V mm. Wm SffliMMI WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 HERINNERINGEN 'AAN EEN GROOT VORSTIN jn 1934 rouwt het Koninkrijk der Nederlanden mèt zijn koningin om het overlijden van prins Hendrik. Zoals men zich zal herinneren, droeg koningin Wilhelmina ingevolge de wens van de gestorvene witte rouw. De laatste jaren vóór de Tweede Wereldoorlog waren een blijde tijd voor koningin Wilhelmina. In 1937 trad Haar dochter in het huwelijk met prins Bernhard en in 1938, het jaar van Haar veertigjarige regeringsjubileum, werd ook Haar eerste kleinkind, prinses Beatrix, geboren. Een aardige opname van koningin Wilhelmina met Haar dochter, schoonzoon en klein- dochter. De moed en volharding, door koningin Wilhelmina getoond tijdens Haar balling schap in de jaren 19401945, toen de vijand het grootste deel van het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden had bezet, hebben de oprechte bewondering van Haar volk en van talloze buitenlanders afgedwongen. Het bekende portret van de vorstin, tijdens Haar verblijf in Londen, in December 1942 gemaakt. Op de lste September 1948 achtte koningin Wilhelmina, na een regering van vijftig jaar, het ogenblik gekomen Haar taak over te geven aan Haar doch- tér. Ben ontroerend moment onmiddellijk na de abdicatie: prinses Wïlhel~ mina, zoals de koningin voortaan zal heten, is op het bordes van het paleis op de Dam terzijde getreden, terwijl het publiek het koninklijk gezin toéjuicht. Koningin Wilhelmina als jeugdig prinsesje met Haar vader, koning Willem lil. Groots was het welkom, dat het bevrijde Nederland zijn vorstin in 1945 bereidde. Koningin Wilhelmina tijdens haar zege tocht door de straten van Den Haag kort na de Bevrijding. De voornaamste ontspan ning van koningin Wilhel mina was schilderen. Vele gelukkige uren bracht zij door met staffel, palet en tekenpen. Hier ziet men de vorstin tijdens een vacan- tieverblijf in Schotland, terwijl zij bezig is het land schap vast te leggen in haar schetsboek. Het koninklijk gezin in de rustige jaren vóór de Eerste Wereldoorlog. Deze familie-foto van koningin Wilhelmina, prins Hendrik der Nederlanden en het kleine prinsesje Juliana werd in 1910 gemaakt. Zwaar zijn de zorgen, die koningin Wilhelmina op de schouders drukken, wanneer in de jaren 19141918 Nederland een vertwijfelde strijd voert om zijn neutraliteit te handhaven. Koningin Wilhelmina bij het gemobiliseerde leger aan de grens. (1914) Europa's mooiste en jongste koninginnetje: koningin Wilhelmina in 1898, kort na haar troonsbestijging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 13