Holierhoek mankeerde niets na hachelijk avontuur in water van Wilhelminahaven Ruzie eindigt in etalage K.V.P.-SCI1IEDAM BEREIDT ZICH VOOR OP VERKIEZING eurotax 25 jaar terug Ergernis Voorstel tot grenswijzigingen onvoldoende maar aanvaardbaar Jeugdorkest St. Ambrosius in één jaar stappen vooruit Nog 6000 gezinnen zoeken in Schiedam een huis Jubileumconcert Excelsior (60 jaar) met .Die Jahreszeiten' Nederlandsche Spoorwegen nog niet in bezit van aandelen RTM Een konjakkie" en volgende weer aan het werk dag Oud-deken R. J. Reijnen bediend Dr. Veringa eigen kandidaat REBERS Woningnood blijft schrijnen ZONDES CHAUFFEUR A.V.6. GARAGE Herenteam U.V.G. klopt Z.V.C. (3-1) Klokken van Sint Laurenstoren naar Delfshaven Schaakclub „Schiedam heeft nu achterstand op tiental van Shell Dr. Eysink zette achtergrond uiteen van Cuba- en Indiakwesties Schoorsteenbrand m Bosboomlaan R de krant van nieuwe dagbiad Klinknagelfabriek C wint derby van team B Haven- en industriegebied Botlek Ook Europoort vraagt dergelijke voor zieningen Spaanse dansen van seniorenorkest dringend oplossing Welvaart Inwoningen Onbillijk BEKENDMAKING Geheel vrij BURGERLIJKE STAND ££T NIEUWE DAGBLAD x WOENSDAG 14 NOVEMBER 1962 PAGINA 3 SCHIEDAM, 14 november Het mag een compleet wonder genoemd ™°rden, dat de heer S. P. Holierhoek uit de Morsestraat vandaag weer gewoon aan zijn werk is bij de gemeentereiniging. De 62-jarige j iedammer een boom van een kerel stond maandagmiddag in e Wilhelminahaven op „zijn" bakschuit van de gemeentereiniging, door een ongelukkige manoeuvre een Rotterdamse tankboot met e boeg boven op de bakschuit schoof. De heer Holierhoek koos eieren °°r zijn geld en sprong te water, zonder zich te bedenken. dat y niet zwemmen kon. VOOR PUZZLES EN SPELEN f r. India 1400 NOODGEVALLEN NODIG VOOR lr,efpartÜ Eurontse "dfnkwiize^volet' 1 SCHIEDAM, 14 november Het aantal ingeschreven woningzoeken den bedroeg op 30 sept. jl.; 5990, dat is 711 minder dan op 31 decem ber 1961. Het grootste gedeelte der woningzoekenden zijn Schiedam mers. Een aantal van 810 ingeschrevenen komt van buiten de stad. B. en W. schrijven in hun Memorie van Antwoord op de begroting bij deze cijfers, dat er „dus een daling te constateren valt". Hetgeen een gevolg moet zijn van „de niet onaanzienlijke woningbouw en de her nieuwde controle". Garage C. v. d. BIJL en Zn. ziin°°unuchter heeft de heer Holierhoek st p hachelijk avontuur verteld. Hij een dus op een bakschuit, die met sleo 'l'ldere schuit achter zich door een vepb°ot in de wilhelminahaven werd bont Pt' Vanaf de Gulf kwam de tank- lat aanvaren op weg de haven te ver- ttyp11' J?e. kapitein van deze boot gaf man6 jUksignalen ter waarschuwing, nietr „G s^eePbootkapitein hoorde het Hóli'p venmin lukte het de heer gev r"oek zijn kapitein een seintje te ven. De tnnlrLrvrti crof nncf ppn sienaal. men. Al langer dan tien jaar geleden, toen hij met een bakschuit op de Nieu we Waterweg voer en ook werd aange varen bij 't Hoofd. Ter hoogte van de huidige Jachthaven werd hij weer op gepikt. Ook toen geen last naderhand. De volgende dag kon de heer Holier hoek direct weer aan het werk, net als nu. 9? het ia, ®n-jtankboot gaf nog een signaal, r dat kwam te laat. De boeg van hip schoof al op de bakschuit in hting van de heer Holierhoek. De de*~"-ui yan de tankboot commandeer- men reddingsboeien in het water gegooid. Het eerste wat de heer Holierhoek vroeg was: „Heb ik geen wond op mijn hoofd?" Neen, er was geen hoofdwond. Er man keerde de heer Holierhoek helemaal niets. In de Dr. Noletstichting (bij De Jong kreeg de drenkeling droge kleren) bleek, dat de duik in het ijskoude water van de haven geen kwalijke gevolgen had ge had. Ook bleek niets van dat alles bij de nacontrole gistermorgen. Zelfs geen neus- verkoudheld. En een shock? „Een konjakkie" was genoeg om over de schrik heen te komen en het eten dGt ?°hip schoof al op de bakschuit in smaakte de heer Holierhoek gisteren weer rifhli si tt.i:11- T\« nrtma 7ft 'VPrtpl rl P nil. Wapiti Don°n?'ddellijk volle kracht achteruit, de b heftige schroefbeweging werd Was - Holierhoek, die in het water gesprongen, onder water gezogen. Vaj,'" j^^obeling voelde de vieze blubber °nder bodem van de Wilhelminahaven hooe„ Zlch, maar werd weerloos weel; om- tegetfez°gen. Met zijn hoofd stootte hij e onderkant van de tanker aan. Werd de heer H .lierhoek naar be- kwam gesleurd. Gelukkig maar, want zo mj onder de tanker uit. Vanzelf Wojj 'J omhoog, zag het water lichter llij kn eh besefte dat hij boven kwam, boven 151 Weer vlak bij zijn bakschuit kej) Water en kon zich aan boord trek- Alies bbUrd maar een paar minuten ge- levetln?aar dat is lang genoeg om het Waar Grbij in te schieten. Op de wal, Was m en 'ftel ongeluk had zien gebeuren, Gn al in paniek geraakt en had SCHïEDAM, 14 nov. Gisteren zijn kan. e oud-deken van Schiedam, nhik R. j. Reijnen, uit voorzorg Ouda^ratnenten der zieken toegediend. t)r rocken Reijnen ligt thans in de 69 'i5'°1etstichting te Schiedam. Hij is Jaar. n^EDAM, 14 nov. Een slaande - 1616 ti er+: - Ien jaar eindigde gistermiddag in derïïJUssen twee meisjes van elf en de Hotti hêt* Keen tien cm. lange snijwond in de jjla'uge van een schoenwinkel aan ligp °tterdamsdijk. Het elfjarige meisje prima, zo vertelde hij. Overigens was hem een dergelijk on vrijwillig bad al eens eerder overko- SCHIEDAM, 14 nov. Wat niemand had verwacht is gebeurd, het le tiental van de schaakclub „Schiedam" staat met 3%1 Vz achter op Shell 1. Alleen de heer de Bruyn wist het tot een over winning te brengen, terwijl de heer Plan ken remise speelde. De heren Noorder- graaf, Grevenbroek en Harmannii ver loren. De partijen van de heren Herm- se. v. Soelen, den Uyl, Vrijland en Hölz- ken werden afgebroken. Van de afge broken partijen staan er 2 gunstig voor Schiedam, 1 minder gunstig en 2 gelijk In tegenstelling tot het le tiental boek te het 3e een fraaie overwinning op Charlois 7 n.l. met 82. De heren v. Et- ten, Dekker, Weeda, Koster, Slagmolen, v. d. Zee, Lansbergen en v. Driessche boekten een overwinning, terwijl de he ren Willemse en Boele verloren. Wij her inneren u nog aan de snelschaakwed strijd op 28 nov. a.s. (Advertentie) Hoogstraat 146 - Telefoon 67820 Het k een ,e.n °P> het andere meisje kreeg Werrjin'JWond aan de duim. De wonden hechf11 *n ëemeenteziekenhuis ge- is^S^H^DAM, 14 nov. De brandweer v®h ee ren nitgerukt voor een melding laar, schoorsteenbrand in de Bosboom- Het bleek voldoende de kachel te Ver6 SGin°orst-een, die niet was geveegd, TELEFOON boór6 Juatste weken schijnt de animo de fjjcerstbout weer in ruime mate Vraagstelling van ongewenschte Veeteeit te hebben. Menig klein- de a bezitter verheugde zich tegen toerd feestdagen reeds menige illusie baaqtj °p een Qoeden morgen wegge- do0r wanneer de eigenaar z'n oog SCHIEDAM, 14 nov. De KVP in Schiedam gaat zich voorbereiden op de Tweede Kamer-verkiezing van mei 1963. Voorzitter J. van Colleburg, die gister avond in het wijkcentrum een gecombi neerde vergadering van de afdelingen leidde, deelde mee, dat een „actie U" gevoerd zal worden om nieuwe KVF- stemmen te werven onder de 20 pet. der katholieken, die nog niet op de KVP stemt. De actie heeft tot doel een goede voorlichting te geven in de doelstellin gen van de KVP. De heer Van Collen- burg vroeg hiertoe de medewerking van de leden, die zich kunnen opgeven bij de propagandaleiding, de heer ten Wol- de. De volgende kandidaten werden door de afdelingen gesteld voor de Tweede Kamer: de huidige ministers Klompé, Veltkamp, Luns, Cals, verder mr. K. van Rijckevorsel, C. Kleisterlee, voorts voor de agrariërs mr. T. Brouwer en C. J. M. Kolfschoten. Als kandidaat voor de eigen kring werd aanbevolen dr. G. H. Veringa, voorzitter van de Staten- kring Delft, die met zijn 38 jaar een welkome verjonging van de KVP-frac- tie in de Tweede Kamer zal vormen, zo merkte voorzitter Van Collenburg op. De vergadering was het daar mee eens. De socioloog dr. R. Eysink, KVP- lid van de Provinciale Staten verdiep te aan het begin van de KVP-verga- dering de kennis der achtergrond van de kwesties Cuba en India. Op een heldere, intelligente manier toonde hij aan, dat de politiek van Rusland in zake Cuba en van Rood China inzake India er op gericht is een voordelige onderhandelingspositie tegenover hel westelijke blok in te nemen. Naar de mening van dr. Eysink is Rood China er niet op uit zijn gebied te vergroten, als wel via leden van de Common wealth (als India) en Engeland ten slotte mee te spelen in de Verenigde Naties. Als de belangrijkste oorzaak van de spanningen van deze tijd (maar niet als de enige) zag dr. Eysink de strijd tegen het grootgrondbezit. Op Cuba heeft de bank-, olie- en toeristenwereld van de Verenigde Staten het grootgrond bezit in stand gehouden en een dictator als Batista in het zadel geholpen. Fidel Castro (geen communist van huis uit, maar een idealistische kamergeleerde) rekende na een guerillastrijd af met de grootgrondbezitters en naaste Ameri kaanse bezittingen. Hij hoopte, dat heel Zuid-Amerika zou volgen. Dat zou zijn gelukt, als de V.S. zich niet gehaast hadden, de trouw van de Zuidameri- kaanse regeringen te kopen, en een or ganisatie in het leven te roepen, die gericht is tegen Castro. Intussen be staat in vele Zuidamerikaanse staten, vooral bij de vakbonden, grote sympa thie voor Castro. Door de houding van Amerika werd Castro in de armen van Rusland gedreven, aldus dr. Eysink. In de Cubaanse kwestie om de raketbases heeft Rusland de V.S. in „eigen voor tuin" geforceerd snelle onderhandelingen te voeren, waarbij de correspondentie tussen Kroesjef en Kennedy officiële staatsstukken werden. Kroesjef heeft het bewijs geleverd, dat als de groten het eens zijn het wel los loopt, aldus de heer Eysink. „Het bewijs is geleverd en de wereld is weer rustig aan het sla pen". Wat de kwestie IndiaRood China be trof, zette dr. Eysink de verhouding tus sen premier Nehroe en de vroegere mi nister van defensie Krishna Menon uit een. De eerste is een volkomen Euro pees-denkend mens, de tweede is een typisch Indische filosoof, die de volsla gen passiviteit voorstaat. Het blijkt nu. ledige hok liet gaan: DAM 18 SCHI ED A M telefoon 66152 pOSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 SCHIEDAM, 14 nov. Raads leden ergeren zich, evenals vele anderen, aan het feit dat wonin gen soms zo lang leeg staan. B. en W. schrijven hierover het volgende: „Woningen kunnen om ver schillende redenen enige tijd leeg staan. In de meeste gevallen komt dit voor als een vrijgeko men woning in een dermate slechte toestand is achtergelaten, dat nieuwe huurders, zelfs in dringende gevallen, hiervan om financiële redenen moeten af zien. Het komt thans meermalen voor, dat zelfs de eigen kandi daat van de eigenaar er tenslotte voor bedankt. Ook verschil van mening met de eigenaar om trent de toewijzing van de wo ning kan de oorzaak zijn. Voorts krijgt een eigenaar, die een vrij gekomen pand wil verkopen, enige tijd gelegenheid hiervoor geschikte koop-kandidaten te zoeken. Dit vergt eveneens vaak geruime tijd." De Huisvestings-Commissie en het College zijn van mening, dat ten aanzien van deze laatste ge vallen een enigszins soepele hou ding moet Worden aangenomen, om te voorkomen, dat de eige naar schade zou kunnen leiden. Wanneer de woningen te lang leeg staan en dit het gevolg zou zijn van een onredelijke houding van de eigenaar, kan tot vorde ring van de woning worden overgegaan, tenminste als er een geschikte kandidaat voor de wo ning is. Het College heeft het Bureau Huisvesting opgedragen hiertoe voortaan na een korter termijn over te gaan dan tot nu toe het geval was. SCHIEDAM, 14 nov. Wederom eis te in de voor de Schiedamse Bedrijfs Klaverjascompetitie gespeelde wedstrij den leider Klinknagelfabriek C de volle winst voor zich op. Ditmaal bleek het B-team van deze fabriekskaartclub niet opgewassen tegen het goede combineren van de titelkandidaten, het moest dan ook met een verschil van 34 matchpun- ten de vlag strijken. Het team van gemeentewerken trof de juiste kaarten en klopte derhalve de oude rivaal Excelsior met groot verschil. Nu Klinknagelfabriek A vrijaf had rukte de mannen van de dienst gemeentewerken op naar de tweede plaats. Met een over winning behaald op VGB B nestelde OGW zich nu ook in de kopgroep. Uitslagen gespeelde partijen: Gemeente werkenExcelsior 123102; Klinkna gelfabriek B tegen het C-team 92126; StandaartBreeuwwerkf abrik 111111 VGB A. v. 't Hoff Jongepier 123109. OGW—VGB B 126—103. ROTTERDAM, 14 nov. —Gedeputeer de Staten hebben zich verenigd met de opvatting, dat een goede oplsossing van de vraagstukken, welke zich rond om de Botlek voordoen ten aanzien v.on het beheer van de haven- en in dustriegebieden, slechts kan worden gevonden door toevoeging van de eb- trokken gebieden aan Rotterdam In, 1958 heeft de gemeenteraad zich tot Hare Majesteit de Koningin gericht, met het verzoek, de grens van de ge meente Rotterdam met de gemeenten Spiikenisse, GEeervliet en Rozenburg zodanig te wijzigen, dat het haven industriegebied aan 4e Botlek, zoals SCHIEDAM, 14 nov. Als onderdeel van het programma, tijdens de dinsdag in Arcade voor de leden en donateurs van het R.K. Harmonie-orkest St.-Ambro- sius gehouden jaarlijkse feestavond con certeerden de beide orkesten, waarbij aan de jeugd voorrang werd verleend. In januari van het komende jaar is het vijf jaar geleden dat dirigent C, I* van Beurden aan de samenstelling van een jeugdorkest begon. Gestoken in nieuwe uniformen presenteerde nu deze jeugd zich met het brengen van een viertal nummers, die voor het grootste deel be stond uit pittige marsmuziek. Reeds bij het aanhoren van de dixielandmars „When the Saints", van Harold Waiters dat het grootste gedeelte van de Con- maar de waardoor Mgnon is afgetreden. Over Rood-China was dr. Eysink van mening, jdat; Mao Tse .Toeng h^t marxistisch sys teem gebruikt om van de Chinezen Europeanen" te maken. Daarom ook, zo zei hij, is Rood-China orthodoxer in de ideologie dan Rusland, dat al in het bourgeois-stadium is. Nu Rood-China voetje voor voetje de (alleen maar op papier bestaande) MacMahonlijn over schrijdt, wil het zich daarmee een bete re onderhandelingspositie scheppen om in de Verenigde Naties te komen, zo meende dr. Eysink. Engeland zit hier bij (het bezit nog steeds Hongkong) op de wip tussen de voor- en tegenstan ders. Voor Engeland moet het een ab surditeit zijn dat een volk van 400 miljoen mensen niet mee mag doen in de VN, aldus dr. Eysink, die meende dat Nederland in de VN op zijn minst een kritisch geluid ten aanzien van Rood- China moest laten horen. Waarom wel tegen de maatregelen tegen Zuid Afrika en waarom niet ten aanzien van Rood- China, zo zei hij. Een hartelijk applaus en een dankwoord van voorzitter Van Collenburg besloot de interessante lezing van dr. Eysink. AOvertenne luxe V.W.'s, 9-pers. busjes en open en ge sloten bestelwagens 1961 en 1962. Speciaal voor Schiedam billiike tarieven BOKELWEG 4 TELEFOON 62050 Spaanse polder, achter station Schiedam KETELAARSTRAAT 9 - ROTTERDAM (bij de Baan) - Telefoon 133450 Van deze bijna 6000 woningzoeken den zjjn ongeveer 2200 gevallen waarbij van een „directe behoefte" kan worden gesproken. Er zijn liefst elfhonderd (1100) gezinnen, die een andere, betere woning behoeven omdat ze in een veel te kleine of nog erger in een der veie krotwoningen in Schiedam leven. Drie honderd gevallen hebben een verklaring val de G.G.D., waarin een andere wo ning „noodzakelijk" en „dringend nood zakelijk'' wordt geacht. Verder zijn er bij de ingeschrevenen met 'n directe behoefte aan 'n nieuw huis 360 gezinnen van drie of meer perso nen, die inwonen. Voorts 400 inwonen de en aanstaande echtparen, waarvan man en vrouw samen 50 jaar of ouder zijn; 450 dergelijke echtparen, samen jonger dan 50 jaar. Dan zijn er 200 dringende aanvragen voor vestiging voor gemeente- en bedrijfsbelang. Ten slotte zijn er voor slechts een jaar 150 gezinnen die een andere woning nodig hebben, omdat hun huis bijv. gesloopt wordt ten behoeve van de stadssane- ring. In totaal zijn er in Schiedam 1700 inwo ningen. De woningvorraad is 22.500. The oretisch woont in iedere woning 3,6 per sonen. Een imaginair cijfer. Er zijn krot jes, waar nog gezinnen wonen met zeven of meer kinderen. t ADVERTENTIES SDeóiÜi Per mm-hoogte. Bij contract la,e tarieven. j INqEZONDEN MEDEDELINGEN edp'mI, Per mm-hoogte. Bij contract Cla'e tarieven. Kampioenen hc,^ng geschiedt 10 ct. per m.m. I 0f Kampioenen kunnen over kolommen gezet worden sioto advertentie-orders worden alge- de S en uitgevoerd overeenkomstig Wezenf8elen voor het Advertentie- ABONNEMENTEN é*?'?0 per kwartaal; f 2.65 per maand 0-62 per week. SCHIEDAM, 14 nov. Het herenteam van U.V.G. heeft gisteravond tegen Z.V.C. gespeeld. AI direkt na het beginsignaal van scheidsrechter A. Lansbergen begon U.V.G. in een hoog tempo te spelen: al snel was de stand 80 in het voordeel voor U.V.G. Even kwam Z.V.C. terug maar dat was I niet voldoende en U.V.G. wist de eerste set te winnen met 155. In de tweede set had U.V.G. meer moeite om Z.V.C. bij te benen want Z.V.C. liep snel uit tot 11—7. U.V.G. kwam terug maar niet lang want Z.V.C. won deze set met 1511. In de derde set herstelde U.V.G. zich goed, want nadat L. van Deventer dooi serveren de stand op 61 had gebracht, begon U.V.G. de punten binnen te halen en het wist deze set te winnen met 15—7. In de vierde set gingen beide teams ge lijk op tot 7—7. Door goed smashen van H. Ruigrok en P. Dries wist U.V.G. uit te lopen tot 14—11. U.V.G. zegevierde in deze set na een spannende eindstrijd met de cijfers 15—11 U.V.G. won deze wedstrijd dus met 31 I Advertentie) Nw Mathenesserstraat 64 - In- en verkoop en reparatie. TAKELWAGENS flag en nacht Telefoon 63091 en na 6 aar 61312 SCHIEDAM, 14 nov. Het jubilerende Excelsior, de Schiedamse Arbeiderszang vereniging, onder leiding van Leo Smit koos voor zijn f eestconcert „Die Jahres zeiten" van Joseph Haydn, welk groots werk oratorium of cantate, zo men wil, een reportage is een kort resumé van het menselijk bestaan. In zoverre was de keuze van dit werk reeds een gelukkige als men de uitvoering van gisteravond wil zien als een korte samenvatting van zestig jaren ernstige beoefening van de zangkunst. Zo zou men het kunnen stellen, ware het niet ,dat behalve Excelsior nog vijf andere koren aan de verwezenlijking van dit concert hebben meegewerkt. Dank zij de Schiedamse Gemeenschap en mede ook dank zij Leo Smits bekwame leiders- gave kon deze samenwerking tot stand komen, waardoor deze groots opgezette uitvoering een succes werd voor allen, wie zingend Schiedam ter harte gaat. Aan het koor, dat tussen de 200 en 150 man sterk was een bezetting waar. van Haydn zelf wel nooit gedroomd zal hebben worden door de componist geen hoge eisen gesteld; wel is het een dankbare taak toebedeeld en deze is door Leo Smit ten volle uitgebuit. Dat dit is bewerkstelligd in een langdurige voor bereidingsperiode is duidelijk, hetgeen ook gisteravond bleek, als de aardigste nuanceringen door dit grote ensemble tot stand kwamen zelfs zonder aanwijzingen van de dirigent, die zich uiteraard in zijn directie moest beperken tot een aan geven van maat en tempo. De onderscheiden delen van de Jahreszeiten hebben elk een kleuren gamma, waarin Haydn het voor die tijd meest karakteristieke materiaal heeft gebruikt n.l. de wisselwerking tussen natuur en mens in zijn verhou ding tot God. Daardoor heeft de „Jahres, zeiten" ondanks zijn cantate-achtig ge geven toch het karakter van een orato rium gekregen om zijn religieuze in slag. Leo Smit heeft Kans gezien zijn koren het gulden midden te doen vinden, waar in de door Haydn zo zeer bedoelde een voud en menselijkheid als belangrijkste factor domineerde. De solisten droegen een groot aandeel bij tot dit geslaagde zangfeest. De sopraan Nelly v. d. Spek heeft als Hanne met haar zuiver intonerende stem haar niet gemakkelijke partij veel allure ge geven. Zowel in de arias als in de duetten met Jan Waayer, die een zeer goede Lucas was, hebben sopraan en tenor schone vocale prestaties geleverd, die mede door een charmante voordracht een bekoorlijk accent aan het geheel gaven. De bas Jan v. d. Ree als Simon had af en toe te kampen met minder zuivere intonaties, echter, toen hij zich eenmaal goed had ingezongen wist hij zich met de beide andere vocalisten ook te handha ven. Zijn stem is overigens helder en het open basgeluid gaf een behoorlijk relief tegen de achtergrond van de ko ren. De leden van het R.Ph.O. gaven met een reserve ten aanzien van de traditio nele kleine onzuiverheden, behoorlijk partij evenals Adri Slootmaker aan het clavecimbel. De medewerkende koren waren: Schie dams Vrouwenkoor, dameskoor Wilton Feynoord Schiedams Chr. Mannenkoor, K.S.M. Orpheus en Mannenkoor Wilton Feynoord. „Excelsior" en zijn dirigent kunnen met tevredenheid op deze waardige ju bileumviering terugzien. K. P. Ondanks het nog steeds ontstellend grote aantal ingeschrevenen, die als dringende gevallen gekwalificeerd kun nen worden (1400)), waaruit wel blijkt dat de woningnood lang nog niet is op gelost, is het te merken, dat de grotere welvaart tot „een zeer duidelijke voor keur voor de nieuwe woningen in Nieuwland", zo schrijven B. en W. „Zelfs in zeer urgente gevallen ver klaart men vaak uitsluitend een nieuwe woning te willen betrekken", voegt B. en W. eraan toe, zonder te verklaren, hoe men dan kan spreken van „zeer urgent". trad naar voren welke vorderingen dit orkest met het jaar maakt. Rossini's ouverture „Regina" kreeg een beheerste vertolking waarna de jeugdige blazers zich in de marsen: „Vienne reste Vienne" en „Sempen Dixieland" volledig wisten uit te leven. Ook de keuze van nummers door het senioren-orkest hierna ten gehore ge bracht was van een genre, dat het voort bestaan van een harmonie-orkest volle dig rechtvaardigt. Naast marsmuziek, melodieuze en tevens temperamentvolle Spaanse dansen, klonken bewerkingen van de „Espana Wals" van Waldteufel en het meer genuanceerde: „Drei spa- nische Tanze" uit Moskowsky's klankvolle oeuvre. Instrumentaal goed bezet kregen beide nummers een gave vertolking; het orkest kwam tot 'n homogeniteit, die van een grondige studie getuigde. Als een „Tableau de la Troupe" besloot het or kest met een volumineuze „Steeds Voor- aan"-mars, waaraan ook de drumband en zelfs de parade-majorettes medewer king verleenden. Met een spontaan ap plaus werden de muzikanten en dirigent Van Beurden aan het slot hiervan be loond. TWEEVOUDIG FEEST In een door voorzitter Frans de Groot uitgesproken openingswoord, werd allereerst gewezen op het komende eer ste lustrum-feest van het jeugdorkest. In februari zal dit heuglijke feit met een feestavond gevierd worden. Voor geheel St. Ambrosius wordt trouwens 1963 een belangrijk jaar. Dan immers bestaat het ,r - orkest zeventig jaar; Ambrosius is na'p* w9r(^en Se(^aan, terwijp tevens de dat toen kon worden begrensd, bij Rot terdam zou worden gevoegd. Een nieuw voorstel van G.S. heeft thans betrek king op een groter gebied. Het omvat een groter gedeelte van de gemeente Rozenburg en mede enig territoir van de gemeente heenviiet en Zwartewaal. B. en W. hebben thans een preadvies bij het nieuwe voorstel uitgebracht. Door het feit dat G.S. staten zich met de op vatting van B. en W. verenigd hebben, zou met enige opmerkingen van techni sche aard volstaan kunnen worden, wa re het niet dat inmiddels een tijd van vier jaar is verstreken. De problemen welke in het Botlekgebied tot grenswij ziging hopen zij zich binnen afzienbare tijd ook voordoen ten aanzien van mid den-Rozenburg. B. en W. stellen dan ooi: in hun preadvies, dat het meer met de werkelijke situatie in overeenstemming zou zijn geweest, als G.S. de grenswijzi- gingsvoorstellen hadden aangepast aan de voortgeschreden ontwikkeling. Te mee kan dit aangevoerd worden, aldus B. en W., omdat de commissie Nieuwe Wa terweg reeds tot de conclusie is geko men, dat het door het plan Europoort bestreken gedeelte van de gemeente Ro zenburg eveneens bij Rotterdamdient te worden gevoegd. De siatie op mid den-Rozenburg ten aanzien van de schei ding tussen haven- en industriegebied en dorpskern is inmiddels bovendien dusda nig verduidelijkt, dat voor een verschui ving van een beslissing geen grond meer is. Voor het gehele gebied op Rozen burg zijn de plannen voor havenontwik keling gereed of reeds in uitvoering en de grondverwerving ving wordt met kracht voortgezet. Bovendien ontmoet het bij B. en W. bezwaren, dat G.S. de grenswijzigingen gekoppeld wensen te zien aan de tot standkoming van het openbaar lichaam rijnmond. Wat dit betreft hebben G.S. zich verenigd met de door de raad steeds bestreden opvatting van de com missie Nieuwe Waterweg. Ondanks deze bezwaren adviseren B. en W. de raad, zich niet tegen het voor. stel van G. S. te Verzetten, om prak tische redenen,t er voorkoming van ver traging. Wel stellen B. en W. voor enige cor recties, niet zm ingrijpend en van tech nische aard, aan te brengen in het grens- beloop. Deze correcties hebben o.m. tot doel de in aanbouw zijnde nieuwe sluis alsmede het terrein dat is gereesrveerd voor een toekomstige tweede Hartelsuis met voorhaven binnen de gemeente Rot terdam te brengen. B. en W. adv seren de raad dan ook. G.S. er van in kennis te stellen, dat het voorstel tot wiiziging van de gemeente grenzen, hoewel onvoldoende geacht, geen bedenkingen ontmoet, als de bedoelde correcties worden aangebracht. Een ver zoek om te bevorderen, dat de wijziging onafhankelijk van de inwerkingteding van de „Wet openbaar lichaam Rijnmon" tot stnad zal komen, zal, als de raad het advies van B. en W. op volgt, aan St. Radboud uit Kethel het oudste orkest van Schiedam. De heer De Groot zou het heus niet vreemd vinden indien de donateurs een actie ondernamen om van dit feest Mts groots te maken. Vaders en zonen riep hij vervolgens op de gelederen van het orkest te komen versterken. Dat de muzikale vorming van de jeugd leden bij St.-Ambrosius niets te wensen overlaat, werd wel bewezen door de 12 leden, die hebben deelgenomen aan de door de Zuidhollandse Bond van Harmo nie- en Fanfareorkesten gehouden mu- ziekexamens, er slaagden er tien. De solo- klarinettiste van het jeugdorkest, Lida van Vliet kreeg in alle drie examenon derdelen bovendien een „lof van de jury" aan haar diploma's toegevoegd, zo deel de de voorzitter met trots mee. ALBERDINGK THIJM instemming van G. S. zal worden ge vraagd met het indienen van een voor stel door Rotterdam tot grenswijziging op het westelijke n midden-gedeelte van het eiland Rozenburg De burgemeester der gemeente Schie dam maakt bekend: le dat, ter voldoening aan artikel 10 der Onteigeningswet, een commissie uit GedeputeerdeStaten der Provincie Zuid- Holland, bijgestaan door de Hoofdinge nieur-directeur van de Volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland en de burgemeester, in het gemeentehuis aldaar zitting zal houden op maandag 3 december 1962 te 10.30 uur feneinde de bezwaren van belangheb benden aan te horen tegen het plan B. en W. zijn van mening dat in het al gemeen de nu geldende richtlijnen voor het toewijzen van woonruimte aan allen die woonruimte behoeven nog in deze tijd passen. „Bij de toewijzing moet gelet worden," zo schrijven B. en W., „op de verhouding van de grootte van het gezin tot de grootte van de woning en op de leeftijd van de aanvragers. Afwijking van deze regels ten gunste van een betekent een onbillijkheid ten opzichte van de an der." B. en W. willen de eis van econo mische gebondenheid aan Schiedam hand haven voor diegenen die zich in onze stad willen vestigen. Dit is van groot belang voor de bedrijven hier", zo verklaren B. en W. B. en W. antwoorden desgevraagd, dat de onderlinge directe woningruilen bin nen de gemeente hier praktisch geheel vrij gelaten worden. Ze behoeven slechts de formele vegunning. Alleen in die ge vallen, waarin een klein gezin tn een be langrijk te grote woning zou komen, wordt geprobeerd een tussenschakel in te voegen, zo schrijven B. en W. ROTTERDAM, 14 nov. Bij de res tauratie van het carillon van de Sint Lau renstoren zijn zestien kleine klokken, waarvan de klank niet meer harmonieer de met die van de beiaard, door nieuwe vervangen. Nu is gebleken, dat 15 van deze klokjes, die deels in 1660 en deels in 1939 zijn gegoten, na het aanbrengen van enkele klankcorrecties bijzonder ge schikt zijn voor de samenstelling van een klein carillon. B. en W. van Rotterdam zijn van me ning, dat dit carillon, voorzien van een mechanisch speelwerk, het best gemon teerd kan worden in de toren van de Oude Kerk aan de Aelbrechtskolk, Dit zal de sfeer van het oude Delfshaven bij zonder ten goede komen, aldus het college B. en W. stellen de raad voor een kre diet van 10.000 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van de tooncorrec- ties, het opstellen en speelklaarmaken van het carillon. Het plan heeft inmiddels de volledige Instemming verworven van de Kerkvoog dij der Hervormde Gemeente Delfshaven. Na de pauze trad de R.K. Toneelver- van onteigening t.n.v. de gemeente Schie- dam voor de aanleg en verbreding van trottoirs aan de Dam en Korte Dam in de gemeente Schiedam en nodigt be langhebbenden uit om hun bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling og schriftelijk aan genoemde commissie mee te delen; 2e dat de stukken, bedoeld in het eer ste lid van artikel 12 der Onteigenings wet ter voldoening aan het tweede lid van dat artikel ter inzage van eenieder wor den neergelegd ter secretatie der ge meente, van 19 november 1962. totdat de commissie haar werkzaamheden bin nen de gemeente heeft volbracht; 3e dat het uitgewerkte plan van het gehele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente Schiedam van 19 november 1962 totdat de commissie haar werkzaamheden heeft volbracht. eniging: „Alberdingk Thijm" voor het voetlicht in het blijepel van Toon van Vuuren: „Liefde om de Ijskast". Het ver haal boordevol dolkomische situaties van een jonker, die een jonker zonder adel was, kreeg onder regie van Jac. v. Haasteren ook nu weer een vlotte vertol king. De combinatie: temperamentvolle Spaanse muziek en een ijskast, waarin Amor wist door te dringen, maakte deze avond voor de aanwezigen tot een aan gename en voor de orkesten en toneel groep bijzonder succesvol. SCHIEDAM, 14 nov. GEBOREN: Berthold, z.v. G. Kamperman en C. J. Combrink; Leendert C., z. v. M. A. Pat- tikawa en M. A. Overgoor; Corrielis J. z. v. J. Wolthuis en M. L. T. Haring. OVERLEDEN: A. A. de Leeuw, 73 jr. echtg. van J.M. van Dam; AC. de Keij- zer, 87 jaar, wed. van G. H. Ossel; J. Boeren, 61 jr. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel. Schiedam, 13 nov, 1962. De Burgemees ter voornoemd, J. W. PEEK. ROTTERDAM, 13 mei. Wat de twee kleine aandeelhouders, ieder met nominaal f 1000, wel het meest ver wonderde, was het feit, dat de ge meente Rotterdam nog steeds f 990.750 van de aandelen RTM bezit, aldus werd in de jaarvergadering van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij duidelijk. De overdracht van 80 pet. van dit bezit aan de Nederlandsche Spoorwegen heeft dus nog steeds niet plaats gevonden. De voorzitter was niet bereid op vragen over dit onder werp in te gaan en verwees slechts naar de officiële bekendmaking dat de minister van Verkeer en Waterstaat er geen bezwaar tegen heeft dat de N.S. een 80 pet. belang in de RTM verwer ven. Ten aanzien van de rentebetaling en tender van obligaties en restantbewij zen deelde de voorzitter mede, dat hieromtrent in december een beslissing zal worden genomen. Desgevraagd ver telde de directeur, dat het teruglopen van het vervoer van de streekver- voersbedrijven een in geheel Europa voorkomend verschijnsel is. In ons land is een stijging nog merkbaar in het Noorden en het Oosten, welke wordt toegeschreven aan 't achterblijven van de welvaart in die streken. De personeelsbezetting blijft uiterst moeilijk en van een lichte verruiming van de arbeidsmarkt is niets te bespeu ren. Daar komt nog bij, dat de lonen elders menigmaal aantrekkelijker zijn dan in het vervoerbedrijf. Niettemin stijgen de kosten voortdurend en een tariefsverhoging wordt dan ook over wogen. De RTM, die in samenwerking met de NS veel goederenvervoer heeft. heeft bepaald geprofiteerd van de door de NS doorgevoerde tariefsverhoging. Het geleidelijk gereedkomen van on derdelen van de Deltawerken brengt ongetwijfeld consequenties met zich mede. De tramlijn zal op de duur wellicht wofden opgeheven en worden vervan gen door buslijnen, waarbij men tevens denkt aan sneldiensten. Toch is het zeer de vraag of de verschillende veren overbodig zullen worden, wanneer de dammen gelegd zijn. De toltarieven kunnen daar bovendien een grote rol in spelen. Het rapport van de com missie-Vrij betreffende de vervoers voorziening van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden kan nog zeer lang op zich laten wachten. Er zijn vele subcommissies gevormd die eerst ver slag moeten uitbrengen. Het vorig jaar geopperde plan om de tramlijn te laten eindigen bij de Boergoense Vliet een wens van de gemeente Rotterdam is nog niet verwezenlijkt, een gevolg van de ver wisseling van wethouder. Bij de RTM houdt men er rekening medevdat ook de buslijnen t.z.t. aan de rand van de stad zullen eindigen en daar aanslui ting zullen geven op de metro en het NS-station-Zuid. Een der aandeelhouders had er be zwaar tegen dat de heer Schilthuis af trad als commissaris en zal worden opgevolgd door de nieuwe wethouder van vervoerszaken. Zijns inziens mag men een commissarisfunctie niet op hangen aan een politieke functie, doch dient de continuïteit in het bestuur van een vennootschap hier geheel los van te staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 3