MAAR dan ook: grote woon terrassen, centrale verwarming en studieruimte D Werkers Tegen verstarring en monotonie Tegen balcons als vogelkooitjes Huren DONDERDAG 8 NOVEMBER WORDT IN NEDERLANDLOOOMOOste NAOORLOGSE WONING OPGELEVERD IN EEN BESCHOUWING NAAR AANLEIDING DAARVAN, ZEGT ARCHITECT E. GROOSMAN Geloofsvragen FAUNA 1? onwijk in Lvnbamjen beUnStelhng" in" ei|en landwoningen Wold; Weet> dat hier een man an zal er ook een oplossing moe ten komen voor het vraagstuk der verwarming. Momenteel is slechts vijf procent der Nederlandse woningwetwoningen voorzien van een centraal verwarmingssysteem. In Zweden en Zwitserland is vijf procent niet voorzien van dit comfort. Ge. durende zeven maanden is de bruik baarheid van het overgrote deel der woningwetwoningen hier te lande dus ingekrompen tot soms minder dan de helft van de totale oppervlakte. Een absurde situatie, die ook niet behoeft te worden gehandhaafd op grond van prijsoverwegingen, integendeel, kan men zelfs zeggen. Er zijn nog andere zaken, die nu al de aandacht vragen van de toekomstige woningbouwer, zegt de heer Groosman. Als ik nog jong was en een huis zocht, zou ik het RAI- gebouw afhuren en een £r°te protestbijeenkomst beleg- ph" roept de Rotterdamse archi- pct E. F. Groosman uit. Uit deze htboezeming blijkt al dat de man le als ontwerper van o.a. wonin- |etl in Amsterdam, Amstelveen, Meidoorn, Rotterdam (onder an dere de Parkflat, voorts com- PJexen in Schiebroek en Lombar- 'len) naam gemaakt heeft, maar p°ral bekendheid kreeg als pro motor van de systeembouw, zich pet dat resultaat van één mil- ]h°en na-oorlogse woningen niet ePaald in de handen wrijft. Het "ad naar zijn stellige overtuiging peller gekund. „Maar de woning- °uw is een politiek instrument Soweest en daarom steeds het ind van de rekening. Werd hij maar behandeld als de projecten an de rijkswaterstaat, die meest- al zonder een woord van discussie phaat en parlement passeren". et kan bijna niet anders, of ons psprek komt terecht op de fa- Deksmatige bouw van woningen. f Gn zal de heer Groosman echter lGt op fanatieke toon de voor den van de systeembouw horen Psommen. Hij vertelt er eerder per op de rustige manier van eniand, die weet dat ons land er P de duur niet onderuit zal kun- hen. H. St. X \j£ „STAPELBOUW IS ONONTKOOMBAAR" den zullen behoren, maar hoeveel wo ningen zijn op hun introduktie bere kend? Ja, en dan de systeembouw. De heer Groosman heeft destijds het Franse systeem Coignet aan Ne derlandse normen aangepast en on danks veel weerstand is het behoor lijk van de grond gekomen. Dat de prijs van systeemwoningen nog altijd niet lager ligt dan die van de tradi tionele verwondert hem niet: investe ring in machines, fabrieken, trans port is relatief hoog, maar naarmate de lonen in de bouwnijverheid stijgen, of deze nu zwart of wit zijn, zal de balans steeds duidelijker doorslaan naar de fabrieksmatige bouw van hui zen. Een groot percentage der arbei ders daar is immers ongeschoold, het werk geschiedt voornamelijk binnen, en men is het experimentele stadium wel te boven. Dat monotonie een ge vaar is dat bij systeembouw op de loer ligt, geeft de heer Groosman toe hij is er evenwel van overtuigd dat, nu de aanloopmoeilijkheden zijn over wonnen, het mogelijk is nieuwe vor men te bewerkstelligen met groter afwisseling. De eerste stap was: een nieuwe ma aier voor de oude vormen. Het komt er nu op aan die nieuwe manier doel bewust te hanteren en er werkelijk ar chitectuur mee te bedrijven. Natuurlijk jullen de bouwvoorschriften niet aan dergelijke ontwikkelingen mogen voor bijgaan. „Verordeningen moeten er nu eenmaal zijn, maar ze mogen niet be lemmerend werken op de vooruitgang in de architectuur en de bouwtechniek". De heer Groosman betreurt het in dit verband dat met de Alexanderpolder, bet grote uitbreidingsplan van Rotter dam geen nieuwe weg is ingeslagen. ,Dat had een voorbeeld van woning bouw kunnen worden voor de hele we- Resumerend stelt onze gesprekspart- ler vast, dat de hedendaagse woning bouw nog voor vele verbeteringen vat baar is, het produktiepeil niet op de laatste plaats. „Over enkele jaren zal dch de geboortegolf van na de oorlog doen gelden; er zal alleen voor die generatie een aantal van 65.000 wonin gen nodig zijn. Hoe moet die stoot wor den opgevangen binnen het bestaande programma? En dat terwijl er in ons exporteren naar Duitsland... HANS STEVENS noodzakelijker wordt. Het proces van de verstedelijking zal tenslotte heel het gebied van de randstad in zijn greep vatten. De bewoners van een klein dorp zullen vroeg of laat deel willen hebben aan alle facetten van het leven, hefr pr°bleem. De kern daarvan is, dat therendeel der bevolking het huis Vg6t tu'n prefereert, terwijl door de trek Won ^orP naar stad, van platteland naar "bcentra, juist de stapelbouw steeds De ervaring heeft aangetoond, dat de radiovoordrachten van mgr. Prof. H. J. H. M. Fortmann, pre- v,.. sident van het Groot-Seminarie Vhsenburg, een gretig gehoor hebben «evonden. Na de in boekvorm uitge- DtOfv,'1 6erste serie, die „Actuele geloofs- .foblenien" werd genoemd, is nu ook Woi eede serie lezingen gebundeld en Ep,J,,11* ongewijzigde vorm. „Geloofsvra- 13 heet dit boek. Het bevat vieren- VoiSj® causerieën. Wie deze heeft ge- en d ,is> die met wijze gematigdheid v Veel begrip voor de moeilijkheden lonLde moderne mens belangrijke ge- eruiT^rheden op een voor ieder be- Uiti iiihe manier bespreekt en nader ."'"egt- De keuze van de onderwerpen lervaeer actueel, zodat elke belangstel- sni lezer zich door dit boek aange- ko«° n kan voelen. Omdat het gespro- s,h woord vaak niet voor ieder aan- pn in zijn volle betekenis te volgen te onthouden is, mag de bundeling deze voordrachten een goede ge- d„ te worden genoemd, daar men al ii,,5 immers in staat wordt gesteld in ï.i? geestelijke rust de inhoud ervan in xvZ te nemen. Deze is dit meer dan aard; „Geloofsvragen" is een uitga ve yan de firma Dekker en Van de egt N.V. Utrecht-Nfjmegen. E. F. GROOSMAN en waar is het volle leven met al zijn moderne uitvloeisels én uitwassen beter te verwezenlijken en te genie ten dan in de stad? De heer Groosman is zijn eigen voorbeeld: van zijn zeven broers en zusters is er maar één zusje achtergebleven in het Zuidibevelandse vlek Ovezande, en dan nog alleen om zijn moeder te verzorgen. „Als het Sloe- plan niet gauw klaarkomt, is Zeelands economie ten dode opgeschreven zegt hij terloops. Metropolisatie dus, om een stede- bouwkundige term te gebruiken, en de consequentie daarvan, is: stapelbouw. Hoe nu het controversiële karakter van heer Groosman is een zeer bruikbaar compromis mogelijk, namelijk in de vorm van ruime woonterrassen. Niet de bekrompen balconnetjes, die het de ge bruikers nét toestaan even van de bui tenlucht te proeven en soms met één stoel al volledig zijn uitgebuit, maar voortzettingen van de woonruimte in de openlucht met een minimum oppervlak te van twaalf vierkante meter. Duur? Architect Groosman schat dat voor de ze aanzienlijke zelf noemt hü het es sentiële vergroting van de woonmo- gelijkheden de huur met twee kwartjes per week zal moeten stijgen. Het woon- terras zal de tuin nooit kunnen ver vangen, nooit volledig tegemoet kun nen komen aan dat instinctieve verlan gen naar een eigen stukje grond, maar vormt in de gegeven omstandigheden de best denkbare compensatie. De middelbare opleiding zal over eni- ge tijd de normale scholing worden voor bijna iedere jongen en meisje, en ook nadien zal de maatschappij verde- re., studie eisen. Het leven wordt inge wikkelder rijker aan diploma's, steeds meer deelbaar in specialismen. Die studie zal voor een belangrijk deel thuis moeten geschieden. Aangezien de woonkamer door de aanwezigheid van televisie voor dit doel ongeschikt is ge maakt, moet naar andere ruimte wor- I den omgezien. Een apprt vertrek zal van een woning behoren, eventueel ook dienstbaar te maken aan andere doel einden. Natuurlijk kan ook een slaap kamer geschikt zijn om er zich met een studieboek terug te trekken, maar dan dient er toch een bepaalde ruim te beschikbaar te zijn, een eis waarin de bouwverordeningen nog niet voor zien. „De bestaande maxima laten te weinig ruimte voor hetgeen de toekom stige maatschappelijke ontwikkeling noodzakelijk maakt", zegt de heer Groosman. In dit verband noemt hij °ok de koelkast en de wasmachine, ap paraten die binnen enkele jaren tot de normale uitrusting van ieder huishou- llllllllllllllllliiiiiiiiiiiillllllllllllillllllllilllllillllllllilllllillllii ^uette van een door de Rotterdamse architect E. F. Groosman ontworpen tv„ onwijk in Lomv_.. torenil F (d t t l) 6t kleuterschool en speelplaatsen. De eengezinswoningen tellen vijf kamers de étagewoningen ^(^Zt^aard^ de toren'lat^es <dne ln totaal' drie kamers. De laatste zijn bedoeld voor de kleine gezinnen en bejaarden. hPe Woningbouw in ons land, zo zegt staat in feite voor een onoplos- Er w on W£ r waren in 1960 op bouwwerken in ons land (afgezien van weg- en aterbouwkundige projecten) in totaal 109.000 arbeiders werkzaam, waarvan iets minder dan de helft in de woningbouw. Bij de gehele bouwnij verheid, met inbegrip van alle aanver wante bedrijfstakken, waren naar schat ting 400.000 personen betrokken, dit is tien procent der beroepsbevolking. llllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllilllliliiilill iiiiiiiiMMiiiiiiiiiiinMiiiiiMiiiiiiiiMiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiin Eén van de 262 etagewoningen, gebouwd met premie in de categorie A. in bet Zwolse uitbreidingsplan Dieze-oost, zal volgende week donderdag tot de miljoenste na-oorlogse woning worden uitgeroepen. Uiteraard een tè mooi aantal om onbewogen aan ons tweede miljoen te beginnen. Er zal die dag dan ook uitgebreid verwijld worden bij deze mijlpaal volgens een weldoortimmerd programma van bet ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Voordat in aanwezigheid van koningin Juliana de mil joenste woning officieel door minister mr. J. van Aartsen zal worden ge opend, is er een bijeenkomst in de stadsschouwburg „Odeon waar de mi nister en Anton van Duinkerken toespraken zullen houden, de laatste onder bet motto „wonen en laten wonen en een film over het na-oorlogse bouw- program wordt vertoond. De koningin zal vervolgens een bezoek brengen aan bet miljoenste buis en een défilé gadeslaan, georganiseerd door instan ties die werkzaam zijn in de bouwnijverheid. De dag wordt met een feeste lijke avond besloten. Eén miljoen is overigens een grootheid die niemand meer aanspreekt. Het wordt al duidelijker als men dit getal omzet in dagelijkse resultaten: dan komt onze naoorlogse woningproduktie neer op de bouw van gemiddeld 160 woningen per dag. Dat betekent natuurlijk niet, dat onze woningvoor raad in die 17 naoorlogse jaren met een miljoen is toegenomen. Jaarlijks gaan namelijk meer dan tienduizend buizen door allerlei oorzaken verloren, een aantal dat zich de komende jaren vermoedelijk zal verdubbelen in bet kader van de krotopruiming. Toch is bet ons gelukt sinds het einde van de tweede wereldoorlog onze totale inventaris aan woningen met ongeveer één derde te vergroten. Niettemin: nog altijd is de lijdensweg van de woningnood niet geheel afgelegd, zij bet dan dat bet einde in zicht begint te komen. Op 1 ja- WIJ WONEN nuari bedroeg het statistisch woningtekort ofwel het aantal „ongewenste samenwoningennog rond 73.000, en dat terwijl sinds 1958 toch jaar lijks meer dan 80.000 nieuwe woningen aan de voorraad werden toegevoegd. Voor 1962 staan er zelfs 90.000 op bet programma. Het voortduren van de nood wordt in belangrijke mate bepaald door de verhouding tussen woning wetwoningen en andere buizen. De eerste categorie is bestemd voor ar beidersgezinnen en groepen met overeenkomstige inkomens, waar de nood nog altijd bet zwaarst drukt, de rest wordt uit particuliere beurs betaald, al of niet met overheidssteun. Van dat naoorlogse miljoen is ruim de helft ge bouwd in opdracht van gemeenten en woningbouwcorporaties met subsidie van bet Rijk; de overige woningen zijn in de particuliere sector tot stand gebracht. Na de oorlog is de behoefte aan woningen relatief zeer sterk gestegen. Een der verklaringen voor dit verschijnsel is de zogenaamde gezinsverdun ning: men trouwt eerder en leeft langer. De overheid heeft tot 1930 de om vang van de toekomstige woningbehoefte steeds onderschat. Men dacht in dat jaar dat men met een produktie van 53.000 woningen in vijftien jaar het tekort teniet kon doen. Daarna is langzaam het inzicht gegroeid, dat dit tempo bij de ontwikkeling ten achter bleef. Momenteel is berekend, dat men alleen al voor de groei der bevolking 30.000 buizen per jaar nodig beeft, maar voor de jaren na 1970 niet minder dan 70.000, Houdt men rekening met de noodzakelijke vervanging van krotten, dan zou met het huidige produktiepeil bet statistisch tekort jaarlijks met 15.000 a 20.000 huizen verminderen. Voorzichtigheidshalve kan worden verwacht, dat niet vóór het» jaar 1970 een enigszins normale woningmarkt zal functioneren, op voor waarde, dat onverkort aan een programma van 90.000 woningen per jaar wordt vastgehouden. Dit zou overigens betekenen, dat al in 1973 de twee miljoenste naoorlogse woning kan worden begroet. Vergeleken met de periode van 1911 tot 1943 hebben wij bet bouwtempo dan verdrievoudigd en komen wij op een dagelijks resultaat van 250 buizen. Een imponerende krachtsinspanning inderdaad, maar belaas bitter noodzakelijk. Pas bij het bereiken van dat tweede rekord zal onze vreugde onvermengd kunnen zijn. West-Duitsland, Zwitserland, Zweden en Noorwegen zijn ons nog voor in woningprodukliviteit. Zulks blijkt uit een rapport, dat de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties in 1960 publiceerde. In dat jaar kwamen in ons land per duizend inwoners 7,4 woningen gereed, tegen 10,5 in de Bondsrepubliek: 9,3 in Zwitserland: 9,1 in Zweden en 7.5 in Noorwegen. Op Nederland volgt Frankrijk met 7,0, daarna Denemarken (6,1), Engeland (5,9) en tenslotte België met 5,7. PI ETER VAN DER MEER: DE MAN VAN HET VIERKANT hoogbouw te omzeilen? Volgens de later bepaald tot de essentiële uitrusting IIIIIIIIIIIIIIIHIHIMillIlllllMilIMIMI k heb geprobeerd als man van mijn tijd een aandeel te leveren in de strijd tegen de „verstarring van de woningbouw", zoals dat heet, maar er zal nog heel wat studie no dig zijn om mijn ontwerp in een ste debouwkundig geheel in te passen", zegt de dertigjarige student-archi tect Pieter van der Meer uit Delft, eerste-prijswinnaar in de woningbouw- wedstrijd van B.N.A. Hij heeft er zich dan ook toe beperkt een zo effi ciënt mogelijke indeling van een huis Dit is één der vele varianten op het thema vierkant van Pieter van der Meer. De hoek links ontbreektmaar kan des gewenst worden gevuld met een vertrek, een balkon, een open plaats of iets dergelijks. Ieder huis beslaat twee ver diepingen met een verbindingstrap in de woonkamer. te maken, zonder zich af te vragen, hoe met die woning wijken zouden zijn op te bouwen, hoe het straten plan moet verlopen, en of er systeem bouw dan wel de traditionele bouw methode aan te pas diende te ko men. Gevraagd naar de bijzonderheden van zijn ontwerp haalt hij een enorme col lectie kleine tekeningetjes te voor schijn, sommige met ontbrekende hoekjes, andere in de vorm van een ruit. Het vierkant zo was trouwens de naam van de inzending is de ba sis van dit huis. Met eenheden van 2.40 bij 2.40 meter heeft hü een wo ningwetwoning van twee verdiepingen geconstrueerd, bruikbaar als eengezins- huis, maar evengoed toepasselijk in etagebouw. De keuken bijvoorbeeld heeft precies de oppervlakte van 2.40 bij 2.40 meter, maar kan desgewenst met ditzelfde formaat worden uitgebreid, al leen gaat dit dan ten koste van de Sinds 1951 is de huur van het Neder landse huis niet minder dan zes maal verhoogd. Tot dat jaar was de huur „bevroren" op het peil van mei 1940. Teneinde te voorkomen dat de prijs met onverantwoorde schok ken zou stijgen. Het huurpeil der voor oorlogse woningen bereikte dit jaar 246 pet. van het niveau van 1940. De rege- ringspolitiek is erop gericht omstreeks 1966 de cyclus der huurverhogingen te beëindigen. Met tweemaal een stijging van 11 pet., in 1964 en 1966, zal een verdrievoudiging van het vooroorlogse peil worden bereikt. De bestaande ver schillen tussen het huurniveau voor oude woningen en de kostprijshuur van woningen die nu tot stand komen, zul len dan zijn opgeheven. woonkamer. Vierkant is voorts de hal met toilet en meterkast. De trap naar de bovenverdieping is in de woonka mer geplaatst. Zo zijn er nog enkele vondsten die van het gebruikelijke stramien afwijken. Maar het voornaam ste voordeel vindt Pieter van der Meer, dat men met die kleine vierkante een heid een grote variatie kan scheppen in het gevelfront. Vier-, vijf- en zeskamer woningen kunnen zonder bezwaar naast elkaar worden gebouwd: men kan hoe ken laten inspringen, er balcons van maken of als woonruimte benutten in welk laatste geval een apart ka mertje ontstaat. Het ruitsysteem geeft vastheid, zegt de ontwerper, en kan tot een hoogte van 8 verdiepingen zon. der betonskelet worden opgetrokken. Pieter van der Meer wacht verder de loop der gebeurtenissen af zonder deze al te zeer te willen beïnvloeden. Het is niet juist zoals geschreven is dat zijn project al bijna aan de praktijk toe is. Er bestaat nog geen enkel con creet plan tot uitvoering, anderzijds zal deze bekroonde inzending niet het lot wachten van een stoffig archiefstuk. Zonodig zal de heer Van der Meer, als medewerker op een architectenbu reau, zelf moeite doen om zijn idee ge stalte te geven, maar eerst zal het de partement moeten reageren. De minis ter heeft in elk geval beloofd de be kroonde ontwerpen in studie te nemen. Vraagt men Pieter van der Meer naar zijn oordeel over de woningbouw zoals die heden ten dage in ons land bedreven wordt, dan zwijgt hij voor namelijk. Hij vindt het in zijn positie, zo aan het begin van zijn carrière, wat pedant om het rapier van de kritiek nu al te trekken tegen zijn collega's. Hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat hij die niet heeft. Er is verstarring, er is monotonie, met die algemene conclusie kan hij volkomen akkoord gaan. „Maar dat probleem lost de architect niet alléén op". Een voorbeeld hoe het niet moet, is overi gens al heel dicht bij de hand. Ter- PIETER v. d. MEER loops wijst Pieter van der Meer na melijk naar zijn balconnetje, een vo gelkooitje waar net één stoel kan staan. Maa.' die stoel staat er nooit, omdat de zon er vrijwel verstek laat gaan, én omdat hij in ieders vizier zou zitten. Misschien heeft_ deze te kortkoming hem mede geïnspireerd tot zijn „vierkant", waarin de priva cy der bewoners een dominerende voor waarde is geweest. Laten we dit, door de jury hogelijk geprezen, ontwerp maar beschouwen als het meest wel sprekende, én hopelijk doeltreffende antwoord op de vraag, hoe Pieter van der Meer denkt over de huidige woningbouw in Nederland.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 17