Voor de jeugd NIET alleen DENKEN maar ook DOEN Diefstal auto onderdelen op haventerrein Geheugen-hulp Nieuw-Guinea Raad morgen in geheime zitting bijeen Nieuw raadhuis, politiebureau en zwembad op investerings programma van Maassluis HET NIEUW# DAGBLAD Rotterdams drinkwater uit ck Maas bij de Biesbosch? Gemeenteraad tot B. en w. Vrije ruimten in Hervormd Weeshuis worden spoedig toegewezen Vlaardingen wordt lid van Culturele Raad in Zuid-Holland Nieuwe tennisbanen „niet nodig' Belangrijkste punt van bespreking: vervroegde bestuursoverdracht aan Indonesië SILVER ISLE VRIJDAG TE WATER GOUDEN FEEST VAN SCHIET VERENIGING TE BERKEL Japanse premier in Rotterdam in sport hooê geklasseerd Als Deltaplan gedeeltelijk klaar is Na Berenplaat 2e spaarbekken Tekenleraar Breeman over kindertekeningen pagina 1 Ontvangst ten stadhnize Botsing op Riouwlaan Burgerlijke stand Ierse werf Verolme Burgemeester Waterloosehutter in zilver Klaver j asontmoeting KAB Maassluis- Vlaardingen Subsidie voor schoolconcerten Amateurfilmer trok er op uit in de stad Agenda Rotterdam MVV gaat feest vieren bij 35-jarig bestaan Polderschouw Kt Het HET NIEUWE DAGBLAD WOENSDAG 21 NOVEMBER 1962 ili« 1 1 B. EN W. VAN VLAARDINGEN MENEN: 200 woningen per jaar Algemene begraafplaats SCHIEDAM VLAARDINGEN Vo°r<rhe»' ROTTERDAM, 21 november Het Rotterdams drinkwaterbedrijf heeft zeer vergaande toekomst plannen. Als het nieuwe water werk op de Berenplaat gereed is en het Deltaplan gedeeltelijk uit gevoerd, dan overweegt men de mogelijkheid water uit de Maas te gaan afnemen inplaats van uit de Rijn. Dit zou dan bovenstrooms bij de Biesbosch moeten gebeuren. Eb en vloed dringen daar niet meer door en bovendien zou de Bies bosch dienst kunnen doen als groot spaarbekken, dat het kunstmatige spaarbekken op de Berenplaat kan aanvullen. Dat tweede spaarbekken zal ze ker zeer hard nodig zijn, want in de zomer voert de Rijn minder water af, dan de Rotterdamse drinkwaterleiding nodig heeft. De plannen van het Rotterdamse drinkwaterleiding bedrijf werden van morgen tijdens vergadering van de afdeling gezondsheidstechniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en de Vereniging van waterleidingbelan- gen in het Groothandelsgebouw belicht door de directeur van het Rotterdamse bedrijf ir. J. J. B. Bijker. De heer Bijker gaf tijdens de ver gadering volmondig toe, dat het Rot terdamse drinkwater nu niet van de allerbeste kwalitet is. Maar, zo zei hij, we hebben dan ook wel te kampen met moeilijkheden van zeer bijzondere en haast onoverkomelijke aard. Uit diepen van de Nieuwe Waterweg en het graven van nieuwe havens leidden tot het opstuwen van de zoutgrens, zodat het voor het in 1874 opgerichte waterwerk aan de Honingerdijk hoe langer hoe moeilijker werd, water in te nemen. Dat kan nu nog slechts gedurende enkele uren per dag, als het eb is. En in 1874 was het geleverde water van bijzonder goede kwaliteit en smaak, bijna zo goed als dat van Utrecht, dat afkomstig is van diep grondwater. Dalend zuurstofgehalte Sucesvolle proeven I 4 - .'vv^^v»«v-<v VLAARDINGEN, 21 nov. De heer J. Breeman, tekenaar aan het gemeente lyceum te Vlaardingen zal maandag voor de leden van de Algemene Fotografen Vereniging Vlaardingen in de zaal „Mu- zanda" een voordracht houden over het onderwerpkindertekeningen. De voor dracht voor de A.F.V. begint om acht uur. ROTTERDAM, 21 nov. De deelne mers aan de door de vereniging voor kernenergie Nederlands Atoomforum in het Ahoygebouw georganiseerde bijeen komst over scheepsvoortstuwing door middel van kernenergie worden vrijdag middag a.s. om kwart over vijf ten stad- huize ontvangen. VLAARDINGEN, 21 nov. Vele ge- aeenteraadsleden hebben het instellen an de nieuwe portefeuille voor de jeugd- aken met Instemming begroet. Het zal chter niet eenvoudig zijn, om aan de deuwe portefeuille lijn en inhoud te even. Evenals bij sport, recreatie en ulturele aangelegenheden zal het nood- akelijk zijn vooral een plan te maken m een harmonische opbouw van het verk waar te kunnen maken, zo meent en raadslid. Het verdient stellig aan beveling op het terrein van de jeugdza- en het particulier initiatief zo veel mo- clijk in te schakelen. Burgemeester en wethouders vinden et min of meer logisch, dat bij de porte- euille voor jeugdzaken, het „helpen en timuleren voorop staan. Het mitiatiel al voor vele zaken bij de organisaties elf liggen. Maar initiatieven komen ■aak pas tot ontwikkeling als de moge- ijkheden daartoe aanwezig zijn en de iaden geëffend. Uiteraard zal tevoren erst verkend moeten worden wat net neest voor de hand ligt. Of ook hier i„et plan" noodzakelijk is, trekken burge- neester en wethouders mg in twijfel. Het denken" waarover in de aanbiedings- lota gesproken werd, sloeg op een goede pbouw van de portefeuille jeugdzaken, let denken gaat namelijk aan het doen °Enige raadsleden hopen, dat burge rmester en wethouders niet alleen zullen ilijven „denken" aan, aan subsidiering n huisvesting van jeugdverenigingen naar dat zij ook zullen trachten hierin -erbetering te brengen, voordat andere ictiviteiten, aangepakt worden, zoals bijv. iet stichten van een ontmoetmgs- en .vernachtingscentrum In verband hier- nee vragen de raadsleden of er plannen ies'.aan voor het voormalige weeshuis en iet oude ziekenhuis. VEESHUIS B en W. antwoorden, dat het vroegere lervormde weeshuis, dat nu eigendom ran de gemeente, vrij is gekomen door le sanering er romdomheen. Het wees mis is van een afrastering voorzien en iet voorplein is betegeld Door al deze verkzaamheden is de „bruikbaarheid ran het gebouwd verhoogd. Maar .helaas", zo typeren B en W. het, heb- ien nog steeds twee schoolbesturen on- lerdak gezocht in het weeshuis en daar- n vier lokalen op de begane grond ïn ge- muik De „huisvesting' remt een defini- ieve'besterojning van het weeshuis af. Jnkele ruimten zijn tijdelijk in gebruik gegeven; een plan voor het toewijzen van lokalen aan geïnteresseerden is vrijwel klaar. Overigens moet er ook rekening mee worden gehouden, dat eens het clubhuis „De Haven onderdak zal vragen wanneer het gebouw aan de Westhavenplaats gesloopt moet worden. De huur voor ruimten in het weeshuis zal worden gebaseerd op de oppervlakte van de gebruikte lokalen en de tijden dat er gehuurd wordt. Burgemeester en wethouders willen de raad niet onthou den dat een huuropbrengst nooit kan worden afgestemd op de kosten van het gebouw. Een eventueel ontmoetings- en over nachtingscentrum van jeugdigen hoeft de hulp van georganiseerde clubs niet in de weg te staan. Deze zullen er eerder plezier van hebben, menen B. en W. Over de toekomstige bestemming van de gebouwen van het ziekenhuis Hofsin- ROTTERDAM, 21 nov. Op een ter rein aan de Waalhaven, waar een grote partij goederen praktisch zonder enig toezicht ligt opgeslagen, hebben, de 40-jarige buitenemployé M. A. H. en de 37-jarige koopman P. S. tot twee maal toe hun slag geslagen. Op 30 augustus en 3 september maakten zij zich meester van een hoeveelheid auto-onderdelen. H. reed met een vorkheftruck versnellings bakken, achterassen en wielen (met ban-) den) naar de vrachtwagen van S., die de gestolen waar naar Nijkerk reed. De twee mannen moesten zich gistermiddag voor de rechtbank verantwoorden voor deze diefstallen, de zoveelste in de reeks, die regelmatig in en rond de Rotterdamse haven worden gepleegd. De rechtbank verbaasde zich er over, hoe H. tot deze oneerlijke praktijken ge komen was. Hij had een goede staat van dienst en beschikte over een blanco straf register. Financieel gezien was hij enigs zins aan lager wal geraakt. De officier van justitie vorderde tegen hem acht maanden met aftrek, waarvan drie voor waardelijk. Tegen P., een oude bekende van de rechtbank, die al diverse vonnissen we gens heling heeft ondergaan, eiste de offi cier 10 maanden met aftrek. De koopman voerde aan, dat hij de diefstallen niet uit hebzucht, maar uit wraak had gepleegd. De afnemer, die hij met zijn diefstallen had benadeeld, zou hem enkele malen schade hebben berokkend bij koopover eenkomsten. Uitspraak op 4 december. li VLAARDINGEN, 21 nov. Een ge meenteraadslid heeft aan burgemees- ;er en wethouders gevraagd of er naast le bestaande tennisbanen nog ergens nders in Vlaardingen banen kunnen wor- ten aangelegd. Hij krijgt ten antwoord lat de mogelijkheid voor meer banen ze ver onderzocht kan worden. Maar af- raande op de intensiteit, waarmee de ennisbanen bespeeld worden, bestaat er n Vlaardingen geen behoefte aan nieu- ,ve tennisbanen. Hetzelfde gemeenteraadslid meent dat le exploitatiekosten gunstig worden be nvloed door de loonkosten van de toe lichthouder ook op andere objecten te aten drukken. De toezichthouder zal lamelijk nog wel gelegenheid >en om ergens anders te gaan wer- ten, omdat zijn werkzaamheden °P ennisbanen niet al te veel omvatten. Bur- 'emeester en wethouders vinden het e - er moeilijk om de toezichthouder o •lders te laten werken, omdat bij wis seling van de speeltijden de banen weer n orde gemaakt moeten worden en janen vooral in de zomer op ongere gelde tijden besproeid moeten worden. De tarieven van de gemeentelijke tennis- janen blijken iets lager dan de par ticuliere banen. Ook minder gesitueer- len kunnen er terecht. Een ander gemeenteraadslid meent, lat de gunstige verhouding tussen de uitgaven 5.054,-) en de ontvangsten 4.500,-) van de tennisbanen ten voor beeld moeten worden gesteld. Hij vraagt ;ich af of hier discriminatie ten op- nchte van andere sportgelegenheden vordt toegepast voor wat betreft de prijs- if zetting. Discriminatie in verband met tarie ven van de tennisbanen ten opzichte van mdere sportgelegenheden wordt niet toe gepast, geven burgemeester en wethou- Iers ten antwoord. De gunstige exploita tiekosten zijn meer een gevolg van het 'eit dat op de tennisbanen per dag vier peeltijden vastgesteld zijn. VLAARDINGEN, 21 nov. Een auto bestuurder die uit de richting Riouwlaan cwam, reed dinsdagavond over de zuide- ijke rijbaan van het Van Schravendijk- ilein. De chauffeur sloeg linksaf zonder •en hem tegemoet komende personen auto voorrang te verlenen. Er volgde een iotsing, waarbij beide auto's zware scha- le opliepen. Er waren geen persoonlijke mgelukken. VLAARDINGEN, 21 nov. GEHUWD: heendert van der Valk. 23 jr en Janne- je de Groot, 22 jr. GEBOREN; Marie, d.v. C. A. Lucardie ,n E. Stolk, Pieter Verkadestr. 12; Chris- ina Meijra, d.v. J. Moree en J. A. Bak- cer. Lobeliastraat 30; Ane Jan, zap C. J do en R. Kruijswijk, Van der Werff- traat 48; Monique Bemardma, d.v. T. D. Derlemans en C. M. Markesteijn v. d. Verffstraat 170; Johanne Maria, d.v. L. /an 't Oor en C. L. Copper, Schimmel- renninckstraat 2 B. OVERLEDEN: Koop Jager, 57 jr, echtg. /an A. C. Nobel, Sportlaan 72; Leendert Rijke, 83 jr, wedr van K. F. Herweijer, üchiedamseweg 94; Cornelia Suzanne Werner, 47 jr, echtg. van P. Volger, Sport laan 99. VLAARDINGEN, 21 nov. De ge meente Vlaardingen gaat zich met in gang van het volgend jaar aansluiten bij de Stichting Culturele Raad van Zuid- Holland, wanneer de raadsleden het voorstel van burgemeester en wethou ders goedkeuren in de gemeenteraads vergadering, die volgende week maan dagmiddag begint. De Stichting Culture le Raad werkt al vanaf 1956 in Zuid- Holland dank zq subsidies van rijk en provincie. Daar de Culturele Raad echter niet alleen bedoeld is als adviesorgaan voor de provincie, maar ook is ingesteld op het verrichten van diensten voor het culturele en het sociaal-culturele le ven, is reeds dadelijk in de statuten de mogelijkheid voorzien dat de Z.-Hol- landse gemeenten als aangeslotenen kun nen toetreden en ook de verenigingen, stichtingen e.d., die in Z.-Holland werk zaam zijn op cultureel en sociaal-cultu reel terrein. Het bestuur van de Stichting Culturele Raad heeft onlangs Vlaardingen ver zocht om zich aan te sluiten bij dé Stich ting. De financiële bijdrage, die met een eventueel toetreden gepaard gaat, is voor Vlaardingen gezien het inwonertal bepaald op 280 gulden. Burgemeester en wethouders stellen voor om toe te tre den tot de Stichting en voor het komen de jaar het gevraagde bedrag te be talen. gel kunnen burgemeester en wethouders nog geen definitieve mededelingen ver strekken. INTERESSE Sommige raadsleden onderschrijven de mening van burgemeester en wethou ders, dat de jeugd vroeg interesse moet worden bijgebracht voor culturele mani festaties. Zij adviseren daarmee dan vooral te beginnen op de scholen, maar ook de rijpere jeugd niet te vergeten. Zij zijn voorstanders van een ontmoetings centrum voor de jeugd, ook en voor al in nationaal verband. Aan de „uitwis selingsgedachte", zowel op het gebied van het jeugdwerk als op het terrein van de sport, is naar de mening van de raads leden tot nu toe nog maar weinig aan dacht besteed. Men moet de jeugd leren over de grenzen te kijken, menen de raadsleden. Het brengen van culturele ontwikke ling in de scholen lijkt B. en W. in de eerste plaats een taak van het perso neel. De periode na de lagere school is die welke de meeste aandacht verdient. Het kan zijn. dat op sommige terrei nen te weinig uitwisseling plaats heeft op het internationale vlak, maar aan de andere kant kennen B. en W. toch vele buitenlandse groepen, die in Vlaardingen kwamen, terwijl er ook Vlaardingse organisaties naar het buitenland gaan. Uitwisseling zal des te gemakkelijker gaan als aan groepen huisvesting kan worden ver leend. Dat onlangs aan een groep jeugdige personen uit Berlijn de brand weerkazerne is aangeboden met slaap- materiaal van andere organisaties pleit ook voor een. oplossing van de moei lijkheden. Uit de memorie van antwoord blijkt, dat voor de leeggekomen boerderij in Vlaardingen-Ambacht een plan in de maak is. Ook blijkt dat in de twee voor gaande jaren een subsidie verleend is van 9.500 gulden aan diverse jeugdorga nisaties. it- HOLLANDIA, 21 nov. Naar het ANP van bevoegde zijde te Hollandia ver neemt, zal morgen een speciale geheime zitting van de Nieuw-Guinea-Raad wor den gehouden, waarin de gisteren terug gekeerde delegatie, die een bezoek aan Indonesië heeft gebracht, verslag van haar bevindingen zal uitbrengen. Welin gelichte kringen zijn van mening, dat het belangrijkste punt van bespreking de kwestie van de vervroegde overdracht van het bestuur van Nieuw-Guinea aan Indonesië zal zijn. De heer Elisir Bonay, de leider van de delegatie van de Nieuw-Guinea-Raad die vier weken lang in Indonesië is ge weest, bevestigde bij aankomst te Hol landia dat de delegatieleden te Djakarta een verklaring hebben ondertekend,waar in overdracht van het bestuur per 1 jan uari a.s. wordt bepleit. Volgens Bonay zijn zij tot de overtuiging gekomen, dat een vervroegde overdracht slechts voor delen heeft. „De „Untea" is hier voor de handhaving van veiligheid, rust en orde", aldus Bonay, die hieraan toevoeg de: „Gebleken is dat deze taak overbodig is". De leider van de Parna was voorts van mening, dat er thans in het geheel niet gewerkt wordt aan de opbouw van het land. Zoals velen reeds voor hem ge daan hebben, uitte hij zijn ontevredenhei over de ernstige werkloosheid in Nieuw- Guinea Hij verklaarde goede hoop te h- ben dat de gehele Nieuw-Guinea-Raad de wenselijkheid van een vervroegde over dracht zal onderschrijven. Ook de leider van de delegatie van het BERKEL, 21 nov. De schietvereni ging Waterloo vierde haar 50-jarig 1' hé- staan in het verenigingsgebouw De Ark. waaraan de drumband van Advendo en de Berkelse Accordeonvereniging hun medewerking verleenden. Burgemeester Hendrix werd ais ere voorzitter geïnstalleerd en daarna werd hem de hoge onderscheiding van de ver eniging „De Waterloosehutter" in zilver MAASSLUIS, 21 nov. In het inves teringsprogramma over de jaren 1963 tot en met 1967 komen de volgende be langrijke punten naar voren. Grond- en bouwkosten van een nieuw raadhuis. De realisering daarvan is gedacht in de ja ren 1965 en 1966. De bouwkosten worden geraamd op 3.500.000,-. Er is uitgegaan van een benodigde grondoppervlakte van 21.500 m2 .waarmee een bedrag van 1.075.000,- gemoeid zal zijn. Grond en bouwkosten van een nieuw politiebureau. De verwezenlijking daar- ven is gedacht in 1964. De bouwkosten worden geraamd op 600.000,De grondkosten worden geraamd op 250.000,Verder zullen nog worden aangeschaft een nieuwe brandweerauto van 50.000,- en een ladderwagen voor de brandweer van naar raming 80.000.-. De brandweerauto zal worden aange schaft in 1964 en de ladderwagen staat in het investeringsprogramma vermeid bij 1965. Naar verwachting zal in 1963 een kre diet nodig zijn oor het bestek klaar maken van een plan voor een nieu we zweminrichting met een overdekt instructiebad. De verwezenlijking van dit plan (in de Sluispolder Oost), is gedacht in 1964. De kosten worden ge raamd op 1.860.000,- inclusief de grond kosten ad 360.000,Het ligt in de bedoeling om 50 pet. van de stichtings- kosten te bestrijden uit de grondexploita tie van het uitbreidingsplan Sluispolder Oost. In het investeringsplan is voor de wo ningbouw uitgegaan van 200 woningwet woningen per jaar. Ten aanzien van de restauratie van de woningcomplexen A en B. (het Hoofd) die in de jaren 1964, 1965 en 1966 zal moeten plaats vinden is gedacht om eenzelfde gedragslijn te volgen als met het woningcomplex C (het Stort) is geschied. Ook is in het programma opgeno men de overkapping van de binnenplaats van de dienst van gemeentewerken, gele gen tussen de panden Joh. Evertslaan 12 (bureau gemeentewerken, garage rei- nigingdienst, annex brandweerkazer ne) en Zuidwijk 78 (magazijn gemeente werken enz.) Dit is nodig ter uitbreiding van de bestaande magazijn- en werk- plaatsruimte, de accommodatie van de afdeling plantsoenen en voor het creë ren van een overdekte ruimte i.v.m. de uitbreiding van het autopark. De kosten worden geraamd op 90.000,-. In het investeringsprogramma ls er vanuit gegaan dat met de bouw van drie systeemscholen t.w. de 2e openbare lagere school, de openbare ULO en de vervangende Dr Kuyperschool alsmede de bijzondere kleuterschool (Pr. Bea- trixschool) in 1963 een aanvang kan wor den gemaakt. Voor 1964 tot en met 1967 is voor elk jaar rekening gehouden met de bouw van een lagere en kleuterschool. De uitvoering van het recreatieplan Sluispolder Oost kan eerst plaatsvinden na de totstandkoming van de grens wijziging voor dit gebied met de ge meente Maasland. De verwezenlijking wordt in 1966 mogelijk geacht. In dit stadium is het niet mogelijk om con crete cijfers te vermelden ten aanzien van de bouw van een cultureel centrum Deze post is dan ook „memorie" opge nomen. De aanleg van de nieuwe algemene be graafplaats zal naar verwachting in 1967 gerealiseerd kunnen worden. De kosten worden geraamd op 1.000.000,- inclu sief 200.000,- voor grondkosten. He1 ligt in de bedoeling tweederde gedeelte van de kosten of rond 665.000,- te be strijden uit de exploitatie van de in het uitbreidingsplan Maassluis Noord-West uit te geven gronden. MAASSLUIS, 21 nov. Op 19 novem ber vond er in het zaaltje' bij café De Kroon een ontmoeting plaats tussen kla- verjasploegen van de KAB Maassluis en Vlaardingen. Veertig kaartliefheb- bers hebben die avond gestreden om de eer van te winnen. Gingen bij de ont moeting in Vlaardingen de twee eerste prijzen naar Maassluis, deze keer won nen twee Vlaardingse koppels de le en 2e prijs. De eerste prijs werd gewonnen door het koppel v.d. Linden-Rengers m 5097 punten. Tweede werd het koppel Veltman-Olsthoorn met 4974 punten en derde het koppel J. Holstein-M. Klein uit Maassluis. Verdere uitslagen: Post- Hulspas, 4537 pt.; 5. .V. Meggelen-M. A. Klein met 42.60 pt. MAASSLUIS, 21 nov. De heer Koos Bons heeft het gemeentebestuur verzocht te bevorderen dat hem ook over het schooljaar 1962-1963 een subsidie wordt verleend voor een tweetal jeugdconcer- ten. In dit verband schrijven B. en W. aan de raad, dat het hun genoegen doet, dat deze concerten opgang blijken te ma- ken. Daaraan zal zeker niet vreemd zijn het streven telkens iets anders te bie den. Zij zijn van oordeel dat het zeker verantwoord is de subsidiëring voort te zetten, gezien het gehalte van hetgeen wordt geboden. Voorgesteld wordt 50 pet. van de kos ten, zijnde 929,- als subsidie te ver strekken. In de gemeenteraadsvergade ring van donderdagmiddag zal erover worden beslist. overhandigd. Ook de heer J. J. Holleman. die van 4e oprichting af }id- der vereni ging is geweest, wérd bij deze gelegenheid „De Waterloosehutter" in brons overhan digd. De voorzitter, de heer W. Haak. memoreerde de successen, die de vereni ging in de afgelopen 50 jaar behaalde, waaraan 128 prijzen herinneren in de vorm van bekers, gouden en zilveren me dailles en lauwerkransen, maar vooral wordt prijs gesteld op een gouden pen ning, die destijds beschikbaar werd ge steld door koningin-moeder Emma. De jubileumwedstrijden, die bij gelegen heid van de 50-jarige bestaansviering waren georganiseerd, bleken een groot succes te zijn. Maar het grote probleem voor de vereniging is de huisvesting, waarbij elk comfort ontbreekt. Maar spreker hoopte, dat in de nabije toekomst hierin een wending zal komen. „Waterloo" kan onder de oudste sport verenigingen der gemeente worden ge teld. maar zij is de enige, die nog niet wordt gesubsidieerd. Daarom rekent zij er op, dat de gemeente haar nu de hel pende hand zal toesteken bij de verbe tering van de huisvesting. Burgemeester Hendrix stelde het ere voorzitterschap van de vereniging ten zeerste op prijs en feliciteerde de jubi lerende vereniging ook namens het ge meentebestuur. Spr. kon de verheugende mededeling doen, dat het gemeentebe stuur had besloten, om aan de schietver eniging Waterloo bij haar 50-jarig be- staansfeest de prijspenning in zilver van de gemeente Berkel en Rodenrijs uit te reiken. Hierna ging burgemeester Hendrix over tot de uitreiking van de vele prijzen van de gehouden jubileumwedstrijden, waar van de voornaamste waren: Eïekorps A Wilhelmina Vlaardingen 141 pnt., Joubert te Ouderkerk aan de IJssel 141 pnt.; Ere- korps B Maasland 143 pnt.; Erekorps C Wilhelmina Vlaardingen 138 pnt.; Korps A Maasland 233 pnt.; Korps B Maasland 226 pnt.; Korps C Maasland 233 pnt. Hoogste korpsschutter A: W. C. Flin terman, Loosdrecht 50 pnt. en W. M. Baas. Ouderkerk 50 pnt. B: K. Flinterman, Monster 48 pnt. en J. A. v.d. Lans te Loosduinen 48 pnt. C: J. C van Dorp, Vlaardingen 49 pnt. Personele baan: Roelofs te Baarn. Vaste baan: M. P. Hanemayer, Maasland. Vrije baan: Dirckx te Baarn. De heer F. van Staalduinen te Maasland ontving een ijstaart, omdat hij het had gepresteerd om 3 uur tijd te gebruiken om zijn korps beurt te schieten. Nationaal congres Herman Wajoi, even eens van de Parna, die reeds enigew e- ken geleden een bezoek aan Djakarta heeft gebracht, heeft zich intussen een fel voorstander van een vervroegde over dracht getoond. Zoals bekend hebben ver schillende Papoea's oo k reeds tele grammen aan de Indonesische regering gezonden met het verzoek een snelle overdracht te bewerkstelligen en binnen kort zal een „delegatie" van een aantal Biakse Papoea's naar New-York ver trekken om „de wensen van het Papoea volk" kenbaar te maken. Van Indone sische zijde heeft men zich tot nu toe niet officieel over een vervroegde overdracht uitgelaten. In Nieuw-Guinea wordt al gemeen verwacht, dat dit pas zal ge beuren nadat de Nieuw-Guinea-Raad zich over de kwestie heeft uitgesproken. Op de vraag of de delegatie zich ook had uitgesproken over het te houden plebi sciet antwoordde Bonay dat de Papoea's zeker aan het plebisciet willen vasthou den. Met de mening van enkele Papoea's dat Nieuw-Guinea reeds een deel is van Indonesië en dat het plebisciet daarom dient te vervallen is Bonay het niet eens. Wel had de delegatie te Djakarta toege stemd in een naamsverandering van de Nieuw-Guinea-Raad, die voortaan zal heten „Raad van de volksvertegenwoor diging van de speciale provincie Irian Barat". Bonay zei dat de raad gelijkge steld zal worden met een dergelijke ver tegenwoordiging in Atjeh. Bij een bezoek aan Atjeh had de delegatie zich op de hoogte kunnen stellen van de werkwijze van deze raad. Bonay toonde zich overigens zeer optimistisch. „Wij zullen onze autonomie volledig bewaren", zo zei hij. Nu naar zijn mening de taak van de „Untea" over bodig is geworden, is, naar hij herhaalde, het voornaamste punt een zo snel mo gelijke overdracht, waardoor „onmiddel lijk zou kunnen worden begonnen met de opbouw van Nieuw-Guinea". In Djakarta heeft de delegatie van de NfeuW-Guinea-Raad ook gesproken over de Papoea-vlag en het volkslied. De Indonesische regering zou volgens de de legatie hebben toegestemd in het voort bestaan van de Papoea-vlag als een pro vinciale vlag, die dan moet zijn geba seerd op de Indonesische onafhankelijk heids-proclamatie van 1945. De vlag zal niet mogen voortbestaan als een symbool van het streven naar onafhankelijkheid. ROTTERDAM, 21 nov. Vrijdag zal op de werf van Verolme in Ierland de bulkcarrier „Silver Isle", die voor de Mo hawk Navigation Comp. Ltd. in Montreal Quebec wordt gebouwd, te water worden gelaten. De 24.000 ton dw. metende bulkcarrier is het grootste schip, dat tot nog toe op de Ierse werf is gebouwd. Het heeft de maximum afmetingen (222,50 m lang en 22,86 m breed) die zijn toegestaan voor de sluizen van de Sint Laurence Seaway en de Grote Meren in Canada. De Silver Isle zal ook worden ingezet op de lijn diensten in deze binnenwateren, die men overigens best binnenzeeën mag noemen. Het schip, dat een diepgang heeft van acht meter krijgt zes ruimen. Het wordt voortgestuwd door een motor van 9000 pk, die een vierbladige schroef aandrijft met een diameter van bijna zes meter en een gewicht van 29 ton. De Sil ver Isle krijgt twee schoorstenen. De bulkcarrier zal vrijdag worden ge doopt door mevrouw A. Rive, echtgenote van de ambassadeur in Ierland. ROTTERDAM, 21 nov. De minister president van Japan, Hayato Ikeda, die van 14 tot 24 november een reis door West-Europa maakt, brengt op vrijdag 23 november een bezoek aan Rotterdam. De Japanse premier wordt die dag om elf uur 's morgens ten stadhuize ontvangen. In zijn gezelschap bevinden zich dertien redacteuren van Japanse bladen. "ROTTERDAM, 21 nov. De heer L. Strijards, een beginnend, maar enthou siast amateur-filmer heeft zich in de afgelopen twee jaar beziggehouden met de vervaardiging van een docu mwntaire over Rotterdam. Gisteravond heeft hij deze vertoond in het zaaltje van deVerke erspolitie aan het graam aan vele genodigden. De meeste van dezen hadden op een of andere manier een rol gespeeld bij de totstandskoming van de film en het was een sympathie ke gest van de heer Strijards, op deze manled nog „iets van zich te laten hoe ren". WOENSDAG: Passagetheater: Sergeants 3 (KFC jaar). Monopoletheater: Nacht der verga' (KFC 14 jaar) 2 en 8 uur. eC Irene: Volksuniversiteit: Volkslied en balladen door Cobi Schreijer, 8 hu'u, Musis Sacrum: Geron: toneelavond, ,g. De Rank: Het Zonnehuis: propag31 bijeenkomst, 8 uur. he\: R.K. Verenigingsgebouw: KAB Kel toneeluitvoering. eu De Rank: Centrale Coöp. voor Vf*\„r. Vlees „West-Ned.": vergadering, 7.45 DONDERDAG: j4 Passagetheater: Sergeants 3 (KFC- jaar), 2 uur. .ert Passagetheater: Toonkunst: con door het Rott- Philh. Orkest, 8 uur- Monopoletheater: Stoottroepen ih aanval (KFC: volw.), 2 en 8 uur. afs Musis Sacrum: Ver. van Oud-Gijzeia j, en Ex-Politieke gevangenen: Ton avond, 8 uur. u-ved' Wijkcentrum: St.-Gregoriusver.: biJe komst, 8 uur. KLACHTEN BEZORGING p3 Voor Schiedam: W Eikenbroek, u Costastraat 43, tel. 65216, tussen 7 en Voor Vlaardingen: J. v. d. Boom, OoS' straat 14b, tel. 2539. tot 7.30 uur. STEDELIJK MUSEUM ,a Expositie Nieuwe vormen en nje 2 J muziek, schilderijen van Mary Bau meister en elektronische muziek - Karlheins Stockhausen, tot 3 decertify Tentoonstelling van werken van Schiedamse schilder Rijk van Ravens- 19 november. „j, Dagelijks geopend van 10 tot 5 u 's zondags van 10.30 tot 5 uur. R.-K OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK De openingstijden van de central® (f) filialen van de r.-k openbare leeszaal bibliotheek „St.-Liduina" zijn: Centrum: maandag 7U uur; dli 10—12, 25, 7—9 uur; woensdag 7—9 uur. donderdag 10—12 uur; vrlLJji 25, 79 uur: zaterdag 1012 en uur. yf, Kinderuitlening: dinsdag 24 woensdag 24, 6.308 uur; zaterdags l 3.30 uur. üf, Kinderleeszaal: maandag 45 "yj, dinsdag 45 uur; woensdag 2—-3 vrijdag 45 uur yj-, Singel: maandag 25.30, 7—8 ue3 woensdag 7—6 uur, vrijdag 25-30 78 uur yj; Schledam-Zuld: dinsdag 6.309 woensdag 25.30 en vrijdag 79 dUL Kethel: dinsdag 3.30—5.30 uur; Vfl 78 uur. Nleuwland: woensdag 2.305.30 eB 9 uur, vrijdag 7—9 uur. In dit verband wacht men in Hollandia met spanning af wat er zal gebeuren, als op 1 december een aantal „nationa listische" Papoea's een demonstratie gaat houden om het feit te herdenken, dat een jaar geleden de Papoeavlag voor de le keer werd gehesen. Naar het ANP van officiële zijde ver nam heeft de administrateur van de VN, de heer Abdoh, de organisatoren van de demonstratie laten weten, dat zij een grootse vlaggenparade beter achterwege kunnen laten. Een officiële toestemming voor de demonstratie zal evenwel moe ten komen van de directeur van binnen landse zaken, de heer Sommerville. Een WOENSDAG: Luxor: Jerry als huisknecht (KFC: 8 uur- vüss' Stadsgehoorzaal: So lacht und K man in Tirol (KFC: a.l.), 8 uur. ....„gp Triangel: Concert door Het Bevrijd1" koor en Pro Musica, 8 uur. DONDERDAG: y Luxor: Jerry als huisknecht (KFC: a- 8 uur. 1,0- Harmonie: KAB: Gezinsavond. Ps/ g l5 loog W. van Gessel over: „Het kind uur. APOTHEKERSDIENST p. Apotheek Van Hogendorp, Van dorplaan 129a, Vlaardingen, tel. 4235- TENTOONSTELLINGEN Zeevisserijmuseum: Openingstijd®0" [o< gelijks van 10 tot 12.30 uur en van 4 4,30 uur. 's Zondags van 2 tot 4.30 u«r' beslissing is echter nog niet genomen, raakt. De heer Strijards, die er geen geheim van maakt, nog een beginneling te zijn, heeft met zijn film duidelijk willen ma ken, dat amateurs niet gedoemd zijn, hun onderwerpen thuis en in de kring van gezin, familie en kenissn te zoeken. Een stad als Rotterdam biedt onderwer pen genoeg. De door de heer Strijards ge maakte films bestaat uit drie delen: „Oud Rotterdam", waarvoor het materi aal voornamelijk in Delfshaven is gezocht „Rotterdam bouwt" en „Rotterdam we reldstad". Vooral het laatste deel, waar in de haven van Zestienhoven o.m. veel aandacht krijgen, maat duidelijk, dat de ze amateur in de loop der jaren met zijn „werk" meer en meer vertroued is ge- Rott. WOENSDAG Schouwburg 8.15 u.: len geen automaten (Toneelgroep Jp „,1. ter) Rivierahal 8.15 uur: R. Ph. O- v. Franz - Paul Decker m.m.v. Aur Natola, cello. DONDERDAG Rott. Schouwburg, 8.15: De lankmo®0 minnaar (Ned. Comedie) edi«e MAASLAND, 21 nov. De voetbalver eniging gaat feestvieren ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan. Op vrijdag avond 23 november des avonds half acht komt men in „Het Trefpunt" bijeen. De feestcommissie heeft alles in het werk gesteld het beste te bieden wat er op allerlei gebied te krijgen is. Aan het programma werken mee: Mar tin Rijken, conferencier; Ted Valerio. accordeonvirtuoos; Willy van Drunick, zangeres; Brook and Rosfield, parodisten; Bruno Martino, zanger; The Broytons, hogeschool van acrobatiek; Willy Drunick soubrette; José and Tony, comedians en cascadeurs en het Trio Coranto, interna tionale muzikale Clowns. Na afloop van de show is er onder lei ding van de heer J. J. Remkes bij de mu ziek van het dansorkest The Rhytm Boys dansen met verschillende attracties. MAASLAND. 21 nov. Het bestuur van de Commandeurpolder houdt op za terdag 8 december schouw over de sloten en andere waterstaatswerken in die pol der. Vervuiling Rijn De riolering van Rotterdam en ten slotte de vervuiling van de Rijn ver grootten de moeilijkheden en door de ontwikkeling van Rozenburg en het Europoort-project moest zelfs het plan om van de Brielse Maas een spaar bekken te maken, worden verlaten. Op de Berenplaat, waar een nieuw water werk in aanbouw ise moet dus ook een kunstmatig spaarbekken worden ge bouwd. De heer Bijker verwacht dat Rotter dam in 1970 niet minder dan 160 mil joen kubieke meters water per jaar moet leveren. In zijn openingsrede had voorzitter ir. L. Huisman al aangegeven, dat het Rot terdamse drinkwaterbedrijf het grootste is van Nederland. In 1961 leverde het meer dan 75 miljoen kubieke meter wa ter aan ruim een miljoen mensen. Dat be tekent, dat het waterbedrijf een zevende deel van de in geheel Nederland gebruik te hoeveelheid water levert aan een tien de deel van de Nederlandse bevolking. Dr. E. L. Molt, hoofd van de Scheikun dig-bacteriologische dienst ging vervol gens in op enige details van de van ir. Bijker. Toen omstreeks waterwinning uit de rivier be.®vva'f,1 werd, was het water beter dan du1 Door de verzouting vanuit land J' s) e. in de Elzas, het Roergebied en e zee en door sterke stijging van org» ep> vervuiling, is daarin verandering o1", men. Vele bestanddelen werden v® t vangrijker; het zuurstofgehalte, (t 1950 redelijk maar onderging da® sterke daling. De verzouting levert geen onovef lijke moeilijkheden op bij de zU1 wél worden de bezwaren vergro® De langzame zandfiltratie, die 1 cipe niet afgewezen kan worden, ye nu het beginprodukt door organis® ui vuiling zo slecht is geworden, 8e jeiJL komst meer. Biologische filtratie {ea bij geringe afvoer, ook niet tot ®e ge'i' ii lijk eindprodukt. Bacteriologisch,elj is dit betrouwbaar; chemisch Be het onvoldoende. Sinds 1953 wordt nu gewerkt h^rt mische waterzuivering en dat ie y P. zeer aanvaardbaar produkt op. A' yo smaakcijfer (6) is nog altijd r Reeds heeft men bij proeven T 0- J kregen met het ideale smaakcijjy 1 resultaten van deze proeven geëffectueerd kunnen worden, cy nieuwe voorzieningen zijn getr° :et dus op de Berenplaat. Het is du e ji® f dat Rotterdam in zijn strijd smaak aan het water geen U1 iA;' ziet. Men zal evenwel enig Se ten oefenen, totdat de uit exp® ,3y verkregen gegevens kunnen wor gepast. spreFJ Des middags waren er twee ),u aan de beurt: ir. P. L. KnopPerv'ay ,1- van de civieltechnische dienst Rotterdamse drinkwaterbedrijf. Bet of.e gemene opzet en inrichting van yieUjf Berenplaat in aanbouw zijn"® efl.,e drinkwaterbedrijf zou behandel yriöy A. Klok, hoofd van de werktufyge y dienst, aan wie de werktuig®" .-cj pecten van de drinkwaterprod" ren voorbehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 4