Storm en mist brengen schepen in nood Nederlander gewond bij brand op kustvaarder HOUDT U VAN WAGNER? Agrariërs meten positie af naar welvaart van anderen ?™UD3i> HET WOLVENJON6 W Alfredo 7 MM dagpuzzle m r BIJ GEBREK AAN BEWIJS „OCEAAN" moet sleep prijsgeven Bedroevende uitkomsten dwingen tot harde kritiek HOEK VAN HOLLAND- HARWICH pagina Eén Duitsland bij Olympische Spelen Prognose® courses Sportflitsen RAPTIM CHARTERT STRAALVLIEGTUIG L.T.B.-voorzitter Kolfschoten: s» Gidsen-commissarissen Waterpeil van HET NIEUWE DAGBLAD MAANDAG 10 DECEMBER 1962 VOETBAL IN HET BUITENLAND Windkracht 8 door LUKACS |E>hC>E0REN LftTER ZtJtö OtiZE TsNBB VRiEWDEkT REEDS T& ^RUSÓEL IK HOOP, OPT WtJ VEER OELÜK HE5BEM &/J DrEF HQÜOELRBR JN OUPHÊDEfJ, Ö/LCY' PflG MEVROUW! B/M WILDE' ENIGE PLATEN KOPEN, HEET U JETS VEN WEEN ER HIER MOETEN MlE ZIJN ON5 ONDERZOEK ZAL H/ER KEEL UAvtrvEZMMKELUKER HANDEL lNooc^rr==rk Z/JN! ERIC DE NOORMAN 67. Gejaagd rondspeurend in de halfduistere stal, ontdekt de Noor man een klein achterdeurtje en met Svein op zijn hielen glipt hij zo geruisloos mogelijk naar buiten. Het idee om Egil mee te nemen laat hij even snel varen als het opkomt, want het gevaar dat de jonge zou tegenstribbelen is niet denkbeeldig. Met een peinzende uitdrukking op zijn gezicht laat de jongen hen echter gaan. Nog nahijgend, verschuilen zij zich in een donkere hoek, bij de palissade. Inmiddels staat Egil nog steeds in gedachten verzonken de komst van Skapti af te wach ten. „Zo," snauwt deze, met een loerende blik in het rond, „je stond zo net te smoezen met die twee nieuwe krijgers van mij. Wat zijn dat voor streken? Wat heeft dat te betekenen?" Merkwaardig genoeg laat de jongen zich in het geheel niet van de wijs brengen door Skapti's dreigende manier van doen. Integendeel, het schijnt een soort onver schillige dwarsheid bij hem op te wekken. „Mag ik niet praten met wie ik wil?" zegt hij bedaard. „Brutale rekel!" snauwt Zwarte Skapt,; „beloon je zó mijn goedheid? Waar zijn die twee onderkruipers- Nonchalant haalt Egil de schouders op en de uitdrukking op zp jongensgezicht is onverzettelijk. „Weet ik niet, wég! Jij houdt Prin_ Erwin gevangen. Dat vind ik een gemene streek!" Ondanks zijn VP,rg toon van dapperheid zinkt Egil het hart in de schoenen, als hij dt duivelse uitdrukking op Skapti's gezicht ziet. „Zo-o-o-o, dus dat wee jij," prevelt hij dan. „En dat hebben die twee brave landlopers 5® verteld." Ademloos hebben Eric en Svein in hun schuilplaats geluister"' maar de rest van Skapti's woorden gaan verloren in een vaag rum"" van schuifelende voetstappen en gesmoorde kreten. „Wel, bij mijn hf'l"1^ Noorman," stoot Svein uit, „blijf jij hier rustig staan, terwijl die bo" die kleine jongen daar een aframmeling geeft. Vooruit, er op af!" Stap vanavond aqn boord en morgenochtend vroeg bent u in Londen. U kunt de reis ook overdag maken. - Examens door HENRY CECIL kruiswoordraadsel R 4 °vaEeoeS DEN HELDER, 10 dec. Op de Noordzee en het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan heelt gisteren een storm gewoed, die verscheidene schepen in moeilijkheden heelt ge bracht. Langs de kusten hing boven dien nog een dichte mist. Deze mist veroorzaakte ondermeer last bij de blussing van een brand, die zaterdag middag uitbrak op het 198 ton meten de motorschip „Temar" van het scheepvaartbedrijl Gruno te Meppel in de monding van de Theems. Bij de brand werd een bemanningslid, de 35- jarige Nederlander J. Stouthans, woon achtig in Londen, gewond. Hij is in een ziekenhuis opgenomen; zijn toe- Advertentie) TELEFOONi 010-135910. 01896-3344 LAUSANNE. 10 dcc. Aan de Olympische Winterspelen (Innsbruck) en de Olympische Zomerspelen (Tokio) in 1901. zullen, wanneer het bestuur van het internationale comité er mee akkoord gaat, twee volledige Duitse pioegen deelnemen. De kanselier van het IOC, Otto Mayer heeft voorgesteld om, ter voor koming van moeilijkheden in 1964 en omdat er praktisch geen contact meer bestaat tussen Oost- en Westduitse sportbeoefenaars, bij de Olympische Spelen van Innsbruck en Tokio twee Duitse teams te laten uitkomen. PUITSLAND ZUID: Stuttgart-Mannheim 1-2 Schweinfurt-Niirnberg 0-1; Miinchen- Bavern Hof 7-1; Reutlingen-Hessen Kas sei 3-2; Ulm- Augsburg 8-1; Schwaben Augsburg-Eintracht Frankfurt 0-5; Fürth -Bayern München 0-1; Kickers Offen- -toach-Karlsruher 2-1. f.V Zuidwest: Wormatia-Tura Ludwigs- hafen 1-3; VFR K(userslautern-Nieder- lannstein 5-0; Eintracht Kreuznach-Op- pau 0-0; Borussia Neunkirchen-Saar Saarbrücken 3-1; Mainz-Frankenthal 1-2: Ludwigshafen-Pirmasens 2-0; Neu- endorf-1. FC Kaiserslautern 3-9. West. 1. Köln-Rotweiss Oberhausen 5-0: Schwarzweiss Essen-Wuppertaler 1-0. Noord: Altona-Bergedorf 1-2; Olden- burg-St. Pauli 0-5: Weder Bremen-Hil- desheim 6-1; Concordia Hamburg-Han nover 1-2; Neumünster-Liibeck 0-0; Ar- minia Hannover-Holstein 0-3; Eintraoht Braunschweig-Osnabrück 1-0; Hambur ger SV-Bremerhafen 6-0. Berlijn: Südring-Tennis Borussia 1-3; Berliner SV-Spandauer SV 0-0; Tasma- nia-Hertha Zehlendorf 6-0; Hertha BSC- Wacker 6-2; Tegel-Viktoria 3-1. BELGIË Union St. Gilles-Brugge 1-2; Berchem Sport-St. Truiden 0-1; Antwerp FC-FC Luik 5-1; Beeringen-Olympic Charle roi 1-0; StandardiDaring 1-0: CS Brugge- Beerschot 1-0; Lierse SK-Anderlecht 2-1; La Gantoise-Diest 4-2. Na 12 wedstrijden luidt de stand op kop: 1. Standard en Lierse SK, beide 15 pnt., 3 Anderlecht, CS Brugge, Beringen, FC Brugge en St. Truiden, alle 14 pnt., FRANKRIJK Eerste divisie: Nimes-Lyon 1-0: Bor deaux-Angers 0-0; Strassbourg-Reims 3-2; Grenoble-Toulouse 1-0; Rennes- RC Paris 3-5; Valenciennes-Monaco 0-0; Sedan-Nancy 2-0; Nice-Marseille 1-0; Rouen-Montpellier 3-1; Stade Franqais- Lens 2-0. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 10 dec. Dinsdag avond worden op de Gooise baan dra verijen gehouden. Onze prognoses lui den: Dynamietprijs I (2040 m.) Zoon van lira Scott, Agatha Hollandia, Zilver Kid. win, Ambition, Zinia B. Dynamietprijs II (2040 m.) Aanora Belwin, Ambition, Zinia B. Dandy H-prijs (2000 m.) Alice vai} Hagheweide, Z. the Saint, Zarak. David O-prijs (leerlingen 2020 m.) An na Scotch, Anna Sof ine, Anerhent. David van de Lenteprijs (2400 m.) IJbode B, Yellowthroat S, Zephyr. Deo Piazzo-prijs (2000 m.) Wauda van Gonny, Victrix V, Very Nice. De Princesprijs (2000 m.) Zus van Spencer Gay, Yveline, Young Erebus V. Diana O-prjjs (2020 m.) Xylon S, Ylinotte, Wish you were here. Verkade van AAV'36 uit Alphen is winnaar geworden van de zondag ge houden Gouda-cross. Hij maakte een tijd van 21 min en 30.4 sec over het 6.700 meter lange parkoers. Het Deense voetbalelftal heeft de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landenteams be reikt door met 3-1 van Malta te win nen. Frisch auf Göppingen- heeft zich ge plaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor nationale kampioenen zaalhandbal (he ren) door een overwinning met 40-14 op de Belgische club Flemallois uit Luik. Het Zweedse nationale voetbalelftal heeft te Tokio met 5-1 gewonnen van Japan. De tweede judo-ontmoeting tussen de juniorenploegen van Nederland en West-Duitsland, in Bad Kreuznach ge houden, is met 30 tegen 27 punten door de Nederlanders gewonnen. Bert Romijn is zaterdag derde ge worden ln een wedstrijd voor ama teurstayers op de winterbaan te Leip zig. Lute zorgde voor een overwinning in een puntenrace over 100 ronden teletype hz vb tijd stand is redelijk wel. Het schip, aan boord waarvan de brand door twee Britse brandweersleepboten werd ge blust, is de Medway opgesleept. Eveneens bij dichte mist zijn bij de Zweedse haven Aarhus de Nederland se kustvaarder „Engelina" en de Deense coaster ,,Ebba Klit" met el kaar in botsing gekomen. De 181 ton metende „Engelina" uit Groningen dreigde aanvankelijk te zinken, waar op de bemanning aan boord ging van de Deen. Het schip bleef echter drij ven op zijn lading hout en is later door Zweedse slepers naar een nabij gelegen haven gesleept. De 400 ton metende Nederlandse kustvaarder „Marianne", die don derdagavond al in Helsinborg in Zweden had moeten aankomen, is twee dagen vermist geweest. De ka pitein liet echter zaterdagavond sei nen, dat alles wel is aan boord. De kustvaarder „Unitas" van 346 ton uit Groningen heeft gisteravond om sleepboothulp gevraagd. Na 750 va ten haring te hebben geladen te Bur- tonport in Noord-Ierland, was de „U- nitas" op weg naar Kincasslagh toen het schip gistermiddag door de storm op de rotsen werd geslagen in de buurt van Gortna Sade. Die acht be manningsleden slaagden er in over de rotsen aan land te klimmen, doch gin gen later terug aan boord en brach ten het schip met hulp van de red dingboot van Aranmore vlot. De Italiaanse vrachtboot Castor, me tende 4000 ton, raakte in de nacht van donderdag op vrijdag vier mijl dwars van Texel onbestuurbaar door gebrek aan olie. De sleepboot Holland van Rederij Doeksen op Terschelling viper ter assistentie uit. De sleep verliep niet zonder moeilijkheden. Doordat de bemanning van de Italiaanse boot de sleepkabel verkeerd had bevestigd brak de bolder af. Na veel moeite kon de sleepkabel opnieuw worden beves tigd en het schip naar Den Helder worden gebracht. De 200 ton metende Nederlandse kust vaarder Hendrik B. uit Kampen heeft geseind, dat hjj in de Botnische Golf gestrand is en in zinkende toestand ver keerde. n-ncoinrl rlat Ki! i IJMUIDEN, 10 dec. Zaterdagavond in slecht weer met windkracht 8 uit het zuidwesten, vroeg de 291 ton meten de Nederlandse coaster Narwal sleep- boot-assistentie. Het schip bevond zich, onderweg van Rotterdam naar Kalmar in Zweden, op dat moment 10 mijl ten zuidwesten van het lichtschip Texel en dreef met machineschade stuurloos rond. Uit IJmuiden vertrok de sleep boot „Titan" van Wijsmuller, wiens hulp op Lloyds Open Form werd aan vaard. Ondanks het slechte weer wist de Titan een sleepverbinding tot stand te brengen. Zondagmorgen half negen werd de Narwal behouden in Den Hel der binnengesleept waar de machine- schade zal worden hersteld. De zeesleper „—ceaan" van Leen Smit en Co verspeelde zaterdagavond tijdens een vliegende storm op de At lantische Oceaan zijn sleep, het 6000- ton metende zogenaamde merenschip „William W. Hancock". De „Oceaan" was met het bijna zestig jaar oude Canadese schip op weg van Quebec naar Genua, waarheen de „William W. Hancock" verkocht is voor de sloop. Over de oceaan woedt al enkele da gen een vliegende storm met wind krachten, die vaak opliepen tot elf. De „William W. Hancock" was daar niet tegen bestand. Het schip kreeg een lek en de „Oceaan" moest op 350 mijl ten zuid-westen van de Azoren de tros kap pen. Het sloopschip verdween in de golven. Persoonlijke ongelukken heb ben zich daarbij niet voorgedaan, want er waren al geen runners meer aan boord. SCHIPHOL, 10 dec. (KNP) Voor zijn 97ste vlucht op Oost-Afrika, die vandaag van hier is vertrokken, heeft de Raptim voor de eerste maal een straalvliegtuig gecharterd. De toevloed van vertrekkende missionarissen was zo groot, dat het conventionele vliegtuig te klein bleek. Onder de 115 passagiers be vinden zich talrijke Afrikaanse bisschop pen, die aan het Concilie hebben deel genomen. Zij stapten in Rome in. HAARLEM, 10 dec. Ter inleiding van de algemene jaarvergadering van de r.k. Land- en Tuinbouwbond (LTB) in de bisdommen Haarlem en Rotter dam heeft de voorzitter, de heer E. J. M. Kolfschoten, openhartige taal ge sproken over het landbouwbeleid. Hjj vroeg zich af, of het zo verwonderlijk is, dat ook de agrarische bevolkings groep haar positie gaat afmeten aan de hand van hetgeen er bij andere be- volkingsgToepen ten aanzien van wel- vaart, inkomen, arbeids- en levens omstandigheden plaats vindt. Vele agrarische bedrijven verkeren nu in moeilijkheden, waartoe de regering de helpende hand heeft geboden, onder meer door de instelling van een Ont- wikkelings- en Saneringsfonds. Men mag verwachten, dat dit fonds op den duur voor alle sectoren van het agra risch bedrijfsleven zal gelden. Men spreekt in dit verband graag van een structuurbeleid, maar de lieer Kolf schoten noemde dat niet het alleen zaligmakende middel, zeker niet voor de bedrijfstypen in het westen van het land. Hier spreekt namelijk ook de zwakke marktpositie van de landbouw een doorslaggevende rol. Men kan er nu wel voor pleiten, al dus de heer Kolfschoten, dat er een betere afstemming van produktie op de afzetmogelijkheden moet komen, maar dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan en 'meer industrieel dan agrarisch geredeneerd. Bij het publiek zal die redenering er wel ingaan, maar de boe ren moeten doorwerken en ook leven. Om meer dan één reden is die aan passing buitengewoon moeilijk. De pro duktie is bijvoorbeeld sterk afhankelijk van allerlei natuurlijke factoren en bo vendien zijn het inzicht in de invloed van de producenten op de toekomstige marktontwikkelingen gering. Waarbij nog maar niet gedacht wordt aan de nationaal-economische bezwaren en de concurrentie-positie in E.E.G.-verband. De heer Kolfschoten meende die zwakke marktpositie vooral te moeten toeschrijven aan de langzame en wei nige toeneming van het verbruik van voedingsmiddelen in industrielanden met een relatief hoog inkomen. Boven dien maakt de landbouw veel gebruik van de vorderingen op technisch en wetenschappelijk gebied, waardoor de agrarische productie sneller toeneemt dan de vraag. Wie in dit verband de dalende be- drijfsuitkomsten van de landbouw be ziet, kan de beslissing van de rege ring over de richtprijs slechts schriel noemen. Daarom, aldus de heer Kolfschoten, met alleen een struc tuurbeleid, maar ook een redelijk prijs- en een actief marktbeleid. Een positief gericht industrialisatiebeleid is een noodzakelijk en onmisbaar complement in het kader van een volledig agrarisch structuurbeleid. Hij stelde met nadruk de vraag, hoe de prijzen der voedingsmiddelen er uit gezien zouden hebben, indien de landbouwproduktie in de vrije wereld eens de helft minder was toegenomen dan nu het geval is, en hoe dan de toonbeweging zou zijn geweest. Hij zou bovendien wel eens willen weten, wat de consument dagelijks teveel betaalt voor niet-agrarische produkten. Men heeft in ieder geval het veilige gevoel, voor de agrarische produkten niet te veel te hebben betaald. Aan de hand van verschillende cijfers en officiële berekeningen meende de heer Kolfschoten ook van de minister te mogen verwachten, dat hij ten aan zien van de zuivelprodukten een be leid zal voeren, dat tot een optimale opbrengst voor de agrarische producent zal leiden. In verband daarmede uitte hij zijn bezwaar tegen de wijze van prijsvaststelling door de minister, die weliswaar kennis nam van de opvattin gen van de georganiseerde landbouw, maar tenslotte toch zelfstandig de melk prijs vaststelde, zonder een poging te ondernemen met het landbouwbedrijfs leven tot een comDromis te komen. In het begin van zijn inleiding, waar in hij ook de verschillende sectoren van de land- en tuinbouw neder onder de loep nam, sprak de heer Kolfschoten over de komende reorganisatie van de L.T.B. en hij memoreerde het resultaat van een uitgebracht rapport, namelijk een pleidooi voor het omzetten van de L.T.B.-vakgroepen in zelfstandige vak bonden, die overigens niet juridisch zelf standig zullen zijn. Deze reorganisatie zal noodzakelijk zijn, wil men zich aan passen aan de gewijzigde maatschap pelijke omstandigheden. „Onze zuster-organisaties", aldus de heer Kolfschoten, „kampen in deze kei harde tijd met dezelfde problemen. Wel licht zullen deze de oprichting van een Nationale Agrarische Raad bespoedigen. De zware concurrentie-strijd", zo be toogde hij, „welke ons stellig in de E.E.G. nog te wachten staat, eist in de eerste plaats een zodanig intensieve sa menwerking als maar enigszins moge lijk is tussen de bestaande organisaties op nationaal vlak." - L. et*rx,x W" MOC® (Advertentie) NIJMEGEN, 10 dec. Kath. universi teit. doe. Engels: M. van Buuren (Am sterdam.) TILBURG, 10 dec. Kath. econ. ho-gesoh., doet. examen bestuurswetensch. richt, (intern, spec.) Th. Hustinx (Nij megen) AMSTERDAM, 10 dec. Vrije Uni versiteit, kand. theol.: J. Heldeman Rotterdam Bij de Zuidhollandse Bank staat de inschrijving open op 100.000 5% 20-jarige obligaties ten laste van de Lan delijke Protestants-Christelijke Vereniging van ouders en vriend en van het afwijken de kind „Philadelphia". Uitgiftekoers is ZEIST, 10 dec. In het conferentie oord „YVoudschoten" is het afgelopen weekeinde het nationale weekeind voor de leden van de diocesane en districts- besturen van de Nederlandse Gidsen Beweging gehouden. In het kader van het jaarthema „In ternationale Vorming" hield zr. M. Smeets van de Medische Missiezusters een inleiding getiteld: „Een open ven ster." Aan de hand van praktijkvoor beelden gaf zij een beeld van de ver andering, die de wereld ondergaat. „Het is niet langer meer zo, dat de westerse landen alleen bij het Oosten „door het. raam kunnen kijken." Er is een tweerichtingenverkeer ontstaan, dat met zich meebrengt, dat wij niet meer naar deze landen kunnen gaan enkel met de intentie om de mensen te gaan instrueren; we moeten ook open staan om van hen iets te ont vangen". Zuster Smeets is van me ning, dat de wereld hiervoor vooral ook de vrouwelijkheid nodig heeft. Wij moeten proberen de kloof, die er be staat tussen de individuen, de landen en de werelddelen met onze vrouwe lijke mogelijkheden te dichten, zo be sloot zij haar inleiding. Vertaald door E. D. KÜNZLI-BOISSEVAIN 26 Om te beginnen is het hier niet Engels. Ik ben al tijd op de hand van de stier. Niet dat ik tegen de ma tador ben. Gevaarlijk werk en hij moet ook zijn brood verdienen. Maar het is het publiek. Weet je, beste jongen, wat ik nou fijn zou vinden? Als ik de stier op het publiek zou zien afstormen en het hele stelletje op zijn horens zag nemen. Maar daar staat tegenover, dat er misschien vrouwen onder het pu bliek zouden zijn. En een vrouw zou ik daaraan niet willen blootstellen, m'n jongen. Dat is ook niet En gels. Dus daar zullen wij dan maar van af zien. Jammer. Ik zou die stier graag een pretje gunnen met de toeschouwers op het schellinkje. Maar je was me iets aan het vertellen, m;jn jongen. Waar waren we ook alweer?" „We spraken over Alison, kolonel." „Juist, precies. Ik draaf soms een beetje door. Niet genoeg te doen, denk ik. Tuinieren is uitstekend voor m'n ouwe karkas, maar niet bepaald voor het grijze spul van mijn hoofd. En daar bedoel ik niet mijn haar mee, beste jongen. Maar dat spul dat er onder zit. Ziet eruit als kaviaar, heb ik me laten vertellen. Ik zou kannibaal worden als het net zo lekker was. Nou, waar waren we ook al weer?" „Alison, kolonel." „Ja, juist. Laat me eens nadenken." Enkele ogenblikken verliepen in stilzwijgen. Toen verhelderde het voorhoofd van de kolonel, dat zich diep gefronst bad, ineens. „Ik weet het al. Kan je schrijven, beste jongen?" „Niet erg goed." „O1 jeminee, dat is jammer. En je hebt toch ge studeerd? Hoe heb je dan examen kunnen doen? Alles mondeling zekér." „Ik bedoel, dat ik geen schrijverstalent heb. Ik kan wel gewoon schrijven, als u dat bedoelt." „God zij dank," zei de kolonel. „Ik begon me wer kelijk ongerust te maken. Ik mag dan een beetje ouderwets zijn, maar en dat hoef jij je niet per soonlijk aan te trekken, hoor de jongere genera tie ligt me soms wat zwaar op de maag. Geen mu ziek, alleen maar lawaai. Waar is jullie „mooie blauwe Donau" om maar eens iets te noemen? Geen kunst, alleen maar lijntjes en krulletjes. ..En het wordt niet eens verondersteld iets uit te beel den. Anders zou ik het nog niet zo erg vinden. Ik kan geen varken tekenen, maar ik kan het tenminste proberen. Al is het dan niet zo'n geslaagde poging, bet is tenminste een poging. Maar die kerels pro beren het niet eens. Ze beroemen zich erop dat ze het niet eens proberen. Abstracte kunst noemen ze dat. Nou, ik zeg altijd maar, als gedachten bedoeld waren om getekend te worden, dan zpu je ze ook kunnen zien. Grote hemel, onze Lieve Heer heeft ons toch genoeg onderwerpen gegeven om te schilderen, of niet soms? Bomen en akkers en mensen en zo. Maar zij moeten gedachten schilderen. En wat mij zo kwaad maakt, is dat je ze nooit kan bewijzen dat ze het bij 't verkeerde eind hebben. Als niemand ooit een gedachte gezien heeft, kan je niet zeggen dat het niet lijkt op wat iemand als zodanig geschilderd heeft, als je begrijpt wat ik zeggen wil. En dat maakt me des duivels. Eén keer ben ik er vies inge- tippeld. Ik ga over het algemeen weinig naar schil derijen-tentoonstellingen. Maar eens ben ik er per ongeluk verzeild geraakt. Een buitengewoon knap meisje vroeg mij of ik meeging. Ik had begrepen dat ze naar de film wou, maar ik heb er toen maar van gemaakt wat ervan te maken viel. Zij stelde mij voor aan een van de artiesten. „Hoe vindt u het?" vroeg hij en wees op een van zijn schilderijen. Het zag eruit als een oud, verrot beschuitje, maar dan groen. Het heette „Plattelandsgedachten". „Moet ik eerlijk zijn?" vroeg ik. „Wat mij betreft niet," zei hij. „Nou goed," zei ik, „dan zal ik het zijn," want ik besefte pas later wat hij gezegd had. „Nou dan," zei ik, „zo ziet het platteland er helemaal niet uit. Tenminste niet bij mijn weten." „Het heet ook niet Platteland," zei hij, „maar Plattelands-gedachten. Zo zien mijn gedachten over het platteland eruit." „Hoe weet u dat?" vroeg ik. ,,U heeft ze toch nooit ge zien?" „Ja zeker heb ik dat," zei hij. „Waar dan?" vroeg ik. „Daar," zei hij en wees op het schilderij. Nou, wat kan je daar nu op zeggen, beste jongen? Ik mompelde maar iets van „heel interessant" en heb daarna verder mijn mond gehouden. Ik had wel graag verder gevraagd, overigens. Er was bijvoor beeld een vierkant wiel. En dat is geen grapje. Een vierkant wiel, nou vraag ik je! Als ik er iets over gevraagd had, zou hij waarschijnlijk gezegd hebben, dat het „gedachten over een wiel" moest voorstellen. Nou, ik neem aan dat je je een wiel wel vierkant kan voorstellen als je daar plezier in hebt, maar je kan het zo toch niet gebruiken. Alleen voor een ten toonstelling. Een vierkant wiel! Mijn huishoudster wilde mij eenvoudig niet geloven. Maar ze gelooft me wel vaker niet, dus dat bewijst niets. Waar was ik nou, mijn beste jongen?" (Wordt vervolgd) 1 2 3 4 6 8- 10 11 ij 15 16 17 18 Horizontaal: 1 weide - 4 gjf111 jag Ind. matroos - 8 deel van ae t ,p afk.) - 9 voorzetsel - 10 mo"1 slaapplaats - 12 lengtemaat - telW° lidwoord - 15 uitvlakken - - 19 harsachtige stof. - f. Vertikaal: 1 indien - 2...ber?® 1 nn/Inn rrronr» in TnzirvnoClP U lit eilandengroep in Indonesië - r - 0 orkest - 5 geluid van de Jon®ede!"" de toekomst - 7 oorzaak - 13 w - 16 vallei - 17 veerkracht. Oplossing 7 december jj 1 ergo - 2 roer - 3 gena - 9 K - flat - 6 lima - 7 amen - 8 tan ,3 - 10 orde - 11 ede] - 12 sela 14 ever - 15 nero - 16 krom- ARNHEM, 10 dec. "defy' ar zal begonnen worden nj pet- jaar aan ucxuimcu wol uw— voering van het zogenaan1^ert)ete0fN plan, dat voorziet in de ,et van verschillende wateren geving van de Duitse hét r'fjo(' meer zal het waterpeil van v9n 0r tje de Berkel in de omgeving ter cuio met bijna anderhalve sta® 0[>l den verlaagd. Het Berkel P*a tvVee V vier projecten; de eerste ^ge^e'". men in zes jaar klaar te ïft kosten hiervan, aldus delen D de Staten van Gelderland gen ongeveer 14 miljoen gulden-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1962 | | pagina 2