Schakel tussen een roemrijk verleden en een grote toekomst Haar ook i hart bleef standvastig de grootste tegenspoed I '1 r In de Tweede Wereldoorlog heeft Koningin Wilhelmina zich in al haar grootheid doen kennen en de historische getuigenis van het Wilhelmus in haar persoon en in haar daden opnieuw tot leven gebracht «r Ma V Tïmm. N V. s WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 ef° Het doodsbericht van H.K.H. Prinses Wilhel mina heeft aan heel de Nederlandse gemeen- scnap een schok van ontroering gegeven. want ofschoon de Prinses nu reeds zoveel jaar stil f" teruggetrokken in ons midden heeft geleefd, bleef zij toch de verpersoonlijking van de verbon- enheid tussen Nederland en het Huis van Oranje, e moederlijke beschermster van ons volk. Het vvas goed te weten, dat zij nog altijd bij ons was, al zagen wij haar maar uiterst zelden meer. voor de jongeren welhaast legendarisch, bleef zij voor de oudere generatie nauw verbonden met oeel onze levenstijd, met al ons persoonlijk wel en ^ee> zo goed als dat van het vaderland. Dit ge slacht was immers met Koningin Wilhelmina opgegroeid, met heel haar verschijning, haar op reden naar buiten, haar aanwezigheid altijd weer. J is niet weg te denken uit deze periode van onze geschiedenis, die merkwaardige, dynamische over gangstijd van het oude naar het nieuwe. Met ons heeft zij er midden in gestaan, aan alles oeel gehad, is zij er als het ware de personificatie Van geworden. Bij ons thuis stond in de mooie kamer, de salon, zoals dat heette, haar levensgroot kroningsportret. Het was, naar de smaak van die dagen, geplaatst op een standaard, en gevat in een brede, blauw- fluwelen, oranje omboorde lijst, de Koningskroon er bovenop. Daar hebben wij als kind vaak naar gekeken, naar dat lieflijk meisjesgezicht, waarvan wij later zouden begrijpen hoe mooi het was ge weest. Dit aandoenlijk prille meisje was de loot aan de oude stam, voorbestemd tot nieuwe, onge dachte bloei. God heeft het Huis van Oranje duidelijk gezegend, toen op die 31ste augustus 1880 het Prinsesje geboren werd, dat een schakel zou blijken te zijn tussen het roemrijk verleden en nog weer-een grote toekomst. Koning Willem de Derde had uit zijn eerste huwelijk met de Würt- tembergse Prinses Sophie drie zonen: Willem, Maurits en Alexander. Maurits is jong overleden, Alexander was zwak en ziekelijk, maar op de Kroonprins mocht inderdaad de hoop van Vorsten huis en natie gevestigd zijn. Hij was bij het tweede huwelijk van zijn vader een man in de kracht van zijn jaren. Een hoogtepunt in het leven van de toenmalige Koningin Wilhelmina: haar terugkeer in het vaderland na haar ballingschap in Engeland gedurende de tweede wereldoorlog. Men ziet haar hier op 13 maart 19^5 bij haar aankomst te Eede in Zeeuws-Vlaanderen. 33# P de ochtend van 5 mei I960 hébben duizenden schoolkinderen uit 'fVeldoorn Prinses Wilhelmina op het paleis Het Loo een aubade bracht. De bejaarde Prinses bracht na afloop hiervan een drie werf hoera uit op de Koningin en de Prins. Statieportret van koningin Wilhelmina na haar inhuldiging in 1898. 1 februari 1953 bracht prinses Wilhelmina een bezoek aan het jubileumcongres van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding van de Tuberculose. De tienjarige Fransje Westermann bood haar bloemen aan. 4» Toen H.K.H. Prinses Wilhelmina in 1955 haar 75ste verjaardag vierdewerd deze spontane fbto van haar gemaakt. (Vervolg op vorige pagina) Een officiële foto van H.K.H. Prinses Wilhelmina, gemaakt ter gelegenheid van haar tachtigste verjaardag in augustus 1960. De laatste jaren vertoonde Prinses Wilhelmina zich niet meer in het openbaar. Bij feestelijke gebeurtenissen in het Koninklijk Gezin zag men haar soms verscholen achter een paleisvenster het feest gadeslaan. WILHELMINA, MOEDER DES VADERLANDS Op 7 januari 1879 werd in de met rozen versierde slotkapel van Arolsen "et huwelijk ingezegend van Willem Oe Derde en Emma van Waldeck t yrmont. En in augustus van dat zelfde jaar kwam uit Parijs het bericht \an de dood van de Kroonprins. In ztjn lijkrede bij de begrafenis zou de hofprediker dr. v. Koetsveld zeggen: .Goddank, de Koning staat nog niet alleen", maar ieder wist hoe tragisch Qe werkelijkheid was. Vier jaar later zou zich de grafkelder te Delft weder- openen, thans voor de ongeluk- Klge Alexander. Toen echter speelde op 't Loo een klein Koningskind, het P rinsesje Wilhelmina, op dat ogen- {jhk meer dan ooit de troost en de hoop van haar grijze vader. Willem de Derde heeft veel van zijn dochter- He gehouden, dat hij nog heeft mo gen zien opgroeien tot een aantrekke lijk tienjarig meisje, dat als Wille- hhentje reeds de genegenheid had van het ganse volk. j Wet is Koningin Emma geweest, die de toekomstige Koningin heeft opge- ned. Met grote toewijding en plichts- ofrachting, haar zoveel mogelijk de M'eugde latend van een onbezorgde jeugd *?et spel en vrolijkheid op zijn tijd, en omgang met andere kinderen, maar iegelijk haar van ogenblik tot ogenblik oorbereidend op de taak, die haar jachten zou. In de tuin van t Loo had rjnlemientje een heel poppenhuis, met "kiemen- en moestuin, een kippenhok en duiventil, klein paradijs van haar -jeugd. Met poppen heeft zij heel lang Bespeeld. Daarnaast echter begonnen "e lessen, de strenge educatie, geheel "'gens de opvattingen der negentiende uy. een opvoeding, zoals trouwens Gm-prinses Juliana nog zou krijgen. heirv.; Weun heeft de opgroeiende Wil- °°k 1 a van haar jonge moeder gehad, 8cho.fi1 vooral toen op haar jeugdige ?6h kfers ZU was toch eigenlijk nog ï^id de volle verantwoordelijk en. Aan het koningschap kwam te rus- /kdc./ °P haar tiende jaar, na haar °t zk hood, was zij koningin, maar achttil grondwettelijke leeftijd van kis r,had bereikt, zou haar Moeder V6r 'V-gentes voor haar de plichten Nren un- In die tijd en nog daarna het on J- he Koninginnen, zoals zo in !eZamPn,P.aar. hl) zoveel gelegenheden faide,. fhjk zouden verschijnen, hun Jhet riafec*ld onafscheidelijk verbonden «rep 1 van het leven der negentiger Altijd weer met ontroering bekijkt men de foto's van Koningin Wilhel mina als meisje, als jonge vrouw. Zij was zo argeloos en zo mooi. Bij haar kroning, later haar verloving, en als bruid. Er is iets van het blije en jubelende om haar heen, de melo die van het Kroningslied op woorden van Catharina van Rennes: Wees ge groet met jubeltonen, wees gezegend, blijde dag. Ook de familie-opnamen in ongedwongen gezelschap, ergens buiten, zijn nog zo onbezorgd, met dat licht en die zonnigheid van „la belle époque". Nog even zien wij iets daarvan terug in haar foto's als jonge moeder, maar dan is het de ernst, de beslistheid die steeds meer haar trekken beheerst, zorglijk, de druk van het leven. Majesteitelijk, dat vooral, volstrekt niet het Ameri kaans soort koningschap, nadrukkelijk populair, gevulgariseerd. Wilhelmina was sportief, voortreffelijk amazone in haar jeugd, als kind van haar volk vertrouwd op de schaats en de fiets. Ook wist men van haar liefde voor de schilderkunst, haar voorkeur voor de zwaarmoedigheid van het Noorse landschap en dat van het Schotse hoogland. Maar verder heeft men haar in al die jaren niet anders ge kend dan in de vervulling van haar plicht, gelovig, onvermoeid en streng voor zichzelf, moedig onder alle om standigheden. In een constitutionele monarchie is de figuur van de Koning onaantast baar, tegelijk diens persoonlijke invloed op de ontwikkeling der dingen niet of nauwelijks te herkennen. Ook de in vloed van Koningin Wilhelmina op een halve eeuw Nederlandse geschiedenis is van dag tot dag verborgen geble ven, grondwettelijk aan het oog ont trokken. Thans weten wij hoe krach tig en doelbewust haar persoonlijk heid is geweest, hoe groot haar er varing en haar kennis van zaken. Van haar achttiende jaar af heeft zij zich verdiept in de zaken van de Staat, zich een beeld gevormd van de pro- blemen, die het welzijn der natie be troffen. De Kamers wisselden met elke verkiezing, Ministers kwamen en gingen, de Koningin bleef. Tegen over die telkens nieuwe medewer kers en adviseurs stond zij met haar ervaring, haar kennis van feiten en achtergronden, haar voortreffelijk ge heugen, haar inzicht en haar gezag. Bovendien als iemand, die bewust en duidelijk haar doel voor ogen zag. Zo heeft zij door de jaren heen leiding gegeven, haar stempel gedrukt op zoveel beslissingen. Menig initiatief is van haar uitgegaan, tal van regeringsdaden heeft zij geïnspi reerd, steeds bii dit alles binnen de grenzen, haar door de grondwet ge steld. En dan zién vttjj de eerste decennia van haar regering als een tijd van grote economische opbloei, snelle uitbreiding van scheepvaart en internationale han del, ingrijpende vernieuwing van onze industrie, en met dit alles een toene mende welvaart en aanzienlijke verho ging van het levenspeil. Tegelijk werd het democratisch ideaal verwezenlijkt met de grondwetsherziening van 1917, het algemeen kiesrecht, dat heel het volk, mannen en vrouwen gelijkelijk, in het staatsbestuur betrok. Niet minder belangrijk was terzelfdertijd de vurig bevochten gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, een onderwijs- wetgeving, die enig mag heten ter we reld, en alle Nederlandse ouders in staat stelt hun kinderen het onderwijs te doen volgen, dat zij voor hen gewenst achten. En als een machtig stuk rechtvaardig heid was het stelsel van sociale wetten in deze periode tot stand gekomen, ver bonden aan de namen Talma, Aalberse, Verschuur. Wij weten, dat de persoon van Koningin Wilhelmina, in de dynastieke verhoudingen van die tijd, er belang rijk toe heeft bijgedragen, dat ons land buiten de eerste wereldoorlog is gebleven. In die zware dagen is zjj rusteloos op haar post geweest, heb ben leger en vloot en ook de burgerij haar onder alle omstandigheden leren kennen als een moedige, kordate vrouw, die de neutraliteit van ons land stipt heeft gehandhaafd en tegelijk tot het laatst toe gewaakt voor zijn paraat heid. Zij is waarschijnlijk de eerste vrouw geweest, die een duikoefening heeft meegemaakt met een van onze destijds nog zo uiterst primitieve on derzeeërs. Op het altijd weer spannen de moment van onder water gaan, dat ook de flinkste zeelui de eerste maal sterk emotioneert, liet Hare Majesteit niets dr.arvan blijken, rus tig stelde zij haar vragen en toonde geen spoor van nervositeit. Het is misschien, in verband hiermee, een aardige anecdote, dat in de daarop volgende weken de bekende onafhan kelijke socialist Zuurbier, die gere geld op straat een strjjdDlaadje uit ventte, dit luidkeels aanprees met de vraag: Hoe kon Hare Majesteit zó diep zinken? De persoonlijke moed van de Konin gin heeft ongetwijfeld in de laatste oor- logsdagen van 1918 de regering rugge steun verleend om de gevluchte Duitse Keizer en Kroonprins naar oud-Neder landse traditie asyl te verlenen en te weigeren hen aan hun vijanden uit te leveren. Precies zoals de jonge Koningin in het eerste begin van haar regering tij dens de Boerenoorlog als enige de red dende hand zou reiken aan de bitter beproefde opgejaagde President Paul Kruger. Zij zond de „Gelderland" naar de kust van Zuid-Afrika en in Loren zo Marques werd Oom Paul aan boord genomen en naar Nederland gebracht. De vloedgolf der revolutie, die in het najaar van 1918 over Europa ging stuitte aan onze grens op de hechte dijken van de Oranjetrouw. Pieter Jelles Troelstra maakte zijn histori sche „vergissing", de Limburgers gingen voorop in een geestdriftige hul de aan het Vorstenhuis. Op de Malie baan te Den Haag spande een geest driftige menigte de paarden van het koninklijk rijtuig en trok dit in triomf door een zee van juichende mensen. Ir. Amsterdam en overal, waar zij kwam, gaf het Nederlandse volk op ondubbelzinnige wijze blijk van zijn liefde en aanhankelijkheid jegens de draagster van de Kroon. Met grote feestelijkheid werd in 1923 het zilveren regeringsjubilé gevierd, maar daarna kon men zeggen, dat er een periode intrad van stilte, de mo narchistische gevoelens niet meer zo levendig zich uitten als voorheen. De Koningin bleef haar plicht doen, bij alle rampspoed was zij ter plaatse, om te troosten en te helpen, te Bor- culo na de storm, bij de overstro mingen, zoals reeds in 1916 rondom de Zuiderzee, en later in het gebied van de grote rivieren. Steeds weer bleek, dat zij geen vrees, geen ver moeidheid kende, als het gold voor aan te zijn bij de hulpverlening. En elk jaar kwam zij volgens traditie naar Amsterdam, in het destijds naargeestig ongeriefelijk paleis, stroomden de getrouwen samen op de Dam. De dood van de bescheiden, vriendelijke oude dame, die zolang het wel en wee der natie had gedeeld, de Koningin-Moeder, voelde ook heel het Nederlandse volk als een verlies. En op 3 juni van hetzelfde jaar overleed vrij plotseling Z.K.H. Prins Hendrik. Nog herinneren wij ons die vroege och tend op de kade van Hoek van Hol land, de eenzame figuur van Koningin Wilhelmina, die wachtte op de terug keer uit Engeland van Prinses Juliana, om haar de droeve bijzonderheden van haar vaders dood als eerste te kunnen meedelen. Volgens de laatste wilsbe schikking van de Prins werd bij de begrafenis en de voorgeschreven hof rouw volgens oud-Saksisch gebruik de witte rouwkleur aangenomen, zoals dat ook nog hier en daar in het Saksische

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 15