Rotterdam wil meewerken bouw proefcentrale Via N.Y. E.Z.H. bijdrage van f 4800.000.- aan METRO (in plaats van spoor) bij Zwaanshals? „DE MAGISTRAAT", een ouderwets Engels blijspel bij Nieuw Rott. Toneel Erasmiaans Gymnasium won J ongstudentenkamp Accommodatie voor ferry-vaart ruimer en beter AUTO vliegt door de midden berm op tegenligger Boer Qualm heeft de oogst binnen NETTE WERKSTER GEVRAAGD rn Handelskantoor in Schiedam actieve medewerker mannelijke administratieve krachten geroutineerde typistes VERTEGENWOORDIGER Kernenergie en elektriciteitsproduktie Internationale Transportdag bij Yerolme Nieuwsgierige automobilisten ver oorzaken kettingbotsinkjes Goederenvervoer en overslag nemen toe in haven Pacht al twee jaar opgezegd maar pachter" waagde het nog maar eens pagina 8 Kraantarieven omhoog Voor de toekomst Kluchtig en vaak vermakelijk Bassindam op terrein van waterleiding dient vernieuwd te worden Afsluiting jubileum van St. Lodewijk De krant kunt U niet missen, geen dag OP RIJKSWEG ONDER REEUWIJK: NYLON ONDERJURKEN DAGBLAD-RECLAME OVERWINT! R'dam verwacht record een civiel-ingenieur twee technische ambtenaren .J HET NIEUWE DAGBLAD Mochten de N. S. niet tot ver wezenlijking van dit project over gaan, dan lijkt het zeer wel mo gelijk, dat dit tracé te zijner tijd zal worden aangewezen voor de aanleg van een metro-verbinding, aldus B. en W. JmÊL ii Profijt voor spoor De prijzen do°ï „De gemeen^ E BE imil 3 GEMEENTE ROTTERDAM mar .-. Bij de afdeling Grondmechanica worden geplaatst: kunnen a b. heeft plaats voor Goed kunnende typen. MULO-diploma vereist. Leeftijd plm. 22 jaar. Brieven onder no. S 1410 aan het bureau van dit blad, Dam 18 te Schiedam. IEÜ GEMEENTE ROTTERDAM Ten behoeve van verschillende takken vaö dienst worden gevraagd: Vereist: Tenminste (m)ulo-dipl., -school" getuigschrift of een daarmede gelijk te stellen opleiding. Leeftijd 16 - 35 jaar. Salarisgrenzenf 285,- - f 517,- bruto per maand- Het salaris is afhankelijk van opleiding, leeftijd en ervaring. I ROTTERDAM, 3 nov. De ge meente Rotterdam stelt zich als aan- deelnwuder van ae N. V. Elektriciteits bedrijf Zuid-Holland voor, haar verte genwoordiger in de aanstaande aan deelhoudersvergadering te machti gen er aan mee te werken, dat genoem de N.V. voor 139 aandelen ter nomi nale waarde van 10.425.000,- deel neemt in het aandelenkapitaal van een op te richten N.V. Kernenergiecen trale, indien deze deelneming naar het oordeel van de raad van commissaris sen van de N. V. E. Z. H. verant woord geacht wordt. Bovendien kan de gemachtigde zijn stem geven aan de verlening van een bijdrage door de N. V. E. Z. H. in de kosten van het maken van een defi nitief plan voor de bouw vqn een kern energiecentrale. Deze bijdrage zal 3.050.000,- bedragen en dit bedrag zal te zijner tijd, indien tot oprich ting van de nieuwe N.V. wordt over gegaan, met de stortingen op de aande len worden verrekend. B. en W. geven de raad, met de kennis geving van hun voornemen, hun verte genwoordiger tot bedoelde medewerking te machtigen, een uitvoerige uiteenzet ting van zaken. De exploitatie van de in de O.E.E.S.- landen voorradige fossiele brandstof fen, stuit op steeds grotere economische moeilijkheden. De verschuiving die daar door in de laatste jaren heeft plaatsgevonden naar het gebruik van olie als energiebron, ook bij 'dektrici- teitsproduktie, lijken niet onuitput telijk en daarom wordt het gelukkig ge acht, dat zich nu andere mogelijkhe den voordoen. Gebruik van kernener gie is dan ook dringend geboden, zo meent een commissie, die deze zaak heeft bestudeerd. In 1960 heeft minis ter De Pous (economische zaken) zich in gelijke zin geuit. De grote vonds ten van aardgas geven, volgens de toe lichting van B. en W. geen aanlei ding om van de plannen ten aanzien van de energie-centralen af te zien. RISICO AANDEELHOUDERS. Voor de gemeente Rotterdam houdt een en ander het volgende in: In de deelneming in het aandelenkapitaal door de N. V. E. Z. H. voor een be drag van 10.425.000,- zal de bijdrage van Rotterdam op 4.800.000,- worden gesteld. Het ligt voorts in de bedoe ling, dat de aandeelhouders naar rato van hun aandelenbezit de door de cen trale op te wekken stroom zullen afne men tegen de kostende prijs, bij welke prijsberekening de lasten van rente en afschrijving worden beperkt tot die, welke betrekking hebben op dat deel van de investeringen, dat gefinancierd is met geldmiddelen verkregen door geldleningen. Het aandelenkapitaal en de Overige genoemde bijdragen worden dus economisch gezien fonds perdu verstrekt. Aangenomen kan worden dat de stroom tegen marktwaarde kan worden afgenomen. Afgewacht moet worden, in hoeverre de voorwaarden omtrent bijdragen van derden, pro- duktieomvang enz. (welke voorwaar den in de uiteenzetting worden genoemd) worden vervuld. Dit is het risico voor de aandeelhouders. Afwijkingen, naar boven of naar beneden, van de marktwaardeprijs zijn, afhankelijk van die vervulling mogelijk. Diverse om standigheden maken het gemotiveerd, om de aandelenparticipatie binnen vijf a zes jaar of in ieder geval binnen een relatief korte termijn af te schrij ven. De aandeelhouders zullen, even eens naar rato van hun aandelenkapi taal, garant moeten zijn voor aan te ga- ne geldleningen. ROTTERDAM, 3 nov. Verolme Verenigde Scheepswerven n.v. beleggen, in samenwerking met de Contactgroep Exportdeskundigen, op donderdag 15 no vember een internationale transportdag op het hoofdkantoor van Verolme te Ro zenburg. Het programma van deze dag bevat beschouwingen van drs. E. G. Stij- kel. staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, over nationale en internationale transportproblemen, van de heer W. Ie Comte, voorzitter van de Contactgroep, over transportwezen en exportbevorde ring, van de heer H. J. Hofstra vice- president-directeur van Verolme, over de positie van de Nederlandse scheepsbouw in de wereld en van mr. H. van Dam, directeur verkoop van de K.L.M., over luchtvaartacpecten van het hedendaagse transportwezen. ROTTERDAM, 1 nov. In 1961 be droeg het verlies op de exploitatie van de kranen der Gem. Handelsinrichtingen 656.000 en voor het lopende jaar wordt het op 1.300.000 geschat. Vandaar een voorstel aan de raad om over te gaan tot tariefsverhoging. De laatste verhoging (met 30 pet) trad begin 1958 in werking; sindsdien zijn lonen en prijzen verder ge stegen. De voorgestelde verhogingen komen hierop neer: kranen met vaste vangarm van 80 op ƒ105 per arbeidsdag; tap kranen met 2025 m vlucht van 105 op 140, tapkranen met 30 m vlucht en grijperkraan met 20 m vlucht van 130 op 170, tapkranen met 26 m vlucht, hijs vermogen max. 5 ton op 18-19 m van ƒ145 op ƒ190. Voor mobiele kranen met een hefver mogen van 24 ton kan worden volstaan met een verhoging van 13 tot 15 per uur. De huur voor tapkranen met een groot hefvermogen en een vlucht van 40 m, waarover het Havenbedrijf sedert kort de beschikking heeft, zou op ƒ215 per ar beidsdag moeten komen. Wat de kraanverlichting betreft, daar van zullen de kosten niet meer afzonder lijk per reflector per uur worden bere kend, maar ze worden ongenomen in het kraantarief voor avond- en nachtwerk, dat daartoe met 1 per uur wordt ver hoogd. B. en W. stellen voor, de verhogingen per 1 dec. a.s. te doen ingaan. ROTTERDAM, 3 november. Onder het voorstel „Teruggave beheerspanden" aan de Rotterdamse raad komt ook ter sprake de Zwaanshals met omgeving. Daarbij wordt gezegd, dat de Nederl. Spoorwegen zich nog niet definitief heeft uitgesproken omtrent een spoorwegvla- dukt over de Rotte bjj de Crooswijkse- bocht en dan dwars door Fabrleksstraat, Hamelstraat, Wolstraat en Zaagmolen kade. ROTTERDAM, 3 nov. Het Nieuw Rotterdams Toneel heeft een oud blij spel, van Engelse origine, afgestoft (in samenwerking met Anty Westerling, die het in soepel Nederlands vertaalde) en het onder regie van Coen Flink een nieuw vernisje gegeven. Vanavond is het in première gegaan, voor een behoorlijk gevulde Rotterdamse schouwburg. De Magistraat", zoals dit stuk van de in 1934 overleden Engelse Portugese- Jood Arthur W. Pinero heet, is een klucht in een extreme blijspelvorm, waarin de waarschijnlijkheid is geofferd aan de wens het publiek te lagen lachen. Tegenwoordig lachen wij om heel ande re dingen dan om de geschiedenis, die in dit blijspel met veel toevalligheden wordt opgebouwd. Niettemin is het Nieuw Rot terdams Toneel erin geslaagd, vooral dank zij de bijzonder speelse regie, een oud blijspel, in zijn tijd nogal gedurfd volledig opgepoetst in de plezierige aandacht van het publiek te houden, daarbij goed beseffend dat er ook gela chen zou worden om heerlijke ouderwet se opvattingen omtrent het „behoorlij ke" en het „oorbare". Er kunnen ook heel wat vreemde en vermakelijke din gen gebeuren als een ijdele weduwe zich voor vijf jaar jonger uitgeeft dan zij is. Of het ooit zou gebeuren is een twee de, maar wij moeten toegeven dat zelfs in onze dagen zo iets tot allerlei compli caties zou leiden. Die verwikkelingen werden in elk geval goed uitgebuit door een aantal actrices en acteurs, die dit blijspel bevolken. Allemaal geheel in stijl tegen een smaakvol en fantasierijk de cor van Johan Greter die, zoals men weet, met vele andere tonelisten uit Arn hem naar Rotterdam is meeverhuisd. ROTTERDAM, 3 nov. Een bassin, dat zich op het terrein van de drinkwater leiding aan de Honingerdijk bevindt en dat onder meer wordt gebruikt als voor- raadbekken, is van de Nieuwe Maas af gescheiden door een dam, die evenwel in een dusdanig slechte staat verkeert, dat bij 'n bepaalde verhoging van het peil in de rivier, in het bassin zout water moet worden ingebracht, om voor de nodige tegendruk te zorgen. Het in het bassin aanwezige water, dat bedoeld is voor de produktie van drinkwater, wordt daar door onbruikbaar. B. en W. achten het dan ook noodzake lijk, de dam te herstellen en te verzwa- ren. Het profiel dient te worden verbreed, waardoor de stabiliteit wordt vergroot en waardoor de kruinhoogte van 2.80.m. plus N.A.P. op 4.00.m. plus N.A.P. kan woerden gebracht. De kosten hiervan worden geschat op 970.000,- en B. en W. stellen voor de vernieuwing aan te bren gen en het daartoe benodigde bedrag te voteren. Voor het fijne typeerwerk zorgden o.a. Lo van Hensbergen als de wat burger lijk voorzichtige politierechter, die zowel zijn stormachtige stiefzoon als zijn ijdele vrouw tracht te bedwingen. Die gaven echter komisch en charmant tegenpartij: Aart Staartjes en Enny Meunier kan men dat rustig toevertrouwen. Steye van Brandenburg als kolonel Lukyn (b. d.) kreeg terecht een open doekje. John Lanting en Pieter Lutz zetten ieder op een heel aparte manier komische be dienden op het toneel, hun rol tot in de puntjes verzorgend. Zo was het ook ge steld met Martine Crefcoeur en Wini fred Bosboom, twee jongedames, die om strijd naar de gunst van de woelige stiefzoon dongen. Men heeft zich ver maakt. Niet uitbundig maar het spel was wel amusant. F. DU. sium, resp. Allard van Helbergen en rie van Woerkom, die voor tekene schilderijen voor Siep Steen va Kweekschool met de Bijbel. .„are11 In de afdeling klassieke muziek w in afd. A (tot 16 jaar) twee e«steF gr zen toegekend, n.l. aan Hans Ouae dep, van het Erasmiaans Gymnasiulip Jaap ter Linden van het LibanOi ceum. Anjo van Beek van het St. r ciscus college werd hier derde. Ih 10 B (boven 16 jaar) werd eerste v°or. b s. Truus v. d. Nadort van de chr. i'^-g. Noord, Theo Saris van het St. *rN:ejte cus college werd hier samen met JV ,e Blanken van de Dalton h.b.s. tw a Voor ensemble werden eersten Ma-ora Lameris, Henk v. d. Blom en r. Kruis van het Marnix gymnasium- ,e de werd het trio Werkhoven, de uS en De Ruiter van het St. Franci coHege. „„ide De rangorde op basis van het bent» puntental werd aldus: 1. Erasmi j Gymnasium, 2. Marnix Gymnasium. j ta t\t n/r a 5. u-1 ROTTERDAM, 3 nov. Ter afsluiting van het 35-jarig jubileum van St. Lode wijk zal zondag a.s., in de grote zaal van Lommerijk een grote tumdemonstratie gehouden worden, welke 's middags om 1 uur begint. Aan deze demonstratie zullen alle leden van St. Lodewijk medewerken. De nieuwe ritmische afdeling zal voor het eerst in het openbaar optreden. ROTTERDAM, 2 nov. Op het em placement van Iludig en Pieters aan de Merwehaven zijn enkele belangrijke voorzieningen getroffen, welke vooral ten goede komen aan de ferryvaart op Engeland. Er is een flinke kantine met was- en kleedgelegenheden gebouwd en ook is er een ferryloods opgetrokken, welke plaats biedt aan negen trailers. Vanmorgen werd de nieuwbouw officieel door burgemeester mr. G. E. van Walsum in gebruik gesteld. De heer dr. L. J. Pieters vertelde de genodigden bij de plechtigheid iets over de ontwikkeling van de ferryvaart, waar bij het niet gaat om opslag maar om snelle behandeling van de ferryboten. Deze schepen hebben geen eigen laad- en losgerei maar zijn daarvoor aangewezen op de outillage in Harwich en Rotterdam. De beide schepen van The Transport Ferry Service, de „Doric Ferry" en de „Cerdic Ferry", voorzien van passagiers accommodatie, zijn speciaal ingericht voor het vervoer van beladen vracht auto's en trailers, laadborden en contai ners. Wat de laadborden betreft, dit zijn hier stalen pallets die direct hefbaar zijn. In 1961 werden 7200 containers gelost en 7100 geladen; de meeste werden per spoorwagon aangevoerd. Alleen al in 1961 belaadde men aldus 8100 wagons. Lossing en lading van elk schip geschiedt binnen een dag. De afvaarten konden in 1961 tot zes per week worden opgevoerd. Regen verlet komt zelden voor en men dient, zei dr. Pieters, de totstandkoming van de kantine mede te zien als een teken van dankbaarheid ten opzichte van het personeel. De ferryloods is bedoeld als een be schutte gelegenheid voor de douane-in spectie. Deze laatste bewering gaf burgemees ter Van Walsum de opmerking in, dat wanneer Engeland tot de E.E.G. toetreedt, het wellicht mogelijk zal zijn, „het afdak'' af te breken, wijl douane-controle dan overbodig zal zijn. De burgemeester wees voorts op de grote wandschildering, die door Gust Romijn is aangebracht, een non-figuratie ve schakering van oker, blauw en paars op een zwarte achtergrond. Hij zeide, dat deze voorstelling in ieder geval de kaal heid verdrijft in de kantine (haaks van vorm om een buffetruimte) aangenaam maakt. Voorts vermeldde de burgemeester het rapport van de Engelse commissie-Roch- dale over de Rotterdamse haven een rap port dat Rotterdam zeer gunstig beoor deelt en met welks gegeven men in Lon den zijn voordeel zal doen. Mr. v. Walsum zeide tenslotte, dat Hu- dig en Pieters door zijn kansen te zien en te grijpen de Rotterdamse haven een werkelijke dienst heeft bewezen. Het gezelschap ging hierop de nieuw bouw, ontworpen door het Leidse archi tectenbureau Schutte en Buurman en op getrokken door de aanneming maatschap pij Buurman en Zoon te Rotterdam be zichtigen, waarna ook nog een bezoek aan een der ferryboten werd gebracht. ROTTERDAM, 3 nov. Vandaag heb ben jong studenten van 23 Rotterdamse scholen hun jaarlijkse wedkamp beëin digd op tal van fronten van vaardigheid en wetenschap: volleybal, tafeltennis, bridge, schaken, welsprekendheid en de clamatie, klassieke muziek en zang, te kenen, schilderen en boetseren, fotogra fie en schrijven van een essay. De mees te punten behaalde het Erasmiaans Gymnasium dat, evenals vorig jaar, de grote beker uit handen van burgemees ter, mr. G. E. van Walsum mocht ont vangen. De eerste prijs volleybal jongens ging naar 't Libanon lyceum, die voor volley bal meisjes naar de chr. M.M.S., die voor tafeltennis naar de Gem. Kweek school, die voor bridge naar de H.T.S. en die voor schaken naar het Caland- lyceum. De eerste prijs voor welsprekendheid won A. Ploeg van het Erasmiaans Gym nasium, die voor declamatie Hanny Elf- ferich van de Kon. Wilhelmina Kweek school (in deze wedstrijd werd Wil Kwak van het Montfort college derde). De eerste prijzen voor tekenen en schilderen en voor boetseren waren voor leerlingen van het Erasmiaans Gymna- Caland Lyceum, 4. Chr. M.M.S., „r. m.m.s. Noord, 6. Libanon-lyceum, 0i h.b.s. Henegouwerplein, 8. Kweeksc met de Bijbel. Koningin Wilh. school en St. Montfort college, 9- rLn- Kweekschool, 10. H.T.S., 11. Van 01 ,,e. barnevelt h.b.s.. 12. St. Franciscus c s ge, 13. Rott. Lyceum, 14. Willeb Zwijger h.b.s., Westersingel h.b.s., lois Lyceum, Montessori Lyceum. -S) thenesser h.b.s., Chr. h.b.s. C-har Dalton h.b.s. en meisjes h.b.s. Mee:k be- burglaan. De nummers 14 hadden punten, het Erasmiaans Gymnasium haalde er 50. gezeld De burgemeester, die ver„ van zijn echtgenote, had klaarblijke veel schik in de onthulling van de .lij" uit' slag. Hij werkte naar een climax, i van onderaf te beginnen en verD daarbij een wat gekruid commentaar de studierichtingen van de diverse sc len. Toen de praeses van de jongstudehte^ vereniging van het Erasmiaans Gym^j. sium, Kees Lambers, de beker in vangst had genomen, hield hij een sPeLal die de gemeente niet spaarde. v j,et de jarenlange werkzaamheden aan sportveld van het gymnasium aan .j Wytemaweg hadden zijn misprijzen. - had de werklieden „onder het mom u, een sportveld aan te leggen, zien ^rLjj, ten op beter weer en koffie zien 0j met welke drank ze erg gul zijn „e verzocht te bevorderen, dat in de na toekomst, binnen tien jaren bijvoorbe het sportveld voltooid zal zijn. Overigens was hij de gemeente dat] baar voor het voor het gymnasium b j plaatste (verkeers)bord, voorstellend spelende kinderen. Toen dat a^eSgi" was gezegd, dankte hij de Centrale vormde Jeugdraad, die het hele zo uitstekend had georganiseerd, al d1 van de hij dat de muziek door de aard „j de wedstrijd niet geheel tot haar re was gekomen. n Hierop trok de hele schare „Atrium" naar „De Heuvel" om er n een plezierig slot aan te maken. zierig was het overigens niet in „Atrta want horen en zien verging er tel* j male, wanneer een prijs bekend ^.rd gemaakt. Sommige van de vijfhond supporters hadden er zelfs een t°e voor meegebracht. voor 2 ochtenden per week. Mevr. v. d. Sman, Hoog straat 115, tel. 68241, Schiedam. Een beeldschone onderjurk van 100% puur Nylon, en in een zeer apart en. chique model, met geheel kanten bustevorm, ook aan de achterzijde, geheel van kant. De onderzijde is met dubbele NyTonkant afgezet. Een I dure onderjurk, dat ziet U zo. Maar eVengoed koopt U deze fraaie onder jurk in wit en geel, en in alle maten, niet voor 7.95 wat de 3.85 normale prijs is, maar voor slechts Broersvest 117, Broersveld 124, Groenelaan 42, Aleidastraat 64 GOUDA, 3 nov. Twee wrakstukken, een zwaar, een minder ernstig en een licht gewonde, dat alles was het resul taat van een ernstig verkeersongeval op de rijksweg Utrecht-Den Haag, ter hoog te van Reeuwljk. Omstreeks half zes gis teravond schoot een Ford-Taunus van de haan Den HaagUtrecht door de heg van de middenberm op een volkswagen, die op de baan UtrechtDen Haag reed. Van deze wagens bleef niets meer dan wrakstukken over. De inzittenden van de volkswagen, de heer A. Koster en diens acht-jarige zoontje Robbie, werden resp. zwaar en minder ernstig gewond. De bestuurder van de Ford-Taunus, de heer J. Odding uit Driebergen (Rtjsen- burg), die was voorzien van een veilig heidsgordel, liep slechts schaaf- en snij- wonden op. Vader en zoon Koster wer den naar een Rotterdams ziekenhuis ver voerd. De bestuurder van de Taunus, die op de druk bereden baan Den Haag—Utrecht met grote snelheid andere voertuigen passeerde, zag de linker (inhaal-) baan plotseling gestremd door een opeenho ping van verkeer. Hij moest zo krachtig remmen, dat zijn au-to naar de rechter baan schoof tegen een vrachtwagen, waarna hij carambolerend (met deze vrachtauto, waarvan de bestuurder is doorgereden of er niets aan de hand was) door de heg van de middenberm is geschoten met vermeld noodlottig gevolg. Na dit ongeluk vonden op de baan Den Haag—Utrecht nog enige kettingbotsink jes plaats. Volgens de rijkspolitie wer den deze veroorzaakt door nieuwsgierige automobilisten, die hun wagen of op de weg onvoldoende uitwijkend naar de par- keerstrook, tot stilstand brachten. De po litie heeft ons dan ook verzocht 'n waar schuwend woord te laten horen tegen deze onverantwoordelijke verkeersma- noeuvres. CJÊL AJC4 LfcJ ROTTERDAM, 2 november Er is een voortdurende uitbreiding van het internationaal goederenverkeer via Rot terdam en in verband daarmee vooral ook van de overslag in de Rotterdamse haven, die dit jaar naar nieuwe record cijfers gaat. In de eerste acht maanden van dit jaar werd nl. bijna 100 miljoen ton aan goederen verwerkt, wat ruim 10 procent meer is dan de hoeveelheid in dezelfde periode van 1961. De exacte cij fers zijn: 99,7 miljoen ton in 1962 tegen 90,5 miljoen ton in 1961. De maand augustus van dit jaar was zelfs 14 pro cent gunstiger dan augustus 1961. De aanvoer (54,8 min ton) overtreft nog de afvoer (44,9 min ton). Percentueel evenwel was de toename van de afvoer (11,6 pet) in de maanden januari t.m. augustus groter dan die van de aanvoer (8,9 pet). De stijging komt in alle vervoersrubrie ken tot uiting en varieert van 9 procent voor het transport per zeeschip tot 22 procent voor de afvoer via de oliepijp leiding naar Duitsland. Het zeeverkeer heeft een aandeel van 65 3 procent in de totaalcijfers. Zeesche pen voerden namelijk in de eerste acht maanden in totaal 65,2 miljoen ton (toe- name* 5 5 min ton of 9 pet) aan of af. Het transport per binnenschip steeg tot 25 0 miljoen ton (toename 2,5 min ton of 10 pS) - waarvan 19,6 min ton alleen v yjot ner spoor tot 0.84 mil- foe n ton (toename 0,15 min ton of 17 pet) Cor Qualm, een veel geplaagde land bouwer in Hoek van Holland, heeft de oogst binnen. In de zestien jaar dat hij de grond tussen Vianda en Poortersha ven bebouwt, is de toestand voor hem nog nooit zo onzeker geweest. Elke dag van deze zomer heeft hem het ge vaar van vernietiging van zijn oogst boven het hoofd gehangen. En daar had de natuur niets mee te maken. Al twee jaar heeft boer Qualm namelijk niets meer te zeggen over de grond, waarop hij woont en die hij bebouwt. Zijn contract is verlopen en wordt niet meer verlengd. Zestien jaar lang heeft Qualm deze grond gepacht van Rijkswa terstaat. Het is een opgespoten stuk land dat ligt langs de Nieuwe Waterweg tussen de voormalige Vianda en het koel huis Poortershaven. laren geleden werd hier de grond gelost die was opgezo gen uit de Waterweg. „Het is beste grond" vertelt de landbouwer ons. „Ik De boerderij van de familie Qualm zal geheel moeten verdwijnen. Men hoopt dat het uitstel, dat nu verleend is, afstel zal worden. heb er altijd een goed bestaan op gehad en nooit heb ik ernstige mlsiukkingen gehad". Twee jaar geleden kwam het bericht, dat het 'contract niet verlengd zou wor- den. De strook grond moet worden afgegra ven en zal gaan dienen ter versterking van de zeewering tussen Monster enrr's rr's-Gravenzande. Deze zeewering wordt de laatste jaren in steeds sterker ma te door de zee verzwakt. De opgespoten grond is uitstekend geschikt voor de ver sterking van deze zeewering en wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. De familie Qualm, vader, moeder en vier kinderen, vraagt zich echter af, wat er met hen moet gebeuren. Op het terrein staat 'n kapitale boerderij, stallen, schu ren enz. Dit alles moet gaan verdwijnen. Inmiddels heeft men geprobeerd een stuk grond te bemachtigen in de Flevopolder. Het enige resultaat is tot nu toe dat men op de wachtlijst is geplaatst, maar daarop staan al ruim drieduizend ande- :n. Wanneer het hele gebied is afgegraven, zal het opnieuw worden opgespoten. Het zal echter zeker tien jaar duren, alvo rens de grond weer bebouwd zal kun nen worden. UITSTEL OF AFSTEL? Omdat boer Qualm dit voorjaar nog steeds niet met zekerheid wist, wan neer hij zijn boerderij zou moeten verla ten, heeft hij het er maar op gewaagd. Hij zaaide gerst, haver en tarwe en een perceel bieten. Met grote spanning werd de oogsttijd tegemoet gezien. Nu ligt alles in de schuren en dat betekent een grote opluchting. Dezer dagen was er trouwens nog een tweede meevaller. De familie Qualm kreeg namelijk de mededeling dat de werkzaamheden wat vertraagd zijn en dat het zeker tot januari zal duren, voor dat met de afgraving zal worden begon nen. Dit bericht heeft weer enige hoop gegeven. Wellicht komt van dit uitstel afstel, zo redeneert men ip de boerde rij. In kringen van Rijkswaterstaat verze kerde men ons echter dat de afgraving zeker doorgaat. Eerst moet echter een speciale spoorlijn in de duinen worden aangelegd, voor het vervoer van de grond naar de plaats van bestemming. Daarna zullen de bulldozers en drag lines op de strook grond langs de water weg verschijnen en de kostbare bouw grond afgraven. De zeewering gaat voor alles, maar Cor Qualm ziet het als een vernietiging van het werk dat zestien jaar lang een stuk van zijn leven is geweest. DIENST VAN GEMEENTEWERKEN wiens werkzaamheden zowel op de prak tijk als op de research gericht zullen zijn. Vereist: Diploma civiel ingenieur van de T.H. te Delft. wier werkzaamheden vrijwel uitsluitend de voorbereiding in de praktijk van voor genomen waterbouwkundige en bouw kundige werken zullen betreffen. Vereist: Diploma H.T.S.- waterbouwkunde. afd. weg- en Rangindeling en salariëring nader overeen te komen. De Verplaatsingskostenregeling is van toe passing. In bepaalde gevallen zal medewerking worden verleend voor het verkrijgen van een woning. Sollicitaties binnen 14 dagen te zenden aan de chef van het bureau Personeelvoorziening, kamer 331, stadhuis, Rotterdam onder no. 705. Salarisgrenzen: f285,- - f 406,- bruto per maand- Het salaris is afhankelijk van leeftijd efl ervaring. In bovengenoemde bedragen is de eventuele huurcompensatie ad f 27,20 p.m. niet begrepen- Salarisverhoging per 1 januari 1963 in voor bereiding. Voor minderjarigen geldt een afzonderlijk zeer gunstige salarisregeling. Aan degenen, die buiten Rotterdam wonen- worden in bepaalde gevallen de dagelij ks reiskosten vergoed. Persoonlijke aanmelding: overdag van 9-14 uur op kamer 331 van he stadhuis, Coolsingel; 's-avonds van 20-21.30 uu op kamer 2 van het stadhuis op maandag 5 en 12 november a.s. Schriftelijke sollicitaties, onder no. 707 in c® zenden aan de chef van het bureau Personeel voorziening, kamer 331, stadhuis, dienen uit voerige inlichtingen te bevatten. Levens- en Schadeverzekering MaatschapP'J vraagt voor een bestaand agentschap te SCHIEDAM een Dit agentschap biedt door zijn samenstelling g°e<^ productie-mogelijkheden, waardoor aan salaris, Pj" visie enz. een minimum bruto inkomen van f 5.58u' per jaar kan worden bereikt. Premievrije pensioenregeling. Borg of borgsOItl vereist. Eigenhandig geschreven sollicitatie met uitvoerig gegevens te zenden naar Postbus 2036 te Utree M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 8