Regering en stichting van den arbeid bereiken ook over moeilijk punt van Nietig verklaring overeenstemming Alleen de minister kan door de Stichting goedgekeurd contract ongedaan maken VERLOVING AAN GRIEKSE HOF? m 1 Balans voor Macmïllan Drie behouden, twee verloren MACMÏLLAN naar Kennedy en De Gaulle? BRANDENDE RESTEN VAN EEN HONGAARSE ILJOESJIN Vrouw bood 1000 gulden voor moord op haar man Aangezochte weigerde, vrouw veroordeeld tot vijf maanden Drie vliegrampen eisen 56 doden In alle drie de gevallen bleef oorzaak onbekend Over prijsbeleid °verleg met het bedrijfsleven Thalidomide ook schadelijk voor volwassen mensen Depressie met regen WILDE KATER BIJT MEISJE Vrede in huwelijk hersteld AFRIKA EUROPA, AMERIKA Prinses Beatrix gaf schooljeugd in Quezon vrijaf Voetballer in een gouden" wapenrok Zweeds onderzoek: Aandeelhouders garanderen 35 van de schadevorderingen Omgekomen bij botsing op Afsluitdijk zaterdag 24 november 1962 18 pagina's 51ste JAARGANG No. 15299 (Van onze soc. econ. redactie) ÜEn HAAG, 24 nov. De Sering en de Stichting van den ^beid zijn het gistermiddag eens teJVorden over het nieuwe sys- van loonvorming. Voor de ?waren, die ook na het interne 1f) in de Stichting over de dichting op de aanvankelijke iegeri j^.'ergebleven, is op de slot bespre- g hg een oplossing gevonden. De 'r( k-'hting van den Arbeid en de geringsdelegatie (bestaande uit bister Veldkamp en De Pous staatssecretaris Roolvink) gin- h na bijna vier uur vergaderen erheugd uiteen", zo werd na af- gezegd. ingsbeslissing nog waren Ceen instrument Prijsbeleid BANANEN LONDEN, 24 nov. (UPI) Drie vliegtuigongelukken hebben gisteren in totaal 56 mensen levens geëist. Brandaris Parijs West-Afrika Maryland HET NIEUWE DAGBLAD ^itgave van De Maasbode N.V., directeur J. Kuijpers; directeur-hoofdredacteur mr. W. A. M. v. d. Kallen; algemeen redacteur H. Paalvast. Kantoren: Rotterdam: Kortenaerstraat 1, tel. 135270, postbus 723, giro 590948; Gouda: Lange Tiendeweg 23, tel. 3600, giro o90947, elft: Oude Delft 97, teL 23441 en 23792, giro 590944; Schiedam: Dam 18, tel. 66152, giro 590943; Vlaardingen: Oosterstraat 14 B, tel. 2539; Dordrecht: "Wijnstraat 147, teL 6121, giro 590846. Abonnementsprijs: ƒ7,80 per kwartaal, ƒ2,65 per maand en 0,62 Per wee Akkoord over loonsysteem v"taeUnieuwe systeem, dat een grote woordelijldieid voor de loonont- o^el'ng op de schouders van het ge- H ?'seerde bedrijfsleven legt, werkt D n Niij^'ngen ongeveer als volgt: ,„e SER brengt adviezen uit over D>ij"- verwachten economische ontwik- en op basis daarvan spreekt de tejj lnR met de Stichting van den Ar- verh °ver de mogelijkheden voor loons- ue tering 2) De Weri, centrale werkgevers- en in «Wemersorganisaties zullen hun ipn:,0e<l bij hun leden in de verschil- te k 5edri)fstakken aanwenden om rnp.^reiken, dat in de loonvoorstellen rpü' Pe economische mogelijkheden int„ lnS wordt gehouden (de zgn. ,lriterne coördinatie). loonvoorstellen moeten aan de 3) Stichting van den Arbeid worden toe gezonden om te worden getoetst aan de mogelijkheden, zoals die in het over leg tussen regering en Stichting zijn besproken. Het College van Rijksbemid delaars ontvangt de loonvoorstellen te gelijkertijd en onderzoekt eveneens of ze toelaatbaar zijn. 4) Als het College van Rijksbemid- t. laars bezwaren heeft, stelt het zowel de Stichting als de minister van Sociale Zaken hiervan op de hoogte. Wordt het voorstel desondanks door de Stichting goedgekeurd, dan kan de minister van Sociale Zaken in zeer ernstige gevallen het ontwerp-contract nietig verklaren. De minister kan alléén tot nietigverkla ring overgaan indien het College daar toe heeft geadviseerd. De minister be hoeft dit advies echter niet op te vol gen. 5) Wordt een contract door de Stich ting goedgekeurd zonder dat het Colle ge van Rjjksbemiddelaar. bezwaar heeft gemaakt, dan kan de nieuwe loonovereenkomst direct in werking tre den. 6) Ook als bij de voorbespreking bljjkt, dat de regering en de Stichting wat anders denken over de mogelijke loonontwikkeling blijft de Stichting de toetsingsbevoegdheid behouden. (De kans, dat de minister dan bepaalde belangrijke contracten nietig verklaart, wordt in dat geval natuurlek wel wat groter). 7) Zijn regering en Stichting het tijdens de voorbespreking op funda mentele punten oneens, dan kan de goedkeuringsbevoegdheid aan de Stich ting worden ontnomen en weer aan het College van Rijksbemiddelaars worden opgedragen. 8) Indien de loonontwikkeling hele maal uit de hand dreigt te lopen, kan de regering voor een korte termijn een loonpauze afkondigen, teneinde opnieuw overleg te plegen met het georgani seerde bedrijfsleven. Dit systeem wijkt op enkele punten af van de opzet, zoals die in de eerste brief van de regering was uiteengezet. Duidelijk is gemaakt, dat men tijdens het vooroverleg tussen regering en Stichting niet behoeft te komen tot één percentage, dat gemiddeld voor de loonsverbeteringen toelaatbaar wordt geacht. Ook is nu vastgelegd, dat de normale procedure (dus toetsing van loonvoorstellen door de Stichting van den Arbeid) alléén niet gevolgd wordt, als opvattingen van de regering en de Stichting over de mogelijke loonontwik keling in ernstige mate uiteen zou den lopen. Het belangrijkste is echter, dat het rech tot nietigverklaring in het alge meen belang, niet aan het College van Rijksbemiddelaars maar aan de minis ter van Sociale Zaken zelf (zij het uit sluitend op advies van het College) wordt opgedragen. Dit is voor de Stich ting „een bijzonder zwaar punt ge weest", zoals minister Veldkamp mee deelde. Door de aangebrachte wijziging behoeven contracten, waartegen het college géén bezwaar heeft, niet meer vier weken te wachten. Door de even tuele nietigverklaring aan de minister zelf op te dragen, wordt duidelijk ge maakt, dat van dit recht slechts bij hoge uitzondering gebruik zal worden gemaakt. De minister tenslotte draagt de rechtstreekse politieke verantwoor delijkheid voor zijn beslissing tegen over het parlement. De heer De Kruyff, voorzitter van het grootste werkgeversverbond, het CSWV, zei na afloop zeer verheugd te zijn, dat de regering zoveel begrip heeft opgebracht om aan de verlangens van het bedrijfsleven naar meer vrijheid en meer verantwoordelijkheid tegemoet te komen. „Voor de Stichting van den Ar beid brengt dit de verplichting met zich mee, zich bij de uitvoering van het systeem haar verantwoordelijkheid voortdurend bewust te zijn", aldus de heer De Kruyff De heer Roemers, voor zitter van het NW, voegde daaraan toe, dat in het nieuwe systeem duide lijk tot uitdrukking komt, dat de Stich ting een eigen verantwoordelijkheid heeft en niet een instrument is tot uit voering van het overheidsbeleid. De Stichting van den Arbeid zal bij de toetsing van loonvoorstellen geen verantwoordelijkheid dragen voor even tuele prijsrepercussies. Voor het prijs beleid blijft de minister van Economi sche Zaken verantwoordelijk. Wel zal de Stichting van den Arbeid bij beoorde ling van loonvoorstellen rekening hou den met eventuele prijsgevolgen. „De stichting zal zich in zo'n geval nog eens twee keer achter de oren krabben, voor het loonvoorstel wordt goedgekeurd", zei de heer Roemers. Het komt er dus op neer, dat de Stichting bij loonsver hogingen, waaraan een prijsverhoging verbonden zou zijn, nog eens extra STOCKHOLM, 24 nov. (UPI) Een Zweedse medicus heeft gisteren be kendgemaakt, dat thalidomide ook een schadelijke uitwerking op volwassenen kan hebben. Tien personen worden mo menteel verpleegd in een Stookholms ziekenhuis, wegens klachten, die zijn veroorzaakt door thalidomide-pillen. Torsten Hafstroem, geneesheer- direkteur van het ziekenhuis, deelde mee, dat de thalidomide-patiënten allen dezelfde symptomen vertonen: vermin derd gevoel in armen en benen en verkleuring van handpalmen en voet zolen. Ook lijden de patiënten aan pij nen en krampen, vooral gedurende de nacht. Hafstroem zei, dat de patiënten wor den geholpen met verschillende soor ten vitamines B en dat zij herstellen de zijn, zij het niet geheel. Alle ge troffen personen hebben langer dan een jaar regelmatig thalidomide ge bruikt. nauwkeurig na zal gaan of het ontwerp- contract uit een oogpunt van loonpoli tiek wel gewenst of toelaatbaar is. Minister De Pous verklaarde in de Stichting te hebben toegezegd de norm, dat geen prijsverhogingen worden toe gestaan tenzij de bedrijfstak „in een verliessituatie verkeert", iets minder strikt te zullen toepassen. Hij zal daar over nog eens met het georganiseerde bedrijfsleven praten. LONDEN, 24 nov. (Rtr) In de vierde van de vijf tussentijdse verkie zingen, die donderdag in Engeland zijn gehouden, heeft de conservatieve par tij de zetel, waar het om ging, met een uiterst kleine meerderheid kunnen behouden. Dit geschiedde in Towces- ter (South Northamptonshire), waar de partij de meerderheid van 5.934 stemmen, die zij bij de vorige verkie zingen verkreeg, zag slinken tot 917 stemmen. De conservatieve kandidaat kreeg 14.921 stemmen, tegen 14.004 voor La bour, 7.002 voor de liberalen en 332 stemmen voor een onafhankelijke kan didaat. In de vijfde tussentijdse verkiezing, die in Centraal Norfolk, hebben de con servatieven eveneens hun zeten behou den, maar met een meerderheid die van 6.787 bij de vorige verkiezingen was teruggelopen tot slechts 200 stem men. In Dorseth South en Woodside ver loor de conservatieve partij, zoals reeds gemeld, de door haar bezette zetels aan de Labour-partij, terwijl zij in Chippenham met een sterk geslon ken meerderheid de op het spel staan de zetel kon redden. De samenstelling van het Lagerhuis, dat uit 630 zetels bestaat, is thans: Ttl fa riMM ïr°°nprinskun^LS doen geruchten de ronde over een aanstaande verloving tussen ^°f heeH dlal d lïn N°°™e9en e? prmses lrene van Griekenland. Het Griekse •bijgen r: geruchten tegengesproken, maar het Noorse hof hult zich in stil e\prins Haraid wedstrijden, die deze zomer te Hanko m Noorwegen zijn gehouden. LONDEN, 24 nov. Er is in het Britse leger in uitsland een soldaat, die soms meer verdi.nt dan een generaal-m.ajoor. Het is Tommy Know, een chauffeur, die te Dortmund is gelegerd. Tommy is ook linksbuiten van Chelsea en deze club die leider is van de tweede divisie, laat hem eenmaal, soms tweemaal per week overkomen per vliegtuig. Tommy krijgt een voetballoon van 30 pond per week, plus 25 pond per week, wanneer Chelsea aan het hoofd van de ranglijst staat, zoals nu het geval is, plus uier pond extra voor een gewonnen wed strijd of 2 pond voor een gelijk spel. Dat is 59 pond per week als eenmaal wordt gespeeld. Maar de voetballende militair heeft ook al 94 pond getoucheerd voor twee wedstrijden in één week. Men heeft in Dortmund uitgerekend, dat hij in een normale week meer ver dient dan een brigade-generaal en dat hij een generaal-majoor verslaat wan neer hij twee keer per week speelt. „Het heen-en-weer vliegen neem ik op de koop toe", zegt Tommy. Conservatieven en a: drangers: Labour: Liberalen: Onafhankelen: Vacante zetels: 364 256 7 1 2 WASHINGTON, 24 nov. (Reuter) Het Witte Huis deelt mee, dat een ont moeting tussen president Kennedy en premier Macmillan van Engeland in de naaste toekomst „hoogst waar schijnlijk" is. De woordvoerder van het Witte Huis voegde hieraan toe, dat beide staatslieden over internationale aangelegenheden in het algemeen, waaronder ook Cuba, zuilen spreken. Nadere bijzonderheden verstrekte hij niet LONDEN. (UPI) In zeer gezag hebbende kringen in Londen acht men het niet uitgesloten, dat premier Mac millan in de tweede week van decem- be na een bezoek aan president Ken nedy, ook ruggespraak zal houden met president De Gaulle. Al deze beraadslagingen hebben tot doel een gezamenlijk westelijk beleid te formuleren voor „de periode na Cu ba", dat wil zeggen voor het benutten van eventuele mogelijkheden tot inter nationale ontspanning, die voortvloeien uit de oplossing van de Cubaanse cri sis. L* „v.v'dS*"'"-' -■ Een beeld van de ramp nabij het vlieg veld Le Bourget bij Parijs, waar gister middag een Hongaarse lljoesjin veronge lukte. Brandweerlieden en redders zijn bezig in de smeulende resten van het wrak. Alle 21 inzittenden kwamen bij de ramp om het leven. (Advertentie) (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT 24 nov. Een actieve depressie, die vanmorgen boven Enge land lag, trekt in de richting van Zuid- Nederland. Zij veroorzaakt een krachti ge tot harde z.w.-wind met aanvoer van zachtere lucht, voorafgegaan door een gebied met sneeuw, ijzel of regen. Het koufront van deze depressie bereikt ons morgen, waarbij de wind nac.r noord west tot noord draait. Daarbij wordt weer iets koudere lucht aangevoerd, waarin opklaringen voorkomen, met morgennacht weer kans op wat lichte vorst. Op wat langere termijn bezien zullen nieuwe oceaandepressies het weer een onbestendig karakter blijven geven. ZONDAG: Zon: 8.15-16.38, Maan: 5.51-16.17. MAANDAG: Zon: 8.17-16.37, Maan: 6.58-16.42. ARNHEM, 24 nov. Een zeventien jarig meisje is donderdagavond in een steegje alhier gebeten door een wild geworden kater. Het dier was even la ter dood. De dode kater is door de politie in beslag genomen en via een dierenarts doorgezonden naar de rijksserumin- richting te Rotterdam, waar men zal onderzoeken of het dier mogelijk ra- bies had. Het meisje heeft zich onder dokters behandeling gesteld. (Van onze correspondent) ZUTFEN, 24 nov. Duizend gulden beloning had een 32-jarige vrouw uit Apeldoorn een ver familielid in het uiti zicht gesteld als deze haar echtgenoot zou willen vermoorden. Tot de daad is het niet gekomen, want de aangezoch te voelde er niet voor. Er kwam ech ter wel een rechtzaak van. De officier van justitie, mr. J. C. Donker, eiste gisteren acht maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan zeven maan den voorwaardelijk. (Verdachte heeft een maand in voorarrest doorgebracht.) Direct uitspraak doende legde de rechtbank de vrouw vijf maanden ge vangenisstraf met aftrek op, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaa proeftijd en het gevraagde toe zicht van de reclassering alsmede psy chiatrische behandeling. De vrouw is verminderd toerekeningsvatbaar. De vrouw erkende, dat er vorig jaar november in haar huwelijk grote span ningen waren geweest, maar ze ont kende geprobeerd te hebben een moord op haar man uit te lokken. De getui genverklaringen op dit punt waren echter voor haar vernietigend geacht. Door middel van een oude inwonen de oom die later door de verdediger de kwade genius in deze zaak werd genoemd was een 74-jarige oud-po litieman uit Apeldoorn van de huwe lijksmoeilijkheden op de hoogte ge steld. Hij had geprobeerd de echtelijke verhouding te verbeteren. Eveneens via de oude oom had hij later verno men dat verdachte aan een aange trouwde neef had gevraagd haar man te doden. De getuige kon dit niet gelo ven en hij had de vrouw bij zich ont boden. Deze had toen grif haar voor nemen erkend. „Is de haat zo diep?", had hij gevraagd, „Ja", had de vrouw geantwoord, „als ik morgen bericht zou krijger dat hij doodgereden was zou ik er blij mee zijn". Kroongetuige was de 42-jarige neef, een landbouwer uit Apeldoorn. „Ze heeft me gevraagd of ik haar man wou doodrijden, dan zou ik duizend gulden krijgen. Ze had het geld nog wel niet, maar als het gelukt was zou ik het wel krijgen". De raadsman, mr. G. v.d. Beid uit Apeldoorn, stelde, dat waarschijnlijk de oude oom de plannemaker was ge weest. Later zou hij gesuggereerd hebben, dat zijn woorden door de ver dachte waren gezegd. Het huwelijk is inmiddels weer goed; de man gelooft niet wat zijn vrouw wordt verweten. Een Iljoesjin-18 van de Hongaar se luchtvaartmaatschappij „Malev" stortte neer op een veld dichtbij de Parijse luchthaven Le Bourget. Alle 21 inzittenden kwamen om het leven. Dichtbij Laurel in Maryland (VS) verongelukte een Vicount van de Ame rikaanse maatschappij „United Air lines". Alle 17 personen aan boord kwamen hierbij om. Een C-54 transportvliegtuig van de Portugese luchtmacht ontplofte kolt na het opstijgen in Sao Tome in Portugees West-Afrika. Van de 32 in- I zittenden werden er 18 gedood. MANILLA, 24 nov. Prinses Bea trix heeft gistermorgen de leerlingen van het Sint Joseph College in de stad Quezon verrast met de verklaring, dat zij deze dag verder vrij van school zouden zijn. De prinses bezocht deze meisjesschool, die wordt gedreven door Nederlandse zusters Franciscanessen o.l.v. moeder Marie Wilhelmina, aan het begin van de laatste dag van haar driedaags verblijf op de Pliilippijnen. Na het bezoek reden de prinses en haar gevolg naar Calamba in de Phi- lippijnse provincie Laguna, waar haar het hartelijkste welkom bereid werd, dat zij tot nu toe in dit land heeft ont vangen. De bevolking van de stad Lu- zon was uitgelopen om haar te ver welkomen, haar bij de hoofdweg in te halen en haar te brengen bij het huis van dr. José Rizal, de nationale held, dat als een nationaal heiligdom wordt vereerd. Hier brak de menigte van on geveer vijfduizend personen herhaalde lijk uit in applaus en vreugdekreten, wanneer prinses Beatrix hen toewuif de. De prinses legde een krans op de gedenksteen, die op de plaats waar Rizal, die door de Spanjaarden op 30 december 1896 werd terechtgesteld, werd geboren. Volgens de speciale correspondent van het ANP is de prinses nog niet op de hoogte van de achteruitgang in de toestand van haar grootmoeder, prin ses Wilhelmina. Een functionaris van de Nederlandse ambassade zei offici eel nergens van te weten en voor zover hem bekend is prinses Beatrix zich ook van niets bewust. UPI deelt echter mee uit het gevolg van prinses Beatrix te hebben vernomen, dat de prinses niet voornemens is haar reis door het Verre Oosten voortijdig af te breken in verband met de toestand van haar grootmoeder. AMSTERDAM, 24 nov. Het nieu we ontwerp-accoord van Assurantie Maatschappij Brandaris, dat donder dag bij de faillissementsgriffie is ge deponeerd, houdt in dat voor de credi teuren met schadevorderingen door de aandeelhouders 35 procent van him vordering wordt gegarandeerd. De an dere crediteuren ontvangen het hun toekomende percentage, dat nog nader zal worden vastgesteld bij de liquida tie. In de lljoesjin, die van Boedapest op weg was naar Parijs, zaten Britse, Franse, Duitse en Hongaarse passa giers, dertien in totaal. Het Hongaai> se lijnvliegtuig stortte, toen het op het punt stond een landing op de instru menten te maken, gistermiddag neer. Het vloog onmiddellijk in brand. Het zicht was bijzonder slecht. Toen de brandweer en reddings ploegen op de plaats van de ramp aankwamen, brandde de romp nog steeds. Men slaagde erin de stoffe lijke resten van tien personen uit de wrakstukken te bergen, maar die van de overigen moest men noodgedwon gen in het wrak achterlaten. Het wan niet meer mogelijk de vlammen zee te benaderen. Het vliegtuig was vrijdagmorgen uit Boedapest vertrokken. Men tast nog in het duister over de oorzaak van de ramp. Eerder op de dag was op het eiland Sao Tome, dat bij Portugees West- Afrika behoort, een Skymaster van de Portugese luchtmacht bij de start ver ongelukt. Van de 32 inzittenden kwa men er 18 om het leven. De meeste inzittenden waren militairen, die met verlof op weg waren naar Lissabon. Het toestel ontplofte terwijl het nog aan het opstijgen was. Over de oor zaak en aard van de explosie is nog niets bekend. Aan de andere zijde van de aardbol in de VS, in de staat Maryland, stortte een Viscount van de United Airlines neer, die van Newark op weg was naar Washington. Volgens de maat schappij waren er 13 passagiers, on der wie een zuigeling, en vier beman ningsleden aan boord. Allen werden gedood. Een woordvoerder van het Ameri kaanse bureau voor de burgerlucht vaart in New York zei, dat een brand aan boord van het vliegtuig was ge constateerd, maar hij voegde eraan toe dat nog niet kon worden vastge steld of de brand vóór of na het neer storten was ontstaan. Het toestel verdween van het radar scherm op de nationale vlieghaven in Washington kort nadat de piloot toe stemming voor de landing had gekre gen. Het was zonnig en helder weer. Op de verkeerstoren van de Washingtonse luchthaven beschikt men over geen en kele aanwijzing van de oorzaak van de ramp. DEN HELDER, 24 nov. Op de Af sluitdijk, twee kilometer voorbij het mo nument, is gisteren tijdens de dichte mist de 52-jarige geoloog de heer G. Zijlstra, uit Wassenaar, in volle vaart met een tegenligger, een zware vracht auto uit FTiesland, in botsing geko men, toen hij een voor hem rijdende vrachtauto wilde passeren. De chauffeur van de tegenligger, die tot de uiterste rand van de shpstrook uitweek, kon de aanrijding niet vcx>r- komen. De heer Zijlstra was onmiddel lijk dood. Zijn vrouw en zuster werden zwaar gewond naar het ziekenhuis ver voerd. De veiligheidsriemen vande drie waren doormidden gescheurd. Zijn auto wercl totaal vernield. Ook de vrachtwa gen die dwars op de weg kwam te staan en daardoor het verkeer een uur lang stagneerde, kan worden afgeschre ven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 1