Moeilijkst voor v.h.m.o. Beslissing overgelaten aan schoolbesturen Nu extra voordelig, mevrouw! TZhoVi Ook schema over de Kerk behoeft herziening E E D H HEINZ® een wonder op wielen EXAMENS m In,Parijs Frankrijk weig^ bijdrage voor het VN-werk in Gong0 w met schuifdak IMPORTEURS GEBR.NEFKENS N.V. UTRECHT TEL. 030-16523 mam00 Werkgevers voorzien in '63 hoger prijspeil „De niet aanwezige huisvrouw" Jaar geëist wegens oplichting f 30.000 „In Sovjet-Unie niet langer dictatuur va11 het proletariaat TAXICHAUFFEURS EISEN WAPENS Brand in kloostef' brouwerij HET NIEUWE DAGBLAD DONDERDAG 6 DECEMBER 1962 PAGINA 6 (Van onze onderwijsredacteur) By de behandeling van de Onderwijsbegroting in de openbare vergadering van de O.K.W.-commissie der Tweede Kamer heeft minister Cals de hoofdconclusie bekend gemaakt van het rapport, dat in juni van dit jaar is uitgebracht door de commissie-vijfdaagse schoolweek. Deze commissie, die in september 1961 werd ingesteld, had tot taak te rapporteren over de vraag of, en zo ja welke maatregelen op on- derwysgebied moeten worden ge nomen in verband met de voort schrijdende invoering van de vijf daagse werkweek. De breed sa mengestelde commissie is tot de conclusie gekomen, dat deze vraag ontkennend moet worden beant woord, in die zin, dat er op dit terrein geen taak ligt voor de wetgever. De beslissing over het al dan niet invoeren van een vijf daagse schoolweek wil de com missie overlaten aan het bevoegd gezag (de besturen) der scholen. Talrijke listige Franse snufjes-o.a. denkende ventilateur, stabilisator, noordpool-verwarming enz.-maken de Peugeot 4.04 tot een unicum in zijn klassé. bouillon is kracht bouillon door prof. drs. F. HAARSMA J Om half elf vanavond „toasten"... 't is Heerlijk - 't is Handig Pravda: var» Een, der oprichters Unilever overleg, Vijf of zes schooldagen een ganzenbordspel (Advertentie) Deze uitspraak vloeit voort uit de Nederlandse onderwysverhoudin- gen De wettelijke voorschriften be palen niet hoe het aantal lesuren over de dagen van de week verdeeld moet worden. Dit is overgelaten aan het bevoegd gezag van de scholen. De overheid zou tussenbeide kunnen ko men wanneer de deugdelijkheid van het onderwijs of de volksgezondheid by het al dan niet invoeren van de vijf daagse schoolweek in het geding zou zijn of wanneer het om zwaarwegende maatschappelijke belangen zou gaan. Deze overwegingen zijn voor de com missie echter kennelijk niet doorslag gevend geweest. Misschien achtte men ook het invoeren van een wettelijke regeling, die een zekere richting zou geven aan de verdeling van de les tijden namelijk door het bepalen van een maximaal aantal onderwijs- uren per dag niet haalbaar. Met" de nadrukkelijke vaststelling, dat de beslissing over de vijfdaagse schoolweek bij de gemeente- en school besturen ligt, is de situatie er inmid dels niet overzichtelijker op geworden. Reeds enkele jaren druppelen er be richten binnen van scholen en gemeen ten, waar de vijfdaagse schoolweek wordt ingevoerd. Een duidelijke lijn is hierbij niet te zien. De ene keer heet het, dat de ouders geporteerd zijn voor de schoolvrije zaterdag; een ander maal, dat men vreest het schoolverzuim op de zaterdagen niet in de hand te kunnen houden en in een derde geval lijkt het wel of het besluit zomaar uit de lucht komt vallen. Het rapport van de commissie-vijf daagse schoolweek, dat naar men mag aannemen de talrijke aspecten van deze materie van verschillende zijden belicht, zou wat meer lijn kunnen brengen in de besluitvorming. Het schijnt wel de bedoeling te zijn, dat het rapport openbaar wordt gemaakt, maar de Ministerraad moet hierover nog beslissen en als die beslissing positief uitvalt, gaan er nog wel enkele maanden overheen voor het rapport verschijnt. Inmiddels behoeft de overheid echter niet geheel werkeloos toe te zien. Voor de rijksscholen ligt namelijk het „be voegd gezag" bp het ministerie van O., K. en W. Deze groep van scholen vormt slechts een klein gedeelte van het Nederlandse onderwijsbestel, maar de overheid kan hier een gemotiveerd standpunt openbaar maken, dat het bevoegd gezag in de andere onderwijs sectoren toch ook wel wat te zeggen zal hebben. Het schijnt evenwel, dat staatssecre taris Janssen op grond van de over weging, dat deze zaak het best plaatse lijk bekeken kan worden de beslis sing wil overlaten aan de rectoren en directeuren. Ook langs deze weg wordt men dus nog niet veel wijzer. Wel heeft prof. Janssen kortgeleden in wel geteld één woord iets van zijn opvat ting over de vijfdaagse schoolweek laten blijken: toen in de Kamercom missie de moeilijkheden met de eind examenregeling ter sprake kwamen, zei de bewindsman terloops, dat de vrije zaterdag „gelukkig" bij het onder wijs, althans bij het v.h.m.o., nog niet is ingevoerd. Het ziet er ook niet naar uit, dat de v.h.m.o.-schoien gemakkelijk tot het invoeren van de vrye zaterdag zullen overgaan. By deze scholen is namelijk het inhalen van de vervallende les uren het moeiiykst te regelen. Verlen ging van de dagschooltyd met een extra lesuur (veelal een achtste uur) schept problemen in verband met de vermoeidheid van de leerlingen, die bovendien nog meer huiswerk in min der tijd zouden moeten maken. Een extra lesuur maakt ook het zogenaam de Indische rooster (van maandag tot en met zaterdag zonder grote pauze tot In de middag les) onmogelijk. Een andere compensatiemogelijkheid zou schrapping van een vrüe middag zun, doch dan zou een gewenste pauze midden in de week vervallen, terwyl anderzijds de tweedaagse onderbreking van de schoolweek het arbeidsritme vermoedelijk niet ten goede zou ko nten* Verkorting van de vakanties heeft o.a. het bezwaar, dat er dan nog meer verzoeken van ouders zullen komen, die met hun kinderen buiten de schoolvakantietjjd op reis willen gaan. Er is ook wel eens gesproken over verkorting van de lessen van 50 tot 45 minuten. Deze situatie heeft in de oorlog noodgedwongen bestaan; het zegt echter wel iets, dat men na de bevrijding is teruggekeerd tot lesuren van 50 minuten. Alles bijeen zou het geen verwonde ring wekken als het advies van de commissie-vyfdaagse schoolweek voor het v.h.m.o. afwijzend zou luiden. De zelfde overwegingen contra de vijf daagse schoolweek gelden in meerdere of mindere mate voor het u.l.o., de uitgebreide en hogere technische scho len, de kweekscholen enz. By het lager onderwys zijn de moei lijkheden, zo te zien, minder groot. Er zijn op het platteland scholen, die al zeer lang een vrije zaterdag hebben. In de steden wordt het laten vervallen van de vrye woensdagmiddag be zwaarlijker geacht; men denkt eerder in de richting van het verlengen van de dagschooltijd (eerder beginnen en/ of later eindigen) met by'voorbeeld een half uur. Bij de kleuterscholen heeft men uiteraard het minst met onder- wiskundige nadelen te maken. Bij dit complex van overwegingen is nog niets gezegd over het „waarom" van de vijfdaagse schoolweek. Wan neer men spreekt over een „drang uit de maatschappij" om de vijfdaagse werkweek te laten volgen door een vijfdaagse schoolweek, dan is dat toch maar een vage bewering. Het is moeiiyk aan te geven waar die drang nu eigeniyk uit bestaat en door wie hij wordt uitgeoefend. Men zou kunnen zeggen: wanneer de overgrote meerderheid van de bevol king op zaterdag vrï heeft, waarom dan niet de mensen van het onderwijs. Dat geluid klinkt zo nu en dan ook uit onderwyskringen (en het zal mis schien nog wel sterker worden), maar het is bepaald een misvatting wanneer men meent, dat het tot nu toe de onderwyzers en leraren zyn geweest, die op de vöfdaagse schoolweek heb ben aangestuurd. ïn de rapporten, die hun organisaties hebben uitgebracht, werd ten aanzien van de vyfdaagse schoolweek zelfs een overwegend te rughoudend standpunt ingenomen. De positie van onderwyzers en leraren is ook niet zonder meer vergelijkbaar met die van by'voorbeeld ambtenaren.In de lerarengroep geldt voorts nog, dat een verplichte vrije zaterdag minder aantrekkeiyk kan zijn dan de vrijere tydsindeling, die men nu heeft. Voor bepaalde onderwyskrachten, namelijk degenen, die hun hoofdwerkzaamheid buiten het onderwijs hebben, kan de zaterdag als schooldag zelfs onmisbaar zpn. Een punt van eindeloze discussies vormt het verlangen van de ouders. Men zal hier (behoudens met stem mingen per school) wel nooit uitkomen omdat het vrywel onmogeiyk is te spreken van „het" standpunt van „de" ouders. Er bestaat by de ouders een grote verscheidenheid van meningen, variërend van de gedachte, dat het toch maar het gemakkelijkst is als de kinderen op zaterdagmorgen „opgebor gen" biyven op school, tot het verlan- gen er met de kinderen samen een lang weekeinde op uit te trekken. Met het oog op laatstgenoemde wens wordt nogal eens gedacht aan de tussen oplossing van eer. aantal vrye zater dagen alleen in de zomermaanden. Hierbij doen zich echter weer rooster- moeiiykheden voor. Een wens, die zeker wel sterk leeft, is: meer huis- werkloze weekends. Dat het toenemende schoolverzuim op de zaterdagen zou dwingen tot het invoeren- van de vyfdaagse schoolweek, kan misschien plaatselijk opgaan, maar landelijk is dit zeker nog niet bewezen. Wel schy'nt sinds de invoe ring van de vyfdaagse werkweek het te laat komen op zaterdag te zijn toege nomen. Overziet men dit ingewikkelde pa troon van belangen en overwegingen, dan is nog steeds niet erg duidelijk welke invloeden de overschakeling van zes op vyf schooldagen bepalen. Toch zit op enkele plaatsen in het onder wijs de vyfdaagse schoolweek als het ware in de lucht. Het maandblad „Ouders en School" wöst er in zyn jongste nummer op, dat in steeds meer gevallen de schoolvrije zaterdag „doorgedrukt" wordt, gewoon per briefje van het schoolhoofd. Er zijn aanwijzingen, dat vele ouders van de kinderen, die reeds een vijf daagse schoolweek hebben, de verande ring gunstiger beoordelen dan zij zelf van tevoren verwacht hadden. De vraag is echter of de ouders zich al een goed oordeel hebben kunnen vor men over de onderwijskundige kant van de zaak. AI eerder is er op gewezen, dat er op het terrein van het onderwijs geen onderwerp is of er wordt jarenlang over gedelibereerd voor er iets mee gebeurt. De ontwikkeling van zes naar vijf schooldagen bepaald geen kleine verandering verloopt anders; ze doet soms wat aan een ganzenbord spel denken. PEUGE0T404 NIJMEGEN, 6 dec. Kand. 2e ged. geneesk.: de dames M. Brenninkmeyer, Hilversum; H. Overmars, Ewyk; C. Weemaes, Helmond; de heren A. Ber- tens, Tilburg; J. Bol, Oosterhout, P. van Gorp, Alphen; P. Huysmans, Zeven bergen; A. Kleemans, Tilburg; J. Linde man, Hengelo; W. Pieters, Oss; A. Pij pers, Mill; H. Reinaerts, Heerlen; F. Schoe, Hilversum. GRONINGEN, 6 dec, Kand. Neder lands: mej. W. J. Bakker, Haarlem, kand. pedagogiek: mej. H. van Oyen, Groningen, kand. soc. aardrijksk.: K. Dobben, Ezinge; J. de Ruiter, Assen. AMSTERDAM, 6 dec. G.U. M.O.-B wiskunde: J. Soons, Amsterdam, doet. Zuid-Afrikaanse taal en letterk: J. Uys, Zeist; A. de Vries, Amsterdam J. Com- brink, Amsterdam (cum laude). ROTTERDAM, 6 dec. Bevorderd tot accountant de heren W. C. Hamer, Leid- schendam, en H. Oei, Rotterdam (met lof). (Advertentie) Die fijn-gekruide Knorr bouillon krijgt U tijdelijk extra voordelig: 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts f.1** 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts 75 ct Handig, die krachtige Knorr bouillon, en zo verrassend lekkerl Voor Uw eigen gemaakte soep, als smaakverfijner in Uw gerechten of puur als opwekkende drink- bouillon. r heerst begrapeiykerwyze na by- alleen juist plaatsen in het perspectief I ïyk verklaard op het eerste Vaticaans -v/i- 1J 1tj ^.4- Onrmi 1 i IV T-4 hotoVont Hat H O Pane in na twee maanden een zekere Concilie-moeheid in Rome. De vaders en velen om hen heen verlangen naar hun penaten terug te keren. En nu, op de valreep, is de bespreking begonnen van het schema over de Kerk. Zaterdag, na de eerste discussies, kon men beluisteren dat de reeds bekende richtingen in het Con cilie biykbaar niet van zins waren het opnieuw tot een breuk te laten komen, zoals by het schema over de open baringsbronnen. De reden hiervan hoeft niet alleen in de reeds gesignaleerde moeilykheid te liggen. Het schema be vat heel wat elementen die alleszins aanvaardbaar zyn. Toch zyn er ook zoveel bezwaren en lacunes, dat het na een grondige herziening wel in een nieuwe vorm ter tafel zal komen in de tweede periode. Dit was de indruk na de zitting van maandag. In dit artikel wil ik mg beperken tot enkele aspecten van het ontwerp. In de eerste plaats de opbouw van het stuk. Als men de inhoudsopgave aandachtig bekykt, valt onmiddeliyk op het gebrek aan visie en synthese. Men krjjgt de indruk dat men een willekeurig aantal onderwerpen byeen heeft geplaatst, die alleen dit gemeen hebben, dat zij alle iets met de Kerk te maken hebben. Nu is het inderdaad mogelijk heel de theologie in het kader van de Kerk te plaatsen. Emile Mersch heeft dat gedaan in zyn belangrijke boeken over het Mystieke Lichaam, maar het is niet waarschynlyk dat men voor de opzet by hem inspiratie heeft gezocht. Daar blykt namelyk verder niets van Een Concilie hoeft ook geen afgerond theologisch tractaat over de Kerk af te leveren. Dat is zelfs zijn taak niet. Maar hiermee is nog niet gerechtvaardigd een brok kelig en chaotisch verhaal, waarbij men in de grote Hjnen niets bespeurt var- enige visie op de plaats en taak van de Kerk in de wereld van van daag. De voorbereidingscommissie heeft ook hier te veel gedacht aan waarheden, te weinig aan een verkon diging van de Evangelische Waarheid. en van de belangrykste zaken, die in het schema ter sprake komen, is de leer over het bisschops ambt. Op het eerste Vaticaans Concilie stond deze reeds op het pro gramma, maar kon om de bekende redenen niet afgewerkt worden. In het derde hoofdstuk wordt als leer der Kerk voorgesteld, dat de bisschopswyding de hoogste graad vormt van het wijdings sacrament. Lange tyd is dit onder de theologen een betwist punt geweest. Velen leerden en zij beriepen zich daarvoor onder anderen op de H. Hie- ronymus dat de bisschopswijding sacramenteel niets toevoegt aan de priesterwyding. Maar ook hier heeft de terugkeer tot de bronnen, in dit ge val de liturgische boeken, geleid tot een betere kennis van het geloofs inzicht der oude Kerk. Op grond daar van leert de theologie met een groei ende eenstemmigheid, dat aan het episcopaat, het ambt bij uitstek, be antwoordt de bisschopswijding, I wy- dingssacrament bij uitstek. Zoals men op de priester alleen een juist zicht krygt als men hem beschouwt als helper en medewerker van de bis schop, zo kan men de priesterwyding van de bisschopswijding en niet om ge keerd. Door zyn wüding krygt de pries ter deel aan de taak en bevoegdheid, die de bisschop in volheid ontvangt krachtens de bisschopswyding. Voor een revalorisatie van het bis schopsambt is deze leer van grote be tekenis. Het is jammer dat zy in het schema geen organische plaats gekre gen heeft. Het vierde hoofdstuk handelt over het bisschopsambt. Men heeft hier als uitgangspunt gekozen de re sidentiële bisschop, zyn ambt is van goddelyke oorsprong en behoort tot de constitutieve elementen van de Kerk. Het kan daarom door geen enkele macht, ook niet door de Paus, afge schaft of uitgehold worden. De bis schoppen zijn geen gedelegeerden van de Paus voor een deel der Kerk, maar door de H. Geest gesteld tot eigenlyke en ware herders van hun plaatselijke Kerken. Wel zyn ze in hun aanstelling, direct of indirect, en in de uitoefe ning van hun ambt aan het oppergezag van de Paus onderworpen. Wat hier gezegd wordt is grotendeels een herhaling, al is het in een duide- ïyker formulering, van wat het eerste Vaticaanse Concilie reeds geleerd heeft in de constitutie over het primaat. Op het einde van het hoofdstuk wordt pas gesproken .over het bissehoppencolle- ge en het hoogste gezag van dit college onder leiding van de Paus over heel de Kerk. In de nieuwere theologie daarentegen is het bisschoppencollege juist het uitgangspunt en wel het nood- zakelgk uitgangspunt voor een juiste benadering van het bisschopsambt. Dit berust op de schriftgegevens over het apostelambt en de leer en praktijk van de oude Kerk. Christus, zo blijkt uit de schrift, heeft de apostolische op drachten verleend niet aan iedere apos tel afzonderiyk, maar aan het college van de twaalf, waarvan Petrus het hoofd en centrum is. Zo is iedere bis- seho - geen opvolger van een bepaalde apostel, maar het bisschoppencollege als geheel is de opvolger van het apostelcollege als geheel. Daarin is de bisschop van Rome de opvolger van het college. Het hoogste ambt in de Kerk draagt daarom wezenlijk een col legiaal karakter. Door de bisschops wyding wordt men opgenomen in het college en pas op grond daarvan krygt de afzonderiyke bisschop de zorg voor een bepaald diocees toegewezen door en vanuit het college, al of niet ge representeerd door zyn hoofd. it mag op het eerste gezicht een theoretische en speculatieve kwestie lyken, maar als men de consequenties doordenkt blijkt dat heel anders te zijn. In de eerste plaats komt hierdoor de verhouding van primaat en episcopaat in een an der licht te staan: Petrus maakte deel uit van het apostelcollege en was juist als hoofd van dit college het hoogste gezag in de Kerk. Hoofd en lichaam horen onverbrekeiyk by el kaar. Het hoofd kan niet handelen zon der het lichaam, het lichaam niet zon der het hoofd. Dit is reeds herhaalde- Concilie. Het betekent dat de Paus in de uitoefening van zyn hoogste be- stuurs- en leergezag nooit alleen kan handelen, maar altyd in verbonden heid met het college waarvan hy het hoofd is. Omgekeerd kan het bisschop pencollege zyn hoogste gezag over de universele Kerk niet uitoefenen zonder verbondenheid met de Paus. Er is dus een wederkerige afhankeiykheid, een afhankeiykheid van de bisschoppen van de Paus als van hun hoofd en een afhankeiykheid van de Paus van het bisschoppencollege als van zyn milieu en achtergrond. Als de Paus dus een dogma afkon digt, kan hy dit niet doen tegen het eenstemmige gevoelen van het wereld episcopaat in. niet alleen wanneer dit op een Concilie byeen is, maar ook daarbuiten. Dit houdt niet in, dat het achteraf door het episcopaat goed gekeurd en geratificeerd moet worden, maar dat de Paus tevoren op een of andere manier (bijvoorbeeld door con sultatie van het wereldepiscopaat zoals dat in 1854 en 1950 is gebeurd) zich overtuigd heeft van de overeenstem ming met het bisschoppencollege en daarmee van heel de Kerk. Dit Is de juiste interpretatie van de veelomstre den woorden van Vaticanum I: „Ex sese, non ex consensu ecclesiae", „uit zichzelf, niet krachtens instemming van de Kerk". „Uit zichzelf" wil dus niet zeggen: onafhankeiyk van de bisschop pen, maar betekent: krachtens het hem door God gegeven ambt, name lijk het ambt van hoofd van het bis schoppencollege en dus in verbonden heid met hen. Als de Paus dan een onfeilbare uitspraak doet, is deze on- herroepeiyk en behoeft daarvoor post factum niet meer de instemming van de Kerk. Deze is namelijk als voor onderstelling reeds aanwezig. Wat hier gezegd is over het leerambt, geldt ook voor de uitoefening van het hoogste bestuurs- of liever herdersambt van de Paus over heel der Kerk. ieruit volgt tevens dat men met categorieën als „monarchisch" of „absoluut" of „alleenheer ser" niet op het juiste spoor is, als men spreekt over het bestuur der Kerk. Het bestuur der Kerk is colle giaal, maar het college is geordend onder een hoofd. De Paus kan zyn hoogste gezag per- soonlyk uitoefenen. Het kan dan lyken alsof hy alleen optreedt, maar het is niet alleen, omdat hy dit hoogste ge zag enkel bezit als hoofd van en dus in verbondenheid met het college der bisschoppen. Wie iets weet van de plaats van het episcopaat in de ortho doxie en van de collegiale ambtsop vatting in de Kerken der reformatie, ziet de oecumenische betekenis van deze leer. In het aan de Vaders voorgelegde schema heeft men aan de theologische ontwikkeling op dit punt geen recht gedaan. Het is een vraag, in hoeverre deze nieuwe, maar toch oude leer in de theologisch minder ontwikkelde delen van de Kerk voldoende is doorgedron gen. Wellicht kan ook hier „het Con cilie naast het Concilie" vruchtbaar werk doen. Nog belangryker is mis schien de persooniyke beleving van het collegiale karakter van het ambt door zoveel bisschoppen in Rome samen met hun Hoofd Joannes. Koningin Fabiola van België woonde gisteren een Sinterklaasfeest bij in Char leroi. De vorstin schudt de bisschop van Myra de hand. (Telefoto) DEN HAAG, 5 dec. Het Verbond van Nederlandsche Werkgever» zin speelt in zyn tijdschrift De Neder landse Industrie op een prijsstyging in 1963, die het resultaat zal zyn van de in dat jaar te verwachten stijging van de loonkosten. In een commentaar op het nieuwe loonsysteem schryft het verbond o.a., dat in het kader van de S.E.R.-rappor- ten en de daarop gebaseerde conclusies voor de loonpolitiek niet voorby zal kun nen worden gegaan aan de inhoud van de pryspolitiek. Er zyn volgens het verbond omstandigheden denkbaar, dat de regel van het verwezenlyken van een zo stabiel mogelyk prysniveau ook in zyn algemeenheid niet zo strikt gehan teerd kan worden. Dit is dan met name het geval, wanneer aanvaard wordt, dat zich een loonkostenstyging zal gaan voltrekken, die uitgaat boven hetgeen macro-economisch gezien op grond van de produktiviteitsstyging mogeiyk zou zyn. Volgens het verbond verkeren wy thans in die situatie. Immers regering en bedryfsleven hebben geaccepteerd, dat in 1963 zich een loonkostenstyging zal voordoen in de orde van grootte van 7,5 van de loonsom, d.w.z. een sty- ging die enige procenten uitgaat boven de landelyke produktiviteitsstyging. Het lag dan ook voor de hand, aldus het verbond, dat een zekere prysstijging door ieder onvermydelyk moest worden geacht. Een overweging daarby was, dat wy ons een dergeiyke kosten- en prys- styging konden permitteren omdat ook in de met ons concurrerende landen zich een loonkostenstyging zou voordoen die zou uitgaan boven de produktivi- teit. Het is volgens het verbond duideiyk, dat de pryspolitiek in 1963 allerminst een eenvoudige zaak zal zyn. By de uit voering ervan zullen niet zonder meer de tot nu toe geldende regels voor het prysbeleid onverkort gehanteerd kun nen biyven, behalve dan deze regel dat die uitvoering met veel beleid zal moeten plaatsvinden. UTRECHT, 6 dec. Tydens de jaar bijeenkomst van de Katholieke Centra le Vereniging voor Geestelijke Volks gezondheid 12 december in de Stads schouwburg te Utrecht, zal aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid het eerste exemplaar wor den aangeboden van de uitgave „De niet aanwezige huisvrouw": beschou wingen over de buitenshuis werkende gehuwde vrouw. De samenstelling van deze bundel beschouwingen geschiedde ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan van het Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelyke Gezondheidszorg; de uitgave werd verzorgd door de uit- gevery Paul Brand N.V. te Hilver sum. Aan „De niet aanwezige huisvrouw" werd medegewerkt door een aantal deskundigen van verschillende weten- schappelyke disciplines en met ver schillende levensbeschouwelijke ach tergronden nl. prof. dr. F. J. J. Buyten- dyk, dr. C. J. B. J. Trimbos, prof. dr. W. Banning, drs. H. J. Penders, mevr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom, dr. K. A. M. Bogaert, mevr. dr. H. Verwey- Jonker, dr. Anna de Waal, dr. A. F. W. van Meurs, mevr. drs. A. J. Schellekens-Ligthart, drs. J. M. A. Munnichs. Tydens de jaarbyeenkomst van de Katholieke Centrale Vereniging voor Geestelyke Volksgezondheid zullen on der het thema „Natuur en Geestelijke Gezondheid" inleidingen worden ge houden door prof. dr. F. J. J. Buyten- dyk: „Gezonde verhouding tot de die ren", prof. dr. S. Strasser: „Betekenis van de natuur voor persoonlijkheids- ontwikkeling", en prof. dr. H. M. M. Fortmann: „Landschap en dier in de wereld van het religieuze". Voor deze byeenkomst zyn nog een beperkt aan tal toegangskaarten beschikbaar. Be langstellenden kunnen zich wenden tot het secretariaat, Wilheiminapark 26 te Utrecht, telefoon 030-16141. (Advertentie) biel?. ig? JfSANDWICH 18 Zomaar met een schaal feeste lijke toastjes verrassen. Zó ge maakt met HEINZ57 SANDWICH SPREAD. Straks doen. Nu even halen. Eén van de 57 variëteiten (Van onze correspondent) ALKMAAR, dec. Begin juni werd hier een 52-jarige man gearresteerd, wiens zaken-doen door een waas van geheimzinnigheid was omhuld. Wat hij eigeniyk voor de kost deed, wist nie mand. Gistermorgen stond hy terecht wegens oplichting. De benadeelde was een bejaard bewoner van het rusthuis St. Augustinus, een vroeger vooraan staand zakenman, die door de ver dachte in een tydsbestek van zes jaren dertig tot vyfendertig duizend gulden lichter is gemaakt. Uit het onderzoek bleek, dat de ver dachte al sinds de oorlog geen normaal bestaan voerde. Hy was begonnen met legaal geld te lenen van zyn schoonzus ter, steeds grotere bedragen, want hy deed grote zaken. Althans zo luidde zyn verhaal. Toen zyn schoonzuster haar zwager in de loop der jaren rond f 60.000 geleend had, probeerde deze het niet zonder succes bij de oude zaken man. Deze kreeg uiteindeiyk argwaan, toen hy vernam dat de verdachte zyn paspoort had laten verlengen; hy licht te de politie in. Verdachte die nog een blanco strafregister had, bekende de feiten. Hy zei alles te willen goedma ken. De psychiater schetste hem als egoïstisch, impulsief en zonder gevoel voor waarheid of onwaarheid, hoogstens was hy enigszins verminderd toereke ningsvatbaar tengevolge van drankmis bruik. De officier van justitie eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek, waar van twee maanden voorwaardelyk met een proeftyd van drie jaren. De recht bank wyst 18 december vonnis. Het org**,'. MOSKOU, 5 dec. (Rtr) Hei jf van de communistische partij '°vaji- Sovjet-Unie, de Pravda, schryft f daag, dat in de Sovjet-Unie niet j|f, een dictatuur van het proletaria» staat. De Sovjet-Unie is volgens blad een socialistische democratie het gehele volk geworden. In een commentaar n. a. v. van de Sovjet-grondwet zegt de Fy e» dat als gevolg van de ontwikkel»» je- vervolmaking van de socialistisch vensvormen, de dictatuur van het e je letariaat haar rol vervuld heeft e ^ef Sovjet-staat thans van karakter a8t anderd en omgevormd is tot een eir van het gehele volk. Al deze tele wyzigingen in de Sovjet-u jg- schappy en de ontwikkeling van s listische bestuursvormen vinden e cofl' hun weerslag niet in de bestaande stitutie en moeten in de toekom je grondwet belichaamd worden, aid" Pravda. -ft Het Russische party-blad her» je eraan, dat de Opperste Sovjet va'0pr Sovjet-Unie in april vorig jaar een missie heeft ingesteld onder v(qLe\', tersöhap van premier KhroeS)»JoCt die een nieuwe ontwerp-grondwet opstellen. efl De party heeft in de afgelopen de gevolgen van de persoonsverhe^yi. king van Stalin en alle door deze ^e. tus ontstane bureaucratie in he Hge* stuur van het land vastberaden er- roeid. Zy heeft een geweldig werkeJ> richt door de leninistische maats» van de party en de staatszaken herstellen aldus besluit de Pravu PARUS, 5 dec. (Reuter). V* rijse taxichauffeurs eisen het recht pens te dragen, omdat In zes vijfentwintig overvallen op leden j dit gilde zijn gepleegd. Herblj v dertien keer een chauffeur ernstiff woud. Verscheidene van deze beroven zijn door twee jongemannen enmcf meisje gepleegd. Het meisje de daarbij de aandacht van de cj'jijb feur te boeien met een vriena ef praatje, waarna haar twee kornu if- de man overvielen. hJI De chauffeurs hebben nog geen woord gekregen van het ministerie ai binnenlandse zaken, dat vroeger^* eens een dergelijk verzoek heeft wezen. „tc NEW YORK, 5 dec. (UPI) rijk heeft zich gisteren geschaar" „p- de zijde van de Sovjet-Unie en j,»" nieuw geweigerd mee te betale» pc het V.N.-optreden in de Conga* Franse VN-gedelegeerde Andre j,ft nem zei dat uit de uitspraak v® pef Internationale Gerechtshof >n Haag dat alle 110 leden van de gehouden zijn mee te betalen, verplichting daartoe voortvloeit. Ganem wees erop dat de uitsPfV' van het Hof alleen van adviseren0^ !)- tekenis is. Het Handvest van voorziet volgens hem niet m d maatregelen terzake. De Fransman, die sprak in grotingscommissie van de Assen zei dat het charter de Assemblee ge- de macht geeft van een were ring. Aanbevelingen van de Assei gfii houden geen juridische verplich' jer- in, zelfs al zijn die door een nr>ee heid goedgekeurd. hesfin Ganem zei dat Frankrijk het "c~0ai van de V.N. tot ingrijpen in de nje' niet had goedgekeurd en daarom teio verantwoordelijk kan worden voor de financiering ervan. NEW YORK, 6 dec. Jacob B®7 een der oprichters van Unilever. Ayf' een kort ziekbed in het Savoy rte- Hotel te New York overleden- die 87 jaar werd, woonde reeds jaren in genoemd hotel. Hartog had zitting in de o°rsP n Zfj iyke raad van commissarissen wel Unilever N.V. als Unileve p9r Engeland. Na zyn persioen heg» tog, die uit Oss afkomstig is, Z1C de Verenigde Staten. K od\ TILBURG, 6 dec. - E?n vof.° maar hevige brand heeft KlS!x,rnieLii veel verpakkingsmateriaal ,vrrS v® dat opgeslagen lag op de zdJ°nDistcj. de bierbrouwery in het Trat hr®n^t klooster in Berkei-Enschot. D,etrnscï»t weren van Tilburg en Berkel-r* j slaagden er met groot materiee n b vuur binnen het dak te houd?,pZwer®5t gevaar voor uitbreken te "C, i» ^mtrent de oorzaak van de pja sCti® als men nog in het duister; is nog niet geraamd. de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 6