ere gast. ,,Dit is laten we het ons allen bewust zijn een historisch moment", aldus ds. De Pater, die samen met bouwpastoor Klessens voorging in het gebed. ,,En dat wij dit beieven mogen, laat ons daarover verheugd en diep dankbaar zijn. Het wil immers bewij zen dat we elkaar op een nieuwe wijze wilien ontmoeten". Het samenzijn van katholieken en hervormden was niet georganiseerd om Hervormingsdag te vieren, maar om de hervormden de eerste steen te laten aanbieden voor de nieuwe ka tholieke kerk van de Goede Herder. Op de openingsdag van het Concilie hadden de katholieken de eerste steen geschonken voor de Hervormde Kerk van de Eenheid in Christus in Son. Evenals de katholieken het des tijds hadden gedaan, beloofden de her vormden in de oorkonde in hun ge meente te zullen denken aan hun me dechristenen en de naastenliefde te zullen stellen boven theologische ge schillen. „De katholieken zullen zich wat on wennig voelen opeen herdenkingsbijeen komst van de Reformatie en de her vormden voelen zich onwennig in een katholieke kerk. Alles wat nieuw is, ook alles wat beter is, begint met on wennigheid" aldus pastoor Klessens. „Maar de vraag is niet of wij het vreemd vinden, maar of de Goede Her der uit het Evangelie van St. Jan het vreemd vindt; of de Vader het vreemd vindt, dat Zijn kinderen elkaar ontmoe ten. Waar twee kerkgenootschappen in Zijn naam bijeen zijn, daar zal hij toch zeker in hun midden willen zijn en als we daaraan denken, valt de vreemd heid weg. Waarom is een samenzijn als dit mogelijk geworden? Er is bij de katholieken van hoog tot laag een (Advertentie) AMSTERDAM. 2 nov. Commissa rissen en directie van de n.v. Konink lijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker hebben meegedeeld dat de heer F. J. L. Diepen, om redenen van persoonlijke aard, welke geheel in het privé-vlak liggen, verzocht heeft te worden ontheven van zijn functie als directeur. De heer Diepen heeft zich bereid verklaard als adviseur aan de vennootschap verbonden te blijven. Het ligt in de bedoeling aan een buitengewone vergadering van aan deelhouders voor te stellen per 1 janu ari aan de heer Diepen het door hem verzochte ontslag; als directeur op de meest eervolle wijze te verlenen en ir. H. C. van Meerten, thans hoofdcon structeur en plaatsvervangend direc teur, te benoemen tot directeur. Het ligt tevens in de bedoeling dat dr. J. H. Greidanus, plaatsvervangend hoofdconstructeur, de leiding van het constructiebureau van ir. Van Meerten zal overnemen en benoemd zal worden tot onder-directeur. Op de dag af negen jaar nadat hij in feite in de directie werd opgenomen, kwam het bericht dat de heer F. J. L. Diepen verzocht heeft ontheven te wor den van zijn functie van mede-direc teur der n.v. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker. Toen Frits Diepen zijn intrede deed in de directie van Fokker doordal Fokker de aandelen van de n.v. in dustrie- en Handelmaatschappij Avio- Diepen te Rijswijk overnam, was Fok ker o.a. bezig met het ontwikkelen van twee prototypen van de F-27 Friend ship en had de fabriek juist een begin gemaakt met de bouw in licentie van een groot aantal Hawker- Hunter- straaljagers. Nu, negen jaar later, is de Friendship een begrip in de inter nationale burgerluchtvaart, wordt een verkeersvliegtuig met twee straalmo toren ontworpen en komt de produktie van enige honderden supersone Lock heed F 104 G Starfighterstraaljagers op gang. De band die Frits Diepen met de luchtvaart heeft, zo vertelde hij, da teert al uit de jaren dertig. Hjj had belangstelling voor de luchtvaart en nam vlieglessen in België. Dat les- nemen in het land van de zuider buren was in die dagen niet zo ver rassend, omdat de heer Diepen van zjjn toenmalige woonplaats Bergen op Zoom uit veel gemakkelijker en sneller even met de auto op en neer kon naar Deume, dan naar de pro vincie Holland. Zo kwam het dat hij in 1935 zijn vliegbrevet behaalde in België en een jaar later een eigen vliegtuig bezat. In de jaren van de tweede wereld oorlog heeft Frits Diepen met ir. H. Koekebakker en de inmiddels overle den J. Weyer een toestel ontworpen dat in 1942 clandestien werd gebouwd. Een schaalmodel van dit vliegtuig is, eveneens clandestien, in de windtunnel van het nationaal luchtvaart laborato rium te Amsterdam beproefd. Na de tweede wereldoorlog heeft de heer Diepen maar daar zwijgt hij over zich op velerlei terrein in de luchtvaart bewogen. Hij was directeur van Frits Diepen Vliegtuigen n.v. op het vliegveld Ypenburg, strijder voor de belangen van dit vliegveld ten tijde van de vliegveldenkwesties Ypenburg- Schieveen, directeur van de Neder landse vestiging van de Hispano-Suiza- fabrieken en directeur van de lucht vaartmaatschappij Aero Holland, die van Ypenburg af opereerde. Bij Fokker toonde hij zijn kwaliteiten als onderhandelaar, die vele bestellingen vqpr de Friendship uit verscheidene delen van de wereld, ondanks een moordende concurrentie, in de wacht wist te slepen. andere visie gekomen op de Hervor ming. Wy zijn gaan waarderen wat de Hervorming bewaard heeft, zoals de liefde tot de H. Schrift en het leven vanuit de Schrift. We zijn de eerlijkheid van de bedoelingen gaan waarderen en we zijn gaan vermoeden sterker durf ik het nog niet te zeggen dat de Hervorming ons iets te zeggen heeft. Als broeders en zusters verschillend denken, hoeven ze nog niet op te hou den broeders te zijn. .Ve zijn niet bij elkaar gekomen om elkaar te bekeren, maar om onszelf te bekeren tot het beleven van de naastenliefde", aldus de pastoor. Samen met de dominee zette hij ver volgens de geloofsbelijdenis in, die door katholieken en hervormden werd mee- gebeden. Het was een van de meest bemoedigende momenten van dit chris telijk samenzijn. HEERLEN Tijdens een samen komst ter gelegenheid van Hervor mingsdag in de Gereformeerde kerk al hier is woensdagavond gesproken door ds. A. ten Hoeve en door mgr. J. Be- melmans, deken van Heerlen. STOCKHOLM, 2 nov. (Reuter) De Nobelprijs voor natuurkunde is toege kend aan de Russische professor Lev Davldovitsj Landau, die voor schei kunde aan dr. John Cowdery Kendrew en dr. Max Ferdinand Perutz, beiden van de universiteit van Cambridge. Professor Landau heeft de prijs ge kregen voor „zijn baanbrekende theo rieën op het gebied van de geconden seerde materie, in het bijzonder vloei baar helium". De Rus werd in 1908 te Bakoe ge boren. Op 19-jarige leeftijd behaalde hij zijn doctorsgraad. Twee jaar later was hij werkzaam aan het instituut van Niels Bohr in Kopenhagen. Daar na was hij vijf jaar hoogleraar in Charkov. In 1937 vestigde hij zich in Moskou. Professor Landau, een van Ruslands belangrijkste geleerden, werd in janu ari van dit jaar zwaar gewond bij een auto-ongeluk. Uit diverse landen wer den toen speciale geneesmiddelen per vliegtuig naar Moskou gezonden om de Russische artsen te helpen in hun strijd om Landaus leven te redden (Hij is nog steeds niet hersteld). De enige westelijke journalist die toestemming kreeg om prof. Landau in het Moskouse ziekenhuis op te zoe ken, Ingmar Lindmarker van het Zweedse dagblad Svenska Dagbladet, bracht het bericht van de onderschei ding over aan de geleerde. Prof. Lan dau, die er bleek en zeer mager uit zag, verklaarde zeer verheugd te zijn. Ook was hij blij dat hij ondanks het verlies van geheugen als gevolg van het auto-ongeluk, Engels met de Zweed se verslaggever kon spreken. Volgens de Russische artsen die de hoogleraar behandelen, is de patiënt vier maanden buiten kennis geweest. Zij hopen dat hij over drie maanden weer op de been zal zijn. John Cowdery Kendrew en Max Fer dinand Perutz hebben de prijs gekre gen voor hun speurwerk betreffende de structuur van eiwitstoffen. Dr. John Cowdery Kendrew is in 1917 te Ox ford geboren. Hij kwam in 1947 naar Cambridge, Max Ferdinand Perutz, die in 1914 is geboren, is afkomstig uit Wenen. Hij ging in 1936 naar Cam bridge. Sinds 1937 wijdt hij zich aan het onderzoek van hemoglobine. Van het begin van dit jaar af werken Ken drew en Perutz in het laboratorium voor moleculaire biologie, dat kortge leden in Cambridge is gesticht. WASHINGTON, 2 nov. (AFP) De aartsbisschop van Canterbury dr. Ar thur Michael Ramsey, heeft gisteren aan het slot van een rondreis door de V.S., in de persclub van Washington de hoop uitgesproken, dat het tweede Va ticaanse Concilie „nieuwe perspectieven zal openen voor de samenwerking tus sen de katholieke Kerk en de andere religies en de bronnen voor conflicten zal doen verdwijnen". Het dogma van de pauselijke on feilbaarheid in zijn huidige vorm acht te hij echter een „absolute barrière" voor de eenheid tussen katholieken en protestanten. Het zou evenwel „ta melijk veel verschil maken" als de r.k. Kerk er toe zou kunnen komen, VOOR.? Z UL Le/V WU NU SENS ve/è'STDppeeE/e spelen? Ht&S: ZAL HIJ ME NIET HUNNEN ZIEN'. erSCHiEDA 4 '•C diri ^hiedac l«Ste Paal ijsbaa Volfhoek- he'V'echt j tijdstip ^Tden f, ns van bij k Wltte heel n V6®1 «"der Met rBr' rappe tth7er de *eh°lpen. m°ddCrige n ©PIB MOCO „het evenwicht van haar autoriteit zo danig te verplaatsen", dat de' onfeil baarheid het privilege van de Kerk als geheel zou zijn. Om in de richting van de eenheid te komen zouden, volgens de aartsbisschop „de protestanten zich eerst naar de AMSTERDAM, 2 nov. De Rotter damse kunstschilder Kees Timmer sacramentele praktijk moeten confor-heeft met z^n schilderij Dierenpark- meren, terwijl de rooms-katholieken zou- d,e Wedgwood-prijs 1963 4.000) ge- den moeten afzien van hun ultramon taanse houding". wonnen. Voor deze wedstrijd waren 500 schilderijen door 190 schilders in gezonden. De jury selecteerde daaruit 25 werken die van 2 tot 26 november in het gemeentelijk museum Fodor worden geëxposeerd. Eervolle vermel dingen kregen; Nico Molenkamp (Til burg), Aart Verhoog (Den Haag), Wil ly Rieser (Den Haag) en Jaap Wage- rnaker (Amsterdam). De jury bestond uit: J. Altink, Jan van Heel, dr. H. L. C. Jaffé, prof. Frans Nols en drs. Hans Redeker. (Advertentie) 29 „Graag en zeg dan tegen de verslaggevers bene den, dat ik over een half uur aan al hun verlangens zal voldoen. Laat ze dus nog even geduld hebben!" De bediende spoedde zich weg en kwam even later terug. „Wilt u mij dan maar volgen, meneer Heus- ler?" Dat was inderdaad geen zinloze uitnodiging, want ongetwijfeld was hij anders verdwaald in de vele gangen en corridors van dit toeristenpaleis. Jane en haar tante bleken naast hun slaapkamer een luxueuze zitkamer te hebben en zij waren juist klaar met hun ontbijt toen George binnenkwam. „Morgen tante! Morgen Jane! Jullie zien er goed uit. En hebt u eindelijk het hotel gevonden dat naar uw zin is, tante?" „Merci, George, maar je bent zelf ook vooruit gegaan sinds gisteren en wat dit hotel betreft: het voldoet precies aan de beschrij ving, die de heer Ducroix indertijd van „Au Lion d'Or" gaf in zjjn reclamefolders, dus ik wil maar zeggen dat ik eindelijk gekregen heb waar ik recht ophad!" „U bent ondankbaar, tante!" lachte Jane. „En George, is er nieuws? Maar kom aan tafel zitten. Heb je al ontbeten?" „Zeker. En wat het nieuws betreft ,dat bestaat hieruit, dat wij over een kwartiertje in het nieuws komen. O, weten jullie het niet4 Nu, wij moeten om tien uur een persconferentie houden. Het wemelt beneden van de verslaggevers en ik denk dat wij vandaag meer publiciteit krijgen dan in al de ja ren die wij geleefd hebben." George overhandigde de dames kranten en legde uit wat de prefect klaarblijkelijk verzwegen en voor hen gereserveerd had. Er was geen ontkomen aan en even later zat het drietal inderdaad temidden van een dertigtal verslaggevers en persfotografen. Het was een hels kabaal waarin iedereen door el kaar schreeuwde, maar George stelde orde op za ken. „Als jullie nu even stil bent, zal ik het hele ver haal van a tot z vertellen", beloofde hij. „Onder tussen kunnen de heren fotograferen net zoveel plaatjes schieten als ze willen en daarna kunt u vragen stellen. Lijkt u dat ook niet het beste?" Uitvoerig vertelde George daarop, hoe hij in „Au Lion d'Or" logeerde en hoe hij kennis had gemaakt met de dames Éastbourne, maar hij verzweeg, dat hij als bordenwasser was gekomen. Helaas, hij kreeg geen -kans dit te verzwijgen, want het bleek, dat enkele journalisten zijn herkomst al hadden ont dekt. Er zat niets anders op dan het eerlijk op te keer in Thionville wel eens grote moeilijkheden zou niet te publiceren, omdat ij anders bij zijn terug- biechten. Hij deed dit dan ook, maar verzocht dit kunnen krijgen. Nu, er bleek geen bezwaar tegen te zijn dat hy in het nieuws als logé werd vermeld inplaats van als bordenwasser, omdat dit tenslotte aan het geheel geen afbreuk deed. Toen dit was overeengekomen, vertelde hij verder. Toen hij klaar was, vertelde Jane, hoe zij George was gevolgd en tenslotte gaf zij haar visie op het geheel. Eindelijk vertelde Jane's tante wat er vervolgens met de kin deren zou gebeuren en daarmee was de zaak afge handeld. Allen waren zo uitvoerig geweest in hun mededelingen, dat er naar hun mening weinig te vragen zóu overbiyven. Maar daarin vergisten zij zich. Allereerst werden talrijke vragen afgevuurd over de bungalow op het eiland. George gaf er een nauw keurige beschrijving van, maar wees er op, dat men daar voorlopig nog wel niet zou worden toegelaten om foto's te maken. Hy raadde de journalisten aan zich daavoor in verbinding te stellen met de prefect, maar aan de gezichten kon hy wel zien, dat dit advies weinig gewaardeerd werd. Klaarbiy- keiyk was de de politiechef de pers weinig gunstig gezind. Intussen was het tijd geworden om naar de pre fect te gaan. George zag met schrik dat het al half twaalf was geworden. Hy verzocht dus de heren verslaggevers te vertrekken. Inderdaad snelde daar op de gehele groep weg, klaar om het nieuws vla allerlei periodieken bekend te maken. Maar één had kans gezien zich achter een gorden te ver schuilen en toen de anderen vertrokken waren en George, Jane en tante een zucht van verlichting slaakten, kwam hy tevoorschy'n. Het was een pers fotograaf en hy vroeg onder een storvloed van excuses of hij nog iets vragen mocht. Onwillig haal de George de schouders op, maar hy ging toch weer zitten. „Meneer Heusler, u hebt verteld, dat de kinderen nog steeds in de bungalow zitten en dat ze later naar het politievakantiekamp in Menton zullen gaan om weer wat op hun verhaal te komen„Ja, maar wat gaat u dat aan?" viel tante opeens boos uit. „Wilt u meneer Heusler nu eindelijk niet met rust laten?" „Zeker dame, zeker! Maar u hebt erg dom ge daan, meneer Heusler! Erg dom!" „Zo!" zei George boos. „Wat had ik dan moeten doen?" „Uw verhaal moeten verkopen." „U be doelt?" „Ach ja. u weet niet hoe dat hier gaat meneer. Maar heeft de prefect het u dan niet aan geraden? Niet? Nu, dan heeft hy zeker vergeten het te zeggen. Maar toen wij hier vanmorgen op u zaten te wachten, wist niemand het föne van de zaak. Zeker, die razzia in „Au Lion d'Or" was bekend; ik heb er een uniek stel foto's van. Maar het waarom en hoe, dat wist niemand. En dat had u aan meestbiedende moeten, verkopen!" „Ja zeker", viel Jane schamper in, „om dan de hele lieve week maar gevolgd te worden door an dere journalisten, die toch óók weer een graantje van het nieuws wilden meepikken. Een eindeloos gezeur zou dat opgeleverd hebben. Hoor eens hier, meneer: wat wy deden, deden wy uit liefde tot die kinderen en omdat er récht gedaan moest worden. Niet om het geld." De verslaggever glimlachte. „Geld verzoet de ar beid, juffrouw Eastbourne! Het maakt niet gelukkig, maar het is toch gemakkeiyk als je het hebt. En je kunt er ook goed mee doen. Trouwens, u krijgt een heel aardig kapitaal aan premies, meneer Heus ler! Kom, denk eens na over myn voorstel en als u wilt, reserveer dan dat geld voor die piccolo, voor Jaques!" „Welk voorstel bedoelt u?" Wordt vervolgd) APELD ?ijnn Htm V van i M.rn karw V. G° 3 (V B. L' •A" R J' 8 iff 10 hla; *U>o 1 O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2