Na vijf uren praten worden regering en Stichting van den Arbeid het eens over SER-advies voor een gemiddelde Overleg november Geeft regering bedrijfsleven lvel voldoende vrijheid? wordt 23 hervat Cubaanse crisis in idylle-sfeer Raketten tellen en een fles wodka omhoog hijsen "VA EVEN TERUG IN NEDERLAND Bedrijfsleven krijgt nu meer vrijheid Afspraak tussen regering en stichting over prijspolitiek ONSTERFELIJK" Agent raakt autodief met schot in nek Loonakkoord INSPEKTIE OP VOLLE ZEE Aan enige prijs verhoging niet te ontkomen Wrak KLM-toestel Willem Bontekoe gevonden B»i gebrek aan bewijs Sr6' düt Andere maatstaven voor ontwikkeling van de lonen Koudere oostenwind Slachtoffer overleden President Kennedy bij begrafenis van mevrouw Roosevelt „Concilie in uiterst gerekt tempo" Acht jaar na ongeluk BANANEN Saterdag 10 november 1962 18 pagina's 51sfe JAARGANG No. 15287 Stichting van den Arbeid zal de regering een naderei verduidelij king geven van haar beslissing over het toekomstige loonsysteem (zie hierover elders op deze pagi na). Regering en stichting zullen 23 november opnieuw bijeen ko men. VOÏS» HAAG, 10 nov. - Het Sch van de Sociaal-Ecoriomi- Haad, de loonstijgingen in Pro beperken tot gemiddeld 2,7 Ot is door de regering aan- v0r Gver het systeem van loony de verdeling van de ver en i' ^delijkheid tussen regering njet ^njfsleven, is men het nog e^ns. Op verzoelj; van de jWAshjngton, 10 nov. (AFP, De Amerikaanse ma- s0Le "eeft gisteren vijf Russische van Cuba kwamen, gehouden en geïnspecteerd. 11 ^oordvoerder van het minis- Nieuw feuilleton terie van defensie, onderminister Sylvester, zei dat donderdagavond kort voor het invallen van de duisternis de Alapayewsk was aangehouden. Vrijdag volgden de Dwinogorsk, de Labinsk, de Vol- goles en de Komsomol. Mgr. Bekkers op Schiphol Prijzen Een der meest vooraanstaande protestantse kerkelijke leiders van Frankrijk, le pasteur Mare Boegner, is gekozen tot lid van de Académie Erangaise. De foto toont ds. Boegner in de kledij der „onsterfelijken". t HET NIEUWE DAGBLAD De Maasbode N.V., directeur J. Kuijpers; directeur-hoofdredacteur mr. W. A. M. v. d. Kallen; algemeen redacteur H. Paalvast. Kantoren: Rotterdam: Kortenaerstraat 1 tel. 1352^ Oude Delft 97. tel. 23441 en 23792, giro 590944; Schiedam: Dam 18, tel. 66152, giro 590943; Vlaardingen: Oosterstraat 14B, tel. 2539; Dordrecht, Wijnstraat 147, tel. 6121, guo 590946. Abonnementsprijs. 7,80 per kwartaal, ƒ2,65 per itOpP"*' LOONSTIJGING VAN 2,7% an ot>ze sociaal-economische redactie) Dit zijn de resultaten van het over leg, dat gisteravond tussen de rege ring en de Stichting van den Arbeid is gevoerd. Basis van de besprekingen was een tweetal SER-rapporten: een over het nieuwe loonsysteem en een over de loonbegrenzing in 1963, als mede de brief, waarin de regering haar beslissing over het loonsysteem aan de stichting had meegedeeld. De bespreking duurde van 's avonds ze ven uur tot omstreeks middernacht. De kwestie van het systeem en de begrenzing van de feitelijke loonont wikkeling in het komende jaar zijn door het bedrijfsleven nauw aan el kaar gekoppeld. De Stichting van den Arbeid is van mening, dat de noodzakelijk geachte begrenzing op de beste manier kan worden gerea liseerd door een loonsysteem, waar- De Engelsman Gilbert Essex wordt ervan verdacht een Woo l0ri9e vrouw te hebben ver- Sp Hij wordt vrijgesproken. vola, daarna worden achtereen- 9en?nS enWe soortgelijke moorden ten Er rijzen verdenkingen Xoif?1 fissex, maar er is geen be- Zelf' an wordt plotseling Essex Pier Verrno°i'd. Uit nagelaten pa- op jnblijkt dat hij de moorden zijn i°nge vrouwen inderdaad op Seweten had. Niettemin doet ESs?raaO zich voor: is degene die x voorgoed voor de samen- onschadelijk maakte een thoordp eejjv, aenaar en moet hij dienover- JY 0rnstig worden gestraft? dez vee^ openbare discussie over teg? Vraa9 volgt er een rechtszaak op p de verdachte van de moord lundiex' een zekere Alec Mor- bjke nu ^oet zwd het wonder- Pep i?ev^ voor, dat een uitgesla- Uif widdelaardie Morland vrij Wil doen gaan, ervoor zorgt dat rf1^ doen wu. —.jy, Kern ?e inderdaad ernstig wordt Mor? bedoeling is, dat y,oJlnd een openbaar geding zijn wijgesproken om hem voor (jg Eerdere leven van alle ver lust ln® ,af fe laten zijn. Of dat 2en en boe dat lukt, kan men le- GkftD-n0713 nieuwe feuilleton: BIJ Vand EK AA-H BEWIJS, dat van DP aa,d af in ons blad verschijnt. uCht ijver is HENRY CECIL, kerJr welk pseudoniem een be- W;e 'j Engelse rechter schuil gaat. seller bier en daar geestige en v0[n bzmnige verhaal goed wil terfV1 bet met aandacht moe- Tn<,~ ?n- Men houde er rekening schijf if}9rijPend van Se onze ver- f7- Teobter maar een jury van be de Engelse strafrecht nd van Se onze ver is het in Engeland niet maar burgers die over het edigde °f „onschuldig" van de erdachte beslist. Sylvester gaf nadere bijzonderheden over de aanhouding van de Alapayewsk door de Amerikaanse tor- pedobootjager Holder. Het contact werd gemaakt door middel van een Ameri kaanse helikopter, waarvan de inzit tenden niet het Russische schip betra den. Met behulp van een touw lieten de Amerikanen geschenken zakken, waarna de Russen een fles wodka aan het koord bonden. Het geheel ging ge paard met vriendelijke gebaren. De Russen maakten geen bezwaren toen de Amerikanen fotografeerden. Toen het hefschroefvliegtuig van de Alapa yewsk wegzwenkte, gaf de Russische kapitein een symbolische handdruk door beide handen boven het hoofd sa men te knijpen. De gehele bemanning volgde hem hierin. De bemanning sloeg uit eigen bewe ging de dekzeilen terug om de Ameri kanen gelegenheid te geven tot het maken van hun foto's. Men kon con stateren, dat de Alapayewsk geen ra ketten aan boord had. Men zag wel vrachtauto's van het type zoals ze op de Cubaanse raketbases werden ge bruikt en uitrustingsstukken voor de aanleg van wegen en dergelijke. Het schip had voorts tussen de 150 en 200 jongelui aan boord, die duidelijk blij waren naar huis te gaan, aldus Syl vester. Aan boord van de Dwinogorsk za gen de Amerikanen in kratten ver pakte raketten. Dat was later ook het geval op de Labinsk en de Vol- goles, die gisteren kort na elkander werden aangehouden. Over de Kom somol, die eveneens gisteren werd onderschept, zijn nog geen nadere gegevens ontvangen. Volgens de onderminister waren de bemanningen van de aangehouden schepen zeer behulpzaam. Overal werden de dekzeilen teruggeslagen, maar (zoals men had verwacht) de raketten waren ingepakt om ze te be schermen tegen het zeewater. Sylves ter verklaarde, dat de Amerikaanse re gering voor het ogenblik tevreden is, maar dat een definitieve beslissing over de Amerikaanse houding zal wor den genomen na een deskundige bestu dering van de foto's. in de verantwoordelijkheid aan het bedrijfsleven zelf wordt overgelaten. Niettemin bleek na de vergadering, dat de Stichting van den Arbeid bij zonder voldaan is over het stand punt van de regering, dat een ge middelde loonbegrenzing van 2,7 pro cent aanvaardbaar is. Regering en stichting zijn het erover eens, dat bij dit betrekkelijk geringe gemiddelde percentage de mogelijkhe den van differentiatie eveneens gering zijn. In „sterke" bedrijfstakken zal dit gemiddelde dus slechts weinig kunnen worden overschreden, waardoor de „zwakke" bedrijfstakken niet veel er onder zullen behoeven te blijven. Van werknemerszijde werd gisteren gezegd dat dan ook de werkgevers „hun na tuurlijke taak" moeten vervullen en geen onverantwoorde verhogingen moeten aanbieden. De werkgevers, al thans de centrale organisaties, stem den daarmee in. In de discussie over het systeem heeft het bedrijfsleven naar minis ter Veldkamp later meedeelde voor al opheldering gevraagd over een aan tal punten, die men in de brief van de regering niet geheel duidelijk achtte. Drs. Veldkamp zei dit ook wel ver klaarbaar te vinden, omdat deze brief betrekkelijk kort is gehouden en zich tot de hoofdpunten beperkt. De rege ring heeft een wat andere oplossing gekozen voor de positie van het colle ge van rijksbemiddelaars in het loon- beleid, dat in juli door de SER was voorgesteld. Het college zou volgens de regering de bevoegdheid krijgen om door de Stichting van den Arbeid goedgekeurde loonvoorstellen „onver bindend" te verklaren, indien zij strij dig zouden zijn met het algemeen be lang. („Onverbindend" zou in dit ge val betekenen, dat de loonsverhogin gen niet mogen worden uitbetaald). In de stichting was men gister avond vrij algemeen bevreesd, dat het college van rijksbemiddelaars in andere vorm via de onverbindend- verklaring hetzelfde gedetailleer- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiitHiiiimiiiiiiiiiiMiiiimiiHMMiiiiMiiiii iiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiniMmiiiimiiiiiiiimifii de toezicht op de loonontwikkeling zal houden als tot nu toe. Naar de mening van minister Veldkamp be rusten deze bezwaren echter op een misverstand. Met grote nadruk heeft de regering verklaard, dat in de nieuwe opzet een ingrijpen van het college tot de hoge uitzonderingen zal behoren. De normale situatie is, dat de rege ring en het bedrijfsleven het eens wor den over de grenzen, die aan de loon ontwikkeling moeten worden gesteld. Dit is dan ook thans het geval, nu de regering het voorgestelde gemiddelde percentage voor 1963 heeft aanvaard, zei minister Veldkamp. De regering verwacht ook, dat het bedrijfsleven hieraan op verantwoorde wijze uitvoe ring zal geven. „Wij moeten elkaar kunnen vertrouwen", aldus de bewinds man. Het college zal pas behoeven in te grijpen, als de ontwikkeling hele maal uit de hand dreigt te lopen. dat daarom des te scherper gelet zal worden op de prijzen in bedrijfs takken, die het nog wat ruimer heb ben. Er is tot 1 januari nog maar weinig tijd om de wettelijke maatregelen, die voor het nieuwe loonsysteem nodig zijn, door het parlement aanvaard te krijgen. In de stichting is daarom gis teren gevraagd, wat de regering denkt over de procedure voor de vernieuwing van collectieve contracten, die per 1 januari aflopen. Minister Veldkamp heeft daarop geantwoord, dat het wel mogelijk lijkt, ook zonden,«lat alle wet telijke voorzieningen geréed zijn, het nieuwe systeem in feite te volgen, in dien daarover tussen regering en be drijfsleven overeenstemming wordt be reikt. Het parlement zal daarvóór toch reeds bij de behandeling van de be- van Sociale Zaken (over twee de gelegenheid krijgen zich over de hoofdlijnen van dat systeem uit te spreken. Mgr. De Vet en mgr. Bekkers, kort na aankomst op Schiphol. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 9 nov. De regering is bereid de eerste verantwoordelijk heid voor het loonbeleid aan het ge organiseerde bedrijfsleven over te la ten. Ook aanvaardt de regering, dat voor loonstijgingen niet de produktivi- teit de enige maatstaf is, maar reke ning kan worden gehouden met „alle relevante macro-economische factoren". Dit betekent, dat b.v. de vergelijking met de ontwikkeling van de arbeids kosten in het buitenland en de ver wachtingen voor het saldo op de betar lingsbalans een belangrijke rol zullen gaan spelen. (De Sociaal Economische Raad is die weg al opgegaan in het recente advies over de mogelijkheden voor de loonontwikkeling in 1963). m een brief aan de Stichting van de Arbeid heeft de regering haar beslis sing over het nieuwe loonsysteem mee gedeeld. De brief is ondertekend door de minister en de staatssecretaris van Sociale Zaken en door de minister van Economische Zaken. Aan de Stichting van de Arbeid, waarin vertegenwoordigers van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers zitting hebben, draagt de regering de beoordeling van loon voorstellen op. Dit is ongeveer in overeenstemming met het SER-rap- port van 6 juli J.L Het systeem van de regering gaat zelfs nog iets ver der, want in normale gevallen is geen officiële toestemming van het Colle- Naar minister De Pous meedeelde, bestaat er tussen de regering en het bedrijfsleven grote eenstemmigheid over het regeringsstandpunt, dat de po litiek van prijsstabilisatie gehandhaafd moet blijven. Men vroeg zich echter af of volgens de regeringsbeslissing over het nieuwe loonsysteem nu ook de Stichting van den Arbeid verant woordelijk wordt gesteld voor de ge volgen van loonvoorstellen voor de prijzen. Minister De Pous heelt daar op geantwoord, dat deze zware verantwoordelijkheid bij de minister van Economische Zaken blijft berus ten. Wel moet de Stichting van den Arbeid bij de beoordeling van loon voorstellen de prijsrepercussies mede in het oog houden. Een gemiddelde loonstijging in 1963 van 2,7 pet betekent, dat de druk omhoog op de prijzen nog zal toenemen, aldus de minister. Hij er kende dat hij in de afgelopen perio de nogal heeft moeten „knijpen". In bedrijfstakken, die het thans al moei lijk hebben, zal in de toekomst aan enige prijsverhoging niet geheel te ontkomen zijn. Minister De Pous zei, iHiiimiiiiiuimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii DE BILT, 10 nov. Boven Scandi navie en Noord-West Rusland handhaaft zich een steik hogedrukgebied. Hierdoor zal er tijdens het weekeinde een vrij krachtige oostenwind aanwezig blijven Daarmee wordt geleidelijk wat koudere lucht aangevoerd met middagtempera- turen van 6 17 graden. De regenkans wordt kleiner, maar wel blijft er veel bewolking overdrijven, zodat het weer een somber karakter houdt. De nacht vorstkans blijft tot begin volgende week nog klein. ZONDAG: Zon: 7.51-16.56. Maan: 17.16-6.43. MAANDAG: Zon: 7.53-16.54. Maan: 17.48-8.07. ge van Rijksbemiddelaars meer no dig. Wel kan het college binnen vier weken tegen een bepaald ontwerp- contract bezwaar maken indien ern stig is afgeweken van de tussen rege ling en stichting gemaakte afspraken. Het is echter uitdrukkelijk de bedoe ling, dat het college van die bevoegd heid alleen in zeer duidelijke en ern stige gevallen „in het algemeen be lang" gebruik maakt. De Stichting van de Arbeid zal met de regering ook afspraken moeten ma ken over de prijspolitieke spelregels De regering handhaaft de doelstelling van een stabiel prijsniveau. Is de af spraak tussen stichting en regering ge maakt, dan moeten de bij een loon- voorstel betrokken partijen, wanneer dit bij de stichting wordt ingediend, duidelijk maken welke gevolgen hun voorstel zal hebben voor de prijzen De Stichting van de Arbeid geeft dit onmiddellijk door aan de minister van Economische Zaken. De stichting moet bij haar beoordeling van de loonvoor stellen zelf eveneens met do gevolgen voor het prijsniveau rekening houden (Zie ook pag. 5). (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 10 nov. Vannacht heeft in de Nachtegaalstraat in Amster dam-Noord een politie-agent, in zijn poging een autodief het vluchten te be letten, deze met zijn tweede schot m de nek geraakt, waarna het nog onbekende slachtoffer ter plaatse is overleden. Het was om tien voor twee dat de buiten dienst zijnde agent vanuit zijn woning in bovengenoemde straat^ de auto van zijn buurman zag wegrijden met een voor hem onbekende en verdachte be stuurder. Hij rende direct de straat op. Na ongeveer vijftien meter te hebben gereden bleek de benzine in de wagen niet meer voldoende en werd de be stuurder genoodzaakt uit te stappen. De agent greep hem vast met de woorden „Ik houd U aan wegens diefstal van een auto". Toen de dief de agent op deze woor den een trap tegen de buik gaf moest deze de man laten glippen. Met de uit daging „Schiet maar als je wilt vlucht te hij weg. De agent, die, toen hy zijn woning verliet, het pistool had meege nomen, schoot voor de eerste maal ter waarschuwing, maar zijn tweede schot raakte, al was het op de straatstenen gericht, het slachtoffer m de nek. Het onderzoek naar zijn identiteit is in volle gang. NEW YORK, 10 nov., (Reuter) Het stoffelijk overschot van mevrouw Elea nor Roosevelt zal vanavond, naast dat van haar echtgenoot, ex-president Franklin Delano Roosevelt, in de ro- zentuin van het landgoed van de Roo- sevelts te Hyde Park, aan de nvier de Hudson, ongeveer 80 km ten noorden van New York, ter aarde worden be steld. Ongeveer duizend personen zullen m staat worden gesteld de teraardebestel ling bil te wonen. Slechts 200 van hen, onder wie president Kennedy en echtge note, zullen de rouwdienst in de Episco pale'kerk bijwonen. SCHIPHOL, 10 nov. Mgr. W. Bek kers, bisschop van Den Bosch, en Bré- da's bisschop mgr. G. de Vet zijn gis teravond met een Electra van de KLM uit Rome op Schiphol aangeko men. Beiden wonen vandaag het gou den bestaansfeest van de Leergangen in Tilburg en dinsdag het nieuwbouw- feest van de economische hogeschool in dezelfde stad bij. Woensdag hopen zij zich weer bij de andere leden van het Nederlandse episcopaat in Rome te voegen ter bijwoning van het Con cilie. „Het gaat in Rome allemaal in een uiterst gerekt tempo. Dat werkt in het begin wel irriterend, maar langzamer- nand komt er. aardig schot in. Als het Nederlands elftal zondag tegen de Zwitsers in hetzelfde tempo speelt, waarmee het Concilie begonnen is. dan zie ik de uitslag van die wedstrijd voor ons land somber in", aldus mgr. Bek kers. Een voordeel van het trage be gin vinden beide bisschoppen dat het hier het formele gedeelte van het Con cilie betrof. „Dat komt aan het infor mele gedeelte slechts ten goede", zei mgr. De Vet. „De contacten onderling zijn namelijk van enorm grote bete kenis". (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN, 10 nov. Het is niet onwaarschijnlijk dat eindelijk het wrak is gevonden van het KLM-toestel „Wil lem Bontekoe", dat 23 augustus 1954 voor de Nederlandse kust in zee is ge stort. De bemanning van de sleepboot „Utrecht" van Wijsmuller heeft voor de pieren van IJmuiden een vliegtuig wrak aangetroffen. Gisteren heeft het bergingsvaartuig Cerberus van de mar rine een eerste (vergeefse) poging ge daa' het wrak te bergen. De sleepboot „Utrecht" arriveerde dinsdagavond voor de pieren van IJ' muiden met op sleeptouw twee vaar tuigen. Om veilig te kunnen binnenlo- pen moesten de sleepdraden worden ingekort. De „Utrecht" ging daarom zolang voor anker. Maar toen het an ker weer zou worden ingehaald bleek het vast te zitten. Urenlang is 'de be manning ermee bezig geweest, totdat bleek dat het anker vastzat aan een groot stuk romp van een vliegtuig. Volgens opvarenden van de sleepboot kennelijk een passagierstoestel. De marine zal nu pogen dit wrak te ber gen. Destijds heeft men vergeefs voor de kust ter hoogte van Egmond en v'J)Jt,.San Zee getracht het wrak van de Willem Bontekoe op te sporen. Men vond toen nagenoeg alleen wat rond drijvende delen van de stoelkussens De Willem Bontekoe, een DC-6B, was destijds op weg van New York naar Amsterdam. Toen de verkeers toren van Schiphol, nadat het toe stel na een tussenlanding op het Ier- se vliegveld Shannon opnieuw was opgestegen, de radioverbinding had overgenomen, viel het contact plot- genng uit, acht minuten voor het op Schiphol zou moeten aankomen. La ter bleek het vliegtuig zeventien mijl van IJmuiden in zee te zijn gestort. Alle inzittenden twaalf passa giers, onder wie drie kinderen, en negen bemanningsleden vonden de dood. (Advertentie) DJAKARTA, 10 nov. (UPI) Indo nesië heeft het revolutionaire bewind van Jemen als wettig erkend. De In donesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, heeft de Jemeniti- sche regering een telegram gezonden, waarin h(j Jemen steun belooft in zijn poging „voorspoed, sociale rechtvaar digheid en vrede in dez* wereld" te bereiken. De regering en het bedrijfsleven zijn iet eens geworden over de begrenzing van de loonkosten in 1963. De wijze waarop het bedrijfsleven uiteindelijk tot deze overeenstemming over het toelaatbare stijgingsgemiddelde van 2,7 procent gekomen is, behoort tot de geheimen van het overleg, hetgeen letekent dat iedere belangstellende weet, dat het hier gaat om een com promis. Een dergelijk compromis is veel gemakkelijker te bereiken nu de S.E.R. de alleenheerschappij van de produktiviteitsnorm vaarwel gezegd ïeeft. Voortaan spelen ook andere normen, zoals de moeilijke positie van een bedrijfstak op de arbeidsmarkt, de jeloning van dezelfde arbeid in het luitenland een rol. Wie zich zorgen maakt over de loonkostenstijging waartoe dit compromis kan leiden, heeft geen ongelijk. Maar zonder zor gen kon men ook vroeger niet zijn, toen de zwarte loonvorming lachwek kend afstak tegen de stijging die offi cieel geoorloofd was. In zoverre steekt er in dit compromis een goed stukje Realpolitik, dat alleen door nieuwe ontduikingen van zijn waarde ont daan kan worden. Laten wij nu dus hopen dat zoiets niet meer gebeurt, of althans niet in de mate waarin vrijwel iedereen dit verschijnsel de laatste jaren over zich heen liet komen. Geen eenstemmigheid bestaat voor alsnog over de procedure, over de nieuwe institutionele aanpak van het loonsysteem. Men zal zich wellicht herinneren dat de S.E.R. in juli van dit jaar een wijziging voor stelde. In het betreffende advies pleitte een groot deel van de S.E.R. voor een meer verantwoordelijke po sitie van bet bedrijfsleven. De Stich ting van den Arbeid zou de toetsende taak van het College van Rijksbemid- delaars overnemen en het genoemde college zou een vrijwel passieve rol gaan spelen. Een ander deel van de S.E.R. verzette zich echter tegen die gedachte. Men vreesde o.i. niet ten onrechte dat de Stichting over haar nieuwe taak zou kunnen struikelen, waardoor meer spanning en onheil zou kunnen ontstaan dan ooit. De regering heeft, zoals niet ongebruike lijk is, tussen beide standpunten een middenpositie ingenomen. Zij ver strekt de Stichting inderdaad verre gaande toetsingsbevoegdheden, maar het College vervalt geenszins tot pas siviteit. Immers, de Rijksbemiddelaars krijgen de bevoegdheid de goedge keurde cao's van de Stichting van den Arbeid te onderzoeken op strij digheid met het algemeen belang. Op grond daarvan kunnen zij een on- verbindendverklaring uitspreken. In noodgevallen kunnen zij zelfs in bun oude kwaliteiten hersteld worden. Dat klinkt nogal onheilspellend en de tegenstanders van het College vinden deze stok achter de deur te dik en bovendien te dicht bij de hand. Minis ter Veldkamp is er gisteren nog niet in geslaagd de achterdochtigen ervan te overtuigen dat de gevreesde bepa ling slechts in noodgevallen zal gaan werken. Misschien komt dit omdat de betrokkenen wat lichter oordelen over de term „noodgeval" dan de minister. Als dat zo is, lijkt de voortzetting van het gesprek, waartoe gisteren besloten werd, geen overbodige luxe. Een punt waarover de regering en de partijen het wel eens zijn, maar dat ons nog niet duidelijk is, betreft de prijzenkant van de nieuwe regeling. De partijen moeten voortaan in onder ling overleg overeenkomen interne coördinatie heet dat hoe de loon stijgingen over de bedrijfstakken ver deeld worden. Daar lonen en prijzen sterk samenhangen, zou men denken dat deze macro-economische soepel heid op Ioongebied de Stichting van den Arbeid ook op het gebied van de prijzen een nieuwe taak geeft. Dat is echter niet het geval. Minister De Pous blijkt van mening te zijn dat de koppeling tussen lonen en prijzen op dezelfde micro-economische leest ge schoeid kan blijven als tot nu toe het geval was. Wij begrijpen dat niet goed. Zowel de vergroting van het aantal normen voor de loonstijging als de grotere verantwoordelijkheid van de Stichting voor de loonvorming in to taal lijken ons niet goed te verenigen met een onveranderde starheid op het gebied van de prijzen. Wij ontkomen niet aan jde indruk dat de rol die minister De Pous in het nieuwe sys teem gaat spelen, van geringer bete kenis zal zijn dan hij zeil op it moment om begrijpelijke psycho o- gische redenen wil toegeven. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'|||'||||,ii,,iiiiiiiii"1""""ii"""|"|"* Noorwegen. Noorwegen heeft zich be^eTd volaard. 300 officieren^n man- scha 'n beschikbaar te stellen voor hei- VN-nolitieleger in de Congo, lot d£v™S ffieeen 140 en tedhnici uit Noorwegen bo de VN in de Congo (Rtr).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 1