Sint Nicolaas was Vlaardingen niet vergeten, maar omgekeerd.... Ook Hamburg een EUROPOORT" Ver, Touwf abrieken te Maassluis huldigde 17 jubilarissen Geheugen-huil' 1 Beleggingen uit naderen levensverzekering 10 miljard MET HOOGOVENS! NASI GORENG GESAR MM Kinderen moeten volgend jaar vooral letten op verkeer Ook nog rijtoer door t Nieuwelant Korpel breekt been in Red Stars-GTB Haven der superlatieven 4.78 Betekenis beleggingsinstellingen groeit door collectieve besparing m ËZl i Gevonden voorwerpen Benoemd en ontslagen in gemeentedienst Atoom-handelsschepen van 120.000 ton Ook industriegebied MVV won met 4-1 van VVOR Petroleumhaven De krant kunt U niet missen, geen dag! HET E DAGBLAD MAANDAG löiauv. PAGINA VLAARDINGEN, 19 nov. Sint-Nicolaas kwam zaterdagmiddag aan in Vlaardingen. Om twee uur zette de Goedheiligman voet aan wal aan 't Hoofd voor zijn jaarlijks bezoek. De rijkspolitie had de Sint van de grote stoomboot uit Spanje naar Vlaardingen gevaren en daar stonden op de kade het comité van ontvangst, twee ruiters hoog te paard, twee open koetsen, twee muziekkorpsen, een slee van een wagen, de hoofdprijs van de middenstandsaktie en een dicht op een gepakte menigte. Het „Zie ginds komt de stoomboot" klonk als een officieel volkslied, toen de Sint, die er gezond uitzag, geholpen door een zestal Zwarte Pieten van boord stapte en als eerste een hand gaf aan de heer J. v. d. Snoek, die de Sint verwelkomde. „HAMBURG VERVULT MET DE AANLEG van een tliepzeehaven voor supertankers en dergelijke schepen in de Elbemonding ook een Duitse taak. Het gedurfde project moet onze haven de voorsprong der Beneluxhavens (lees speciaal Rotterdam) doen inhalen. Daar mede worden alle Duitse havens gediend". Dit schreef het „Hambur ger Abendblatt" op de dag, waarop het staatsverdrag tussen Neder- saksen en de senaat van Hamburg getekend werd, waarbij in het z.g. Wattenmeer, dus de Waddenzee, rondom de eilanden Neuwerk en Scharnhorst, een grote oppervlakte voor Hamburg beschikbaar zal j zal tot de onderdelen behoren, die het worden gesteld, om er het grootste werk in zijn lange geschiedenis aan te vangen. Toen burgemeester Nevermann met zijn voornaamste medewerkers een bezoek aan Rotterdam bracht, heeft hij zich niet zo categorisch over zijn plannen uitgelaten. Dat zou ook niet erg beleefd zijn geweest. Maar ongetwijfeld heeft hij met wijdopen ogen in Europoort rondgekeken, hiertoe door de welwillendheid der Rotterdamse autoriteiten in staat gesteld En voorts het zijne gedacht. Zoals hij dit ook bij zijn bezoek aan de metrowerken zal hebben gedaan. Van metro's weet hij immers het een en ander af. Hamburg bezit reeds een flink ondergronds net en heeft de vorige maand nog een nieuwe lijn van twaalf kilometer lengte in gebruik genomen nu... beduidend goedkoper per 100 gram SPECIALITÉ VAN DE WEEK komt ook voor u (Krc p» SCHIEDAM VLAARDINGEN CORSETTEN (Van een medewerker) Besparingen op lange termijn vinden hoe langer hoe meer in collectief verband plaats. Hieraan is het, vooral tijdens en na de oor log sterk gegroeide, besef van de noodzaak van oudedagsvoorzie ningen niet vreemd. Voor grote aantallen werknemers zijn pen sioenregelingen in het leven ge roepen; ook voor sommige groe pen niet-loontrekkenden zijn er collectieve regelingen ter verzor ging van de oudedag, terwijl de overheid voorzieningen heeft ge troffen, waarbij de gehele bevol king betrokken is. Deze ontwikkeling heeft ertoe geleid, dat belangrijke bedragen die men vroeger op de een of andere w(jze individueel opzij leg de als „appeltje voor de dorst", thans in de vorm van bijdragen aan pensioenregelingen e.d. te rechtkomen b(j instellingen die daardoor jaarlijks grote kapitalen te beleggen hebben. Bedrijfsleven Woningbo^ Ht valt dus niet W verwonderen, dftt 2?c ^r! 1 V V k}ZJ Groot was het enthousiasme die de stoet, voorafgegaan door de fleurige pijpers en gevolg door het statige Sursum Corda, wekte. Dat Sint Nico laas niet op het Stadhuis ontvangen mocht worden B. en W. dachten dat niemand van het gemeenteperso- neel daar zijn vrije zaterdagmiddag aan wilde besteden Is de intocht van de Sint toch plezierig geworden, voor hemzelf en voor de kinderen. De officiële ontvangst was nu in Mu- zanda, waar de heer L. A. M. Ëracco Gartner het Spaanse gezelschap toe sprak. De heer Bracco vond het een be langrijke dag. Hij had uitgerekend dat de Sint zaterdag voor de 468e maal in Vlaardingen kwam. Wat de heer Bracco dacht over het niet doorgaan van de ontvangst op het Stadhuis zei hij niets. Zijn commentaar was: „geen commen taar". Sint Nicolaas had de intocht ook wel eens anders meegemaakt, maar daar over wilde hij liever niet praten. De (enkele) aanwezige kinderen vroeg hij het komend jaar eens heel speciaal op de verkeersveiligheid te letten. De Sint sprak prettige dankwoorden tot zijn ge volg: de Vlaardingse politie en de mid denstand. Ook de voorzitter van de winkeliers uit de Van Hogendorplaan Hoogland, sprak een woord van welkom tot de hoge gast. De heer C. J. van Reysen sprak namens de wijkvereni'ging 't Nieu welant. Hij hoopte dat Sint Nicolaas nog een uurtje kon vrijmaken om een be zoek aan deze wijk te brengen. De Sint zou het proberen. Vervolgens ging Sint Nicolaas naar de Westwijk om vandaar in Triangel op de komende drukke dagen voor te bereiden. Hij had het wel koud gekregen., zei hij. VLAARDINGEN, 19 nov. Op het ter rein van de voetbalvereniging Vlaardin gen werd zaterdagmiddag de voetbalwed strijd The Red Stars uit Schiedam tegen G.T.B. uit Schiedam gespeeld. Tijdens de ze ontmoeting trapten twee spelers tege lijk naar de bal. De 30-jarige B. Korpel van G.T.B. brak hierbij zijn rechterbeen. Hij is door de ambulanceauto naar de Dl'. Noletstichting in Schiedam vervoerd. Klaarblijkelijk was de Sint benieuwd te weten hoe de Vlaardingse kindertjes het maakten, want hij ging onmiddel lijk na zijn aankomst naar hen toe om met hen te spreken en handen te schudden. De Zwarte Pieten toonden hetzelfde want zij deelden met gulle hand pepernoten uit. aan hoogovens gedacht. Van Neuwerk naar Sahlenburg zal een tweehonderd meter brede dam worden aangelegd, teneinde aldus een verbinding over land te bewerkstelligen. In deze dam komt een kanaal voor binnenvaartuigen en er zullen voorts een autobaan en pijplei dingen op worden aangelegd. De eerste steunpunten In de Wad denzee sullen het volgend jaar door Hamburg worden aangelegd, ofschoon er nog geen uitgewerkte plannen ten aan zien van details van de Voorhaven zijn uitgewerkt. Hiertoe worden nU de bodem en de stromingen ter plaatse nauwkeu rig onderzocht. De dam naar Neuwerk eerst zullen worden uitgevoerd. De ne gentig bewoners, onder wie een zestal boeren, zullen er het veld moeten rul- Men is in Rotterdam blijkbaar niet gehouden. Eenzelfde bedrag zullen de no Advertentie Van een van de meest bekende Leidse wolfabrikanten kochten wij een grote partij van de aller mooiste bouclé wol, seizoen 1962. Bouclé wol, normale prijs 3.70 per 100 gram (op bollen en knot ten opgemaakt) voor elegante kleding. Bijzonder mooie wol, die voor delig uitbreit, in 22 moderne kleuren, brengen wij morgen als een zeer bijzondere aanbie ding voor minder dan de helft van de normale prijs. bang geweest, om de grote concurrent te laten zien, hoe hier aan Europoort ge werkt wordt. Waarom ook? Men kan zich in het bewustzijn van eigen kracht het een en ander veroorloven. Bovendien er wordt voor iedereen zichtbaar aan gewerkt, zodat men in Hamburg waarlijk niet om gegevens verlegen zal zitten. Alleen zal men het er betreuren, dat Rotterdam met de naam „Europoort", al een stap vooruit is. Het zal moeilijk zijn er een evenzo imponerende en als het ware biologerende naam, voor de Gemeenschappelijke Europese Markt geknipt, voor uit te denken Hamburgse Voorhaven, zoals de nieu we haven voorlopig wordt genoemd, wordt volgens de Hamburgse bladen 'n haven der superlatieven. Ze krijgt 'n to tale opp. van 9.000 ha. en wordt 1500 ha groter dan heel de huidige Hamburgse haven, die inmiddels geen grote tankers kan herbergen. De totale kostn worden op vele miljarden geschat, maar een enigszins nauwkeurige raming is vooralsnog niet mogelijk. Hetgeen bij dergelijke projecten normaal is. Enkele der hier volgende cijfers werden reeds in het kort gemeld, maar de aanvulling ervan is interessant ge noeg. Alleen al voor de afsluiting van hel eerste gedeelte van 2.000 ha., welke kar- wei zo snel mogelijk ter hand za' wor den genomen, teneinde aan de huidige noodtoestand een einde te maken, waar- In grote tankerg op stroom bijna op zee moeten worden overgeladen, omdat ze de Elbe niet kunnen opvaren, wordt met een bedrag van 250 miljoen Mark rekening Advertentie Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Leidse bouclé wol, in uni en gemê leerde kleuren als donkerbruin, blauw-groen gemêleerd, an- thraciet, wijnrood, oranjerood, wit, geel, lindegroen, koren enz. voor Géén te/. of schrift, best. VLAARDINGEN, 16 nov. Met ingang van 1 december zal de arbeidsovereen komst worden ontbonden met: mejuf frouw K. J. Rijke, klerke bij het gemeen telijk woningbedrijf en met de heer G W. M. Smits, klerk bij de gemeentelijke energie- en waterleidingbedrijven Aan de heer J. van der Kooy, onder wijzer aan de Ericaschool, openbare school voor buitengewoon lager onder wijs in Vlaardingen is door burgemees ter en wethoudeis per 16 december het gevraagde ontslag verleend. VLAARDINGEN, 16 nov. Schriel A„ Paauwstraat 74a, kinderportem. met inh. busk aart; Verhoeven, H. R. Holststraat 55, kinderportem. met inh.; Van dei- Vlies, Goudsbloemstraat 22c, bankbiljet; Van der Arend, Van Riebeeckstraat 41. meisjesportem. met inh.; Vink, Vondel straat 36, portem.; Hofsteedt, Boerhaave- straat 48, portem. met inh.; Van Wijk, Kwartellaan 40, 'zw. portem. met inh.; Van Bokhoven, Steinstraat 67 kinder portemonnee met inh., Rombouts, Dwars- steeg 9, bankbiljet; Politiebureau, Delft- seveer 6, zw. kinderschoentje; Goedknegt, Markgraaflaan 161, wit kinderschoentje: Van Selm, Eijckmanstraat 129, plastic regenjas; De Ruijter, Schiedamseweg 258c, jongensschoen; Van der Graaf, Men- delssohnplein 32a, gymschoen; Buisman. Surinamesingel 27, rode sjaal; Droog. Pr. Hendrikstraat 77, wit lederen cein tuur; Brunen, Speenkruidstraat 42b, br. regenjas; Van Dorp, van Duijn van Maasdamlaan 89, sjaal; Van der Grind, Boylestraat 16a, Schiedam; 2 bankbil- jetten; Kroon, Orelioplantsoen 32, nieuwe potemonnee, Rijsoord, Sweelinckstraat 83, bankbiljet; Haasteren, Eendrachtstr. 12 br. schooltas met inh. boeken; Lens, Van Riebeeckstraat 32, bl. grijze plastic fietstas met inh.; Tempelaar, F. Schol- tenstraat lid, bl. kindertasje: Visser. Maasstraat 29, kindertasje; Vogler, West- havenkade 77 .witte boodschappentas; Jongejan, Keizerstraat 17, grijze glacé herenhandschoen; Boksman, Kethelweg 177c, zw. rechterdamesglacé; Krimpen. Insulindesingei 43b, witte nappa dames handschoen; Van Brandwijk, K. Th. K. Rietberstraat 8, grijze herenhandschoen, Van Ekelenburg, Pr. Hendriklaan 23, broche; Quak, R. Holstraat 5, dames polshorloge met doublé bandje; Stoffels, Brederostraat 10b, 3 snoerige halsketting; Naastepad, Emmastraat 121, kettinkje m. hanger; Van 't Wildt, A„ Hoogvlietstr. 83, witte ketting; Aarts, Valeriusstraat 118, zilveren rozenkrans; Warmerdam, Geraniumstraat 15, damespolshorloge; Verboon, Broekweg 21, double armbandje Maat, Van der Spiegelstraat 29, polshor loge, Politiebureau; herenpolshorloge, Bongers, J. van Arkelstraat 1, 4-kleuren- potlood; Bakker, Boterbloemstraat, étui inh. schrijfbehoeften; Verhoef, Schiedam seweg 18, step op luchtbanden; Bel, Pr. Hendrikstraat 67, benzinedop van brom fiets; Savelhouln, K. Onnesstraat 3, nw. luier! 3 wiegsloopjes en 2 lakentjes; Van der Bie, Sumatrastraat 2, lidmaatschaps kaart 1962; Heijdra, Kethelweg 67, spring touw; Ruiven, v. D„ v. Maasdamlaan 83, staaf staal; Folkers, Landstraat 93, be lichtingsmeter; Verhulst, B. de Bordes^ plein 3, fietsvlaggetje; Dijkshoorn, 2e P. Buijsstraat 22, beige damesparaplu; Jan- son, Julianalaan 41, br. autokussen; Post, Eendrachtstraat 73, gele beer; Gooij aarts, Steinstraat 38, grote hamer; Herkelens, Brederostraat 20b. bril: Dierenasiel Van Linden van den Heuvellweg, grijze kat; De Koning, Baljuwstraat 30, parkiet; Van Santen, Van Boisestraat 41, bos sleu tels; Swaneveld, Van L. Stirumstraat 31c, pencelen In pl. koker; Swaneveld, Schimmelpenninckstraat 7c, dinky-toy. Futsie, Hoogstraat 163, valhelm; Van der Pol, Van Slingerlandstraat 7a, autobor stel; Schipper, p.a. Moravan, Oosthaven- kade 101, zak aardappelen. MAASSLUIS, 19 nov. De kantine van de Ver Touwfabrleken te Maassluis was zaterdagavond geheel gevuld met perso neelsleden en familieleden van de 17 ju bilarissen, die op die avond zouden wor den gehuldigd. Ook de directie en de heer Montizaan van het Gew. Arbeids bureau alsmede de Spaanse werknemers, die sinds kort in het bedrijf werkzaam zijn, waren aanwezig. "Vijftien aanwezige jubilarissen werden door de personeelschef, de heer Valken-1 burg aan de aanwezigen voorgesteld, n.l. D. v. 't Wout, die 50 jaar bij het bedrijf werkzaam is, de 40 jarige jubilarissen: K. Olhsen, J. Tuiloo, S. Pleysier, A. E. Wied- man, A Wijnhorst, J. Paalvast, J. v. d. Molen, L. Bakker, M. van Buuren, P. Smit en A. van Noort. De laatste was ver hinderd aanwezig te zijn. De 25-jarige ju bilarissen waren: J. van der End. J. J. Vermaas G. Hokke, A. van Zanten (afwezig) en ten slotte mej. M. A. Witvliet die 12Va jaar aan het bedrijf verbonden was. Toen allen op het toneel hadden plaats genomen, werden zij toegesproken door de directeur van het bedrijf de heer R. E. D. Barmentloo. Deze wees er op, dat alle jubilarissen reeds in intieme kring gehuldigd waren, maar dat het toch zijns inziens wel zin heeft het deze avond in het openbaar nog eens dunnetjes over te doen. Het bedrijf is groot geworden door mensen zoals deze jubilarissen. Na nog gewezen te hebben op het feit, dat de Ver. Touwfabrieken goed van orders zijn voorzien, besloot de spreker met de wens uit te spreken dat de prettige verhouding met de jubilarissen nog lange jaren zal mogen duren. Namens de ondernemingsraad sprak vervolgens de heer L. Kolenbrander. De ze wees op het bijzondere van het feit dat deze mensen 25 - 40 - en zelfs 50 jaar bij een en hetzelfde bedrijf hebben ge werkt. Dankbaarheid op deze dag is ge wenst omdat het hun gegeven was zoveel jaar in gezondheid te werken. Hij sprak de hoop uit dat er voor hen nog vele gezonde jaren zouden volgen. Namens de jubilarissen werd het woord gevoerd door de heer J. v. d. Molen. Hij waardeerde het zeer, dat de directie ook buiten de intieme kring van familieleden deze jubilarissen heeft willen huldigen Hij vergeleek het werken in de fabriek met het fraaie horloge dat de jubilarissen o.a. als geschenk van de directie hadden gekregen. De buitenwereld ziet het pro- dukt dat de fabriek aflevert (de fraaie wijzerplaat) maar het werk wordt in de fabriek (binnen in het horloge) gedaan. Als dat raderwerk niet goed loopt dan is de fraaie buitenkant waardeloos. De rest van de avond werden de aan wezigen vergast op een voorstelling van een cabaretgezelschap. dlge havenwerken met inbegrip van de kaden en loodsen voor dit gedeelte ver gen. Hierbij is ook de aanleg van toe gangswegen en elektriciteitswerken etc, inbegrepen. De grootst denkbare zeeschepen, der halve ook tankers van 100.000 en meer ton, zullen er binnen moeten kunnen lo pen. Dit betekent een grote uitdie ping van de zee. Wat voor een enorm kar wei dit zal zijn, kan men zich voorstel len, bedenkend, dat Hamburg momen teel, terwijl Re beneden-Elbe toch al tot twaalf meter diepte is uitgebaggerd, slechts voor schepen tot 50.000 ton be reikbaar is. In Japan worden tankers met een diepgang van zeventien me ter gebouwd! Alsmede met een draag vermogen van 120.000 ton! Men ver wacht, dat de nieuwe vrachtschepen voor het vervoer van massagoederen en ook de atoom-handelsschepen dergelijke af metingen zullen krijgen. Voor de nieuwe havenwerken, zo oordeelt men in Ham burg, zal in de eerste plaats de diep gang van belang zijn. Hierop zullen al le krachten geconcentreerd worden. De nieuwe scheepvaartweg door de Noord zee, welke naar de Voorhaven Hamburg voeren zal, moet een diepte van twin tig meter krijgen. Passagiersschepen en vissersvaartuigen zullen niet in de nieuwe haven worden toegelaten. Ook op de snelheid zal men zich in Ham burg naar het voorbeeld van Rotter dam gaan concentreren. Zoals bekend, zal Cuxhaven nu zijn vissershaven mogen uitbreiden. Hierte genover heeft het zijn rechten op Neu werk en Scharnhorst afgestaan. De voor Hamburg bestemde passagiersschepen zullen in de toekomst naar Cuxhaven gedirigeerd worden, welks Steubenhöft hiertoe zal worden uitgebreid. Hamburgs Voorhaven wordt overigens niet alleen haven, doch tevens industriegebied. Even als in de vrijhaven Hamburg wordt daar de industrie aangetrokken, welke ter plaatse geloste grondstoffen zal gaan verwerken. In de eerste plaats is De aanleg van de enorme tankerha ven is in Hamburg o.a. verdedigd door een verwijzing naar Rotterdam, dat in zijn „Europoort" een jaarlijkse over slag van 130 miljoen ton wil bereiken. Dat zijn 100 miljoen ton meer, zo werd geconstateerd, dan thans door heel de Hamburgse haven verwerkt wordt. In die haven wordt ook op andere wijze gewerkt, om ze haar plaats van derde op het Europese continent te doen handhaven. Er moest dit jaar 4.4 mil joen mark besteed worden aan het her stellen van door de stormvloed veroor zaakte schade. Bovendien worden er nieuwe jverven aangelegd en de petro leumhaven uitgebreid. Nog steeds moet men in het havengebied bommen op ruimen. Zeven kilometer kademuur dra gen nog maar het opschrift „gevaarlijk in verband met instorting". Tot dusver zijn duizend bommen onschadelijk ge maakt. Evenals Rotterdam heeft Ham burg zijn haven als gevolg van 42 zwa re bomaanvallen, deerlijk beschadigd gezien. Er moesten na 1945 niet minder dan 2900 scheepswrakken worden opge ruimd STADHUISPLEIN LIJNBAAN (een uitgebreide Nasi Goreng met 8 bijgerechten) Advertentie Advertentie Tussen „zeggen" en „hebben" is een groot verschil. Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO MAASLAND, 19 nov. Hoewel het op het spiegelgladde veld te Laag Zestien hoven moeilijk spelen was, trok MVV bij de aanvang al direct in de aanval, een aanval die echter geen winst opleverde. Na 20 minuten spelen was het de midvoor van VVOR die met een prachtig schot het eerste doelpunt scoorde 10. Deze voor sprong deden ze zelf al spoedig teniet, door in eigen doel te schieten 11. Even later ontstond door prachtig samenspel van Prins en Mosterd het tweede doel punt voor MW 12. Na de rust bleken de Maaslanders veel sterker te zijn dan VVOR. Mosterd en van Hemert, die geen last bleken te nebben van de gladheid, blonken in deze wed strijd uit, beiden maakten met een pracht, schot elk een doelpunt, zodat de stand op 14 kwam. De stand is nu gespeeld 9 wedstrijden met 14 punten en een doelgemiddelde van 35—14. Nylon Simplex da meshandschoenen, de grootste modetroef van dit najaar. Heerlijk warm geruwd voor de winter en voorzien van een nerf, waardoor U ze bijna niet van echt leder kunt onder scheiden. Morgen koopt U deze veel geadverteerde Nylon Simplex dameshandschoenen, die ner gens onder de vijf gulden wor den aangeboden... per paar voor nog géén drie géiden. Wat de petroleumhaven betreft, Ham burg is door de aanleg van de olie pijpleiding van Genua naar Zuid Duits land en Oostenrijk (door de Matteigroep) een aanzienlijk gedeelte van zijn olie omslag kwijtgeraakt. Maar het wil nieu we mogelijkheden hiertoe openen en in verband hiermede is het van het groot ste belang, dat er zo snel mogelijk su pertankers op Neuwerk zullen kunnen worden gelost. Voorts stelt men zich er veel voor van de aanleg van het Noord Sudkanaal, waartoe de Bondsre gering kort geleden toestemming heeft gegeven en dat van Lauenburg naar Wolfsburg (Volkswagenfabrieken) zal lo pen, met een aansluiting op het Elbe- Lubeckkanaal. De overeenkomst tussen de stad-staat Hamburg en de staat Nedersaksen, die de aanleg van de Voorhaven Hamburg mogelijk maakte, is getekend in de z.g. Herrenzimmer van de zware vuurtoren op Neuwerk Deze oude toren werd in het jaar 1299 door de Hamburgers op. gericht, in de eerste plaats uit verdedi gingsoogmerken van hun haven. Later ging Neuwerk aan de stad Cuxhaven over, maar thans behoren eiland en to ren weer tot het gebied van de stad Hamburg. K. H. MAANDAG Passagetheater: Sergeants 3 jaar). Monopoletheater: Nacht der verg' (KFC 14 jaar) 2 en 8 uur. KLACHTEN BEZORGING Voor Schiedam; W. Eikenbroek' A Costastraat 43, tel. 65216, tussen 7 eO Voor Vlaardingen: J. v. d. Boom, straat 14b, tel. 2539. tot 7.30 uur. R.-K OPENBARE LEESZAA* EN BIBLIOTHEEK De openingstijden van de central* Jp filialen van de r.-k. openbare leesz8^ bibliotheek „St.-Liduina" zijn: Centrum; maandag 19 uur; 1012, 25, 7—9 uur; woensdag .jpj 79 uur. donderdag 1012 uur, ZJ 25, 79 uur; zaterdag 1012 eb uur u# Kinderuitlening: dinsdag 2 woensdag 24, 6.30—8 uur; zaterdag' 3.30 uur. gtg' Kinderleeszaal; maandag 4—1ü\i< dinsdag 46 uur; woensdag 2—8 vrijdag 48 uur ntf' Singel: maandag 25.30, 1—f^n 4 woensdag 78 uur. vrijdag 20™ 7—8 uur (jtlf' Schledam-Zuid: dinsdag 6.309 woensdag 25.30 en vrijdag 7—9 Kethel: dinsdag 3.30—5.30 uur; 7—8 uur. n Y Nleuwland: woensdag 2.30—5.30 80 9 uur, vrijdag 7—9 uur. MAANDAG Luxor: Psycho (KFC 18 jaar), 8 APOTHEKERSDIENST Apotheek Van Hogendorp, Van H0/ dorplaan 129a, Vlaardingen, tel. TENTOONSTELLINGEN p Zeevisserijmuseum: Openingstijden- jpl gelijks van 10 tot 12.30 uur en van 4.30 uur. 's Zondags van 2 tot 4.30 ud»' Advertentie Medisch en. medisch verantwoord Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop *an deze ge voerde Nylon Simplex dames handschoenen In de kleuren zwart, donkerbruin, cognac, groen, beige enz. in de maten 7-8-9 per paar voor Géén tel. of schrift, best. Tegen deze achtergrond kan ook de ontwikkeling van het levensverzekering- bedrijf worden gezien. Van het bedrag aan premies en koopsommen, dat jaar lijks naar dit bedrijf stroomt in 1961 circa ƒ1 miljard bestaat on geveer 40 pet. uit bijdragen, die werk gevers en werknemers in bedrijven bij eenbrengen ten behoeve van pensioen voorzieningen, die in de vorm van col lectieve verzekeringen bij levensverze keringmaatschappijen zijn onderge bracht. Het overige deel van de pre mie-ontvangsten is afkomstig van in dividueel verzekerden, maar juist door dat dezen zich ter verkrijging van fi nanciële zekerheid op lange termijn tot het levensverzekeringbedrfjf hebben ge wend, hebben hun besparingen een col lectief karakter gekregen. De indivi duele spaarder belegt immers niet zelf, maar voegt zich in een collectiviteit, die het beleggen overlaat aan de instel ling waaraan de spaargelden worden toevertrouwd, in dit geval de levensver- 1962 had het, volgens voorlopige cij fers, een belegd vermogen van 9.580 miljoen tegen 9.062 miljoen aan het eind van 1961. Deze stijging met 518 miljoen in het eerste halfjaar rechte vaardigt de verwachting, dat aan het eind van 1962 de 10 miljard zal zijn bereiht. De gelden, die het levensverzekering- bedrijf te beleggen heeft, zt)n spaar gelden en dat stelt aan de belegging bepaalde eisen. In de eerste plaats moet het een veilige belegging zijn en in de tweede plaats mag verwacht worden, dat deze gelden, die afkomstig zijn van vrijwel de gehele bevolking, zo belegd worden dat ook de gehele volkshuis houding erbij gebaat is. Een overzichtje van de belangrijkste beleggingsposten van het levensverzekeringbedriJf per 30 juni 1962 en een toelichting daarop wij zen uit, dat aan deze twee eisen inder daad wordt voldaan. 31 juni 1962 31 dec. 1961 (in miljoenen guldens) Leningen op schuldbekentenis 4793 4553 Hypotheken 2237 2053 Effecten 823 7^3 Vaste eigendommen 691 667 Polisbeleningen 87 86 Opvallend in dit overzicht is de sterke positie, die wordt ingenomen door de posten „Leningen op schuldbekentenis" en „Hypotheken" die samen bijna drie kwart'van het totaal der beleggingen uitmaken. De eerste, de onderhandse lening wordt vooral toegepast bü het ver strekken van krediet aan lagere publiek rechtelijke lichamen (provincies, ge meenten, waterschappen) en aan het bedrijfsleven, verenigingen, stichtingen e.d. Kapitaal, dat aan eerstbedoelde li chamen wordt geleend, vindt zijn be stemming in de uitvoering van allerlei werken, die voor de samenleving van belang zijn en voor een zeer belang rijk deel ook in de woningbouw. Instellingen die uit hoofde van hun stelling voortdurend en op lange „er»»j mijn grote bedragen moeten beie»*^1 de kapitaalverstrekking aan het drijfsleven ter hand hebben g"n „«ij' Dat de levensverzekeringmaatschai'lVt en hierin niet zijn achtergebleven, uit de volgende cijfers, die de *°ioot financiering van het bedrijfsleven "eji, het levensverzekeringbedriJf weerg® dus zowel via onderhandse leningen langs andere wegen en deze ook u' ge drukt in een percentage van haar leggingen. pe' Beleggingen bedrijfsleven v, in min. i» Jaar gevai zekerlngmaatschappii Het levensverzekerlngbedrijf is dan ook een belangrijke plaats als gingninstetling gaan innemen. 1945 1948 1951 1954 1957 1960 Alle beleg gingen in min. gld. 2262,9 2884.1 3896,6 5127,6 6736,0 0826.2 gld. 89.6 340,7 684,2 850,2 1353.3 2061.4 all' y. 8 De na-oorlogse situatie op het K van de woningbouw is niet vreennn de omvang van de post hypotne „P geldleningen, die met een bedrag ft 2237 miljoen de tweede plaats p» zat miljoen ae iweeae iiiai'- beleggingsportefeuille inneemt. de oorlog stond 10 pet uit in 8e güf1' van hypotheken. Een inzicht in hy.jf ji deel van het levensverzekeringbea1 gei de totale hypotheekverstrekking ~.i een publikatie van het C.B.S. over In dat jaar werden nieuwe hyikg fC1 B.S. overzeil we hyp?'1 verstrekt tot een bedrag van jard gulden, waarvan het levens keringbedrijf 16 pet voor zijn re»- nam. - IJ De effectenportefeuille onderg1™ yBj het afgelopen halfjaar een stijg1"®. v'J 30 miljoen en maakt thans 8,6 PygSS het totaal der beleggingen uit. D® 6® eigendommen, die medio 1962 vop* miljoen (7,2 pet) te boek stona#J^/o0>\ staan voor het overgrote deel uit p» huizen en winkels. Ook het dcL kantoorgebouwen is in deze P°**toorK| gebracht. Voorzover deze kani bouwen, waarvan de waarde in ebjj van de 100 miljoen gulden tffL maatschappijen zelf in gebruik den gedeelten ervan vaak aan 8rSrf,<J, verhuurd. Polisbeleningen. ,v9~f.ing ,v ten dus op toekomstige ul?ft!>n Kt hebben een omvang van 87 den of ,0,9 pet van het belegg'nffn Voorzichtig kan gesteld wor if.e van het aan de overheid verstres g(eo diet ongeveer 2/3 gedeelte een "jóniffp ming heeft gevonden in de yfv( bouw. Vermeerdert men dit bedr g(f>. circa 3 miljard gulden met gedeelte van de uitstaande hyPJ' elg*'p en met de waarde van de vas"Lje dommen, na aftrek van de W®aIJjtJjfl de kantoorgebouwen, dan blijkt. aandeel van het levens verzekering, in de kapitaalverstrekking v0£jMpi* ningbouw van niet geringe bet®*1* Is dan Kapitaalverstrekking aan het bedrijfs leven is een vorm van geldbelegging, waarop het levensverzekeringbedrijf zich na 1945 sterk is gaan toeleggen. Na de oorlog was de oubouw van ons geteisterde bedrijfsleven een uiterst ur gente zaak, wilde ons land er weer bo venop komen, terwijl In latere jaren verdere Industrialisatie even noodzake lijk was om nieuwe werkgelegenheid te scheppen en onze welvaartspositie te verbeteren. ^as

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 4