Risicospreiding en deskundig "beheer: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 OfficierSchandalig gedrag Drie jaar geëist wegens poging tot doodslag Fabrieksarbeider sloeg 87-jarige bewusteloos HOUDT U VAN WAGNER? HET WOLVENJONG U proeft de moutwijn Alfredo IE® RSSÜP vtP DAGPUZZEL BIJ GEBREK AAN BEWIJS ^Bespreking van Bock en BladJ Eis Agfa afgewezen; Spectrum mag prijs voor niemand verlagen Kamerleden vragen meer soevereiniteit voor de West mr riet iReet, mr fUEr DEERT, tK PERU. DUT ETIKET JE l/fifj DE PLRRT l/RU WA6/JER («f# Onderscheiding Overleden Afscheid Ambtsaanvaarding 1 HET NIEUWE DAGBLAD DONDERDAG 6 DECEMBER 1962 PAGINA Kleurig conflict door LUKACS &LLY, 0HZE GOEDE WflbHER 15 DRP)R, OP DIE TRfEL HOUD JIJ JE ER 0N0P6E - MERKT MEE BEZ/&, TERÜ/JL tK DE GEKLEURDE P/.RTEI/VPR BEKIJK' OP DIE FPU Vl5U~y PRESU5.. kJRRRDE MEESTER WE RE5BEM ÓBNOTEA/' EU HIER ZIET O DRfZ MIJ Af LEVEtë) WERKBLOEMEMOE/ECHT TE RNT/&E5,, VRM OA/S &EZOEE. Et J HEEL MOOPZICHT/Glf Tot* z-zEa/S ERIC DE NOORMAN 64. Heer Skapti is in een best humeur, wanneer hij het plein van atjn burchfoprijdt. En geert wonder, want de gevangen Erwin betekent een aardig losgriisje. Zodra knechten zich over de paarden ontfermd hebben en d? gevangene' naar binnen is gebracht, wendt de bureïitheer zich tot Eric en Svein, die deze bedrijvigheid zwijgend hebben gadege slagen. „Beste mannen," zegt hij, voor zijn doen vriendelijk, „in het verblijf der krijgers, zullen jullie alles vinden, wat je nodig hebt. Wapens, kleding, ik heb bevel gegeven jullie daarvan te voorzien." „Dank edele heer," knikt Eric onderdanig. „Wat kunnen wij nu dóen, om u te dienen?" „Dat hoor je later van je aanvoerder," antwoordt Skapti minzaam. En met een knikje begeeft hij zich naar binnen. „Kom mee, Svein," gromt Eric, „wij hebben hier al lang genoeg te kijk gestaan. Vergeet niet, dat o: rondloopt en als hij ons ziet, weet i er vermoedelijk -> Ze be' even zich dus naar een klein w$t achteraf gelpgga bjjgebouwtj6- 'iemancT hier," fluistert Erie opgelucht. „Een ding, beste SveinU we moeten andere namen verzinnen. Ik heet Leif en jij Olaf, verg^. het niet. En nu moeten we vlug handelen, voordat Egil ontdekt, datju hier zijn." Maar helaas, op hetzelfde moment staart Egil geschrokka naar buiten. „Ik kan me niet vergissen," mompelt hij, „ze waren allebei; de koning en de grote Svein. Hebben ze me dus toch gevonden maar nou is het de laatste keer, daar zal ik gauw vo° zorgen." z=Z> door HENRY CECIL Vertaald door E. D. KÜNZLI-BOISSEVAIN kruiswoordraadsel (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 6 dec. ,,Het was niet de bedoeling opoe te beroven, edel achtbare, ik wilde haar alleen maar bewusteloos slaan". Deze wat merk waardige woorden sprak gistermiddag een 33-jarige Amsterdamse fabrieksar beider tijdens de behandeling van zijn strafzaak voor de rechtbank. Op 2 juni van dit jaar had de in geldnood verke rende man zijn benedenbuurvrouw, de 87-jarige weduwe R. Steenstra, van ach teren aangevallen op een moment, dat de bejaarde vrouw het toilet aan het schoonmaken was. Hij had haar bij de keel gegrepen en vervolgens enkele krachtige slagen op het hoofd gegeven. De kranige vrouw probeerde zich nog om te draaien en de slagen af te we ren, maar haar handen sloegen slechts de bril van de aanvaller af. Daarna viel zij bewusteloos voorover, nadat zij eerst tot tweemaal toe met haar hoofd tegen de wand was aangekomen. De officier van justitie mr. H. E. van Renesse was buitengewoon fel in zijn requisitoir. Hij noemde het op treden van de verdachte meer dan schandalig en eiste (zoals in een deel van onze editie gisteren nog in het kort gemeld) een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest en tevens een onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Uitvoerig werd tijdens de zitting het motief besnroken, dat de dader zou hebben gehad om de vrouw zo ernstig te mishandelen. De officier zei dat een voorwaardelijke opzet tot doodslag naar zijn mening bewezen was. De verdediger mr. Keune. stelde dat men verdachte slechts mishandeling ten laste kon leg gen; de fabrieksarbeider tenslotte ver klaarde, dat hij de vrouw nooit heeft willen doden. En hij herhaalde: ,,Ik heb haar slechts bewusteloos willen slaan. Ik was driftig". De patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust, de politiedeskundige drs. D. Eskes en de zenuwarts dr. J. Engelsman kwamen persoonlijk hun uit gebreide rapporten toelichten. Dr. Zel denrust had geconstateerd, dat de be jaarde weduwe drie grote wonden had aan het voorhoofd, drs. Eskes vertelde de rechtbank, dat-DW® r^gewjaK van de overvaller talrijke bloedspatjés had aangefcröfifen en eten Engelsmarii bleef pok nu bij zijn standpunt dat verdachte zijns inziens verminderd toerekenings vatbaar is. De verdachte is na het gebeurde naar zijn kamer gegaan om te trach ten de bloedsporen op zijn regenjas te verwijderen. Hij knapte zich ver volgens nog wat op en ging toen op nieuw naar beneden. Daar trof hij de vrouw nog in dezelfde toestand aan als hij haar had achtergelaten. Hij keek echter niet verder naar haar om en verliet doodgemoedereerd het huis. „Ik wist niet wat ik beginnen moest. Ik was bang", verweerde hij zich zwak jes. Maar zijn verhaal vond weinig geloof achter de groene tafel. De vrouw werd later door haar zoon, die tegenover haar woonde, op bed aan getroffen. „Zij bloedde verschrikkelijk. Het was niet om aan te zien", verklaar de de zoon, die als getuige verschenen was. Snikkend viel moeder in mijn ar men. Jongen, wat heb ik voor mijn le ven moeten vechten", had zjj er met moeite uitgebracht. „Zij is kort daarna naar het ziekenhuis vervoerd, waar haar wonden werden behandeld", aldus de getuige. „Hoe is het nu met TJw moe der?" vroeg de president, mr. J. Knot tenbelt. „Slecht, heel slecht, edelacht bare. Na het drama is zij zichzelf niet meer. Ze verblijft nu in een goed rust huis, maar zij herkent ons nauwelijks. Zij heeft haar geheugen voor een groot deel verloren. Ze is ziekelijk geworden en buitengewoon triest". De stem van haar zoon klonk bitter, toen hij deze woorden sprak. De rechercheur, die het eerste ver hoor van verdachte had afgenomen, ver klaarde dat deze kort na zijn arrestatie hem had verteld, dat hij de vrouw had willen beroven. Reeds eerder had zij hem geld geleend. De verdachte gaf dit toe. Voor de rechtercommissaris had hij eenzelfde verklaring afgelegd. Ge vraagd, waarom hij toen een ander mo tief had opgegeven dan nu, antwoordde dwongen." Ook hieraan hechtten de he ren achter de groene tafel kennelijk wei nig geloof. De officier van justitie noemde het merkwaardig, dat verdach te reeds vele malen veroordeeld we gens diefstal en al eenmaal ter beschik king van de regering gesteld nooit eerder agressiedaden heeft gepleegd. In de rapporten noch in zijn persoonlijk le ven komt het woord agressie voor. Mr. Van Renesse noemde de man een bru tale, niets ontziende, leugenachtige fi guur. Vooral het feit dat de verdachte na zijn optreden de vrouw gewoon had laten liggen, noemde mr. Van Renesse „schandalig". De officier memoreerde tenslotte de rapporten, waarin staat ver meld, dat de verdachte een „onweer staanbare drang tot stelen bezit". De raadsman zei de plotselinge agres sie van de verdachte heel goed mogelijk te achten. Hij wees er voorts op, dat er ook bij de politie en de rechtercommis saris wel eens fouten gemaakt kunnen worden. „Ik geloof mijn cliënt als hij zegt dat hij de vrouw niet heeft willen doden, noch beroven". Mr. Keune vroeg de rechtbank de verdachte te straffen wegens mishandeling en drong verder aan op een nieuw psychiatrisch rapport in het geval de rechtbank zijn inzicht in deze zaak niet zou kunnen delen. Woensdag 19 december wijst de recht bank vonnis. DEN HAAG, 5 dec.. De president der rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft gistermorgen uitspraak gedaan in het kort geding, aanhangig gemaakt door het technisch laborato rium Spectrum te Den Haag tegen de Agfa N.V. te Arnhem. Hij besliste dat aan de eis van Agfa tot betaling der dwangsom van 1.000,- door Spectrum niet behoeft te worden voldaan en voorts dat Spectrum ook aan particu lieren geen kleurafdrukken mag af leveren tegen de prijs van 0,50. In een vorig geding, dat Agfa had ingesteld tegen Spectrum, had de pre sident beslist dat de laatste zich be hoorde te houden aan de vastgestelde prijzen van 0,90 voor ontwikkelen en afdrukken van kleurenfoto's en deze niet tot 0,50 mocht verlagen op straffe van 1.000,- dwangsom per geval. Hierop maakte Spectrum het voornemen bekend de afdrukken tegen f 0,50 aan particulieren te gaan leve ren en dus niet meer aan winkeliers. Agfa maakte daartegen bezwaar en vorderde uitbetaling van duizend gul den dwangsom als door de president opgelegd. Tegen die eis kwam Spec trum in verzet bij kort geding. De president stelde gisteren in zijn uit spraak dat in de vorige beslissing ook afleveren aan particulieren tegen de verlaagde prijs aan Spectrum was ver boden; daar echter niet is gebleken, dat Spectrum zulks reeds heeft ge daan, wees de president de eis van Agfa inzake de betaling van 1.000,- dwangsom af. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 dec. Vele leden van de vaste Tweede Kamercommissie voor de betrekkingen met Suriname en de Nederlandse Antillen vragen de regering of zij bereid is een herziening van het statuut van het koninkrijk te bevorderen, waardoor Suriname en de Antillen soeverein worden voor het terrein van het buitenlandse beleid, voor zover niet de vragen van oorlog en vrede rakende. Zij informeren dit in het voorlopig versldg van de com missie over het hoofdstuk van de rijks begroting betreffende het kabinet van de vice-minister-president. Een andere vraag in het verslag luidt echter: „Hebben niet tal van beslissingen in direct grote invloed op problemen van oorlog en vrede?" (Advertentie) DEN HAAG, 6 dec. Volgende week donderdag, om vier uur 's middags, zal in het gebouw van het ministerie van Defensie een legpenning worden uitge reikt aan twee oud-militairen; brigade generaal der artillerie b.d. C. A. Hart- mans en schout-bij-nacht van de admi nistratie b.d. Th. H. Appels, vanwege hun verdiensten voor het leger-museum. De heer Hartmans is oud-directeur en de heer Appels oud-penningmeester van het museum. De vos op zolder, door Richard Hug hes: De Fontein. Jos Panhuysen, de vertaler van deze roman, beaamt de Engelse kri tiek, die in Hughes een hedendaagse Tolstoi ziet en in dit werk paralellen met „Oorlog en Vrede" ontdekt. Het Duivelswater, door Anya Seton; Scheltens en Giltay. De op historie berustende geschiede nis van Charles Radcliffe, die na de korstondige opstand der jakobieten in 1715 aan de gevangenis ontsnapte. De glazen deur, door Paul Gailico; Wereldbibliotheek N.V. Vijftien verhalen, oorspronkelijk o.a. in de Saturday Evening Postver schenen. Een vreemdeling klopte aan, door Ma ry Hayley Bell; N.V. Tijdstroom, Het verhaal van de drie kinderen, die in een zwerver de teruggekomen Christus zien (Verfilmd: „De Vreem deling"). Mn liefje, m'n duifje, door Roald Dahl; Meulenhoff. Een nieuwe bundel verhalen (So meone like you) van de man die be roemd werd door de bundel Kiss Kiss (Op weg naar de hemel): schok kende, soms zelfs zenuwschokkende verhalen. Sporen van as, door Melita Masch- mann: Wereldbibliotheek N.V. Als wij een kuis mochten kiezen, door W. van Eijkern. Het woonprobleem van onze tijd veel zijdig belicht. (N.I.B. Zeist). De advocaat met raad en daad, door mr. D. Sanders. Allen, die wensen over rechtsbijstand duidelijk te worden ingelicht, kunnen in dit boekje de weg vinden die zij willen taan. (Van Loghum Slaterus Arnhem). Rome en de Romeinen, door Robert Laffont en Jacques Boudet. Een boekwerk met 700 afbeeldingen, vele in kleur over het legendarische Rome uit de oude tijd tot het moder ne van nu. (U. W. de Haan en J. Meu lenhoff Amsterdam). Wij zijn blij, door Lea Smulders en F. van de Poel S. J. (Cantecleer de Bilt). Godsdienstige vertellingen voor jon ge kinderen. Uitgegeven in samen- ASSEN, 6 dec. De kinderrechter jhr. mr. J. E. de Ranitz, is gistermid dag in het paleis van justitie plotseling onwel geworden. Een arts kon slechts de dood constateren. Mr. De Ranitz was 53 jaar oud. DEN HAAG, 6 dec. Bij K.B. is mr. J. Meihuizen op zijn verzoek met ingang van 1 mei 1963 eervol ontslag verleend als vice-president van de recht bank te Amsterdam, onder dankbetui ging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. NIJMEGEN, 6 dec. Dr. F. J. A. Kreuzer, die benoemd is tot gewoon hoogleraar in de fysiologie aan de katholieke universiteit, zal vrijdag 14 december 1962 des namiddags 4 uur zun- ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede in de aula aan de Wilhel- mina singel. Zuid-Afrikaanse roman op het ma van de rassendiscriminatie. the- Spel mei het leven, door Stelan Am- berg; De Boekerij. Door Hans van Haaren uit het Duits vertaalde roman van een ter dood veroordeelde. Paragraaf 22, door Joseph Heller. Een schildering van het groteske, het onzinnige van de oorlog. Een satire en een oorlogsroman (Scheltens en Giltay, Amsterdam). Per karos naar St. Petersburg, door Willem de Clercq. Reisdagboek van de Amsterdamse graanhandelaar Willem de Clercq uit het jaar 1816, Ingeleid en toegelicht door zijn achterkleindochter dr. M. Elisabeth Kluit. (De Tijdstroom, Lo- chem). De zwarte monnik, door Edgar Wal lace (Prisma 763). - W „ge> Z831 werking met het Katechetisch Cen trum Canisianum. Redelijke teke ningen van Coby C. M. Krouwel. De meeste verhalen zijn gebaseerd op teksten uit het nieuwe testa ment. De verdere avonturen van Gripgrap en Grombrom, door J. J. Frinsel (Juno-jeugdpocket 26). Gripgrap en Grombrom zijn twee kaboutertjes met heel verschillen de karakters. Zij hebben al ver schillende boekjes vol avonturen be leefd. De beide boekjes zijn heel aardig geïllustreerd door Elly van Beek. De witte Indianen, door H. Schreiber. Uitg. van Goor Zonen-Den Haag. Een Franse expeditie gaat in Cana da op zoek naar een Indianenstam, waarvan de leden een witte huid hebben (Jongens). Reis naar Rome, door drs. G. Puchinger (no. 34). Ooievaar Uitg. BakkeFDaamen, Den Haag. Daar lig je dandoor Erna Spoorenberg (no. 137). De laatste stad, bloemlezing uit bet gebele oeuvre van Gerrit Achter berg (no. 11). Storm over Valmy, Trease. Uitg. va Den Haag, door Geoffrey i Goor Zonen- Pierre Mercier, een jonge schilder, wordt meegesleurd in de stroom van de revolutie op de veertiende juli (13 jaar en ouder). Verdreven vloot, door Gertie Even buis. Uitg. PIoegsma-Amsterdam. Met hun vijven wachten ze altijd op het binnenkomen van de vissers vloot. Totdat „die van Waterstaat" beginnen met de grote dam het Deltaplan. (Jongens en meisjes 12 jaar en ouder). (Advertentie) g 23 „Ik heb absoluut niets op mijn geweten, maar ik heb alle medewerking gegeven die ik van plan ben te geven." „Wat heeft u in Medlicott uitgevoerd, meneer? Mag ik dat vragen?" zei de inspecteur. „Dat is mijn zaak," zei Alec, maar het was een schok voor hem, dat de inspecteur wist dat hij daar was geweest. „Ik hoef bij de politie geen verantwoor ding af te leggen van al mijn doen en laten." „Het zou u een hoop last en moeite kunnen bespa ren als u dat wel deed, meneer. Want ziet u, anders zou er wel eens een ongegronde verdenking op u kunnen vallen. Daar was dat stompje potlood, weet u wel, en u bent gesignaleerd in Adam Lane op de avond van de moord en u was in Medlicott de week voor Essex vermoord werd. En u bent daar vertrok ken op de dag van zijn dood. Als u daar nu een reden voor op kon geven en zeggen waarom u een wande lingetje bent gaan maken in Adam Lane, vlak nadat u uit Medlicott terug was, zou dat in uw eigen belang zijn, meneer, tenzij u natuurlijk Essex gedood Ireft, en dat wil ik geen ogenblik aannemen." „Inspecteur," zei Alec, „ik heb u al gezegd, dat ik niet bereid ben om antwoord te geven op enige vraag en dit is mijn laatste woord. Als het gevolg daarvan is, dat u verkiest mij van die moord te verdenken, dan is dat uw zaak. En nu zal ik u tot mijn spijt moeten verzoeken, het huis te verlaten." De inspecteur vertrok, ten hoogste verbaasd. Naar zijn mening gedroeg Morland zich niet als een man, die niets te verbergen heeft. Waarom zou hij wei geren iets te zeggen? Alec, daarentegen, maakte zich ernstig ongerust, dat de politie zo gauw achter zijn bezoek aan Medlicott was gekomen. Hoe konden zu dat ontdekt hebben? De enige mensen die ervan wisten, waren Jill en de Lows. Geen van drieen konden zij het aan de politie verteld hebben. Misschien was hij gesignaleerd in Medlicott. Dat moest het wel zijn. Later vertelde hij alles aan Jill. tije denkt toch niet, dat zij het van de Lows gehoord hebben, hè?" vroeg ze. „Ik weet wel zeker van niet. Dat zou toch het toppunt zijn. En zij maakten op mij niet de indruk van mensen, die daartoe in staat zijn. Op jou wel?" „Och, ik heb alleen Low maar gezien, maar ik kan me niet voorstellen, dat hij zoiets doen zou. Hij leek me buitengewoon sympathiek. Ik denk dat je door iemand gezien bent." Later diezelfde dag sprak inspecteur Curtis met zijn hoofdinspecteur. „Niet kwaad voor vier-en-twintig uur," zei de hoofdinspecteur. „Dat geeft de Yard tenminste een vingerwijzing. Intussen doe je beter eens te gaan kijken wat je vriend Low je nog meer te vertellen heeft. Hij lijkt wel helderziende." „Zo zag hij er anders niet uit," zei de inspecteur. „En zijn vrouw ook niet. Een schoonheid, moet ik zeggen. Zij verwacht een baby." „Ik zie niet in, wat dat ermee te maken heeft," zei de hoofdinspecteur. „Als u ze kende, zoudt u dat misschien beter begrijpen. Ze praten er voortdurend over." „Nou, dan doe je maar beter om er nog een beetje over te gaan praten." De hoofdinspecteur stuurde een rapport naar Scot land Yard en de inspecteur bracht opnieuw een bezoek aan meneer en mevrouw Low, na eerst een telefonische afspraak gemaakt te hebben. „Hoe wist u in godsnaam, dat Morland in hotel de Leeuw gelogeerd had?" vroeg de inspecteur zo gauw hij dit beleefdheidshalve kon doen. „Dat heeft hij mij zelf verteld." „Is hij dan een vriend van u?" „Ach neen." „Een toevallige kennis?" „Ik heb hem éénmaal ontmoet." „Hoe kwam hij ertoe u te zeggen, Medlicott geweest was?" „Ik weet het niet meer precies. Hij zei het toe vallig." dat hij in aiiig. „Hoe heeft u hem ontmoet? „Hij is me komen opzoeken „Weet u ook waarom?" „Hij was bang dat hij verdacht zou worden van de moord op Essex." „Wat! Meent u dat?" J clZökGT ^Waarom heeft u mij dat niet eerder verteld?" Ach inspecteur, u scheen niet veel vertrouwen in mij te hebben de eerste keer dat wij elkaar ontmoetten en toen vond ik het beter om u eerst wat meer vertrouwen in te boezemen. Het spijt me als ik u onnodige last bezorgd heb. Misschien wilt u een volledig proces verbaal van het onderhoud opmaken?" „Buitengewoon graag, meneer." Dus gaf meneer Low de inspecteur zijn proces verbaal en de inspecteur ging terug naar Cunning ham, zeer met zichzelf ingenomen. Hij droeg Alec nog steeds geen kwaad hart toe, maar daar hem gezegd was, de moordenaar op te sporen en hij geen flauw idee had wie dat was. vond hij dat hij toch wel een beetje trots mocht zijn over het resul taat van twee weken werk. Het was nu wel duide lijk, dat Alec de dader was en het was alleen nog maar de vraag, of men voldoende bewijs tegen hem had. De hoofdinspecteur en de commissaris van politie waren ook zeer tevreden. De stukken in de krant hadden hen verrast en gekwetst en ook hier was het zo, dat, al droegen zij Alec geen kwaad hart toe, het een prettig idee was, te kunnen tonen dat de politie toch niet zo stom was als men wel dacht. (Wordt vervolgd) Horizontaal; 1. duw, bloedvat- zichtbaarmaking; 3. stad in Enëe v schap Sussex; 4. eskimohut, u voorzetsel; 5et Amiciti®®' 6 koek, filtreerdoek; 7. van de 8. ambtshalve (Lat, afk.). onge heid; 9. plechtige inkomst, sterkstralend, romeins keizer: een. Oost-Duitsland (afk.). ,jef' riV>' Verticaal: 1. pracht; 2. SpaaflS^g]S J'a lange tijdduur; 3. kapseizen, E*1 <J°e woord; 4. uitrusten met bepaa v,? tuigen; 5. gevel. schuurgedeeR®' nietigend; 7. zeegras, niet doo diertje, rijwiel, daar; 9. landbo ^fjfU tuig, kruinschering; 10. v0° Paiijs modehuis. Oplossing 5 decen>ber 1 reaal - 2 aalscholver - 3 \etfP 4 gentiaan - 5 aandenken -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2