„Volksverzekering overtrekt de solidariteit'5 Starre structuur sociale verzekering moet worden doorbroken VANDALISME IN HAAGSE FABRIEK KOSTBARE ZAAK examens TEL MACHINE? BURROUGHS KOPEN) DE GOUDEN WATERBLOEM het wolven jong Alfredo DAGPUZZEL m m F m 'e%4 BIJ GEBREK AAN BEWIJS i B CSWV: arbeidsongeschiktheidsverzekering Mr. B. van Schaick wijst op zware premielast Voor restauratie bijna ton nodig „Synode-rapport wekt op tot dienstweigering 1 i Minister achter staatssecretaris Raad van Arbeid heeft 850 ambtenaren nodig Overleden L HET NIEUWE DAGBLAD DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 PAGINA 2 ===si Toepassingsvoorbeelden van OCé-produkten op het gebied van kantoorlichtdruk worden op aanvraag verstrekt. Chemische fabriek L.van der Grinten n.v. Venlo Kantoren te Amsterdam, s-Gravenhage en Enschede^ BONBONS door LUKACS /voer I ERIC DE NOORMAN 44. Zwijgend en behoedzaam vervolgen Eric, Svein en Egil die nu als gids optreedt hun weg in de richting van de hut, waar Erwin verblijf houdt. Van achtervolgers merken ze niets, maar Eric vertrouwt het nog steeds niet. Keer op keer staat hij stil om te luisteren, rusteloos dwalen zijn ogen over het landschap. NietsMaar toch, aan de rand van een dicht sparrebos aarzelt hij en wenkt zijn twee makkers. „Het gaat te makkelijk, Sveintje," mompelt hij. „Wat nou," gromt de Sakser. „Zou je ze niet horen, als ze achter ons aan kwamen?" „Het ligt er aan, hoever ze achter ons blijven. De sporen, die wij maken, zijn zo duidelijk, dat ze ons niet vlak op de hielen hoeven te zitten," antwoord1^ de Noorman. En opeens hakt hij de knoop door. „We gaan terug, zeke> is zeker." Met een ruime boog keren ze op hun schreden terug en ze zij nauwelijks een half uur onderweg, als Eric plotseling roerloos blij staan. „Luister nü eens, Sveintje," fluistert hij grimmig, terwijl hij al een schaduw wegduikt in de wirwar van takken. „Bij mijn grootvadei- helm," gromt de lange kampvechter, „je hebt gelijk, Noorman. we dat wordt dan zogezegd weer een fijn ouderwets vechtpartijtje." Optreden „Georsgiërs" verlengd door HENRY CECIL <2: (Advertentie) KANTOORLICHTDRUK,„.VANDERGRINTEN (Van onze sociaal-eeon. redactie) SCHEVENINGEN, 13 nov. Als de arbeidsongeschiktheidsverzekering, waarover minister Veldkamp aan de S.E.R. advies heelt gevraagd, een echte volksverzekering zou worden, met naar schatting een premie van ca. vier procent van het inkomen beneden de loongrens zou de totale premie last van de gezamenlijke volksverze keringen over twintig jaar de twintig procent benaderen. Dat is geen „trek bare kaart", aldus mr. B. A. van Schaick, president-directeur van „Cen traal Beheer", op de algemene leden vergadering van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, in Scheveningen. Mr. Van Schaick hield bij zijn be cijfering rekening met een verho ging van de A. O. W.-premie, als gevolg van zowel de toenemende „vergrijzing" in Nederland als van een autonome verhoging van het A.O.W.-pensioen. Mr. Van Schaick was bovendien van mening dat een volks- arbeidsongeschiktheidsverze kering een te zwaar beroep zou doen op het solidariteitsgevoel van de zelf standigen. Tegenover een percentuele premie tot het loonplafond staat een voor ieder gelijke vrij lage uit kering. Volgens mr. Van Schaick zal de be staande structuur van de sociale ver zekering arbeidersverzekering, uit te voeren door de bedrijfsverenigingen en volksverzekeringen, die door de So ciale Verzekeringsbank worden uitge voerd moeten worden doorbroken. In de adviesaanvrage van minister Veldkamp aan de S.E.R. wordt de in druk gewekt, dat de bewindsman toch in dit oude schema heeft gedacht. Uit de memorie van toelichting op de be groting van Sociale Zaken had mr. Van Schaick echter een andere indruk ge kregen. De minister zegt daarin name lijk dat hij met de arbeidsongeschikt heidsverzekering ter vervanging van de invaliditeitswet, voor werknemers niet wil wachten tot ook voor de zelfstan digen een verzekering tegen het ver lies van inkomsten wegens invaliditeit kan worden ingevoerd. Mefar dan kan minister Veldkamp ook voor de arbeidsongeschiktheids verzekering voor werknemers en zelfstandigen geen volksverzekering (Advertentie) van het normale type op het oog heb ben, concludeerde mr. Van Schaick. Het is onaannemelijk, dat de bewinds man eerst een arbeidsongeschiktheids verzekering voor werknemers wil in voeren met gedifferentieerde pre mie, gedifferentieerde uitkeringen en uitgevoerd door de bedrijfsverenigingen terwijl hij enkele jaren later zou moeten overstappen naar een volks verzekering met procentuele premie, gelijke uitkeringen en uitgevoerd door de Sociale Verzekeringsbank. De arbeidsongeschiktheidsverzeke- Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 nov. De vijftig duizend gulden die B. en W. de gemeen teraad hebben gevraagd beschikbaar te stellen zullen niet voldoende zijn om het door de jeugd zo zwaar beschadigde fabriekscomplex aan de Koninginne straat weer in orde te brengen. Hier voor zal nog eens een bedrag van vijf enveertig mille nodig zijn. Dat heeft de wethouder van stads ontwikkeling en volkshuisvesting, de heer G. W. Hijlkema aan een verbol gen raad moeten meedelen. In dit laat ste bedrag is echter ook een gedeelte bedoeld voor normaal onderhoudswerk, zoals schilderen, aldus de wethouder. Zoals onlangs gemeld heeft de jeugd het leegstaande fabriekscomplex, dat de gemeente voor 210.000 gulden heeft gekocht, half gesloopt: alle ruiten zijn vernield, deuren ingetrapt, vloeren opgebroken en alle lood en zink is gestolen. „Triest", „verbijsterend" „vandalisme" en „notoire diefstal" waren de woorden waarmee het de bat over deze zaak was doorspekt. De raad was overigens nauwelijks verrast door de opmerking van de wet houder dat de schade, die de jeugd aanbracht, de halve ton ruim te boven gegaan. De raadsleden die het zwaargehavende complex waren gaan bekijken waren al tot de conclusie ge komen dat vijftigduizend gulden ontoe reikend zou zijn om de zaak op te knappen. Uit het relaas van de wet houder bleek dat de ergste vernielingen tussen februari en juni zijn aange bracht. Daarna werd er, zoals hij zei, „een intensieve bewaking", ingesteld waarmee echter niet kon worden voor komen dat de diefstal en vernieling gewoon doorgingen. Ook thans blijkt het complex niet constant bewaakt te zijn. Alleen overdag en 's avonds is er be waking. Uit de raad sprak men er zijn verwondering over uit dat de poli tie niet eerder doeltreffend is opgetre den, temeer daar er klachten binnen waren gekomen van omwonenden en de brandweer meer dan eens brandjes moest blussen die de jeugd in de fa briek had gesticht. Nadrukkelijk wer den maatregelen gevraagd om herha ling in andere leegstaande panden van de gemeente te voorkomen. Voor een der raadsleden werd het vandalisme aanleiding zich af te vragen: „Wat staat ons met oudejaar te wachten?" ANANAS SUPREME; stukjes ananas naturel en amandel in verrukkelijke chocolade, f. 1.35 p. 100 gr. AMSTERDAM, 13 nov. Vrije Uni versiteit, Kand. ex. geneeskunde: D. K Kors. Amsterdam. Doet. ex. psychologie: D. J. Bakker, I strekking van de brief alsmede van de (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 nov. De minister van Defensie is het eens met de feite lijke en zakelijke overwegingen vervat in de brief, die staatssecretaris Cal- meyer onlangs tot de hoofdlegerpredi- kant heeft gericht naar aanleiding van het rapport van de generale synode der Nederlands Hervormde kerk geti teld: ,,Het vraagstuk van de kernwa penen". Minister Visser onderschrijft ook de Moerkapelle. UTRECHT, 13 nov. Doet. rechtsgeleerdheid (Vrije studierichting) mej. M. A. T Swart, Haarlem. Doet. ex. rechtsgeleerdheid: J. A. Steinz, Rot terdam. Kand. ex. klass. letteren: J. H. Delmaar, Zwolle. Doet geneesk.: B. L. Best, Zeist; S. H. Ooserwal Rotterdam; D. J. J. M. Vercauteren, Venray. Kand. theologie: Mej. A. D. M. de Jonge, Bus- sum; mej. J. F. van der Steen, Rotter dam; mej. B. Bodisco Massink. Utrecht Semi-arts ex.: R. Goetmakers, Rotter dam; M. F. D. Csanky, Utrecht. Arts examen: S. G. Scholze. Utrecht. J. W. Oltmans, Bilthoven; L. P. de Laive, Utrecht. AMSTERDAM, 13 nov. Kand. Mu ziekwetenschap: mej. A. M. H. Broek- stra, Amsterdam. UTRECHT, 13 nov. Voor de uit voering van de Algemene Kinderbij slagwet, waarbij °°k aan zelfstandigen uitkeringen worden gedaan, beschikken de verschillende kantoren van de Raad van Arbeid lang niet over voldoende personeel. Wij vernemen dat vóór ja nuari 850 nieuwe ambtenaren aange trokken moeten worden, die dan 1 april 1963 in dienst kunnen treden. (Advertentie) Hoofdkantoor: Leidseplein 5 Am sterdam. VerkoopkantorenAmster dam (tel. 82082) - Den Haag (tel. 336469) - Rotterdam (tel. 120182) - Den Bosch (tel. 30567) - Utrecht (tel. 25435) - Arnhem (tel. 30265) - Gro ningen (tel. 26283). ring voor zelfstandigen zou volgens de heer Van Schaick een geheel aparte regeling moeten zijn, naast die voor werknemers, en geschoeid op de leest van de Algemene Bijstandswet. Op deze manier zou het starre structuur patroon van onze sociale verzekeringen, waartegen ook andere bezwaren zijn aan te voeren, versoepeld kunnen wor den. Mr. Van Schaick zei ook de indruk te hebben, dat het middenkader, met salarissen even boven de loongrens, op het ogenblik reeds achter is gebleven bü hen die onder de loongrens vallen. Men zou hiervoor een oplossing moeten vinden, echter zonder de verhoudingen met hen die wel onder de loongrens vallen, uit het oog te verliezen. Scheef getrokken verhoudingen op dit terrein baren onvrede, en onvrede roept stem men op tegen de loongrens, aldus de president-directeur van „Centraal Be heer". De gedachte van een verzekering, die de kosten van geneeskundige ver zorging voor langdurig zieke zelfstan digen dekt, juichte hij echter toe. Deze voorziening zou men niet op het „pri oriteitenlijstje" moeten plaatsen (wal betekent dat zij tegen andere verlan gens zou moeten worden afgewogen), maar gewoon moeten invoeren. „Mits men maar in het oog houdt, dat wij er 0,9 procent mee opsoeperen". c Ate Pi HeeFT" fr gben BRG IN «w>- maae ZUH PAA/5 BeweEGT /E7Ü' Horh/j /s efse, AioS/L JJ/C MTG SL/H/CE/V. /Vü HEB HSAr' cheap, heap e>aar- Moorr ee'/v \e-ehhee hapje bh/v.'J co O O KMU, lYl' CHf?p/ Moer gered WORDE/V.' «oi avia> ■pi» COPENHAGEN RIJSWIJK, 12 nov. —In zijn) woning te Rijswijk (Z.H.) is plotseling overle den de muziekinstrumentenbouwer en -reparateur J. Pfeiffer. Hij was 64 jaar. De heer Pfeiffer, die werd ge boren in Tsjecho-Slowakije, kwam in 1923 naar Nederland en vestigde zich zes jaar later in Rijswijk. Hij vervaar digde onder andere een serie wald hoorns, de zogenaamde „Pfeiffer"- hoorns, voor het Residentie-orkest. Het stoffelijk overschot van de heer Pfeif fer wordt donderdagmorgen 15 novem ber op de algemene begraafplaats te Rijswijk ter aarde besteld. AMSTERDAM, 13 nov. Het optre den van het Sovjet-Russisch Staatsen- semble „De Georgiërs", dat op het ogenblik voorstellingen geeft in de Apol- lohal te Amsterdam zal met vier da gen worden verlengd en zal dus duren tot en met zondag 18 november. KRUISWOORDRAADSEL 1 2 3 4 5 6 ik beschouwing, die de staatssecretaris aan de inhoud van het rapport heeft gewijd. Hij onthoudt zich echter van een oordeel over de religieuze of theo logische motieven, die de staatssecre taris tot zijn beoordeling van het syno dale schrijven hebben gebracht. Dit blijkt uit het antwoord van minister Visser op de vragen van het Tweede-Ka merlid Lankhorst (PSP). Zoals bekend heeft de staatssecreta ris in zijn brief aan de hoofdlegerpre- dikant stelling genomen tegen het rap port van de synode, omdat in het ge schrift, aldus de brief van de staats secretaris, „de christenen en dus ook de Christus belijdende militairen worden opgewekt tot dienstweigering en reeds thans van dit voornemen kennis te ge ven voor het geval de strijdkrachten van de Navo genoopt zouden worden gebruik te maken van nucleaire strijd middelen". In zijn antwoord aan de heer Lank horst verklaart minister Visser verder, dat de brief met de daarbij behorende bijlage van de staatssecretaris een dienstschrijven is geweest. De bijlage draagt echter, zo voegt de bewinds man er aan toe, het karakter van een persoonlijke beschouwing van een „met overheidsgezag over een deel der strijd krachten bekleed Christusbelijder". Naar het inzicht van de regering, zo wordt tenslotte gezegd, ls de handel wijze van de staatssecretaris niet in strijd met de grondwettelijke verhou dingen tussen kerk en staat. Vertaald door E. D. KÜNZLI-BOISSEVAIN Officier van justitie: En nu, juffrouw Parker, verzoek ik u terug te gaan naar wat u ons zo net vertelde. Hoe ver achter juffrouw Wimslow en de man lie; u toen u hem het woord controverse hoorde ge bruiken? Getuige: Een paar meter misschien. Officier van justitie: Ik neem aan, dat u hun gezich ten niet kon zien. Getuige: Neen. Officier van justitie: Wist u op dat ogenblik, dat het juffrouw Wimslow was? Getuige: Ja, ik ken haar manier van lopen en ik was ervan' overtuigd dat zij het was. Officier van justitie: Gaat u door, juffrouw Parker en vertelt u ons in uw eigen woorden wat er verder gebeurde. Getuige: Ik liep vlugger dan ztf en haalde hen al gauw in. Ik draaide mij om toen ik hen voorbpep en zei zoiets van: „Hallo, Nel". Officier van justitie: Kon u haar gezicht zien? Getuige: Ja. Officier van justitie: Hoe kon dat? Het was toch donker? Getuige: Er stond een straatlantaarn zowat tien me ter verder. Officier van justitie: Kon u het gezicht van de man zien? Getuige: Ja, betrekkelijk goed. Rechter: Hoe bedoelt u dat? U herkende uw vrien din, juffrouw Wimslow toch? Getuige: Zo bedoel ik het precies, edelachtbare. Het licht was ruim voldoende om een bekende te herkennen. Als ik de man gekend had, zou hem zeker herkend hebben. Officier van justitie: Maar u kende hem niet? Getuige: Neen. Officier van ujstitie: En u had hem, voor zover u weet, ook nooit eerder gezien? Getuige: Neen. Officier van justitie: Hebt u hem sindsdien nog ge zien? Getuige: Ja, dat weet ik zeker. Officier van justitie: Hoe dikwijls? Getuige: Tweemaal dat wil zeggen, als ik van- (Tnnu nipt rnppr'pkpn Rechter: Bedoelt u,'dat u sinds die avond dat u de man met juffrouw Wimslow hebt zien lopen, hem nog tweemaal gezien hebt? Getuige: Ja. Rechter: Wanneer dan? Getuige: Eenmaal op het binnenplein van het politie bureau in Medlicott, edelachtbare, en eenmaal bp het vooronderzoek. Rechter: U bedoelt verdachte? Getuige: Ja, edelachtbare. Officier van justitie: Koestert u enige twijfel op dit punt? Getuige: Geen werkelijke twijfel, maar ik heb hem natuurlijk maar even gezien. Officier van justitie: Zei juffrouw Wimslow nog iets tegen u? Getuige: Ze zei Iets dergelijks, als ik had gezegd „Hallo Nora", of zoiets. Officier van justitie: En wat gebeurde er toen? Getuige: Toen ben ik doorgelopen naar huis. Officier van justitie: Dank u juffrouw Parker. Dat was ales wat ik u wilde vragen. Toen stond de verdediger noor af te nemen. op om een kruisver- Verdediger: Juffrouw Parker, aan het begin van uw getuigenverklaring vertelde u aan mijnheer de offi cier, dat u een foto van verdachte gezien had, waarvan wij weten, dat die tien jaar geleden ge nomen werd. Getuige: Ja. Verdediger: Gelooft u, dat deze foto u geholpen heeft bij het aanwijzen van verdachte op de con frontatie? Getuige: Hoe bedoelt u, „geholpen heeft"? Verdediger: Gelooft u, dat u hem had kunnen identi ficeren als u niet eerst die foto had gezien? Getuige: Ik geloof het wel, ja. Verdeiger: Maar zeker weet u het niet? Getuige: Er zijn zo weinig dingen die men zeker weet. Verdediger: Maar zeker weet u het niet? Getuige: Ik weet het zo zeker als men iets derge lijks weten kan. Verdediger: Als u voldoende zeker van uw zaak was toen u verdachte zag tijdens de confrontatie, waar om heeft u hem dan gevraagd om het woord con troverse uit te spreken? Getuige: Ik had het woord genoemd tegen de inspec teur en hij dacht - Verdediger: Ik wil niet weten wat de inspecteur dacht. Getuige: Dus Verdediger: öf u was volkomen zeker van de identiteit van verdachte toen u hem zag, óf u was dat niet. Wat was het? Getuige: (Na een korte stilte.) Ik was er zo zeker van als een mens in zijn hart maar zijn kan. Verdediger: Ja-een mens kan niet zeker zijn in het hart van een ander. Maar als u zo zeker van uw zaak was, bestond er dan nog wel enige reden om hem te vragen dat woord uit te spreken? Getuige: Ik geloof het wel-toch wel enige reden. Verdediger: Waarom? Getuige: Het was toch een extra indicatie. Verdediger: Maar u had toch geen extra indicatie nodig? Of wèl? Getuige: Ik weet niet precies wat u bedoelt. Verdediger: Nu dan in de eerste plaats heeft u enigerlei hulp gekregen bij het identificeren van verdachte? Getuige: Hulp? Van wie? Verdediger: Van iemand, van wie dan ook. Getuige: Neen, totaal niet. Verdediger: Weet u dat absoluut zeker? Getuige: Ja, absoluut. Verdediger: Nu als u het dan zo absoluut zeker weet, waarom zei u dan „van wie" toen ik het u voor de eerste maal vroeg? Getuige: Dat weet ik niet. Ik denk dat ik even in de war raakte. Ik ben niet gewend aan het af leggen van getuigenverklaringen en ik vind het nogal ingewikkeld. (Wordt vervolgd) ijjel* Horizontaal: 1. drank (Eng.), 10 ding; 2. plaats op Veluwe, zijrivier ^e, Donau; 3. rivier (Sp.). voorzetsel, e wicht; 4. plein; 5. een beroep, v0'tlJK> Deo; 6. snavel, karig; 7. kleding Am. Export Airlines; 8. een beroe?^; korf voor tabak; 10. daar, geen 01 11. spijker, verpakkingsmateriaal- t>e' Verticaal: 1. ingespannen kijken' s0\- haagziek; 2. beroemd uitvinder, eej eei> daat; 3. in bescherming nemen; beroep; 5. blein, grondslag; 6. dra' i(| vroegere Vlaamse nazipartij, riy N.W.-Duitsland; 8. k-a-t, architect 9. circa, nummer; 10. spoedig, voetbalclub. OPLOSSING 12 NOV. Horizontaal: 1. roe - 4. veine - >- ten - 8. ie - 9. ro - 10. ade - 11 ns - 14. te - 15. tevoren 18. laken tik" 4- Vertikaal: 1. ree - 2. oise - 3. voedsel - 5. eersten - 6. riant .Is 13. loki - 16. vat - 17. rek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2