Nieuw plan van staatssecretarissen PRINSES BEZOEKT VONDELINGETJES Dit net na bouw van een derde geheel commercieel OOK N.T.S.-RECLAME- TELE VISIE Drie maanden na beet blijkt: Loodgieter lijdt aan hondsdolheid Toestand van slachtoffer is levensgevaarlijk De klant is koning CsïébëD Eerste sneeuw in ons land NOG ALTIJD STRIJD IN JEMEN FEIJEN00RD- VASAS tóch op T.V. K.L.M. krijgt landings rechten in Djakarta Spoedig akkoord inzake overname Breuk Moskou en Peking definitief DOE-HET-ZELF VLIEGTUIG weer F eijenoord-V asas -tweede helft- op televisie Adenauer IK VERTROUW RUSSEN NIET OP CUBA Heroïne gevonden op Nedschip Ton op no. 8511 INDIË KOOPT VAN INDONESIË VLIEGTUIGEN 51ste JAARGANG No. 15: DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 DEN HAAG, 13 nov. De en de omroepverenigingen 2lillen een derde gedeelte van de Zendtijd op het tweede televisie bot mogen verzorgen in afwach- ln§ van de bouw van het derde dat geheel aan hen zal wor- ei) toegewezen. Een andere mo- Solijkheid is, dat dit derde deel al Worden toegekend aan een a°or de NTS op te richten rechts persoon voor de verzorging van reclame-televisie. Het resterende gedeelte van de zendtijd op het tweede net 20 uur per week blijft echter voorbehouden aan een commerciële consessionaris, die bij het gereed komen van het derde net de beschikking over het gehele tweede net zal krijgen. De ze nieuwe suggestie, doen de staatssecretarissen Scholten (O., K. en W.) en Gijzeis (Economi- sche Zaken) in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorlopig verslag over de nota Reclame-televisie. (Van een verslaggever) „AMSTERDAM, 13 nov. In het ^helminagasthuis is zaterdag de ,est'gjarige Amsterdamse loodgieter Rijkhof, die aan de Rozengracht °ont, opgenomen met ziekte-ver- lijnselen die zeer sterk aan honds- °lhei<i doen denken. Artsen hebben seconstateerd dat het slachtoffer bidelijk watervrees heeft, hetgeen merkend is voor mensen die aan z v!eS 1«den- Zaterdag meldde hij '°h bij zijn huisarts toen zijn arm, v aarin hij op 30 juli door een wit ondje met blauwe halsband was ge- ,j en> stijf en pijnlijk werd. Hij werd ^oor een huisarts onderzocht en een i uur later met de grootste spoed (!rgebracht naar het ziekenhuis, en vreest voor zijn leven. P gaat bij Siebel nog op. n 't kost niets extra. 'ebel: 50 jaar soliditeit 611 service. Plaatselijk mist Kattenvallen (Zie vervolg op pagina 5) ERRES service aan zijn cliënten Wij wensen U een genoeglijke ERRES avond DEN HAAG, 13 nov. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken dr. Soebandrio heeft de heer E. van Konijnen burg van de K.L.M. officieel mee gedeeld dat zyn regering geen bezwaar heeft om de K.L.M. wederom landingsrechten te Dja karta te verlenen. Over de aan vangsdatum en de frequentie zal nader van gedachten worden ge wisseld. Radio Vaticana ook tegen Luiks vonnis HET NIEUWE DAGBLAD Uitgave van De Maasbode N.V., directeur J. Kuijpers; directeur-hoofdredacteur mr. W. A. M. v. d. Kallen; algemeen redacteur H. Paalvast. Kantoren: Rotterdam: Kortenaerstraat 1, teL 135270, postbus 723, giro 590948; Gouda: Lange Tiendeweg 23, teL 3600, giro 590947, Delft: Oude Delft 97, teL 2344l'en 23792, giro 590944; Schiedam: Dam 18, teL 66152, giro 590943; yteardiogent Oosterstraat 14 B, tel. 2539; Dordrecht: Wijnstraat 147, teL 6121, giro 590946. Abonnementsprijs: ƒ7,80 per kwartaal, ƒ2,65 per maand en ƒ0,62 per week. Omroepen, commercie en N.T.S. op tweede net Wan onze radio- en t.v.-redactie) De beide staatssecretarissen hebben in hun memorie van antwoord een nieuw plan ontvouwd over het ge bruik van het tweede net om tege moet te komen aan de bezwaren, die de Tweede Kamerleden in het voorlo pig verslag hebben geuit tegen de zend tijdverdeling, zoals die was voorge steld in de nota inzake „Reclame-tele visie". Deze verdeling hield in, dat op het eerse zendernet de NTS en de om roepverenigingen zouden uitzenden, op het tweede net de zelfstandige pro gramma's zou brengen met reclame en dat het later te bouwen derde net aan de NTS en de omroepen zou worden toegewezen. Van de zijden van verschil lende politieke groeperingen in de Ka mer is hier bezwaar tegen gemaakt, omdat men deze verdeling te ongun stig acht voor de besaande televisie organisatie. Jm nu de periode, tussen de tot standkoming van het tweede en (eni ge jaren later) het derde _net te over bruggen, zijn de bewindslieden bereid een derde deel van de op het tweede net beschikbare zendtijd aan de NTS en de omroepverenigingen toe te wij zen. Zij denken hierbij aan één derde van dertig zenduren per week, dus maximaal tien uur. Zij zijn tot deze gedachte gekomen, mede omdat uit hun prognoses blijkt dat een programma van tien uur uit het wettelijk maximaal toegestane kijk geld kan worden bekostigd. De staats secretarissen zijn verder bereid te be kijken in hoeverre het mogelijk is de bestaande regeling van de zendtijd verdeling tussen NTS enerzijds en om roepverenigingen anderzijds van 40 te gen 60 procent niet op deze extra zend tijd over het tweede net toe te passen. Zy overwegen of deze zendtijd geheel of gedeeltelijk aan de omroepen zelt ten goede kan komen, indien dat wordt gewenst. Wel vinden zij het redelijk dat bij het gereed komen van het derde net, het tweede geheel ter beschikking het6 !°°dgieter had op de 30ste juli ,Ue hondje in zijn auto meegeno- Later zette hij het in de Wester- Advertentie) ,n een prettig-modern "iterieur kunt U in een van e gezellige zitjes op Uw Sskiak keus maken uit onze Ssschenken-kollektie 1962. °onaangevend in gouden Slei"aden, gouden veriovings- J^gen, Zwitserse horloges. stadhuisplein 24-26 ^JOLSINGEL 50 - NWE. BINNENWEG 227 straat af. Hij was toen al gebeten, Het staat vast dat dit hondje niet het zelfde was als ,,het fatale witte hond je" dat op 27 juli de driejarige Adri Egthuysen tot slachtoffer maakte. Het is daarom ook een bevestiging van de vrees dat de hondsdolheid reeds in veel verder stadium verkeerde dan men nadat het kind was overleden wilde weten. Er was in juli nog niets bekend van hondsdolheid, zodat de loodgieter onbe kommerd voortleefde. Doch toen de ge ruchten hun vlucht namen en later door de feiten werden bevestigd meldde de loodgieter zich bij de GGD op de Ach tergracht. Het was toen al 19 oktober. Aanvankelijk weigerde hij zicih te laten vaccineren. Maar later liet hij zich door de art sen overtuigen van de noodzaak en beloofde de volgende dag terug te keren. Hij deed dit ook. Maar wach tende op de gang hoorde hij verschrik kelijke verhalen over de ingrijpende injecties, werd geïntimideerd en ging op de vlucht. Hij is niet meer bij de G.G.D. teruggekeerd. Men heeft niet het recht iemand te dwingen zich aan de vaccinatie te on derwerpen. Maar bovendien - zo veronderstelt men zou vaccinatie op dat moment al niet meer gebaat hebben. Spraken de deskundigen op basis van hun ge ringe ervaring met deze ziekte, die in Nederland een halve eeuw niet meer was voorgekomen, over een incubatie tijd van drie weken, thans is gebleken dat de ziekte zich pas na drie-en-een- halve maand kan openbaren. Wanneer de ziekte zich heeft geuit is het fatale stadium bereikt. Reeds eerder had de man tekenen van snelle vermoeidheid getoond. In het vage dacht men aan hondsdolheid maar sprak het woord eerst uit toen de arm waarin hij was gebeten pijnlijk werd. In verband met besmettingsgevaar mag het slachtoffer geen bezoek aan het ziekbed ontvangen. Een van zijn dochters is momenteel op reis en met een zeiljacht onderweg naar de Cana- rische eilanden. Via Radio Holland tracht men haar op de hoogte te stel len van de ernstige toestand van haar vader. ""iiiiii ■UIIIMlIllliliillllllllllllIlllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIHIIIlitt Verwachting tot woensdag, (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met hier en daar ntge regen of motregen en plaat- el(Jk mist. Weinig verandering in emperatuur. Matige tot zwakke ver- d«derhjke wind. WOENSDAG: z®n: 7.57-16.51; Maan: 19.13-10.41. van de commerciële televisie zal ko men. Een andere mogelijkheid om tege moet te komen aan de bezwaren van de Kamerleden zien de bewinds lieden in de toekenning van het derde deel van de zendtijd ophet tweede net aan een door de NTS op te rich ten programma-maatschappij, die evenals de andere commerciële con cessionaris reclametelevisie zal ver zorgen. Over deze gedachte, zal, zo wordt opgemerkt, nog nader moeten worden onderhandeld met de belang hebbenden. De bewindslieden zijn be reid ook in dat geval de zendtijd te beschouwen als NTS-zendtijd bii de verdeling van 40 en 60 procent. Tevens willen zij voor deze „NTS- reclametelevisie" de uitzondering op de gestelde voorwaarden maken dat deze niet onder toezicht van de pro grammaraad hoeft te komen. „Het spreekt vanzelf, aldus de staats secretarissen" dat deze „NTS-recla- metelevisie" geheel bekostigd zal moeten worden uit „reclame.". Zou dit niet geschieden en zouden bijvoor beeld de programma's en andere kosten uit reclame inkomsten en het kijkgeld worden bestreden, dan zou de werke lijke kostprijs niet in de advertentie prijzen tot uiting komen. Hiervan zou niet alleen de andere commerciële con cessionaris schade ondervinden, maar ook de pers, wier belangen en de re gering en de Kamer veilig willen stel len. „Met nadruk merken de bewinds lieden op, dat in beide voorstellen er één volstrekt reclameloos programma zal zijn. Zij zeggen er in verband met de keuze van de kijkers bepaald be zwaar tegen te hebben, ook op het eer ste net reclame toe te laten. „De kij ker, die geen reclame wil zien, moet hiertoe volledig in staat worden ge steld." DEN HAAG. 131 nov. De eerste sneeuw in ons land is dit jaar al vroeg gevallen, maar van grote pakken is nog geen sprake. In Vaals lag gisteren de sneeuw een paar centimeter dik. Ook in vele andere plaatsen dwarrel den gisteravond vlokken naar beneden Vrijwel nergens bleef de sneeuw lig gen, omdat de grond nog te veel warmte afgeeft. Prinses Beatrix tijdens haar bezoek aan St. Catherine's home, buiten Bombay, dat veertig jaar geleden door zusters is gesticht ter verzorging van vondelingen. Het komt nog geregeld voor, dot baby's vooral meisjes na de geboorte ergens worden neergelegd. (Advertentie) Militairen, die aanhangers zijn van de imam schieten in Jemen vanuit loopgraven op, naar hun zeggen, Egyptische aanvallers. Na het bekend worden van de mede deling, dat de belangrijke voetbal wedstrijd FeijenoordVasas om de Europa Cup, a.s. woensdagavond niet op de T.V. zou worden uitgezonden, heeft de directie van ERRES onmid dellijk contact opgenomen met de betreffende instanties. ERRES verklaarde spontaan zich garant te stellen voor de eventueel niet afgenomen plaatskaarten. Hierdoor is het mogelijk geworden, dat U woensdag via de beeldbuis toch getuige kunt zijn van de 2e helft van dit ongetwijfeld spectaculair voetbal- dueL Kroonduif' De hoofdstedelijke hondenbrigade zal binnen enkele dagen beginnen met het uitzetten van ruim honderd kattenval len op verscheidene plaatsen in de stad, in het Amsterdamse bos, het ha vengebied en de grote gemeenschappe lijke tuinen tussen de huizencomplexen, met het oogmerk een drastische op ruiming te houden onder de duizenden zwerfkatten, die een constant gevaar voor verspreiding van rabies-besmet- ting opleveren. De vallen zijn ontworpen in overleg m- vereniging „Dierenbescher- Zodra een kat het aas een bokking raakt valt achter hem de klep dicht, waarin een spleet Is ge laten om verwondingen van de staart te voorkomen. De KLM deelde gisteravond hierover het volgende mee: Teneinde met de Indonesische regering en de directie van de Garuda Indonesia Airways de mogelijkheid te bespreken om de ex ploitatie van de Kroonduif over te dra gen aan de Garuda is dr. E. van Ko nijnenburg 16 oktober naar Djakarta vertrokken. Daar ook ter plaatse de situatie in ogenschouw diende te wor den genomen z\jn de president-directeur van de Garuda capt. Partono en de technisch directeur ir. Jap Kie Tik en de heer Van Konijnenburg 26 oktober voor een verblijf van vier dagen naar Biak gegaan. Nadien zijn de besprekingen te Dja karta voortgezet. Gisteren is de heer Van Konijnenburg voor overleg met de directie van de KLM in Nederland te ruggekeerd. Het ligt in de bedoeling dat de heer Van Konijnenburg ter af ronding van de besprekingen 21 no vember te Djakarta terug zal zijn. Naar het zich laat aanzien kan nog vóór het einde van deze maand tot een definitieve overeenkomst ten aanzien van „De Kroonduif" worden gekomen. Eerst dan kunnen bijzonderheden over de overeenkomst worden meegedeeld. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio^ heeft de heer Van Konijnenburg officieel mee gedeeld dat zyn regering geen bezwaar heeft om de KLM wederom landings rechten te Djakarta te verlenen. Over de aanvangsdatum en de fre quentie zal nader van gedachten worden g„. isseld. Het visum van dr. Van Ko nijnenburg, dat aanvankelijk voor een maand was verstrekt is te Djakarta voor zes maanden verlengd. VATICAANSTAD, IS nov. (TJPI) Radio Vaticana heeft thans in scherpe bewoordingen de vrijspraak voor de verdachten in het proces te Luik ver- oordeeld. „Do uitspraak te Luik is ont stellend", aldus de uitzending. „Tegen deze vrijspraak protesteren de stem men van het dode kind, van de moe- dors die anders handelden en van de gehele mensheid". De verdachten werden tijdens het proces gehoord, maar niet het slachtof fer Het kindje heeft geleefd en als allé wezens had het van het leven ge- I ouden. Zelfs de mismaakten, zelfs zij die het minst door de natuur bevoor recht werden houden van het leven". NEW DELHI, 13 nov. (AFT) De staatssecretaris voor defensie, Raghot Ramajah, heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat Indië kortgeleden met In donesië een overeenkomst heeft geslo ten voor de aankoop van dit land van acht „Vampire"-vliegtuigen. De beta ling hiervoor zal niet in contanten ge schieden, doch in de vorm van oplei ding van Indonesisch luchtvaartperso- neel in Indië. ROTTERDAM, 13 nov. De tweede helft van de wedstrijd in de tweede ron de van het toernooi voor de Europese voetbalbeker tussen Feijenoord en Va- sas zal morgenavond door de televisie worden uitgezonden. De uitzending be gint ongeveer om tien over negen. In verband met de uitzending van de match is het TV-program m a voor woensdagavond als volgt gewijzigd. 19.30 u. Literaire ontmoetingen met SI mon Carmiggelt. 20.20 u. Een avond met Robert Stolz, 21.10 u. Voetbalmatch. 21.55 u. Commentaar. Een forum onder leiding van Th. H. Joekes van de Tel- dersstichting zal een discussie wij den aan het Luikse Softenonproces. Leden zijn de arts D. d'Angremont van het Humanistisch Verbond, prof. mr. Ch. Enschedé van de Universi teit van Amsterdam, Hella Haasse, schrijfster, dr. A. Klapwijk, arts van de Johanna Stichting in Arnhem, prof. dr. C. van Ouwerkerk, theoloog van het seminarie te Wittem en prof. dr. R. Schippers van de Vrije Universi teit. 22.30 u. Rondo Sinfonico. NEW YORK. 13 nov. (Rtr.) De „National Broadcasting Company" meldt nit New York, dat de ambassa deurs van communistisch China in de Oosteuropese landen teruggeroepen wor den en dat dit gezien moet worden als een aanloop tot een mogelijke verbre king van de diplomatieke bëtrekkingen tussen de Sovjet-Unie en China. Joseph Harsch, de Londense corres pondent van de N.B.C., die volgens zijn zeggen rechtstreeks uit Warschau kwam, deelde in een uitzending mee, dat de terugroeping van de ambassa deurs verband houdt met de medede ling van de Indische regering, dat Rus land aan Indië de vliegtuigen zal le veren die het nog vóór het huidige grensconflict had toegezegd. Ook de zuiveringen in Bulgarije zou den vaji invloed zijn geweest op het besluit van Peking. Volgens Harsch zijn de communistische functionarissen over het algemeen van mening, dat de zui vering in Bulgarije door Moskou bevolen is om te voorkomen dat Bulgarije zou omzwaaien naar de opvattingen van Peking en Albanië. Men zou ook zuive ringen in Oost-Duitsland en Tsjecho- Slowakije verwachten. BONN, 13 nov. (UPI) De West- duitse bondskanselier dr. Konrad Ade nauer heeft gepleit voor meer bewijzen dat Russische raketten en atoomkoppen inderdaad van Cuba worden verwij derd. Adenauer achtte dit noodzakelijk al vorens een topconferentie tussen Oost en West tot stand zou komen. De bondskanselier sprak gedurende een uur tot Amerikaanse journalisten, aan de vooravond van zijn bezoek aan Washington. Woensdag en donderdag zijn conferenties met president Kenne dy, de minister van buitenlandse za ken Dean Rusk en andere Amerikaan se regeringsfunctionarrissen voorzien. Adenauer sprak er twijfel over uit dat de Russen inderdaad 40 tot 60 ra ketten en atoomkoppen van Cuba had den weggenomen. Ronduit zeggend dat hij de Russen niet vertrouwde, zei Adenauer dat het enige bewijs dat de raketten werden verwijderd lag in fo to's van gecamoufleerde voorwerpen, hetgeen hij niet genoeg vond. De bondskanselier kon nauwelijks geloven dat Khroesjtsjev zulk belang rijk materieel naar Cuba had laten brengen om het nu weer rustig in te pakken alsof het om „overhemden en tandenborstels" ging. SYDNEY, 13 nov. (Rtr) Aan boord van het Nederlandse K.F.C.P.L.- schip „Tjiwangi", dat een geregelde passagiers- en vrachtdienst onderhoudt tussen Japan, Hongkong, de Philippijnen en Australië, is in de haven van Syd ney ruim een kilogram heroïne in be slag genomen, ter waarde van ruim 300.000 gulden. Dit was de grootste vangst, die op het gebied van verdovende middelen ooit in Australië is gedaan. Het goedje was in 65 plasticzakjes verpakt tussen de la ding verborgen. Het schip kwam van Hongkong en had 146 Wit-Russen aan boord. Een aantal opvarenden lijdt aan een besmettelijke dysenterie. Het schip kwam 31 oktober in Sydney aan, voer later door naar Melbourne en is op het punt de terugreis naar Azië te aan vaarden. De heroïne is in beslag ge nomen, maar van de eigenaars is geen spoor gevonden. DEN HAAG, 13 nov. In de 557e staatsloterij, 4e klasse, tweede lijst, is een prijs van 100.000 gevallen op lot nr. 8511. Het lot is verkocht in zes series, t.w. in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en in Tiel, Zeist en Beverwijk. In Den Haag is een heel lot verkocht. Het was voor de collectrice de vijfde maal dat op een door haar verkocht lot een prijs van f 100.000 viel. In Rotter dam is het winnende lot eveneens in zijn geheel verkocht. In Amsterdam moeten achttien mensen de prijs delen, in Beverwijk zes, in Zeist vier. Ook in Tiel is het winnende lot in gedeelten verkocht. De vijftigjarige Willi Blanke uit München heeft als vrije-tijdsbested.ing een vliegtuig gebouwd, waarmee hij inderdaad een stukje gevlogen heeft. Helaas brak tijdens de vlucht het stuurmechanisme. De vleugels zijn zes meter lang en moeten met de hand op en neer bewogen worden, hetgeen vermoeiend moet zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 1